גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עמדת נחיתות? שוק העבודה החדש דווקא נותן יתרון לנשים

לא כולן צריכות ללמוד מקצועות טכנולוגיים, אבל כן צריכות לדעת להשתמש בטכנולוגיה

נשים בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
נשים בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יש בעיות שאפשר לקטלג אותן כבעיות גרביטציה, כוח המשיכה. שמעתי את זה פעם ממרצה שניסה לעזור למישהו לא להיתקע במקום שאי-אפשר לשנות. במקום להילחם בכוח המשיכה, תניחו שהוא שם ואז תבדקו מה עושים איתו - איך משתמשים בו, מתקדמים בעזרתו או זזים למקום אחר, שבו אין לו תפקיד.

בהתמודדות עם שאלות של גיוון בארגונים, לעתים קרובות מדי אנחנו נלחמים בכוח המשיכה, מנסים לרבע עיגולים, לכפות סגנון עבודה מסוים על אנשים שאינם מסוגלים לפעול בתוכו. בתהליך הזה אנחנו מפספסים את ההזדמנויות שמזמן עולם העבודה החדש למי שלא יכול היה להיכנס למערכות העבודה המסורתיות, אבל יכול דווקא לפרוח בעולם ללא מגבלות של מקום, תפקיד, מקצוע ואפילו זמן ומרחב.

להפוך את החיסרון ליתרון

המחשבה על בעיית כוח המשיכה התחילה בשיחה בין מובילות של קבוצות נשים בהייטק, במסגרת האקתון שמטרתו לקדם תעסוקת נשים בשוק העבודה החדש. נקודת המוצא של אותן נשים הייתה שנשים נמצאות בעמדת פתיחה נחותה בשוק הזה. המספרים מראים שהן מחזיקות ברוב התפקידים שהטכנולוגיה תשנה, אולי תעלים. במחקר אמריקאי, שכותרתו Women Automation and the Future of Work, נמצא שנשים הן 47% משוק העבודה, אבל מאיישות 58% מהמשרות שנמצאות בסיכון הכי גדול בעקבות אוטומציה. גם מחקר של ארגון OECD טוען שנשים נמצאות בסיכון של 11% לאבד את עבודתן בעקבות אוטומציה, לעומת סיכון של 9% בקרב גברים. הצד השני של הסיפור הוא שפחות נשים לומדות מקצועות טכנולוגיים, המזוהים עם העולם החדש.

בעיניי, ההנחה שהפתרון לעובדים שמשרתם בסכנה הוא ללמד אותם מקצועות טכנולוגיים היא הנחה שגויה. נכון שהעולם הופך לטכנולוגי, אבל לא נכון להניח שכל העבודה בעולם כזה תחייב ידע בכתיבת קוד.

בישראל של היום, אם אישה רוצה לשפר את מצבה הכלכלי, כדאי לה בהחלט להשתלב באופן כלשהו בתעשיית הטכנולוגיה, אבל ככל שהטכנולוגיה תיכנס ליותר ויותר תחומים, היא תפתח אפשרויות לעבוד ולהתפרנס גם בעולמות מסורתיים. ההגדרה של פרנסה או עבודה כטכנולוגית מפספסת את העובדה שהעולם הטכנולוגי משרת את כל התעשיות והמקצועות, והוא הרבה יותר מאוסף של מקצועות שכדאי ללמוד.

ראו לדוגמה את פלטפורמת Etsy המאפשרת למי שעוסקים במלאכות יד או באמנות להתפרנס, עם אוריינות טכנולוגית בסיסית. ללא ספק, בעידן החדש כולם צריכים לדעת להשתמש במחשב, וללמוד להשתמש בכלים חדשים דרך קבוצות פייסבוק, סרטוני יוטיוב או קורסים.

עובדים רבים באמצע החיים מספרים שבתחילת הדרך רצו ללמוד משהו "לא פרקטי", למשל ספרות, אבל הסביבה שאלה אותם מה יעשו עם זה ושלחה אותם ללמוד "מקצוע". היום, אחרי שני עשורים, הם נזכרים שבעצם חלמו לכתוב. החדשות הטובות הן שדווקא בעולם של היום אפשר ללמוד ספרות ולהפוך לכותבת תוכן מבוקשת בעזרת שימוש נכון בכלים החדשים.

לכן הפתרון לעובדים בתחומים שצפויים להיעלם אינו ללמד אותם לכתוב קוד, אלא ללמד אותם כיצד להשתמש ברשתות ובפלטפורמות שיאפשרו להם לעבוד בתוך העולם הטכנולוגי, גם אם התחום שלהם רחוק ממנו מאוד.

פתרונות תעסוקה אינם יכולים להיות כרוכים בשינוי הנטיות הטבעיות של אנשים. במקום זאת, צריך לפתוח בפניהם את מרחב אפשרויות העשייה בתחומם. צריך לאמץ מבט אחר על השינויים. בעולם של כלי רכב אוטונומיים, למשל, יש המון מקום לאנשים שיודעים לחשוב עיצוב - עיצוב מוצר, עיצוב חוויית משתמש, עיצוב שירותים חדשים, עיצוב מרחבים עירוניים.

בעולם של מדפסות תלת ממד, אפשר להגדיר מחדש כמעט כל מקצוע, ייצור ומוצרים. בעולם של מציאות רבודה אפשר למדוד בגדים באופן וירטואלי, להיעזר בסטייליסטית, במתפרה ובחנות בלי להיות תלויים במקום. האפשרויות הללו יוצרות מקומות עבודה לאנשים במקומות שאנחנו כיום מחשיבים מרוחקים, לדוגמה, ללא צורך בלימוד מקצוע טכנולוגי.

הזדמנות לאוכלוסיות מודרות

בישראל, יש אוכלוסיות שמתקשות באופן מסורתי להשתלב בעולם העבודה, למשל נשים ערביות, חרדים או אנשים החיים בפריפריה. בחלק מהמקרים, בחלק מהאוכלוסיות האלה, הקושי להשתלב בשוק העבודה המסורתי נובע מאותן סיבות שבגללן נשים בכלל התקשו להשתלב, כמו הקושי לצאת מהבית ליום עבודה מלא במשרד מרוחק. אבל כששוק העבודה משנה את ההגדרה של עבודה, נפתחות הזדמנויות מעניינות.

ראו לדוגמה נשים ערביות המתגוררות בכפרים, שתפקידן המסורתי היה בין השאר לבשל. מי מהן שיודעת ואוהבת לבשל הייתה יכולה, אם הייתה ניתנת לה הזדמנות, לספק שירות מדהים לאחיותיה העובדות מחוץ לבית ומתמודדות בין השאר עם הצורך לספק אוכל ביתי איכותי למשפחותיהן. התיווך הזה בין נשים לנשים יכול לפתור בעיות פרנסה, זמן וצורך של שתי קבוצות הנשים. היום, היכולת של נשים למכור את תבשיליהן לאחרים מוגבלת סך הכול בידע כיצד להשתמש בטכנולוגיות מתווכות.

דמיינו מה אפשר יהיה לעשות בעולמות עבודה שבהם אנשים יודעים כיצד למצוא זה את זה וליצור חיבורים המאפשרים לכולם להתפרנס. דוגמה מצוינת לכך, הפועלת כבר היום, היא Missbeez, פלטפורמה המחברת בין מי שנותנות שירותי טיפוח לבין מי שצורכות אותם, לבית או למשרד.

בדוגמאות האלה יש ממד נוסף שתומך בתעסוקה של נשים. אוסף השירותים הזה יאפשר לנשים עובדות לפנות את עצמן ביתר קלות ממשימות שבאופן מסורתי דרשו ניהול זמן מורכב. תחשבו על קניות ברשת, בישול ביתי, טכנולוגיות שמנקות את הבית, וזאת רק ההתחלה.

בתחום הפיתוח של אנשים, למדנו שצמיחה מחוזקות היא הרבה יותר יעילה מהניסיון לשנות את עצמנו. בפריזמה הזאת, נקודת הפתיחה של נשים בשוק העבודה החדש היא מדהימה, כי יש מפגש מעניין בין הסוגיות שמטרידות נשים באופן מסורתי לבין התפתחות עולם העבודה. דווקא מתוך ההתמודדות עם הצרכים הייחודיים ומתוך החוזקות, יש לנשים יתרון יחסי ביכולת לחלום פתרונות והזדמנויות בצורות עבודה חדשות.

בעידן הטכנולוגי, הטכנולוגיה היא ה"איך" ולא ה"מה". לא כולם מוכרחים ללמוד קוד, אבל כולם צריכים לדעת לעבוד במרחבי העבודה החדשים. כי אתגר התעסוקה המגוונת, לנשים או לאוכלוסיות אחרות שהודרו מעולם העבודה המסורתי, יפוצח כשנפסיק להסתכל על תעסוקה דרך הפריזמה של מעסיק ומשרה, ונצייד אנשים במיומנויות כדי שלא יזדקקו להם.

הכותבת היא יועצת אסטרטגית, מרצה ובלוגרית בעולם העבודה העתידי niritcohen.com

עוד כתבות

מורן סמואל ואנדרו חורש / צילום: רונן טופלברג

עקרון הקאיזן: איזו השראה קיבל אנדרו חורש מהספורטאית מורן שמואל

וגם: פרדי אבוקרט יחליף את אריה (ריצ'י) ריכטמן כמנכ"ל קליל

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: הייתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל-כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון של הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה, שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקאי ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

מאות מפגינים מחוץ לישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נגד הפקת פצלי שמן בעדולם, 2014 / מגמה ירוקה

דוח חדש: חיפושי נפט ופצלי שמן משתרעים על פני עשירית משטח ישראל

עם כל הכבוד לחלום ישן נושן למציאת נפט כחול-לבן, האם מדינת ישראל צריכה לפתח מאגרי דלקים פוסיליים כשהמגמה העולמית היא מעבר לאנרגיות נקיות?

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח על רקע הירידות אמש בניו יורק

פז דיווחה אמש על ירידה של 7.4% ברווח הנקי ל-126 מיליון שקל ● אלבר סיכמה את הרבעון עם עלייה מתונה של 0.1% בלבד בהכנסות ל-778.2 מיליון שקל ● לאחר רצף עליות בוול סטריט, המדדים רשמו אמש את היום הגרוע מזה חודש

מחלקת נשים, חנות טארגט / צילום: רויטרס

חגיגת הקניות מקפיצה את מניית טרגט לשיא כל הזמנים

עוד לפני הבלק פריידיי, טרגט מעלה תחזיות לשנה כולה לאחר רבעון שלישי מוצלח, שאותו סיימה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים בשוק ● טרגט עברה את התחזיות גם בשורת הרווח למניה, והחברה נסחרת כעת לפי שווי של יותר מ-63 מיליארד דולר

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

כמה כסף הוציאו הישראלים ב"יום הרווקים הסיני" האחרון?

38.4 מיליארד דולר ב-24 שעות - זה הסכום האסטרונומי שגרפה לקופתה עליבאבא הסינית ב"יום הרווקים הסיני" שהתקיים ב-11.11.19 ● מה הייתה מנת חלקם של הישראלים?

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: מנדלבליט צפוי להודיע על הגשת כתב האישום

עוד היום או בימים הקרובים צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

ניהול השקעות. דרוש מנהל בעל ידע, ניסיון ומסירות

תרומה קטנה, הכנסה גדולה: מה מאפשר למנהל התיקים לקבל החזרי עמלות מחבר הבורסה

בחוק הייעוץ נאסר על החברות לניהול תיקים לקבל תשלומים בגין ניהול תיק, שאינם שכר והוצאות כפי שנקבע בהסכם ההתקשרות ● לחוק הזה יש חריג אחד - האם הוא בכלל נחוץ? ומה באמת יודעים עליו הלקוחות המנוהלים?

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

אין ולא תהיה דרך למגן את כל הבתים בארץ מהתקפות הרקטות

הגיע הזמן לומר לאזרחים ביושר: אין ולא תהיה דרך להוסיף לכל הבתים הישנים בישראל מקלט שאפשר להגיע אליו בשניות ● דעה

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

כך אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, עפ"י עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

הסכסוך בתמר הוא העדות הטובה ביותר להצלחת מתווה הגז

בימים שבהם מאגר לוויתן מתחיל בהזרמת הגז ומגשים בכך את מטרתו העיקרית של המתווה, חייבים להודות ביושר שגם בתחום יצירת התחרות במשק הגז, המתווה הצליח הרבה מעבר לציפיות המצומצמות שתלו בו ● פרשנות

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד