גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוכנית הנאט"ו הערבי של טראמפ: גב כלכלי לפלסטינים וקואליציה נגד איראן

תוכנית השלום של הנשיא האמריקאי כוללת פרק כלכלי מפורט, שיוביל את מדינות ערב באזור להכרה במדינת ישראל • עפ"י המסתמן, הפלסטינים והמדינות המעורבות יזכו להטבות כלכליות מצד ארה"ב ● בינתיים, בצד הישראלי, מעדיף נתניהו למלא פיו מים ולהרוויח עד כמה שניתן את דחיית הפתרון המדיני ● ניתוח "גלובס"

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי
טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בזמן שתוכנית השלום המדוברת בין ישראל לפלסטינים זכתה לכינוי "תוכנית המאה" (Deal of the century), הרי שאם פורטים את הרמיזות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנה האחרונה - הגישה המרחפת מעל למהלך כולו היא של "מדינה מינוס". כלומר, מהצד הישראלי מדובר על שימור הסכסוך בין ישראל לפלסטינים באמצעות המצב הקיים, בתוספת תיקונים מסוימים העשויים לשפר בעיקר את מצבה של ישראל.

התוכנית המדוברת, שעליה מקפיד נתניהו שלא לדבר, עוסקת בעיקר בעניינים נגטיביים מבחינת הפלסטינים. זו רשימה ארוכה מאוד שעיקרה - לא למדינה פלסטינית, לא ליישות מדינית מלאה, לא לעצמאות פלסטינית.

מה הם אותם תיקונים העשויים לשפר את מצבה של ישראל? למשל, המשך תהליך ביטול סוכנות הפליטים של האו"ם (אונר"א), באמצעות ייבוש המקורות הכספיים של הסוכנות וביטול מעמד הפליטות.

בנוסף, בישראל מדברים על סיפוח גושים מסוימים (גוש עציון, מעלה אדומים, אריאל) והחלת חוקי קרקעות על התנחלויות נוספות, כולל מבודדות. כמו כן, כל מהלך שיעמיק את הניתוק בין עזה לגדה, עשוי להתאים לישראל.

אם פורטים את הדברים, הרי ש"מדינה מינוס" היא קריאה לפלסטינים לקבל מעמד של מעין-אוטונומיה כלכלית, עם ממשל אמריקאי שיתמוך בהם כספית ויגייס למענם חלק ממדינות האזור - מדינות "הנאט"ו הערבי" - מצרים, סעודיה, ירדן ומדינות המפרץ. הקבוצה הזו תיתן גב כלכלי ופיתוח תשתיות לפלסטינים, ומנגד תהווה קואליציית נגד לאיראן.

"תוכנית המאה", כפי שמכנים אותה בבית הלבן, תהיה בעלת פרק כלכלי מפורט, ותוביל את מדינות האזור להכרה במדינת ישראל. בצד הפלסטיני, המדינות יעניקו לאותה האוטונומיה עתיד של פיתוח כלכלי, סטטוס-קוו בנושאים דתיים, וחירות ליצור קשרי סחר בינלאומיים. אך לפלסטינים לא תהיה ריבונות.

שליחו המיוחד של הנשיא דונלד טראמפ לענייני המו"מ בין ישראל לפלסטינים, ג’ייסון גרינבלט, מרבה לציין בחשבון הטוויטר שלו מה לא כוללת תוכנית השלום המדוברת - זו שתוארה בחודשים האחרונים כ"תוכנית המאה". התוכנית, שאמורה להתפרסם במועד כלשהו אחרי הקמת הממשלה ה-35 בראשות בנימין נתניהו ואחרי חג הרמאדן, מעסיקה בשלב הזה פקידי ממשל בוושינגטון, קהיר, עמאן, ירושלים וברמאללה. גם האירופאים מנסים להבין את הכיוון החדש שמנסה ממשל טראמפ לייצר, אך רובם הותרו באפלה. האמריקאים שומרים את הפרטים קרוב לחזה.

"עוד סיפור לא נכון", צייץ גרינבלט בערב פסח, תוך שהוא מפנה למאמר של העיתונאי הפלסטיני דאוד כותבאב, אשר פורסם ב"ג’ורדן טיימס". "החזון שלנו איננו כשל ‘בוררות בייסבול'... לא תהיה דרך להימנע ממו"מ ישיר בין הצדדים כדי להגיע להסכם כולל. כל מי שחושב אחרת - טועה", צייץ גרינבלט.

דאוד ביסס את מאמרו על ההנחה שעורכי דינו של הנשיא וגרינבלט, לשעבר סגן נשיא בקבוצת טראמפ, הצטרפו לפני יותר משנתיים לבית הלבן היישר מעולם העסקים - ולכן מדובר באנשים הסבורים שניתן לפתור כל בעיה מדינית ופוליטית באמצעות כסף. את הגישה הזו דוחה גרינבלט מכול וכול.

הוא דוחה גם אפשרויות אחרות. "אני שומע דיווחים על כך שהתוכנית שלנו כוללת רעיון, שלפיו נעניק חלק מסיני (השייכת למצרים) לעזה", כתב גרינבלט בטוויטר לפני החג. "שקר! אל תאמינו לכל דבר שאתם קוראים".

חתנו של הנשיא טראמפ, ג’ראד קושנר, אמר כי "על הצדדים לשמור על ראש פתוח" באשר לתוכנית. בעוד הכוונות של גרינבלט וקושנר לקדם את התוכנית נראות כמלאות רצון טוב, נדמה שבבית הלבן עושים מעט מאוד מהלכים כדי להגביר את האמון של הציבור הרחב בישראל וברשות הפלסטינית. המידע מועט, השיח הציבורי מוגבל, ובישראל - כידוע - הציבור ברובו בחר בממשלה שהתנגדותה לשינוי מדיני.

התוכנית, שעליה מדברים בוושינגטון כבר כמעט שנתיים, הייתה אמורה להתפרסם לפני כחצי שנה. אלא שלוח הזמנים חלף, ובשל הבחירות בישראל, השהה הממשל את כוונתו להניח את התוכנית. כעת, כאמירה כללית, מדברים על חודש יוני ואילך.

המסר לפלסטינים: יכול להיות גרוע יותר

בשלב הזה, מלוות את "תוכנית המאה" מספר רב של מילות תואר-נגטיביות. בעיקר מה היא לא תכלול, וכאמור - זה אומר, ככל הנראה - לא למדינה פלסטינית, לא ליישות מדינית מלאה, לא לעצמאות פלסטינית. ויש גם עוד: לא לאיחוד פלגים פלסטיניים, כלומר - לא להכללה של עזה בתוך העסקה. כפי הנראה, לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה או נמל יציאה ריבוני. לא תתאפשר שיבת פליטים, לא להכללת ירושלים בהסדר, ובוודאי שלא לכוחות צבאיים ריבוניים של הגוף החדש.

"אין סיבה להשתמש במונח ‘פתרון שתי המדינות’, כי כל צד מפרש אותו אחרת", אמר גרינבלט ביום שישי בראיון ל"סקיי ניוז" בשפה הערבית. למעשה, נדמה שבכירי הממשל האמריקאים והישראלים, מתואמים אלה עם אלה היטב, ומכוונים ליצירה פוליטית אשר תשמר את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. באשר לבכירים פלסטינים, הללו נמצאים בנתק פורמלי מוושינגטון מאז דצמבר 2017, עת הכריז הנשיא טראמפ על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. כפי הידוע, מאמציו של גרינבלט לזמן אותם בחזרה לשיח כלשהו לא נחלו הצלחה.

אך עם המהלכים החד-צדדיים והמהירים בנושא ירושלים, רמת הגולן, וחיסול תקציב סוכנות הפליטים הפלסטינים אונר"א - מגיע מוושינגטון גם המסר הבא לפלסטינים: אם לא תתיישרו ותגיעו לנורמליזציה עם ישראל, אתם עשויים לראות נסיגה מוחלטת מכל מה שקיוויתם וחלמתם עליו. עבור השאיפות הפלסטיניות, יכול להיות הרבה יותר רע.

בדרך ל-א-סיסי: הסרבנות של אבו מאזן

הרשות הפלסטינית הכריזה מלחמה, לפחות במובנה הדיפלומטי, נגד "תוכנית המאה" של ממשל טראמפ. בשבועות הקרובים יתכנס הוועד הפועל של אש"פ - הגוף המחליט בענייני מדיניות חוץ - להחליט על צעדי התגובה לקראת פרסום התוכנית. נביל אבו רודיינא, יועצו של יו"ר הרשות אבו מאזן, אמר ל"גלובס", כי הדיון יעסוק במכלול - כלומר, גם בקיצוץ הסיוע האמריקאי הישיר לרשות, והעקיף באמצעות אונר"א ו-USAID, קיצוץ שבגינו יפוטרו השבוע עשרות מעובדי USAID וכמעט כל הפרויקטים שבהם עסק הארגון בוטלו.

כן ידונו המנהיגים הפלסטינים בקיזוז כספי המסים שמעבירה ישראל, בעקבות חוק הקיזוז, בסכום המסתכם בכחצי מיליארד שקל בשנה. לדברי אבו רודיינא, הרשות כורכת את הצעדים הללו ב"תוכנית המאה", והתגובה תהיה חריפה. בין היתר מאיימים הפלסטינים בביטול חד-צדדי של כל ההסכמים הכלכליים, לרבות השימוש בשקל כמטבע עובר לסוחר בשטחי הרשות. לגבי התוכנית, אומר אבו רודיינא כי ככל שהבעיות המהותיות לא על יהשולחן, לרבות ירושלים ועצמאות מדינית, התוכנית הזו לא תובא כלל לדיון. "אין ולא יהיה דיון על תוכנית כלשהי עם האמריקאים בממשל הנוכחי, שבעצם אימץ את עמדות הימין הקיצוני הישראלי. בלי מעורבות של מדינות אירופה ורוסיה, לא יהיה מו"מ".

הפלסטינים מסנדלים עצמם בהתנגדות מראש, אבל במקביל חוששים כי מדינות ערב המתונות לא יפסלו אותו על הסף. אבו מאזן, שיצא היום לקהיר להיפגש עם נשיא מצרים א-סיסי, מנסה להשיג מהנשיא המצרי תמיכה בגינוי חריף של הליגה הערבית לתוכנית טראמפ, ובגיבוי להתנגדות לעצם הדיון עליה. לא בטוח שזה מה שיקבל. א-סיסי, לדידם של האמריקאים וגם מצד ישראל, הוא שושבין חשוב לתוכנית ולמעשה לכל מה שקורה באזור, והרווח הכלכלי והמדיני שהוא עשוי להפיק מקידום תוכנית טראמפ הוא עצום. לכן, לא צפוי שימהר לתמוך בכל צעדי הפלסטינים.

עבדאללה מלך ירדן נוח יותר לפלסטינים, אף שגם ארצו אמורה לזכות בנתח כלכלי מיישום התוכנית. אלא שלעבדאללה, להבדיל מא-סיסי, יש מיעוט פלסטיני גדול בשטחו והתנגדות עזה לפשרות עם ישראל.

המפרציות, ובראשן סעודיה, ככלל בעד התוכנית - אך לאחר ירידת כוחו של יורש העצר מוחמד בין סלמאן בשל פרשת רצח חשוקג’י, גם התמיכה בתוכנית פחות מובנת מאליה.

קודם כלכלה, אח"כ (אולי) פתרון מדיני

הקשיים הרבים במציאת פתרונות פוליטיים-מדיניים לסוגיות שבליבת הסכסוך - ירושלים, פליטים, גושי התנחלויות - הובילו את התוכנית המוצעת שהכינו אנשיו של טראמפ לכיוון הכלכלי בעיקר. ההיגיון נובע ממה שקרוי, "שלום כלכלי", אותה גישה האומרת שיש לשפר את המצב הכלכלי בשטחים, להביא לכך שחיי היום יום משתפרים והולכים, והאלימות הולכת ופוחתת.

האמריקאים מציעים לפלסטינים עצמאות כלכלית, ראשית לכל. לפני כחצי שנה פרסמנו ב"גלובס" את הסכום הראשוני שמציעים האמריקאים לפלסטנים בתמורה להגעתם לשולחן הדיונים - כחמישה מיליארד דולר. לסכום זה מצרפת התוכנית השקעות של עשרות מיליארדים נוספים בתשתיות ובבנייה לטווח ארוך של יסודות העצמאות הכלכלית הפלסטינית. זה כולל תשתיות תעשייתיות ותעסוקתיות, תחנות כוח ומערכות אספקת מים וטיהור ביוב. רוב הפרטים אינם ידועים עדיין, ומקצתם יהיו מעורפלים במתכוון, אבל לפי מקורות דיפלומטיים אמריקאים רק חלק מהפרויקטים יהיו בשיתוף ישראל, מתוך מגמה לייצר עבור הפלסטינים יסודות כלכליים עצמאיים.

כאמור, האמריקאים לא פוסלים בתוכנית את פתרון שתי המדינות אך גם לא מזכירים אותו. הכוונה היא לייצר אווירה נוחה יותר, דרך השיפור הכלכלי, ולדחות את הפתרון המדיני המלא לטווח ארוך יותר. בשל ההתנגדות של ההנהגה הפלסטינית, התוכנית תשווק מעל ראשה, אל הציבור הפלסטיני והערבי ככלל.

מהי "מדינה מינוס"

סעיפי התוכנית, על פי הערכות

קו הגבול עם ירדן - בהחזקה צבאית-ביטחונית ישראלית בלבד, עם שליטה מלאה במעברי הגבול

זכות שיבה פלסטינית - אין

מעמד פליטות - מתבטל

● ירושלים - בריבונות ישראלית, עם אפשרות לבניית בנייני ממשל פלסטיניים באיזור אבו-דיס

שטחי האוטונומיה הפלסטינית - בשליטה ביטחונית ישראלית מלאה

● כוח צבאי פלסטיני - אין

● כוח שיטור פלסטיני פנימי - כפי הקיים כיום

● חילופי שטחים - מוגבלים, בתמורה לסיפוח הגושים

● אונר"א - חיסולה של הסוכנות, מגבלות בחקיקה אמריקאית על תכני הלימוד בבתי הספר

● כלכלה - השקעה משמעותית בתשתיות פלסטיניות, איכות סביבה, תחבורה וחינוך, סחר חוץ מוגבר

עוד כתבות

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ארגוני הסביבה נגד חיפוש פצלי שמן באתר אורון: "עוול היסטורי"

ארגוני הסביבה נגד חיפוש והפקת פצלי שמן: "מדובר בסתירה מובהקת להתחייבויות המדינה לצמצום גזי חממה" ● הארגונים פנו למנהל מקרקעי ישראל בדרישה לא לתת רישיון לחיפושי פצלי השמן והזהירו מפני השפעות שליליות על הטבע ובריאות הציבור ● המשרד להגנת הסביבה סבור כי "עסקה זו מעניקה תמריץ לאחד מסוגי הדלקים הגרועים ביותר וכי לקידומה יהיו השלכות שליליות על ישראל"

נתב"ג / צילום: איל יצהר

לוח הטיסות בנתב"ג פועל כרגיל; אל על לא תגבה דמי ביטול

אל על הודיעה כי "עקב המצב הביטחוני החברה תאפשר שינויים וביטולים בכרטיסי טיסה ללא גביית דמי שינוי וביטול לטיסות שמועד המראתן עד יום שבת 16 בנובמבר 2019 (כולל)" ● בהיבט תיירות הפנים, בשלב זה לא נרשמו ביטולים

בניין בורסת הנאסד"ק במנהטן / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות בואינג: הדאו ג'ונס הצליח להימנע מהטריטוריה השלילית ורשם שיא נוסף

מניית ענקית התעופה זינקה לאחר שדיווחה כי תחזור לספק את מטוסי 737 מקס שקורקעו ● פורסקאוט קפצה בעקבות דיווחים כי היא עומדת להימכר ● מכירות עליבאבא ביום הרווקים עלו לשיא ● בורסות אירופה ננעלו בנטייה לירידות ● חברת Walgreens קיבלה הצעת רכש מלאה מקרן KKR, לפי דיווח בבלומברג ● התמ"ג בבריטניה ברבעון השלישי צמח ב-0.3%, מתחת לתחזית ● בורסת הונג קונג צנחה ב-2.7% לאחר שהמשטרה פתחה באש במסגרת ההפגנות ההמוניות

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.

קבוצת הביטוח מגדל במו"מ לרכישת נתח ממניות הרצליה מדיקל סנטר מיאיר לנדאו

לפי הערכות בשוק, לנדאו מבקש תשלום שייגזר משווי בטווח של 800 מיליון שקל עד מיליארד שקל לבית החולים הפרטי, שבו הוא מחזיק כיום 50% מהמניות

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס: השמאל חייב להכיר בהישג העצום של הקמת ישראל

במאמר שכותרתו "כיצד להילחם באנטישמיות" מהלך סנדרס על חבל דק – מאשים את טראמפ במתן השראה להתפרצות של אלימות אנטישמית, ובה בעת מודה שביקורות מסוימות על ישראל יכולות לגלוש לאנטישמיות ● הכרה במצוקת הפלסטינים אינה שלילת לגיטימציה מישראל

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

רשות ני"ע פתחה בהליך אכיפה מינהלי נגד יעקב לוקסנבורג

סאני אלקטרוניקה דיווחה על קבלת כתב טענות מינהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015, ולשנה כולה, וזאת בקשר לתשקיף שפרסמה החברה

עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר

פחות ירקות, יותר בשר: קבוצת נטו במו"מ לרכישת מפעל בקר בצרפת

קבוצת המזון שבשליטת דודי עזרא מקיימת מגעים לרכישת 50% ממשחטת בקר שפועלת בסמול לחבל הריין בצרפת ● המהלך, שנועד לחזק את אחיזתה של בשוק הבשר, מתרחש במקביל ליציאתה מחברת ביכורי שדה שעוסקת בשיווק פירות וירקות

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנה מי שעשוי להיות המנכ"ל הבא של WeWork

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לגרה, מנהל שיחות לניהול חברת חללי העבודה המשותפים ● מנייתה של טי מובייל יורדת בכ-3% על רקע הדיווח

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות בתל אביב בצל ההסלמה הביטחונית: ת"א 90 מאבד 1.1%

מדד ת"א 35 יורד ב-0.5%, מדד הנדל"ן מאבד 1.6% ומדד הבנקים יורד ב-0.7% ● רשות ניירות ערך פתחה בהליך מנהלי נגד סאני אלקטרוניקה והיו"ר יעקב לוקסנבורג

סטיבן שוורצמן / צילום: רויטרס

משנה מבנה, משפר שווי: הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב

ביורוקרטיה כבדה בהליכי תשלום המס הביאה לכך שחלק ממנהלות הנכסים הגדולים בעולם נסחרו מתחת לשוויין הריאלי ● רפורמת מיסוי החברות בארה"ב היא הזדמנות עבורן להציף שווי באמצעות הפיכתן לחברה בע"מ ● אבל לצד התועלות, שינוי מבנה ההתאגדות כרוך גם בסיכונים עתידיים

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

הסלמה ביטחונית: אחרי חיסול הבכיר בעזה - אזעקות מהדרום עד המרכז

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו אל-עטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בדרום ובערים במרכז

מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק

הסקטור המנומנם הזה הוא הטיפול הרפואי המומלץ לסובלים מתנודתיות

על רקע השיאים במדדי המניות בשוק האמריקאי, בוחנים משקיעים כיצד לשפר את החשיפה המנייתית העולמית ● למה תת סקטור הציוד הרפואי יעניין אותם?

חבילות של אמזון / צילום: שאטרסטוק

עברית הפכה לשפה השמינית באמזון: צעד משמעותי ללוקליזציה בישראל

מאז ההשקה נשמעו תלונות של סוחרים כי אמזון נמנעת מלהשקיע בשיווק הפלטפורמה, וכי אין תנועה של לקוחות בחנויות שלהם ● הבשורה המרכזית בצעד הנוכחי היא בעיקר הנכונות של אמזון לבצע השקעות בזירת המסחר בארץ

נכס של אול יר בברוקלין / צילום: מתוך מצגת החברה

לאחר שהתאושש מהמפולת: האם נותר מקום להרוויח באג"ח הנדל"ן האמריקאיות?

ווליו בייס: ב-40% מסדרות האג"ח האמריקאיות "עדיין גלומה הזדמנות השקעה", שנה לאחר קריסתן ● בבית ההשקעות מסבירים כי כמגמה, מרבית סדרות הענף "נסחרות בפער גדול מעל לשוק, המשקף את עודף הסיכון הגלום בהן, כפי שרואים אותו המשקיעים, ביחס לסדרות האג"ח המקומיות"

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"