גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי שנה וחודשיים בלבד בתפקיד, מיכל עבאדי-בויאנג'ו מסיימת את תפקידה בפסגות

מדובר בתפקיד הראשון של עבאדי-בויאנג'ו במגזר הפרטי לאחר שעזבה את משרד האוצר ● כיו"ר פסגות היא הייתה אמורה להוביל את בית ההשקעות למכירה ● ברקע העזיבה: חילוקי דעות עם מנכ"לית אייפקס זהבית כהן

מיכל עבאדי-בויאנג'ו / צילום: לע"מ
מיכל עבאדי-בויאנג'ו / צילום: לע"מ

לאחר כשנה וחודשיים בלבד, יו"ר בית ההשקעות פסגות, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, עוזבת על רקע יחסים רעועים עם בעלת השליטה, זהבית כהן מקרן אייפקס. ההחלטה התקבלה בימים האחרונים מאחר שהשתיים לא הסתדרו, בשל "הבדלי גישות ביניהן", כדברי גורם בסביבת בית ההשקעות.

לדברי גורם נוסף, "היו ביניהן חילוקי דעות מתמשכים ועכשיו קרה אירוע שהיה הקש ששבר את גב הגמל". בכל מקרה, עזיבתה של עבאדי-בויאנג'ו לא צפויה להשפיע על היום-יום העסקי בפסגות. ככל הידוע, עדיין לא נקבע המועד לעזיבתה, כמו גם זהות המחליף או המחליפה. אולם בסביבת בית ההשקעות מעריכים כי עזיבתה תהיה מהירה מאוד, וכי היא לא צפויה להמשיך בתפקידה כתמול-שלשום עד תום תקופת ההודעה המוקדמת.

כאשר עבאדי-בויאנג'ו הצטרפה לפסגות, דובר על כך שהיא באה במטרה שלא להיות יו"ר בלתי פעילה, אלא גורם ניהולי בעל משקל, לצד המנכ"ל ברק סורני, שצמח בבית ההשקעות ושמכיר היטב את שוק ההון המקומי. עם זאת, עבאדי-בויאנג'ו, שנחשבת למנהלת סמכותית ודעתנית, פגשה בפסגות בנוסף למנכ"ל גם בעלת בית מעורבת מאוד: זהבית כהן, שהובילה מהתחלה את עסקת הענק של אייפקס לרכישת בפסגות.

עבאדי-בויאנג'ו נכנסה לתפקיד יו"ר פסגות בתחילת 2018, במקומו של ד"ר אהוד שפירא, כך שהיא מילאה את התפקיד פחות משנה ורבעון. התפקיד בפסגות הוא הראשון שלה בשוק הפרטי מאז שפרשה מהאוצר, שם שימשה בתפקיד החשבת הכללית.

האקזיט שכבר לא יקרה בתקופתה

במסגרת תפקידה, עבאדי-בויאנג'ו הייתה אמורה להוביל לצד המנכ"ל ברק סורני את האקזיט הגדול הבא של קרן אייפקס בישראל - מטרה שהייתה מניבה לה תמורה נאה, ושכעת לא תגיע לכיסה. המשימה לא הייתה פשוטה: להנפיק את בית ההשקעות או להכינו למכירה כבר בטווח הזמן הקרוב. מדובר בבית השקעות גדול מאוד ומוביל בשורת תחומים סופר-תחרותיים, כשהמתחרים מזנבים בו וצומחים על חשבונו. במקביל, הבעלים - קרן אייפקס - מבקשת לקבל תג מחיר מפולפל וגבוה מדי לדעת רבים.


אייפקס רכשה בנובמבר 2010 כ-77% ממניות פסגות מידי קרן יורק, לפי שווי גבוה מאוד של 2.7 מיליארד שקל. כעבור כמה שנים אייפקס רכשה את יתרת המניות של בית ההשקעות מידי שותפת המיעוט שלה, קרן מרקסטון, בתמורה לכ-450 מיליון שקל בלבד. כיום, אייפקס נמצאת בעיצומו של מאמץ ליישם "אסטרטגיית אקזיט" בפסגות.

לאחרונה חשפנו כי מהדיווח האחרון של אייפקס למשקיעיה עלה שברבעון האחרון של 2018 חתכה הקרן הזרה את שווי פסגות ל-434 מיליון אירו, כאשר בשקלים דובר על שווי של 1.86 מיליארד שקל. שווי זה נמוך ביותר מ-9% מ-2.05 מיליארד השקלים שבהם הוערך פסגות בספטמבר האחרון.

נכון לסוף 2018 ניהל פסגות נכסים בהיקף 177 מיליארד שקל, לעומת שיא של כ-198 מיליארד שקל שנרשם לפני כמעט שנתיים. ב-2018 רשם בית ההשקעות הכנסות של כ-892 מיליון שקל ורווח לפני מס של כ-175.5 מיליון שקל, כשבמהלך השנה החולפת הוא גם חילק דיבידנד נדיב בהיקף של כ-300 מיליון שקל.

לא הראשונה שעוזבת את פסגות במהירות

לא מדובר בתפקידה הראשון של עבאדי-בויאנג'ו בשוק הפרטי, הגם שזהו תפקידה הבכיר ביותר עד כה. למשרד האוצר היא הגיעה לאחר שנים בבנק הבינלאומי, שם הייתה סמנכ"לית וחברת הנהלה, כשקודם לכן הייתה בתפקידים אחרים, בהם סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים ותוכניות השב"ן במשרד הבריאות, כשבין היתר גם הייתה חברת מליאה ברשות ניירות ערך. נוסף על היותה החשכ"לית, היא כיהנה בעבר גם כיו"ר של החברות הממשלתיות ענבל ונכסים מ.י.

כמו כן, לפני שנכנסה לתפקידה הנוכחי, וממש בסמוך למועד זה, היא הייתה במגעים למינויה לתפקיד מנכ"לית קבוצת מגדל, אך זה לא יצא לפועל. נוסף על תפקידה כיו"ר דירקטוריון בית ההשקעות, עבאדי-בויאנג'ו היא חברת ועדת מיזוגים ורכישות של פסגות בית השקעות, יו"ר דירקטוריון פסגות קרנות נאמנות, דירקטורית בפסגות גמל ופנסיה, ויו"ר דירקטוריון החברה-הבת פסגות ניירות ערך.

עבאדי-בויאנג'ו היא לא היחידה שכיהנה לפרק זמן קצר בפסגות. המנכ"ל הראשון "של זהבית" בפסגות היה רונן טוב, שהגיע מקבוצת הביטוח מגדל. הוא נכנס לתפקיד בסוף 2010 ומילא אותו כשנה וחצי בלבד עד שהודח באפריל 2012, ביוזמת זהבית כהן. טוב אף שכר אז את שירותי עו"ד דוד חודק לצורך סיכום תנאי עזיבתו.

מניהול בנק הפועלים ועד לצמרת הפניקס: המשרות הבכירות שמחכות לאיוש

העזיבה של מיכל עבאדי-בויאנג'ו את בית ההשקעות פסגות אולי הפתיעה רבים בשוק, אבל היא לא העזיבה הבכירה וגם לא המפתיעה ביותר בשוק הפיננסים בימים האחרונים. לפני כשבוע הפתיע מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, כשהודיע כי לא יחדש את חוזה העסקה שלו ויפרוש מתפקידו כבר בסוף השנה הנוכחית.

עם ההודעה הזו, פינטו ויו"ר הבנק עודד ערן הוציאו לדרך את ה"מרוץ הגדול" לתפקיד הבכיר. כעת גם משרת יו"ר פסגות מתווספת אליו, כשבתווך נפתח מרוץ לשורת תפקידים בכירים גם בצמרת קבוצת הביטוח הפניקס.

בהפניקס, בניגוד לבנק הפועלים ולפסגות, המשרות הפנויות לא ממש הפתיעו את השוק. זה החל לפני מספר שבועות, כשחשפנו כי המנכ"ל הוותיק והמוערך, אייל לפידות, צפוי לעזוב את הקבוצה לטובת תפקיד מנכ"ל שיכון ובינוי. כעבור מספר שבועות הוא הודיע על פרישתו כאמור, ובכך נוצר צורך למצוא לו מחליף בתפקיד מנכ"ל הפניקס אחזקות ובתפקיד מנכ"ל הפניקס חברה לביטוח.

לפני ימים אחדים הודיעה דלק, בעלת השליטה בהפניקס, על מינוי אייל בן סימון, מבכירי החברה, לתפקיד ממלא מקום מנכ"ל הפניקס חברה לביטוח, תוך שתפקיד מנכ"ל הפניקס אחזקות נותר פנוי. עתה הפניקס עשויה גם להידרש למחליף לבן סימון.

לצד זאת, בהמשך השנה צפוי להתפנות גם תפקיד יו"ר הפניקס. היו"ר הנוכחי, מנכ"ל דלק אסי ברטפלד, יעזוב - בשל החובה שחלה על דלק למכור את השליטה בקבוצת הביטוח עד דצמבר הנוכחי. בימים אלה דלק במגעים למכירת השליטה בהפניקס לקרנות סנטרברידג' וגלטין פוינט, שאותן מייצג בעסקה אלי יונס, לשעבר מנכ"ל הבנקים מזרחי-טפחות והפועלים והחשכ"ל. בגלל מגבלת שכר הבכירים בפיננסים סביר שיונס לא ירצה לכהן כיו"ר הפניקס.

לא מן הנמנע שעבאדי-בויאנג'ו תנסה לכוון לאחד התפקידים הללו, בדגש על זה שהתפנה בפועלים, כשאפשר ושמה ייקשר גם לתפקידים ניהוליים-ממשלתיים.

במקביל, מוקדם להעריך מי יחליף או תחליף את עבאדי-בויאנג'ו בפסגות. על פניו מדובר באחד התפקידים הבכירים ביותר בשוק ההון המקומי, וכזה שמספק עניין ותשומת-לב לא שכיחים - דבר אשר יקרוץ לרבים. ואולם לצד מגבלת השכר לבכירים בסקטור הפיננסים - שעלולה (ואף צפויה) להרחיק מועמדים פוטנציאליים, בפסגות עלול להיווצר קושי נוסף והוא הצורך באקזיט מהיר ובשווי גבוה, וזאת תחת בעלים פעיל שמצפה לצמיחה בפעילות ובשווי בית ההשקעות. 

עוד כתבות

דרור נגל / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אזורים לשעבר מצטרף לחברת ההשקעות תדאה

דרור נדל הודיע בסוף מרץ על פרישתו מראשות אזורים, בתום שש שנות כהונה בתפקיד, שבו התחיל לכהן בפברואר 2013 ● תדאה פועלת בתחום ההשקעות בחברות שונות, והדמות הדומיננטית בה הוא המנכ"ל מוטה (מרדכי) גורפונג, מבעלי השליטה בה

שלמה גרופמן, יו"ר איילון / צילום: איל יצהר

העימות באיילון הוכרע: היו"ר גרופמן פורש, בהתאם לרצון בעל השליטה רחמני

החברה דיווחה הערב כי הצדדים "ויתרו, באופן הדדי, על כל הטענות, התביעות והדרישות" ● ב-11 ביוני תתקיים האסיפה הכללית שבה ייבחר יו"ר חדש לחברה

מתחם הדולפינריום והמגרש החלופי ליד מסגד חסן / צילום: יעל ניר

מחרל"פ ועד ברונפמן: עסקת הדולפינריום מגיעה לרגע האמת. זו רשימת המרוויחים המלאה

לאחר שורה של דחיות תקיים היום מועצת מקרקעי ישראל דיון מיוחד בעניין עסקת החלפת הקרקעות השנויה במחלוקת על חוף ימה של ת"א ● בעלי הקרקע הכוללים את המשפחות העשירות בישראל טוענים כי בית המשפט כבר הכריע בעניין, ולכן יש לאשר את העסקה בהקדם ● ומה חלקו של הרצל חבס?

פסל דמותו של קרל מרקס במרכז מוסקווה / צילום: Ekaterina Bykova / Shutterstock

איך עושים מהפכה? הפרט החשוב שנעלם ממורשתו של מרקס

כל כך הרבה קלישאות נאמרו על המרקסיזם ● ממהפכה, דרך ביטול הבעלות הפרטית, ועד דיקטטורה של מעמד הפועלים ● האם אכן מרקס שאף למהפכה אלימה? כנראה שלא ● יכול להיות שהחזון שלו לא רחוק ממדינת רווחה מודרנית? ● חלק שני בסדרה ● האזינו

הנשיא טראמפ והנשיא שי./צילום: רויטרס Jonathan Ernst

אבוי למנוצחים, אבל גם למנצחים: כולם יפסידו ממלחמת הסחר

לא פחות מאשר מדובר במלחמת סחר, העימות הנוכחי בין ארה"ב וסין הוא מלחמה קרה על עליונות טכנולוגית ● ההכרח הוא אם ההמצאות וסין תעשה הכול בנחישות כדי להפוך למעצמה טכנולוגית שעומדת בפני עצמה, ללא תלות בטכנולוגיות אמריקאיות ● זהו גם עימות על כבוד - הכבוד של הנשיא האמריקאי, של הנשיא הסיני, הכבוד הלאומי של סין ● ארה"ב אמורה לצאת כשידה על העליונה במלחמת הסחר, אבל היא עלולה לגלות שזה ניצחון פירוס

כנס המחאה של עורכי הדין בשבוע שעבר / צילום: שלומי יוסף

מחאת עורכי הדין מפלגת את הקהילה המשפטית: אינטרסנטים או פטריוטים?

האיומים של שופטים ועורכי דין לשבש את עבודת המערכת במידה שהליכי החקיקה שיפגעו במערכת המשפט יקודמו - מעוררים סערה • פרופ' יובל אלבשן: "עורכי הדין שמאיימים להשבית את המערכת הם אלו שמגינים על המושחתים" • גיורא ארדינסט, ממובילי המחאה: "אנחנו פועלים ממניעים פטריוטיים" • פרופ' אבי בל: "השבתה תגרור משבר חוקתי"

ברקזיט/  צילום: רויטרס

הברקזיט שלו: גרסת המועמדים לראשות הממשלה בבריטניה להיפרדות מהאיחוד האירופי

בסוף השבוע הודיעה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי כי היא פורשת מתפקידה ● שבעה מועמדים כבר הכריזו רשמית כי יתמודדו על תפקיד ראש הממשלה ● "גלובס" עושה סדר ומציג את חמשת המובילים ואת עמדתם לגבי הברקזיט

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

טראמפ: "אני גאון יציב במידה קיצונית"; אז זהו, שלא

העימות המתעצם של נשיא ארה"ב עם הדמוקרטים, ובמיוחד עם ננסי פלוסי, יו"רית בית הנבחרים, חודר לו לעצמות ● התקפי הזעם הנשיאותיים מועברים בשידור חי ● ומה נתניהו היה עושה? ● פרשנות

נרנדרה מודי, תרזה מיי / צילום: רויטרס

בין הודו לבריטניה: ניצחונו של שומר הלילה, תבוסתה של רודפת הפשרות

הם נקלעו לאותו סוף השבוע עצמו: המנצח הגדול מן המזרח, המפסידה הגדולה מן הצפון ● מה משותף לנרנדרה מודי ולתרזה מיי? לא הרבה, חוץ מדעתם על פשרות בחיים הפוליטיים ● הוא מעולם לא התעניין בהן, היא קיוותה לשכנע את בני ארצה בחיוניותן ● הוא חזר ונבחר ברוב עצום, היא כרעה תחתיה

עמנואל מקרון  תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס

הבחירות לפרלמנט האירופי: המרכז הפוליטי נשחק, הקצוות התחזקו

"הירוקים" וברית הימין האירו-סקפטית של סלביני כמעט שווים עם 73 ו-78 מושבים, בהתאמה ● השמרנים והסוציאל-דמוקרטים הפסידו יחד 106 מתוך 751 מושבים ● בצרפת ספג הנשיא מקרון תבוסה כשתנועתו הגיעה במקום השני בלבד, אחרי "האיחוד הלאומי" הימני של לה-פן ● ביוון עשויות התוצאות להוביל לבחירות חדשות

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

שת"פ לשירותי בריאות כללית עם קרן הון סיכון אמריקאית

מור יישומים, חברת המסחור של שירותי בריאות כללית, חתמה על שיתוף פעולה עם קרן הון הסיכון אספייר וונצ'רס האמריקאית המשקיעה בתחום מדעי החיים, וכן עם האקסלרטור The Smart Health Innovation Lab

שר האוצר משה כחלון / צילום: איל יצהר

ארגז הכלים של משה כחלון מתפרק, ולאף אחד לא אכפת

הפוליטיקאים הבודדים שדיברו על מדיניות דיור לפני הבחירות, ובראשם כחלון, נכוו מהבוחרים • כעת סמכויות הדיור המרובות שריכז שר האוצר במשרדו בקדנציה הנוכחית עומדות "לנדוד" למשרדים אחרים, אבל נראה כי אין באמת מי שיודע מה לעשות בתחום, למעט הסיעות החרדיות ● פרשנות

הליש"ט על רקע הברקזיט / אילוסטרציה: Shutterstock

להשקיע או לא? למשקיעים, ההתפטרות של מיי היא רק רעש רקע

למשקיעים בעלי סבלנות כדאי לקנות בזול השקעות לטווח ארוך, ולהמתין שהפוליטיקה בבריטניה תירגע

טקס הסמכת עורכי דין (למצלומים אין קשר לכתבה) / צילום: איל יצהר

סקר: שליש מעורכי הדין מרוויחים פחות מ-11 אלף שקל ברוטו. וכמה מרוויחים באלפיון העליון של המקצוע?

מבעד לעטיפה הנוצצת מתברר כי משכורתם של מרבית עורכי הדין בישראל מפתיעה לרעה ● לפי סקר שערכה חברת הייעוץ GLawBAL בהנהלת עו"ד דודי זלמנוביץ', כמחצית מ-65 אלף עורכי הדין הפעילים בישראל מרוויחים שכר חודשי ברוטו הנמוך מ-15,800 שקל ● בנוסף, עולה כי הפערים בין העשירונים התחתונים לעשירונים העליונים דרמטיים - בעשירון העליון משתכרים מעל כ-40 אלף שקל בחודש

דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל אביב / צילום: רי/מקס

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל-אביב?

הדירה, בשטח 65 מ"ר, נמכרה במזומן, משום שאי-אפשר לקבל בגינה משכנתא בגלל היעדר פרצלציה

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

טופשופ העולמית נקלעה למשבר, איך תושפע הזכיינית הישראלית גולף?

קבוצת ארקדיה, קמעונאית האופנה הבריטית והבעלים של רשת טופשופ ומותגים נוספים, נקלעה לפשיטת רגל על רקע המשבר בענף והמעבר לקניות מקוונות ● במקביל, הזכיינית הישראלית גולף לא עומדת ביעדי המכירות ולא פתחה מספיק סניפים - מה שעלול לגרום לה לאבד את הזיכיון ● קבוצת גולף: לטופשופ ישראל אין קשר לנושא

אביגדור ליברמן."אני פרגמטי" צילום: הדס פרוש פלאש 90

בליכוד מאיימים לפזר היום את הכנסת: ספין או תרחיש בר מימוש?

נתניהו ליברמן הם צמד-חמד פוליטיקאים מנוסים. לפעמים הם ביחד, ולפעמים הם לחוד ● היום בכנסת ימשוך כל אחד מהם לכיוון אחר, ואם הם לא יצליחו להיפגש בעמק השווה, ייתכן כי יפילו את הבית על יושביו ● פרשנות

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

לא רלוונטיים? לידיעת כחלון ופולקמן, זה מה שאפשר וראוי לעשות עם ארבעה מנדטים וים הבטחות לציבור

למרות שמפלגת כולנו איבדה יותר ממחצית מכוחה אחרי הבחירות האחרונות, עדיין הצביעו לה יותר מ-152 אלף איש ויש לה אפשרות להשפיע על הדמוקרטיה, למנוע פגיעה במערכת המשפט ולשמור על הכלכלה ● מה מסוגל כחלון לעשות עם ארבעה מנדטים בלבד? נחלצנו לעזרתו ● פרשנות

המרכז  של WEWORK שצפוי לקום/ צילום הדמיה: אמפא נדל"ן

WeWork מגיעה לפתח תקוה: מקימה מרכז ענק שישתרע על שש קומות בצומת גהה

המרכז יוקם על חורבות "פיל לבן" ויכלול 15 אלף מ"ר עם 3,000 עמדות עבודה • ענקית חללי העבודה תשכור את הנכס מאמפא נדל"ן • אחת הסיבות לבחירה במיקום זה היא הנגישות התחבורתית והעובדה כי הקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור במקום בעתיד • צפי לפתיחה: שנת 2020

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הכלכלנית הראשית: הצעירים רושמים שיאי רכישת דירות, המשקיעים נותרים בחוץ

מהסקירה של הכלכלנית הראשית עולה כי הרבעון הראשון של 2019 המשיך את המגמה של גידול משמעותי בעסקאות הנדל"ן ● בין ינואר למרץ בוצעו 27,700 עסקאות לרכישת דירות, כשמחצית מהעסקאות בוצעו ע"י צעירים