גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סדר ועדיפויות: "אפשר להגיד שכמעט לא עבדתי במהלך החופשה"

בפרוס חג הפסח המזוהה כמשפחתי במיוחד, שאלנו מנהלים ומנהלות על הדרך שלהם לקיים חיי משפחה לצד קריירה תובענית ● כתבה שלישית בסדרה

הלה אורן, מנכ"ל קרן תל אביב, ומשפחתו / צילום: אלבום פרטי
הלה אורן, מנכ"ל קרן תל אביב, ומשפחתו / צילום: אלבום פרטי

"אפשר להגיד שכמעט לא עבדתי במהלך החופשה"

הלה אורן

מנכ"ל קרן תל-אביב

בזוגיות ואם לשלושה (בנות בגילאי 26 ו-24 ובן 9)

האם הזמן שאת מקדישה לעבודה בא על חשבון הזמן עם המשפחה?
"אני מקדישה כ-10-12 שעות לפחות מדי יום לעבודה, במשרד, בסיורים בשטח, בכנסים ובאירועים. העניין הוא שהעבודה נמתחת לאורך כל היום, גם כשאני בבית, מכיוון שאני מקיימת שיחות עם אנשים בחו"ל, בזמן ארה"ב. זה לא נדיר שאני מסתובבת בבית בשעות הערב המאוחרות ומקיימת שיחות ועידה. כך שהעבודה תמיד באה גם על חשבון המשפחה.

"עם זאת, 3 פעמים בשנה, בפסח, באוגוסט ובסוכות אני מקפידה לצאת עם המשפחה לחופשות ארוכות. הפיצוי בא גם באמצעות התלוות של הילדים לנסיעות עבודה, בזכותן הם נחשפים לעולם הגדול".

חל שינוי במהלך השנים?
"לאורך השנים השתפרתי. למדתי לקחת חופשות יותר ארוכות ומשמעותיות, בהן אני מקדישה את עצמי למשפחה. בנוסף למדתי להקפיד על בקרים מלאים בבית. אם אני לא יכולה להתפנות בערבים, אז אני לוקחת את הזמן בבית, לא יוצאת מוקדם מדי ומלווה את הבן הקטן לבית הספר.

"בדומה לעבודת המנכ"ל בה חייבים לתעדף משימות, לבזר סמכויות ולנצל את הזמן, כך גם כהורה וכבן זוג לומדים לעשות את זה כדי לייעל ולחזק את הבית".

האם נלווים לכך ייסורי מצפון?
"לא. האהבה והתשוקה שלי לעבודה שאני עושה ולעיר שאני פועלת בה מחוברות מאוד לבני המשפחה. אני מאמינה שהמשפחה רואה כמה העבודה שלי משמעותית עבורי ועבור אחרים ומהווה ציונות אמתית, והפידבק שאני מקבלת מהם הוא חיובי, מה שמטעין אותי בכוחות וידיעה שאני עושה את הדבר הנכון. מה שכן, הלוואי והייתי יכולה להיות בבית כל יום אחר-הצהריים לקבל את בני הקטן כשהוא חוזר הביתה מבית הספר. אבל במצב הנוכחי, זו בחירה שלי, ואני שלמה איתה".

ספרי על רגע שלא תשכחי בו הייתה התנגשות כזו.
"לפני 10 שנים הייתי צריכה להצטלם בשמונה בערב עם נשיא המדינה דאז, שמעון פרס, וראש העירייה רון חולדאי, עבור אירוע שנת המאה של העיר תל-אביב אותו ניהלתי בזמנו. כשהגעתי הביתה לא מצאתי את בתי הקטנה, וזה הגיע למצב של מעורבות המשטרה. בשעה 23:00 הילדה התקשרה ומסתבר שבסה"כ היא הייתה בחזרה בחוג המחול ושכחה לעדכן".

איזו שיחת טלפון מהבית תקטע פגישה חשובה?
"כל שיחת טלפון שקשורה בבריאות של בני משפחתי או מלווה בבכי או מצוקה. זה לא שכיח ואם זה קורה זה מחייב התייחסות ועיכוב בלו"ז של העבודה".

מה הבילוי המשפחתי האהוב עליכם?
"טיולים בלוקיישנים אקזוטיים ברחבי העולם, בהם כולנו מתנתקים מהבית ועוברים חוויות והתנסויות של פעם בחיים ביחד. חופשה בלתי נשכחת במיוחד הייתה טיול משפחתי של שישה שבועות לניו זילנד. עברנו שם בין מקומות של קור וסקי למקומות של חום ואיים טרופיים. שטנו בסירת מרוץ בין מערות, זה היה מדהים ואפשר להגיד שכמעט לא עבדתי במהלך החופשה". 

"יש רגעים, לטוב ולרע, שלא חוזרים, ואתה מרגיש פספוס"

ליאור פוני

מנכ"ל דל טכנולוגיות (Dell Technologies) ישראל

נשוי ואב לשלוש (17, 14 ו-9)

ליאור פוני, מנכ"ל דל טכנולוגיות (Dell Technologies) ישראל, ומשפחתו / צילום: אלבום פרטי

האם הזמן שאת מקדישה לעבודה בא על חשבון הזמן עם המשפחה?
"חד-משמעית כן, לצערי. לא ניתן להימנע מזה. התפקיד טומן בחובו מחויבויות רבות. יש נסיעות לחו"ל בתדירות גבוהה, שיחות בשעות מאוחרות בשל הפרשי הזמנים ובאופן כללי - נדרשת מעורבות יומית בפעילות העסקית המקומית שגולשת אל מעבר לשעות העבודה הנהוגות במשק. אני עובד בממוצע כ-10-12 שעות ביום, ולפעמים יותר אם נדרש ולא פעם "שוכח" לצאת להפסקת צהריים. חלק מהעבודה נעשה גם כשאני בבית, על חשבון זמן עם המשפחה".

האם חל שינוי במהלך השנים?
"חל שינוי שהוא חלק מתופעה גדולה יותר שנקראת הטרנספורמציה הדיגיטלית, שמשפיעה משמעותית על עולם התעסוקה. הטכנולוגיה מאפשרת זמינות תמידית, לטוב ולרע. מצד אחד, אני יכול להיות בבית ולהתעדכן בענייני עבודה ולקדם דברים, ומצד שני החיבור התמידי הזה, לא מאפשר ניתוק מוחלט מהעבודה ולכן למעשה אני נמצא ולא נמצא עם המשפחה. ברמה האישית, אני ללא ספק עובד יותר שעות".

האם נלווים לכך ייסורי מצפון?
"אני לא חי עם ייסורי מצפון. אני מאמין שכל אדם צריך לעמוד מאחורי הבחירה שלו. אני לא מרגיש שאני משלם מחיר כבד. אמנם העבודה גוזלת ממני זמן רב, אבל אני מפצה על הכמות באיכות. אני משקיע במשפחה ונהנה מכל רגע וגם הן. כשאני עם המשפחה בזמן איכות שהגדרתי לעצמי - זה טוטאלי. אני סומך על הצוות שלי שיידע לנהל בהיעדרי על הצד הטוב ביותר ויש לי שקט נפשי להקדיש למשפחה".

ספר על רגע שלא תשכח בו הייתה התנגשות כזו.
"כשהייתה לי אחריות ניהולית אזורית, התפקיד דרש נסיעות רבות. באחת מהן, שהייתה יחסית ארוכה, אבי ז"ל התבשר שחלה במחלה קשה. משפחתי העדיפה לעדכן אותי רק יום לפני חזרתי לארץ כדי שלא אקטע את הנסיעה. כך יצא שבימים הראשונים לגילוי המחלה הייתי רחוק מאבי ומהמשפחה ולא יכולתי לתמוך בהם ברגעים קשים. זה בהחלט גרם לי לחשוב על סדר עדיפויות בחיים, עבודה מול משפחה. יש רגעים, לטוב ולרע, שלא חוזרים ואתה מרגיש פספוס". 

איזו שיחת טלפון מהבית תקטע פגישה חשובה?
"אשתי והבנות יודעות שבמהלך יום עבודה עדיף לשלוח לי הודעות וואטסאפ. אם אני רואה שיש בעיה שאינה יכולה להיפתר במישור הזה, או אם הן מתקשרות אלי, אני בהחלט אשתדל לענות, גם אם אני באמצע פגישה חשובה".

מה הבילוי המשפחתי האהוב עליכם?
"אנחנו אוהבים לטייל בעולם, עם דגש על טיולים המשלבים שמש וים כמו למשל תאילנד, בה נפשנו כבר מספר פעמים. יש שם אווירה אמיתית של חופש ושקט. אנחנו מבלים בחופשות עם המשפחה הגרעינית, המורחבת וחברים".

עוד כתבות

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי סדנת בחריין: הפלסטינים עוד לא פספסו את הרכבת

קיים סיכוי גדול שהפלסטינים יאמצו את המתווה של הסדנה הכלכלית שהותנעה בבחריין, מאחר שנכון לעכשיו זו הדרך היחידה למימוש השאיפות הלאומיות שלהם ● דעה

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022