גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סערת נתן אשל עוררה את המשא ומתן הקואליציוני - אך מהצד הלא צפוי

הנוכחות של אשל במגעים להקמת הממשלה, לאחר שהורחק לצמיתות משירות המדינה, מעוררת את נציגי האופוזיציה - אבל לא נראה שמפריעה לאחרים ● למרות שבאיחוד מפלגות הימין הצליחו לאחד את השורות לאחר טלטלה בת 24 שעות, נשארנו עם שאלות פתוחות לגבי העתיד ● פרשנות

נתן אשל / צילום: אוריה תדמור
נתן אשל / צילום: אוריה תדמור

המשא ומתן הקואליציוני התנהל בעצלתיים בחול המועד פסח. שבעה ימים מתוך ה-28 שיש להקמת ממשלה כבר עברו ודבר כמעט לא קרה. פגישה אחת בת שעתיים בין נציגי ישראל ביתנו לנציגי הליכוד בכפר המכביה ביום א' - וזהו. ביום ה', ערב החג השני של פסח, אמורה להתקיים פגישה ראשונה בין שר האוצר משה כחלון לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכך ייפתח המו"מ בין הליכוד למפלגת הבת המיועדת, כולנו.

למרות השקט היחסי, מחאה קמה השבוע על הצבתו של נתן אשל בחזית המו"מ של הליכוד, בעיקר מצידה של יו"ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג. ח"כיות של כחול-לבן שיגרו מכתב בעניין, היו"ר בני גנץ צייץ שזה "בניגוד לכל נורמה", צבי האוזר ויועז הנדל, היועצים הבכירים שהביאו לסיום העסקתו של אשל בלשכת ראש הממשלה, תהו בטוויטר כיצד זה שאין בליכוד מתנגדים לאשל והפנו את תשומת הלב לכך שמעשיו לכאורה של אשל נתפסים כעבירה שעלולה לעלות בשנתיים מאסר במקומות אחרים בעולם. בליכוד משכו בכתף והמשיכו הלאה.

אשל הוא ראש הלשכה לשעבר של נתניהו, אשר ב-2012 קיבל עונש של נזיפה חמורה ופרישה לצמיתות משירות המדינה אחרי שהודה שצילם את עובדת לשכת ראש הממשלה ב"צילום לא מקובל, נכנס למחשב שלה שלא בידיעתה ומסר מידע הנוגע לאותה העובדת לגורמים בלשכה", כפי שציין גזר הדין בעניינו. הוא ולא אחר. אשל ייצג את הליכוד במו"מ הקואליציוני גם ב-2015. אז עוד הסתירו זאת בליכוד ושלחו את אשל לשבת בפגישות מו"מ במלון המלך דוד, מחוץ למיקום הרשמי של השיחות. 

אשל אמנם הורחק לצמיתות משירות המדינה, אולם השבוע קבע משרד המשפטים, במענה לפנייתה של יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג, שאין מניעה שהוא ימשיך לייצג את הליכוד במו"מ הקואליציוני, שכן מדובר בהעסקה מטעם הליכוד ולא מטעם המדינה.

אשל לא צץ פעם בארבע שנים וביתר הזמן הוא שוקט על שמריו. מדובר כיום באחד האנשים החזקים במדינה. לפניות מרבית העיתונאים אשל כמעט שאינו משיב, ואם הוא עונה - תשובותיו בוטות ואגרסיביות. חורגות מן השורה.

אשל היה פעיל מאוד בקדנציה האחרונה של הכנסת ובמערכת הבחירות. הפגישות שלו תמיד מתקיימות מחוץ לפרוטוקולים ולא מדווחות לתקשורת. במקרים רבים הוא מסייע למינויים ועובד על תכנון המסרים התקשורתיים של ראש הממשלה - גם בהכפשת מועמדים אחרים. הוא ראש לשכת הצללים, אשר ממשיך לפעול כאיש החזק ביותר בסביבת נתניהו, בלי להיות עובד מדינה.

אווירת חג באיחוד מפלגות הימין

"תודה הרב רפי. יחד נמשיך בעזרת השם לעבוד כתף אל כתף כדי למקסם את ההישגים של הציונות הדתית ומדינת ישראל בממשלה הבאה. וכמי שמאמינים בחיזוק ערכי המשפחה גם אני משלים שעות בימים האלה.. תהנו". כך חתם ח"כ בצלאל סמוטריץ' את הריב שהיה או לא היה בינו לבין יו"ר הרשימה, הרב רפי פרץ. כמה דקות קודם לכן צויץ מחשבון הטוויטר של רפי פרץ: "מועדים לשמחה. אני משלים שעות בחיק המשפחה אחרי מערכת בחירות אינטנסיבית. אני רוצה להדגיש, הקשר ביני לבין ידידי ורעי בצלאל מצוין, אנחנו שותפים ועובדים ביחד בתיאום ובאהבה גדולה וכך בעזרת השם זה יימשך. לטובת עם ישראל והציונות הדתית".

אחוות אחים וסולידריות חגיגית שרתה על מסכת הציוצים, שחתמה 24 שעות של ריב לא מפוענח. אבל נשארנו עם השאלה אם זהו "איחוד מפלגות הימין" או שמא "פיצול מפלגות הציונות הדתית".

מערכת היחסים בין פרץ לסמוטריץ' נראתה סבירה במהלך הקמפיין. פרץ ממלכתי יותר, סמוטריץ' בתפקיד המפחיד-התורן, שאמור להרעיד את אמות הסיפים של יושבי בית המשפט העליון, בתי הקפה בתל אביב ובוחרי כחול לבן.

סמוטריץ׳, חרוץ, מהיר ומנוסה, ימשיך לאתגר את פרץ 24/7. הוא נחשב אולי לאחד העקשנים והאידיאולוגיים שבחברי הכנסת, אך במהלך ארבע השנים שחלפו זכורים מספר אירועים שבהם הוא איים ואיים, אך לא קיים. הוא נפנף ב"איום הפרישה מן הממשלה" כאשר יעלון לא רצה למנות את ח"כ אלי בן-דהן לסגן שר הביטחון. איים כך שוב כאשר הייתה תגובה ממשלתית רפה מדי לטעמו על פיגועים, כאשר חשב שתכף תתפרסם תכנית השלום של טראמפ, וכשהביע ביקורת על כך שהממשלה לא בונה מספיק ביו"ש. רק צריך לרשום במנוע חיפוש את המילים "סמוטריץ' מאיים לפרוש" ולגלות את ההתהלבות שלו משימוש באיומים.

מה שהכעיס את פרץ השבוע, היתה העלאת רשימת הדרישות של סיעתם המאוחדת בכלי התקשורת, לפני שהוא (פרץ) ידע את תוכנה של הרשימה. שינוי שיטת מינוי שופטים, העברת פסקת התגברות, חוק חסינות, שינוי בסמכויות בג"ץ, שינוי בסמכויות מבקר המדינה - מהפכה נרחבת בשיטת השלטון בישראל בלי לדבר על הדברים קודם ביניהם. סמוטריץ׳ השאיר לפרץ אבק.

גם כחול-לבן עם הגולן

לא יכול היה להיות פוליטיקאי טרי מרוצה יותר מחבר הכנסת המיועד צבי האוזר (כחול-לבן), לשעבר מזכיר הממשלה של נתניהו וכיום מקום 14 ברשימה הגדולה שתמלא את ספסלי האופוזיציה.

האוזר שאף להיות ח"כ בעבר, אך הפרידה המצלצלת ממשרד ראש הממשלה (ראו פרשת אשל לעיל) הותירה מערכת יחסים עכורה עם נתניהו ולא היה כל סיכוי להשתלבות שלו בליכוד. האוזר הקדיש את השנים האחרונות לעמותה בשם "היחדה למען הגולן" בניסיון לעורר שיח להכרה הבינלאומית בסיפוח. קשה לומר שהנושא תפס נפח גדול בשיח הציבורי. ח״כ יאיר לפיד אימץ את הרעיונות ואת הצורך להעלות את הנושא בפגישות עם פוליטיקאים בעולם לפני כשנתיים, אך גם הוא, מן האופוזיציה, היה בעל קול מוחלש יחסית.

והנה - הדברים התממשו בקמפיין, אך מן הצד של הליכוד. האוזר מברך. "השאלה היא אם נתניהו עושה 'סלאח שבתי', כשהוא מודיע על הקמת יישוב חדש, או מתכוון להקמה של יישוב מלא, דבר שלא קרה ברמת הגולן זה 28 שנה" אומר האוזר ל"גלובס". האוזר מתכוון לסצינה שכתב אפרים קישון, שבה תורמים מחו״ל מגיעים לצפות בעולים חדשים נוטעים עצים ביער שבו מותקן שלט מתחלף עם שמות התורמים.

לדברי האוזר, אם הדרוזים בגולן יראו פעילות ישראלית שהופכת את מצבם לבלתי הפיך, כלומר למי שלא עשויים להיות בעתיד אזרחי סוריה, הם יחלו לשתף פעולה עם ישראל. "לכן", מסביר האוזר, "חשוב מאוד להבין אם נתניהו אכן חושב על הקמה של עיר/יישוב מלא חדש, או רק שינוי שם של אחת השכונות או היישובים הקיימים".

עוד כתבות

יצחק אנג'ל, מנכל אורמת / צילום: איל יצהר

חרף ההסתייגויות: אושרה מדיניות התגמול לבכירי אורמת

בעלי המניות של החברה הצביעו ברוב של כ-66% בעד התגמולים לבכירי החברה – הצבעת "Say on Pay"

חיים כצמן/ צילום: איל יצהר

הפסד ממכירת FCR הקנדית צמצם את הרווח הנקי של גזית גלוב

ההפסד ממכירת ההחזקה בחברה הקנדית עומד על 486 מיליון שקל ● מימוש קרן הון בגין התאמות צפוי להגדיל את ההפסד מהעסקה לכ-550 מיליון שקל ● החברה רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 42 מיליון שקל, לעומת הפסד של כחצי מיליארד שקל ברבעון המקביל

סניף של עדיקה. / צילום: צילום: ערן סלם

צומחת אבל לא מרוויחה: רשת האופנה המקוונת עדיקה רשמה הפסד רבעוני של כמיליון שקל

מספר העסקאות שביצעה החברה גדל ב-45%, אך סל הקניות הממוצע קטן ב-18% ועמד על 164 שקל בלבד ● מניית עדיקה איבדה קרוב ל-40% מאז החלה להיסחר בת"א לפני קצת יותר משנה

בית המשפט העליון/ צילום: גיל יוחנן

כ-130 מומחי משפט מהאקדמיה מצטרפים למאבק נגד יוזמות החקיקה של הימין

אחרי ששלשום התכנסו עורכי דין מהשוק הפרטי ואיימו להשבית את מערכת המשפט במחאה על יוזמות החקיקה של הימין, היום הודיעו מומחי משפט מהאקדמיה על הקמת "הקואליציה של הפקולטות למשפטים למען שלטון החוק" ● מנגד, עורכי דין ומשפטנים שסבורים אחרת חתמו על עצומה בעד "חוקי המשילות"

קניון של ערביאן סנטרס בדהראן, סעודיה / צילום: Hamad I Mohammed, רויטרס

אחת מההנפקות הגדולות בערב הסעודית לא עמדה בציפיות

המניה של מפעילת הקניונים הסעודית ערביאן סנטרס, שהחלה להיסחר היום, יורדת במסחר ● המניה הונפקה במחיר של 26 ריאל, הרף הנמוך בטווח שאליו כיוונה החברה - 33-26 ריאל

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

פיצוץ במשא-ומתן בין עובדי פלאפון להנהלה

העובדים לא מוכנים להמשיך המו"מ על איחוד פעילויות עם ההנהלה וקיימו אסיפת חירום

דורון ספיר, רמי לוי, ערן יסעור וליאור כלפון. על כשלונות ובנייה מחדש / צילום: מורן מיטלקה

מי צפה על אצטדיון בלומפילד ולמה הוא מצפה?

וגם: דירקטוריון פעילות החומוס של שטראוס באירופה ניגב חומוס בישראל ● הרשת החברתית

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין לכחלון ולדרעי: לשנות את השיטה לעדכון גובה הארנונה

תרעומת במגזר העסקי עקב החלטת משרד הפנים להעלות את הארנונה ב-2.58% לשנת 2020: בעקבות ההחלטה, נשיא איגוד לשכות המסחר קורא לשרי האוצר והפנים לפעול לשינוי השיטה שלפיה גובה הארנונה מתעדכן לפי נוסחה המתבססת על מדד השכר במגזר הציבורי ועל מדד המחירים לצרכן

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

דחייה של שלושה חודשים: מנדלבליט קבע - השימוע לראש הממשלה נתניהו ייערך בתחילת אוקטובר 2019

רה"מ ביקש לדחות בשנה את מועד השימוע בתיקים 1000, 2000 ו-4000, אך היום קבע מנדלבליט כי השימוע יידחה ב-3 חודשים בלבד, וזאת בנימוק שדחייה כה משמעותית מנוגדת לאינטרס הציבורי ● לפי ההערכה, משמעות הודעת היועמ"ש היא שהחלטתו הסופית האם להגיש כתב אישום נגד נתניהו תתקבל רק בתחילת שנת 2020 או אפילו מאוחר יותר

או"ם מועצת הביטחון / צילום: רויטרס

גרינבלאט: לפלסטינים אין מה להפסיד, והרבה להרוויח, בבחריין

בדיון במועצת הביטחון על סוכנות הסעד והתעסוקה של או"ם, אמר גרינבלאט כי ההטבות לפלסטינים יהיו מיידיות; "לא מוכרחים לחכות לשלום מקיף ובר-קיימא" ● שגריר ישראל באו"ם, דני דנון: "אונר"א מעצימה את בעיית הפליטים הפלסטיניים במקום לפתור אותה"

 

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; קוואלקום צללה ב-10.8%

אורבן רשמה קיפאון בהכנסות, והאשימה את מדיניות המכסים של טראמפ במצב ● סייפצ'ארג' של טדי שגיא זינקה 22% בלונדון על רקע הצעת רכש ● קוואלקום צנחה ב-10.8% לאחר פסיקה בארה"ב לפי ענקית השבבים עברה על חוקי ההגבלים העסקיים ● טרגט עקפה את תחזית הרווח למניה ● נעילה מעורבת באירופה

אילוסטרציה: shutterstock

האם דין ביטקוין כדין כל מטבע אחר, ומה הבשורה למשקיעים? כל מה שצריך לדעת על פסיקת ביהמ"ש

ביהמ"ש המחוזי בלוד פסק לטובת רשות המסים וקבע כי יש לראות בביטקוין נכס ולא מטבע, ולכן הרווחים ממנו חייבים במס רווחי הון ● "גלובס" מנתח את ההשפעות של פסק הדין על המסחר במטבע הווירטואלי הפופולרי, ובודק מה צריך לעשות מי שלא דיווח עד כה לרשות המסים על החזקותיו במטבעות וירטואליים

מרכז הסחר העולמי בבחריין / צילום: REUTERS/Hamad I Mohammed

דיל המאה של טראמפ: למה אנשי עסקים פלסטינים מפחדים להגיע לכינוס בבחריין?

בראש המסרבים איש העסקים הפלסטיני בשאר אל-מאסרי, המוכר כיזם של העיר החדשה רוואבי בגדה ● מקצתם הודיעו על כך ברשתות החברתיות תוך שהם מציגים את מכתב ההזמנה של שר האוצר האמריקני מנוצ'ין ונשבעים שלא יגיעו ולא יפרו את הקו הרשמי ואת הקונצנזוס הפלסטיני

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס 0.7%, עזריאלי קפצה 3.3% אחרי הדוחות

ת"א 90 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים איבד 0.3% ● שוהם ביזנס התחזקה אחרי הדוחות ●  גזית גלוב שרשמה עלייה ב-NOI ברבעון הראשון ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל

יניב אלפי, מנכל יאנגו ישראל Yango / צילום: אלירן אביטל

שוק המוניות מתחמם: יאנגו תעדכן מראש על מחיר הנסיעה ומבטיחה הנחה של 25% ממחיר המונה

לפי החברה, המחיר המשוערך שהנוסע יקבל מראש יהיה נמוך בכ-25% ממחיר המונה ● את המחיר משקללת יאנגו באמצעות טכנולוגית למידת מכונה (ML) שמתבססות על נתיב הנסיעה וחיזוי זמן הנסיעה בהתאם למשתנים השונים

בנק הפועלים דיגיטל / צילום: יחצ

עדיין בלי בלוקצ'יין: בנק הפועלים השיק ערבות בנקאית דיגיטלית ללקוחות עסקיים

השירות החדש, שעל פיתוחו עבד הבנק בשנתיים האחרונות, מאפשר הפקה ושליחה של הערבות הבנקאית כקובץ דיגיטלי ללא צורך בהגעה לסניף ● ל"גלובס" נודע כי הבנק בוחן אפשרות להפיק את הערבויות על פלטפורמת בלוקצ'יין, שתפותח על ידי IBM או מיקרוסופט, שעמה אף השלים פיילוט ב-2017

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

מחשש לעתיד הותמ"ל: קבינט הדיור אישר 7 מתחמי פינוי-בינוי חדשים לטיפול הוועדה

מדובר בשבעה מתחמי התחדשות עירונית חדשים בקריית גת, ראש העין, לוד, חדרה, יהוד-מונוסון ופתח-תקווה ● הישיבה נערכה על רקע עתידה המעורפל של הותמ"ל, שאמורה לסיים את פעילותה בסוף יולי

רחוב ברודצקי נתניה / צילום: אלון רון

הריסה ובנייה בנתניה: 60 דירות במקום 24

השכנים התעניינו בשלט שהוצב בבניין הסמוך - ושני הבניינים התארכנו יחד לפרויקט הריסה ובנייה

פיגוע בצינור הגז של EMG / צילום: רויטרס

חברת החשמל: הדירקטוריון אישר את הסכם הפשרה עם חברות הגז המצריות

במסגרת הפשרה הסכימה חברת החשמל לוותר על חוב של כ-2 מיליארד דולר שנפסק לזכותה בבוררות בינלאומית, בתמורה לתשלום של כ-500 מיליון דולר ● דירקטוריון החברה החליט לאשר את ההסכם לאחר שדן בהסתייגויות רשות החברות שביקשה לבדוק האם התספורת של 85% על החוב לצרכני החשמל הייתה מחוייבת המציאות