גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סערת נתן אשל עוררה את המשא ומתן הקואליציוני - אך מהצד הלא צפוי

הנוכחות של אשל במגעים להקמת הממשלה, לאחר שהורחק לצמיתות משירות המדינה, מעוררת את נציגי האופוזיציה - אבל לא נראה שמפריעה לאחרים ● למרות שבאיחוד מפלגות הימין הצליחו לאחד את השורות לאחר טלטלה בת 24 שעות, נשארנו עם שאלות פתוחות לגבי העתיד ● פרשנות

נתן אשל / צילום: אוריה תדמור
נתן אשל / צילום: אוריה תדמור

המשא ומתן הקואליציוני התנהל בעצלתיים בחול המועד פסח. שבעה ימים מתוך ה-28 שיש להקמת ממשלה כבר עברו ודבר כמעט לא קרה. פגישה אחת בת שעתיים בין נציגי ישראל ביתנו לנציגי הליכוד בכפר המכביה ביום א' - וזהו. ביום ה', ערב החג השני של פסח, אמורה להתקיים פגישה ראשונה בין שר האוצר משה כחלון לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכך ייפתח המו"מ בין הליכוד למפלגת הבת המיועדת, כולנו.

למרות השקט היחסי, מחאה קמה השבוע על הצבתו של נתן אשל בחזית המו"מ של הליכוד, בעיקר מצידה של יו"ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג. ח"כיות של כחול-לבן שיגרו מכתב בעניין, היו"ר בני גנץ צייץ שזה "בניגוד לכל נורמה", צבי האוזר ויועז הנדל, היועצים הבכירים שהביאו לסיום העסקתו של אשל בלשכת ראש הממשלה, תהו בטוויטר כיצד זה שאין בליכוד מתנגדים לאשל והפנו את תשומת הלב לכך שמעשיו לכאורה של אשל נתפסים כעבירה שעלולה לעלות בשנתיים מאסר במקומות אחרים בעולם. בליכוד משכו בכתף והמשיכו הלאה.

אשל הוא ראש הלשכה לשעבר של נתניהו, אשר ב-2012 קיבל עונש של נזיפה חמורה ופרישה לצמיתות משירות המדינה אחרי שהודה שצילם את עובדת לשכת ראש הממשלה ב"צילום לא מקובל, נכנס למחשב שלה שלא בידיעתה ומסר מידע הנוגע לאותה העובדת לגורמים בלשכה", כפי שציין גזר הדין בעניינו. הוא ולא אחר. אשל ייצג את הליכוד במו"מ הקואליציוני גם ב-2015. אז עוד הסתירו זאת בליכוד ושלחו את אשל לשבת בפגישות מו"מ במלון המלך דוד, מחוץ למיקום הרשמי של השיחות. 

אשל אמנם הורחק לצמיתות משירות המדינה, אולם השבוע קבע משרד המשפטים, במענה לפנייתה של יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג, שאין מניעה שהוא ימשיך לייצג את הליכוד במו"מ הקואליציוני, שכן מדובר בהעסקה מטעם הליכוד ולא מטעם המדינה.

אשל לא צץ פעם בארבע שנים וביתר הזמן הוא שוקט על שמריו. מדובר כיום באחד האנשים החזקים במדינה. לפניות מרבית העיתונאים אשל כמעט שאינו משיב, ואם הוא עונה - תשובותיו בוטות ואגרסיביות. חורגות מן השורה.

אשל היה פעיל מאוד בקדנציה האחרונה של הכנסת ובמערכת הבחירות. הפגישות שלו תמיד מתקיימות מחוץ לפרוטוקולים ולא מדווחות לתקשורת. במקרים רבים הוא מסייע למינויים ועובד על תכנון המסרים התקשורתיים של ראש הממשלה - גם בהכפשת מועמדים אחרים. הוא ראש לשכת הצללים, אשר ממשיך לפעול כאיש החזק ביותר בסביבת נתניהו, בלי להיות עובד מדינה.

אווירת חג באיחוד מפלגות הימין

"תודה הרב רפי. יחד נמשיך בעזרת השם לעבוד כתף אל כתף כדי למקסם את ההישגים של הציונות הדתית ומדינת ישראל בממשלה הבאה. וכמי שמאמינים בחיזוק ערכי המשפחה גם אני משלים שעות בימים האלה.. תהנו". כך חתם ח"כ בצלאל סמוטריץ' את הריב שהיה או לא היה בינו לבין יו"ר הרשימה, הרב רפי פרץ. כמה דקות קודם לכן צויץ מחשבון הטוויטר של רפי פרץ: "מועדים לשמחה. אני משלים שעות בחיק המשפחה אחרי מערכת בחירות אינטנסיבית. אני רוצה להדגיש, הקשר ביני לבין ידידי ורעי בצלאל מצוין, אנחנו שותפים ועובדים ביחד בתיאום ובאהבה גדולה וכך בעזרת השם זה יימשך. לטובת עם ישראל והציונות הדתית".

אחוות אחים וסולידריות חגיגית שרתה על מסכת הציוצים, שחתמה 24 שעות של ריב לא מפוענח. אבל נשארנו עם השאלה אם זהו "איחוד מפלגות הימין" או שמא "פיצול מפלגות הציונות הדתית".

מערכת היחסים בין פרץ לסמוטריץ' נראתה סבירה במהלך הקמפיין. פרץ ממלכתי יותר, סמוטריץ' בתפקיד המפחיד-התורן, שאמור להרעיד את אמות הסיפים של יושבי בית המשפט העליון, בתי הקפה בתל אביב ובוחרי כחול לבן.

סמוטריץ׳, חרוץ, מהיר ומנוסה, ימשיך לאתגר את פרץ 24/7. הוא נחשב אולי לאחד העקשנים והאידיאולוגיים שבחברי הכנסת, אך במהלך ארבע השנים שחלפו זכורים מספר אירועים שבהם הוא איים ואיים, אך לא קיים. הוא נפנף ב"איום הפרישה מן הממשלה" כאשר יעלון לא רצה למנות את ח"כ אלי בן-דהן לסגן שר הביטחון. איים כך שוב כאשר הייתה תגובה ממשלתית רפה מדי לטעמו על פיגועים, כאשר חשב שתכף תתפרסם תכנית השלום של טראמפ, וכשהביע ביקורת על כך שהממשלה לא בונה מספיק ביו"ש. רק צריך לרשום במנוע חיפוש את המילים "סמוטריץ' מאיים לפרוש" ולגלות את ההתהלבות שלו משימוש באיומים.

מה שהכעיס את פרץ השבוע, היתה העלאת רשימת הדרישות של סיעתם המאוחדת בכלי התקשורת, לפני שהוא (פרץ) ידע את תוכנה של הרשימה. שינוי שיטת מינוי שופטים, העברת פסקת התגברות, חוק חסינות, שינוי בסמכויות בג"ץ, שינוי בסמכויות מבקר המדינה - מהפכה נרחבת בשיטת השלטון בישראל בלי לדבר על הדברים קודם ביניהם. סמוטריץ׳ השאיר לפרץ אבק.

גם כחול-לבן עם הגולן

לא יכול היה להיות פוליטיקאי טרי מרוצה יותר מחבר הכנסת המיועד צבי האוזר (כחול-לבן), לשעבר מזכיר הממשלה של נתניהו וכיום מקום 14 ברשימה הגדולה שתמלא את ספסלי האופוזיציה.

האוזר שאף להיות ח"כ בעבר, אך הפרידה המצלצלת ממשרד ראש הממשלה (ראו פרשת אשל לעיל) הותירה מערכת יחסים עכורה עם נתניהו ולא היה כל סיכוי להשתלבות שלו בליכוד. האוזר הקדיש את השנים האחרונות לעמותה בשם "היחדה למען הגולן" בניסיון לעורר שיח להכרה הבינלאומית בסיפוח. קשה לומר שהנושא תפס נפח גדול בשיח הציבורי. ח״כ יאיר לפיד אימץ את הרעיונות ואת הצורך להעלות את הנושא בפגישות עם פוליטיקאים בעולם לפני כשנתיים, אך גם הוא, מן האופוזיציה, היה בעל קול מוחלש יחסית.

והנה - הדברים התממשו בקמפיין, אך מן הצד של הליכוד. האוזר מברך. "השאלה היא אם נתניהו עושה 'סלאח שבתי', כשהוא מודיע על הקמת יישוב חדש, או מתכוון להקמה של יישוב מלא, דבר שלא קרה ברמת הגולן זה 28 שנה" אומר האוזר ל"גלובס". האוזר מתכוון לסצינה שכתב אפרים קישון, שבה תורמים מחו״ל מגיעים לצפות בעולים חדשים נוטעים עצים ביער שבו מותקן שלט מתחלף עם שמות התורמים.

לדברי האוזר, אם הדרוזים בגולן יראו פעילות ישראלית שהופכת את מצבם לבלתי הפיך, כלומר למי שלא עשויים להיות בעתיד אזרחי סוריה, הם יחלו לשתף פעולה עם ישראל. "לכן", מסביר האוזר, "חשוב מאוד להבין אם נתניהו אכן חושב על הקמה של עיר/יישוב מלא חדש, או רק שינוי שם של אחת השכונות או היישובים הקיימים".

עוד כתבות

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל ראש הממשלה את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● "חדשות 12" פרסמו כי נתניהו שוקל נסיעה ליפן החל מוצאי שבת

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל-אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים, וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה