גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופט בתביעת אפי נוה נגד הדס שטייף: "למה לא כל הנתבעים התייצבו? לא מקובל שהם עושים דין לעצמם"

(עדכון) - היום נערך דיון קדם-המשפט הראשון בתביעה שהגיש אפי נוה נגד הדס שטייף ואנשי גל"צ בפרשת הפריצה לסלולרי שלו, על רקע בקשת היועמ"ש לעכב את בירור התביעה עד תום החקירה הפלילית ● סנגורו של נוה חשף כי לקוחו לא נקרא זה חודשים למשטרה בפרשות השונות ● הפרקליטות מבקשת לעכב את ההליך ותגיש דוח סודי בעניין

אפי נוה, הדס שטייף / צילום: איל יצהר, תמר מצפי
אפי נוה, הדס שטייף / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

לראשונה מאז התפוצצה הפרשה שבה נחשד עו"ד אפי נוה, לשעבר יו"ר לשכת עורכי הדין, בביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בנוגע לבחירת שופטים, כשאחד מכיווני החקירה הוא שוחד מיני, התייצבו באולם אחד נוה ועיתונאית גלי צה"ל הדס שטייף, הכתבת שהעבירה את המידע בעניינו של נוה למשטרה והובילה לפתיחת החקירה הפלילית שטלטלה את מערכת המשפט.

לפי החשד, נוה פעל לקידום מועמדותה של שופטת בית משפט השלום בנתניה, אתי כרייף, שעימה היה מצוי במערכת יחסים. עוד נחשד נוה כי ניסה לקדם - ללא הצלחה - את מינויו לבית המשפט המחוזי של שופט שלום מכהן, בן זוגה של עורכת דין המקורבת לנוה. מספר ימים לאחר פרוץ החקירה התפטר נוה מתפקידו כיו"ר לשכת עורכי הדין

נוה, שטייף ובכירים נוספים בתחנה הצבאית גלי צה"ל, שנתבעו גם הם על-ידי נוה (נורית קנטי, עורכת התוכנית "מה בוער", ושמעון אלקבץ, מפקד התחנה), התייצבו באולמו של השופט אורן שוורץ בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, שם נערך דיון קדם המשפט הראשון, בתביעה על-סך 7 מיליון שקל שהגיש נוה נגד שטייף ואחרים. לטענת נוה, שטייף הוציאה מהטלפון הנייד שלו חומרים בניגוד לדין והפיצה אותם ברבים, ובעקבות כך נגרם לו נזק כבד. 

הדס שטייף מגיעה לדיון בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

בתחילת הדיון טענו שטייף, קנטי ואלקבץ כי הם למדו על התביעה מכלי התקשורת, שכן כתב התביעה לא הומצא להם. עם זאת, נציגת הפרקליטות הצבאית אישרה כי כתב התביעה הומצא למשרדה. עורך דינו של נוה, בעז בן-צור, זעם על התנהלות הנתבעים וטען: "גם אחרוני הנתבעים לא נוהגים כך".

לאחר דין ודברים קצר, נזף השופט שוורץ בנתבעים שלא הגישו כתב הגנה, וחלקם (רזי ברקאי, מגיש התוכנית "מה בוער"; ואילאיל שחר, ראשת מערכת החדשות בגלי צה"ל) אף לא התייצבו לדיון. לדברי השופט שוורץ, "לא מקובל שהנתבעים עושים דין לעצמם. מתברר שרק חלק מהנתבעים התייצבו באולם בית המשפט, למרות החלטה מפורשת בעניין. הגברת אילאיל שחר ומר רזי ברקאי לא הגיעו לדיון".

עוד אמר השופט: "כלל הנתבעים לא הגישו כתב הגנה ולא פנו לבית המשפט בבקשה להארכת מועד. הטענה כי לא בוצעה המצאה - נסתרת על פניה נוכח דבריה של נציגת הפרקליטות הצבאית שהתייצבה לדיון".

עוד לדבריו, "היה ראוי להשית על הנתבעים הוצאות", אך הוסיף: "לפנים משורת הדין, ומתוך הנחה שמדובר בחוסר הבנה, לא אעשה כן. עם זאת, ככל שדרך ההתנהלות הזאת תחזור על עצמה, לא אמנע מחיוב הנתבעים בהוצאות".

אפי נוה היום בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

"לעכב את ההליך האזרחי"

הסוגיה המרכזית שעלתה לדיון נגעה לבקשת היועץ המשפטי לממשלה לעכב את הדיון בתביעה עד לסיומה של החקירה הפלילית בפרשה. מנדלבליט, היועמ"ש, פסל עצמו מלעסוק בענייניו של נוה, לאור יחסי ידידות בין השניים, ומי שממלא את מקומו הוא פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

לטענת ניצן בשם היועמ"ש, יש לעכב את בירורה של תביעת נוה "עד למועד שבו יפוג החשש לפגיעה בחקירה הפלילית המצויה בעיצומה, ושבמסגרתה נבדקים נושאים המשיקים לתביעה האזרחית".

עוד נטען בשם היועמ"ש כי "נוכח השלב שבו מצויה החקירה הפלילית שטרם מוצתה, והחשש משיבושה, ומשלא צפוי נזק ממשי או בלתי הפיך מעיכוב ההליך האזרחי, הרי שראוי לעכב בשלב זה את ההליך האזרחי".

עורכי הדין של נוה, בעז בן-צור, כרמל בן-צור וגיא רוה, התנגדו לעצם התייצבותו של היועמ"ש בהליך. לטענתם, החוק מתיר ליועמ"ש להתייצב רק בהליכים שבהם המדינה אינה צד. לאור העובדה שאחת מהנתבעות, תחנת גלי צה"ל, היא למעשה מדינת ישראל, בשל היותה כפופה למשרד הביטחון, טענו פרקליטי נוה כי ליועמ"ש אין סמכות להתייצב בהליך.

עוד טענו עורכי הדין של נוה כי לא קיימת עילה לעיכוב ההליכים בתיק, שכן התביעה שהגיש נוה "אינה מיוסדת על הפגיעה שגרמה לתובע חקירת המשטרה".

במהלך הדיון היום הוסיף בן-צור בהקשר זה וטען: "סוגיית החקירה של המינויים היא סוגיה נפרדת מסוגיית הפריצה לטלפון של נוה. בכתב התביעה שורטטה מסגרת שלא מתייחסת לחקירה, והיועמ"ש מנסה לערפל בין שני הדברים".

בן-צור חשף במהלך הדיון כי נוה לא נקרא למשטרה במהלך החודשים האחרונים, לא בקשר לתלונה שהגיש נגד שטייף על פריצה לטלפון שלו, ולא בקשר לפרשת המינויים.

לטענת בן-צור, על אף שנוה הגיש תלונה במשטרה בדבר הפריצה למכשיר הנייד שלו, הוא טרם נקרא להגיע למסור את עדותו בעניין, "למרות שכך אמורה להתחיל כל חקירה". בן-צור ציין זאת, בין היתר, לאור העובדה שהמדינה טוענת כי יש לעכב את בירור תביעתו של נוה עד שתסתיים החקירה הפלילית של הפרשה שבה חשוד נוה, במסגרתה - לטענת הפרקליטות - נבחנת גם תלונתו של נוה בדבר הפריצה לטלפון הנייד שלו.

גם את פרשת המינויים, טען בן-צור, "לא באמת חוקרים. כבר חודשים שאף אחד לא קרא לנוה לחקירה, ולכן לא יכול להיות שיש חשש אמיתי משיבוש חקירה".

השופט: "להגיש דוח סודי"

בן-צור העלה את סוגיית מתן החסינות לשטייף, שכבר עלתה בפרסומים קודמים. "היו פרסומים שניתנה חסינות לחלק מהנתבעים. אז יש או אין חסינות? גורמי החקירה עושים בחינות אינסופיות, והם ימשיכו לבחון גם את סוגיית החסינות". השופט העיר: "לא ראיתי מסמך כזה, רק פרסום ב'הארץ'".

לקראת תום הדיון אמרה נציגת הפרקליטות, עו"ד סימה אזולאי, כי שטייף מסרה עדות במשטרה בקשר לטלפון הנייד של נוה, אך עדיין לא התקבלה החלטה בעניין.

עוד אמרה עו"ד אזולאי כי כל החומרים שהיו בידי גלי צה"ל הועברו למשטרה. עו"ד בן-צור אמר בדיון כי להבנתו יש עדיין חומרים אצל שטייף, וזו בתגובה צעקה לו: "שקר!".

השופט שאל את נציגת הפרקליטות: "יש לכם הערכה מתי תסתיים החקירה (בפרשת מינוי השופטים, מ' ב')?", ונציגת הפרקליטות השיבה: "הייתי רוצה להגיד שכן, אבל אנחנו מתנהלים בזהירות יתרה, מטבע הדברים. גם גורמי החקירה רוצים שהחקירה תסתיים". בהמשך אמרה הפרקליטה: "אנחנו מנועים להגיד מה נעשה ומה לא נעשה בחקירה, מטבע הדברים. זה דיון בדלתיים פתוחות".

בסיום הדיון החליט השופט כי הפרקליטות תגיש דוח סודי, ובו תתאר מדוע לשיטתה יש חשש משיבוש חקירה ככל שלא יעוכב ההליך.

נוה: "אין היבט בחיי האישיים שלא נסרק מסרקות ברזל"

"באופן שקשה ליישבו עם אמת-מידה עיתונאית או חוקית כלשהי, בניגוד לדין ותוך ביצוע שורה של עבירות פליליות, כל שיחותיו הפרטיות של התובע, כל התכתובות שניהל - חייו האישיים, במלואם - נחשפו ונגלו בפני הנתבעים, וחלקן אף בפני מאזיני גלי צה"ל (וכלי תקשורת אחרים)" - כך נפתח כתב התביעה שהגיש עו"ד אפי נוה.

לטענת נוה, המידע שמסרה הכתבת הדס שטייף למשטרה הושג בעקבות פריצה לטלפון הנייד שלו והוצאת החומרים שהיו בו בניגוד לדין. לפי כתב התביעה, שטייף נטלה את מכשירי הטלפון שלו בזדון ובכוונת מכוון, ופעלה בניגוד לחוק. לדברי נוה, מכשירים אלה הגיעו לידיה של שטייף בלי שניתנה לכך רשות ממנו, "והלכה למעשה - נגנבו ממנו".

עוד נטען בתביעה כי שטייף "ידעה אפוא כי היא מחזיקה ברכוש פרטי ואינטימי של התובע, שהוא, לכאורה, רכוש גנוב. או-אז הגדילה שטייף עשות והביאה לפריצתם של מכשירי הטלפון הניידים, בעצמה או תוך שימוש ב'מומחה אבטחה'. לאחר מכן עיינה שטייף במידע האישי והפרטי שנצבר במכשירי הטלפון הניידים, יחד עם הנתבעים הנוספים - ובמשך תקופה ממושכת".

התביעה שהגיש נוה הוגשה גם נגד בכירים נוספים בתחנת גלי צה"ל, ובהם: רזי ברקאי, מגיש התוכנית "מה בוער"; נורית קנטי, עורכת התוכנית "מה בוער"; אילאיל שחר, המשמשת ראשת מערכת החדשות בתחנה; ושמעון אלקבץ, מפקד התחנה.

לטענת נוה, שטייף והנתבעים הנוספים עיינו במידע האישי והפרטי שנצבר במכשירי הטלפון הניידים במשך תקופה ממושכת, ואף רמזו במהלך שידור תוכנית כי יש בידם מידע נוסף.

לטענת נוה, במעשים אלה "פשפשו הנתבעים בכל פינה ופינה בחייו של התובע: התכתבויותיו עם ילדיו הקטינים, חבריו ולקוחותיו (תוך הפרת חסיון עורך דין-לקוח) ולמעשה - שורה ארוכה של אנשים, לרבות שרים, חברי כנסת, שופטים, אנשי מערכת האכיפה ועוד; תמונותיו האישיות ותמונות ילדיו; קטעי קול השמורים במכשיר הטלפון הנייד; היסטוריית הגלישה של התובע; וכן הלאה וכן הלאה.

"אין היבט בחייו האישיים והפרטיים של התובע שלא נסרק על-ידי הנתבעים במסרקות ברזל. לא נותר לו ולוּ אבק של פרטיות".

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת השוחד המיני במינוי שופטים, ובהם אפי נוה, הם בגדר חשודים בלבד במעשים האמורים. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי. החשודים לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון	,

בגלל הצפי לירידה משמעותית במסירות כלי רכב ב-2019 ושחיקה ברווחיות: אופק הדירוג של אג"ח קרסו מוטורס שונה ל"שלילי"

מידרוג: אם לא יחולו שינויים מהותיים, דירוג קרסו "עלול לרדת תוך 12-18 חודשים" ● בחברת הדירוג צופים "שחיקה נוספת ברווחיות החברה בשנת 2019, במידה שעלולה לעלות על הערכותינו הקודמות"

ג'נרל אלקטריק/ צילום: רויטרס / Stephane Mahe

קרן ההון סיכון של ג'נרל אלקטריק מחפשת קונה לפורטפוליו

ל"גלובס" נודע כי הקרן הודיעה לחברות הפורטפוליו על כוונתה למכור את הפורטפוליו לפני כשבוע ● GE הבהירה כי היא מעוניינת למכור את הפורטפוליו שלה בשלמותו, דבר שעשוי להיות מאתגר

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

אזהרת הצפה של הכלכלנית הראשית למשקיעי הנדל"ן בנתיבות

ועוד תופעה: מחיר למשתכן הגדיל את רכישת הדירות יד שנייה אצל זוגות צעירים ● סקירת הכלכלנית הראשית מתייחסת לרבעון האחרון של 2018 והיא מפורסמת באיחור ניכר, ואולם יש בה לא מעט ניתוחים שחשובים גם לאמצע 2019

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת

העלות האמיתית של מערכת הבחירות / צילומים: שלומי יוסף, shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

הבחירות צפויות להיות תענוג יקר, אז למה במשרד האוצר לא מוטרדים?

מכה כלכלית למשק? נשלם את המחיר במסים? בדיקת "גלובס" מציגה את העלויות של יום הבחירות והמשמעויות הכלכליות של יום השבתון ● באוצר מתכוונים לסגור חלק מהעלויות עם מאות מיליוני השקלים שהוקצו להסכמים הקואליציוניים וטרם חולקו ● ועדיין, כל אלו לא ימנעו הפסדים למעסיקים שייאלצו לממן לעובדים יום שבתון מכיסם ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין

הצבעה בקלפי בבחירות באפריל/ צילום: רויטרס

משטרית עד פולקמן: איך נראו ניסיונות העבר לבטל את יום השבתון בבחירות ומה היו העלויות

מאיר שטרית הציע לבטל את יום השבתון כבר בשנת 2000, טומי לפיד שקל לקנוס את מי שלא יגיע להצביע ורועי פולקמן ניסה לחסוך למשק מיליארד שקל ● כך נראה המאבק הממושך לשינוי הפורמט של יום השבתון ואלה הקשיים שמנעו את המהפכה ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה 

עינת קליש/צילום:רמי זרנגר

עיריית חיפה נגד המשך בניית הנמל: "יהרוס את התעופה בעיר"

(עדכון) ● העירייה הגישה עתירה מנהלית ובקשה דחופה לצו ביניים שימנע את המשך בניית נמל המפרץ, שלטענתה, חוסם את הסיכוי להאריך את מסלול ההמראות והנחיתות בשדה התעופה ● בית המשפט נתן צו ביניים המורה כי לא יונפקו היתרי בנייה לפי התוכנית עד למועד הדיון שיתקיים ב-11 ליולי ● "במידה ולא יתאפשר להאריך את מסלולו באופן מניח את הדעת, חברות תעופה יוותרו עליו, ועם הזמן השדה ייסגר"

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

דוח מקינזי על בזן: הכדאיות הכלכלית הגבוהה ביותר היא בסגירת המתחם ב-2030

המועצה הלאומית לכלכלה בחנה 4 אפשרויות בנוגע לבזן ולאפשרות להעתיק את פעילות הזיקוק למקום אחר ● לפי בזן, החלופה של שסגירת בתי הזיקוק, תוך פיצוי הבעלים, תהיה כדאית ביותר כשתתבצע במועד הרחוק ביותר שנבחן, שנת 2030 ● הדוח של מקינזי הוא כלכלי בלבד ולא כולל ניתוח של ההשפעה של בזן על התעסוקה ועל הסביבה העירונית

יוסי אלקובי/ צילום: דני שביט

במגזר העסקי דורשים: פיצוי על יום שבתון - כמו בעוטף עזה

בעלי עסקים קטנים יפגינו מחר מול משרד האוצר במחאה על יום השבתון בבחירות לכנסת ה-22 בספטמבר הקרוב ובדרישה לקבל פיצוי על ההפסדים הצפויים להם ● בהתאחדות התעשיינים טוענים כי העלות של 3 ימי שבתון בשנה אחרת למגזר הפרטי עומדת על 4.5 מיליארד שקל

ברק סורני סר רונלד כהן ונגה לבציון נדן / צילום: יח"צ יוסי זליגר,

בית ההשקעות פסגות השיק את "אמנת פסגות להשקעות אחראיות"

ברק סורני מנכ"ל פסגות: "זה עניין של גם וגם. השיקול הראשון בבחינת כל השקעה ימשיך ויהיה החובה לשמור על כספי העמיתים תוך שאיפה למקסום התשואה" ● סר רונלד כהן: "יש מעבר ממדידת החזר כלכלי ומדידת סיכונים למדידת השפעה"

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ בבית סוקולוב בתל אביב ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

מימין: יניב גרטי, בוב סוואן, אבנר גורן וצחי וייספלד / צילום: עזרא לוי

אינטל העולמית השיקה מרכז סטארט-אפים חדש בתל אביב

לפי אינטל, המרכז החדש, ששמו Ignite, יפעל "להאצת חברות סטארט-אפ ישראליות בשלבים מוקדמים. היא תתחיל בישראל ולאחר מכן תתרחב למדינות נוספות" ● וייספלד היה מנהל תוכנית הסטארט-אפים הגלובלית של מיקרוסופט

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

סטנלי פישר / צילום: איל יצהר

סטנלי פישר: "הפד העלה את הריבית בדצמבר בגלל שטראמפ קרא לו לא להעלות ריבית"

נגיד בנק ישראל לשעבר, ששימש גם המשנה ליו"ר הפדרל ריזרב, בהתבטאות לא שגרתית בצל ויכוח סוער: הפד נתון ללחצים פוליטיים ● מעריך כי הנשיא טראמפ לא ימנה את יו"ר הפד ג'רום פאוול לכהונה נוספת אם ינצח בבחירות 2020

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

על רקע הפגיעה בקצבאות הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרות אישרה הכרזת סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ● יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "אסור לפגוע בגמלאים. אנו נערכים לשביתה" ● הסתדרות המורים הצטרפה להסתדרות והכריזה אף היא על סכסוך עבודה