גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם העבירה את הילד קופת-חולים, האב לא ידע - מה קבע ביהמ"ש?

עפ"י חוק, המוסד לביטוח לאומי אינו חייב ליידע הורה על העברת ילדו לקופת-חולים אחרת ע"י ההורה האחר ● ביהמ"ש העליון דחה עתירה בה התבקש המל"ל להוציא נוהל חדש עם חובת יידוע הורים על מעבר קופ"ח של ילדיהם

גירושים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
גירושים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

יואב, בנו בן השלוש של אב גרוש, החל להרגיש ברע במהלך הלילה. הילד "התנפח" והחל להתגרד ולבכות. האב המודאג הרים את הילד על כתפו ומיהר לקחת אותו למוקד הלילה של קופת-חולים כללית, הסמוך לביתו. כשנתן בקבלה את כרטיס קופת-החולים של בנו, שתמיד החזיק בארנק ליתר ביטחון, האחות בדקה, התעכבה ארוכות ואז הודיעה לו כי "הילד לא רשום בקופת-חולים כללית". האב המשתומם לא הבין מה קורה והסביר כי הם כבר היו במוקד בעבר, אולם האחות הודיעה כי הילד כנראה נרשם לקופת-חולים אחרת, לא ידעה לומר לאב לאיזו קופה, והחזירה לו את כרטיס החבר.

האב, בייאושו, כשיואב החולה על כתפו, עצר מונית ונסע לבית החולים המרוחק כמחצית השעה. בדרך יואב המשיך "להתנפח" ולבכות. האב ניסה להרגיע אותו.

העובדות הללו היו הבסיס לעתירה שהוגשה לבג"ץ, אשר תקפה את החוק הקיים ונוהל של המוסד לביטוח לאומי, המאפשרים להורים גרושים או בנפרד להעביר את הילד מקופת-חולים אחת לאחרת, מבלי שההורה השני ידע על כך כלל.

העתירה, שהוגשה על-ידי עמותת "הורות משותפת=טובת הילד" ושני אבות בנפרד שנתקלו בסיטואציה בה לא היו מודעים להעברת ילדם בין קופות-החולים, נדחתה החודש על-ידי בית המשפט העליון, שקבע כי "אין לקבוע כי פעולת המוסד במסגרת ההסדר הסטטוטורי המיוחד שנקבע בחקיקה הראשית חורגת ממתחם הסבירות במידה המצדיקה התערבות שיפוטית", אך נדמה כי השאלה שהוצגה לבית המשפט - מה היה קורה אם הילד יואב חס וחלילה היה נפטר עקב העיכוב בטיפול - ממשיכה להדהד בזירה המשפטית-משפחתית.

העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין חיים פאשי לוין ומיקי אביב (שעבדו בהתנדבות), ביקשה להבטיח שנושא מהותי הנוגע בדיני נפשות - העברת ילד מקופת-חולים אחת לשנייה - ייעשה בשיקול-דעת ובידיעת שני ההורים, כדי להבטיח את טובתו של הילד. בעתירה נטען כי המצב הקיים עלול לעכב אבחון, ובמקרים מסוימים, בעיקר במקרי חירום, התוצאות עלולות להיות הרות-גורל. זאת, מעבר ל"טרטור" של נסיעה לקופת-חולים במקום מרוחק עם ילד חולה.

במסגרת העתירה התבקש בג"ץ לחייב את הביטוח הלאומי להוציא נוהל מעשי המחייב ומאפשר יידוע כל הורה על כך שילדו עבר קופת-חולים, וזאת מיד עם הגשת בקשת המעבר. זאת, לאחר שעמותת "הורות משותפת" פנתה למוסד לביטוח לאומי בנושא, וזה השיב כי הוא מסכים עקרונית עם עמדתה שיש ליידע את ההורה האחר על בקשת רעהו למעבר קופה עוד לפני אישור המעבר - אך לא יישם את הנושא באופן פרקטי.

על-פי המצב הנהוג כיום בישראל, ילד רשום בקופת-החולים תחת הורה אחד בלבד, ההורה המקבל את קצבת הילדים - כאשר ברוב-רובם של המקרים מדובר באם. הבעייתיות, כפי שנטען בעתירה, מתייחסת לכל הנוגע ליידוע ההורה האחר, כשאחד ההורים מבקש לעבור עם הילד לקופת-חולים אחרת. במצב בו האם עוברת קופת-חולים יחד עם הילדים ולא מיידעת את האב, והמוסד לביטול לאומי אף הוא אינו מיידע את האב על מעבר קופת-החולים של ילדיו, עלולה להתעורר בעייתיות בנוגע למתן טיפול רפואי על-ידי ההורה האחר בשני מקרים: כאשר ההורים חיים בנפרד (גרושים ופרודים); או כאשר ההורים חיים יחד, אך מערכת היחסים ביניהם עלתה על שרטון, כך שאין ממש תקשורת ביניהם.

הביטוח הלאומי הוא הגוף האחראי על מעברי קופת-חולים, וזה פרסם בינואר האחרון חוזר ובו מפרטים המקרים בהם יעדכנו את ההורה על כך שההורה האחר והילד המשותף הגישו בקשה למעבר קופת-חולים. על-פי המצב הקיים, כאשר ההורה אצלו לא רשום הילד (לרוב האב) מעוניין לקבל מהביטוח הלאומי הודעה על כך שההורה אצלו רשום הילד (האימא) עבר יחד עם הילד קופת-חולים, עליו לרשום במשרד הפנים כתובת נוספת למשלוח דואר, ואז, אם יבוצע מעבר קופת-חולים, הוא יקבל את המידע.

על-פי הנתונים שהוצגו לבג"ץ, כיום כל זוג שלישי במדינת ישראל מתגרש, אך רק 969 הורים, נכון ליום הגשת העתירה, הוסיפו את כתובתם ככתובת נוספת למשלוח דואר, וזאת מתוך מאות אלפים. נכון שלא לכל ההורים הגרושים יש ילדים מתחת לגיל 18, אך עדיין מדובר במאות אלפי ילדים המצויים "בסיכון", על-פי העתירה, ככל שאחד ההורים כלל אינו יודע באיזה קופת-חולים ילדו מטופל.

הנוהל, נטען, אינו עובד, אינו פרקטי, וההשלכות ברורות. "את הגיחוך שבנוהל ניתן להדגים בפשטות בכך כאשר יקרה אסון, האם נוכל לטעון כנגד אותו אב: 'מדוע לא פנית בעת שהתגרשת למשרד הפנים על-מנת לרשום את הפרטים שלך, שכן אחרת, אם האימא תעבור קופת-חולים, והילד יהיה חולה בדיוק באותו זמן, יהיו בעיות?'".

ואולם, בית המשפט העליון לא התרשם מהדרמטיות. בהחלטה קצרה מאוד שכוללת פסקה וחצי בלבד, קבעו השופטים דפנה ברק-ארז, דוד מינץ ועוזי פוגלמן כי אין להתערב בשיקול-הדעת של הביטוח הלאומי בנושא. בית המשפט ציין כי הביטוח הלאומי, שאליו פנו העותרים בפנייה מוקדמת, התקין את אותו נוהל חדש על-מנת להסדיר את הסוגיה של יידוע הורים על מעבר קופת-חולים של ילדם; וכי "בגדר התיקון נקבע כי הורה אשר מענו הרשום אינו מענו הרשום של הקטין, רשאי לבקש כי מענו או כתובתו במשלוח דואר יהיו כתובת נוספת במשלוח דואר לקטין, ובמקרה כזה הדואר בענייננו של הקטין יישלח לשתי הכתובות, אלא אם קיימת מניעה לכך כגון שלילת אפוטרופוסות מההורה השני".

בתגובה לטענת האב עותר והעמותה, כי הורים רבים אינם מודעים להוראות חוק עדכון כתובת, ציינו השופטים כי המוסד לביטוח הלאומי הציג בדיון "נכונות להביא מידע זה לידיעת הציבור בצד הנוהל שכבר פורסם, וזאת מעבר לנדרש בחוק, מתוך הכרה בחשיבות הנושא". עוד צוין כי המוסד לביטוח לאומי ציין כי אין מקום לטעמו לפעול בדרך אותה מציעים העותרים - ולהוציא נוהל מעשי המחייב ומאפשר יידוע כל הורה על כך שילדו עבר קופת-חולים, וזאת מיד עם הגשת בקשת המעבר.

השופטים קבעו כי לאחר ששקלו את טענות הצדדים, הם "לא מצאו עילה להתערבות על-פי אמות-המידה הנהוגות במשפט המינהלי". עוד קבעו השופטים, כאמור, כי "אין בידינו לקבוע כי פעולת המוסד במסגרת ההסדר הסטטוטורי המיוחד שנקבע בחקיקה הראשית חורג ממתחם הסבירות במידה המצדיקה התערבות שיפוטית".

המקרים שהוצגו לבית המשפט: האם סירבה לגלות לאיזו קופה העבירה את הבן והאב שבסך-הכול רצה שבנו יקבל חיסון לשפעת

אביו של "יואב" מהעתירה לבג"ץ לא לבד. לשם המחשת חשיבות עדכון האב בהעברת ילדו מקופת-חולים אחרת לאחר, הציגה העמותה להורות משותפת מספר מקרים אמתיים מחיי היום-יום של אבות גרושים שהגיעו אל פתחה, וביניהם סיפורו של אב גרוש א', שחווה בדיוק את מה שחווה אביו של יואב. הוא לקח את ילדו הקטן למוקד לילה של אחת מקופות-החולים, אך כאשר ביקש לרשום תור עבור הילד, לא הצליח לעשות כן, ורק אחרי בדיקה מול המזכירה במקום התברר לו כי הילד אינו חבר יותר באותה קופת-החולים. אותו אב, שאין בבעלותו מכונית ואשר אינו יודע לאיזו קופת-חולים עבר ילדו שלו, נאלץ לנסוע עם הילד במונית לבית חולים, אשר נמצא במרחק נסיעה של 45 דקות.

סיפור נוסף שהוצג לבג"ץ היה סיפורו של אב גרוש ב', שניסה לקבוע לילדו תור רגיל באמצעות אתר האינטרנט של הקופה, אך לא הצליח לעשות זאת, וכשפנה למוקד הטלפוני, הוסבר לו כי הילד עבר קופת-חולים. כשהאב פנה לאם וביקש את פרטי הקופה החדשה שהילד רשום אליה, האם סירבה לתת לו את המידע ואף הציעה לו שלצורך כך יפנה לבית המשפט.

אב גרוש ג' הופתע כאשר לקח את בנו בן ה-3 לחיסון שפעת, וכאשר הם ישבו מול המזכירה בסניף, היא שאלה את האב מדוע הם עוברים קופת-חולים. האב, שלא ידע על כך דבר, נשאר פעור פה. בסופו של יום הילד קיבל את החיסון שבועיים לאחר מכן. 

עוד כתבות

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

עליות חדות באסיה: מדד הניקיי מזנק ב-1.8%

שנחאי עולה ב-1%, הונג קונג מטפסת ב-1.1% ומדד אסיה דאו קופץ ב-1.3% ● נשיא הפד של ניו יורק, ג'ון וויליאמס, אמר אמש כי הפד צריך לפעול במהירות ולהוריד ריבית כתרופה מונעת לפני משבר

רחוב פנקס 29, קריית אונו / הדמיה: יח"צ

60 דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 בקריית אונו

שני בנייני רכבת סמוכים שבהם יחד 84 דירות, יעברו יחד חיזוק ותוספת קומות

דניאל אלינסון / צילום: שלומי יוסף

יו"ר עזרא העולמית שהורשע במתן שוחד לפאינה קירשנבאום מערער על הרשעתו: "אדם תם וישר"

ביהמ"ש המחוזי הרשיע את דניאל אלינסון, יו"ר תנועת העזרא העולמית, במתן שוחד לפאינה קירשנבאום, וגזר עליו 9 חודשי עבודות שירות ● בערעור על הכרעת הדין טוען אלינסון כי ביהמ"ש בצע "טעות קולסאלית" כשביסס את הרשעתו בעיקר על טבלה שערך המתעדת את העברות הכספים בגינן הורשע ● במאי השנה הגישה הפרקליטות ערעור על קלות העונש שנגזר על אלינסון

גן ילדים ברחובות/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאטיב

להפוך את מעונות היום להוצאה מוכרת לצרכי מס

מדובר בהוצאה בסיסית שמאפשרת להורים לעבוד. למה ספה למשרד היא הוצאה מוכרת וחינוך ילדים לא?

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

מחקר מדאיג: פועלי בניין טוענים שמאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות

במחקר שקיימו המוסד לבטיחות וגיהות בשיתוף אוניברסיטת חיפה, נמצא שכשליש מפועלי הבניין טוענים שמנהליהם מאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות באתרי הבנייה ● כ-32% מהנבדקים הודו: היינו מעורבים בתאונות עבודה ● מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגיהות: "תאונות העבודה הן פועל יוצא של תרבות ארגונית לקויה המסכנת חיי אדם"

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

גם אריה בלדגרין מחפש את הכסף בקיר: יקים חברה לתשתיות בתחום מדעי החיים עם Tishman Speyer

קרן ההון סיכון של פרופ' בלדגרין, מייסד חברת קייט פארמה, הודיעה על הקמת מיזם משותף עם ענקית הנדל"ן טישמן ספייר, מחברות הנדל"ן המובילות בארה"ב

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה לבג"ץ: הורו לפרקליטות להעביר לידי חומרים נוספים ב"פרשת ביקורת הגבולות"

יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, המואשם בהברחת בת זוגו בגבול, הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ במסגרתה הוא מבקש לבטל את החלטת ביהמ"ש השלום שדחתה את בקשתו לקבל חומרים מהפרקליטות כדי לבסס את טענתו לאכיפה בררנית נגדו

יאיר לפיד/  צילום: איל יצהר

ברק חייב לפרוש, היחסים עם בוגי תקינים ונתניהו יהיה חייב להעלות מסים: יאיר לפיד בראיון

יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, לא מאמין בתיאוריית הגושים וחושב שרק המפלגה הגדולה תנצח בבחירות ● בראיון ל"גלובס" הוא מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה ("יצאה מדעתה") ● מסביר שנתניהו לא יכול לטפל בגירעון כראוי ("הוא זקוק לליצמן וסמוטריץ, כדי שיגנו עליו בנושא החסינות. והוא ישלם להם הרבה יותר") ● ולא, הוא לא רוצה לחזור לתפקיד שר האוצר: "אני הולך להיות שר החוץ ואחר כך ראש ממשלה”

קווין ספייסי במהלך המשפט בנאנטאקט / צילום: ניקול הארנישפגר, רויטרס

המתלונן סירב להעיד והאשמות התקיפה נגד קווין ספייסי בוטלו

המתלונן נגד השחקן מסרב להעיד בנוגע לטלפון "אבוד", שלטענת ההגנה של קווין ספייסי יכול להוכיח את חפותו של השחקן ● בתגובה לפרשה, במשרד התובע המחוזי באזור אמרו כי "אי זמינות העד המתלונן גרמה לביטול ההאשמות"

מהגרי עבודה מחכים בתור לכניסה ללשכת האוכלוסין והגירה בת"א / צילום: תמר מצפי

פחות מלבנון ומאוגנדה: מדינת היהודים לא מובילה בקליטת הגירה

גירוש האימהות הפיליפיניות עורר ויכוח על מדיניות ההגירה של שר הפנים • השר טוען להגנתו שישראל קולטת עולים יותר מאשר המדינות שקולטות מהגרים ופליטים • אבל המספרים מראים שהיתרון של ישראל הולך ונשחק, וכיום מדינות אחרות נושאות בנטל הגירה כבד מאיתנו

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

החשש מההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק חששו מפני הגדלת הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9% ● מקבוצת דלק נמסר כי בכוונתה להזרים בעסקה הון בהיקף של 300-400 מיליון דולר, ולצרף שותף אסטרטגי שייבצע השקעה גם הוא השקעה הונית באמצעות מכשיר הוני כלשהו

אסף רפפורט  / צילום: יח"צ

מנכ"ל מיקרוסופט ישראל: "לא הייתי יכול להיות משקיע, כי כמעט כל רעיון מגניב אותי"

אסף רפפורט, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, מסביר בראיון ל"גלובס" מה עומד מאחורי האקטיביזם החברתי שהוא הכניס לסניף המקומי של החברה הגדולה בעולם, מספר על הבדלי הניהול בין סטארט-אפים לחברות ענק ומתאר את השינוי בשוק העבודה: "מבחינתי עובדים יכולים לעבור לגוגל אחרי שנתיים, ואז לחזור אלינו, כמו רילוקיישן" ● האזינו ל"רוד שואו" - פודקאסט ההייטק החדש של גלובס

מט"ח / צילום: Shutterstock

שערי המט"ח הנשחקים פועלים לטובת הנוסעים לחו"ל

שערי הדולר והאירו הנמוכים פועלים לטובת 10 מיליון הנוסעים שיחלפו בנתב"ג בדרך לחופשה בקיץ הזה ● לפי סמנכ"ל איסתא, הצניחה באירו והליש"ט מגיעה בתזמון שמתקרב לשיא של חופשת קיץ, ועשויה להוביל לגידול בביקוש למדינות מערב אירופה ובריטניה

האימוג'יז החדשים / איור: אפל, יח"צ

יש אפילו פלאפל: הצצה לאימוג'יז החדשים של אפל ואנדרואיד

לכבוד יום האימוג'י הבינלאומי שנחגג אמש, אפל וגוגל העניקו הצצה לחלק מעשרות האימוג'ים החדשים שיצאו בהמשך השנה, יחד עם עדכוני גרסאות למערכות ההפעלה למובייל שלהן

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

אורלי לוי / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

יו"ר העבודה עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס: "המדינה שכחה שכבות שלמות"

לוי-אבקסיס היא אחת הדמויות הפוליטיות המחוזרות ביותר בשבועות האחרונים ● לוי אבקסיס: "יודעים כולם שלא ניסיתי למכור את עצמי, לא עניתי לטלפונים ולא השבתי לעיתונאים, אבל בגלל הקדמת הבחירות, הגיעה השעה" ● מרצ: "עמיר פרץ חוזר על הטעות של אבי גבאי ומרסק את האפשרות לאיחודים בגוש השמאל"

הסדרה "עושים סדר" בנטפליקס / צילום: באדיבות נטפליקס, יח"צ

יש לכם ג'אנק בבית? מארי קונדו תעזור לכם לנקות הכול. גם את הנפש

יש לכם יותר מדי חפצים בבית? רוצים להיפטר מהם? הגיע הזמן שתכירו את שיטת מארי קונדו (קונמארי) שנאבקת באגרנות ומוסיפה לכך ארומה פסיכולוגית. האם אפשר "לקנמר" כל דבר, איזה חפצים צריכים למצוא את עצמם בפח ומה חושבים המתנגדים ● חשיפת מותג העל של השנה - ביום שלישי במדד המותגים ובוועידת MAD של גלובס

עורך דין  עודד ערן / צילום: איל יצהר

אין הפתעות באסיפה הכללית בפועלים: היו"ר עודד ערן קיבל אישור המוסדיים

בעלי המניות בבנק אישרו את מינוי הדירקטור המכהן ראובן קרופיק ואת נעם הנגבי, ד"ר דוד צביליחובסקי ודוד אבנר

ניצול שואה / צילום: רויטרס

פיצוי רטרואקטיבי: גרמניה תכיר בכ-8,000 יוצאי רומניה כניצולי שואה

הכרה זו תאפשר תביעת זכויות סוציאליות שונות, ובהן פיצוי רטרואקטיבי רנטה וקצבה חודשית קבועה ● גמליאל: "נמשיך לפעול להכרה גרמנית בזכאותם של עוד אלפי ניצולים שטרם הוכרו, בין שהם יוצאי רומניה ובין שהם יוצאי מדינות נוספות"

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

עשרות עובדים סיניים בפרויקט הרכבת הקלה לא מקבלים אשרות כניסה לארץ

הסיבה: העיצומים של עובדי משרד החוץ בעקבות הכוונה לקצץ בתקציבי האירוח של דיפלומטים ונספחים בעולם ● מטה המאבק: נחריף את העיצומים