גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם העבירה את הילד קופת-חולים, האב לא ידע - מה קבע ביהמ"ש?

עפ"י חוק, המוסד לביטוח לאומי אינו חייב ליידע הורה על העברת ילדו לקופת-חולים אחרת ע"י ההורה האחר ● ביהמ"ש העליון דחה עתירה בה התבקש המל"ל להוציא נוהל חדש עם חובת יידוע הורים על מעבר קופ"ח של ילדיהם

גירושים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
גירושים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

יואב, בנו בן השלוש של אב גרוש, החל להרגיש ברע במהלך הלילה. הילד "התנפח" והחל להתגרד ולבכות. האב המודאג הרים את הילד על כתפו ומיהר לקחת אותו למוקד הלילה של קופת-חולים כללית, הסמוך לביתו. כשנתן בקבלה את כרטיס קופת-החולים של בנו, שתמיד החזיק בארנק ליתר ביטחון, האחות בדקה, התעכבה ארוכות ואז הודיעה לו כי "הילד לא רשום בקופת-חולים כללית". האב המשתומם לא הבין מה קורה והסביר כי הם כבר היו במוקד בעבר, אולם האחות הודיעה כי הילד כנראה נרשם לקופת-חולים אחרת, לא ידעה לומר לאב לאיזו קופה, והחזירה לו את כרטיס החבר.

האב, בייאושו, כשיואב החולה על כתפו, עצר מונית ונסע לבית החולים המרוחק כמחצית השעה. בדרך יואב המשיך "להתנפח" ולבכות. האב ניסה להרגיע אותו.

העובדות הללו היו הבסיס לעתירה שהוגשה לבג"ץ, אשר תקפה את החוק הקיים ונוהל של המוסד לביטוח לאומי, המאפשרים להורים גרושים או בנפרד להעביר את הילד מקופת-חולים אחת לאחרת, מבלי שההורה השני ידע על כך כלל.

העתירה, שהוגשה על-ידי עמותת "הורות משותפת=טובת הילד" ושני אבות בנפרד שנתקלו בסיטואציה בה לא היו מודעים להעברת ילדם בין קופות-החולים, נדחתה החודש על-ידי בית המשפט העליון, שקבע כי "אין לקבוע כי פעולת המוסד במסגרת ההסדר הסטטוטורי המיוחד שנקבע בחקיקה הראשית חורגת ממתחם הסבירות במידה המצדיקה התערבות שיפוטית", אך נדמה כי השאלה שהוצגה לבית המשפט - מה היה קורה אם הילד יואב חס וחלילה היה נפטר עקב העיכוב בטיפול - ממשיכה להדהד בזירה המשפטית-משפחתית.

העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין חיים פאשי לוין ומיקי אביב (שעבדו בהתנדבות), ביקשה להבטיח שנושא מהותי הנוגע בדיני נפשות - העברת ילד מקופת-חולים אחת לשנייה - ייעשה בשיקול-דעת ובידיעת שני ההורים, כדי להבטיח את טובתו של הילד. בעתירה נטען כי המצב הקיים עלול לעכב אבחון, ובמקרים מסוימים, בעיקר במקרי חירום, התוצאות עלולות להיות הרות-גורל. זאת, מעבר ל"טרטור" של נסיעה לקופת-חולים במקום מרוחק עם ילד חולה.

במסגרת העתירה התבקש בג"ץ לחייב את הביטוח הלאומי להוציא נוהל מעשי המחייב ומאפשר יידוע כל הורה על כך שילדו עבר קופת-חולים, וזאת מיד עם הגשת בקשת המעבר. זאת, לאחר שעמותת "הורות משותפת" פנתה למוסד לביטוח לאומי בנושא, וזה השיב כי הוא מסכים עקרונית עם עמדתה שיש ליידע את ההורה האחר על בקשת רעהו למעבר קופה עוד לפני אישור המעבר - אך לא יישם את הנושא באופן פרקטי.

על-פי המצב הנהוג כיום בישראל, ילד רשום בקופת-החולים תחת הורה אחד בלבד, ההורה המקבל את קצבת הילדים - כאשר ברוב-רובם של המקרים מדובר באם. הבעייתיות, כפי שנטען בעתירה, מתייחסת לכל הנוגע ליידוע ההורה האחר, כשאחד ההורים מבקש לעבור עם הילד לקופת-חולים אחרת. במצב בו האם עוברת קופת-חולים יחד עם הילדים ולא מיידעת את האב, והמוסד לביטול לאומי אף הוא אינו מיידע את האב על מעבר קופת-החולים של ילדיו, עלולה להתעורר בעייתיות בנוגע למתן טיפול רפואי על-ידי ההורה האחר בשני מקרים: כאשר ההורים חיים בנפרד (גרושים ופרודים); או כאשר ההורים חיים יחד, אך מערכת היחסים ביניהם עלתה על שרטון, כך שאין ממש תקשורת ביניהם.

הביטוח הלאומי הוא הגוף האחראי על מעברי קופת-חולים, וזה פרסם בינואר האחרון חוזר ובו מפרטים המקרים בהם יעדכנו את ההורה על כך שההורה האחר והילד המשותף הגישו בקשה למעבר קופת-חולים. על-פי המצב הקיים, כאשר ההורה אצלו לא רשום הילד (לרוב האב) מעוניין לקבל מהביטוח הלאומי הודעה על כך שההורה אצלו רשום הילד (האימא) עבר יחד עם הילד קופת-חולים, עליו לרשום במשרד הפנים כתובת נוספת למשלוח דואר, ואז, אם יבוצע מעבר קופת-חולים, הוא יקבל את המידע.

על-פי הנתונים שהוצגו לבג"ץ, כיום כל זוג שלישי במדינת ישראל מתגרש, אך רק 969 הורים, נכון ליום הגשת העתירה, הוסיפו את כתובתם ככתובת נוספת למשלוח דואר, וזאת מתוך מאות אלפים. נכון שלא לכל ההורים הגרושים יש ילדים מתחת לגיל 18, אך עדיין מדובר במאות אלפי ילדים המצויים "בסיכון", על-פי העתירה, ככל שאחד ההורים כלל אינו יודע באיזה קופת-חולים ילדו מטופל.

הנוהל, נטען, אינו עובד, אינו פרקטי, וההשלכות ברורות. "את הגיחוך שבנוהל ניתן להדגים בפשטות בכך כאשר יקרה אסון, האם נוכל לטעון כנגד אותו אב: 'מדוע לא פנית בעת שהתגרשת למשרד הפנים על-מנת לרשום את הפרטים שלך, שכן אחרת, אם האימא תעבור קופת-חולים, והילד יהיה חולה בדיוק באותו זמן, יהיו בעיות?'".

ואולם, בית המשפט העליון לא התרשם מהדרמטיות. בהחלטה קצרה מאוד שכוללת פסקה וחצי בלבד, קבעו השופטים דפנה ברק-ארז, דוד מינץ ועוזי פוגלמן כי אין להתערב בשיקול-הדעת של הביטוח הלאומי בנושא. בית המשפט ציין כי הביטוח הלאומי, שאליו פנו העותרים בפנייה מוקדמת, התקין את אותו נוהל חדש על-מנת להסדיר את הסוגיה של יידוע הורים על מעבר קופת-חולים של ילדם; וכי "בגדר התיקון נקבע כי הורה אשר מענו הרשום אינו מענו הרשום של הקטין, רשאי לבקש כי מענו או כתובתו במשלוח דואר יהיו כתובת נוספת במשלוח דואר לקטין, ובמקרה כזה הדואר בענייננו של הקטין יישלח לשתי הכתובות, אלא אם קיימת מניעה לכך כגון שלילת אפוטרופוסות מההורה השני".

בתגובה לטענת האב עותר והעמותה, כי הורים רבים אינם מודעים להוראות חוק עדכון כתובת, ציינו השופטים כי המוסד לביטוח הלאומי הציג בדיון "נכונות להביא מידע זה לידיעת הציבור בצד הנוהל שכבר פורסם, וזאת מעבר לנדרש בחוק, מתוך הכרה בחשיבות הנושא". עוד צוין כי המוסד לביטוח לאומי ציין כי אין מקום לטעמו לפעול בדרך אותה מציעים העותרים - ולהוציא נוהל מעשי המחייב ומאפשר יידוע כל הורה על כך שילדו עבר קופת-חולים, וזאת מיד עם הגשת בקשת המעבר.

השופטים קבעו כי לאחר ששקלו את טענות הצדדים, הם "לא מצאו עילה להתערבות על-פי אמות-המידה הנהוגות במשפט המינהלי". עוד קבעו השופטים, כאמור, כי "אין בידינו לקבוע כי פעולת המוסד במסגרת ההסדר הסטטוטורי המיוחד שנקבע בחקיקה הראשית חורג ממתחם הסבירות במידה המצדיקה התערבות שיפוטית".

המקרים שהוצגו לבית המשפט: האם סירבה לגלות לאיזו קופה העבירה את הבן והאב שבסך-הכול רצה שבנו יקבל חיסון לשפעת

אביו של "יואב" מהעתירה לבג"ץ לא לבד. לשם המחשת חשיבות עדכון האב בהעברת ילדו מקופת-חולים אחרת לאחר, הציגה העמותה להורות משותפת מספר מקרים אמתיים מחיי היום-יום של אבות גרושים שהגיעו אל פתחה, וביניהם סיפורו של אב גרוש א', שחווה בדיוק את מה שחווה אביו של יואב. הוא לקח את ילדו הקטן למוקד לילה של אחת מקופות-החולים, אך כאשר ביקש לרשום תור עבור הילד, לא הצליח לעשות כן, ורק אחרי בדיקה מול המזכירה במקום התברר לו כי הילד אינו חבר יותר באותה קופת-החולים. אותו אב, שאין בבעלותו מכונית ואשר אינו יודע לאיזו קופת-חולים עבר ילדו שלו, נאלץ לנסוע עם הילד במונית לבית חולים, אשר נמצא במרחק נסיעה של 45 דקות.

סיפור נוסף שהוצג לבג"ץ היה סיפורו של אב גרוש ב', שניסה לקבוע לילדו תור רגיל באמצעות אתר האינטרנט של הקופה, אך לא הצליח לעשות זאת, וכשפנה למוקד הטלפוני, הוסבר לו כי הילד עבר קופת-חולים. כשהאב פנה לאם וביקש את פרטי הקופה החדשה שהילד רשום אליה, האם סירבה לתת לו את המידע ואף הציעה לו שלצורך כך יפנה לבית המשפט.

אב גרוש ג' הופתע כאשר לקח את בנו בן ה-3 לחיסון שפעת, וכאשר הם ישבו מול המזכירה בסניף, היא שאלה את האב מדוע הם עוברים קופת-חולים. האב, שלא ידע על כך דבר, נשאר פעור פה. בסופו של יום הילד קיבל את החיסון שבועיים לאחר מכן. 

עוד כתבות

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

אבי דיכטר מונה לסגן שר הביטחון; מחר פגישה בין כחול לבן לליכוד

התפקיד שמונה אליו דיכטר הוא ללא סמכויות מוגדרות וסגני שר ביטחון במשך השנים קיבלו את המינוי כסידור פוליטי

דורון שגב / צילום: יח"צ Dropsicle

המיליארדר טים דרייפר מינה את דורון שגב לנציגתו בישראל

דרייפר מינה את דורון שגב לנציגת Draper Ecosystem בישראל במטרה להגדיל את טווח פעילותו הגלובלית, בדגש על מדינות המזרח התיכון

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

גיל שויד, מאחוריך: פאלו אלטו וניר צוק עקפו את צ'ק פוינט גם בשכר

האופציות הזניקו את השכר של צוק ל-36 מיליון דולר ב-2019 ● פאלו אלטו, המספקת פתרונות לאבטחת מידע, כבר נסחרת בשווי של 20 מיליארד דולר, אף שאינה רווחית לפי כללי החשבונאות המקובלים

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

מייסדי החברה: אלרם גורן (מימין), שי כהן, אורן אברהם ואייל גורן / צילום: יח"צ

סבב מוצלח: הסטארט-אפ הישראלי פאבריק גייס 110 מיליון דולר

החברה, שנקראה עד לאחרונה CommonSense Robotics, פיתחה טכנולוגיה שעוזרת לקמעונאיות ללקט את המוצרים במחסן ● כעת החברה מתרחבת לארה"ב

שריל סנדברג/ צילום:  GettyImages

שריל סנדברג רומזת: ייתכן שאתמוך באליזבת וורן במרוץ לנשיאות ארה"ב

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, נמנעה מלהשיב בראיון לעיתונאית קייטי קוריק תשובה ישירה בנוגע לתמיכתה בסנאטורית וורן, אך חזרה על כך שהיא דמוקרטית בעמדותיה

סאטיה נאדלה / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

לקראת דוחות מיקרוסופט: האם פעילות הענן תמשיך להיות מנוע הצמיחה של החברה?

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט היא הראשונה מבין הענקיות שמפרסמת דוחות כספיים ● קצב הצמיחה של פעילות הענן מאט, אך החברה מגדילה את נתח השוק

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

זריקת מרץ מהרגולטור: רשות שוק ההון תשחרר 100 מיליארד שקל לתשתית

הממונה על רשות שוק ההון אמר בוועדת הכספים כי הוא מתכוון לאפשר לגופים המוסדיים להחזיק בעד 49.9% מפרויקטי תשתיות מקומיים, לעומת 20% שהם הורשו להחזיק עד כה ● ברקת טען כי תקציב הרשות עומד על כשליש מתקציב רשות ני"ע, וכי יש להגדילו

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

האם ועד עובדי "ידיעות אחרונות" ישבית את העיתון?

המאבק בין העיתונאים בקבוצת "ידיעות אחרונות" להנהלה מסלים, והוועד מאיים לנקוט צעדים ארגוניים חריפים יותר מאלה שננקטו עד כה ● בהודעה לעובדים ששוגרה הבוקר ע"י הוועד, עודכנו העיתונאים כי ההנהלה מתבצרת בעמדתה, וכי המו"מ תקוע

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; עלייה מפתיעה במלאים הקפיצה את מחיר הנפט בכ-3%

מלאי הנפט בארה"ב עלה בשבוע החולף במפתיע בניגוד לתחזיות ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, הדאקס עלה ב-0.8%, הפוטסי טיפס ב-0.66% ● ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● קטרפילר פיספסה את התחזיות ● בואינג מסרה כי דגם המטסים 737 MAX עומד בלוחות הזמנים לקראת חזרה למסלול

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

מייסדי היי אוטו רועי בהרב ואייל שפירא  / צילום: אסנת קרסננסקי

הסטארט-אפ Hi Auto של זהר זיסאפל גייס 4.5 מיליון דולר בסבב סיד

את סבב הגיוס הובילו דלק מוטורס יחד עם זיסאפל, המשמש גם יו"ר פעיל בחברה ● סבב הגיוס נועד לשם השלמת פיתוח ראשוני של מערכת אודיו-ויזואלית להפרדת דוברים ולניקוי רעשי רקע ● בשנה הבאה תוצע המערכת גם לקהל הרחב, שיוכל לעשות בה שימוש לצורך ביטול רעשים מקבצי וידאו אודיו

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אמא של אדם נוימן: "יש הפי אנד, הוא חזר בתשובה"

"אדם אפילו לא היה עצוב כשהיה כל הבלגן", אמרה ד"ר אביבית נוימן, אמו של אדם, בראיון לאילה חסון ● זאת בוקר לאחר החלטת דירקטוריון WeWork לאשר לסופטבנק להשתלט על החברה ולשלם לנוימן 1.7 מיליארד דולר כדי שיעזוב את הדירקטוריון

משטרת ישראל / צילום: שאטרסטוק

10 קציני משטרה בכירים קיבלו מימון השתלמויות מקרן וקסנר מאז 2015

מתוך עשרה קציני המשטרה הבכירים בדרגת סגן ניצב ומעלה שקיבלו מימון, שלושה היו במסלול של "תוכנית עמיתים" שאורכה כשנה, ושבעה במסלול "תוכנית למנהלים בכירים" בת חודש ימים