גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חייבים שינוי? עדיף בספירלה, אחרת לא תתפרנסו

מהו טיפוס הקריירה שלכם, ומה זה אומר על ערך המותג ועל השכר הפוטנציאלי?

קריירה / צילום: שאטרסטוק
קריירה / צילום: שאטרסטוק

אחד המחירים הכבדים של מרבית ההסבות המקצועיות הוא פגיעה מהותית בשכר, אך ישנם שינויי קריירה שמאפשרים להמשיך ולהתפרנס בכבוד, לעומת שינויים הכרוכים בפשרה עמוקה ומתמשכת על השכר, שנותר נמוך מאד לאורך זמן. מה ההבדל בין השניים? טיפוס השינוי.

הלינארי והאופקי

כדי הבין קצת יותר לעומק את הסוגיה אסקור בקצור את 4 טיפוסי הקריירה העיקריים עליהם מדברת הספרות המקצועית, כאשר השניים הראשונים - הלינארי והאופקי - מאופיינים בנטייה להישאר באותו מקצוע כל הקריירה, ואילו השניים הנוספים - הארעי והספירלי - מאופיינים בשינויים מקצועיים. כל אחד מהטיפוסים נבדל הן במאפיינים סובייקטיביים - צרכים, מוטיבציות, צורת חשיבה, והן באובייקטיביים (כפי שהם נתפסים מנקודת מבטו של שוק העבודה) - שבראשם ערך המותג, וכפועל יוצא ממנו, גובה השכר ופוטנציאל הקידום המקצועי ו/או הניהולי.

מי מהארבעה נהנה מערך שוק גבוה יותר? ככלל, לשני הטיפוסים הראשונים - הלינארי שמתקדם באותו מקצוע מתפקיד ביצועי בתחתית הפירמידה הארגונית לתפקידים ניהוליים במעלה הדרך, והאופקי שמתמקד באותו מקצוע ונע בתוכו, ללא כל שאיפות ניהול - סיכוי גבוה יותר לבדל עצמם ולבנות ערך מותג גבוה בהשוואה לשני הטיפוסים האחרונים, אם כי לא תמיד. זאת בזכות ניסיון של שנים באותו התחום וידע מקצועי רב, בדיוק המשתנים עליהם שוק העבודה מוכן לשלם יותר, כשהלינארי (המנהל) ישתכר יותר מחברו למקצוע שבחר במסלול האופקי (המתמחה).

הארעי והספירלי

ומה עם שני הטיפוסים האחרים? הטיפוס הארעי, זה שמחליף עיסוק כל שנה-שנתיים, ללא כל עקביות פנימית בין התפקידים השונים, יסבול מערך שוק נמוך מאד, לרבות מי שרכש השכלה אקדמית והכשרות מקצועיות נוספות (למשל בעל תואר כללי שדילג בין אדמיניסטרציה למכירות, לאימון, לשירות, להנהלת חשבונות וכן הלאה). כל מעבר יחייב אותו לתפקיד התחלתי בתחום החדש, שאותו הוא ינטוש לטובת העיסוק הבא בטרם יצבור מספיק ניסיון, והתוצאה היא חוסר זהות מקצועית ברורה (עב"מ תעסוקתי) ושכר נמוך כל הקריירה.

לעומתו, הטיפוס הרביעי - הספירלי - גם הוא יעשה שינויים מקצועיים, אך האופי שלהם יהיה שונה לגמרי ובהתאמה גם ערך השוק שלו, שלעיתים עשוי להשתוות לזה של שני הטיפוסים הראשונים ואף לעלות עליו. מדוע? כי הספירלי נשאר מספיק שנים (7-10) באותו התחום ובונה בו מומחיות, ורק אחר-כך עובר לתחום חדש המבוסס על הידע שרכש בעיסוק הקודם, ומתמחה גם בו. טיפוס הקריירה הזה רלוונטי גם למי שהקריירה הקודמת שלו הייתה אופקית - דהיינו היה ונשאר בתפקיד לא ניהולי (למשל פסיכולוג תעסוקתי שהפך איש פיתוח ארגוני), וגם למי שצמח במסלול לינארי, אם כי לעתים המעבר לתחום החדש יחייב את האחרון לירידה זמנית בדרג הארגוני (למשל מנהל הפיתוח שהופך מנהל מוצר שאינו מנהל אנשים, ורק בהמשך מתקדם לנהל מנהלי מוצר).

תלוי בגיל

האם המשמעות היא שהספירלי חייב להישאר כל הקריירה באותה הסביבה המקצועית כדי לשמר ערך שוק? תלוי בגיל. להמחשת הדברים, אקח ברשותכם את הקריירה הפרטית שלי לדוגמה - קריירה ספירלית שכללה 3 שינויים מקצועיים ב 3 עולמות: מערכות מידע, פרסום, שיווק. השינוי הראשון היה מתפקיד של מנהלת יחידת מחשב לתפקיד של עוזרת תקציבאית במשרד פרסום - תחום שחדש לחלוטין שאיננו קשור למערכות מידע בשום צורה. הוא התאפשר בזכות הגיל הצעיר (26) בו הסתיימה הקריירה הראשונה (קריירה לינארית שנמשכה 8 שנים), והנכונות לירידה לתפקיד זוטר שבזוטרים ובשכר מינימום, כשהעובדה שלא נדרשתי להשכלה נוספת הקלה על המהלך. כבעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה עם קריירה משובצת מותגים (ממר"מ, אוניברסיטת תל-אביב, חברת דלתא טקסטיל) לא הייתה בעיה להיכנס למשרד הפרסום הגדול בישראל, ולהמשיך לפתח קריירה לינארית, עד לתפקיד בכיר במשרד השלישי בגודלו.

מכאן והלאה השינויים נעשו בספירלה, כלומר באותם עולמות מקצועיים, כאשר לאחר עשור במשרדי פרסום עברתי לעולם הנושק לפרסום ונשען על הידע שנצבר בו - עולם השיווק - לתפקיד ניהול שיווק בכיר בחברה גדולה, תוך שמירה על ערך השוק. גם השינוי האחרון, השלישי במספר, נעשה בתוך עולם השיווק, רק שהפעם המוצר הוא שהשתנה (ממיתוג מוצרים קונבנציונליים, למיתוג אנשים), שינוי טריביאלי בחייו של כל איש שיווק הנדרש בכל מעבר תפקיד ללמוד שוק חדש (ובמקרה זה, שוק העבודה).

תלוי בצורך

האם ניתן לבחור את טיפוס השנוי ולהעדיף את הספירלי על פני בארעי? לא ממש. זאת משום שטיפוסי הקריירה הם תולדה של צרכים עמוקים המעצבים אותה כבר מראשיתה, ולכן גם כשנסיבות החיים משתנות הצורך הבסיסי מתקשה להתאים עצמו. משום כך הטיפוס הארעי יתקשה מאד לנוע במסלול שינוי ספירלי המחייב לשרוד מספיק שנים בכל מקצוע כדי להתמחות בו, למרות המחיר (ערך מותג/שכר), שכן הוא מונע מצורך עמוק בעצמאות, להבדיל מהספירלי שמונע מהצורך במימוש עצמי. כנ"ל במקרה של קריירה אופקית שבעליה מונע מצורך יסודי בביטחון, ועל כן לא ייקח את הסיכונים הכרוכים בקריירה לינארית, שהמוטיבציה העיקרית בה היא הצורך בהישגיות. בהצלחה.

הכותבת היא מומחית לשוק העבודה. לתגובות: orna@rudi-cm.com

עוד כתבות

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

התחום שלכם מושבת? בעולם מעודדים הסבה מקצועית, ישראל חותכת בדמי האבטלה למשתתפים בהכשרות

במדינות רבות מתמרצים את העובדים בתחומים שהושבתו לעבור הכשרות להחלפת מקצוע, אבל בישראל מי שפונה להכשרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה • המומחים מסכימים: כדי לעצור את הדימום בשוק התעסוקה, צריך לשלב ידיים עם המעסיקים, לממן את ההכשרות ולתגמל את העובדים

מערכת מיזוג במשרד / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חלונות פתוחים וכיול המזגן: כך תפחיתו את הסיכון להידבק במשרד

מה המדע יודע על סיכויי ההידבקות בקורונה מווירוס שנישא באוויר ● מדוע מומחים לבריאות הציבור מעריכים שזו לא דרך ההדבקה העיקרית ● ואיך בכל זאת בנייני משרדים יכולים להפחית את הסיכונים

רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: בן סטנסל, AP

הקורונה באירופה: אוסטריה סוגרת גבולות חלקית ובריטניה מטילה חובת מסכה

ממשלת בריטניה החליטה לחייב את תושבי הממלכה ללבוש מסכות הגנה במקומות סגורים, ומאיימת בקנסות בשווי 100 ליש"ט למי שלא ימלא אחר ההוראה ● בספרד עוד ועוד מחוזות מחזירים את חובת לבישת המסכה, למרות הפגיעה האפשרית בתדמית המדינה, בעקבות יותר מ-100 מוקדי הדבקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

דיון פורום הקורונה של נתניהו הסתיים ללא קבלת כל החלטה

עם זאת, הובהר בדיון כי יש לקבוע רף נדבקים וחולים במצב קשה שיחייב את הצעדים החריפים, עד הטלה של סגר מלא

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס - צלם פאביאן קולדורף / צילום: פאביאן קולדורף

הפניקס מעמידה רף שכר של 10 מיליון שקל למנכ"ל חברה הנסחרת בבורסת ת"א בלבד

עוד קובע הנוהל הפנימי החדש של הפניקס כי החברה תתנגד למנגנונים של "גלולת רעל" שיעכבו או ימנעו החלפת שליטה בחברות, וכי "יש לבחון את כדאיותו הכלכלית של ההסדר ביחס לחלופות אפשריות, לרבות פירוק החברה"

שלב הניסויים בבני אדם של אוניברסיטת אוקספורד, לקראת פיתוח חיסון לוירוס הקורונה  / צילום: אוניברסיטת אוקספורד

הגרף היומי: כמה אנחנו באמת קרובים לחיסון לקורונה?

יש יותר מ-160 מועמדים בדרך לחיסון יעיל ובטוח לקורונה, רובם המוחלט נמצאים בשלבים ראשונים ● יש מי שסבור שיכול להיות שנראה חיסון מוכן ליצור מסחרי כבר בסוף השנה, אף שגם בשלבים המתקדמים ההצלחה אינה מובטחת והסיכויים לא גבוהים

הנוער העובד והלומד - מחאת תנועות הנוער / צילום: הנוער העובד והלומד

מחאת תנועות הנוער עולה שלב: הפגנות במאות מוקדים ברחבי הארץ

בעקבות ההגבלות שהוטלו על היקף פעילותן של תנועות הנוער כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, יתקיימו הערב מחאות במאות מוקדים ברחבי הארץ בקריאה לממשלה להתיר את המשך פעילותן ● "דווקא פעילות מסודרת, עם מדריכים שדואגים לעמוד בהנחיות, זה מה שיצמצם הדבקה"

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הרוכש הפוטנציאלי של אל על מחמם מנועים – שכר משרד יחסי ציבור

וגם: יש קונצנזוס להשקעה בביומד וגם חדשות טובות גם בימי קורונה

רוכב אופניים על רקע זיהום בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

זיהום אוויר מגביר את התחלואה מקורונה, אז למה ישראל מתעלמת

מחקרים חדשים מראים כי חשיפה גבוהה וארוכת טווח לחלקיקי זיהום אוויר מעלה את הסיכוי להידבקות בקורונה ואשפוז בכ-10%, ולמקרי מוות מהמחלה ב-15% ● שירותי הבריאות בעולם לא נותרו אדישים לנתונים, אך נראה כי בישראל הנושא נזנח

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

דורון ברזילי - ראש לשכת עורכי הדין לשעבר / צילום: שלומי יוסף

לשכת עוה"ד פרסמה את מועמדיה לוועדה לבחירת שופטים

חמשת המועמדים הם עורכי הדין יצחק נטוביץ, יצחק גורדון, מוחמד נעאמנה, דורון ברזילי וערן גולן ● המועצה הארצית של לשכת עוה"ד תיבחר באחד מהם לתפקיד

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

פייפאל חושפת: החברה "מפתחת יכולות" בתחום מטבעות הקריפטו

ענקית הפינטק האמריקאית הציגה לראשונה את פעילותה בתחום במכתב ששלחה לנציבות האירופית ● בחודש שעבר דווח כי פייפאל עשויה לאפשר קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים ליותר מ-300 מיליון משתמשי השירותים שלה בעולם

מפגין על גדר מול מעון רה"מ נתניהו / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אלפים במחאה נגד נתניהו מחוץ לבלפור: עימותים בין שוטרים ומפגינים

כמה עשרות מפגינים ניסו לפרוץ את המחסומים שהקימה המשטרה סמוך למעון ראש הממשלה ● האלפים שהגיעו למקום אוחזים בלפידים וקוראים לראש הממשלה להתפטר מתפקידו בעקבות השחיתות השלטונית: "המדינה לא של נתניהו"

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

נשיא לשכת יועצי המס: "הביורוקרטיה שהייתה עד היום זאת קייטנה לעומת מה שהולך להיות"

נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי אומר כי הכשלים והקשיים הטכניים שהעמיסה המדינה על התוכנית לעידוד החזרת עובדים לעבודה יעכבו את יישומה והכסף לא יגיע למעסיקים בקרוב ● רו"ח איריס שטרק: "אנשי שירות התעסוקה אף פעם לא עשו פרויקט כזה"

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

נעילה אדומה בתל אביב: מדד ת"א 35 ירד ב-1.3%

מדד ת"א 125 איבד 1.2% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.5% ● מדד הבנקים איבד 1.8%, מניית דיסקונט ירדה ב-2.9%, פועלים נסוגה ב-2%

עוזרי מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב בשימוע על אחריות הבנקים למשבר הכלכלי ב־2008. 100% לבנים / צילום: AP - Tom Williams

וול סטריט, תסתכלי במראה: את יותר מדי לבנה

הם מינו אחראים על גיוון תעסוקתי, שינו את כללי חיפוש המועמדים, הציבו לעצמם יעדים כמותיים ובכל זאת: המרכז הפיננסי הגדול בעולם הוא עדיין מועדון סגור של גברים לבנים ● האם המהומות בארצות הברית סוף-סוף ישנו את המאזן?

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה מצפה לקבל 250 מיליון שקל מהפרטת דואר ישראל

רשות החברות הודיעה כי משבר הקורונה לא ישפיע על ההליך וכרגע ישנה התעניינות מצד משקיעים מקומיים ובינלאומיים בהפרטה ● ינקי קווינט: "המטרה היא שיפור השירות ללקוח השאיפה היא שגם התעשייה האווירית ונמל חיפה יופרטו"

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאז אתמול ועד היום בבוקר: 3,986 דורשי עבודה חדשים

בשירות התעסוקה רשומים 851,945 דורשי עבודה, מהם 574,549 בחל"ת ● מהדיווח האחרון אתמול ועד היום ב-7:00, התקבלו דיווחים על 1,789 עובדים שחזרו לעבוד

מטוסי דלתא חונים בשדה התעופה בקנזס סיטי, ארה"ב / צילום: Charlie Riedel, AP

דלתא איירליינס הפסידה 5.7 מיליארד דולר ברבעון השני של 2020

דלתא איירליינס מקצצת בחצי את מספר הטיסות שתכננה להוסיף בחודש הבא, בשל הירידה בביקושים עקב מגפת הקורונה ● ההכנסות ברבעון שהסתיים ביוני צנחו ב-88% ביחס לאשתקד והסתכמו ב-1.47 מליארד דולר