גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזיקוקים נופלים על עיניים רטובות: האשטאג יום עצמאות עצוב

בהנחה שאף אחד לא הולך לשום מקום, בסוף ניאלץ להסתדר איכשהו ● המשימה היא להישאר בחיים עד אז

צילום: יונתן בלום
צילום: יונתן בלום

א.

יום עצמאות שמח לכולם, למרות שזה יום עצמאות עצוב. ארבעה ישראלים נהרגו בתקיפות מעזה השבוע: משה אגדי בן ה־58 מאשקלון, זאיד אלחמאמדה בן ה־49 מסוואווין (כפר לא מוכר בנגב שעומד בפני פינוי), משה פדר בן ה־67 מכפר סבא ופנחס מנחם פשווזמן הצעיר בן ה־21 שרקטה השיגה אותו בעת שרץ לחפש מחסה.

הילדים לומדים ממוצעים בבית הספר ואני מוצא את עצמי מְמַצֵּעַ באופן חצי אוטומטי שבטח יעבור מאליו יחד עם תוכנית הלימודים. גילם הממוצע של ארבעת הישראלים שנהרגו השבוע הוא 48.75 - וזה בדיוק הגיל שלי. צעיר מדי בשביל למות, בממוצע לפחות. זה הייתי יכול להיות אני; מה הבדיל ביני לבינם השבוע מלבד קצת פחות מ־60 קילומטר וקצת יותר מזל? הרי אף אחד מהם לא יצא מהבית בשביל למות ולכולם היו תוכניות ליום העצמאות. אולי במת בידור בערב, עם זמרים שבאים בזול, אחר כך קצת זיקוקים. אבל השנה "הזיקוקים נופלים על עיניים רטובות", כמו ששר יוסי בבליקי ב"סוויטת יום העצמאות", מהיפים והעצובים שבשירים.

איור: תמיר שפר

יום עצמאות שמח, למרות שמה עצמאות ואיזו עצמאות כשנופלים 700 טילים ויש הרוגים ומאות פצועים, עשרה מתוכם באורח קשה ובינוני ומאות נפגעי חרדה חדשים? וכמובן שיותר הרוגים ופצועים גם בצד השני. למה? ככה. מה עצמאות ואיזו עצמאות כשכולנו רגילים לחיות בסבבים חסרי התוחלת האלה? מה עצמאות ואיזו עצמאות כששר האנרגיה יובל שטייניץ, שרק לאחרונה הקביל את זרימת הגז לחירות, לא פחות, הפסיק את הזרמת הגז מתמר (כ־20 קילומטר מחוף אשקלון) לאשדוד "לאור המצב הביטחוני"? מה עצמאות ואיזו עצמאות כשמצב חירום מוכרז, לימודים מופסקים וטיולים מבוטלים וסגרים מוטלים? מה עצמאות ואיזו עצמאות כשמאות אלפי אנשים מתחבאים בבתים והמנהיגים בקושי מתייחסים אליהם ודואגים יותר לאירוויזיון?

יום עצמאות שמח לכולם, למרות שזה יום עצמאות עצוב. "היי, בחור, בוא הנה בחור, נשבר לך הלב ביום העצמאות", שר בבליקי והמובן מאליו צריך להיאמר שוב, אלא שלכל אחד מובן מאליו משהו אחר לגמרי; אני אוחז בדעה שאי אפשר להיות חופשיים ועצמאיים על חשבון אחרים לאורך זמן, ובהנחה שאף אחד לא הולך לשום קום, בסוף ניאלץ להסתדר איכשהו. פשוט צריך להישאר בחיים עד אז. לחגוג כך וכך (אין לי את המספר המדויק) ימי עצמאות שתמיד שמחים ועצובים ביחד - זו המשימה.

ב.

כמו כולם, גם אני ראיתי את הסטורי של אווה, הילדה היהודייה באינסטגרם בשואה, או בשואה באינסטגרם. זה היה באמת מאוד יפה, לא בצחוק, הישג ראוי של האנשה, הנכחה, הנגשה והסברה שדומה כי מספר המילים שנכתבו עליו גדול אפילו ממספר הצופים שראו אותו - הישג לא פשוט. השאלה שעמדה במרכז הקמפיין - מה אם היה אינסטגרם לילדה בשואה - קיבלה עוד תשובה השבוע: 

גם לילדי עוטף עזה יש אינסטגרם, והם מעלים סטוריז - ומה זה עוזר להם? לא הרבה. זה מעלה את המודעות? לא ממש. מנגיש? לא בדיוק. מנכיח? הצחקתם. אולי בגלל שזו לא הפקה הוליוודית מתוקתקת, נקייה ומהוקצעת באנגלית עם כתוביות, אלא צילומי חובבים, התמונה לרוב רועדת ופס הקול רועש ומלא בצעקות של פחד ואימה בעברית, לא תמיד הכי תקנית - סרטונים מצמררים שקשה לראות (ולכן צריך לראות. לכו תחפשו, שבו עם הילדים כמו שישבתם מול אווה).

מצד שני, יש אפקטים רציניים; טילים, אש, בתים קורסים, אל תשאלו, דברים שאמורים להביא צפיות, עניין, תגובות. גם לילדי עזה יש אינסטגרם, כמובן, שלא לדבר על הרבה יותר אפקטים, ולהם זה עוזר עוד פחות. זה לא עוזר להם בשיט, בואו. העניין הוא שהכול נמצא באינסטוש - אין לך אזור אסון בלי האשטאג - אבל העולם? כמנהגו נוהג.

אז מה היה קורה אם היה אינסטגרם לילדה בשואה? אלא אם כן תהיה שואה בקרוב, כנראה שלא נדע, אבל ההימור שלי הוא שלא הרבה. המסקנה הפשוטה שלי מכל הקמפיין הזה היא שזה לא האינטרנט וזה לא האינסטגרם וזו לא השואה וזו אפילו לא דמעתה של ילדה קטנה שמשכו מספר כל-כך גדול של צופים ועוררו רעש תקשורתי מרשים כל-כך. זה פשוט עניין של כסף ויחסי ציבור. אווה הייתה בתקשורת הרבה יותר מכל הילדות של העוטף והילדות של עזה ביחד, לא כולל שלטי חוצות, שיווק ממוקד, פוסטים ממומנים, אייטמים מוזמנים, כל החבילה - אז לרגע היה אכפת לנו. טוב, אולי אכפת זו מילה גדולה. בואו נתפשר על שמנו לב, הקדשנו כמה דקות. אולי השאלה האמיתית היא עד כמה קל לשחק לנו בתשומת הלב ובלב, לבחור מה להראות, מה להסתיר.

גם זה מובן מאליו, אבל אולי אם היינו שמים לב באותה מידה, ובזמן אמת - לכל הילדות ולכל הילדים החרדים, הפצועים וההרוגים, ובעצם, למה רק לילדים, מה עם המבוגרים? משה אגדי, משה פדר, זאיד אלחמאמדה ופנחס מנחם פשווזמן הם לא ילדים של מישהו? - אולי משהו היה משתנה. ואם לא משתנה, לפחות מונכח ומונגש. אם הסרטונים של ילדים חמודים מאשקלון זועקים ובוכים בבהלה היו זוכים ליותר מ-100 מיליון צפיות, מופיעים במהדורות ותמונתם הייתה מתנוססת לצד הכבישים הראשיים, סביר להניח שמשהו היה משתנה. אולי. אני כבר לא יודע מה סביר ומה לא, כמה זמן שהכול נראה לי בלתי סביר בעליל. ויש גם ילדים ומבוגרים בצד השני, כן, גם להם צריך לשים לב. ולא שאני איזה צדיק גדול; בזמן שכל האנשים האלה ישבו תחת אש אני חגגתי בתל-אביב.

כל הסיפור הזה צריך להחליף משרד יחסי ציבור בדחיפות, בקיצור. זה מה שאני אומר. ניסינו טייסים, ניסינו חיסולים, ניסינו מצור, גם הם ניסו כל מה שיכלו - והכול, כל-כך הרבה פעמים, כבר אי אפשר לספור. אולי צריך לנסות יחצנים.

ג.

יום עצמאות שמח לכולם, למרות שזה יום עצמאות עצוב והזיקוקים נופלים על עיניים רטובות. לפעמים אני מצחיק את עצמי, מחפש תמיד להגיד משהו אופטימי כאילו מי ישמע, אני נשיא המדינה או משהו, ואנשים מחכים למוצא פי כדי להתעודד. זה כמו שבכל פעם שחוזרים מחו"ל ובנתב"ג נפתחת הדלת לאולם, אני מחפש מי מחכה לי עם בלון אדום בצורת לב למרות שאני יודע שאף אחד לא מחכה. העניין הוא שזה גורם לי ללכת זקוף יותר. אותו דבר עם האופטימיות - היא מוסיפה איזה חצי סנטימטר.

במעגלים שקרובים אליי מספיק בשביל שאשתדל לא להסתובב בהם ועדיין איכשהו משפיעים עליי למרות שלא אכפת לי מהם, הדבר הכי נוראי שאתה יכול לומר על מישהו, זה שהוא סחי, טיפוס קונפורמיסט ונורמטיבי, לא אחד שהולך עם הזרם אלא הזרם עצמו. להיות אופטימי זה קצת להיות סחי, תכונה לא הכי רצויה שנראה לי שאני נדבק בה בדרך כלל בתקופה הזאת של השנה, עם כל הטקסים והדגלים והזיקוקים וזה שכולם שמחים בשביל המדינה. זה מרגש אותי למרות שגם עצוב ולמרות שזאת מדינה פשוט על הפנים בכל-כך הרבה מובנים, רק חלקם פורטו לעיל והשאר מפורטים בכל דברי הימים. 

עוד כתבות

שי בן דוד ודוד אדרי / צילום: תמר מצפי

השיחות המוקלטות של בכירי פסגות אדרי ובן-דוד היוו ראיות זהב להוכחת הכוונה הפלילית

גורלם של דוד אדרי ושי בן-דוד נקבע ברגע שבו השיגה מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך הקלטות של שיחות שהם ניהלו במהלך ימי המסחר הרלוונטיים בספטמבר 2007 עם הממונים עליהם בפסגות ועם אחרים ● פרשנות

ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל / צילום: תמר מצפי

התזמון המוצלח של אבי יוחנן: בעלי רשת "זול ובגדול" השקיע במאפיות אנג'ל והמניה זינקה 40% בחודשיים

בשבועות האחרונים הפך אבי יוחנן לאחד מבעלי המניות הבולטים בחברת המאפיות הירושלמית, ובהשקעה של כ-10 מיליון שקל הגיע להחזקה של כ-8% ● הקפיצה במניה מייצרת לו רווח "על הנייר" של כ-5 מיליון שקל תוך פחות מחודשיים

אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות של האיחוד האירופי / צילום: וינסנט קסלר, רויטרס

פון דר-ליין נבחרה לנשיאת הנציבות האירופית; מבטיחה "ניו דיל ירוק" לאירופה

הפרלמנט האירופי הצביע ברוב של 383 חברי פרלמנט (מתוך 747 חברים) בעד המינוי ● פון דר-ליין (60) היא הנשיאה הראשונה של הנציבות המגיעה מגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באיחוד, מזה יותר מ-50 שנה ● היא צפויה להחליף בתפקיד את ז'אן-קלוד יונקר מלוקסמבורג ב-1 בנובמבר

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

לשכת עוה"ד החליטה לסגת מהתביעה נגד שרון שפורר

גם יו"ר לשכת עוה"ד הקודם, עו"ד אפי נוה, צפוי להפסיק לנהל את התביעה העצמאית נגד שפורר ● לפני כשלוש שנים הגישו לשכת עורכי הדין ונוה, תביעת לשון הרע בסך כמיליון שקל נגד שפורר בגין סדרת כתבות שהיא פרסמה באתר "המקום הכי חם בגיהינום"

אליעזר פישמן/  צילום: אלון רון

מצעד התירוצים: כך הסבירו בכירי הפועלים מתן אשראי ללא גבולות לאליעזר פישמן

בתצהיריהם של ארבעה מבכירי הבנק בעבר, בתגובה לבקשה לתביעה נגזרת נגדו בשל הלוואות העתק לאליעזר פישמן, מוענקים שלל תירוצים להתנהלות הפועלים ● בין היתר נטען כי גביית חובות "בדרכים ידידותיות" עדיפה על פני הליכי חדלות פירעון ● עדיין עולה התהייה: מדוע הוענק אשראי גם כאשר לא הוחזרו חובות?

פירות וירקות/ צילום: תמר מצפי

למה חוקי הכלכלה לא עובדים על מחירי הפירות והירקות?

דוח משרד החקלאות: מאז המחאה החברתית עלו מחירי הפירות ריאלית בכ-30%, ומחירי הירקות עלו ריאלית ב-6% • עוד עולה כי האספקה לנפש ירדה מאז שנת 2000 ב-20% • איך זה בדיוק מסתדר עם הרפורמה לסימון המזון המזיק של משרד הבריאות, שמעודדת צריכת ירקות ופירות?

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בירידות, בהובלת מניות הבנקים

המדדים המובילים רשמו ירידות קלות של עד 0.4% ● מדד הבנקים בלט בירידות של יותר מ-1% ● הדסית ביו זינקה על רקע כניסתה של החברה המוחזקת אנלייבקס תרפיוטיקס לבורסה בתל אביב ● בית ההשקעות אי.בי.אי דיווח על רכישת 70% מניות בחברת קוואליטי הנדסה פיננסית

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

רשות שדות התעופה מזהירה: השרב הכבד יעכב את לו"ז ההמראות

מחר צפוי לשרור שרב כבד ורשות שדות התעופה פירסמה הודעה בקרב חברות התעופה שמזהירה על עיכובים בהמראות בגלל תנאי מזג האוויר

מה אפשר לקנות ב- 2.1 מיליון שקל / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל במרכז הארץ?

דירת 3 חדרים ברמת גן, דירת 4 חדרים בהוד השרון, בקריית אונו או בבני ברק

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

תמונות נוספות של ברק נכנס לבית של אפשטיין פורסמו בבריטניה

קשריו של אהוד ברק עם המיליארדר ג'פרי אפשטיין מתעוררים מחדש בעיתונות הבריטית ● ברק: אגיש תביעה נגד הדיילי מייל

פרשמרקט / צילום: יחצ

פרשמרקט רוכשת את סופר דוש בתמורה ל-138 מיליון שקל

המגעים על העסקה בין פרשמרקט לסופר דוש דווחו לראשונה ב"גלובס" לפני כחודש ● פרשמרקט תשלם לעזרא דוש, בעלי סופר דוש, עבור ארבעת סניפי הרשת בבית ים בשטח כולל של 7,185 מ"ר

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בדקתם איך אתם נראים בגיל פנסיה? המידע שלכם יכול להגיע למפרסמים

תנאי השימוש של האפליקציה מאפשרים להשתמש בתמונות שמשתמשים מעלים לאפליקציה ● מאחורי האפליקציה עומדת חברה רוסית, שכבר פיתחה אפליקציות דומות בעבר

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

מנכ"ל האוצר: "האגו זו המחלה הישראלית ובמגזר הממשלתי זה מגיע לרמות מטורפות"

במסגרת הרצאה על איך מקדמים רפורמות מתח מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביקורת נוקבת על המגזר הציבורי ● "לצערי אין בממשלה אחריותיות. אם אתה טוב אתה לא מתוגמל בשום דבר. אם אתה רע אף אחד לא יודע. אם לא כתבו עליך כלום בדוח המבקר ולא הגעת ל-433 – אז אתה מצויין"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

היקום ההפוך שמנחה את המשקיעים: זו התעסוקה, לא הריבית

למרות נתונים כלכליים מעודדים בארה"ב, כמו דוח התעסוקה שהתפרסם בסוף השבוע, המשקיעים בוחרים להמשיך להתייחס לשאלה אחת בלבד, שנראה כי כבר אבד עליה הכלח - האם הריבית תרד או תעלה, ובאיזה שיעור

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

טראמפ שלח את בורסות אסיה לירידות; מגמה מעורבת באירופה

ירידות של 1.2% במגזר הנפט והגז באירופה ● נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי יש עוד דרך ארוכה בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● הביטקוין מתקרב לשפל של חודש

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ניירות ערך רוצה להנגיש את ההשקעה בקרנות הגידור לציבור דרך קרן נאמנות ייעודית חדשה

הרשות "שוקלת לאפשר הצעה לציבור של קרן נאמנות אלטרנטיבית מסוג 'קרן גידור בנאמנות'" ● "במהלך השנים האחרונות חלה התפתחות מואצת בתעשיית הקרנות האלטרנטיביות"

ד”ר אהוד מרום/  צילום: יוסי אלוני

"תוך שנה נשיק קופקסון גנרי, טבע התעלמה מאיתנו לאורך כל הדרך" 

מאפי פארמה מפתחת קופקסון בשחרור מושהה יחד עם מיילן, שיגיע לשוק תוך 2.5-3 שנים ● כעת חושף המייסד והמנכ"ל אהוד מרום כי בכוונתו להתחרות גם בטבע וגם במיילן עם קופקסון גנרי עוד לפני כן: "בקופקסון יש היום שלושה מתחרים שמכניסים כל אחד מיליארד דולר ולי מספיקים כרגע 20 מיליון"

אפליקציית אובר / צילום: רויטרס

בין עזיבת כ"ץ לבחירות הנוספות: האם לאובר נפתח חלון הזדמנויות

השינויים בצמרת משרד התחבורה עשויים להוות חלון הזדמנויות לכניסה של שירותי הסעות שיתופיים על נוסח אובר וליפט ● כניסתם, שנחסמה עד כה, עתידה "לשבש" באופן מהותי את כללי המשחק בשוק ● "גלובס" מנתח: מה יקרה למוניות, האם המחירים באמת יירדו וכיצד יגיב שוק הרכב המקומי

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

רשות שוק ההון מעדכנת את לוחות התמותה וזה הולך לפגוע בפנסיה שלכם

רשות שוק ההון יוזמת עדכון שיביא לשינוי במקדם תוחלת החיים, שלפיו נקבע גובה קצבת הפנסיה החודשית ● הדבר צפוי להוביל לקיצוץ של אחוז בקצבה לחוסכים בקרנות הפנסיה החדשות ● בקרנות הוותיקות הקיצוץ עלול להגיע לשיעור כפול - 2% ● חברות הביטוח ייאלצו להגדיל עתודות במאות מיליוני שקלים

סיטיגרופ / צילום: קריס הלגרן, רויטרס

הזדמנות לצחוק כל הדרך אל הבנק

הבנקים בארה"ב מייצרים סכומי מזומנים גדולים וצומחים מדי שנה, אבל השווקים עדיין לא נותנים להם קרדיט ● קרן הסל KBWB מעניקה למשקיעים סבלניים הזדמנות ללכוד תשואת הון משמעותית - בהתחשב במדיניות החזרי הון גבוהים ובתמחור נמוך היסטורית