גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחזון למעשים: רשות החברות הורתה לחברות הממשלתיות לדון בתוכניות ליצירת ערך חברתי

הרשות הכריזה בינואר כי תקדם בחברות הממשלתיות תוכניות “ערך משותף”, שעל פיהן ייקבעו הבונוסים השנתיים לחברות, וכעת עוברת לשלב הבא ביישום התוכנית ומורה לחברות לדון בתוכניות דומות בארץ ובעולם • ערך משותף או "שורת רווח כפולה" נוצרים כאשר יש התלכדות בין המטרות העסקיות-כלכליות של חברה ובין התועלת הערכית שהיא מייצרת - לאומית, חברתית או סביבתית

ינקי קווינט / צילום: איל יצהר
ינקי קווינט / צילום: איל יצהר

צעד נוסף בהטמעת אסטרטגייה עסקית ליצירת ערך משותף בחברות הממשלתיות: רשות החברות הפיצה לדירקטוריונים של החברות הממשלתיות רשימת שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה במיזמי "ערך משותף" והנחתה אותם לדון בהם. במכתב ששלח מנהל רשות החברות יעקב (ינקי) קוינט להנהלות החברות, הוא מנחה את הדירקטוריונים לדון בשיתופי הפעולה המוצעים, מציג רשימת דוגמאות למיזמי ערך משותף מהעולם ומזמין אותם להעלות שיתופי פעולה אפשריים אחרים ביוזמתם. "הערך המשותף הוא כלי שיכול לשמש לחיזוק אזורי הספר, לסיוע לעסקים קטנים, להכשרה ולקידום עובדים, לשמירה על איכות הסביבה ובטיחות בעבודה, לגיוון תעסוקתי, לקידום החינוך, לקליטת עלייה ועוד", כותב קוינט במכתבו.

מדובר בשלב נוסף ביוזמה שעליה הכריזה רשות החברות בינואר השנה - לקדם אסטרטגיה עסקית של ערך משותף בחברות הממשלתיות. בשלב הנוכחי מציגה הרשות תוצאות של עבודת איסוף על מיזמי ערך משותף בעולם. העבודה, שערכה עבור הרשות חברת הייעוץ הישראלית TASC, מתארת את הנעשה בישראל ומציגה את רשימת הרעיונות שעלו מצד הסוכנות היהודית, משרד החינוך ומשרדי ממשלה נוספים לשיתופי פעולה שמטרתם להביא ליצירת ערך משותף.

בין היתר מציעים הסוכנות ובמשרד הקליטה והעלייה לחברות הממשלתיות להשתלב בתוכניות לקליטת עובדים עולים במקצועות ייעודיים בתחומים שבהם יש מחסור בישראל; משרד הכלכלה והסוכנות היהודית מציעים שיתופי פעולה בשורת מיזמים שנועדו לסייע ליזמים ולבעלי עסקים קטנים ובינוניים; הרשות לפיתוח הנגב והרשות לפיתוח הגליל מציעות לחברות הממשלתיות לשלב עסקים קטנים ובינוניים בפריפריה בתוכניות הרכש שלהן, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה (מה"ט) מציע שורת מיזמים לשילוב סטודנטים, בדגש על חרדים ואתיופים, בהכשרות מקצועיות מעשיות בחברות הממשלתיות; נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה מציעה הכשרות להגברת הגיוון בעבודה; משרד החינוך מציע לחברות להשתתף בתוכניות לימודים בעלות אוריינטציה טכנולוגית שיאפשרו גם תעסוקה עתידית בחברות האלה; המשרד להגנת הסביבה מציע הדרכות לשימוש בחומרים ממוחזרים וידידותיים לסביבה; והרשות לחדשנות מציעה תמיכה בתוכניות מו"פ.

שיתופי פעולה מוצעים בין רשויות משרדי ממשלה ובין חברות ממשלתיות

"ערך משותף אינו בגדר פילנתרופיה"

ערך משותף או "שורת רווח כפולה" נוצרים כאשר יש התלכדות בין המטרות העסקיות-כלכליות של חברה ובין תועלת ערכית שהיא מייצרת - לאומית, חברתית או סביבתית. ההנחה הזו מעוררת ספקנות רבה בקרב אלה הסבורים כי חברה עסקית אינה רשאית לקבל החלטות שאינן מבוססות על היגיון עסקי טהור של השאת רווחים.

קוינט מתייחס לכך במכתבו וכותב כי "למען הסר ספק יובהר כי חברות עסקיות מתבקשות לפעול משיקולים עסקיים בלבד. עקרון הערך המשותף אינו חורג מכלל זה. ערך משותף אינו בגדר פילנתרופיה או אף אחריות תאגידית, אלא שהוא כאמור נועד לייצר ערך כלכלי בד בבד עם הערך החברתי. כך, בעוד שהעיקרון המנחה פילנתרופיה או אחריות תאגידית הוא תרומה לקהילה ולסביבה המתרחשת כתוצאה מלחץ חיצוני או תחושת אחריות, העיקרון המנחה בערך משותף הוא רווח כלכלי וחברתי אשר משרת את מטרות החברה". קוינט מוסיף כי בשנים האחרונות קיימת מגמה אשר הולכת וצוברת תאוצה של חברות עסקיות שמקדמות ערכים סביבתיים וחברתיים בדרך של יצירת ערך משותף - מגמה שמקבלת רוח גבית מציפיות הצרכנים, העובדים ובמידה הולכת וגדלה המשקיעים בחברה (ראו מסגרת).

בין החברות הגדולות בעולם שמנהלות פרויקטים של ערך משותף מונה קוינט את תאגיד המזון נסטלה בהודו, שפיתח תוכנית להכשרה וליווי של מגדלי קפה מקומיים בטכנולוגיות ייצור חדשות ותוכנית של יצרנית המלט והבטון העולמית Cemex, שזיהתה כי משפחות ממעמד סוציו אקונומי נמוך הזקוקות למוצרי החברה מתקשות לרכוש אותם. Cemex יצרה תוכנית המאפשרת פריסת התשלומים עבור מוצרי הבנייה שלה וליווי מהנדס לצורך הנחיה מקצועית, ובכך סייעה לכ-350 אלף משפחות לבנות את ביתן. בעקבות כך, נרשם גידול במכירות החברה ונרשמה עלייה של 20% במחירי הבתים באזורים שבהם הופעלה התוכנית.

בין הדוגמאות הנוספות למיזמי ערך משותף שמקדמות חברות ממשלתיות בעולם, שאספה TASC בהזמנת רשות החברות, אפשר למצוא פרויקט מיחזור למדי דוורים משומשים של חברת הדואר הפינית ופרויקט הכשרת נשים בדרום אמריקה להתקין מערכות סולאריות ביתיות של חברת האנרגיה האיטלקית Enel. בקטגוריה נפרדת אספה TASC דוגמאות לפרויקטים מהעולם שנמצאים בתחומי פעילות מובהקים של חברות ממשלתיות ישראליות. כך למשל יצרנית המטוסים האירופית איירבוס מממנת תוכנית (העשויה להתאים לתעשייה האווירית, ע"ב) להכשרת מהנדסים צעירים לילדים בגילאי 16-10, שמסייעת בשיפור רמת החינוך בקהילה ומספקת לאיירבוס גישה לגיוס כוח אדם צעיר ואיכותי. חברת הולכת הנפט והגז הטבעי טראנס-קנדה, הפועלת בצפון אמריקה, השקיעה 150 מיליון דולר בפיתוח אמצעים לניטור ומניעת דליפות בצנרת ביתית - פעילות שמגדילה את הכנסות החברה ומסייעת לאיכות הסביבה.

בין החברות הישראליות שמעורבות בפרויקטים של ערך משותף אפשר למנות את אגד, שמפעילה מזגן תעשייתי בתחנות האוטובוס שמקרר את האוטובוסים וחוסך עלויות דלקים ופליטות גזים מזהמים במהלך הנסיעה כתוצאה מהפעלת המזגן של האוטובוס. חברת מונא טורס פיתחה שירות לבניית חופשות בחו"ל המותאמות למשפחות עם מוגבלות - יוזמה שפותחת בפני החברה את שוק האנשים עם מוגבלות ומשיאה ערך חברתי.

כך זה עובד בעולם הדוגמאות של רשות החברות

שיפור המוניטין ועובדים שבעי רצון

על-פי קוינט ניתן לפתח אסטרטגיות ערך משותף בשלוש דרכים עיקריות: זיהוי צרכים חברתיים ופיתוח מוצרים ושירותים שנותנים להם מענה; ייעול שרשרת הערך באופן שמביא לחיסכון בפליטות, זיהום ועלויות אחרות; ושיתופי פעולה עם עסקים קיימים בסביבת החברה, כמו למשל בדרך של מתן הכשרות לספקים.

ההנחה הבסיסית מאחורי היוזמה היא שתועלת חברתית איננה באה על חשבון הרווח העסקי אלא להיפך -מאחורי המונח "שורת רווח כפולה" - עומדת ההנחה שתועלת חברתית יכולה לשמש מנוע לצמיחה, חיסכון והגדלת חדשנות ופריון, באמצעות זיהוי קהלי יעד חדשים, פיתוח מוצרים חדשים ושיפור שיטות העבודה. בערוצים שבהם יש לערך חברתי תרומה מוכחת לפעילות העסקית אפשר למנות את שיפור המוניטין של החברה בזכות יחסי הציבור החיוביים שמעניקה לה פעילות התורמת חברתית וכן את שיפור רמת שביעות הרצון של העובדים ממקום עבודתם. קווינט מצטט בהקשר זה מחקר של פירמת דלויט, שהעלה כי מעורבות חברה בנושאים קהילתיים מעלה את הסבירות שהעובדים יישארו בה זמן רב ביותר מ-38%. 

עוד כתבות

פרמדיקים מכניסים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

העיקר הבריאות: רק אחרי שחליתי בקורונה הבנתי למה צריך סגר

למי שלא נדבק בקורונה, קל להגיד שהסגר הוא פיתרון מוגזם, שבתי החולים לא קורסים ושבסך הכל מדובר בשפעת ● יותר משבוע מאז שהחלמתי, אני עדיין מרגישה כאילו מישהו קשר לי משקולות של חצי טון לרגליים

חולדאי רון / צילום: קובי קנטור

"שערורייתית": ביקורת חריפה על תוכנית חולדאי לפתיחת מוסדות התרבות

ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר מפלגת "הישראלים" הכריז כי יורה לפתוח את כל מוסדות התרבות למי שקיבל שני חיסונים ● שר הבריאות: "חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור" ● יו"ר ועדת חוקה: "אמירה פופוליסטית שמנסה לרכב על יוזמה שהממשלה מקדמת ממילא"

ארמין לאשט, מנהיג מפלגת השלטון הגרמנית הנבחר / צילום: Associated Press, Odd Andersen

היורש של מרקל? הגרמנים הימרו על המועמד הלא פופולרי כראש מפלגת השלטון

ארמין לאשט, שנבחר לראשות מפלגת השלטון הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית, נחשב על ידי רבים לממשיך דרכה של הקאנצלרית אנגלה מרקל אבל גם למועמד לא פופולרי ● לאשט הבהיר כי הוא רוצה להיות "הקפטן של הנבחרת" והעלה על נס את הפוליטיקה המשותפת

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

במה יתרכז ביידן בעשרת הימים הראשונים: קורונה, כלכלה, אקלים ובמתח הגזעי

הממשל החדש שואף להפוך כמה מהמדיניות של טראמפ בסדרה של פעולות של הזרוע המבצעת

מיכל ברוורמן–בלומנשטיק / צילום: איל יצהר

"מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי"

מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, מנכ"לית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, על העבודה בחברה ועל אתגרי הקורונה ● "מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי. האקו-סיסטם בארץ משרת אותנו טוב יותר"

סאן דור תציע בקיץ שתי טיסות שבועיות לקרקוב / צילום: shutterstock

משנה מדיניות: חברת התעופה סאן דור תפסיק לטוס בשבת

סאן דור היא חברת-בת של אל על, ובשונה מהחברה-האם, שלא טסה באופן רשמי בשבתות ובחגים, סאן דור ביצעה טיסות צ'רטר בימי שבת ● כעת סיטונאי הנסיעות שביקשו להזמין את מטוסי סאן דור להרכבת חבילות נופש המשלבות טיסות הממריאות בימי שבת, נתקלו בשינוי המדיניות שכבר נכנסה לתוקף

אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock

משבר הקורונה: הלונדונים רוצים יותר מרחב וקונים בתים בכפר

מגפת הקורונה הפכה את העבודה מהבית לנורמה, והמריצה מחדש את שוק הבתים הכפריים

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

סוגיית הבנייה בשטחים: נתניהו מנסה להתערב, גנץ בולם בגופו

הבוקר התכנסה ועדת המשנה לתכנון ורישוי במינהל האזרחי ביהודה ושומרון לדיון במתן הקלות ואישורים לבנייה פלסטינית בשטחי C ● לדברי שר הביטחון גנץ, גורמים מלשכת רה"מ יצרו קשר ישיר עם נציגי המינהל האזרחי וביקשו לעצור את הדיון, אך גנץ הורה להמשיכו: "לא אאפשר עקיפת סמכויות"

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ותודה לקורונה: זינוק של עשרות אחוזים בשוק תחליפי הבשר

בעוד שוק המזון מהחי עלה ב-10.4% בשנה החולפת, שוק התחליפים זינק ב-27.5% ● המוצרים שבלטו: הטופו והבשר הצמחי ● מרבית האנליסטים צופים כי שוק החלבון האלטרנטיבי יהווה מעל 10% משוק החלבון העולמי עד 2030

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

המחירים של הסגר השלישי: כ-130 אלף דורשי עבודה חדשים

129,747 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשירות התעסוקה מאז תחילת הסגר ● עובדי ענף ההוראה, החינוך וההדרכה מהווים את הקבוצה העיקרית בקרב המובטלים

בנימין נתניהו במתחם חיסוני קורונה קופת חולים כללית טירה / צילום: תומר אפלבאום - הארץ

למרות לחצי הרשימה המשותפת: ראשי הרשויות הערביות יפגשו עם נתניהו כמתוכנן

ראשי הרשימה המשותפת ואישים אחרים בחברה הערבית טענו כי ראש הממשלה מנצל את ראשי הרשויות לצרכיו הפוליטיים ● בפגישה ישתתפו יו"ר הוועד מודר יונס, ראש עיריית ערערה ועימו צוות ראשי הרשויות האחראי על סוגיית האלימות ● חמישה מראשי הערים הודיעו כי יחרימו את הפגישה

אבי לוי, יו"ר ושותף בחברת להב אל.אר / צילום: אביב אברמוב

"במליסרון הרגשתי קצת בעל בית": אבי לוי מדבר על הפרידה מענקית הקניונים ומליאורה עופר

יותר משנה לאחר שפרש מניהול ענקית הקניונים, סופר לוי רווח של מאות מיליוני שקלים "על הנייר" מהשקעתו בלהב אל.אר ● הוא לא מסתכל אחורה בזעם ("היחסים עם ליאורה עופר בסדר גמור"), וסבור כי מוקדם להספיד את הקניונים ("גם אני ביצעתי רכישות אונליין, אבל חסרה החוויה של לפגוש אנשים")

גיוס הון / צילום: Shutterstock

סקופ גייסה כ-45 מיליון שקל מכלל ביטוח, שהפכה בעלת עניין בחברת המתכות

תחזיק בחברה לצד מגדל, הפניקס וקרן נוקד קפיטל

מקרה מבחן / צילום: Shutterstock

טובת הנעה: איך מנהל מתוסכל ושחוק יכול למצוא שוב חשק לעבוד?

רפי הוא מנהל מתוסכל, שכבר לא נהנה מהעבודה ● רגע אחד של דמיון מודרך עזר לו להיזכר מה באמת מניע אותו, ובהתאמות קטנות של תחומי אחריותו הוא הצליח למצוא שוב חשק לעבוד ● אבל איך שומרים על האנרגיה הזו ביומיום?

בוקר של יום עבודה בכיכר דיזנגוף בת"א. החל"ת מאפשר לעובדים לחשב מסלול מחדש / צילום: בר לביא

שיעורי האבטלה גבוהים כי המובטלים מפונקים? בכלל לא בטוח

מעסיקים רבים מספרים על קושי לגייס עובדים ומפנים אצבע מאשימה לממשלה שהתחייבה לשלם דמי אבטלה עד יוני 2021 • הטיעון הזה מתעלם ממורכבות השיקולים של המובטלים, למשל - מי ישמור על הילדים או החשש שהעסק שוב ישלח אותם לחל"ת • מי אמר שזה שוק של מעסיקים?

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

הטעויות של הסקרים והקרב החדש של הקיבוצים: הכותרות הבולטות של הסופ"ש

הדרך של מנכ"ל שופרסל לפסגה ● הנפקת חברת ההימורים ● גורו העסקים מגלה מה הסוד המלוכלך של הקורונה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש האחרון

וואטסאפ / צילום: Reuters, Pavlo Gonchar / SOPA Images/Sipa USA

השבוע בהייטק: הנסיגה הטקטית של וואטסאפ ומה משותף לזום ולמונייד‎

אף אחד לא יודע מתי כל הטוב הזה יגמר, אבל גם השבוע נראה היה נראה שכולם מנסים לרכב על הגאות במניות הטכנולוגיה כל עוד היא כאן ● וגם למה פייסבוק לא באמת נסוגה ● סיכום השוק בהייטק וטכנולוגיה

קיבוץ חולית / צילום: איל יצהר

"איך אפשר להגיד עלינו שאנחנו עשירים?": דרור פויר בעקבות דוח חדש שמרתיח את הקיבוצים

דוח שפרסמה רשות מקרקעי ישראל לאחרונה מציע להפקיע מהקיבוצים הנחות שנהנו מהן עד כה, לצמצם את שטחיהם וכך לאיים על המשך הבנייה בהם ● בעוטף עזה כועסים במיוחד: "נתבע את כל מי שחתום עליו אישית" ● ברמ"י משיבים: "הם כבר לא קיבוצים, אין שם כלום ממה שהיה פעם"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ירידות בת"א: טבע מזנקת ב-6%, נקסט ג'ן מזנקת ב-20%

מדד ת"א 35 רושם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 נסחר בירידה של 0.6% ● אחרי שלוש שנים האינפלציה חוזרת לטריטוריה שלילית ● עליות בולטות במניות אופקו, גילת, לייבפרסון ואודיוקודס

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו, ואיך זה קשור לריכוזיות? ● האזינו