גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחזון למעשים: רשות החברות הורתה לחברות הממשלתיות לדון בתוכניות ליצירת ערך חברתי

הרשות הכריזה בינואר כי תקדם בחברות הממשלתיות תוכניות “ערך משותף”, שעל פיהן ייקבעו הבונוסים השנתיים לחברות, וכעת עוברת לשלב הבא ביישום התוכנית ומורה לחברות לדון בתוכניות דומות בארץ ובעולם • ערך משותף או "שורת רווח כפולה" נוצרים כאשר יש התלכדות בין המטרות העסקיות-כלכליות של חברה ובין התועלת הערכית שהיא מייצרת - לאומית, חברתית או סביבתית

ינקי קווינט / צילום: איל יצהר
ינקי קווינט / צילום: איל יצהר

צעד נוסף בהטמעת אסטרטגייה עסקית ליצירת ערך משותף בחברות הממשלתיות: רשות החברות הפיצה לדירקטוריונים של החברות הממשלתיות רשימת שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה במיזמי "ערך משותף" והנחתה אותם לדון בהם. במכתב ששלח מנהל רשות החברות יעקב (ינקי) קוינט להנהלות החברות, הוא מנחה את הדירקטוריונים לדון בשיתופי הפעולה המוצעים, מציג רשימת דוגמאות למיזמי ערך משותף מהעולם ומזמין אותם להעלות שיתופי פעולה אפשריים אחרים ביוזמתם. "הערך המשותף הוא כלי שיכול לשמש לחיזוק אזורי הספר, לסיוע לעסקים קטנים, להכשרה ולקידום עובדים, לשמירה על איכות הסביבה ובטיחות בעבודה, לגיוון תעסוקתי, לקידום החינוך, לקליטת עלייה ועוד", כותב קוינט במכתבו.

מדובר בשלב נוסף ביוזמה שעליה הכריזה רשות החברות בינואר השנה - לקדם אסטרטגיה עסקית של ערך משותף בחברות הממשלתיות. בשלב הנוכחי מציגה הרשות תוצאות של עבודת איסוף על מיזמי ערך משותף בעולם. העבודה, שערכה עבור הרשות חברת הייעוץ הישראלית TASC, מתארת את הנעשה בישראל ומציגה את רשימת הרעיונות שעלו מצד הסוכנות היהודית, משרד החינוך ומשרדי ממשלה נוספים לשיתופי פעולה שמטרתם להביא ליצירת ערך משותף.

בין היתר מציעים הסוכנות ובמשרד הקליטה והעלייה לחברות הממשלתיות להשתלב בתוכניות לקליטת עובדים עולים במקצועות ייעודיים בתחומים שבהם יש מחסור בישראל; משרד הכלכלה והסוכנות היהודית מציעים שיתופי פעולה בשורת מיזמים שנועדו לסייע ליזמים ולבעלי עסקים קטנים ובינוניים; הרשות לפיתוח הנגב והרשות לפיתוח הגליל מציעות לחברות הממשלתיות לשלב עסקים קטנים ובינוניים בפריפריה בתוכניות הרכש שלהן, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה (מה"ט) מציע שורת מיזמים לשילוב סטודנטים, בדגש על חרדים ואתיופים, בהכשרות מקצועיות מעשיות בחברות הממשלתיות; נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה מציעה הכשרות להגברת הגיוון בעבודה; משרד החינוך מציע לחברות להשתתף בתוכניות לימודים בעלות אוריינטציה טכנולוגית שיאפשרו גם תעסוקה עתידית בחברות האלה; המשרד להגנת הסביבה מציע הדרכות לשימוש בחומרים ממוחזרים וידידותיים לסביבה; והרשות לחדשנות מציעה תמיכה בתוכניות מו"פ.

שיתופי פעולה מוצעים בין רשויות משרדי ממשלה ובין חברות ממשלתיות

"ערך משותף אינו בגדר פילנתרופיה"

ערך משותף או "שורת רווח כפולה" נוצרים כאשר יש התלכדות בין המטרות העסקיות-כלכליות של חברה ובין תועלת ערכית שהיא מייצרת - לאומית, חברתית או סביבתית. ההנחה הזו מעוררת ספקנות רבה בקרב אלה הסבורים כי חברה עסקית אינה רשאית לקבל החלטות שאינן מבוססות על היגיון עסקי טהור של השאת רווחים.

קוינט מתייחס לכך במכתבו וכותב כי "למען הסר ספק יובהר כי חברות עסקיות מתבקשות לפעול משיקולים עסקיים בלבד. עקרון הערך המשותף אינו חורג מכלל זה. ערך משותף אינו בגדר פילנתרופיה או אף אחריות תאגידית, אלא שהוא כאמור נועד לייצר ערך כלכלי בד בבד עם הערך החברתי. כך, בעוד שהעיקרון המנחה פילנתרופיה או אחריות תאגידית הוא תרומה לקהילה ולסביבה המתרחשת כתוצאה מלחץ חיצוני או תחושת אחריות, העיקרון המנחה בערך משותף הוא רווח כלכלי וחברתי אשר משרת את מטרות החברה". קוינט מוסיף כי בשנים האחרונות קיימת מגמה אשר הולכת וצוברת תאוצה של חברות עסקיות שמקדמות ערכים סביבתיים וחברתיים בדרך של יצירת ערך משותף - מגמה שמקבלת רוח גבית מציפיות הצרכנים, העובדים ובמידה הולכת וגדלה המשקיעים בחברה (ראו מסגרת).

בין החברות הגדולות בעולם שמנהלות פרויקטים של ערך משותף מונה קוינט את תאגיד המזון נסטלה בהודו, שפיתח תוכנית להכשרה וליווי של מגדלי קפה מקומיים בטכנולוגיות ייצור חדשות ותוכנית של יצרנית המלט והבטון העולמית Cemex, שזיהתה כי משפחות ממעמד סוציו אקונומי נמוך הזקוקות למוצרי החברה מתקשות לרכוש אותם. Cemex יצרה תוכנית המאפשרת פריסת התשלומים עבור מוצרי הבנייה שלה וליווי מהנדס לצורך הנחיה מקצועית, ובכך סייעה לכ-350 אלף משפחות לבנות את ביתן. בעקבות כך, נרשם גידול במכירות החברה ונרשמה עלייה של 20% במחירי הבתים באזורים שבהם הופעלה התוכנית.

בין הדוגמאות הנוספות למיזמי ערך משותף שמקדמות חברות ממשלתיות בעולם, שאספה TASC בהזמנת רשות החברות, אפשר למצוא פרויקט מיחזור למדי דוורים משומשים של חברת הדואר הפינית ופרויקט הכשרת נשים בדרום אמריקה להתקין מערכות סולאריות ביתיות של חברת האנרגיה האיטלקית Enel. בקטגוריה נפרדת אספה TASC דוגמאות לפרויקטים מהעולם שנמצאים בתחומי פעילות מובהקים של חברות ממשלתיות ישראליות. כך למשל יצרנית המטוסים האירופית איירבוס מממנת תוכנית (העשויה להתאים לתעשייה האווירית, ע"ב) להכשרת מהנדסים צעירים לילדים בגילאי 16-10, שמסייעת בשיפור רמת החינוך בקהילה ומספקת לאיירבוס גישה לגיוס כוח אדם צעיר ואיכותי. חברת הולכת הנפט והגז הטבעי טראנס-קנדה, הפועלת בצפון אמריקה, השקיעה 150 מיליון דולר בפיתוח אמצעים לניטור ומניעת דליפות בצנרת ביתית - פעילות שמגדילה את הכנסות החברה ומסייעת לאיכות הסביבה.

בין החברות הישראליות שמעורבות בפרויקטים של ערך משותף אפשר למנות את אגד, שמפעילה מזגן תעשייתי בתחנות האוטובוס שמקרר את האוטובוסים וחוסך עלויות דלקים ופליטות גזים מזהמים במהלך הנסיעה כתוצאה מהפעלת המזגן של האוטובוס. חברת מונא טורס פיתחה שירות לבניית חופשות בחו"ל המותאמות למשפחות עם מוגבלות - יוזמה שפותחת בפני החברה את שוק האנשים עם מוגבלות ומשיאה ערך חברתי.

כך זה עובד בעולם הדוגמאות של רשות החברות

שיפור המוניטין ועובדים שבעי רצון

על-פי קוינט ניתן לפתח אסטרטגיות ערך משותף בשלוש דרכים עיקריות: זיהוי צרכים חברתיים ופיתוח מוצרים ושירותים שנותנים להם מענה; ייעול שרשרת הערך באופן שמביא לחיסכון בפליטות, זיהום ועלויות אחרות; ושיתופי פעולה עם עסקים קיימים בסביבת החברה, כמו למשל בדרך של מתן הכשרות לספקים.

ההנחה הבסיסית מאחורי היוזמה היא שתועלת חברתית איננה באה על חשבון הרווח העסקי אלא להיפך -מאחורי המונח "שורת רווח כפולה" - עומדת ההנחה שתועלת חברתית יכולה לשמש מנוע לצמיחה, חיסכון והגדלת חדשנות ופריון, באמצעות זיהוי קהלי יעד חדשים, פיתוח מוצרים חדשים ושיפור שיטות העבודה. בערוצים שבהם יש לערך חברתי תרומה מוכחת לפעילות העסקית אפשר למנות את שיפור המוניטין של החברה בזכות יחסי הציבור החיוביים שמעניקה לה פעילות התורמת חברתית וכן את שיפור רמת שביעות הרצון של העובדים ממקום עבודתם. קווינט מצטט בהקשר זה מחקר של פירמת דלויט, שהעלה כי מעורבות חברה בנושאים קהילתיים מעלה את הסבירות שהעובדים יישארו בה זמן רב ביותר מ-38%. 

עוד כתבות

יעקב ברדוגו / צילום: תמר מצפי, גלובס

כתב ההגנה של יעקב ברדוגו: זה לא הייתי אני, ואם כן אז לא בכוונה

עפ"י התביעה שהגיש ניר חפץ, הפרשן הפוליטי של גלי צה"ל פרסם בקבוצת וואטסאפ עם מאות משתמשים פרטים נרחבים על תרגיל חקירה שנעשה לחפץ, אשר הוטל עליו צו איסור פרסום

קניון של סטרווד ווסט / צילום: מצגת החברה

לאחר שהאג"ח קרסה ביותר מ-50%: בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנדל"ן הזרה סטרווד ווסט

הבקשה הוגשה ע"י בית ההשקעות פרוקסימה שבבעלות חיים ונציה ואורי רענן ● סטרווד ווסט דיווחה כי עילות התביעה נוגעות לקיומם לכאורה של פרטים מטעים ואי-גילוי הולם בתשקיף ההנפקה של אג"ח מסדרה א' וכן הטעיה וחוסר בפרטים בדוחות מיידיים

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: אין לוועדת הבחירות סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשו בתגובה לעתירה שהוגשה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

מורי ארקין / צילום: תמר מצפי

לקראת השקת המוצר בארה"ב: סול-ג'ל מצטיידת במזומנים על חשבון מחיר המניה

חברת התרופות למחלות עור גייסה בהנפקה 23 מיליון דולר, מתוכם 5 מיליון מבעל השליטה מורי ארקין - ומנייתה ירדה בנאסד"ק ב-25%

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

הראל רכשה מניות חברת פרשקובסקי ב-57 מיליון שקל

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהמניות ממשפחת פרשקובסקי, בעלת השליטה בחברה ● העסקה בוצעה במחיר של 68 שקל למניה

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

מפלגת צומת לא תתמודד בבחירות; מכריזה על תמיכה בליכוד

זאת תמורה להקפאת חוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה) שגרם נזק למגזר החקלאי ● מדובר בכ-14.8 אלף קולות מבחירות 2019 מועד ב' ● שי דיין, יו"ר ארגון הנהגים ומס' 2 במפלגת צומת: "פרישת מפלגת צומת - לא על דעתי"; קורא לכל נהגי המוניות לא להצביע לנתניהו

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: ההבטחות הממוחזרות של ראש הממשלה נתניהו

הסרטון של נתניהו עם רמי לוי נראה לכם מוכר? אולי משום שהוא כיכב בקמפיינים של הליכוד גם ב-2013 וב-2015 ● ומה עם בני הפלשמורה? הם עדיין ממתינים במחנות המעבר באדיס אבבה ובגונדר מאז ההבטחות בקמפיין 2009 ● בחזרה לעתיד, גרסת ראש הממשלה

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"

 

 

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עדכון המדדים מצביע על הסקטורים החמים: נדל"ן, תשתיות, שוק ההון וקמעונות מזון

במסגרת העדכון החצי-שנתי של הבורסה, מבני תעשיה ואלקטרה נכנסו לת"א 35, אחרי קפיצות דו-ספרתיות מהן נהנו מניותיהן של השתיים ● מנגד, פז נפט ואופקו נפרדו מהמדד המוביל

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

אפל למפעילי הסלולר בישראל: נגיף הקורונה עלול לפגוע במלאי האייפונים

אפל עדכנה כי צפי המלאים שיגיע לישראל יעודכן מדי שבוע במקום מדי שלושה שבועות, בשל אי-הוודאות סביב הנגיף וחוסר היכולת להתחייב כי יצליחו לספק מלאי לתקופה ארוכה יותר

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

הצלחה לקיידנט של כת"ב בניסוי ברעד ראשוני

החברה השיגה תוצאות מבטיחות בניסוי יעילות קטן בטיפול ברעד ממקור שאינו מחלת הפרקינסון