גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארבעה הרוגים בקריסת עגורן צריח באתר בנייה ביבנה

(עדכון) - תאונות הבניין ממשיכות לגבות מחיר כבד: הבוקר קרס חלק מעגורן צריח ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה והביא למותם של 4 פועלים ● 8 אנשים עוכבו לחקירה ● ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "הקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים, והרגולטור נותן יד להפקרות"

קריסת המנוף ביבנה / קרדיט צילום: מדא
קריסת המנוף ביבנה / קרדיט צילום: מדא

אירוע רב-נפגעים באתר בנייה ביבנה: הבוקר (א') דווח על קריסה של חלק מעגורן צריח ברחוב ז'בוטינסקי בעיר. מדובר באתר בנייה של פרויקט מגורים, ולפי הערכות ראשוניות, התאונה התרחשה כתוצאה מקריסה של חלק מעגורן הצריח שהותקן במקום. לפי דיווחים ראשוניים, במקום יש ארבעה הרוגים. 

פראמדיק מד"א אלון מלמה סיפר: "מדובר באתר בנייה גדול עם שני בנייני מגורים שבמרכזם עומד מנוף. חלקו האחורי של המנוף התפרק וקרס על הקרקע. שלושה פועלים שהיו בסמוך נפגעו באורח קשה מאוד בכל חלקי גופם. תוך כדי פעולות החילוץ שלהם ביצענו בדיקות רפואיות, אבל הם היו ללא סימני חיים, ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותם. פועל נוסף, שנלכד על המנוף בגובה של עשרות מטרים, מחולץ ברגעים אלה על-ידי כוחות הכיבוי שהגיעו למקום". בהמשך דווח על הרוג נוסף. 

תאונת המנוף ביבנה / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

מהמשטרה נמסר: "במשטרת ישראל התקבל דיווח על קריסת מנוף באזור התעשייה ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה. במקום מספר נפגעים המטופלים על-ידי גורמי הרפואה. כוח משטרה נמצא במקום, ונסיבות האירוע נבדקות". שמונה אנשים עוכבו לחקירה.  

מתחילת השנה (לא כולל היום) נהרגו 16 בני אדם בתאונות באתרי בנייה, ועוד 68 נפצעו קשה ובינוני. 

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מפנה אצבע מאשימה לכיוון שר העבודה והרווחה חיים כץ, שאחראי על אכיפת חוקי העבודה. לדבריו, "השר חיים כץ נכשל כישלון חרוץ בהגנה על העובדים הכי חלשים בחברה הישראלית, ולמעשה המצב כיום הוא שהקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים, והרגולטור נותן יד להפקרות המתמשכת בענף הבנייה". 

בן שמעון מוסיף כי "על הקבלנים לקחת אחריות על הנעשה באתרי הבנייה, ויש לנקוט פעולות אגרסיביות נגד קבלנים, ובכלל זה להגיש כתבי אישום נגד מנהלי חברות ונושאי משרה בכירים בחברות הקבלניות וכן לשלול את השתתפותם בפרויקטים ממשלתיים".  

תאונת הבנייה ביבנה / צילום: יוסי כהן

מהמשטרה נמסר: "חקירת תאונת העבודה הקטלנית במהלכה קרסו חלקי מנוף צריח, שהתרחשה היום באתר בנייה ברחוב שדרות ז'ובוניסקי ביבנה וגרמה למותם של ארבעה עובדים, הועברה למפלג 'פלס' לחקירת תאונות עבודה בלהב 433 המשותף למשטרת ישראל ומשרד העבודה והרווחה וממוקם ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ). בעקבות האירוע עוכבו כעת שמונה בעלי תפקידים שונים באתר העבודה, חלקם ייחקרו באזהרה". 

מחברת רמא, שמפעילה את העגורן באתר הבנייה ביבנה, נמסר: "אנחנו המומים ומלאי צער נוכח התאונה הקשה, ובשעה זו לבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים. פרטי המקרה נמצאים כרגע בבדיקה, ואין באפשרותנו להגיב על המקרה עד לבירור הפרטים".

"לפתוח בחקירה פלילית" 

בתוך כך, חברי הכנסת אבי ניסנקורן (יו"ר סיעת כחול לבן), אוסמה סעדי (חד"ש-תע"ל), מיכל רוזין (מרצ) ומשה ארבל (ש"ס), מקימי שדולת המאבק בתאונות עבודה, יוצאים בקריאה משותפת הבוקר בעקבות האסון באתר הבנייה ביבנה לפתוח בחקירה פלילית ולסגור מידיית את האתר. 

לדבריהם, "עד מתי תימשך אזלת היד בשמירה על בטחון העובדים בענף הבנייה. חרף ההבטחות לאכיפת נהלי בטיחות, החמרות הענישה, ושיפור תנאי הבטיחות של העובדים, ההבטחות אינן מקוימות ופועלים ממשיכים להיהרג.

אנחנו קוראים לממשלה לפעול באופן מיידי לאכוף נהלי בטיחות מחמירים, להוציא פקחים לאתרי בניה קיימים, ולעצור פעילות באתרים מסוכנים כדי למנוע הרג ופגיעה בפועלים נוספים. כמו כן, אנחנו דורשים לפתוח מיד בחקירה פלילית ולסגור לאלתר את אתרי הבנייה עד שיתבררו האחראים לאסון. אנו מתכוננים למאבק עיקש בכנסת הקרובה לסיום המחדל החמור, לא נרפה עד אשר ידע כל עובד בניין בצאתו לעבודה כי בסופו של יום הוא ישוב לביתו בשלום". 

ראש מטה הבטיחות של התאחדות בוני הארץ אלוף (מיל) איל בן ראובן מסר: "מדובר באירוע מזעזע - זהו אסון ברמה הלאומית שאסור שכמותו יחזרו. התאונה הקטלנית שבה קיפחו את חייהם היום ארבעה בני אדם, השאירה ארבע משפחות הרוסות שחייהן לעולם לא יראו אותו הדבר. האירוע הזה מסביר מדוע יש צורך דחוף במטה מרכז אחד של כלל המידע על נושא הבטיחות בענף הבניה, שעל הקמתו הכרזנו בשבוע שעבר. המפתח למניעת תאונות הוא העברת ידע - שכוללת תחקור תאונות, הפצת המידע והכשרה מקצועית המבוססת עליו. תחקור והפצת מידע בתחום זה חייבים להתבצע מידית, ולכן צוות המטה הגיע הבוקר כדי לאסוף מידע ולתחקר את האירוע בשטח ולקחים יישומיים מקצועיים ראשונים ממנו יופצו לכלל הקבלנים חברי ההתאחדות הערב.

התאונה הזו מתרחשת לאחר שורת תאונות מנוף מהשנים האחרונות שתוצאות החקירות שלהן כלל לא פורסמו ואין לדעת אם הידע מתחקור תאונות קודמות לא יכול היה למנוע את התאונה הזו. בין המטרות המרכזיות של מטה הבטיחות שעל הקמתו הכריזה התאחדות בוני הארץ בשבוע, עומד איסוף והנגשת המידע המקצועי בעקבות כל תאונה לכלל הקבלנים ועוסקים בכל תחומי הבניה. אם לא נלמד מהטעויות לא נוכל למנוע את התאונות הבאות".

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ אמנון מרחב פנה בעקבות התאונה אל שר העבודה חיים כץ ובירך על החלטתו לקיים מחר דיון דחוף למציאת כלים נוספים למניעת תאונות בענף הבניה וקרא לו לשתף בדיונים מעתה את מטה הבטיחות בעובדה של ההתאחדות.

מחברת נאות שמיר נמסר: "התאונה קרתה כאשר עובדים של חברת ״רמא מנופים״ עסקו בפירוק מנוף באתר לאחר שהסתיימה העבודה בו ופורק לצורך העברתו לחברה בחזרה מאחר וסיים עבודתו באתר. הרכבת המנוף, הפעלתו ופירוקו נעשים כולם ע״י *חברת רמא מנופים ובאחריותה הבלעדית! חברת נאות שמיר מקפידה על שמירת כל נהלי הבטיחות המחמירים באתר. מנהל האתר הנחה הבוקר את עובדי חברת רמא מנופים בנהלי הבטיחות הנדרשים. איננו יודעים את הנסיבות שגרמו לתאונה . נדגיש שוב כי עבודת הפירוק נעשתה ע״י חברת *רמא מנופים* שהינה חברה חיצונית בעלת ניסיון וידע רב בתחום. היזם, אסף כדורי שהוא גם מנהל האתר מוסר בשעות אלה את כל המידע שברשותו בכדי לסייע בחקירת נסיבות התאונה. חברת נאות שמיר מביעה צער עמוק על מותם של 4 בני אדם בתאונה הקשה".

מהסתדרות נמסר: "בהמשך לתאונת העבודה המחרידה שאירעה היום באתר בנייה ביבנה, בה קיפחו את חייהם ארבעה פועלי בניין: יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, זימן למחר בשעה 14:00 לדיון חירום, את ראשי התאחדות בוני הארץ. זאת, על מנת לפעול מידית מול הקבלנים והיזמים ליישום נהלים לשמירה על העובדים. 'לא מדובר בגזירה משמים', אמר בר-דוד, 'ההסתדרות פועלת מזה חודשים רבים בנושא, מול הממשלה, ותמשיך לפעול על מנת להגן על בטיחותם של העובדים'".

עוד כתבות

יצירתיות ככלי לצמיחה / צילום: Shutterstock

כך שתיית אלכוהול ועייפות יסייעו לכם במקום העבודה

בכל פעם שעולה לכם רעיון יצירתי, זה לא במקרה ● המוח שלנו מהונס ליצור רעיונות דווקא כשאנחנו לא שמים לב ● עייפות, אלכוהול ואפילו ויכוחים הם כלים מפתיעים לפיתוח יצירתיות ● מה קורה במוח של אדם יצירתי? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע"

כינרת/ צילום:יותם יעקובסון

כינרת עם ערך מוסף: היסטוריה וארכיאולוגיה בבקעת גינוסר

בקעת גינוסר: שבילי הליכה נופיים, אתרים היסטוריים מרתקים ואטרקציות שכדאי לזכור לפעם הבאה שבאים אורחים מחו"ל

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

הפוטנציאל של שוק העבודה העתידי והשאלות על תמחור ההנפקה: מה עומד מאחורי הזינוק של פייבר

חברת פייבר הישראלית ביצעה הנפקה ראשונית במחיר של 21 דולר למניה, אך סגרה את שני ימי המסחר הראשונים במחיר של 31.5 דולר ● האם מישהו פספס בתמחור, או שהמשקיעים מאוד מתלהבים משוק העבודה העתידי

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

הכירו את מכרה הזהב של חברות התרופות האמריקאיות

איך קורה שמחירה של אותה תרופה גבוה יותר בארה"ב מאשר בכל מדינה אחרת, כיצד היצרניות דואגות להבטיח את שמירת המצב הקיים, ולמה לתושב ניו יורק, שידו אינה משגת, אסור לנהוג שעתיים לטורונטו שבקנדה כדי לקנות תרופה בזול ● כתבה שלישית על תחלואי מערכת הבריאות האמריקאית

ד"ר מיכאל שראל / צילום: אוריה תדמור

מצב אי-השוויון בישראל לא כל כך נורא כמו שמספרים לנו

מחקר חדש של  ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר, וגלעד גייבל מבקש לפוצץ אץ בועת הנתונים, לפני מצב האי-שוויוון בישראל חמור ואנחנו נמצאים בתחתית הדירוג של מדינות OECD ● שראל: "הנחות בנק ישראל לגבי מדד האי-שוויון בטעות יסודן" ● פרשנות

שר האוצר, משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

לא רק בגלל הבחירות: נכשל הניסיון להנדס את שוק הדירות

מאז שיא מחירי הדירות, שנרשם במדד אוגוסט-ספטמבר 2017, מחירי הדירות ירדו ב-1.3%; מאז תחילת השנה ועד למועד קיום הבחירות, בחודש אפריל הם עלו ב-1.5% ● מרגע ההכרזה על הבחירות אנשים נכנסו לשוק והסכימו לשלם מחירים גבוהים יותר

אלג'יר

ביקורת מוזיקה: 15 שנה מאוחר יותר, המנועים של אלג'יר עוד בוערים

בין שזכיתם להכיר את אלג’יר בזמן אמת ובין שהחמצתם, אלבומם המכונן "מנועים קדימה", שיוצא שוב לרגל 15 שנים לצאתו, הוא הזדמנות להתמכר ולהתמסר

מצעד הגאווה בתל אביב היום

"לא נרפה עד השוויון": 250 אלף משתתפים במצעד הגאווה בת"א

(עדכון) ● מאות אלפים משתתפים במצעד ה-21 בת"א שיצא לדרך מנקודת ההתכנסות בשדרות בן ציון וממשיך לבמה המרכזית בפארק צ'ארלס קלור ● באזורים רבים נאסרה החניה והרחובות נחסמים לסירוגין ● בין האמנים שיופיעו - מירי מסיקה, הראל סקעת ומאיה בוסקילה ● כל הפרטים

משחק NBA / צילום: Kyle Terada-USA TODAY Sports

הכדורגל פופולרי? הכסף הגדול של הספורטאים נמצא בארה"ב, ודווקא ב-NBA

רשימת 100 הספורטאים המכניסים בעולם של "פורבס" כוללת 35 שחקני כדורסל ומעט מאוד כדורגלנים ● 25% מהכסף של הספורטאים מגיע מהסכמי חסות ופעולות מסחריות ● ומה עם ספורט הנשים? לשם הכסף הגדול עדיין לא מחלחל

שאטו לה פוי/ צילום: יחצ חול

בורדו עולה: היקב ששולח חביות יין לשוט מסביב לעולם

בהכללה גסה, בורדו היא המכבי של עולם היין ובורגון היא הפועל ● והנה לאחרונה הגיעו לארץ יינות מבורדו שמקלקלים את החלוקה הפשטנית

העסקים הקטנים נפגעים / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

הנפגעים העיקריים מיום הבחירות הם העסקים הקטנים והבינוניים

יום שבתון שלישי בתוך פחות משנה הוא חגיגה לאזרחים, אבל הרבה פחות למעסיקים הקורסים ● אלו שוב ירימו שלטי מחאה בדרישה לפיצוי, או לביטול יום השבתון ● הסיכוי שפנייתם תיענה? קלושה ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

פרופ' מייקל פורטר/ צילום: רמי זרנגר

פרופ' מייקל פורטר: "הישראלים קשוחים וחמדנים הם שירתו בצבא והם לא מפחדים"

פרופ' מייקל פורטר בטוח שהנשיא הנוכחי הוא הגרוע ביותר שארה"ב ראתה זה שנים ופועל למען רפורמה בשיטת הבחירות שם, אבל על ראש הממשלה שלנו יש לו רק מילים חמות להגיד ● עכשיו, מי שנחשב לגורו בעולם מנהל העסקים, מציג תוכנית כלכלית אסטרטגית למדינת ישראל, ולמרות כל הבעיות המבניות כאן, סומך בעיקר על האנשים

6 משפיעני אוכל סיירו במסעדות בישראל וצילמו עצמם לדעת / צילום: שלומי יוסף

מבורקס עד סביח: 6 משפיעני אוכל סיירו במסעדות בישראל וצילמו עצמם לדעת. מה יכול להשתבש?

ישראל רכה כמו תוכו של בורקס, חמימה כמו חציל בסביח ומתוקה כמו רוגלעך - כך לפי ארגון וייב ישראל, שעוסק במיתוג של מדינת היהודים ● הם הבינו שמצב מורכב דורש פחמימות ריקות, ושבצילומים לא מחמיאים נלחמים באמצעות צילומי אינסטגרם מהוקצעים ● שחר סמוחה הצטרף לסיור מאפים מיוחד וגילה שגם אופים ושפים לא יכולים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית פייבר נחתכה בכ-21%, ברודקום נפלה ב-5.5%

הדוחות החלשים של ברודקום גררו את מגזר המוליכים למחצה לירידות ● אכזבה מנתוני הייצור התעשייתי והאבטלה בסין ● בורסות אירופה ננעלו בירידות על רקע המתיחות בין ארה"ב לאיראן ● המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת ● פייבר זינקה ב-90% אתמול ביום המסחר הראשון שלה

אביה מזרחי-מגן / צילום: אילן בשור עבור לקט ישראל

מנכ"לית פתאל לעובדי הרשת: התגייסו למאבק נגד סגירת שדה דב

פתאל היא רשת המלונות הגדולה בישראל, 10 מתוכם באילת ● לטענת המלונאים, אילת תיפגע מסגירת שדה דב: "הדרך לאילת וממנה תימשך מעל שלוש שעות. רכבת לעיר אין, כביש הערבה חד מסלולי וגורר טרגדיות קשות.. ואין דרך הולמת אחרת"

צפון אמריקה בסטיישן

מסוכן שם בחוץ: השבוע שבו החרדות התפרצו

טיול הוא כר פורה להתפרצות חרדות. מפחד גבהים דרך אימת סנאים, חשש מגשר לא יציב ועד לפחד הגדול מכולם: שלא תהיה קליטה סלולרית

עו"ד עמית חדד / צילומים: שלומי יוסף

לתקשורת תפקיד מרכזי במשחק המשפטי, אבל היא לא תחליף לשימוע

הנה שני מקרי בוחן: רה"מ נתניהו ומולו נאשם כלכלי אנונימי - האחד מעדיף לנהל את מאבקו מול המצלמות, השני בחר לשתוק ● לא ברור מי בחר נכון ● וגם: תיק פסגות עדיין מחכה להכרעה משפטית - 12 שנה אחרי שבוצעה העבירה ● פרשנות

כמה עולות 5 דקות בקלפי / איור: גיל ג'יבלי, צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אנחנו באמת זקוקים ליום שבתון נוסף השנה? פרויקט מיוחד

ב-17 בספטמבר ייצא המשק הישראלי ליום שבתון שלישי בשנה אחת ● "גלובס" בדק איך מחשבים את העלות, מי הם הנפגעים העיקריים מהשבתת המשק ואם הגיע הזמן לוותר על המנהג הישראלי הייחודי לצאת לחופשת בחירות ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

פסטיבל בשביל היין / צילום: אורלי גנוסר

ישמח לבב אנוש: מסיבת יין בהר אודם ופסטיבל יין בוטיק ברמת הנדיב

פסטיבל “בשביל היין”, שמובילה הרשות לפיתוח הגליל בשיתוף משרד התיירות, חוגג השנה עשור ● פסטיבל יין הבוטיק “כרמים וטעמים”, שמתקיים השנה בפעם הרביעית, חושף את מיטב אנשי התעשייה מאזור הכרמל

5 הדקות הכי יקרות בדמוקרטיה / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

צריך לגלות אחריות: יום השבתון בבחירות הוא לא גזירת גורל

פוליטיקאים, שהמשק הישראלי חשוב להם וחושבים לא רק על פופולריות פופוליסטית, צריכים לשאול את עצמם האם יום השבתון בבחירות הכרחי ● שבתון בבחירות הוא לא פרקטיקה מקובלת בעולם ואין שום הוכחה שהוא מעלה את שיעורי ההצבעה ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד