גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלכודת באיביזה: 24 השעות שטלטלו את אוסטריה ואת הימין הפופוליסטי באירופה כולה

מנהיג מפלגת החירות הימנית, הצעירה שהתחזתה לאחיינית אוליגרך והקריירה הפוליטית שנגדעה במפתיע ● כך הובילה עסקת הון-שלטון נוסח אוסטריה את המדינה לבחירות בזק, דווקא ערב הבחירות לפרלמנט האירופי שהיו אמורות לבסס את מעמד הימין הפופוליסטי ביבשת

שטראכה  עם הקנצלר סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס, Heinz-Peter Bader
שטראכה עם הקנצלר סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס, Heinz-Peter Bader

מוקדם באותו ערב קיץ גורלי ביולי 2017, שתיעוד מביך שלו פורסם בסוף השבוע ושקבר את הקריירה הפוליטית של מנהיג הימין הקיצוני האוסטרי היינץ-כריסטיאן שטראכה, עוד לפני הוודקה-רדבול והסיגריות, חשד מנהיג מפלגת החירות האוסטרית (FPO) במשהו. "מלכודת, זו מלכודת", הוא תועד לוחש למקורבו ובן טיפוחיו הפוליטי יוהאן גודנוס; "תירגע", ענה לו גודנוס, "זו לא מלכודת".

אבל זו בהחלט הייתה. הווילה באי החופשות איביזה, שאליה הוזמנו שטראכה ועמיתו לפגישה עם אנשים שלא הכירו, בתיווך פוליטיקאי שדווקא כן הכירו ממפלגת החירות, הייתה מרושתת במצלמות. על השולחן נזרקו הצעות להשקעות במאות מיליונים מצד בחורות בלונדיניות, משקאות חולקו, וכולם עישנו והשתרעו על הספות הנוחות. הווידיאו המתעד את אירועי אותו הערב צולם מכמה זוויות. מי עשה זאת - עדיין לא ידוע. מי שכר צעירה רוסייה לתפקיד האחיינית המזויפת של אוליגרך רוסי אמיתי שנועדה להפיל בפח את שטראכה - גם לא.

מה שידוע כעת הוא עד כמה מוצלחת הייתה האופרציה. את הדברים המרשיעים ביותר אמר שטראכה בעצמו. האחיינית המתחזה סיפרה לו כי האוליגרך מעוניין להשקיע 250 מיליון אירו באוסטריה, וחיפשה קשרים ועצות. היא רמזה שהכסף "מלוכלך", אך זה לא הפריע לשטראכה. הוא רקם תוכנית ברורה. "אם תשתלטו על ה'קרונן צייטונג' (עיתון אוסטרי, א"א) שלושה שבועות לפני הבחירות ותביאו אותנו למקום הראשון, אפשר לדון בהכול", אמר שטראכה לפי התיעוד.

הוא דיבר בהתלהבות, קוטע את עמיתו בהינף יד עטורת צמידים עם חרוזים, כשהוא נראה כמו נופש אירופי טיפוסי באיביזה, ולא כמי שיהפוך בבחירות שיתקיימו שלושה חודשים לאחר מכן לסגן קנצלר אוסטריה. הוא אפילו פירט: "אתם צריכים להקים חברה כמו STRABAG (חברה אוסטרית לתשתיות, כולל בניית כבישים וגשרים, א"א), ואז תקבלו את כל החוזים ש-STRABAG מקבלים היום".

סוף הקריירה הפוליטית

דברים ברורים אלה הספיקו כדי לחתום את הקריירה הפוליטית של מי שהוביל את מפלגת החירות להישג השני בהיסטוריה שלה, אחרי יירג היידר, על מצע של התנגדות להגירה, ביקורת על האיחוד האירופי ומדיניות אנטי-ליברלית.

הסקנדל הפוליטי האוסטרי החל להתגלגל, והוא לא הראשון. קדמו לו תאונת הדרכים של היידר, שיצא מבר גאה אחרי שתייה וקוקאין, העבר הנאצי של קורט ולדהיים, אפילו העובדה שהסוציאל-דמוקרטים שכרו את שירותיו של היועץ הישראלי טל זילברשטיין ל"קמפיין מלוכלך" בבחירות האחרונות (ראו מסגרת).

אוסטריה רוויה פרשות פוליטיות. "הפוליטיקה כאן מלוכלכת הרבה יותר מהפוליטיקה שלכם בישראל", אמר ל"גלובס" עיתונאי יהודי בווינה, "הכול דילים ועסקאות מתחת לשולחן, רק שבאוסטריה באופן נדיר הדברים עולים על פני השטח".

אבל כשזה קורה - האפקט מיידי. בבוקר שאחרי הפרסום כבר הדליף הקנצלר סבסטיאן קורץ (32) כי הוא "אינו מסוגל לעבוד יותר" עם הפוליטיקאי האוסטרי. בצהריים ניסה שטראכה להציל את המפלגה ואת ההסכם הקואליציוני. הוא התייצב למסיבת עיתונאים עם יורשו המיועד נורברט הופר, הודיע כי התפטר מכל תפקידיו - מזכ"ל המפלגה, סגן הקנצלר ושר הספורט, והאשים "גורמים עלומים" בחיסול הקריירה שלו. הוא אמר כי לא עבר על החוק, והאשים את הרוב באלכוהול ששתה. "התנהגתי כמו מאצ'ו טיפש", אמר, וביקש גם סליחה מאשתו.

הבחירות בדרך

אבל הפור נפל. לאורך כל היום זרמו מפגינים לכיכר שמול בניין הקנצלר כשהם קוראים לקיים בחירות חדשות. בערב יצא קורץ למצלמות הטלוויזיה, והודיע כי לא יוכל להמשיך ולהוביל את הקואליציה. "אחרי הווידיאו של אתמול אפשר לומר 'Enough is Enough'", אמר. הוא הודיע כי אוסטריה הולכת לבחירות בזק, בהקדם האפשרי. המפגינים בכיכר צהלו.

עד כה, שטראכה דווקא הצטיין במיעוט טעויות. הוא היה זה שחילץ את מפלגת החירות מהמשבר שאליו נקלעה אחרי שהיידר, שהביא אותה לגבהים פוליטיים עם מסרים נגד הגירה וגלובליזציה, נטש אותה ב-2005 והקים מפלגה מתחרה. למפלגה, שנוסדה על ידי קציני אס-אס, הייתה תדמית גרועה, שאותה הרוויחה בצדק בעשרות שנים של שנאת זרים, אנטישמיות ולאומנות. שטראכה, טכנאי שיניים בעבר, שתועד משתתף במשחקי מלחמה נאציים ביערות אוסטריה, הבטיח כי "התפכח" מהנטיות הלאומניות של נעוריו. הוא חיבק את הקהילה היהודית (שדחתה את חיבוקיו בעקביות) ואת גורמי הימין הישראלים (שהתמסרו להם בהתלהבות) במטרה לנקות את התדמית של מפלגתו.

שטראכה פעל בעקביות על מנת להציג חזות דמוקרטית של מפלגתו, וכוכבה דרך בעקבות משבר ההגירה של קיץ 2015. בעוד יותר ממיליון פליטים עברו דרך המדינה, ויותר ממאה אלף קיבלו אישורי שהייה במעמד פליטים או מבקשי מקלט, הציבור האוסטרי מחה נגד המדיניות הליברלית. בבחירות שהתקיימו שלושה חודשים אחרי אותו הלילה באיביזה קיבל שטראכה לא רחוק ממה שדמיין שהאוליגרך יעשה בשבילו - 26%.

התזמון של "הסיכול הפוליטי הממוקד", כפי שכינה זאת שטראכה במסיבת העיתונאים שכינס, הוא בעייתי בעבור המפלגה - וגם בעבור הימין הפופוליסטי באירופה כולה. שבוע לפני הבחירות לפרלמנט האירופי, שאמורות היו לבסס עוד יותר את מגמת התחזקות הימין ביבשת, הן פוגעות בגוש. נציג המפלגה בבחירות, הרלד וילמסקי, ביטל את השתתפותו בטקס להשקת ברית פוליטית עם "הליגה" של מתיאו סלביני באיטליה ועם מפלגת ה"פינים" הלאומנית מפינלנד. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, זהירה בדרך כלל, ניצלה את ההזדמנות כדי לומר לבוחרים בבחירות לפרלמנט האירופי להישמר מהימין הפופוליסטי.

היועץ הפוליטי הישראלי שכיכב בנאום ההתפטרות  

בשש השעות שבהן שהה בווילה המצולמת באיביזה הספיק שטראכה להתפאר בפני מארחיו בין השאר כי שכר יועץ פוליטי ישראלי עלום שם לקראת הבחירות שיתקיימו ארבעה חודשים מאוחר יותר.

לפי דיווח ב"זידויטשה צייטונג", "שטראכה הציג את עצמו במהלך הערב כפוליטיקאי שמיומן בסוגיות בינלאומיות, וכמי שיודע איך העולם באמת עובד. הוא התפאר במהלך הערב שהוא כבר שכר לקמפיין שלו יועץ פוליטי ישראלי, שגם עבד עם הקרמלין תחת הנשיא ולדימיר פוטין, גם עבד עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, וגם סייע לתוצאה החיובית של משאל העם הבריטי על הברקזיט". העיתון לא פירט את שמו של היועץ, אם הוא אכן נשכר על ידי מפלגת החירות האוסטרית.

יועץ ישראלי אחר שכיכב בכותרות האוסטריות היה טל זילברשטיין, ששמו הפך באוסטריה לכינוי גנאי לקמפיין פוליטי מלוכלך בעקבות חשדות כי היה מעורב בהקמת דפי פייסבוק מזויפים ופרסום קטעי וידיאו מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בבחירות האחרונות ב-2017. שטראכה אמר בנאום ההתפטרות שלו כי הוא נפל קורבן לתרגיל "בסגנון זילברשטיין", וגם הקנצלר קורץ, בנאום שבו הכריז על בחירות חדשות, אמר כי יש לשים סוף לתחבולות "כמו אלה של טל זילברשטיין" במהלך הקמפיינים באוסטריה.

דבר אחד כן עשה שטראכה בעקביות מאז שתפס את המושכות של מפלגת החירות: הוא שמר על קשרים עם הימין הישראלי. בהתחלה נפגש רק עם גורמי ימין קיצוני בשטחים, שהיו היחידים שהיו מוכנים להיפגש איתו, אך לאט לאט עשה את דרכו למרכז הפוליטי הישראלי. בין ידידיו בישראל: שר התקשורת איוב קרא והח"כ לשעבר יהודה גליק. הוא ביקר שלוש פעמים ביד ושם, כאשר בפעם האחרונה הוא הוזמן לביקור רשמי בישראל על ידי תנועת ליכוד. למעשה הוא היה אחד ממובילי הברית בין הימין הקיצוני באירופה, בעל עבר אנטישמי, לבין הימין הישראלי, שנועדה לנקות את "התדמית החומה" שלהן ולתת תוקף לטענותיהן נגד האיסלאם והמהגרים המוסלמיים.

מבחינה פורמלית, זה לא עזר לו. הממשלה הישראלית החרימה אותו - יותר ביוזמת משרד החוץ מאשר ביוזמת משרד ראש הממשלה - למרות המסרים הפרו-ישראליים וקריאתו להעביר את שגרירות אוסטריה לירושלים. עד לסיום המפתיע של הקריירה הפוליטית שלו, ניסה שטראכה לשבור את החרם הישראלי על משרדי הממשלה שבהם מכהנים נציגי מפלגת החירות, ללא הצלחה. כעת נותר לראות איזו מדיניות יוביל מי שיחליף אותו בתפקיד כלפי ישראל, וכיצד תגיב ירושלים לחילופי המנהיגים. 

עוד כתבות

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

חברת MTI רוכשת 50% מחברה אוסטרלית בכ-2 מיליון שקל

החברה הנרכשת היא המפיצה באוסטרליה של החברה הבת של MTI, העוסקת בפתרונות בתחום בקרת המים

אליעזר פישמן/  צילום: אלון רון

כך "הציל" אליעזר פישמן את עצמו ואת הום סנטר מקריסה על חשבון הנושים

בקשה של הנאמן לנכסי פישמן חושפת טענה, שלפיה איש העסקים ובנו יצרו מארג הסכמים פיקטיביים שבמסגרתם הוזרמו 75 מיליון שקל להום סנטר מחברת ההחזקות של פישמן באופן שפגע בנושיה ● מנהל הכספים והחשב חשפו בחקירה את השיטה ● הום סנטר: "הבקשה חסרת בסיס"

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

שיא ישראלי חדש לחברת הנדל"ן מגה אור: מוכרת נכס במודיעין בתשואה של 5%

מדובר בנכס אשר החברה יזמה ומושכר בחלקו הגדול לטווח ארוך לדואר ישראל הנחשב לשוכר אטרקטיבי בזירה המקומית, למרות חוסנו הפיננסי המוטל בספק ● מגה אור צפויה לרשום בגין הנכס רווח הון נטו של 116 מיליון שקל, לאחר שרשמה בעבר רווח לפני מס של 110 מיליון שקל ● פרשנות

אורית אלסטר  / צילום: רמי זרנגר,

נמשכת שרשרת עזיבות הבכירים בבנק דיסקונט: גם אורית אלסטר הודיעה על עזיבה

בעוד שהדירקטוריון מתחיל היום את ההליך לאיתור המנכ"ל הבא או הבאה של הבנק, במקומה של לילך אשר טופילסקי, הודיעה סמנכ"לית וראש החטיבה העסקית הוותיקה בבנק "כי בכוונתה לסיים את כהונתה ולפרוש מהבנק לאחר כ-20 שנות עבודה בבנק"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

בהמשך להחלטת ועדת ההיתרים, היועמ"ש מורה לנתניהו להחזיר 300 אלף דולר שקיבל ממיליקובסקי

(עדכון) ● ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים  - ולכן נתניהו צריך להחזיר את הכספים שקיבל מבן דודו ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

איראן: מתקפת הסייבר האמריקאית נכשלה

האיראנים מגיבים לסנקציות של טראמפ ● טראמפ מגביר את הלחץ על הרפובליקה האיסלאמית במטרה לפתוח בשיחות חדשות על תכנית הגרעין שלה

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

יו"ר ההסתדרות לרה"מ: המעורבות שלך נחוצה למניעת סגירת שדה דב

יו"ר ההסתדרות שלח מכתב דחוף לראש הממשלה במטרה לעצור את סגירת שדה דב, שאמורה להתבצע שבוע הבא ● "שעת האפס שקרבה מאמתת אותנו עם ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות למהלך"

פרשמרקט / צילום: יחצ

רשת פרש מרקט הציבורית בדרך לרכוש את רשת סופר דוש מבת ים

פרשמרקט שהונפקה השנה בבורסה בתל אביב מנהלת משא ומתן מתקדם לקראת חתימה על עסקה הכוללת 4 סניפים

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler

מי יחליף את מריו דראגי? משחק הפוקר האירופי מתקרב לנקודת הכרעה

בתחילת השבוע הבא יתכנסו מנהיגי האיחוד האירופי כדי להחליט על שורת מינויים, ביניהם מחליפו של נשיא הבנק האירופי המרכזי, אשר יפרוש מתפקידו ב-1 באוקטובר ● הבחירה נעשית מאחורי דלתות סגורות, בעסקאות רבות אינטרסים ורוויות פוליטיקה ● שישה מועמדים בולטים, ואף לא אישה אחת, ניצבים נכון לעכשיו על קו הזינוק

איתי בן זאב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה בחרה מפיצים להנפקתה: לידר, ברק קפיטל, לאומי פרטנרס, דיסקונט קפיטל ופועלים אי.בי.אי

הבורסה מצרפת את חברות החיתום כמפיצות מקומיות של המניות שיוצעו בהנפקתה בת"א, וזאת תחת מנהל ההנפקה, בנק ההשקעות הזר ג'פריס ● גם אוריון עשויה לקחת חלק בהפצה ● לפי הערכות הבורסה שואפת להנפיק במהלך הרבעון השלישי, לפי שווי של יותר מ-600 מיליון שקל

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: נתניהו מכשיר ממשלה צרה בתמיכת ערבים מבחוץ

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בישיבת סיעת מפלגות כי "נתניהו נוהר לכיוון המפלגות הערביות, וזה יעלה למשלם המסים הרבה מאוד כסף" ● ליברמן התייחס למאמרי הדעה של נתן אשל שקראו לשיתוף-פעולה בין הימין והציבור הערבי, ואמר: "מאמרים אלה לא יכולים להתפרסם ללא ידיעת ראש הממשלה"

מיכל רוזין / צילום: דוברות הכנסת,

עשרה תיקי פגיעה מינית נפתחו במשטרה: כמה מהם יגיעו לביהמ"ש?

הנתונים של רוזין על שיעור הפגיעות המיניות שמגיעות לדיון משפטי נשמעים נמוכים ●  הסתכלנו בעצמנו ● המשרוקית של "גלובס"

בינה מלאכותית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עולם בלי קניין רוחני? הבינה המלאכותית משנה את עולם היזמות

הקושי להתחקות אחר תהליך הפיתוח שנעשה על-ידי מערכות בינה מלאכותית מזעזע את עולם הקניין הרוחני, ועשוי בסופו של דבר להוביל לחיזוק של ענקיות הטכנולוגיה ● "בעולם התוכנה יודעים מי ישב וכתב את הקוד, כאן לא", אומר עו"ד אסא קלינג, ראש מחלקת קניין רוחני במשרד עוה"ד נשיץ ברנדס אמיר ולשעבר ראש רשות הפטנטים

שני מוצרי הדגל של אינטואיט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענקית הפינטק שנהנית משוק המס בארה"ב

אינטואיט היא חברת תוכנה המציעה לאזרחים הגשת דוחות מס מקוונים ללא רואה חשבון, ותוכנה לניהול חשבונות לעסקים קטנים ועצמאיים בארה"ב ● החברה נהנית מגידול בנתח השוק ומצמיחה אורגנית בהכנסות ומנייתה עלתה בחמש שנים בכ-230%

ג'ורג' סורוס/ צילום: רויטרס

מיליארדרים אמריקאים למתמודדים לנשיאות: תעלו לנו מסים

חלק מבני האלפיון העליון פרסמו קול קורא לכל המתמודדים על נשיאות ארה"ב, משתי המפלגות: תמכו במס עושר בגובה מתון ● "בין השאר יוכלו ההכנסות ממס העושר להקל על סטודנטים שנטלו הלוואות כדי לממן אל שכר הלימוד"

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

העסקה למכירת מניות השליטה בביקום צפויה להיחתם בשעות הקרובות

מוקדם יותר היום אישרו מחזיקי אג"ח ג' של ביקום את העסקה ברוב גדול ● קודם לכן נתנו את הסכמתם גם נאמן אגח ב' של ביקום ונאמני שתי סדרות האג"ח של חברת האם אינטרנט זהב ● סה"כ צפויים הרוכשים להשקיעה כ-485 מיליון שקל ברכישת השליטה בביקום

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בפעם ה-15: לאן הולכים מכאן?

ברקע הגירעון התופח וחרף התנגדותם של השרים גלעד ארדן וחיים כץ, הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי נוסף - כ–1.2 מיליארד שקל - שיפגע בכל משרדי הממשלה ● נגיד בנק ישראל טוען שלממשלה הבאה לא יהיה מנוס מהעלאת מסים והטלת גזירות על הציבור ● האם אנחנו במשבר עמוק או בעוד ירידה קלה בדרך לעלייה?● שתי דעות

עמירם ברקת / צילום: חן אסרף

מורה נבוכים לגירעון: מה הבעיה והאם צריך לדאוג?

בטח שמעתם על הגירעון החמור שמסתמן בשנת 2020, בגובה 4% מהתוצר ● מה הסיפור ומה זה בעצם אומר? ● "גלובס" עושה סדר

מוצרי הנייר של חברת שניב / צילום: מצגת החברה,

שניב תרשום רווח הון של כ-10 מיליון שקל ממכירת נדל"ן

יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים, המשמש גם כמשרדי ההנהלה, תמורת כ-18.5 מיליון שקל ● החברה מקימה באופקים מבנה חדש בשטח של כ-12 אלף מ"ר אליו תועבר פעילות הייצור, האחסנה וההפצה, בהשקעה מוערכת של כ-60 מיליון שקל

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק יכולה לעזור לשיקום האמון בבלוקצ'יין

ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, מבטיח לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו ● ההבטחה לא חדשה, אבל כשענקיות הטכנולוגיה הן אלו שרוצות לממש אותה מדובר בעידן בוגר יותר לתחום הבלוקצ'יין ● מה עושות בתחום החברות הגדולות, ולמה כדאי להיחשף אליו דווקא דרך הקטנות