גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיקי גנור מבקש מביהמ"ש לשחרר לו מיליוני יורו שנחסמו ע"י בנק הפועלים

גנור, עד לאחרונה עד המדינה בפרשת הצוללות, מבקש להשתמש במיליוני יורו שמגיעים למשפחתו מהשכרת נכסים בחו"ל באמצעות חברות קפריסאיות על-מנת להחזיר את ההלוואה על רכישת שתי נחלות במכמורת ונכס ברמת השרון ● לטענת בנק הפועלים, על הנכסים רובצים חובות בהיקף של מעל 19 מיליון שקל

מיקי גנור / צילום: כדיה לוי
מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

איש העסקים מיקי גנור - מי שהיה עד לאחרונה עד המדינה בפרשת הצוללות (תיק 3000), אך הסכם עד המדינה עימו בוטל על רקע שינוי גרסתו - מבקש מבית המשפט לשחרר את החסימות שהטיל בנק הפועלים על חשבונות הבנק שלו ושל בני משפחתו, ולאפשר להם לקבל לחשבון ולהשתמש במיליוני יורו שמגיעים להם מהשכרת נכסים בחו"ל באמצעות חברות קפריסאיות שבבעלות בני משפחת גנור.

לטענת גנור, לפני פרסום החקירה נגדו נהג בנק הפועלים לקבל את הכספים המגיעים לו מחו"ל, בהעברות בהיקף עשרות ומאות אלפי יורו - כספים שקיבל גנור מהשכרת נכסים באירופה, שנרכשו על-ידי גנור שנים לפני שאירעו האירועים העומדים בלב פרשת הצוללות. הנכסים מושכרים לעיריות או לחברות מסחריות ונרכשו באמצעות קבלת מימון בנקאי מלא.

על יסוד כספי ההשכרה, בין היתר, רכש גנור בתי מגורים בישראל עבורו ועבור ביתו בהיקף מיליוני שקלים לכל נכס. לצורך רכישת הבתים נטל גנור הלוואות מבנק הפועלים. מדובר בשתי נחלות במכמורת שנרכשו לפני מספר שנים - האחת עבור בניית בית מגורים לביתו של גנור והשנייה עבור בית לו ולרעייתו. הנכס השלישי הוא נכס ברחוב ישראל גלילי ברמת השרון, שבו מתגוררת אם ילדיו הקטינים של מיקי גנור ביחד עם שני בניה הבוגרים (ילדיו מחוץ לנישואים).

כעת, טוען גנור, כולא אותו בנק הפועלים בסיטואציה בלתי אפשרית: ביד אחת הוא מונע ממנו להכניס כספים לישראל; וביד השנייה טוען בנק הפועלים כי גנור לא מכניס כספים לישראל ולא פורע את ההלוואות שנטל לטובת רכישת הבתים, ועל כן פתח בהליכי מימוש ההלוואות ופינוי גנור וביתו מבתיהם באמצעות הליכי הוצאה לפועל. לטענת הבנק, החובות הרובצים על הנכסים הם בהיקף 19.35 מיליון שקל, סכום הכולל ריבית פיגורים.

לאור ההתנהלות הנטענת של בנק הפועלים, מבקש גנור מבית המשפט לחייב את הבנק לקבל את הכספים,ולעצור את הליכי ההוצאה לפועל שפתח נגדו.

בבקשה לצו מניעה נגד הליכי ההוצאה לפועל שבהם פתח הבנק, פירט גנור את החובות להם טוען הבנק: "למבקשים התחייבויות לפרוע הלוואות לבנק בסך מצטבר של כ-9 מיליון שקל, אשר מועד פירעונן חלף (הלוואות לנכסים במכמורת); וכ-8 מיליון שקל שהועמדו לפירעון מוקדם, על אף שמועד פירעון ההלוואה המקורי טרם חלף (הלוואה לנכס ברמת השרון)".

לטענת גנור, "בלא מתן הסעד הזמני המבוקש, היינו הקפאת המצב הקיים ועיכוב הליכי ההוצאה לפועל שננקטו בידי הבנק, הרי שיממש הבנק את בטוחות ההלוואה, אשר אינו מאפשר לגנור לפרוע, באופן שבו לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו".

בית המשפט הוציא הבוקר (א') צו ארעי המקפיא את כל הליכי ההוצאה לפועל למימוש ההלוואות לרכישת הנכסים, עד לקיום דיון בנושא במהלך יוני.

במרץ האחרון נחשף ב"גלובס" כי עשרות מיליוני שקלים שמחזיק גנור בחו"ל ולא מצליח להביאם לארץ הם ככל הנראה הסיבה לכך שגנור החליט לחזור בו מהסכם עד המדינה

נדל"ן מניב באירופה

במסגרת חקירת פרשת הצוללות נחקרו ההליכים שקדמו וסבבו את רכישתם של 3 צוללות ו-4 ספינות מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ. לפי החשד, ההחלטות על רכש כלי השיט התקבלו בצמרת המערכת הביטחונית משיקולים זרים, תוך ניגוד עניינים והעברת כספי שוחד לגורמים שליוו את העסקאות. גנור היה נציג טיסנקרופ בארץ. הוא נחקר ובמהלך חקירתו חתם על הסכם עד מדינה, שכאמור בוטל בהמשך; ראש הממשלה נתניהו העיד בחקירה מספר פעמים, וכך גם צמרת הממשל באותה תקופה - ובהם ח"כ יאיר לפיד והשר לשעבר משה (בוגי) יעלון.

בנובמבר אשתקד הגישה המשטרה המלצות להגשת כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד רוב המעורבים בפרשת הצוללות, ביניהם תא"ל (במיל') אבריאל בר-יוסף, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום ועו"ד דוד שמרון.

בתביעה שהגיש גנור הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, באמצעות עורכי הדין אסף ברם וגיא בן גל ממשרד ברם ושות' ועו"ד איתי ברכה ממשרד עורכי דין ברכה ושות', נטען כי החל מחודש יולי 2017 חסום, דה-פקטו, חשבון הבנק של מיקי גנור ורעייתו, וכן של חברת החזקות בבעלות בני משפחת גנור, לקליטת כספים בישראל, וזאת לאור חקירתו גנור בפרשת הצוללות.

לטענת גנור, מדובר בהעברות כספים המבוצעות מאותם מקורות ובגין אותה פעילות עסקית בדיוק כפי שקיבל בחשבונו בידיעת הבנק ובאישורו בראשית שנת 2017.

עוד נטען בתביעה כי חברת מ.ג הולדינג יורופ בע"מ שבבעלות משפחת גנור היא חברת החזקות המחזיקה בשרשור של חברות שפעילותן כולה בתחום הנדל"ן המניב באירופה, בעיקר בגרמניה. חשבון החברה, נטען, כמו גם חשבונותיהם של גנור, רעייתו וילדיו, מתנהלים מזה שנים בבנק הפועלים.

על-פי הנטען, במחצית הראשונה של שנת 2017 ביקש מיקי גנור לקלוט כספים בישראל אשר שורשרו אליו מהחברות-הבנות כהלוואה, והבנק אישר את ההעברות הכספים. ואולם מיולי חסם הבנק את האפשרות הזאת ואינו מאפשר עוד את קליטת הכספים בחשבונות.

לטענת גנור, במהלך כמעט שנתיים מאז ביצוע החסימה, ובשים לב לכך שכל המגבלות הפיננסיות שהוטלו עליו בעקבות החקירה הוסרו (למעט איסור דיספוזיציה על נכסיו בישראל), התמיד הבנק בסירובו לאפשר קליטת כספים בחשבון של החברה ובחשבונות של גנור ורעייתו, תוך טענה ("שמעולם לא הועלתה על הכתב", על-פי התביעה) כי הוא חושש כי כספים אלה "לוכלכו" באחת מן החוליות המרכיבות את החברות-הבנות שבשליטת מיקי גנור ורעייתו.-

עוד טוען גנור כי הוא ובני משפחתו שיתפו פעולה באופן מלא עם הבנק, העבירו לו כל מסמך וכל אישור שהתבקשו על-ידו, לרבות אישורים מרשויות האכיפה המלמדים כי בין פעילות החברות-הבנות מושא ענייננו לבין פרשת הצוללות אין דבר וחצי דבר - "אך ללא הואיל, שכן הבנק נותר איתן בעמדתו לא לאפשר כניסה של כספים לחשבונות, ואין זה משנה אילו נתונים הוצגו לו".

"מעבר לכך", נטען בתביעה, "הבנק ניהל מול התובעים הליך שאינו תקין בשום צורה - ראשית חסם את החשבונות להעברות ורק לאחר מכן החל לשאול שאלות; כל סבב שאלות ארך זמן רב; בכל סבב שאלות דרש הבנק מן התובעים מסמכים חדשים שלא דרש קודם לכן - הרי שחרף האישורים הרבים שהוצגו לו, וחרף העובדה שמסלול הכסף כולו היה שקוף בעיני הבנק - הבנק נותר עיקש בסירובו, הכול בניגוד גמור להוראות הדין".

לטענת גנור, כלל הכספים המגיעים לו, לרעייתו ולחברה בבעלותם, מדווחים כדין לכל רשויות המס; רשויות אכיפת החוק בישראל הבהירו לבנק כי אין בין החברות-הבנות שבשליטת החברה לבין פרשת הצוללות כל קשר; כל מסלול הכסף הוצג לבנק מראשיתו, ואגב כך למד הבנק כי כלל נכסי החברות-הבנות מומנו באמצעות מימון בנקאי או באמצעות רווחי החברות-הבנות (לא נכנס לחברות-הבנות כסף חיצוני בכל בשום חוליה בשרשרת), ולבד מכספים שהוצאו לצורך הפעלת החברות וניהול הנכסים או דיבידנד שחולק בשנת 2009 וכן בשנת 2017, גם לא הוצאו ממנו כספים.

"במילים אחרות", נטען בתביעה, "הקשר בין החברות-הבנות לבין החשדות המיוחסים למיקי גנור, כמו גם בנוגע לכל חשד אחר - אינו קיים".

עוד לטענת גנור ורעייתו, הבנק הכניס גם את ילדיהם לתסבוכת, על לא עוול בכפם. "לדאבונם של התובעים, הבנק הסלים לאחרונה את יחסו אליהם והחל דורש פירעון מיידי של הלוואות הרובצות על חשבונות הבנק בבעלות התובעים - גנור, רעייתו ילדיהם אביעד ושרון מור וכן שתי חברות נוספות בבעלותם - תוך שהוא מאיים כי היה ולא יעשו כן, יממש הבנק את הבטוחות שניתנו לו לצורך העמדת ההלוואות - כולן בתי המגורים שלהם".

"התנהלות הבנק היא שערורייתית במיוחד בענייננו, שכן בידו האחת הוא אינו מאפשר את קליטת הכספים אשר תביא לסילוק ההלוואות, ובידו האחרת הוא פועל לממש את הבטוחות שניתנו לו עבור העמדת ההלוואות הנ"ל - הכול בניגוד לחובותיו הבסיסיות ביותר בדין. לדרך הילוך זו אין להסכים, ובעקבותיה הוגשה הבקשה למתן סעדים זמניים בד-בבד עם כתב תביעה זה", טוען גנור בתביעה.

כספים למימון הגנתו

גנור מוסיף בתביעה כי בהינתן מצבו המשפטי - כחשוד בפרשת הצוללות - התקבולים מפעילות הנדל"ן שלו הם ככל הנראה הכספים היחידים שיוכל לקלוט בשנים הקרובות, ואלה עתידים לשמש לעמידה בהתחייבויותיו ולמימון הגנתו ומחייתו. "לא ניתן להפריז בחשיבות קליטת הכספים עבור מיקי גנור, שכן אי-קליטתם כמוהו כגזר דין פלילי עבורו, וזאת בטרם אף הוגש נגדו כל כתב אישום", נכתב בתביעה.

עוד נטען, כי "אי-קליטת הכספים, משמעו שלא זו בלבד שחרב החשדות לכאורה - המשך החקירות והגבלות החופש שהוטלו עליו כולם מונחים על מיקי גנור בעצמו, אלא שכעת מונחת חרב נוספת על כלל בני ביתו - האפשרות שיוותרו בלא קורת-גג בתקופה קשה זו העוברת עליהם, ותוך שכלל בני המשפחה מנסים להתרכז בהוכחת חפותו של מיקי גנור. גסות-לב שכזו מצדו של הבנק לא תתואר".

החברות בקפריסין והשותף האוסטרלי

גנור חושף בתביעה את מבנה ההחזקות של החברות הזרות שבבעלותו. לטענתו, הוא ורעייתו בעלים בשרשור של מספר חברות-בנות בחו"ל, כאשר שותפם בהחזקותיהם בנדל"ן הוא הלמוט טומאנק, תושב אוסטריה. כלל החברות-הבנות מנוהלות חשבונאית ומבוקרות על-ידי פירמת רואי החשבון KPMG בסניפה הקפריסאי, וכל מבנה החברות אושר כדין, כאשר כלל החברות-הבנות עומדות בתנאי הדין, לרבות בדיני המס השונים החלים עליהן.

ההחזקות המתוארות בתביעה הן: החזקה בחברת ישראלית בשם MG Holdings Europe Limited - חברה המחזיקה במלוא המניות של חברה קפריסאית בשם Flashnet Limited.

מצידן השני של החברות-הבנות מצוי כאמור הלמוט, השותף, המחזיק במלוא מניות חברה קפריסאית הידועה בשם Novalox Limited.

מבנה החברות מחולק לטענת גנור לשתי זרועות עיקריות - זרוע נכסים וזרוע ניהול.

בתביעה מדגים גנור חלק מההכנסות המגיעות לו משכירות הנכסים ששבעלות החברות הזרות שהוא מחזיק בשרשור. כך למשל, נטען כי חברת MOSERIN LTD הקפריסאית מחזיקה בחברה לוקסמבורגית בשם FMZ TRIER SARL, אשר מחזיקה במרכז מסחרי פתוח בגרמניה (HERFORD). הנכס מושכר ברובו לרשת "עשה זאת בעצמך" ענקית הנקראת TOOM BAUMARKT, וסך ההכנסה השנתית מנכס זה - 585 אלף יורו. סך עלות הלוואה שנתית כ-280 אלף יורו.

דוגמה נוספת היא חברת RAPIONE LTD הקפריסאית, המחזיקה בחברה קפריסאית בשם MERNONTO LTD, אשר מחזיקה בבניין משרדים בעיירה SAARBRUECKEN בגרמניה. הנכס כולו מושכר לעירייה. סך ההכנסה השנתית מנכס זה היא כ-265 אלף יורו, וסך עלות ההלוואה השנתית בגינו - כ-200 אלף יורו. יתרת הנכס בתהליך הסבה למגורים.

עוד דוגמה היא חברת POLENCO LTD הקפריסאית, המחזיקה בחברה לוקסמבורגית בשם EPI) EUROPEAN PROPERTY INVESTMENT SARL), אשר מחזיקה בשני מרכזים מסחריים בגרמניה (CHEMNITZ ו-GLIENICKE). הנכסים מושכרים לחנויות ורשתות מוכרות. סך ההכנסה השנתית מנכסים אלה היא כ-850 אלף יורו, כאשר סך עלות הלוואה שנתית בגינם עומד על כ-437 אלף יורו.

באשר לזרוע הניהול של החברות-הבנות, נטען כי כלל החברות המצויות בו תפקידן הוא לנהל את נכסי הנדל"ן של זרוע הנכסים. חברות אלה מעסיקות עובדים ואחראיות על כריתת חוזים, גביית תשלומים, העסקת רואי חשבון, ניהול שוטף ועוד.

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת הצוללות (תיק 3000), ובהם מיקי גנור, הם בגדר חשודים בלבד במעשים המיוחסים להם, והם בחזקת חפים מפשע כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

משחק ווידאו פורטנייט / שאטרסטוק

פורטנייט - בריאתו מחדש של מותג מצליח

פורטנייט הורידה את השאלטר ללא כל התראה ויצרה אי-ודאות המוני בקרב מיליוני המשתמשים שלה ● המהלך הזה מעיד על הבנה מעמיקה של קהל היעד שלה ● דעה

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית