גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עומד מאחורי הגידול בשימוש בקרנות הנאמנות

השימוש בקרנות הנאמנות במסגרת ניהול תיקי ההשקעות ממשיך לתפוס תאוצה, אבל הגידול ב-2018 הוא טכני במהותו ● כ-50% ממספר תיקי ההשקעות המנוהלים הם "תיקי קרנות נאמנות", כלומר תיקים שיותר מ-50% מנכסיהם מושקע בקרנות נאמנות, בעיקר בתיקים היותר קטנים ● לא פחות מ-30% שווי הנכסים המנוהלים מושקע באמצעות קרנות נאמנות

מאמינים בנאמנות / צילום: שאטרסטוק
מאמינים בנאמנות / צילום: שאטרסטוק

תעשיית קרנות הנאמנות ותעשיית ניהול תיקי השקעות משולבות זו בזו. שתיהן מייצגות ניהול השקעות לטווח בינוני בדרך כלל, שירות שהציבור נזקק לו, ושתיהן צומחות לאורך זמן (לא בשנים האחרונות) בשיעור נאה שמושפע, כמובן, גם מהגידול המהיר בנכסיו הפיננסים של הציבור.

תעשיית ניהול תיקי השקעות מנהלת, נכון לסוף 2018, נכסים פיננסים בסך של כ-165.6 מיליארד שקל עבור לקוחות פרטיים ותאגידים, לא כולל עבור גופים מוסדיים (עוד כ-106 מיליארד שקל). המידע לגבי תעשייה זו הוא חלקי ועיקרו מסופק על ידי רשות ניירות ערך בפרסום חד-שנתי שהחל לפני כמה שנים, והאחרון - באפריל 2019.

תעשיית קרנות הנאמנות מנהלת, נכון לסוף 2018, נכסים פיננסים בסך של כ-306.8 מיליארד שקל, וזה כולל קרנות נאמנות מסורתיות אקטיביות, קרנות נאמנות כספיות וקרנות נאמנות פאסיביות (קרנות מחקות וקרנות סל). המידע לגבי התעשייה הזו הוא הרבה יותר מפורט ועדכני מאשר לגבי תעשיית ניהול תיקי ההשקעות.

לא ניגוד עניינים, אלא השלמת עניינים

קרנות נאמנות אינן אפיק השקעה, הן מכשיר השקעה, שיוצר באופן יעיל ביותר פיזור השקעות, וככאלה, חברות לניהול תיקי השקעות עושות בהן שימוש כחלק מהפיזור שהן יוצרות ללקוחותיהן. בדרך כלל, החברות שעושות בהן שימוש הן חברות לניהול תיקי השקעות שיש להן חברה אחות שמנהלת קרנות נאמנות, כלומר, קרנות מאותו בית השקעות.

יש הטוענים שיש בכך ניגוד עניינים. זוהי טענה משוללת כל יסוד שנשמעת מתוך אי הכרת העובדות. להיפך, יש כאן השלמת עניינים. שימוש בקרנות נאמנות משרת את האינטרסים של שני הצדדים: החברה ולקוחותיה. לחברה הרבה יותר נוח להשתמש בכלי הזה בעיקר בתיקי השקעות קטנים יחסית (בדרך כלל עד חצי מיליון שקל), כי קשה מאוד לייצר פיזור בתיקים כאלה בדרך אחרת, ואלה מנוהלים כמעט רק באמצעות השקעה בקרנות נאמנות. תיקי השקעות שבהם סך שווי קרנות הנאמנות מהווה יותר מ-50% משווי התיק, מוגדרים על ידי רשות ני"ע כ"תיקי קרנות", אך קרנות נאמנות מצויות גם בשיעורים נמוכים מ-50% בתיקי השקעות אחרים.

מבחינת הלקוחות, הם נהנים מניהול מקצועי, מפיזור קל ומהיר, מדחייה בתשלום מס רווח הון, מכך שהקרנות (ברובן) אינן משלמות עמלות קנייה ומכירה על פעולות בניירות ערך, מהיעדר עמלת רכישה או מכירה של יחידות בקרנות נאמנות, מהקלות שבמעקב, מאפשרות נוחה מאוד של מימוש מהיר בעת הצורך ועוד.

אין דמי ניהול על קרנות הבית

הסוגייה העיקרית האמיתית בעניין זה היא דמי הניהול שגובה קרן הנאמנות.

רבים אינם יודעים זאת, אבל לחברה המנהלת תיקי השקעות אסור לגבות את דמי הניהול שלה על אותו חלק מתיק ההשקעות המושקע בקרנות נאמנות מתוצרת אותו בית, כלומר, אין כפל עמלות. נכון, דמי הניהול של הקרנות גבוהים לעתים (בעיקר בתיקים עם שווי כספי גבוה) מדמי הניהול שגובה החברה לניהול תיקי השקעות, אבל הלקוח נהנה מכל היתרונות שמנינו, ובנוסף - הפער בדמי הניהול הצטמצם מאוד הודות לירידה החדה שנרשמה בכל השנים האחרונות בדמי הניהול שגובים מנהלי הקרנות.

ואכן, נראה שהציבור, וגם מנהלי הכספים בתאגידים, מבינים יותר ויותר את היתרונות שבניהול באמצעות קרנות נאמנות, והעובדות והנתונים מספרים זאת.

50% זהו שיעור מספר התיקים שהם, בהגדרת רשות ני"ע, תיקי קרנות (תיקים שבהם יותר מ-50% מהנכסים הפיננסים מושקעים, כאמור, בקרנות נאמנות), מתוך סך מספר תיקי הלקוחות הפרטיים והתאגידים (לא כולל מוסדיים). שיעור זה עלה מ-31% ב-2013 ל-40%, ארבע שנים לאחר מכן, בסוף 2017, ול-50% כיום, מה שמלמד על שימוש גובר במכשיר של קרנות נאמנות במסגרת תיקי השקעות.

יחד עם זאת, הקפיצה בשנה האחרונה, 2018, מ-40% ל-50%, היא ברובה טכנית, שכן מי שהיו עד עתה תעודות סל (ולא נכללו בהגדרת קרנות נאמנות) הפכו להיות בעקבות תיקון 28 לקרנות נאמנות לכל עניין ודבר. חלק אחר מהגידול נובע אכן מרכישה מוגברת של קרנות נאמנות אקטיביות ו/או קרנות מחקות שנכללו גם בעבר בהגדרה של תיקי קרנות, לרבות סכומים שוליים יחסית שנכנסו לקרנות נאמנות עקב הפעלת כמה פלטפורמות אינטרנטיות-רובוטיות שרוכשות קרנות נאמנות עבור הלקוחות שלהן.

19%-69% הוא שיעור הנכסים המוחזקים באמצעות קרנות נאמנות בתיקים המנוהלים עבור לקוחות שאינם מוסדיים ושיעור זה משתנה בהתאם לגודל התיק, כאשר שיעורו עומד על כ-69% בתיקי השקעות ששווים עד 150 אלף שקל, ומשם הוא יורד בהדרגה ל-19% בתיקים ששווים יותר מ-5 מיליון שקל. זוהי סיטואציה הגיונית מאוד שכן בתיקים גדולים מאוד, דמי הניהול הם יותר נמוכים מאשר בתיקי השקעות בשווי נמוך או בינוני, ואילו בקרנות נאמנות דמי הניהול הם אחידים לכל בלי קשר לגודל הפוזיציה.

אגב כך, נציין, שמסוף 2017 לסוף 2018 נרשם גידול משמעותי בשיעור קרנות הנאמנות (בהגדרתן המורחבת הכוללת לראשונה גם את מי שהיו תעודות סל) בכל אחת מהקטגוריות של גודל התיקים שנקבעו על ידי הרשות. כך למשל, בתיקי השקעות בשווי של עד 150 אלף שקל השיעור קפץ מ-48% ל-69%, בין היתר כתוצאה מהפעילות החדשה של חברות לניהול תיקים דיגיטלי, ובקצה השני של סקאלת השווי (יותר מ-5 מיליון שקל) הוא גדל מ-13% ל-19%, גידול שיש לו, כמובן, משמעות כספית גדולה מאוד.

25% הוא שיעור שווי התיקים המוגדרים כתיקי קרנות מתוך סך הנכסים המנוהלים עבור לקוחות פרטיים ותאגידים (כאלה שאינם מוסדיים). אחרי שבמשך כל השנים האחרונות השיעור הזה עמד על 17%-18%, הוא זינק בסוף 2017 ל-21%, וכיום, כאמור, ל-25%. גם כאן, לגבי השנה האחרונה, חלק ניכר מהגידול נובע מהתוספת של קרנות סל כיום (בעבר - תעודות סל) לחישוב.

כ-50 מיליארד שקל - זהו הסכום הכולל שמושקע בקרנות נאמנות במסגרת ניהול תיקי השקעות, בין ב"תיקי קרנות" ובין בתיקי השקעות "רגילים". הסכום הזה כולו מושקע במסגרת תיקי השקעות שמנוהלים עבור לקוחות שאינם מוסדיים, קרי, לקוחות פרטיים ותאגידים. יצוין כי בסוף 2016 הסכום עמד על כ-36 מיליארד שקל, ובסוף 2017 הסכום שהיה מושקע בקרנות נאמנות נע סביב ה-40 מיליארד שקל. סכום זה צמח בשנה האחרונה לסכום של כ-50 מיליארד שקל, שמהווה כ-30% מסך הנכסים המנוהלים עבור לקוחות אלה (כ-165.6 מיליארד שקל).

אנו מעריכים, שהסך הכולל של כ-50 מיליארד שקל מורכב מ-37 מיליארד שקל בקרנות מסורתיות מנוהלות, כ-12 מיליארד שקל בקרנות מחקות וקרנות סל, וכ-1 מיליארד שקל בקרנות כספיות.

תעשיית קרנות הנאמנות ניהלה בסוף 2018 נכסים בסך כולל של כ-306.8 מיליארד שקל, מהם כ-193.8 מיליארד שקל בקרנות מסורתיות מנוהלות, ולפיכך שיעור ההחזקה הפנימי (בתיקים) בסגמנט זה של קרנות מסורתיות מגיע לכ-19%.

כ-16% זה חלקן של קרנות הנאמנות המוחזקות על ידי החברות המנהלות תיקי השקעות מתוך סך נכסי תעשיית הקרנות (להבדיל מההשוואה הקודמת שנעשתה בהקשר של שווי תיקי ההשקעות). בדרך כלל, אלה הן "קרנות הבית", כלומר, קרנות המנוהלות על ידי אותו בית השקעות באמצעות חברת אחות.

מנקודת הראות של קרנות הסל (לשעבר תעודות סל), מה שהניתוח מצביע עליו הוא, שכנראה, רק שיעור נמוך של כ-8% מנכסיהן בסוף 2018 (86.2 מיליארד שקל) מוחזק באמצעות חברות לניהול תיקי השקעות. שאר ההחזקות הן של הציבור הרחב לרבות תאגידים המנהלים את השקעותיהם בעצמם שלא באמצעות חברות לניהול תיקי השקעות, ובעיקר - החזקות של גופים מוסדיים, קרי, קופות גמל, ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה ואחרים.

בסיכומו של דבר, שתי התעשיות הפיננסיות האלה, זו של ניהול תיקי השקעות וזו של ניהול קרנות נאמנות, צועדות מזה שנים זו לצד זו, וזו בתוך זו, כשהן מושפעות מאותן מגמות בשווקים הפיננסים, מאותם מוצרים אלטרנטיביים שמתחרים בשתיהן, אף כי בעוצמת ההשפעה ומהירותה הם שונים. תעשיית קרנות הנאמנות מתרחבת וגדלה, או לחילופין, מתכווצת, הרבה יותר מהר וחזק מאשר תעשיית ניהול תיקי ההשקעות. הסיבה: כשמדובר בתיקי השקעות יש קשר אישי וישיר בין החברה לבין לקוחותיה. לעומת זאת, כאשר מדובר בקרנות נאמנות, הקשר הוא מול יועצי המערכת הבנקאית, ולא עם המשקיעים עצמם, הצרכנים הפרטיים. 

הכותב הוא בעלי בית ההשקעות מיטב דש. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עוד כתבות

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

לאחר המנכ"ל לפידות: גם סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, גיל קוטלר, עשוי לפרוש מתפקידו

המצב הפיננסי המאתגר שאליו נקלעה הפירמידה של אי.די.בי בחודשים האחרונים כבר הביא בשבוע שעבר להתפטרות שולם לפידות ● קוטלר, שהצטרף לקבוצה לפני כשלוש שנים, שימש בעבר כמנהל הכספים ומשנה למנכ"ל גזית גלוב

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

על רקע הפגיעה בקצבאות הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרות אישרה הכרזת סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ● יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "אסור לפגוע בגמלאים. אנו נערכים לשביתה" ● הסתדרות המורים הצטרפה להסתדרות והכריזה אף היא על סכסוך עבודה

עינת קליש/צילום:רמי זרנגר

עיריית חיפה נגד המשך בניית הנמל: "יהרוס את התעופה בעיר"

(עדכון) ● העירייה הגישה עתירה מנהלית ובקשה דחופה לצו ביניים שימנע את המשך בניית נמל המפרץ, שלטענתה, חוסם את הסיכוי להאריך את מסלול ההמראות והנחיתות בשדה התעופה ● בית המשפט נתן צו ביניים המורה כי לא יונפקו היתרי בנייה לפי התוכנית עד למועד הדיון שיתקיים ב-11 ליולי ● "במידה ולא יתאפשר להאריך את מסלולו באופן מניח את הדעת, חברות תעופה יוותרו עליו, ועם הזמן השדה ייסגר"

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

טסים ב-1 ביולי? בקרי הגבול לא יאיישו עמדות במעברי הגבול

זאת בעקבות סכסוך עבודה בין הנהלת רשות ההגירה והאוכלוסין ובין עובדי מינהל מעברי הגבול ברשות ● יו"רית הוועד: "המדינה מלינה לנו את השכר"

משה גפני / צילום: כדיה לוי

גפני עצר העברות תקציביות עד לתקצוב החינוך המיוחד

בפתח דיוני ועדת הכספים התייחס גפני לפתרון המשבר בצהרונים ואמר: "אי-אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן" ● בהמשך הישיבה התייחס גפני לנושא סגירת שדה דב ואמר כי ביקש כינוס דיון פגרה דחוף

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ בבית סוקולוב בתל אביב ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו צפוי למנות מחר את פרץ וסמטוריץ' לתפקידי שרים

נתניהו הציע כבר בעבר לפרץ את תפקיד שר החינוך, ואילו סמוטריץ' סירב לתפקיד שר התחבורה אך הוא עשוי לקבל מחר תפקיד שר אחר ● סיעת כחול לבן פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה למנוע את הגדלת מספר השרים מעבר ל-19 בממשלת המעבר

יוחנן דנינו, יו"ר טוגדר פארמה הנכנס / צילום: יחצ טוגדר פארמה

חברת הקנאביס טוגדר ביצעה הנפקה על בסיס תשקיף מדף: תנסה לגייס 7.5 מיליון שקל במניות ואופציות

מניית טוגדר צנחה כ-7% בבורסת ת"א, על רקע הדיווח שלה על ההנפקה ● חברת קנאשור מבטלת את ההסכם עם קניקה, שלא גייסה את ההון הדרוש לעמידה בהסכם ● אינטרקיור חתמה על הסכם מסחרי בגרמניה

מכלית נפט בוערת במפרץ עומאן/ צילום: רויטרס

איראן וארה"ב: כשחוסר ההיגיון מתחיל להיות הגיוני מאוד

זה לא מתקבל על הדעת: האם האיראנים יפגעו בכבודו של מנהיג זר, שחצה יבשת שלמה כדי לנסות ולהשכין שלום בינם לבין השטן הגדול? האם האיראנים יתגרו בנשיא חם מזג, שהבטיח להביא את ״סופה הרשמי״ של ארצם? ● אבל אולי זה דווקא מתקבל מאוד על הדעת

העלות האמיתית של מערכת הבחירות / צילומים: שלומי יוסף, shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

הבחירות צפויות להיות תענוג יקר, אז למה במשרד האוצר לא מוטרדים?

מכה כלכלית למשק? נשלם את המחיר במסים? בדיקת "גלובס" מציגה את העלויות של יום הבחירות והמשמעויות הכלכליות של יום השבתון ● באוצר מתכוונים לסגור חלק מהעלויות עם מאות מיליוני השקלים שהוקצו להסכמים הקואליציוניים וטרם חולקו ● ועדיין, כל אלו לא ימנעו הפסדים למעסיקים שייאלצו לממן לעובדים יום שבתון מכיסם ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

השליח האמריקאי למו"מ עם הפלסטינים: נחכה עם פרסום התכנית עד אחרי הבחירות

השליח האמריקאי למו"מ עם הפלסטינים, ג'ייסון גרינבלט, התראיין הערב בועידת העיתון ג'רוזלם פוסט בניו יורק ● באשר לאפשרות סיפוח של חלק מן הגדה המערבית, במסגרת הגישות שעלו בראיון של שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן לעיתון ניו יורק טיימס, אמר גרינבלט: "אני אתן לו לפרש את דבריו, אבל הוא דיבר שם באופן אלגנטי ואני תומך בדבריו"

מימין: יניב גרטי, בוב סוואן, אבנר גורן וצחי וייספלד / צילום: עזרא לוי

אינטל העולמית השיקה מרכז סטארט-אפים חדש בתל אביב

לפי אינטל, המרכז החדש, ששמו Ignite, יפעל "להאצת חברות סטארט-אפ ישראליות בשלבים מוקדמים. היא תתחיל בישראל ולאחר מכן תתרחב למדינות נוספות" ● וייספלד היה מנהל תוכנית הסטארט-אפים הגלובלית של מיקרוסופט

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

במרצ החליטו: בחירות ליו"ר ולרשימה בוועידה ולא בפריימריז

ועידת מרצ תצביע על יו"ר המפלגה ב-27 ביוני ועל הרשימה לכנסת ב-11 ביולי ● הוועידה לא קיבלה גם את ההצעה לאפשר כהונה של שני יו"רים

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין