גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוק ההנפקות מתעורר, וחדי-הקרן רוצים ללכת בלי ולהרגיש עם

המדיע שהחברות, שמתכוננות להנפקה, מפרסמות אינו מספק כדי לבצע ניתוח מקיף של החברה ● הן רוצות גם להיות חברות ציבוריות וגם לשמור כמה שניתן על היתרונות של השוק הפרטי ● פייבר הישראלית היא לא היחידה שחוטאת בכך ● פרשנות

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ
מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

בשנים האחרונות לא מיהרו חברות ההייטק לבצע הנפקות בשוק ההון הציבורי. הכסף הרב שזרם לתעשייה ואפשר לחברות להישאר פרטיות, לצד חוסר הרצון לחשוף פרטים אודות פעילותן, הפך את השוק הציבורי למוקצה. בשבועות האחרונים החלה התעוררות - פייבר היא הראשונה מבין החברות הישראליות שהגישה תשקיף פומבי לקראת הנפקה, אך בשבועות האחרונים הונפקו חברות אובר, ליפט, סלאק, פינטרסט, זום ועוד.

הנפקת מניות לציבור (IPO) כרוכה בחשיפה של פעילות החברה, תוצאותיה הפיננסיות, דפוסי הפעילות של הלקוחות, אתגרים, סיכונים ועוד. תשקיף הוא למעשה המסמך הראשון שמאפשר לדעת מה מתרחש באותן חברות, ואמור לאפשר למשקיעים ולאנליסטים לנתח את פעילות החברה.

לפני כשנתיים הונפקה חברת בלו אפרון בבורסה. החברה האמריקאית, שמספקת מצרכים להכנת ארוחות, פרסמה בתשקיף שלה נתונים שמצביעים על ירידה מהירה בהכנסות מלקוחות, לאורך הזמן. כלומר, התלהבות הלקוחות דעכה עם הזמן. ניתן להעריך כי הנתונים השליליים שפרסמה בלו אפרון עצמה היו סיבה מרכזית לכך שההנפקה בוצעה בשווי נמוך ממה שקיוו בחברה (מאז המניה גם צנחה ב-92%). מה היה קורה אם החברה הייתה מחליטה לעמעם את הנתונים האלו? כנראה שהייתה משיגה שווי גבוה יותר.

זהו מקרה אחד, אך נראה כי בעמק הסיליקון למדו את הלקח: במקום לתת יותר מידע על ערך חיי הלקוח, הם נותנים פחות. בכך תשקיף פייבר משקף מגמה מדאיגה - המידע שהחברות מפרסמות אינו מספק כדי לבצע ניתוח מקיף של החברה. למעשה, החברות רוצות ללכת בלי ולהרגיש עם - גם להיות חברות ציבוריות וגם לשמור כמה שניתן על היתרונות של השוק הפרטי. פייבר ממש לא לבדה - אובר וליפט ספגו ביקורת על כך שלא פרסמו מידע מספק אודות דפוסי הפעילות של לקוחות החברה, וכך גם חברות נוספות.

צריך להדגיש: הבחירה בין אילו נתונים חושפת החברה ואיזה לא נתונה לייעוץ משפטי והחברות לא מפרות את התקנות של הרשות לניירות ערך של ארה"ב (SEC). לאחר ייעוץ משפטי, חברות יכולות לפרסם יותר או פחות, בהתאם לשיקול דעתן ולמצבן העסקי. הנתונים האלו הם חלק משיווק של החברה למשקיעים שלה - אך היא גם צועדת על חבל דק, שכן היא צריכה לשקף את מצבה האמיתי למשקיעים.

שתי דוגמאות לנתונים שבחרה פייברלא לפרסם: הראשונה, לאן נעלמו תוצאות 2016? פייבר מציגה בתשקיף את תוצאותיה הפיננסיות החל מתחילת 2017. זאת בחירה חריגה - התשקיף כולל בדרך כלל תוצאות של לפחות שלוש שנים מלאות, כלומר במקרה הזה פייבר היתה צריכה להציג גם את תוצאות 2016. בלי הנתונים האלו, המשקיעים יתקשו לזהות מגמות ארוכות טווח.

הדוגמא השנייה קשורה לערך חיי הלקוח, אחד הנתונים הכי חשובים בחברה כמו פייבר, מכיוון שהוא מאפשר להבין כמה שילמה החברה כדי להשיג קונה חדש בפלטפורמה, כמה הכנסות הוא הניב לה ולאורך איזו תקופה. בפייבר ציינו כי המטרה היא הגדלת ערך הלקוח, אך לא סיפקו את הנתונים שמאפשרים לנתח אותו. כן אפשר לראות מאיור שפרסמה החברה שההכנסות מלקוחות ותיקים יורדות בהתחלה ואז מתייצבות, אך לא מדובר בנתונים מדויקים.

בעידן הדיגיטלי, התנהגות הלקוחות מתועדת והחברות יודעות לנתח אותה לאורך זמן. לתובנות שהחברה מפיקה מהן יש ערך מאוד גדול בניתוח של החברות, אך הן, כאמור - לא בהכרח חושפות אותן.

מה המשמעות של אי פרסום הנתונים האלו לגבי האופן שבו בוחנים את פייבר? לא ברור. אי אפשר להתעלם מהתחושה כי החברה מסתירה מידע שלילי, אך לא בטוח שזה המצב. יכול להיות שהיום הנתונים האלו מצוינים והחברה חוששת מכך שיהפכו בעתיד להיות שליליים. בנוסף, מהרגע שהחברה החליטה לפרסם את הנתונים בתשקיף, היא תמשיך לפרסם אותם גם בדוחות הכספיים הרבעוניים. הפסקת פרסום נתון מסוים מעוררת הרבה תשומת לב וחששות של משקיעים ואנליסטים. 

עוד כתבות

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

"אדלשטיין מתנהל כמו קמפיינר של הליכוד ולא כמו יו"ר הכנסת"

יו"ר הכנסת אדלשטיין ורה"מ נתניהו מבינים שיהיה בלתי אפשרי להשיג 80 חתימות כדי לבטל את הבחירות ● כשריח הספין עולה מהמהלך נותר לנו רק לשאול למה הפוליטיקאים צריכים בכלל ספינים כדי לשרוד? ● האזינו

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

דסק"ש אישרה תוכנית רכישה עצמית בהיקף של עד 300 מיליון שקל

דירקטוריון דסק"ש אישר תוכנית רכישה עצמית של מניות ואג"ח במטרה לצמצם את החוב הפיננסי ולהקטין את הוצאות המימון ● "אין ביישום התכנית כדי להשפיע לרעה על יכולת הפירעון של החברה ועל יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה הקיימות", נכתב בהודעה

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

משרד העבודה: י-ם היא שיאנית הפרות הבטיחות באתרי בנייה

לפי נתונים שמפרסם משרד העבודה והרווחה, בשנה וחצי האחרונות ניתנו 65 צווי בטיחות באתרי בנייה בבירה – הרבה יותר מכל עיר אחרת בארץ ● משמעות הצווים – סגירה זמנית של אתרי בנייה ● בתקופה זו נהרגו בשטחה 3 פועלי בניין

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון / צילום: יונתן בלום

גוראון לעובדי בזק בינלאומי: נצא עם הטריפל החדש איתכם או בלעדיכם

על רקע המו"מ להסכם קיבוצי חדש, מנכ"ל בזק בינלאומי הבהיר לעובדים כי אם לא תחול התקדמות במו"מ, הוא לא יהסס לצאת למהלך הטריפל בלעדיהם, ורמז כי יבחר ספק אינטרנט אחר לחבילה

אלעד סיטי ואליעד הלל  / צילום: קרן גפני

סטארטאפ שבבי הבינה המלאכותית נוירובלייד גייס 23 מיליון דולר

הסטארט-אפ הישראלי מפתח שבב לבינה מלאכותית בשלב היישום, וגייס עד כה כ-27 מיליון דולר ● בחברה השקיעו, בין היתר, קרן ההשקעות של אינטל ומריוס נכט, מייסד משותף של צ'ק פוינט

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בת"א: המדדים עלו בעד 0.5%, טבע זינקה 4%, לאומי ב-2%

ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 טיפס ב-0.4%, ומדד הבנקים עלה ב-0.8% ● מניית לאומי קפצה במחזור השני בשוק ● נייס ואלביט מערכות איבדו כ-1% כ"א

אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר

מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי נגד מועדון הגולף בקיסריה: "להכריז עליו כמונופול"

לאחר שלפני מספר חודשים שלח אליעזר שקדי מכתב התרעה למועדון הגולף בקיסריה, הוא פנה בימים האחרונים לממונה על רשות התחרות ● מבקש להכריז על המועדון כמונופול שניצל לרעה את מעמדו, כדי לכפות מחירי מנוי מופרזים ותנאי הצטרפות בלתי הוגנים ומפלים

דדי סגל באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל פנאקסיה: "האישור ליצוא קנאביס מישראל יגיע בתוך שבועות עד חודשים"

דדי סגל, שהשתתף היום באירוע של "גלובס", דיבר על פעילותה של חברת פנאקסיה בתחום הקנאביס • "הנפקה ראשונית לא הייתה רלוונטית, בין השאר בגלל שהמוסדיים לא היו בשוק לפני שנה. כיום הם מתעניינים"

יובל סויירף באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"באירופה מחכים לכניסת חברות הקנאביס הישראליות"

כך אמר היום יובל סויירף, מייסד ומנהל פארמקן פולסקה, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "השוק בפולין זה שוק של 50 אלף מטופלים שכל הזמן גדל, זה יכול להגיע ל-600-300 אלף חולים בשנים הקרובות"

יוחנן דנינו בכנס עושים שוק \ צילום: איל יצהר

המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו: "תפסיקו להסתכל על מניית טוגדר, צריך להסתכל על דברים אחרים"

כך אמר המפכ"ל לשעבר ויו"ר חברת הקנאביס טוגדר פארמה בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "לקנאביס רפואי נעשה הרבה עוול כי חיברו אותו לצד הפלילי והסטלני. אך זה כלל לא המקרה"

פרופ' רפי קרסו באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רפי קרסו: "יש שוק שחור של קנאביס רפואי. אנחנו מודעים לזה"

כך אמר פרופ' רפי קרסו, מומחה למחלות כאב ויועץ לחברות קנאביס, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● קרסו הודה כי ישנם מטופלים בקנאביס רפואי שמוכרים את החומר הלאה: "יש שוק שחור. אנחנו מודעים לזה"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

צרות לאלשטיין גם בחזית דסק"ש: מחזיקי האג"ח מכנסים אסיפה דחופה לצורך הגנה על זכויותיהם

בעקבות כישלון הצעת הרכש, יידרשו דסק"ש ונכסים ובניין למצוא דרכים חלופיות להתמודדות עם דרישות חוק הריכוזיות לקיפול שכבה בפירמידה עד אמצע דצמבר ● באסיפה שתתכנס מחר יידרש אלשטיין לשכנע את המחזיקים כי מצבה של דסק"ש ממשיך להיות יציב, למרות הטלטלות

משה בר סימן טוב באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל משרד הבריאות: "נפעל לפיקוח מחירים בשוק הקנאביס הרפואי"

משה בר סימן טוב אמר באירוע של "גלובס" בנושא הקנאביס כי "המטרה היא להגיע למצב ש-90% מהמטופלים בקנאביס רפואי ישלמו את המחיר ששילמו לפני הרפורמה" ● אנחנו מאותתים לכל הצרכנים בשוק שהתכלית הראשונה של הקנאביס היא לעזור לחולים"

ברוך שי / צילום: יחצ

ברוך שי על פרשות דב גילהר ויצחק נוי: "חציית קו אדום"

בתוכנית "שבת עולמית" בהגשת יצחק נוי ב"כאן רשת ב'", אמר המגיש יצחק נוי כי "הבדואים ידועים גם כרוצחים ממדרגה ראשונה" ● בתוכנית "ערב ערב" בהגשת דב גילהר, שלף מרדכי גילת את ארנקו כדי להדגים למשפחת נתניהו איך משתמשים בכסף ● מנהל חטיבת החדשות של "כאן": נוי וגילהר הושעו ממספר תוכניות ● ומה לגבי ירון לונדון?

עו"ד אלי דניאל באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"יש בבורסה כיום חברות עם זיקה לקנאביס ששווי השוק שלהן מנותק ממצבן העסקי הנוכחי ומבוסס בעיקר על חלומות"

כך אמר היום עו"ד אלי דניאל, ראש צוות מחלקת תאגידים ברשות לני"ע בהרצאה שנשא בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "כיום זאת משימה כמעט בלתי אפשרית לעשות הערכת שווי לחברה הפועלת בתחום הקנאביס"

משתמשי סמארטפונים / צילום: רויטרס

ותודה לאפל: תגידו ביי ביי לכרטיס הסים הישן והמוכר

השעון החדש של אפל שנחת בישראל הוא סמל לתחילתה של מהפכה: פרידה מכרטיס הסים מפלסטיק ● את מקומו תתפוס תוכנה שמאפשרת מעבר בין חברות סלולר בלחיצת כפתור ומהווה בסיס לקפיצת מדרגה בעולם "האינטרנט של הדברים" ● מי ירוויח, מי יפסיד, ואיך אמדוקס קפצה על העגלה?

הפגנה עובדי טבע טק נאות חובב / באדיבות ההסתדרות

הסכם שכר חדש בטבע טק: תוספת שכר של 2.2%-4.6%

ההסתדרות, הנהלת טבע טק וועד עובדי המפעל חתמו על ההסכם שיחול על כ-700 עובדים, רטרואקטיבית מאפריל 2019 ● ההסכם מגיע בהמשך להסכם קיבוצי שנחתם לפני כחודש במפעל

משה ברקת באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"אם אני מנכ"ל חברת ביטוח - אני יוצא מתחום הביטוח הסיעודי; נדרשת רפורמה גדולה"

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יצא באמירה חריפה במסגרת כנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריו, "החולים הסיעודיים לא צריכים קנאביס, אלא שיתייחסו אליהם בכבוד. לא בטוח שהמשוואה מתקיימת במודל היום", אך לצד זה קבע כי "המודל לא מספיק טוב לחברות הביטוח ולמטופלים"

פרופ' אבי שמחון / צילום: אבי שמחון

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה: "אני חושב שזה רעיון רע להעלות מסים כדי לצמצם את הגירעון"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, אמר כי הדרך הנכונה להוריד את הגירעון היא "לעשות דיאטה", כשהוא מתכוון בכך לקיצוצים בתקציב שיביאו לצמצום הוצאות הממשלה

גדעון תדמור / צילום: נאוויטס

נאוויטס: "קצב ההפקה המסחרית היומי ממאגר בקסקין גבוה מהתחזיות המוקדמות"

לפי השותפות, קצב ההפקה בפועל גבוה לעומת התחזיות הקודמות להפקה יומית של כ-30 אלף חביות נפט ● בקסקין היא מתגליות הנפט הגדולות שהוכרזו בשנים האחרונות במפרץ מקסיקו, עם היקף כולל של 474 מיליון חביות ● גדעון תדמור: "נתוני ההפקה המסחרית בבקסקין הינם מעל לציפיות המוקדמות ויאפשרו את האצת תזרים המזומנים של נאוויטס מהפרויקט"