גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד הנאסד"ק נפל ב-1.5%; סקטור הטכנולוגיה בלט בירידות

החשש מהחרפת מלחמת הסחר מכביד על פתיחת שבוע המסחר ● אפל, אינטל, ברודקום ואלפאבית בלטו בירידות ● יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 10% מכוח העבודה ● אופ"ק אותת על המשך צמצום הפקת הנפט

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס
בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בבורסת העולם: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות בצל החשש מהחרפת מלחמת הסחר, לאחר שהנשיא טראמפ חתם בסוף השבוע האחרון על צו נשיאותי כנגד חברת וואווי הסינית.

מדד הנאסד"ק איבד 1.5%, הדאו ג'ונס ירד 0.3% ומדד S&P 500 איבד 0.7%. 

מניות הטכנולוגיה אפל , אינטל , ברודקום  וקוואלקום שנפלה ב-6% בלטו בירידות.

בנק ההשקעות מורגן סטנלי  צופה כי אם מלחמת הסחר תחריף הדבר עלול להביא לכדי מיתון שייאלץ את הפד להוריד את הריבית עד לרמה אפסית עד האביב של שנת 2020. מדובר בתרחיש בו שיחות הסחר לא הניבו פרי והאיום האמריקאי להעלאת מכסים בגובה 25% על מוצרים בהיקף של 300 מיליארד דולר, ימומש.

חברת השבבים ברודקום  צונחת בצל חקירה של ועדת הסחר הפדרלית בארה"ב בנוגע לחשד להפרת תנאי התחרות סביב מכירות המעבדים שלה. 

מניית דויטשה בנק  נפלה לשפל היסטורי לאחר הורדת המלצה מצד בנק ההשקעות UBS. לתקציר הקריסה של דויטשה בנק - לחץ כאן.

22:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסות וול סטריט מתנהל תחת לחץ, וזאת על רקע החשש מהחרפת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב. מדד הנאסד"ק מאבד 1.6%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.5% ומדד S&P 500 יורד ב-0.8%. מדד הפחד (VIX) קופץ בכ-5%.

סקטור הטכנולוגיה בוול סטריט בולט בירידות לאחר שבסוף השבוע שעבר חתם טראמפ על צו נשיאותי שהמשמעות שלו היא חרם על יצרנית הטגנולוגיה הסינית, וואווי. הצו עושה שימוש בחוק "הכוחות הכלכליים במצב חירום בינלאומי", ובעקבותיו וואווי תיאלץ להתמודד עם ניתוק יחסים מצידן של חברות טכנולוגיה אמריקאיות כמו: אלפאבית , אינטל , ברודקום , קוואלקום  ו-Xilinx.

מחיר הנפט עולה בכ-0.7% ל-63 דולרים, וזאת על רקע איתות מצד מפיקות הנפט הגדולות, ארגון אופ"ק, לפיו מהלך של צמצום הפקת הנפט צפוי להימשך.

20:20

הלחץ על וול סטריט נמשך. המדדים המובילים מאבדים גובה מהחשש להסלמת מלחמת הסחר לאחר שענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות הודיעו על ניתוק קשריהן עם וואווי הסינית. מדד הנאסד"ק מאבד 1.2%, ומנגד הדאו ג'ונס מאבד 0.3% בלבד. מדד הפחד (VIX) שזינק מוקדם יותר בכ-8%, עולה כעת ב-2% בלבד, מה שמסמן כי נחלש במעט החשש לעומת שעות המסחר הראשונות.

מניית קוואלקום  נופלת ב-5.4%, ווסטרן דיגיטל  יורדת בשיעור דומה, אפל  מאבדת 3.5% בצל התייחסות שלילית של בנק ההשקעות HSBC לפיה הבעיות בחברה לא יפתרו בזמן הקרוב; מניית מיקרון טכנולוג'י  יורדת בכ-3% ואמריקן איירליינס  יורדת בכ-2%.

לדברי רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס, "המשקיעים ממתינים להתפתחות במשא ומתן בין ארה"ב לסין, כשחדשות משמעותיות לא צפויות עד סוף יוני. על אף אי-הוודאות, שוקי המניות בשווקים המפותחים הפגינו יציבות מסוימת, אולם הכספים המשיכו לזרום לחופי המבטחים של האג"ח. הבכירים בפד מבטיחות לבחון את השלכות המכסים על הצמיחה ועל האינפלציה ובינתיים מדגישים כי התפתחות טכנולוגית מונעת את האצת האינפלציה". 

18:35

המסחר בבורסות אירופה ננעל בטריטוריה האדומה, וזאת בצל הסנטימנט השלילי בוול סטריט. הדאקס הגרמני איבד 1.6%, הקאק ירד בשיעור דומה והפוטסי הבריטי איבד 0.5%.

בוול סטריט המסחר מתנהל תחת לחץ, כאשר הנאסד"ק מאבד 1.3% ומדד הפחד (VIX) עולה בכ-4%.

17:10

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות שערים בצל מלחמת הסחר, על רקע דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ.

מנייתה של חברת הביומד הישראלית כן פייט ביופרמה  מזנקת בכ-40% בוול סטריט על רקע עדכון מהאגודה הבינלאומית לסרטן הכבד (ILCA).

16:30

יום המסחר הראשון לשבוע זה בוול סטריט נפתח בירידות בצל החשש ממלחמת הסחר ומהחרפת האיומים בין ארה"ב לאיראן. מדד הנאסד"ק מאבד 1.2% בפתיחה, הדאו ג'ונס יורד ב-0.4% ומדד S&P 500 מאבד 0.6%.

יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 7,000 עובדים, מהם 900 עוד השבוע, מה שמהווה קיצוץ של 10% מכוח העבודה.

15:44

המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בירידות כאשר החוזים העתידיים צבועים באדום. החוזים על מדד הנאסד"ק יורדים ב-1.45%, החוזים על מדד דאו ג'ונס מאבדים 0.64% ואלו על ה-S&P 500 יורדים ב-0.77%. מדד הפחד (VIX) מזנק ביותר מ-8%. ברקע: ארה"ב ואיראן מחליפים איומים.

באירופה, מדד הדאקס הגרמני נופל ב-1.7%, הפוטסי יורד ב-0.9% והקאק מאבד 1.7%.

 

13:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בשעה זו בירידות. קאק מאבד 0.8%, דאקס יורד ב-0.6% ופוטסי מאבד 0.4%.

מדד המניות האיטלקי צונח ב-2% ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי יורד ב-0.5%.

החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה שלילית בבורסות וול סטריט, על רקע החששות מהמשך מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, והחלטת כמה ענקיות טכנולוגיה אמריקאיות, ובהן גוגל, להשעות את פעילותן מול ענקית הטכנולוגיה הסינית וואווי, אחרי צעדים מגבילים שעליהם החליט נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

בהראל פיננסים התייחסו בסקירתם השבועית למתרחש בשווקים, וציינו כי "שוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה הריאלית".

מניית Merlin Entertainments  נופלת בכ-6%. לאחר HSBC שינתה את ההמלצה על המניה מ"קנייה" ל"מכירה". 

11:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת.

מדד פוטסי עולה בכ-0.1%, קאק מאבד 0.1% ודאקס נסחר ללא שינוי.

מדד המניות האיטלקי מאבד כ-1% וסטוקס 600 נסחר ללא שינוי. 

10:30

המסחר באירופה נפתח הבוקר בירידות, למעט פוטסי שעולה ב-0.1%. קאק ודאקס מאבדים כ-0.3%. המדד האיטלקי קורס בכ-1.7% וסטוקס 600 מאבד 0.2%. 

המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת. ניקיי עלה ב-0.24% ו-ASX 200 זינק ב-1.74%. שנחאי ירד ב-0.4% וקוספי ננעל ללא שינוי. הנג סנג יורד כעת במסחר ב-0.57%. 

חברת גוגל מנתקת חלק מהיחסים העסקיים עם חברת וואווי הסינית שקשורים להעברת חומרה, תוכנה ושירותים טכניים, כך לפי סוכנות הידיעות "רויטרס". בנוסף לגוגל, לפי דיווח של בלומברג גם יצרניות השבבים אינטל, קוולקום, ברודקום ו-Xilinx אמרו לעובדיהן כי יפסיקו לספק תוכנה ורכיבים לוואווי, בעקבות המדיניות החדשה של הממשל האמריקאי, עד להודעה חדשה.

שיעור הצמיחה ביפן זינק ברבעון הראשון ב-2.1% (בחישוב שנתי),  לעומת צפי לירידה של 0.2%.

המדד האוסטרלי זינק היום במסחר לאחר ניצחון מפתיע של מפלגת השלטון השמרנית במדינה, שדשדשה בסקרים לפני הבחירות. מניות הבנקים האוסטרלים זינקו היום במסחר. Commonwealth Bank of Australia  עלה מעל ל-6.3%, National Australia Bank  ו-Australia & New Zealand Banking Group  זינקו בכ-8% ו-Westpac  טיפס מעל ל-9%.

מניית RyanAir  יורדת במסחר לאחר שהחברה דיווחה על הרווח השנתי הנמוך ביותר בארבע השנים האחרונות וציינה כי ההכנסות שלה עשויות לרדת עוד. 

06:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת, כשבורסת טוקיו רושמת עליות, בורסות הונג קונג ושנחאי יורדות, זאת על רקע המתיחות ההולכת וגוברת בין ארה"ב לסין.

המסחר מתנהל בצל הירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט, ועל רקע המשך עונת הדוחות הכספים לרבעון הראשון של 2019.

עיני המשקיעים נשואות בעיקר לעדכונים סביב מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, לאחר שהנשיא האמריקאי דונלד טראמפ לקח צעד אחורה בסוף השבוע האחרון, כשביטל מכסים על מתכות מיובאות ממקסיקו ומקנדה וגם דחה את מועד הטלת המכסים על כלי רכב מיובאים מאירופה.

יפן תפרסם היום את נתוני הצמיחה לרבעון הראשון של 2019 ולשנה כולה. התחזיות בשוק הן לצמיחה שלילית של 0.1% ברבעון, ושל 0.2% בשנה כולה. 

עוד כתבות

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "לא אדון בהארכה עם האיחוד האירופי, והחוק לא מחייב אותי לכך"

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה