גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד הנאסד"ק נפל ב-1.5%; סקטור הטכנולוגיה בלט בירידות

החשש מהחרפת מלחמת הסחר מכביד על פתיחת שבוע המסחר ● אפל, אינטל, ברודקום ואלפאבית בלטו בירידות ● יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 10% מכוח העבודה ● אופ"ק אותת על המשך צמצום הפקת הנפט

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס
בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בבורסת העולם: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות בצל החשש מהחרפת מלחמת הסחר, לאחר שהנשיא טראמפ חתם בסוף השבוע האחרון על צו נשיאותי כנגד חברת וואווי הסינית.

מדד הנאסד"ק איבד 1.5%, הדאו ג'ונס ירד 0.3% ומדד S&P 500 איבד 0.7%. 

מניות הטכנולוגיה אפל , אינטל , ברודקום  וקוואלקום שנפלה ב-6% בלטו בירידות.

בנק ההשקעות מורגן סטנלי  צופה כי אם מלחמת הסחר תחריף הדבר עלול להביא לכדי מיתון שייאלץ את הפד להוריד את הריבית עד לרמה אפסית עד האביב של שנת 2020. מדובר בתרחיש בו שיחות הסחר לא הניבו פרי והאיום האמריקאי להעלאת מכסים בגובה 25% על מוצרים בהיקף של 300 מיליארד דולר, ימומש.

חברת השבבים ברודקום  צונחת בצל חקירה של ועדת הסחר הפדרלית בארה"ב בנוגע לחשד להפרת תנאי התחרות סביב מכירות המעבדים שלה. 

מניית דויטשה בנק  נפלה לשפל היסטורי לאחר הורדת המלצה מצד בנק ההשקעות UBS. לתקציר הקריסה של דויטשה בנק - לחץ כאן.

22:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסות וול סטריט מתנהל תחת לחץ, וזאת על רקע החשש מהחרפת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב. מדד הנאסד"ק מאבד 1.6%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.5% ומדד S&P 500 יורד ב-0.8%. מדד הפחד (VIX) קופץ בכ-5%.

סקטור הטכנולוגיה בוול סטריט בולט בירידות לאחר שבסוף השבוע שעבר חתם טראמפ על צו נשיאותי שהמשמעות שלו היא חרם על יצרנית הטגנולוגיה הסינית, וואווי. הצו עושה שימוש בחוק "הכוחות הכלכליים במצב חירום בינלאומי", ובעקבותיו וואווי תיאלץ להתמודד עם ניתוק יחסים מצידן של חברות טכנולוגיה אמריקאיות כמו: אלפאבית , אינטל , ברודקום , קוואלקום  ו-Xilinx.

מחיר הנפט עולה בכ-0.7% ל-63 דולרים, וזאת על רקע איתות מצד מפיקות הנפט הגדולות, ארגון אופ"ק, לפיו מהלך של צמצום הפקת הנפט צפוי להימשך.

20:20

הלחץ על וול סטריט נמשך. המדדים המובילים מאבדים גובה מהחשש להסלמת מלחמת הסחר לאחר שענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות הודיעו על ניתוק קשריהן עם וואווי הסינית. מדד הנאסד"ק מאבד 1.2%, ומנגד הדאו ג'ונס מאבד 0.3% בלבד. מדד הפחד (VIX) שזינק מוקדם יותר בכ-8%, עולה כעת ב-2% בלבד, מה שמסמן כי נחלש במעט החשש לעומת שעות המסחר הראשונות.

מניית קוואלקום  נופלת ב-5.4%, ווסטרן דיגיטל  יורדת בשיעור דומה, אפל  מאבדת 3.5% בצל התייחסות שלילית של בנק ההשקעות HSBC לפיה הבעיות בחברה לא יפתרו בזמן הקרוב; מניית מיקרון טכנולוג'י  יורדת בכ-3% ואמריקן איירליינס  יורדת בכ-2%.

לדברי רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס, "המשקיעים ממתינים להתפתחות במשא ומתן בין ארה"ב לסין, כשחדשות משמעותיות לא צפויות עד סוף יוני. על אף אי-הוודאות, שוקי המניות בשווקים המפותחים הפגינו יציבות מסוימת, אולם הכספים המשיכו לזרום לחופי המבטחים של האג"ח. הבכירים בפד מבטיחות לבחון את השלכות המכסים על הצמיחה ועל האינפלציה ובינתיים מדגישים כי התפתחות טכנולוגית מונעת את האצת האינפלציה". 

18:35

המסחר בבורסות אירופה ננעל בטריטוריה האדומה, וזאת בצל הסנטימנט השלילי בוול סטריט. הדאקס הגרמני איבד 1.6%, הקאק ירד בשיעור דומה והפוטסי הבריטי איבד 0.5%.

בוול סטריט המסחר מתנהל תחת לחץ, כאשר הנאסד"ק מאבד 1.3% ומדד הפחד (VIX) עולה בכ-4%.

17:10

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות שערים בצל מלחמת הסחר, על רקע דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ.

מנייתה של חברת הביומד הישראלית כן פייט ביופרמה  מזנקת בכ-40% בוול סטריט על רקע עדכון מהאגודה הבינלאומית לסרטן הכבד (ILCA).

16:30

יום המסחר הראשון לשבוע זה בוול סטריט נפתח בירידות בצל החשש ממלחמת הסחר ומהחרפת האיומים בין ארה"ב לאיראן. מדד הנאסד"ק מאבד 1.2% בפתיחה, הדאו ג'ונס יורד ב-0.4% ומדד S&P 500 מאבד 0.6%.

יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 7,000 עובדים, מהם 900 עוד השבוע, מה שמהווה קיצוץ של 10% מכוח העבודה.

15:44

המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בירידות כאשר החוזים העתידיים צבועים באדום. החוזים על מדד הנאסד"ק יורדים ב-1.45%, החוזים על מדד דאו ג'ונס מאבדים 0.64% ואלו על ה-S&P 500 יורדים ב-0.77%. מדד הפחד (VIX) מזנק ביותר מ-8%. ברקע: ארה"ב ואיראן מחליפים איומים.

באירופה, מדד הדאקס הגרמני נופל ב-1.7%, הפוטסי יורד ב-0.9% והקאק מאבד 1.7%.

 

13:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בשעה זו בירידות. קאק מאבד 0.8%, דאקס יורד ב-0.6% ופוטסי מאבד 0.4%.

מדד המניות האיטלקי צונח ב-2% ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי יורד ב-0.5%.

החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה שלילית בבורסות וול סטריט, על רקע החששות מהמשך מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, והחלטת כמה ענקיות טכנולוגיה אמריקאיות, ובהן גוגל, להשעות את פעילותן מול ענקית הטכנולוגיה הסינית וואווי, אחרי צעדים מגבילים שעליהם החליט נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

בהראל פיננסים התייחסו בסקירתם השבועית למתרחש בשווקים, וציינו כי "שוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה הריאלית".

מניית Merlin Entertainments  נופלת בכ-6%. לאחר HSBC שינתה את ההמלצה על המניה מ"קנייה" ל"מכירה". 

11:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת.

מדד פוטסי עולה בכ-0.1%, קאק מאבד 0.1% ודאקס נסחר ללא שינוי.

מדד המניות האיטלקי מאבד כ-1% וסטוקס 600 נסחר ללא שינוי. 

10:30

המסחר באירופה נפתח הבוקר בירידות, למעט פוטסי שעולה ב-0.1%. קאק ודאקס מאבדים כ-0.3%. המדד האיטלקי קורס בכ-1.7% וסטוקס 600 מאבד 0.2%. 

המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת. ניקיי עלה ב-0.24% ו-ASX 200 זינק ב-1.74%. שנחאי ירד ב-0.4% וקוספי ננעל ללא שינוי. הנג סנג יורד כעת במסחר ב-0.57%. 

חברת גוגל מנתקת חלק מהיחסים העסקיים עם חברת וואווי הסינית שקשורים להעברת חומרה, תוכנה ושירותים טכניים, כך לפי סוכנות הידיעות "רויטרס". בנוסף לגוגל, לפי דיווח של בלומברג גם יצרניות השבבים אינטל, קוולקום, ברודקום ו-Xilinx אמרו לעובדיהן כי יפסיקו לספק תוכנה ורכיבים לוואווי, בעקבות המדיניות החדשה של הממשל האמריקאי, עד להודעה חדשה.

שיעור הצמיחה ביפן זינק ברבעון הראשון ב-2.1% (בחישוב שנתי),  לעומת צפי לירידה של 0.2%.

המדד האוסטרלי זינק היום במסחר לאחר ניצחון מפתיע של מפלגת השלטון השמרנית במדינה, שדשדשה בסקרים לפני הבחירות. מניות הבנקים האוסטרלים זינקו היום במסחר. Commonwealth Bank of Australia  עלה מעל ל-6.3%, National Australia Bank  ו-Australia & New Zealand Banking Group  זינקו בכ-8% ו-Westpac  טיפס מעל ל-9%.

מניית RyanAir  יורדת במסחר לאחר שהחברה דיווחה על הרווח השנתי הנמוך ביותר בארבע השנים האחרונות וציינה כי ההכנסות שלה עשויות לרדת עוד. 

06:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת, כשבורסת טוקיו רושמת עליות, בורסות הונג קונג ושנחאי יורדות, זאת על רקע המתיחות ההולכת וגוברת בין ארה"ב לסין.

המסחר מתנהל בצל הירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט, ועל רקע המשך עונת הדוחות הכספים לרבעון הראשון של 2019.

עיני המשקיעים נשואות בעיקר לעדכונים סביב מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, לאחר שהנשיא האמריקאי דונלד טראמפ לקח צעד אחורה בסוף השבוע האחרון, כשביטל מכסים על מתכות מיובאות ממקסיקו ומקנדה וגם דחה את מועד הטלת המכסים על כלי רכב מיובאים מאירופה.

יפן תפרסם היום את נתוני הצמיחה לרבעון הראשון של 2019 ולשנה כולה. התחזיות בשוק הן לצמיחה שלילית של 0.1% ברבעון, ושל 0.2% בשנה כולה. 

עוד כתבות

שוחד / צילום: Shutterstock

חשד לשוחד תמורת הטיית מכרזים: נבחר ציבור בעיריית אלעד נעצר

המשטרה עצרה הבוקר ארבעה חשודים לחקירה באזהרה, ועיכבה שלושה חשודים נוספים, בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ● עפ"י החשד, החשודים קיבלו לכאורה שוחד תמורת הטיית מכרזים שבאחריות עיריית אלעד וכן סיוע במתן אישורי בנייה בניגוד לחוק

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל

בינה מלאכותית / שאטרסטוק

חוקרים מפתחים כלי שיחזה מראש סכסוכים בעקבות מחסור במים

הכלי - אותו מפתחת "השותפות למים, שלום וביטחון" (WPS), שותפות בין מספר ארגונים בתמיכת משרד החוץ ההולנדי - ישתמש במידע שנאסף מלוויינים של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית כדי לנטר מאגרי מים ברחבי העולם, וכן במידע של ממשלות, ארגונים בינלאומיים וגופי מחקר ובטכנולוגיות חישה מרחוק, למידת מכונה ועיבוד של ביג דאטה, כדי לחזות מראש את הקונפליקטים עד שנה מראש

האחים דורי נאוי / צילום: יונתן בלום

אחים נאוי: לא לוותר על איכות, להתפשר במחיר

בשונה מהחברות האחרות בתחום האשראי החוץ-בנקאי, המדיניות של אחים נאוי היא לוותר על צמיחה ברווחיות לטובת הפחתת הסיכון ● אחת התוצאות של האסטרטגיה הזו היא תמחור מכווץ של המניה, שאינו נובע מהיותה חברת צמיחה אלא השקעת ערך יציבה עם תשואה טובה

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון	,

בגלל הצפי לירידה משמעותית במסירות כלי רכב ב-2019 ושחיקה ברווחיות: אופק הדירוג של אג"ח קרסו מוטורס שונה ל"שלילי"

מידרוג: אם לא יחולו שינויים מהותיים, דירוג קרסו "עלול לרדת תוך 12-18 חודשים" ● בחברת הדירוג צופים "שחיקה נוספת ברווחיות החברה בשנת 2019, במידה שעלולה לעלות על הערכותינו הקודמות"

יוחנן דנינו, יו"ר טוגדר פארמה הנכנס / צילום: יחצ טוגדר פארמה

חברת הקנאביס טוגדר ביצעה הנפקה על בסיס תשקיף מדף: תנסה לגייס 7.5 מיליון שקל במניות ואופציות

מניית טוגדר צנחה כ-7% בבורסת ת"א, על רקע הדיווח שלה על ההנפקה ● חברת קנאשור מבטלת את ההסכם עם קניקה, שלא גייסה את ההון הדרוש לעמידה בהסכם ● אינטרקיור חתמה על הסכם מסחרי בגרמניה

מנחשים מספרים / צילומים: איל יצהר, שלומי יוסף, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

שלושת המיליארדים שמפרידים בין גנץ ללפיד: למה אף פוליטיקאי לא יודע כמה באמת עולות הבחירות

מכל קצות המפה מסכימים כי שבתון–בחירות שלישי בתוך שנה יגבה מהמשק מחיר גבוה מאוד, אבל בכמה כסף מדובר? ● מספר הדעות כמספר הדוברים, ומתברר שהחישוב לא פשוט ● חברי הכנסת לא סגורים על העלויות, וחלקם נשענים על מקורות ישנים ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

ג'נרל אלקטריק/ צילום: רויטרס / Stephane Mahe

קרן ההון סיכון של ג'נרל אלקטריק מחפשת קונה לפורטפוליו

ל"גלובס" נודע כי הקרן הודיעה לחברות הפורטפוליו על כוונתה למכור את הפורטפוליו לפני כשבוע ● GE הבהירה כי היא מעוניינת למכור את הפורטפוליו שלה בשלמותו, דבר שעשוי להיות מאתגר

גלובלקוין (Globalcoin) של פייסבוק / הדמיה: Shutterstock

בציפייה להשקת המטבע של פייסבוק: הביטקוין מזנק לשיא של 13 חודשים

(עדכון) לפי דיווחים לא רשמיים, ביום שלישי הקרוב צפויה פייסבוק להכריז על המטבע הדיגיטלי שלה ● שער הביטקוין מטפס הבוקר מעל לרמה של 9,300 דולר לראשונה מאז 10 במאי 2018 ● בחודש האחרון זינק הביטקוין ב-30% והוסיף כ-2,000 דולר למחירו, לפי נתוני אתר CoinMarketCap

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת

רונן סמואל / צילום: יחצ

"ההיענות הייתה מדהימה - פי 5 ממה שביקשנו": קורנית מגייסת עד 137 מיליון דולר בנאסד"ק

לחתמים ניתנה אופציה לרכוש מניות במחיר ההנפקה לתקופה של 30 יום, כך שהתמורה הכוללת של ההנפקה - 119 מיליון דולר - עשויה לגדול ב-18 מיליון דולר

רכבת ישראל / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בשל תקלה: רכבת עם 300 נוסעים נתקעה למשך דקות במנהרה בדרך מירושלים

מוקדם יותר הבוקר, תקלה במערך רכבת אחר הורידה את התדירות בקו, וכעת נוסעת בו רכבת אחת לשעה לכל כיוון

תמיר גדו /  צילום: יחצ

BOL חותכת את השווי המבוקש בהנפקה בבורסת טורנטו

חברת BOL אשר הגישה תשקיף להנפקה בבורסה של טורונטו, מכוונת לשווי של 570-700 מיליון דולר ● זהו שווי נמוך ממיליארד הדולר אותם התכוונה במקור לבקש, כפי שרמזו גורמים מקורבים לחברה בעת פרסום התשקיף לראשונה

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין

גגות ארגנטינה כפי שהם נראים מתחנת החשמל של אדסור / צילום: REUTERS/Marcos Brindicci

תקלה הותירה את כל ארגנטינה ואורוגוואי ללא חשמל בבתים

48 מיליון תושבי ארגנטינה וברזיל נמצאים בשעה זו ללא חשמל עקב תקלה נרחבת בין שתי המדינות ● גם חלקים מפראגוואי וברזיל סובלים מהתקלה

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

אריה דרעי ואביגדור ליברמן / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, אמיל סלמן הארץ

תגובתו הזועמת של דרעי לליברמן: "לא רלוונטי יותר"

בעקבות דבריו של ליברמן הערב על כוונתו לכפות ממשלת חירום לאומית בהובלת הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ועל כך ש"נעשה הכול כדי לחסום את החרדים", מגיב שר הפנים בחריפות: "ליברמן, שפעם אומר ככה ופעם אחרת, הוכיח שוב שהוא פולטיקאי ציני ולא אמין", והוסיף כי הם אינם חברים יותר

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

למרות אזהרות רשות ני"ע: הגוף שמשיק קרן ש"תשאף לתשואה של לפחות 7.5%"

למרות אזהרת רשות ניירות ערך מפני מניפולציות ובעיות במאמצי שיווק של קרנות השקעה, יום לאחר מכן בהלמן אלדובי יוצאים בסבב גיוס לקרן חוב ציבורית תוך פרסום שמאתגר את ההוראות ● בעקבות פניית "גלובס", בהלמן אלדובי שינו את נוסח ההודעה

ברק סורני סר רונלד כהן ונגה לבציון נדן / צילום: יח"צ יוסי זליגר,

בית ההשקעות פסגות השיק את "אמנת פסגות להשקעות אחראיות"

ברק סורני מנכ"ל פסגות: "זה עניין של גם וגם. השיקול הראשון בבחינת כל השקעה ימשיך ויהיה החובה לשמור על כספי העמיתים תוך שאיפה למקסום התשואה" ● סר רונלד כהן: "יש מעבר ממדידת החזר כלכלי ומדידת סיכונים למדידת השפעה"

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%