גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השימוע הולך ומתרחק? נתניהו מבקש דחייה של השימוע בשנה שלמה

(עדכון) - זאת בנימוק כי דרוש זמן על-מנת להתכונן להליך כיאות ● לפי ההערכות, היועמ"ש מנדלבליט יסרב לבקשת נתניהו לדחות את השימוע בשנה ויסכים לדחייה רק עד הסתיו

רה"מ בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר; אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
רה"מ בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר; אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו וסנגוריו מבקשים לדחות את מועד השימוע בשנה שלמה נוכח היקף התיקים כנגדו, בנימוק כי הם זקוקים לזמן הזה כדי להתכונן כיאות להליך שבמסגרתו ינסו לשכנע את היועמ"ש אביחי מנדלבליט לחזור בו מכוונתו להעמיד לדין את נתניהו בתיקים 1000, 2000 ו-4000 - כך פרסם הערב (ב') העיתונאי אביעד גליקמן בחדשות 13.

לפי ההערכות, מנדלבליט יסרב לבקשת נתניהו לדחות את השימוע בשנה. היועמ"ש יקבל את הבקשה רק באופן חלקי ויסכים לדחיית השימוע רק עד הסתיו, בחודשים ספטמבר/אוקטובר 2019. בכל מקרה, השימוע לא ייערך במועד המקורי שנקבע - 10 ביולי 2019 - אלא במועד מאוחר יותר. 

מוקדם יותר היום פורסם כי היועמ"ש מנדלבליט וסנגורו של נתניהו, עו"ד עמית חדד, נמצאים במגעים בניסיון להגיע למועד מוסכם לעריכת השימוע לראש הממשלה. 

לפי ההערכות, בין היתר טוענים סנגורי נתניהו כי כמות חומרי החקירה שעליהם לקרוא וללמוד לקראת השימוע היא חריגה בהיקפה ביחס לתיקים אחרים, באופן שמצדיק את דחיית השימוע. כמו כן, הסנגורים טוענים כי אין זה סביר שפרק הזמן שהם קיבלו לצורך לימוד החומרים הוא זהה לפרק הזמן שקיבלו סנגוריהם של שני החשודים המרכזיים הנוספים בתיקים אלה, שאול אלוביץ וארנון (נוני) מוזס, החשודים במתן שוחד לנתניהו. זאת, לאור העובדה שכל אחד מהם צריך להתמודד עם אישומים בתיק בודד - בעוד שנתניהו צריך להתמודד עם שלושה תיקים עבי-כרס.

יצוין כי גם אלוביץ כבר הגיש באמצעות סנגורו, עו"ד ז'ק חן, בקשה לדחיית מועד השימוע - עובדה שגם היא משחקת לטובת נתניהו. עוד נציין כי על-פי רוב בתיקי צווארון לבן עבי-כרס ניתן לסנגורי החשודים פרק זמן של חצי שנה לפחות להתכונן לשימוע.

עם זאת, לרעת נתניהו משחקת העובדה שהוא היה זה שביקש לדחות את מועד העברת חומרי החקירה עד לאחר הבחירות. בנוסף, סנגוריו נמנעו במשך שבועות ארוכים מלקחת או לקבל את חומרי החקירה לידיהם, ובכך פגעו בעצמם ביכולת שלהם להתחיל להתכונן לשימוע.

"לחקור לאלתר את ההדלפות מהחקירה" 

בתוך כך, ראש הממשלה ממשיך להתמודד עם ההדלפות מחקירותיו בדרך מקורית: נתניהו ממעט להתמודד עם עצם המידע שמודלף (לאחרונה מדובר על מידע בתיק 1000 סביב קשריו האמיצים עם איל ההון ג'יימס פאקר) - ותחת זאת מעדיף לתקוף את המדליפים.

במכתב ששלח אתמול (א') בא-כוחו של נתניהו, עו"ד עמית חדד, הוא ביקש מהיועמ"ש מנדלבליט לפתוח בחקירה של ההדלפות לאלתר. "הדלפות אלה פוגעות פגיעה אנושה בזכותו של ראש הממשלה להליך הוגן ולשם טוב, והן נעשות מתוך כוונה ברורה להשפיע שלא כדין על ההחלטות שעתידות להתקבל בעניינו", כתב עו"ד חדד ליועמ"ש. 

ועדת ההיתרים מציבה אולטימטום

בגזרה אחרת - ועדת ההיתרים של מבקר המדינה - הולך ומתברר כי נתניהו עלול להיכשל. כזכור, נתניהו פנה לוועדה לפני מספר חודשים בבקשה כי תאשר לו לקבל מימון להוצאותיו המשפטיות מאנשי העסקים הזרים נתן מילקובסקי שהוא בן-דודו של נתניהו, וספנסר פרטרידג'. הבקשה לא רק שחשפה את קשריו העסקיים הבעייתיים לכאורה של נתניהו עם מילקובסקי, אלא גם עלולה להידחות כליל.

אתמול פרסם אביעד גליקמן בחדשות עשר כי הוועדה הציבה לנתניהו אולטימטום, לפיו עליו להעביר לידיה את המידע על עסקיו ועל הונו עד סוף השבוע הקרוב, ואם הוא לא יעשה כן - תידחה באופן סופי בקשתו למימון הוצאותיו. 

בשבוע שעבר, אחרי פארסה שנמשכה שבועות ארוכים שבמסגרתה נמנעו סנגורי ראש הממשלה מלקחת או לקבל לידיהם את חומרי החקירה בתיקים 1000, 2000 ו-4000 כדי להתכונן לשימוע, יצאו כמעט במקביל הודעות של נתניהו ושל פרקליטות המדינה, שלפיהן הסנגורים לקחו את החומרים ממשרדי פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה). לפי הודעת נתניהו, השינוי בעמדת הסנגורים ולקיחת החומרים התאפשרו לאחר שנתניהו הסכים לשלם להם מקדמה כספית עבור הייצוג המשפטי בהליך השימוע.

ואולם כעבור זמן קצר התברר כי מי שלקח את חומרי החקירה הוא עו"ד עמית חדד לבדו, ואילו ראש צוות ההגנה של נתניהו, עו"ד נבות תל-צור, ועורכי הדין הנוספים בצוות, פנחס (פיני) רובין וטל שפירא, עדיין לא לקחו את חומרי החקירה ועדיין אינם שותפים לתהליך ההתכוננות לשימוע.

במילים אחרות, בניגוד למה שהשתמע מהודעת נתניהו, הוא לא הגיע עדיין להסדר שכר-טרחה עם עורכי הדין תל-צור, רובין ושפירא, אלא רק להסדר (שתוכנו לא ברור) עם עו"ד חדד - מה שאיפשר כאמור לחדד לקחת את החומרים. יצוין כי עו"ד חדד מקורב מאוד למשפחת נתניהו ומייצג גם את אשת ראש הממשלה שרה נתניהו.

הסיטואציה הזאת יצרה משבר בין עורכי הדין תל-צור, רובין ושפירא לבין ראש הממשלה. המשבר עדיין לא נפתר, ולא ברור האם שלושת הסנגורים ייצגו את נתניהו בשימוע.

עם זאת, ראש הממשלה מסר כי הוא "עומד על זכותו לקבל סיוע כספי להגנתו המשפטית, כמו כל איש ציבור, אל מול סכומי-העתק שהמדינה הוציאה בעניינו". המשמעות היא שנתניהו וסנגוריו ימשיכו לנהל את ההליך מול ועדת ההיתרים של מבקר המדינה. 

הזכות לשימוע

נזכיר כי נתניהו חשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתיקים 1000, 2000 ו-4000. השימוע לנתניהו נקבע במקור ל-10 ביולי 2019, ואולם לפי ההערכות, כאמור, היועמ"ש ייענה לבקשת נתניהו וסנגוריו לדחות את השימוע לסתיו.

בשבועות האחרונים מנדלבליט חוזר ומדגיש כי הוא "רואה חשיבות רבה בקיום הליך השימוע לנתניהו, וכי ככל שההליך אכן יתקיים, בכוונתו לקיימו בלב פתוח ובנפש חפצה".

חוק סדר הדין הפלילי קובע כי זכות השימוע קיימת לכל אדם שבכוונת רשויות התביעה להעמידו לדין פלילי בגין עבירות מסוג פשע שעונשן מעל 3 שנים. עם זאת, ניתן לקיים שימוע גם לעבירות קלות יותר בתיקי חטא או עוון, לפי שיקולי הפרקליטות. הואיל ונתניהו חשוד בשוחד ולאור תפקידו הציבורי הרם והשפעת ההליכים על המדינה, הוא זכאי להליך שימוע.

השימוע הוא הליך מיוחד במשפט הפלילי שנועד לאפשר לנאשם להציג באמצעות סנגוריו את ראיותיו בפני הפרקליטות (או התביעה המשטרתית), בניסיון לשכנע אותם לבטל את כתב האישום נגדו עוד לפני שהגיע לבית המשפט. הליך השימוע הפלילי מתקיים בפני רשויות התביעה טרם הגשת כתב האישום. היועמ"ש והפרקליטות חייבים להודיע לנאשם על זכותו להליך השימוע. הנאשם רשאי להפעיל את זכותו לשימוע תוך 30 יום. הנאשם רשאי גם לא להתייצב לשימוע ולוותר על זכותו זו.

במקרה של ראש הממשלה נתניהו צפוי הליך השימוע להתקיים בפני היועמ"ש, ד"ר אביחי מנדלבליט; פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן; פרקליטת מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד ליאת בן-ארי; ובכירים נוספים בפרקליטות. מטעמו של נתניהו יתייצבו לשימוע, אם ייערך כזה, פרקליטיו, עו"ד עמית חדד וככל הנראה גם עורכי הדין נבות תל-צור, טל שפירא והשופט בדימוס עודד מודריק. 

"פגיעה אנושה בזכות לפרטיות" 

בתגובה להודעת ועדת ההיתרים, מטעם ראש הממשלה נמסר: "זכותו של ראש הממשלה להתגונן מכתב אישום שמטרתו להפיל ראש ממשלה ולהחליף שלטון שלא בהליך דמוקרטי. ועדת ההיתרים מונעת מראש הממשלה לקבל סיוע במימון הגנתו המשפטית, בניגוד לאנשי ציבור אחרים שקיבלו סיוע למימון הגנתם. כל מידע שנמסר לוועדה הודלף מיד באופן מגמתי ופוגעני, תוך פגיעה אנושה בזכות לפרטיות שעומדת גם לראש הממשלה. בלי הסיוע הזה אין לראש הממשלה יכולת להתגונן אל מול המשאבים העצומים בהיקף של מאות מיליוני שקלים שהמדינה משקיעה בהגשת כתב חשדות חסר בסיס וחסר תקדים נגדו". 

*** חזקת החפות: ההליכים המשפטיים בעניינם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשי העסקים שאול אלוביץ וארנון (נוני) מוזס עדיין בראשיתם. הם מכחישים את המיוחס להם, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

משתמשי סמארטפונים / צילום: רויטרס

ותודה לאפל: תגידו ביי ביי לכרטיס הסים הישן והמוכר

השעון החדש של אפל שנחת בישראל הוא סמל לתחילתה של מהפכה: פרידה מכרטיס הסים מפלסטיק ● את מקומו תתפוס תוכנה שמאפשרת מעבר בין חברות סלולר בלחיצת כפתור ומהווה בסיס לקפיצת מדרגה בעולם "האינטרנט של הדברים" ● מי ירוויח, מי יפסיד, ואיך אמדוקס קפצה על העגלה?

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר דרמטי: שובו של ברק מטלטל את המערכת הפוליטית ומשנה את המפה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

עו"ד רעות אלפיה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"לישראל יש היום פוטנציאל להפוך לאומת הקנאביס"

כך אמרה היום עו"ד רעות אלפיה, מנהלת מחלקת הקנאביס בפירמת עורכי הדין הבינלאומי ZAG - S&W, בהרצאה שנתנה בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריה, "אנחנו הגענו ללוות את תעשיית ה קנאביס לגמרי במקרה, והיום אנחנו אחת המחלקות הוותיקות בתחום"

יוחנן לוקר / צילום: איל יצהר

יוחנן לוקר לא ימונה לתפקיד יו"ר דירקטריון בזן

ההחלטה התקבלה במשותף על ידי יוחנן לוקר ודירקטוריון בזן ● עובדיה עלי יחזור מפרישתו ויכהן כיו"ר לזמן לא מוגבל

אמזון/ צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

זה כבר קורה: אתר הסחר המקומי של אמזון יעלה לאוויר בתוך שבועות ספורים

ענקית הסחר המקוון מרכזת מאמצים אחרונים לגיוס מוכרים בישראל ● בשוק המקומי מקווים שהאתר יושק ב"פריים דיי" ב־15 ביולי, אך נראה כי יעלה לאוויר לקראת אוגוסט

משה בר סימן טוב באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל משרד הבריאות: "נפעל לפיקוח מחירים בשוק הקנאביס הרפואי"

משה בר סימן טוב אמר באירוע של "גלובס" בנושא הקנאביס כי "המטרה היא להגיע למצב ש-90% מהמטופלים בקנאביס רפואי ישלמו את המחיר ששילמו לפני הרפורמה" ● אנחנו מאותתים לכל הצרכנים בשוק שהתכלית הראשונה של הקנאביס היא לעזור לחולים"

זאב קלימי / צילום: איל יצהר

זאב קלימי מואשם בשימוש במידע פנים בעסקת נסטלה-אסם

לפי כתב האישום, בינואר 2016 עשה קלימי שימוש במידע פנים שהגיע אליו מאיש פנים באסם אודות עסקת מיזוג בין נסטלה לאסם, כשבוע לפני פרסום הדיווח המיידי בעניין ● טרם פרסום הדיווח רכש קלימי מניות אסם בסך של כ-250 אלף שקל ואף מסר את המידע לחבריו בעז דקל ושלמה ברק ● קלימי מכחיש

עו"ד אלי דניאל באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"יש בבורסה כיום חברות עם זיקה לקנאביס ששווי השוק שלהן מנותק ממצבן העסקי הנוכחי ומבוסס בעיקר על חלומות"

כך אמר היום עו"ד אלי דניאל, ראש צוות ביומד והיי טק, מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך בהרצאה שנשא בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "כיום זאת משימה כמעט בלתי אפשרית לעשות הערכת שווי לחברה הפועלת בתחום הקנאביס"

איתי שטרום / צילום: שלומי יוסף

פרשת הרצת מניות אי.די.בי: קוצר עונש המאסר של איתי שטרום

שטרום צפוי להשתחרר ב-15 ביולי השנה, לאחר שנשיא המדינה קיצר את עונש המאסר שהוטל עליו, שעמד על שנתיים מאסר בפועל ● איש העסקים נוחי דנקנר מרצה באותה פרשה עונש של 3 שנות מאסר

פרופ' רפי קרסו באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רפי קרסו: "יש שוק שחור של קנאביס רפואי. אנחנו מודעים לזה"

כך אמר פרופ' רפי קרסו, מומחה למחלות כאב ויועץ לחברות קנאביס, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● קרסו הודה כי ישנם מטופלים בקנאביס רפואי שמוכרים את החומר הלאה: "יש שוק שחור. אנחנו מודעים לזה"

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

משרד העבודה: י-ם היא שיאנית הפרות הבטיחות באתרי בנייה

לפי נתונים שמפרסם משרד העבודה והרווחה, בשנה וחצי האחרונות ניתנו 65 צווי בטיחות באתרי בנייה בבירה – הרבה יותר מכל עיר אחרת בארץ ● משמעות הצווים – סגירה זמנית של אתרי בנייה ● בתקופה זו נהרגו בשטחה 3 פועלי בניין

שר התחבורה ישראל כ"ץ ועובדים סינים בפרויקט הרכבת הקלה./ צילום: רויטרס

מכה לבנייה במרכז הארץ: מהשבוע בולמת תוכנית המטרו מאות פרויקטים

את רכבות המטרו לא נראה בישראל לפני 2030, אלא שהחלטה חדשה של הוועדה לתשתיות לאומיות אוסרת על בנייה לעומק הקרקע בתוואי הפסים • המשמעות: פגיעה במאות בעלי קרקעות ובחברות שייאלצו לדחות פרויקטים ולערב את הוות"ל בבנייה

אהוד ברק מודיע על חזרתו לפוליטיקה / צילום: כדיה לוי

אהוד ברק הודיע על הקמת מפלגה חדשה; הליכוד: "אנחנו לא מתערבים בענייני השמאל"

"נגייס בימים הקרובים אנשים שמתאימים למשימה. זה יהיה מהלך של איחוד כוחות", כך אמר הערב ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בהכרזה כי חוזר לפוליטיקה ● "אני קורא מכאן בצו 8 לכל מי שהמדינה יקרה לו, זו העת לחיבורים ללא תנאי. אין לנו פריווילגיה להפסיד"

משה ברקת באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"אם אני מנכ"ל חברת ביטוח - אני יוצא מתחום הביטוח הסיעודי; נדרשת רפורמה גדולה"

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יצא באמירה חריפה במסגרת כנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריו, "החולים הסיעודיים לא צריכים קנאביס, אלא שיתייחסו אליהם בכבוד. לא בטוח שהמשוואה מתקיימת במודל היום", אך לצד זה קבע כי "המודל לא מספיק טוב לחברות הביטוח ולמטופלים"

סטיב מנוצ'ין / צילום: שאטרסטוק

לקראת פסגת G20 - מנוצ'ין: היינו קרובים ב-90% להשלמת הסכם סחר

לקראת מפגש הפסגה בין הנשיא האמריקאי למקבילו הסיני בפסגת ה-G20, ברשת CNBC צוטטו באופן שגוי את שר האוצר האמריקאי כאומר "אנחנו 90% קרובים לחתימת מהסכם הסחר" - והשווקים בעולם הגיבו בעליות ● לאחר מספר שעות הוציאה הרשת תיקון: מנוצ'ין אמר "היינו" בלשון עבר - והעליות התמתנו

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

הפרשה מסתבכת: הנאמן בתיק פישמן מאותת על המשך מלחמה

בקשתו החדשה של הנאמן לנכסיו של הטייקון פושט הרגל בעניין חברת הום סנטר, מעלה מספר תהיות: מה הסיכוי שהרשת תשיב עשרות מיליונים שקלים לחברת ההחזקות של הטייקון לשעבר, כפי שדורש הנאמן? ממה מפחדים בעלי הום סנטר? וכיצד הליך הגישור בתיק פשיטת הרגל של פישמן משתלב עם בקשת הנאמן? ● "גלובס" עושה סדר

מניית אמזון על מסכי וול סטריט רגעים לאחר ההגעה לשווי טריליון דולר / צילום: Reuters

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מיקרון זינקה קרוב ל-14%

לקראת פסגת ה-G20, שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין על הסכם הסחר: טוב לשני הצדדים ● יו"ר הפד פאואל אמר אמש כי התנאים הכלכליים השתנו בשבועיים האחרונים ● המדדים באירופה נסגרו במגמה מעורבת ● מיקרון עקפה אמש את התחזיות המוקדמות של האנליסטים, והמניה הגיבה בעליות חדות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בת"א: המדדים עלו בעד 0.5%, טבע זינקה 4%, לאומי ב-2%

ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 טיפס ב-0.4%, ומדד הבנקים עלה ב-0.8% ● מניית לאומי קפצה במחזור השני בשוק ● נייס ואלביט מערכות איבדו כ-1% כ"א

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עוד קיזוז מכספי המסים הפלסטיניים - הפעם בסך 14 מיליון שקל

עוד מכה כלכלית לרשות הפלסטינית: רשמת לשכת ההוצאה לפועל קבעה כי על המדינה לחלט דמי פיצויים בסך 14 מיליון שקל שקבע בית המשפט המחוזי בירושלים ל-52 פלסטינים משתפי פעולה עם ישראל אשר נעצרו ועונו ע"י כוחות הביטחון הפלסטיניים

אלעד סיטי ואליעד הלל  / צילום: קרן גפני

סטארטאפ שבבי הבינה המלאכותית נוירובלייד גייס 23 מיליון דולר

הסטארט-אפ הישראלי מפתח שבב לבינה מלאכותית בשלב היישום, וגייס עד כה כ-27 מיליון דולר ● בחברה השקיעו, בין היתר, קרן ההשקעות של אינטל ומריוס נכט, מייסד משותף של צ'ק פוינט