גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך לשליטה בבזק: סרצ'לייט צלחה את אסיפות האג"ח האינדיקטיביות של ביקום ואינטרנט זהב

בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות זכתה אמש הצעתה של קרן ההשקעות האמריקאית לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המו"מ בין הצדדים על השגת הסדר מחייב

עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ
עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות האמריקאית סרצ'לייט מתקרבת לרכישת השליטה בחברת בזק, לאחר שזכתה לאמונם של מחזיקי האג"ח של חברת ביקום (החברה האם של בזק) ושל החברה האם שלה, אינטרנט זהב. בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות, זכתה אמש (א') הצעתה של סרצ'לייט לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המשא-ומתן בין הצדדים על השגת הסדר מחייב.

אינטרנט זהב מחזיקה ב-51.95% ממניות בי קומיונקיישנס  (ביקום), שמחזיקה ב-26.34% ממניות בזק  (מתוכן 25% מוגדרות כמניות השליטה). אינטרנט זהב  נמצאת כיום במצב של חדלות פירעון, ואילו ביקום עמוסת החובות נמצאת גם היא בקשיים פיננסיים, שמחייבים השקעות ענק לחיזוק הונה העצמי.

הצעתה של סרצ'לייט מבוססת על רכישת מניות השליטה בביקום מידי אינטרנט זהב (שבה יספגו מחזיקי האג"ח תספורת של 53% על חוב של 730 מיליון שקל) ועל הזרמת הון לביקום כנגד הקצאת מניות. אינטרנט זהב תשתמש בכספים שתקבל מסרצ'לייט לצורך הזרמות לביקום וחיזוק איתנותה.

אתמול התקיימה הצבעה ראשונית ואינדיקטיבית בקרב מחזיקי שתי סדרות האג"ח (ב' ו-ג') של ביקום   ובקרב שתי סדרות האג"ח (ג' ו-ד') של אינטרנט זהב  . ההצבעות נועדו לבחון האם קיימת תמיכה עקרונית למתווה ההצעה של סרצ'לייט בקרב מחזיקי האג"ח בכל אחת מארבע הסדרות.

בקרב מחזיקי אג"ח ג' ו-ד' של אינטרנט זהב זכתה ההצעה לרוב של 100% ושל 98.4% בהתאמה, לאחר שקיבלה את תמיכתו של רו"ח אבישי עובדיה, שמונה למומחה הפיננסי של הסדר החוב בחברה מטעמו של ביהמ"ש. בקרב מחזיקי אג"ח ב' ו-ג' של ביקום זכתה ההצעה לרוב של 99.1% ו-81.2% (או 79.9% לפי מבחן השיעור לנטרול החזקות בעלי עניין אחר) בהתאמה, וזאת למרות התנגדות של המחזיק הגדול ביותר בסדרה ג', בית ההשקעות אלטשולר שחם.

בשבוע שעבר חשף "גלובס" כי אלטשולר שחם, שמחזיק בכ-14% מסדרה ג' של ביקום (כ-18.5% מכוח ההצבעה תחת הנחה לשיעור השתתפות של 75%), מתנגד להצעה ומאיים על ניסיונה של סרצ'לייט להשיג תמיכה של 75% לפחות בכל אחת מהסדרות. לפחות עוד שני מחזיקים מהותיים מקרב הגופים המוסדיים התלבטו גם כן אם להתנגד להצעה, אולם לבסוף החליטו לתמוך בה וסייעו לאישורה.

"אבן-דרך חשובה בתהליך"

בתגובה לתוצאות אמר היום מנכ"ל ביקום, עמי ברלב, כי "הדרך עוד ארוכה, אולם מדובר באבן-דרך חשובה בתהליך. ההסכמות שגובשו מאזנות לטעמי בצורה ראויה בין האינטרסים של כל הצדדים הרלוונטיים, ומהוות פתרון ראוי גם בהתחשב ביתר האלטרנטיבות העומדות בפניה של החברה. אני מודה לכל הגורמים הרבים המעורבים במו"מ על הפתיחות, היצירתיות והיוזמה לפתור המחלוקות בפשרה ראויה".

אישור ההצעה העניק לסרצ'לייט בלעדיות של עשרה ימים בניהול משא-ומתן עם נציגויות מחזיקי האג"ח של ביקום על חתימת הסדר סופי ומפורט, שיובא לאישור מחייב של המחזיקים, ושדורש רוב של 75% בכל אחת מהסדרות. אחד הנושאים המרכזיים שידרשו פתרון נוגע למחלוקת הקיימת בין הצדדים סביב מתן שעבוד ראשון ומלא למחזיקי אג"ח ג' של ביקום על מלוא החזקות החברה בבזק, ששוויין הנוכחי עומד על כ-1.93 מיליארד שקל.

תנאי לרכישת השליטה בביקום על-ידי הקרן הזרה הוא קבלת אישור משרד התקשורת להחזקת שליטה בבזק. לצורך זה נדרשת סרצ'לייט לצרף לעסקה שותף ישראלי, ולאחרונה הוזכרו כמועמדים שמותיהם של צביקה בארינבוים ויעקב אנגל, אך לא מן הנמנע כי שמות נוספים ייבחנו בתקופה הקרובה.  

לביקום קרן חוב של כ-2.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה, מתוכו 2.24 מיליארד שקל למחזיקי אג"ח ג' והיתרה למחזיקי אג"ח ב'. על פי מתווה ההסדר המוצע, תשקיע סרצ'לייט 260 מיליון שקל בביקום במועד הסגירה, תמורת הקצאת מניות לפי מחיר של 4.8 שקלים (או מחיר המשקף 25% הנחה מהממוצע המשוקלל של המניה ב-30 ימי המסחר שלפני מועד ההשלמה) המשקף הנחה של כ-23% על מחיר השוק. במקביל תבצע ביקום הצעת מניות בסך של 70 מיליון שקל לבעלי מניותיה הקיימים, על פי חלקם היחסי בחזקה בה, בתנאים זהים להצעת סרצ'לייט.

כך, תשקיע אינטרנט זהב 35 מיליון שקל בביקום, ו-35 מיליון שקל יגיעו מבעלי מניות המיעוט (הציבור). עם זאת, נקבע בהסכם כי סרצ'לייט תתחייב להיכנס בנעלי המיעוט (באופן מלא או חלקי) ולהגדיל את חלקה בהזרמה, במקרה שהציבור לא ימהר להזרים כספים חדשים לביקום.

נוסף על כך תשלם סרצ'לייט סכום של 225 מיליון שקל לאינטרנט זהב תמורת רכישת מלוא מניות ביקום שבבעלותה כיום. סכום זה, בצירוף 135 מיליון שקל הקיימים בקופת אינטרנט זהב (סה"כ 360 מיליון שקל), ישמש כאמור להשקעה ההונית, וכן להשקעה בביקום כנגד הקצאת אג"ח ג' בהיקף דומה ולפי מחיר הפארי. כך, ביום השלמת העסקה תישאר אינטרנט זהב רק עם 20 מיליון שקל בקופה.

ביקום תנצל את ההזרמות לקופתה כדי לפרוע חובות של 840 מיליון שקל למחזיקי האג"ח הקיימים שלה. 226 מיליון שקל ישמשו לצורך פירעון מלא של סדרה ב' ואילו 614 מיליון שקל ישמשו לפירעון חלקי של כ-27% מסדרה ג'. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי

נתניהו יכריע היום: החקיקה שתמנע את סגירת שדה דב תקודם?

המוצא האחרון של שדה דב: הצעת החוק של בצלאל סמוטריץ' מבקשת לדחות את מועד פינוי שדה דב בשלוש שנים לפחות, ובמקביל להמשיך את הליכי התכנון והבנייה בשטח חלקי שעליו יושב השדה כיום ● כך יתאפשר להפעיל מהשדה טיסות פנים לאילת

אברבנאל 14, ראשון לציון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.4 מיליון שקל בשפלת החוף?

3 חדרים בנס-ציונה או ברחובות, 3.5 חדרים בראשון-לציון או בקריית עקרון

קמפיין של סטיב מאדן / צילום: יחצ

קשה בענף האופנה? אינטר ג'ינס דווקא מתרחבת: מוסיפה 2000 מ"ר לשטחי המסחר שלה

כחצי שנה מאז הודיעה על כניסת ענקית הנעליים האמריקאית סטיב מאדן כשותפה בישראל, ל"גלובס" נודע כי בקרוב ייפתחו חנויות חדשות של המותג ברחבי הארץ ● כמו כן, בימים אלה פתחה הקבוצה סניפים חדשים עבור המותג ריפליי

לוגו באליגם / צילום: יח"צ

קריסת באליגם: הציבור מחזיק קופונים פתוחים בשווי 3.4 מ' ש'

עוד עולה מהדיון בביהמ"ש כי הציבור מחזיק בידיו שוברים פתוחים של באליגם בשווי 3.4 מיליון שקל ● השופט איתן אורנשטיין: "כדי שהחברה תוכל להימכר כעסק חי, יש להמשיך ולהפעיל אותה למשך 30 ימים"

שאול מרידור / צילום: שלומי יוסף

ישור ההדורים באוצר: סגני הממונה על התקציבים מושכים את המכתב ששלחו לבאב"ד

זאת במסגרת ניסיון להחזיר את יחסי העבודה במשרד לתקנם, כך לפי הודעת דוברות האוצר ● "כל המחלוקות ילובנו כנדרש באופן ישיר בתוך המשרד"

שלמה נחמה, יו"ר אלומיי קפיטל  / צילום: אלי דסה,

מניית האנרגיה הלוהטת של שלמה נחמה: אלומיי קפיטל זינקה 30% מתחילת השנה

במצגת שפרסמה לקראת גיוס אג"ח, צופה אלומיי התרחבות ניכרת בפעילותה, לצד עיכוב נוסף בחתימת הסכם המימון בפרויקט האגירה השאובה בצוק מנרה

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

בוועידת בחריין לא רצו את דנה ויס - וחדשות 12 לא תשלח עיתונאי

בחדשות 12 לא מתיישרים עם הניסיון להכתיב להם מי מטעמם יסקר את ועידת בחריין: בחברה החליטו שלא לשלוח עיתונאי שיסקר את הוועידה, לאחר שבממשל האמריקאי סירבו לאשר את השתתפותה של הפרשנית המדינית דנה ויס והעדיפו את יונית לוי

סוזן שוורץ / צילום: בני גמזו לטובה,

"למדתי כשמסביבי נשים בלבד - וזה לא קשור לדת"

סוזן שוורץ (30) היא מנהלת מחלקת BI (בינה עסקית) ב- Lightricks (לייטריקס) ● טווח שכר: 25-20 אלף שקל ואופציות שניתן לממש

 

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

האומנם רק בישראל מסייעים לאנשים שניקו את צ'רנוביל?

האם המפלגה של ליברמן היא היחידה בעולם שקידמה חוק למען מטהרי אסון צ'רנוביל? ● המשרוקית של גלובס

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

נוסע בבריטיש איירוויז בנתב"ג איים לפוצץ את המטוס

נוסע בטיסה של חברת בריטיש איירוויז הכריז כי בכוונתו לפומצץ את המטוס, שהיה אמור להמריא מנתב"ג ללונדון ● הצוות התייחס ברצינות לדבריו והנוסע והקבוצה שהייתה איתו הורדו מהמטוס ● לא התגלו ממצאים ביטחוניים במטוס

יוסי לוי / צילום: איל יצהר

מור מעבה את פעילות הברוקראז' החדשה שלו: מקים דסק ני"ע זרים

בימים אלה מצטרפים למור מגנה, חברת הברוקראז' שהקים בית ההשקעות בשותפות עם הברוקרים המוכרים רון סירני ויואן קדוש, עוד שלושה סוחרים מנוסים שמגיעים ממיטב דש

הרב אברהם רובינשטיין וכרמל שאמה / צילומים: איל יצהר, אלעד מלכה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ראש עיריית בני-ברק על כרמל שאמה-הכהן: "מתבטא כמו פרעה"

ראש עיריית בני-ברק, הרב אברהם רובינשטיין, אמר את הדברים בפאנל בנושא דיור, בתגובה לדבריו של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, שאמר ש"העיר בני-ברק מהווה איום אסטרטגי על רמת גן" ● בתגובה עזב ראש עיריית רמת גן את הפאנל

ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הכביש המהיר של ישראל כ"ץ לכוח והשפעה פוליטיים: סיכום הקדנציה של "הבולדוזר" במשרד התחבורה

שר התחבורה הצליח להפוך את המשרד האפרורי לאחד המשרדים המשפיעים ביותר בממשלה ובציבור • במהלך כהונתו נסללו כבישים, מחלפים ומסילות רכבת וגם השמים נפתחו • אבל במבחן התוצאה, הכבישים פקוקים מאי־פעם, הרכבות לא מצליחות לענות על הביקוש ונתב"ג כורע תחת עומס הנוסעים ● ניתוח "גלובס"

יונים עפות ליד פוסטר של נשיא טורקיה ארדואן / צילום: Goran Tomasevic, רויטרס

ארדואן איבד את איסטנבול: מפלגת האופוזיציה צפויה לנצח בשנית

לאחר ספירת 97% מהקולות נראה כי מועמד האופוזיציה אקרם איממוגלו מוביל עם 53% מהקולות, ואילו למועמד של ארדואן, בינאלי יילדרים, יש רק 45% מהקולות

שי באב"ד ומשה כחלון/ צילום: ליאור מזרחי

באב"ד זה משה כחלון בתחפושת, וכל האחריות היא של שר האוצר | דעה

כחלון צופה מהצד בקרב המתוקשר בין מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד לבין ראש אגף התקציבים שאול מרידור וחמשת סגניו ● כחלון התרחק ואימץ את השיטה הבדוקה של "ישחקו הנערים לפנינו" ● כולם, מהמנכ"ל עד אחרון אנשי התקציבים, נפלו במלכודת שלו, ורק כחלון נשאר "נקי"

מונית שירות / צילום: EQRoy, שאטרסטוק

אושרו קווי מוניות שירות חדשים בארץ והם יפעלו גם בשבת

הקווים אושרו בארבעה אזורי פעילות ברחבי הארץ ● בימי חול ניתן יהיה להשתמש ברב-קו בקווים החדשים

תושבי אילת מפגיניםנגד סגירת שדה דב./  צילום: יוסי זמיר

מדינת הפרטץ': שדה דב, נמל חיפה ושדרות ירושלים ביפו מוכיחים שבישראל אין שום דבר סופי

פינוי שדה דב שהיה מתוכנן לשבוע הבא הגיע שוב לדיון בכנסת; מאות דונמים של ים כבר יובשו, אבל יש מי שרוצים לעצור את בניית הנמל החדש בחיפה; שדרות ירושלים ביפו נסגרו לטובת בניית הרכבת הקלה, אך התושבים ממשיכים לדרוש את פתיחתן מחדש; איך קורה שאחרי שנים של תכנון ואישור, הכול פה פתוח גם אחרי הרגע האחרון? ● ניתוח "גלובס"

סירקין פתח תקוה / הדמיה: יח"צ

"אין ממשלה, אין הכרזה": תושבים בפ"ת נגד הרחבת תוכנית סירקין

במהלך השבוע צפוי קבינט הדיור להתכנס ובין היתר לדון בהצעה להכריז על מתחם סירקין שבמזרח פתח תקווה כמתחם מועדף ● משמעות החלטה כזו – הקדמה משמעותית בהליכי התכנון ● לטענת התושבים לממשלת מעבר אין סמכות לקבל החלטה שכזו

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

עשרות מיליונים על כף המאזניים: הוט דורשת לפתוח הסכם התחזוקה והשימוש עם בזק

בזק הקימה ומתחזקת את הרשת של הוט בכשליש מאזורי הפריסה שלה לפי הסכם שנחתם לפני כ-30 שנה • כעת דורשת הוט לשלם פחות עשרות מיליוני שקלים על השימוש והתחזוקה ברשת, בעקבות מדיניות השוק הסיטונאי

אינפלציה / צילום: שאטרסטוק

מרגישים שהמחירים מזנקים ויוקר המחיה רק עולה? זה בעיקר נדמה לכם

בשונה ממה שחושבים, האינפלציה בישראל בשנים האחרונות הייתה נמוכה מאוד, גם ובמיוחד בהשוואה ליתר העולם ● מדוע זה קרה, ומה צפוי הלאה?