גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות הטכנולוגיה מתנתקות מוואווי. מה יקרה למשתמשים?

לפי דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ ● למה זה קרה דווקא עכשיו? איך זה ישפיע על המשתמשים? והאם מדינות וחברות נוספות יצטרפו לחרם? ● "גלובס" עושה סדר

וואוואי / צילום:   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב
וואוואי / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

המאבק שמנהל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נגד חברת וואווי הסינית הניב פירות, והחברה תיאלץ להתמודד עם ניתוק יחסים מצידן של חברות טכנולוגיה אמריקאיות - גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx, כך לפי דיווחים ב"רויטרס" וב"בלומברג". מה הצעדים שיכולה וואווי לעשות כדי להתמודד עם החרם, האם עשויה להיות פגיעה גם בכלכלה האמריקאית ומתי בכלל התחיל המאבק נגדה.

למה חברות הטכנולוגיה האמריקאיות התעוררו דווקא עכשיו?

בסוף השבוע שעבר חתם טראמפ על צו נשיאותי שהמשמעות שלו היא חרם על וואווי. הצו עושה שימוש בחוק "הכוחות הכלכליים במצב חירום בינלאומי" (International Emergency Economic Powers Act), שמעניק לנשיא ארה"ב סמכות לפקח על המסחר במצב חירום לאומי שמאיים על ארה"ב, ויביא לכך שמחלקת המסחר של ארה"ב ורשויות ממשלתיות נוספות יצטרכו לייצר תוכנית אכיפה לחוק. בנוסף לכך, מחלקת המסחר של ארה"ב הודיעה על הוספת וואווי לרשימה שאוסרת עליה לקנות רכיבים מחברות אמריקאיות ללא אישור הממשל.

במה מאשימים את וואווי?

המתח בין וואווי לארה"ב נובע מהחשש בארה"ב שניתן להשתמש בציוד של וואווי על מנת לרגל אחרי מדינות וחברות אחרות עבור הממשלה הסינית. מסיבה זו, ארה"ב החילה שורת צעדים נגד החברה ואף הוציאה מאמצים דיפלומטיים על מנת לשכנע מדינות אחרות שלא להשתמש בציוד החברה עבור קישוריות הדור החמישי.

איך וואווי מגיבה לטענות נגדה?

וואווי הכחישה שוב ושוב את הטענות נגדה, ואף טענה כי פעולות ארה"ב נובעות ממניע פוליטי, או מחשש לפגיעה בעליונות הטכנולוגית של חברות אמריקאיות. וואווי תבעה את ארה"ב בעקבות החרם על הציוד שלה. על ניתוק הקשרים מצד גוגל, וואווי אמרה כי "וואווי תרמה רבות לפיתוח ולצמיחה של אנדרואיד בעולם, והעבודה שלנו עם גוגל לפיתוח הפלטפורמה היטיבה עם המשתמשים והתעשייה. נמשיך לספק שירותים ועדכוני אבטחה למוצרים הקיימים של וואווי, שנמכרו או נמצאים במלאי העולמי. נמשיך לבנות אקוסיסטם בטוח כדי לספק את החוויה הטובה ביותר לכל המשתמשים שלנו בעולם".

איך הכל התחיל?

המאבק נגד וואווי אמנם החריף בתקופת שלטונו של טראמפ, אך הטענות נגדה החלו כבר ב-2012. באותה שנה פרסמה ועדת המודיעין של הסנאט מסמך בן 52 עמודים, בו האשימה את וואווי, ויצרנית ציוד תקשורת סינית נוספת, ZTE, באיום על הביטחון הלאומי של ארה"ב. הוועדה עודדה חברות אמריקאיות שלא לקנות מהן ציוד. לפי הדוח, וואווי נכשלה בניסיונות לשכנע את הוועדה שיפריכו את הטענות נגדה כי היא מסוגלת לרגל אחרי חברות ויחידים עבור הממשלה הסינית.

האם ארה"ב הצליחה לרתום מדינות נוספות?

ארה"ב עושה מאמצים אינטנסיביים לרתום מדינות נוספות למאבק נגד וואווי. עד כה המאמצים נחלו הצלחה חלקית. אוסטרליה ויפן חסמו את השימוש בציוד החברה בעקבות מאמצי ארה"ב, אך מסתמן שבריטניה וגרמניה לא ישתפו פעולה. גרמניה הודיעה שלא תחסום את וואווי, אך תחמיר את תקנות האבטחה לגבי כל הספקיות. בריטניה הודיעה שתאפשר לוואווי לסייע להקים את תשתית הדור החמישי במדינה, אך באופן מוגבל, וזאת למרות שרשות ממשלתית האמונה על אבטחת סייבר הזהירה מסיכון מוגבר כתוצאה משימוש בציוד וואווי. 

האם בעלי המכשירים של וואווי צריכים לדאוג?

פרט לשירותים הזמינים דרך קוד פתוח, גוגל השעתה את העסקים עם וואווי שדורשים העברה של חומרה, תוכנה או שירותים טכניים. המשמעות היא ששירותים כמו חנות האפליקציות פליי סטור, ג'ימייל, יוטיוב ודפדפן כרום לא יוכלו להיות מותקנים בסמארטפונים החדשים של החברה.

לפי גוגל, מי שכבר מחזיק בטלפון של וואווי יוכל להמשיך להשתמש בחנות האפליקציות פליי סטור ולקבל עדכוני אפליקציות ואבטחה. עם זאת, בעלי המכשירים לא יוכלו ליהנות מעדכון של מערכת ההפעלה אנדרואיד.

האם וואווי מסוגלת להתמודד עם החרם?

וואווי תוכל להשתמש כעת רק בגרסה הפומבית של אנדרואיד, ולא תקבל את העדכונים הרשמיים של גוגל למערכת ההפעלה. עד היום הייתה וואווי אחת מהשותפות הבודדות של גוגל, שקיבלה גישה מוקדמת לתוכנת אנדרואיד ולפיצ'רים העדכניים ביותר. עם זאת, וואווי התכוננה ליום סגריר וכבר בחודש מרץ הודיעה כי פיתחה מערכת הפעלה משלה, למקרה שיימנע ממנה להשתמש במערכות הפעלה שפיתחו חברות אמריקאיות, כמו אנדרואיד או ווינדוס.

ההשפעה בשוק הסיני צפויה להיות מינימלית מאחר שרוב אפליקציות גוגל אסורות לשימוש בסין, ובעלי המכשירים משתמשים באלטרנטיבות של מתחרות מקומיות כמו טנסנט וביידו. ואולם וואווי צפויה להיפגע באירופה, השוק השני בגודלו של החברה.

אנליסטים לא מביעים אופטימיות לגבי מצבה העסקי של וואווי בעקבות החרם. ניקול פנג, סגנית נשיא בחברת המחקר Canalys אמרה ל-"CNBC" כי "זו תהיה מכת מוות מיידית עבור השאיפה של וואווי לעקוף את סמסונג בשוק הגלובלי". ניל שה, מנהל מחקר בחברת Counterpoint Research, הוסיף כי העובדה שוואווי לא תוכל להציע את שירותי גוגל יותר "תהווה חיסרון ברור למערכת ההפעלה של וואווי לעומת מערכת אנדרואיד שמותקנת בסמסונג, בשל המחסור בכל האפליקציות שנמצאות בפליי סטור, הפגיעה באיכות ובאבטחת האפליקציות. אם וואווי תצטרך להשתמש בחנות אפליקציות משלה זו תהיה משימה ענקית עבורה".

מה המשמעות של הפסקת היחסים העסקיים עבור חברות השבבים האמריקאיות?

ככל הנראה, הפסקת שיתוף הפעולה העסקי תביא לפגיעה קשה ודו-צדדית. וואווי עשויה להיפגע מכיוון שאינטל היא הספקית העיקרית שלה לשבבים לשרתים, קוואלקום מספקת לה מעבדים ומודמים עבור רבים מהסמארטפונים שהיא מייצרת, Xilinx מספקת לה שבבי תקשורת הניתנים לתכנות, וגם ברודקום מספקת לה שבבים שמהווים רכיב מפתח בציוד תקשורת. ייתכן שהפגיעה לא תהיה מיידית, מכיוון שלפי הערכות, וואווי נערכה מראש למצב כזה ורכשה מלאי עודף של שבבים. קוואלקום ואינטל גם משתפות פעולה עם וואווי בפיתוח טכנולוגיית קישוריות הדור החמישי (5G), והשינוי במדיניות עלול להוביל לעיכוב בהשקת הרשת בסין, ובעולם בכלל.

לפי ניתוח של ה"וול סטריט ג'ורנל" מדצמבר 2018, החברות האמריקאיות עלולות להיפגע מכיוון שהן נהנות מהכנסות גבוהות בסין, הרוכשת השנייה בגודלה בשוק המוליכים למחצה מתוצרת ארה"ב, שהיקפו הגיע בשנה שעברה ל-58 מיליארד דולר, כך לפי מנהלת הסחר הבינלאומי של ארה"ב. וואווי מסרה בעבר כי הוציאה 11 מיליארד דולר בשנה שעברה על רכיבים מתוצרתן של חברות אמריקאיות. 

עוד כתבות

אסף רפפורט  / צילום: יח"צ

מיקרוסופט מעבירה את עובדי הקבלן בישראל להעסקה ישירה

אסף רפפורט, מנהל מרכז הפיתוח בישראל, החליט להעביר מעל 100 עובדים להעסקה ישירה עד סוף החודש הנוכחי

 

 

חסן רוחאני / צילום: דניש סידיקי, רויטרס

איראן: תוך 10 ימים נחרוג מהמגבלות הבינ"ל על מלאי האורניום

מהלך זה עלול להחריף עוד יותר את המתח הרב ביחסי איראן עם וושינגטון ● עם זאת, איראן הוסיפה כי למדינות אירופה עדיין יש זמן להציל את הסכם הגרעין

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית טבריה רון קובי רשם מפלגה חדשה

לפי טפסי מפלגתו של קובי, מטרות המפלגה הן: קידום הפריפריה הצפונית והדרומית, קידום תחבורה ציבורית בשבת, קידום חקיקה בנושא גיוס חרדים לצה"ל ושירות לאומי במסגרת שוויון בנטל ● עוד הוא מצהיר כי מטרתו היא לקבל לידיו את משרד הפנים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, ולשנות את סדר העדיפויות ביחס לרשויות מקומיות

פוליטיקאי פקיסטני עם פילטר חתול על פניו / צילום מסך

מבוכה לפוליטיקאי הפקיסטני: עלה לפייסבוק לייב - בתור חתול

הפוליטיקאי הפקיסטני שאוקט יוספזאי שידר מסיבת עיתונאים בלייב בפייסבוק ולא שם לב שעל פניו הופיע פילטר של חתול ● יוספאזי: "לא הייתי היחיד, שני בכירים שישבו לידי הושפעו גם מפילטר החתול"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

סיטי חותך את מחיר היעד של טבע – אך ממשיך להמליץ "קנייה"

סיטי, בין הגופים הבודדים שמחזיק בהמלצה חיובית כלפי מניית טבע, חתך את מחיר היעד מ-23 דולר ל-13 דולר בלבד

תמונה עדכנית של רונן שטיין, משנה למנכ"ל בנק הפועלים / צילום: סיון פרג'

רונן שטיין על הצעד הלא פורמלי של הפיקוח בפועלים: "לא נמסר לי על פגם בעבודתי"

המשנה למנכ"ל בנק הפועלים שפרש מהמירוץ להחלפת אריק פינטו, מתייחס לפרסומים כי הפיקוח על הבנקים לא רצה בו כמנכ"ל הבנק בגלל ממצאי ביקורות • המפקחת על הבנקים אמרה ב–2018 לכנסת: "אנו נוקטים אמצעים המקובלים אצל רגולטורים בינלאומיים, לרבות כלים בלתי פורמליים"

ארז ענתבי / צילום: איל יצהר

אלוט מרחיבה את פעילותה ומתכננת לגייס עשרות עובדים חדשים בישראל עד סוף השנה

בסוף 2018, החברה שהייתה עד לא מזמן במשבר, העסיקה בישראל כ-300 עובדים מתוך מצבת כוח אדם של כ-520 עובדים ● כיום בארץ ובעולם 550 עובדים ● שווי השוק הנוכחי של אלוט בנאסד"ק ובת"א הוא 238 מיליון דולר

מיקי דיין / צילום: איל יצהר

בעקבות העברת השליטה: בכירי איידיאו פרופרטיז פורשים 

השליטה בחברה עברה לאחרונה מבעלות משותפת של שיכון ובינוי, קרן אפולו ומשפחת דיין לידי שליטה משותפת של אפולו, דיין ומספר גופים נוספים שרכשו את מרבית מניות שיכון ובינוי ● המנכ"ל רבין סביון יעזוב ביולי את תפקידו

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מינה את פרץ לשר החינוך ואת סמוטריץ' לשר התחבורה

נתניהו גם מינה את סמוטריץ' לחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ואת פרץ למשקיף בקבינט

קפה ג'ו  / צילום: איל יצהר

תמכור קפסולות לאמריקאים? קפה ג'ו נכנסת לאונליין ולרשתות מזון בארה"ב

רשת בתי הקפה הישראלית השיקה פלטפורמה מקוונת שתמכור מוצרי קפה בהשקעה של כ-100 אלף דולר ● במקביל החלה קפה ג'ו במכירה של מוצרים ביניהם קפסולות תואמות נספרסו ומוצרי קפה נוספים בכ-10 חנויות מזון בארה"ב

אריאל פורת, יריב בש וסיגלית חיון / צילום: אביב חופי

חגיגה בקמפוס: מי בוגרי האוניברסיטה שהוכיחו שהגבול הוא השמים

וגם: איך מקדמים גיוון והכלה בקהילה העסקית

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

נתניהו: "נביא תוספת חיונית לתקציב הביטחון של למעלה ממיליארד שקל"

רה"מ נשא דברים בבית הנשיא והתייחס לראשונה לגירעון הצפוי ולחריגה ● "התמודדנו עם גירעונות גדולים יותר, גם עם הנוכחי נתמודד"

עוז רן  / צילום: איל יצהר, גלובס

האתגרים של רן עוז במגדל: להסתדר עם בעל השליטה ועם היו"ר, ולהחזיר לקבוצה את הובלת השוק שאבדה

מגדל בחרה ביו”ר כאל רן עוז למנכ"ל החברה ● עוז מגיע לתפקיד ללא ניסיון בביטוח, וניצב בפני אתגר כפול: לנווט בין בעל השליטה ויו”ר הנחשבים לדומיננטיים, ולהצעיד את החברה, שבשנים האחרונות הדרדר מצבה, בחזרה לצמרת קבוצות הביטוח ● היתרונות: היקף נכסים מנוהל גבוה והיכרות מקרוב עם תחום האשראי שסומן כמנוע הצמיחה של החברה ● ניתוח "גלובס"

רון חולדאי במסיבת העיתונאים היום על שדה דב / צילום: שלומי יוסף

חולדאי לנתניהו: "המשך הפעלת שדה דב לא יעכב את ביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה"

במכתב ששלח הבוקר לנתניהו, התייחס ראש עיריית ת"א לטענות כי מתן ארכה לפינוי שדה דב יביא לקשיים בביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה: "החלופות המוצעות אינן גורמות לאף קושי בביצוע עבודות הקו הירוק" ● נת"ע: "מדובר במעקף של הקו הירוק שלא משנה מהותית את מתווה הקו"

משה כחלון / צילום: רויטרס

האפקטיבי, המפתיע, הפופולרי והשחוק: כל הכלים של האוצר לסגור בור של 22.6 מיליארד שקל

תוכנית החירום שתוצג לממשלה לסגירת גירעון התקציבי תהווה 10% בלבד מהיקף הקיצוץ הנדרש ● איך בכל זאת יוכל האוצר לסגור את הגירעון, מהם הצעדים שצפויים לעורר את ההתנגדות הגדולה ביותר, ואיזה קלפים מפתיעים יכול שר האוצר הבא לקבל לטובת הטיפול בגירעון

רחוב וול סטריט / צילום: ברנדנ מקדרמיד, רויטרס

סגירה חיובית בוול-סטריט: פייסבוק זינקה ביותר מ-4%; לופטנזה צנחה 11% וגררה את סקטור התעופה לירידות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.8%, הדאו ג'ונס עלה ב-0.1% ● מדד האמפייר-סטייט נפל לטריטוריה שלילית, מה שמצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית ● איש העסקים פטריק דרהי רוכש את סותביס תמורת 3.7 מיליארד דולר - פרמייה של 61% על מחיר השוק ● טבע נסחרה בצל הורדת מחיר יעד מסיטי ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד ביום רביעי הקרוב

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

אחרי שרכשה את מזור, מדטרוניק מסתערת על הסכמי שיווק עם חברות ישראליות

ל"גלובס" נודע כי ענקית המכשור הרפואי חתמה על הסכם שיווק עם CathWorks מכפר סבא, המייצרת טכנולוגיה להדמיית עורקי הלב ● זהו ההסכם השלישי של מדטרוניק בישראל מתחילת השנה, והוא מבטא את נכונותה להעמיק את שיתוף הפעולה עם התעשייה המקומית – גם אם תשלם יותר על רכישות עתידיות

שי וינברג  / צילום: יח"צ

מאלייד לעופר: שי וינברג מונה למנכ"ל עופר השקעות

וינברג כיהן כמנכ"ל אלייד נדל"ן בארבע השנים האחרונות ולפני כן כיהן בתפקידים שונים בחברת אלקטרה נדל"ן במשך 15 שנים ● וינברג יחליף בעופר השקעות את רון אבידן, שכיהן בתפקיד זה ב-7 השנים האחרונות

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אלן מוריה מורינט מכר מניות החברה בהיקף של כ-922 אלף דולר

מוריה, שמכהן כנשיא החטיבה האזרחית בורינט, מכר את המניות לאורך שלושה ימי מסחר ובמחירים שנעו בין 56.19-57.22 דולר למניה

פקקים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

החורף ייעלם, האוויר יהיה יותר מזוהם: כך ייראה האסון הסביבתי שמאיים על ישראל

המשרד להגנת הסביבה מספק הצצה לאסון הסביבתי שעשוי להתרחש בעתיד הנראה לעין, אם הממשלה לא תקבל אחריות ● יחד עם גופים ממשלתיים ואזרחיים נוספים, מגבשים במשרד תוכנית עבודה מפורטת, שתוגש לאישור ממשלה בדצמבר הקרוב ● השאלה הגדולה היא מה יעשו הפוליטיקאים ● ישראל 2048