גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות הטכנולוגיה מתנתקות מוואווי. מה יקרה למשתמשים?

לפי דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ ● למה זה קרה דווקא עכשיו? איך זה ישפיע על המשתמשים? והאם מדינות וחברות נוספות יצטרפו לחרם? ● "גלובס" עושה סדר

וואוואי / צילום:   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב
וואוואי / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

המאבק שמנהל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נגד חברת וואווי הסינית הניב פירות, והחברה תיאלץ להתמודד עם ניתוק יחסים מצידן של חברות טכנולוגיה אמריקאיות - גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx, כך לפי דיווחים ב"רויטרס" וב"בלומברג". מה הצעדים שיכולה וואווי לעשות כדי להתמודד עם החרם, האם עשויה להיות פגיעה גם בכלכלה האמריקאית ומתי בכלל התחיל המאבק נגדה.

למה חברות הטכנולוגיה האמריקאיות התעוררו דווקא עכשיו?

בסוף השבוע שעבר חתם טראמפ על צו נשיאותי שהמשמעות שלו היא חרם על וואווי. הצו עושה שימוש בחוק "הכוחות הכלכליים במצב חירום בינלאומי" (International Emergency Economic Powers Act), שמעניק לנשיא ארה"ב סמכות לפקח על המסחר במצב חירום לאומי שמאיים על ארה"ב, ויביא לכך שמחלקת המסחר של ארה"ב ורשויות ממשלתיות נוספות יצטרכו לייצר תוכנית אכיפה לחוק. בנוסף לכך, מחלקת המסחר של ארה"ב הודיעה על הוספת וואווי לרשימה שאוסרת עליה לקנות רכיבים מחברות אמריקאיות ללא אישור הממשל.

במה מאשימים את וואווי?

המתח בין וואווי לארה"ב נובע מהחשש בארה"ב שניתן להשתמש בציוד של וואווי על מנת לרגל אחרי מדינות וחברות אחרות עבור הממשלה הסינית. מסיבה זו, ארה"ב החילה שורת צעדים נגד החברה ואף הוציאה מאמצים דיפלומטיים על מנת לשכנע מדינות אחרות שלא להשתמש בציוד החברה עבור קישוריות הדור החמישי.

איך וואווי מגיבה לטענות נגדה?

וואווי הכחישה שוב ושוב את הטענות נגדה, ואף טענה כי פעולות ארה"ב נובעות ממניע פוליטי, או מחשש לפגיעה בעליונות הטכנולוגית של חברות אמריקאיות. וואווי תבעה את ארה"ב בעקבות החרם על הציוד שלה. על ניתוק הקשרים מצד גוגל, וואווי אמרה כי "וואווי תרמה רבות לפיתוח ולצמיחה של אנדרואיד בעולם, והעבודה שלנו עם גוגל לפיתוח הפלטפורמה היטיבה עם המשתמשים והתעשייה. נמשיך לספק שירותים ועדכוני אבטחה למוצרים הקיימים של וואווי, שנמכרו או נמצאים במלאי העולמי. נמשיך לבנות אקוסיסטם בטוח כדי לספק את החוויה הטובה ביותר לכל המשתמשים שלנו בעולם".

איך הכל התחיל?

המאבק נגד וואווי אמנם החריף בתקופת שלטונו של טראמפ, אך הטענות נגדה החלו כבר ב-2012. באותה שנה פרסמה ועדת המודיעין של הסנאט מסמך בן 52 עמודים, בו האשימה את וואווי, ויצרנית ציוד תקשורת סינית נוספת, ZTE, באיום על הביטחון הלאומי של ארה"ב. הוועדה עודדה חברות אמריקאיות שלא לקנות מהן ציוד. לפי הדוח, וואווי נכשלה בניסיונות לשכנע את הוועדה שיפריכו את הטענות נגדה כי היא מסוגלת לרגל אחרי חברות ויחידים עבור הממשלה הסינית.

האם ארה"ב הצליחה לרתום מדינות נוספות?

ארה"ב עושה מאמצים אינטנסיביים לרתום מדינות נוספות למאבק נגד וואווי. עד כה המאמצים נחלו הצלחה חלקית. אוסטרליה ויפן חסמו את השימוש בציוד החברה בעקבות מאמצי ארה"ב, אך מסתמן שבריטניה וגרמניה לא ישתפו פעולה. גרמניה הודיעה שלא תחסום את וואווי, אך תחמיר את תקנות האבטחה לגבי כל הספקיות. בריטניה הודיעה שתאפשר לוואווי לסייע להקים את תשתית הדור החמישי במדינה, אך באופן מוגבל, וזאת למרות שרשות ממשלתית האמונה על אבטחת סייבר הזהירה מסיכון מוגבר כתוצאה משימוש בציוד וואווי. 

האם בעלי המכשירים של וואווי צריכים לדאוג?

פרט לשירותים הזמינים דרך קוד פתוח, גוגל השעתה את העסקים עם וואווי שדורשים העברה של חומרה, תוכנה או שירותים טכניים. המשמעות היא ששירותים כמו חנות האפליקציות פליי סטור, ג'ימייל, יוטיוב ודפדפן כרום לא יוכלו להיות מותקנים בסמארטפונים החדשים של החברה.

לפי גוגל, מי שכבר מחזיק בטלפון של וואווי יוכל להמשיך להשתמש בחנות האפליקציות פליי סטור ולקבל עדכוני אפליקציות ואבטחה. עם זאת, בעלי המכשירים לא יוכלו ליהנות מעדכון של מערכת ההפעלה אנדרואיד.

האם וואווי מסוגלת להתמודד עם החרם?

וואווי תוכל להשתמש כעת רק בגרסה הפומבית של אנדרואיד, ולא תקבל את העדכונים הרשמיים של גוגל למערכת ההפעלה. עד היום הייתה וואווי אחת מהשותפות הבודדות של גוגל, שקיבלה גישה מוקדמת לתוכנת אנדרואיד ולפיצ'רים העדכניים ביותר. עם זאת, וואווי התכוננה ליום סגריר וכבר בחודש מרץ הודיעה כי פיתחה מערכת הפעלה משלה, למקרה שיימנע ממנה להשתמש במערכות הפעלה שפיתחו חברות אמריקאיות, כמו אנדרואיד או ווינדוס.

ההשפעה בשוק הסיני צפויה להיות מינימלית מאחר שרוב אפליקציות גוגל אסורות לשימוש בסין, ובעלי המכשירים משתמשים באלטרנטיבות של מתחרות מקומיות כמו טנסנט וביידו. ואולם וואווי צפויה להיפגע באירופה, השוק השני בגודלו של החברה.

אנליסטים לא מביעים אופטימיות לגבי מצבה העסקי של וואווי בעקבות החרם. ניקול פנג, סגנית נשיא בחברת המחקר Canalys אמרה ל-"CNBC" כי "זו תהיה מכת מוות מיידית עבור השאיפה של וואווי לעקוף את סמסונג בשוק הגלובלי". ניל שה, מנהל מחקר בחברת Counterpoint Research, הוסיף כי העובדה שוואווי לא תוכל להציע את שירותי גוגל יותר "תהווה חיסרון ברור למערכת ההפעלה של וואווי לעומת מערכת אנדרואיד שמותקנת בסמסונג, בשל המחסור בכל האפליקציות שנמצאות בפליי סטור, הפגיעה באיכות ובאבטחת האפליקציות. אם וואווי תצטרך להשתמש בחנות אפליקציות משלה זו תהיה משימה ענקית עבורה".

מה המשמעות של הפסקת היחסים העסקיים עבור חברות השבבים האמריקאיות?

ככל הנראה, הפסקת שיתוף הפעולה העסקי תביא לפגיעה קשה ודו-צדדית. וואווי עשויה להיפגע מכיוון שאינטל היא הספקית העיקרית שלה לשבבים לשרתים, קוואלקום מספקת לה מעבדים ומודמים עבור רבים מהסמארטפונים שהיא מייצרת, Xilinx מספקת לה שבבי תקשורת הניתנים לתכנות, וגם ברודקום מספקת לה שבבים שמהווים רכיב מפתח בציוד תקשורת. ייתכן שהפגיעה לא תהיה מיידית, מכיוון שלפי הערכות, וואווי נערכה מראש למצב כזה ורכשה מלאי עודף של שבבים. קוואלקום ואינטל גם משתפות פעולה עם וואווי בפיתוח טכנולוגיית קישוריות הדור החמישי (5G), והשינוי במדיניות עלול להוביל לעיכוב בהשקת הרשת בסין, ובעולם בכלל.

לפי ניתוח של ה"וול סטריט ג'ורנל" מדצמבר 2018, החברות האמריקאיות עלולות להיפגע מכיוון שהן נהנות מהכנסות גבוהות בסין, הרוכשת השנייה בגודלה בשוק המוליכים למחצה מתוצרת ארה"ב, שהיקפו הגיע בשנה שעברה ל-58 מיליארד דולר, כך לפי מנהלת הסחר הבינלאומי של ארה"ב. וואווי מסרה בעבר כי הוציאה 11 מיליארד דולר בשנה שעברה על רכיבים מתוצרתן של חברות אמריקאיות. 

עוד כתבות

אשת רפואה מקבלת את החיסון ספוטניק 5, כחלק ממבצע חיסונים מורחב ברוסיה / צילום: Associated Press, Pavel Golovkin

רוסיה החלה בקמפיין נרחב לחיסון נגד קורונה ב"ספוטניק 5"

החיסון זמין החל מהיום לעובדי מערכת הבריאות, מורים ועובדים סוציאליים ב-70 קליניקות ברחבי רוסיה ● לאחרונה הודיע מכון המחקר שפיתח את החיסון כי הוא נמצא יעיל ב-95%

סצנה מ"שעת נעילה". הפרקים הראשונים נראו מבטיחים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": כשהמציאות מכה בקונספציה

הרצון ב"שעת נעילה" ("כאן") להעביר מסר "אנטי מלחמתי" כללי, הפך את מלחמת יום כיפור המשתקפת בסדרה ל"סתם עוד מלחמה" ● בניסיון להגיע לצמרת, יוצרי הסדרה חתכו לעצמם את השורשים

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה מתחילה בניסוי בחיסון לקורונה לבני נוער

החברה הודיעה כי תערוך בקרוב ניסוי ב-3,000 נערים ונערות מגיל 12 ● לרוב מחלת הקורונה קלה יותר אצל בני הנוער, אך החשש הוא שאם לא יחוסנו, יהפכו למפיצים משמעותיים של הנגיף

מסגד שייח' זאיד באבו דאבי. בנייתו נמשכה כעשור / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק בורג' חליפה: אתרי התיירות שחייבים לראות בבחריין ובאמירויות

המגדל הכי גבוה בעולם, הקניון הגדול ביותר, המסגד המפואר ומתחם הסקי המקורה (שגם הוא, איך לא, העצום ביותר כרגע) ● אלו היעדים המתוירים שתרצו להצטלם בהם, ומה חשוב לעשות ולא לעשות כשתגיעו אליהם ● צ'ק אין

חומרים משני תודעה ככלי לשיפור כישורי ניהול / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מנהלים בכירים חושפים: אנחנו משתמשים בחומרים משני תודעה כדי להיות טובים יותר

יותר ויותר מנהלים בכירים משתמשים בחומרים משני תודעה ככלי לשיפור כישורי הניהול שלהם ● "יש פתיחות לדבר על זה, כבר יש גוורדיה שלמה של מטפלים שעוסקת בזה. זה עידן הפסיכדליה"

מאיימים על רשתות אמריקאיות / צילום: Shutterstock

"שירביט, זה הסוף": ההאקרים ממשיכים להדליף מסמכים מחברת הביטוח

לאחר ששירביט סירבה לשלם את הכופר וגם האולטימטום השני חלף, קבוצת ההאקרים פרסמה הבוקר חומרים נוספים, בהם תעודות זהות, מסמכים אישיים והתכתבויות ווטסאפ ● מטעם שירביט נמסר היום: "אירוע שמטרתו האמיתית היא להביך את החברה ובאמצעותה להביך את המשק הישראלי כולו"

ג'רמי לוין, יו"ר BIO / צילום: Reuters, Nir Elias

חברת אוביד של ג'רמי לוין נכשלה בניסוי שלב 3 בתסמונת אנגלמן

החברה ממשיכה לפתח את המוצר להתוויות נוספות ● לוין: "אני עושה את זה לזכרו של דוד שלי, שהיה בעל מגבלה ונאלץ להישאר בדרום אפריקה כשברחנו ממנה"

גברים חובשים קסדות במשרדי שיווק של נדל"ן / צילום: מתוך סרטונים ברשת

בסין הולכים לרכוש דירה עם קסדה על הראש. וזו הסיבה

משרדי נדל"ן במדינה משתמשים במערכות זיהוי פנים כדי לקטלג לקוחות ויש מי שמנסה להתגונן ● אף שרוב הסינים תומכים מסורתית בזיהוי פנים, ההתנגדות לשימוש המופרז בטכנולוגיה הולכת ומתרחבת

לקסוס UX / צילום: יח"צ

החשמלית הראשונה של לקסוס מרשימה ועם מחיר מפתיע

הנציגה הראשונה של לקסוס בקטגוריית הפרימיום החשמלי משלבת שימושיות, ביצועים מרשימים, הנאה מנהיגה ואיכות, כמו שרק היפנים יודעים לעשות ● טווח הנסיעה מספק את המינימום ההכרחי בפלח, אך התמחור האגרסיבי יאתגר את המתחרות

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

שירביט, הסוף? מה חדש בפריצת הסייבר הגדולה והמיזם החדש של מייסד אפל

המנהלים שמשתמשים בחומרים משני תודעה כדי להצליח ● המורה שהפכה למנהלת מפעל טחינה מצליח ● ההתפתחויות בפריצת הסייבר הגדולה בחברת הביטוח שירביט ● לאן נעלמה הנערה שסחפה את העולם ועוד שני סיפורים בולטים מהסופ"ש

תלמידים בדרך לבית הספר בניירובי, קניה בחודש אוקטובר / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

מדינות עניות עלולות להישאר בלי חיסון לקורונה וזה לא רק עניין מוסרי

המדינות העשירות כבר חתמו על חוזים לאספקת מיליארדי חיסונים מול חברות התרופות - עד 10 מנות לאדם - בעוד שהמדינות העניות נותרו מחוץ לתחרות וללא מזור לאזרחיהן ● לא מדובר רק בעניין מוסרי אלא גם פרקטי: הקורונה לא תיעלם ממערב כל עוד החצר האחורית שלו חולה

טל שניידר וטוויטר / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

טוויטר: יומן מסע של טל שניידר בתעלת ביוב עם השפעה

כבר 12 שנים שאני מצייצת בטוויטר והפכתי לאחת העיתונאיות הישראליות המוכפשות והשנואות ביותר ברשת הזו • אבל אם טוויטר היא מקום כה רעיל ומדכא, למה אני נשארת שם? • עיתונאית גלובס טל שניידר על יחסי האהבה-שנאה עם הרשת הכי אלימה

איציק רכלבסקי / צילום: איל יצהר

איציק רכלבסקי: "ההייטק חטף מכה בתקופות הקורונה, אבל התאושש ממנה לגמרי"

איציק רכלבסקי הוא נשיא קבוצת יעל, שעוסקת ביישום והטמעת חומרי תוכנה וחומרה ● "ניהול המשבר ברמת המדינה מאכזב. אי פיצוי עסקים באופן יעיל, פרויקטור שלא נותנים לו לעבוד ואנשים שלא מבינים בחומר ונותנים עצות רעות"

סטיב ווזניאק / צילום: Associated Press, Marton Monus/MTI

45 שנה אחרי שייסד את אפל עם ג'ובס, ווזניאק משיק חברה חדשה

Efforce היא זירת מסחר שמאפשרת לקבל מימון לביצוע פרויקטים ירוקים דרך שימוש במטבעות דיגיטליים ובבלוקצ'יין ● החברה השיקה מטבע דיגיטלי בשם WOZX ולטענתה היא שווה כבר כ-950 מיליון דולר

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה

"בשבוע שבו נסגרו השמיים והעולם הפכנו ליוניקורן: עברנו מהיי למשבר"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס על האקזיט ועסקת הענק שבוצעה בימי קורונה ועל האתגרים הניהוליים של התקופה הנוכחית

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

בני גנץ ובנימין נתניהו מתעלמים אחד מהשני בהצבעה לפיזור הכנסת / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בחירות 2021: המשרוקית של גלובס מציגה – הכללים שיסייעו לנו לפקפק

ימי הבחירות שבפתח צפויים לספק לנו בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות שלל פרטי מידע ואמירות, חלקם יהיו מדויקים וחלקם פחות ● לאיזה הבטחות להאמין ועל מה לחשוב כשצופים בסרטונים?

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

המשך הסערה ביינות ביתן: ביתן במכתב פיטורים לשלמה רודב

לגלובס נודע כי נחום ביתן הוציא מכתב להנהלת יינות ביתן במסגרתו הוא מפטר את רודב וחסם אותו מהגישה למחשבים בחברה

גברים מסאיים עם מסכות נגד קורונה בקניה, בחודש אוגוסט / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

"הכעס באפריקה יגיע כשנראה שבאירופה החיסונים אכן יעילים"

ראבי רדי, מנכ"ל בנק הדם באפריקה, מספר שממשלות באפריקה חתמו בינתיים על הסכם העברת טכנולוגיה של החיסון לקורונה, כי הן יודעות שאין להן סיכוי להתחרות בממשלות עשירות

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

האיש השני העשיר בעולם מתכוון לעבור דירה, ולהרוויח בשל כך הון

לפי דיווח של "CNBC", אלון מאסק מתכוון לעזוב את קליפורניה ולעבור לטקסס, שבה אין מסי הכנסה