גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל עיזבון סמי שמעון נגד עו"ד בנקל: לפסול אותו מלייצג בסכסוך על הירושה

ביהמ"ש העליון הורה למחוזי לבחון את טענות מנהל העיזבון של סמי שמעון, שלפיהן יש להורות לעו"ד יוסי בנקל לחדול מייצוגו של פרץ וינקלר, לשעבר סמנכ"ל הכספים של שמעון, בתביעתו נגד העיזבון • זאת, בטענה כי בנקל מצוי בניגוד עניינים, שכן ייצג את מנהל העיזבון הקודם • הסכסוך על ירושת המיליארדים מתנהל זה כעשור

עו"ד יוסי בנקל / צילום:תמר מצפי
עו"ד יוסי בנקל / צילום:תמר מצפי

האם עו"ד יוסי בנקל יצטרך להתפטר מייצוגו של פרץ וינקלר, מי שהיה סמנכ"ל הכספים של איל ההון המנוח סמי שמעון ובכיר בקבוצת החברות של שמעון, בתביעות שהגיש וינקלר לקבל נתח מהעיזבון? האם עו"ד בנקל מצוי בניגוד עניינים בשל הייצוג שהעניק קודם לכן למנהל העיזבון הקודם בתיק?

אלה השאלות החדשות שיידונו בקרוב בבית המשפט המחוזי בתל-אביב במסגרת הסאגה הבלתי נגמרת שמתחוללת זה עשור סביב העיזבון הגדול שהותיר אחריו שמעון המנוח. זאת, לאחר שבית המשפט העליון הורה למחוזי לבחון את השאלות הללו ואת המשך ייצוגו של וינקלר על-ידי עו"ד בנקל.

ניגוד העניינים הנטען של עו"ד בנקל נוגע לעובדה שהוא ייצג בעבר את מנהל העיזבון הקודם של  שמעון, השופט בדימוס גל גוטזגן; וכשהוחלף מנהל העיזבון, ומונה במקומו מנהל עיזבון חדש - נשכר עו"ד בנקל על-ידי וינקלר לייצגו נגד היורשות.

סתירה לכללי האתיקה

סאגת המאבק על עיזבונו של סמי שמעון ז"ל נמשכת כבר עשור. ב-30 במאי 2009, בהיותו בן 77, הלך שמעון לעולמו והותיר אחריו רכוש בשווי של מיליארדי שקלים. המוות של שמעון פתח קרבות ירושה קשים בין אלמנתו ובתו, אנג'לה ואלכסנדרה שמעון, לבין שני אחיו ומנהל העיזבון הראשון שמונה, השופט בדימוס גוטזגן. במקביל, זה תקופה מנהל וינקלר, מי שנחשב בזמנו ליד-ימינו וליועצו הקרוב של שמעון, מאבק מול האלמנה והבת על נתח מהירושה, שלטענתו הובטח לו.

הסכסוך הארוך והקשה שהתנהל בין מנהל העיזבון הקודם ליורשות הגיע לסיומו בהסדר פשרה מחוץ לכותלי בית המשפט. זאת, לאחר שהוסכם כי עו"ד שי רייכר ממשרד יגאל ארנון יחליף את עו"ד גוטזגן בניהול העיזבון; אולם הסכסוך בין וינקלר ליורשות עדיין נמשך.

במסגרת סכסוך זה, בין היתר, הגיש וינקלר תביעה למתן סעד הצהרתי, שבמסגרתו ייקבע כי באמצעות חברת ארזל פיננס קורפ שבבעלותו, הוא הבעלים של מניות בשתי חברות זרות שהיו בבעלות שמעון, פלסידו ואיינסבורי, המאוגדות באיי הבתולה הבריטיים. לטענת וינקלר, טרם פטירתו העניק לו שמעון 1% ממניותיו באיינסבורי ו-12.5% ממניות פלסידו. וינקלר מבקש, באמצעות עו"ד בנקל, לכפות על אלמנתו של שמעון ועל בתו (ועל נתבע נוסף) לפעול לרישום המניות בהתאם; או לחלופין להורות על מינוי כונס נכסים לצורך ביצוע הרישום. 

מנגד הגיש מנהל העיזבון החדש, עו"ד שי רייכר, בקשה למתן סעד הצהרתי, שלפיו אין לוינקלר זכויות במניות שתי החברות.

בית המשפט המחוזי הורה על איחוד שתי התביעות הללו, משום שהן מעוררות שאלות משפטיות ועובדתיות דומות. בהמשך לכך הגיש מנהל העיזבון רייכר בקשה למחוזי - להורות לעו"ד בנקל לחדול מייצוג וינקלר בתביעתו נגד העיזבון.

בבקשתו טען מנהל העיזבון (רייכר) כי במשך כחמש שנים ייצג עו"ד בנקל את מנהל העיזבון הקודם של שמעון בשורת עניינים, ובהם עניינים הקשורים בזכויותיו הנטענות של וינקלר במניות של שתי החברות. משכך, נטען, העובדה שעו"ד בנקל מייצג כעת את וינקלר בתביעה נגד העיזבון, מנוגדת לכללי האתיקה ומעוררת חשש לניגוד עניינים מצד בנקל. עוד צוין בבקשה כי רייכר הגיש תלונה בנושא ללשכת עורכי הדין שטרם התבררה.

בתגובותיהם לבקשתו של מנהל העיזבון רייכר, טענו וינקלר ועו"ד בנקל כי הייצוג אינו נגוע בניגוד עניינים. זאת, בין היתר, משום שמנהל העיזבון אינו צד לתביעה שהגיש וינקלר, ואין לו כל מחלוקת עם מנהל העיזבון, אלא עם היורשות. בהקשר לכך נטען כי היורשות מעולם לא קיבלו ייעוץ משפטי מעו"ד בנקל, וכן כי סירובן לרשום את המניות על-שמו של וינקלר נעשה ללא ידיעתו של מנהל העיזבון הקודם ושל עו"ד בנקל. כן נטען כי עו"ד בנקל אינו מייצג את וינקלר בתביעה שהגיש רייכר, אלא רק בתביעה שוינקלר עצמו הגיש - ומשכך לא נפל פגם בייצוג.

הבקשה נפסלה פעמיים

לפני כשנה, במאי אשתקד, דחה בית המשפט המחוזי את הבקשה הראשונה של רייכר להפסקת ייצוגו של וינקלר על-ידי עו"ד בנקל. נקבע כי יש להמתין לבירור התלונה בעניין בלשכת עורכי הדין, שהיא הגוף המקצועי האמון על כללי האתיקה ועל יישומם. עוד נקבע כי טיב הטענות והיקפן דורש בירור עובדתי החורג מעניינה של התביעה, ואף משכך יש לדחות את הבקשה.

בהמשך לכך, בינואר השנה הגיש מנהל העיזבון רייכר בקשה נוספת למחוזי - לאסור על עו"ד בנקל לייצג את וינקלר בתביעה. במסגרת הבקשה טען רייכר כי הלשכה סיימה את בירור התלונה והמליצה לעו"ד בנקל להתפטר מייצוגו של וינקלר בתביעה, נוכח קיומו של חשש לניגוד עניינים. עוד נטען כי לנוכח עמדתה, החליטה הלשכה להגיש נגד עו"ד בנקל קובלנה לבית הדין המשמעתי של הלשכה.

בתגובה לכך טען וינקלר כי עמדת הלשכה אינה מהווה החלטה סופית, וכי טרם הוגשה הקובלנה נגד עו"ד בנקל. עוד נטען כי עו"ד בנקל מצוי כעת בדין ודברים עם הלשכה, ומשכך לא חל שינוי נסיבות המצדיק עיון מחדש בהחלטה הראשונה של בית המשפט, שדחתה את בקשת מנהל העיזבון להפסקת ייצוגו של וינקלר בידי עו"ד בנקל.

לאחר קבלת התגובה האמורה, דחה המחוזי גם את הבקשה השנייה של מנהל העיזבון לפסול את עו"ד בנקל מהייצוג של וינקלר. בית המשפט קבע כי אין בעמדת הלשכה ובהחלטתה להגיש קובלנה נגד עו"ד בנקל לבית הדין המשמעתי של הלשכה, כדי להוות טעם המצדיק לשנות את ההחלטה הראשונה של בית המשפט, שדחתה את בקשת מנהל העיזבון.

הערעור מתקבל חלקית 

מנהל העיזבון רייכר ערער על החלטה זו של המחוזי לבית המשפט העליון; שם חזר על עיקר טענותיו וכן טען כי החלטת המחוזי אינה מנומקת. בתגובתו שב גם וינקלר על טענותיו והוסיף כי טרם הוגשה נגד עו"ד בנקל קובלנה לבית הדין המשמעתי של הלשכה, וכן כי הלשכה טרם נתנה החלטתה בבקשה שהגיש עו"ד בנקל לקיום שימוע בנדון.

אולם הפעם המטוטלת המשפטית נעה לכיוונו של מנהל העיזבון, עו"ד רייכר. בית המשפט העליון קיבל חלקית את ערעורו וקבע כי יש לדון בטענותיו בבית המשפט המחוזי. השופטת יעל וילנר הורתה על השבת הדיון בבקשתו של מנהל העיזבון למחוזי, זאת על-מנת שיבחן את הבקשה לגופה ויחליט, על-פי שיקול-דעתו, אם יש בבקשה פוטנציאל לפגיעה בזכויותיו של מנהל העיזבון ובהגינות ההליך, ובהתאם - האם יש להורות על איסור הייצוג של וינקלר על-ידי עו"ד בנקל.

השופטת וילנר ציינה בהחלטתה כי "ככלל, במקרים שבהם מצא בית המשפט כי הסוגיות האתיות מקימות חשש לפגיעה בזכויותיו של מי מבעלי הדין בהליך שלפניו, יפנה בית המשפט את הסוגיות לבירור במוסדות לשכת עורכי הדין, היא האכסניה הטבעית והרגילה לבירור הסוגיות האמורות. זאת, אלא במקרים שבהם הבירור הוא פשוט מבחינה עובדתית ומשפטית, או-אז יבחן בית המשפט המחוזי את הסוגיות האתיות בעצמו".

עוד ציינה השופטת כי נקבע בפסיקה כי מקום שבו מתעורר חשש לניגוד עניינים, וישנה חוות-דעת של הלשכה בסוגיות האתיות - בית המשפט ישוב ויידרש לשאלות האתיות ויכריע בהן, אם יש בהן כדי להשליך על המשך הייצוג בהליך שלפניו. בהקשר לכך הדגישה שופטת העליון את הפסיקה, שלפיה "בית המשפט הוא בעל 'המילה האחרונה'" להעניק את הסעד שהתבקש.

לדברי השופטת וילנר, יישום אמות-מידה אלה על עניינם של וינקלר ועו"ד בנקל מוליך למסקנה כי יש לקבל את הבקשה באופן חלקי ולהורות למחוזי לדון בבקשת פסילתו של עו"ד בנקל לגופה. "מעמדת הלשכה עולה כי ייצוג עו"ד בנקל את וינקלר מעורר 'חשש לייצוג בניגוד עניינים', ובהתאם הומלץ לעו"ד בנקל להפסיק את הייצוג. כמו כן, בעקבות הגשת התלונה ובעקבות עמדת הלשכה, הוחלט אף להעמיד את עו"ד בנקל לדין משמעתי (הליך שטרם הסתיים). אני סבורה אפוא כי די באלה כדי להצדיק את בירור טענותיו של מנהל העיזבון רייכר על-ידי המחוזי לגופן", קבעה.

עוד הוסיפה השופטת כי "נקודת המוצא, כאמור, היא כי הלשכה היא המומחית והמוסמכת לפי דין לקבוע את היקף האסור והמותר בכל הנוגע לאתיקה מקצועית של עורכי דין. לפיכך, משעה שעמדת הלשכה המתייחסת מפורשות לסוגיית הייצוג בהליך הקונקרטי מונחת כבר בפני בית המשפט, כבענייננו - הרי שעליו לשוב ולהידרש לנושא ולבחון את הטענות לניגוד עניינים לגופן. בתוך כך, על בית המשפט להידרש לפגיעה הנטענת בזכויותיהם של בעלי הדין ולצורך בשמירה על הגינות ההליך".  

עו"ד בנקל מסר בתגובה: "מדובר במאבק בן 5 שנים שמנהלת נגדי אלמנתו של סמי שמעון ז"ל, נגדה ניהלתי הליכים ארוכים ומורכבים בארץ ובחו"ל מטעם עיזבון שמעון. לא ייצגתי ואיני מייצג איש נגד העיזבון. עורך הדין שייצג אותה נגד העיזבון - שי רייכר, אותו מינתה כמנהל עיזבון חלופי, הגיש תביעה מלאכותית נגד וינקלר. גם בתביעה זו אינני מייצג כל צד. מנהל העיזבון מנסה לנצל החלטה דיונית-טכנית על איחוד הדיון, כדי לפגוע בייצוג הלקוח, ואין לי כל כוונה לסייע לו בכך".

סמי שמעון הותיר אחריו 1.7 מיליארד שקל שחולקו לאלמנתו, לבתו ול-65 קרובים נוספים

סיפור חייו של עבדולנאבי (סמי) שמעון סבוך ומפותל אפילו יותר מההליכים סביב עיזבונו. שמעון נולד בעיראק, גדל באיראן, עלה לישראל בגיל 20 ובהמשך חזר לאיראן. עם עליית שלטון האייתוללות באיראן, יצא שמעון מהמדינה ומצא מקלט בפורטוגל. בהמשך הוא קבע את מושבו בלונדון וניהל עסקים בתחומי הסחורות והתשתיות בפורטוגל, בישראל, בארה"ב ובמדינות אחרות באירופה. עם השנים הפך שמעון לבעל מניות משמעותי בחברת טבע, לבעל השליטה בחברת יכין-חק"ל ולבעל מניות משמעותי בחברת גאון אגרו ועוד.

שמעון הלך לעולמו לפני 10 שנים, במאי 2009, והותיר אחריו נכסים שערכם מוערך ב-1.7 מיליארד שקל. בצוואה שהותיר אחריו חילק שמעון 95 מיליון דולר בין 65 אנשים, שרובם קרובי משפחתו, ואת יתרת כספיו ונכסיו, בשווי של מאות מיליוני שקלים, חילק באופן שווה בין אלמנתו ובין בתו.

בשנים שלאחר פטירתו של שמעון, מכר העיזבון מניות, בין היתר של חברת טבע, בשווי של עשרות מיליוני דולרים לפחות. זאת, כדי לממש את החלק בצוואת שמעון, שבו ציווה למסור עשרות מיליוני דולרים במזומן לרשימה של עשרות מוטבים, החל מבני משפחתו הקרובה ועד עורכי הדין שלו ומזכירותיו לאורך השנים.

במקביל התנהלו ומתנהלים כל העת מאבקים משפטיים עזים סביב דרישות של גורמים שונים לנתחים משמעותיים מהירושה הנכבדת. 

עוד כתבות

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

הפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול ביתו של מנדלבליט  / צילום: שלומי יוסף

הפגנת תמיכה נוספת בראש הממשלה

תחת הכותרת "מצילים את הדמוקרטיה משומרי הסף" התקיימה במוצ"ש הפגנת תמיכה בנתניהו ● בסמוך לביתו של היועמ"ש התקיימה גם הפגנה נגד השחיתות השלטונית ● המשטרה: 3 עצורים בגין הפרות סדר

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

מכת חום / צילום: רויטרס Maria Alejandra Cardona

מה יעוללו עוד כמה מעלות חום? צונאמי של ממש בכלכלה, בחברה ובביטחון

מה יקרה כשהטמפרטורה בישראל תעלה ב-5 מעלות? ● פרופ' יוסי זעירא מזהיר מפני השלכות משבר האקלים על ישראל: "אם קו המדבר יעלה 30 ק"מ צפונה זו קטסטרופה שאין כדוגמתה"

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

אהרון ברק ואיילת שקד /צילום: רפי קוץ

האקדח המעשן שהעליונים הניחו על שולחן הממשלה

מי היו השרים שביקשו לאתגר את מערכת המשפט, ומה גרם לכישלונם הפוליטי בדרך לשינוי? • אילו מחירים אנחנו משלמים בגלל החובה שמטיל ביהמ"ש על שרי הממשלה לפרוש עם הגשת כתב אישום • וגם, מדוע צריך להתנגד למתווה הנבצרות של הנשיא ● דעה

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פרוייקט הקריפטו של פייסבוק קורס? ויזה, מאסטרקארד ואיביי עוזבות

בין החברות שפרשו מן הפרויקט הן ויזה, מאסטרקארד, סטריפ, ואיביי ●  הרקע לעזיבת החברות הן בשל חששות רגולטוריות ● נזכיר כי בשבוע שעבר חברת פייפאל הודיעה כי תפרוש מן הפרויקט

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

פקק תנועה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פקקים ומחסור בחניה: הפתרון הוא (גם) הסברתי

מאות חברות טכנולוגיה פועלות במטרה לסייע ולפתור בעיות תחבורה בארץ ובעולם ● אולם זה לא מספיק – נדרש מאמץ חינוכי והסברתי לשכנע את הציבור ● דעה

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

אסתטיקה מדברית בקיבוץ לוטן / יותם יעקבסון

תיירות ומשבר האקלים: גם בארץ יש צימרים אקולוגיים

כשאומרים "צימר אקולוגי", למה בדיוק הכוונה? שלוש דוגמאות מקומיות לתיירות שמתחשבת בסביבה

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

פרופגנדה אפקטיבית /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

חפשו את הנבל, את הדפוס ואת הפרופגנדה: הכירו את החוקרת שמלמדת לצרוך תקשורת באופן ביקורתי

פרופ' רנה הובס, שעוסקת בחינוך לצריכת מדיה באופן ביקורתי, חושבת שפרופגנדה היא לא בהכרח דבר רע והיא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה, לא רק ממשטרים אפלים ● הבעיה מתחילה בחוסר הבנה של תפקיד הרגש בגיבוש האידיאולוגיה ובחוסר מודעות להטיות של הסיפור

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן