גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנהלת הבורסה: האיחור בפתיחה - "עיצומים של המפעילים"; ועד העובדים: "הודעה שקרית"

ועד עובדי הבורסה טוען כי האיחור הדרמטי בפתיחת המסחר היום נובע "אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה משניים לאחד בלבד" ● ההנהלה: "היום לפנות בוקר לא אויש חדר המפעילים, ולא ניתן היה להעלות את מערכות המסחר והסליקה"

הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר

לראשונה זה 11 שנים החל היום המסחר בבורסה באיחור ניכר, בצל העימות החריף בין הנהלת הבורסה, בראשות המנכ"ל איתי בן זאב, לבין ועד העובדים. לטענת ההנהלה, האיחור הדרמטי בשעת הפתיחה, ובעקבות זאת קיצור יום המסחר, התרחש "בשל עיצומים שנוקטים המפעילים", וזאת לאחר שההנהלה השעתה שני חברי ועד שנמנים עם ששת המפעילים בבורסה. למול זאת, מטעם ועד עובדי הבורסה נמסר, כי "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים, אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה - משני מפעילים לאחד בלבד".

מבדיקה שערכנו מול הבורסה עולה, כי הפעם האחרונה שבה יום המסחר לא התנהל כסדרו הייתה ב-2008. אגב, השבתה מלאה אחרונה של המסחר בבורסה, ליום שלם, התרחשה ב-1990.

המסחר החל היום רק בשעה 13:15, וזאת מאחר שכל ההליכים שנעשים בימים כתקנם לקראת המסחר החל משעה 05:00 בבוקר, לא נעשו עד לשעה 07:30, וזאת, ככל הידוע, בשל היעדרות תורן בחדר המחשבים - מסיבות שההנהלה והוועד חלוקים עליהן. עם זאת, האיחור בפתיחת המסחר בפועל היה ארוך יותר, משום שהאיחור האמור סיבך מהלכים נדרשים, כגון תהליכי סליקה מול גורמים חיצוניים לבורסה.

ממצאים חריפים בדוח על העובדים

העימותים בבורסה בין ההנהלה לוועד הפכו לאישיים לפני כתשעה חודשים, בעקבות דוח ביקורת כללי על כלל עובדי הבורסה, שבה התגלו ממצאים חריפים לטענת ההנהלה, בנוגע להתנהלות שניים משלושה חברי ועד שמכהנים כמפעילים במחלקת המחשב של הבורסה.

על פי ממצאי אותה ביקורת, השניים קיבלו ומקבלים במשך הרבה שנים תגמול מוגדל עבור שעת ועד שהם עושים, ללא הגבלה על שעות הוועד שלהם, שנתונות להחלטתם, וזאת מאחר שעובדי משמרות הלילה מקבלים שכר לפי שעת העובדה האחרונה שלהם באותו יום - דבר שאותו, לטענת ההנהלה, הם ניצלו לצורך קבלת תגמול מוגדל לפי שעות עבודה ליליות גם עבור עבודתם כחברי ועד.

בעקבות זאת, שינתה ההנהלה את ההתנהלות בקרב המפעילים, והפחיתה את מספר מפעילי הלילה משניים לאחד, דבר שהקשה עליהם, לטענת ההנהלה, לפעול כבעבר, כמפעיל שני במשמרת לילה. העובדים טענו שמדובר בלקיחת סיכון, ובפגיעה במוכנות של הבורסה הנובעת מתלות בתורן אחד, וקראו לחזרה לעבודה עם יותר ממפעיל אחד בלילה.

בשבוע שעבר הוועד אף שלח מכתב ברוח זו לרשות ניירות ערך, שמפקחת על הבורסה, שמוען לכלל חברי הבורסה. לתפיסת ההנהלה, השימוש שעשו העובדים במאגר המידע של חברי הבורסה, ששייך לבורסה לצורכי עבודה שגרתית, הוא שימוש אסור, ולכן הם השעו את שלושת חברי הוועד.

לדברי העובדים, מאחר שהתורן המיועד לתורנות הלילה האחרונה הושעה אתמול, ומאחר שהמנכ"ל אסר על עבודת שני מפעילים (אחד כונן), נוצר מצב שלא ניתן היה להפעיל את מערכי המחשב בלילה, ודבר זה הוא שמנע את פתיחת המסחר הבוקר. בסביבת הוועד טוענים כי לא הכריזו עיצומים, ושיתר המפעילים לא יכלו להגיע למשמרת הלילה, מה גם שבגלל החלטת המנכ"ל אין כונן שמחויב היה להגיע למשמרת "מהרגע להרגע".

עם זאת, לאחר היוודע ההשעיה של חברי הוועד, כינסו אתמול ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, שפגעה ברוב ההתנהלות הרגילה של הבורסה, גם אם לא כללה פגיעה במסחר. עם ההודעה על האסיפה אתמול מסרו חברי הוועד בבורסה, בין היתר, כי "הם שומרים לעצמם את הזכות לנקוט אמצעים נוספים שעומדים לרשותם על פי החוק, אם המנכ"ל יחריף את צעדיו".

"חדר המפעילים לא אויש"

כך או כך, הנהלת הבורסה ציינה היום, כי "בשל עיצומי מפעילי המחשב בבורסה, המסחר הבוקר לא ייפתח על פי לוח הזמנים הרגיל", תוך שפירטו, כי "כחלק מהעיצומים בהם נוקטים המפעילים, לא אויש חדר המפעילים מספר פעמים במהלך השבועות האחרונים. יצוין כי שניים מחברי ועד העובדים הינם מפעילי מחשב. היום לפנות בוקר, לא אויש חדר המפעילים, ולכן לא ניתן היה להעלות את מערכות המסחר והסליקה, וכל עיבודי הלילה לא הסתיימו בזמן לפני התחלת המסחר". מטעם הנהלת הבורסה נמסר עוד, כי "המסחר ייפתח רק לאחר העלאת מערכות המסחר והסליקה".

מנגד, מטעם הוועד נמסר, כי "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה - משני מפעילים לאחד בלבד. ועד העובדים התריע בפני הרשות לניירות ערך שצעד זה יוביל לפגיעה בשירות ובמסחר, שכן אם המפעיל נעדר מהעבודה אין לו גיבוי".

עוד אמרו כי "במקום להקשיב לחברי הוועד ולנציגי ההסתדרות, בחר המנכ"ל להשעות אותם מעבודתם רק משום שהתריעו על החלטותיו. וכך קרה שאתמול, בעקבות השעייתו של חבר הוועד שמכהן כמפעיל, לא הגיע המפעיל למשמרת הלילה שאליה שובץ. העיכוב שחל בפתיחת המסחר הבוקר נובע אך ורק מהעובדה שלא היה גיבוי של מפעיל נוסף למשמרת הלילה. צר לנו שהמנכ"ל מקבל החלטות שגויות ומנסה להפיל את מחדליו על ועד העובדים".

בכל מקרה, העימות הנוכחי, שכולל פגיעה במסחר בבורסה היחידה בישראל לניירות ערך, מהווה שיא בשרשרת עימותים בין הצדדים.

לעובדי הבורסה ולהנהלה שני סכסוכי עבודה: האחרון נוגע לבונוס בגין 2017, שטרם סוכם בין הצדדים, והוא הוכרז רק לאחרונה. לצד סכסוך זה יש סכסוך עבודה ותיק ומשמעותי יותר, שנוגע לרצון העובדים לקבל מטריית הגנה תעסוקתית ותנאים מיטיבים אגב הנפקת הבורסה, וזאת נוסף על כך שקיבלו בעבר 6% ממניות הבורסה, בתמורה להסכמתם להפיכת הבורסה לחברה למטרות רווח ולמכירת מניותיה לקרנות השקעה.

הסכסוך השני בין הבורסה לעובדים מנע את הנפקת מניות הבורסה למסחר בבורסה עצמה עוד במהלך הרבעון הרביעי אשתקד, כשכוונה זו עדיין מוקפאת, בהמתנה להכרעת בית הדין. אגב, הנהלת הבורסה טוענת כי הסכסוך האמור שנדון בביה"ד אינו לגיטימי.

בסביבת העובדים אומרים, כי לא התבקשו להביא מחליף, וכי אם היו קוראים לחבר הוועד המושעה הוא היה מגיע, אך לא נעשתה פנייה בנושא. כלומר, בוועד רומזים כי עיכוב פתיחת המסחר קרה בגלל צעדי ההנהלה. 

עוד כתבות

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: ענבל מרמרי

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019