גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנהלת הבורסה: האיחור בפתיחה - "עיצומים של המפעילים"; ועד העובדים: "הודעה שקרית"

ועד עובדי הבורסה טוען כי האיחור הדרמטי בפתיחת המסחר היום נובע "אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה משניים לאחד בלבד" ● ההנהלה: "היום לפנות בוקר לא אויש חדר המפעילים, ולא ניתן היה להעלות את מערכות המסחר והסליקה"

הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר

לראשונה זה 11 שנים החל היום המסחר בבורסה באיחור ניכר, בצל העימות החריף בין הנהלת הבורסה, בראשות המנכ"ל איתי בן זאב, לבין ועד העובדים. לטענת ההנהלה, האיחור הדרמטי בשעת הפתיחה, ובעקבות זאת קיצור יום המסחר, התרחש "בשל עיצומים שנוקטים המפעילים", וזאת לאחר שההנהלה השעתה שני חברי ועד שנמנים עם ששת המפעילים בבורסה. למול זאת, מטעם ועד עובדי הבורסה נמסר, כי "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים, אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה - משני מפעילים לאחד בלבד".

מבדיקה שערכנו מול הבורסה עולה, כי הפעם האחרונה שבה יום המסחר לא התנהל כסדרו הייתה ב-2008. אגב, השבתה מלאה אחרונה של המסחר בבורסה, ליום שלם, התרחשה ב-1990.

המסחר החל היום רק בשעה 13:15, וזאת מאחר שכל ההליכים שנעשים בימים כתקנם לקראת המסחר החל משעה 05:00 בבוקר, לא נעשו עד לשעה 07:30, וזאת, ככל הידוע, בשל היעדרות תורן בחדר המחשבים - מסיבות שההנהלה והוועד חלוקים עליהן. עם זאת, האיחור בפתיחת המסחר בפועל היה ארוך יותר, משום שהאיחור האמור סיבך מהלכים נדרשים, כגון תהליכי סליקה מול גורמים חיצוניים לבורסה.

ממצאים חריפים בדוח על העובדים

העימותים בבורסה בין ההנהלה לוועד הפכו לאישיים לפני כתשעה חודשים, בעקבות דוח ביקורת כללי על כלל עובדי הבורסה, שבה התגלו ממצאים חריפים לטענת ההנהלה, בנוגע להתנהלות שניים משלושה חברי ועד שמכהנים כמפעילים במחלקת המחשב של הבורסה.

על פי ממצאי אותה ביקורת, השניים קיבלו ומקבלים במשך הרבה שנים תגמול מוגדל עבור שעת ועד שהם עושים, ללא הגבלה על שעות הוועד שלהם, שנתונות להחלטתם, וזאת מאחר שעובדי משמרות הלילה מקבלים שכר לפי שעת העובדה האחרונה שלהם באותו יום - דבר שאותו, לטענת ההנהלה, הם ניצלו לצורך קבלת תגמול מוגדל לפי שעות עבודה ליליות גם עבור עבודתם כחברי ועד.

בעקבות זאת, שינתה ההנהלה את ההתנהלות בקרב המפעילים, והפחיתה את מספר מפעילי הלילה משניים לאחד, דבר שהקשה עליהם, לטענת ההנהלה, לפעול כבעבר, כמפעיל שני במשמרת לילה. העובדים טענו שמדובר בלקיחת סיכון, ובפגיעה במוכנות של הבורסה הנובעת מתלות בתורן אחד, וקראו לחזרה לעבודה עם יותר ממפעיל אחד בלילה.

בשבוע שעבר הוועד אף שלח מכתב ברוח זו לרשות ניירות ערך, שמפקחת על הבורסה, שמוען לכלל חברי הבורסה. לתפיסת ההנהלה, השימוש שעשו העובדים במאגר המידע של חברי הבורסה, ששייך לבורסה לצורכי עבודה שגרתית, הוא שימוש אסור, ולכן הם השעו את שלושת חברי הוועד.

לדברי העובדים, מאחר שהתורן המיועד לתורנות הלילה האחרונה הושעה אתמול, ומאחר שהמנכ"ל אסר על עבודת שני מפעילים (אחד כונן), נוצר מצב שלא ניתן היה להפעיל את מערכי המחשב בלילה, ודבר זה הוא שמנע את פתיחת המסחר הבוקר. בסביבת הוועד טוענים כי לא הכריזו עיצומים, ושיתר המפעילים לא יכלו להגיע למשמרת הלילה, מה גם שבגלל החלטת המנכ"ל אין כונן שמחויב היה להגיע למשמרת "מהרגע להרגע".

עם זאת, לאחר היוודע ההשעיה של חברי הוועד, כינסו אתמול ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, שפגעה ברוב ההתנהלות הרגילה של הבורסה, גם אם לא כללה פגיעה במסחר. עם ההודעה על האסיפה אתמול מסרו חברי הוועד בבורסה, בין היתר, כי "הם שומרים לעצמם את הזכות לנקוט אמצעים נוספים שעומדים לרשותם על פי החוק, אם המנכ"ל יחריף את צעדיו".

"חדר המפעילים לא אויש"

כך או כך, הנהלת הבורסה ציינה היום, כי "בשל עיצומי מפעילי המחשב בבורסה, המסחר הבוקר לא ייפתח על פי לוח הזמנים הרגיל", תוך שפירטו, כי "כחלק מהעיצומים בהם נוקטים המפעילים, לא אויש חדר המפעילים מספר פעמים במהלך השבועות האחרונים. יצוין כי שניים מחברי ועד העובדים הינם מפעילי מחשב. היום לפנות בוקר, לא אויש חדר המפעילים, ולכן לא ניתן היה להעלות את מערכות המסחר והסליקה, וכל עיבודי הלילה לא הסתיימו בזמן לפני התחלת המסחר". מטעם הנהלת הבורסה נמסר עוד, כי "המסחר ייפתח רק לאחר העלאת מערכות המסחר והסליקה".

מנגד, מטעם הוועד נמסר, כי "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה - משני מפעילים לאחד בלבד. ועד העובדים התריע בפני הרשות לניירות ערך שצעד זה יוביל לפגיעה בשירות ובמסחר, שכן אם המפעיל נעדר מהעבודה אין לו גיבוי".

עוד אמרו כי "במקום להקשיב לחברי הוועד ולנציגי ההסתדרות, בחר המנכ"ל להשעות אותם מעבודתם רק משום שהתריעו על החלטותיו. וכך קרה שאתמול, בעקבות השעייתו של חבר הוועד שמכהן כמפעיל, לא הגיע המפעיל למשמרת הלילה שאליה שובץ. העיכוב שחל בפתיחת המסחר הבוקר נובע אך ורק מהעובדה שלא היה גיבוי של מפעיל נוסף למשמרת הלילה. צר לנו שהמנכ"ל מקבל החלטות שגויות ומנסה להפיל את מחדליו על ועד העובדים".

בכל מקרה, העימות הנוכחי, שכולל פגיעה במסחר בבורסה היחידה בישראל לניירות ערך, מהווה שיא בשרשרת עימותים בין הצדדים.

לעובדי הבורסה ולהנהלה שני סכסוכי עבודה: האחרון נוגע לבונוס בגין 2017, שטרם סוכם בין הצדדים, והוא הוכרז רק לאחרונה. לצד סכסוך זה יש סכסוך עבודה ותיק ומשמעותי יותר, שנוגע לרצון העובדים לקבל מטריית הגנה תעסוקתית ותנאים מיטיבים אגב הנפקת הבורסה, וזאת נוסף על כך שקיבלו בעבר 6% ממניות הבורסה, בתמורה להסכמתם להפיכת הבורסה לחברה למטרות רווח ולמכירת מניותיה לקרנות השקעה.

הסכסוך השני בין הבורסה לעובדים מנע את הנפקת מניות הבורסה למסחר בבורסה עצמה עוד במהלך הרבעון הרביעי אשתקד, כשכוונה זו עדיין מוקפאת, בהמתנה להכרעת בית הדין. אגב, הנהלת הבורסה טוענת כי הסכסוך האמור שנדון בביה"ד אינו לגיטימי.

בסביבת העובדים אומרים, כי לא התבקשו להביא מחליף, וכי אם היו קוראים לחבר הוועד המושעה הוא היה מגיע, אך לא נעשתה פנייה בנושא. כלומר, בוועד רומזים כי עיכוב פתיחת המסחר קרה בגלל צעדי ההנהלה. 

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: תמונה פרטית

נתניהו נפגש עם בר-דוד ברקע המשבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד

בזמן שבין בר דוד ושר האוצר ישראל כ"ץ לא נערכה פגישה בשל המתיחות בין השניים, נפגש היום יו"ר ההסתדרות עם ראש הממשלה ● בין הנושאים שעלו בפגישה התמקדו השניים גם בצורך בחיזוק התעשייה הישראלית

אייל מליס / צלם: אוריה תדמור

מנכ"ל תנובה: "איבדנו מחזור מכירות של 350 מיליון שקל"

המנכ"ל אייל מליס אולי רצה להבהיר שתנובה לא נהנית מבוננזה ברווחים בתקופת הקורונה כפי שנהנות רשתות קמעונאות המזון, אך בפועל תנובה תסיים את 2020 עם צמיחה במכירות, והעלייה בפעילות הקמעונאית שלה קיזזה את הירידות במכירות שלה לשוק המוסדי

הפסל של השור מחוץ לבורסה של פרנקפורט / צילום: Michael Probst, Associated Press

עליות באירופה; הנפט נסחר סביב -45 ד', הביטקוין מתחת ל-17,000 ד'

החוזים על הנפט (WTI) לדצמבר מאבדים 1% ● בצרפת פורסמו נתוני צמיחה מעודדים ● רווחי החברות התעשייתיות בסין זינקו ב-28.2% בחודש אוקטובר

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

מלי מרגליות / צילום: יחצ

מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ ● בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

"לתמיכה רגשית הקש 3" / איור: חן ליבמן

חברות מחפשות פתרונות יצירתיים למניעת שחיקה של עובדים בימי המגפה

מימי חופש בהפתעה ועד קבוצות תמיכה הדדית וסדנאות ניהול אמפתי למנהלים ● חברות אמריקאיות רבות כמו דל, HP, רשת הילטון ואחרות מחפשות פתרונות לתחושות הדכדוך והשחיקה שיצר עידן הקורונה

עידן וולס  / צילום: רון קדמי

קבוצת דלק הרוויחה 149 מיליון שקל ברבעון; המניה מזנקת בכ-10%

גם לדוחות הרבעון השלישי הצמידו רואי החשבון של קבוצת דלק אזהרת "עסק חי" ● מניית קבוצת דלק מגיבה לדוחות בעלייה חדה ומשלימה התקדמות של 54% בחודש האחרון

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

מסתמן: על רקע אי-הסכמות מסחריות - וואלה תצא מרשת הפרסום של ארטימדיה

בין הצדדים נערך לאחרונה מו"מ על חידוש החוזה ביניהם, במסגרתו ניסתה ארטימדיה להקטין או לשנות את מודל ההתקשרות עם וואלה, של התחייבות לתשלום מינימום נדיב ● בוואלה לא מעוניינים לשנות את המודל או לוותר על חלק מתשלום המינימום, ולכן הצדדים לא הגיעו להסכמות

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Siphiwe Sibeko/Pool, Associated Press

מה גרם לטעות בניסוי של אסטרהזנקה והאם החיסון לקורונה בסכנה?

אסטרהזנקה נתנה בטעות רק חצי מנה של החיסון שלה בניסוי הקליני ודווקא מינון זה התגלה כיעיל יותר ● האם אפשר לבסס אישור למוצר על תוצאות שהתקבלו כך? ה-FDA הביע סקפטיות

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

פערי שכר בין גברים ונשים בהייטק/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הפליה בישראל: פערי השכר בין נשים וגברים יסתיימו רק בחקיקה

לצמצום פערי השכר במשק ולכסף יש ערך לא רק בפני עצמו אלא גם בזכות החופש שהוא מקנה, העצמאות שהוא מאפשר והשחרור מהתלות בגברים, שהינה קריטית גם למערכת זוגית בריאה

חיים רומנו / צילום: תמר מצפי

חיים רומנו פורש מתפקיד יו"ר הדירקטוריון של חברת חלל תקשורת

רומנו החליט שלא להציע את מועמדותו לתקופת כהונה נוספת, כך שזו תסתיים בסוף 2020 ● גם הדירקטורים תמיר פוליקר ואבי ברגר החליטו שלא להציע את מועמדותם לתקופת כהונה נוספת

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס

דווקא בבלאק פריידיי? הקניונים שישתתפו בפיילוט וייפתחו כבר היום

הקניונים באם הדרך, שבעת הכוכבים, קניון שרונים, לב המפרץ, ארנה נהריה, קניון מבנה נוף הגליל ועוד יוכלו להיפתח מיידית בהתאם להוראות הממשלה

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"