גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רופאים בכירים, מורים ואנשי אקדמיה מבקשים להצטרף למאבק עוה"ד

כבר הבוקר התקיימה הפגישה הראשונה, מבין רצף פגישות, של עורכי הדין שיקימו את "מטה מאבק המשפטנים" נגד יוזמות החקיקה להרחיב את פסקת ההתגברות ולתקן את חוק החסינות ● לדברי ראשי המאבק, בכירים במגזרים אחרים רוצים להצטרף למאבק, כך שהוא לא יהיה מאבק של משפטנים בלבד, וגם הלקוחות תומכים ומוכנים לתרום כספים למאבק

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף
מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

המאבק של עורכי הדין הבכירים נגד יוזמות החקיקה של ממשל נתניהו המתגבש - שהגיע לשיאו אמש (ב') במפגש בו השתתפו כ-200 עורכי דין - ממשיך לצבור תאוצה: הפגישה השנייה של ראשי המאבק התקיימה כבר הבוקר (ג') במשרד עורכי הדין גולדפרב-זליגמן וארכה מספר שעות.

בפגישה הפעם נכחו מספר מצומצם של עורכי דין בלבד, חלקם בשיחת ועידה, וחלקם הגיעו פיזית לפגישה, וסוכם כי מביניהם ייבחרו מנהיגי "מטה המאבק". אלה יעדכנו את כל השותפים למאבק על המהלכים ועל הצעדים האופרטיביים המתוכננים על-מנת לחסום את מהלכי החקיקה המתוכננים על-ידי הממשלה החדשה, אשר לכאורה מיועדים להגן על ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני העמדה לדין פלילי וכן לצמצם את כוחו של בית המשפט העליון.

בנוסף, כפי הנראה, בקרוב יצא המאבק מכותלי מקצוע עריכת הדין, ויצטרפו אליו בעלי מקצועות נוספים שאינם עורכי דין, ובהם רופאים בכירים, מורים וחוקרים מהאקדמיה.

מחאת עורכי הדין מופנית בין היתר נגד יוזמת מפלגות הימין, ובראשן הליכוד, להרחיב את פסקת ההתגברות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, באופן שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שפסל בג"ץ; ונגד הכוונה המסתמנת לתקן את חוק החסינות לחברי הכנסת, כדי למנוע הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לדברי עו"ד צביקה בר-נתן, שותף וראש מחלקת ליטיגציה מסחרית ובינלאומית במשרד גולדפרב-זליגמן ומי שהניע את המערכה הנוכחית במאבק עורכי הדין (שהחל במרץ השנה בהובלת עורכי הדין רונן קנטור, עמית פינס, אופיר נאור וגיא גיסין), "הפגישה הבוקר נערכה בצוות מצומצם יותר, שמהווה צוות ראשוני לצורך גיבוש אופרטיבי של הצעות לפעולה בעקבות מהלכי החקיקה המתוכננים על-ידי הממשלה המתגבשת, ואשר לגישתו פוגעים בשלטון החוק ובמערכת המשפט".

מדובר בפגישה ראשונה מתוך רצף פגישות שנקבעו לימים הקרובים, כך שברור כי השותפים למאבק אינם מתכוונים לוותר, ולוקחים ברצינות את המשימה לשמה התכנסו.

לדברי עו"ד בר-נתן, בימים האחרונים מגיעים אל "מטה המאבק" (הלא רשמי עדיין) פניות מגורמים רבים המבקשים להצטרף או לתמוך במאבק כלכלית. "אנחנו מקבלים כל הזמן פניות מציבורים שונים כמו רופאים בכירים, מורים וחוקרים מהאקדמיה, שמבקשים לשלב אתנו כוחות ולהשתלב במאבק שלנו, כך שהוא לא יהיה מאבק של משפטנים ויהיה מאבק של ציבורים נרחבים יותר. אנחנו שואבים המון עידוד מהפניה הזאת ועומדים לעבוד מאוד קשה", אומר בר-נתן.

כסף לא יהיה המגבלה

במקביל, אל קופת המאבק שנפתחה לפני מספר ימים, ונחשפה אתמול ב"גלובס", ממשיכים להיכנס כל העת כספים. "הכספים זורמים לקופת המאבק ללא הפסקה, ואפשר להניח שכסף לא יהיה המגבלה בניהול המאבק", אומר עו"ד בר-נתן.

עורכי הדין השותפים למאבק מדווחים גם על תמיכה שהם מקבלים מהלקוחות שלהם. לדברי עו"ד בר-נתן, "היו פניות לא מעטות מקרב לקוחותינו ואנשי עסקים בהצעה לתמוך כלכלית במאבק הזה. הלקוחות שלי גאים שמשרד עורכי הדין שמייצג אותם מוכן לעשות גם פעילות עקרונית ולא פעילות עבור עצמו בלבד".

אל המאבק, שהוצת בקרב משרדי הענק ומשרדי בוטיק מוכרים בארץ, הצטרפו לאחרונה גם לא מעט משרדים קטנים, בינוניים ומשרדי בוטיק קטנים שמבקשים לטענתם להגן על שלטון החוק ועל בית המשפט העליון. בין המצטרפים הללו למאבק גם עו"ד דן צוק, המתמחה במשפט פיננסי, מסחרי ושוק ההון.

לדברי עו"ד צוק, "המתקפות על בית המשפט - המעוז האחרון של האזרח הקטן בפני עריצות השלטון - כמו גם הניסיונות לחסל את שלטון החוק ואת השוויון בפני החוק, מדירים שינה מעיניי מזה חודשים, ואני לא היחיד. הצטברות של רעיונות מסוכנים שמטרתם העיקרית היא לחסל את שלטון החוק ואת הדמוקרטיה הישראלית, תוך ביצור שלטון יחיד, מעוררים חלחלה. די בכך שרק חלק קטן מאותם רעיונות ימומש (תוך שימוש במלים גבוהות כגון 'משילות'), על-מנת לשנות את פניה של מדינת ישראל באופן בלתי הפיך".

לכן, לגישת עו"ד צוק, "יש להילחם ברעיונות אלה בכל דרך. בפרט, חשוב להסביר לציבור הרחב את ההשלכות הקשות של מהלכים אלה על כל תחומי החיים, ובפרט, על יכולתו של הפרט לקבל סעד והגנה מפני פגיעה בזכויותיו הבסיסיות על-ידי גופים בעלי שררה ואינטרס, וזאת ללא קשר למוצאו, מעמדו או השקפותיו הפוליטיות והערכיות".

האם הלקוחות תומכים או מתנגדים להשתתפותך במאבק, והאם אין חשש מנטישת לקוחות?

עו"ד צוק: "מתקיימת הפרדה מוחלטת בין העבודה המקצועית שלי כמי שמייצג את האינטרסים של לקוחותיו, לבין תפיסת עולם והשקפות ערכיות. להבנתי, דעה זו שלי מתיישבת היטב עם התפיסה שיש להגן על שלטון החוק ועצמאות בתי המשפט, על-מנת לזכות להליך משפטי הוגן וצודק המבוסס אך ורק על הדין ולא מושפע משיקולים חיצוניים; וכך ראוי שיהיה. לקוחות רבים שלי מזדהים או מעריכים את הגישה לפיה הניסיונות לפגוע במערכת המשפט או בעצמאותה אינם ראויים".

המטרה: לעצור חוק החסינות של זהר

הפגישה של ראשי המאבק הבוקר נערכה על רקע הפרסומים לפיהם חבר הכנסת מיקי זוהר הגיש הצעת חוק פרטית לשינוי חוק החסינות, אשר תעניק לראש הממשלה נתניהו חסינות מפני העמדה לדין פלילי. ההצעה - "הצעת חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם (תיקון - חסינות בפני דין פלילי), התשע"ט-2019" - אושרה על-ידי נשיאות הכנסת במסגרת אישור כ-200 חוקים ראשונים שהליכי החקיקה שלהם יקודמו בשבועות הקרובים.

המהלך הזה חתם את הגולל על אחת הטענות שהעלו מבקרי המאבק, והיא שהמאבק מוקדם מדי ומבוסס על הדלפות של מידע מחדרי המשא-ומתן ולא על תוכניות חקיקה שמקודמות בפועל. לדברי עו"ד בר-נתן, בכוונת התומכים במאבק לבחון כעת כיצד ניתן לעצור את חוק החסינות שהגיש ח"כ זוהר. "הדבר הראשון שנבחן זה את היכולות המשפטיות להתמודד עם זה", הוא אומר.

אחת הטענות המרכזיות נגדכם היא שהמאבק הוא מאבק פוליטי, של אלה שעמדתם הובסה בבחירות האחרונות ומנסים להשפיע על השלטון בדרכים לא דמוקרטיות.

בר-נתן: "אני נשבע בהן צדקי שאין לי מושג, ולא שאלתי אף אחד מ-200 האנשים שהיו אתמול למי הם הצביעו ומה הדעה הפוליטית שלהם. המחאה הזאת היא באופן מוחלט א-פוליטית".

ביקורת נוספת שמוטחת לעבר ראשי המאבק ותומכיו היא שקומץ של עורכי דין מנסה לכפות את דעתו ואת עמדתו על עשרות אלפי עורכי דין אחרים.

בר-נתן: "אנחנו שמנו את עצמנו כמייצגי עצמנו, ולא כמייצגי אף אחד אחר. אנחנו לא טוענים שאנחנו מייצגים את כל ציבור עורכי הדין בישראל. אנחנו מייצגים את כל מי שחש וחושב כמונו, והם רבים, מאות אם לא אלפים של אנשים. אין לנו שום התיימרות לשאת דגל של מי שלא רוצה. אנחנו ארגון חוץ-משפטי עורך דיני עממי לגמרי, וככאלה אנחנו מייצגים רק את עצמנו".

***חזקת החפות: ההליכים המשפטיים בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין בראשיתם. הוא מכחיש את המיוחס להם, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מגוף פרטי, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4% ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מתלוננים על ייקור העלויות

"המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למחזור וטיפול בפסולת ולמרות זאת, הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית", כך אמר ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה שבהתאחדות התעשיינים

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה. כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

שטראוס החלה למכור קפסולות קפה באמזון ישראל

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן 'Mobilion' מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארטאפ לספקי החלפים הבין לאומיים

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

אמסלם הבהיר: אבקש אישור ממנדלבליט לחתום על עסקת בזק

ביקום הודיעה כי היא צופה שעסקת בזק תיחתם עד 7 בנובמבר ● בסביבת שר התקשורת טוענים כי אין בכוונתו לעכב חתימה על העברת היתר השליטה בבזק, אך הוא רוצה לוודא שהיועמ"ש, בנוסף למחלקה המשפטית במשרד התקשורת, מאשרים לו לחתום

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7% ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?