גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רופאים בכירים, מורים ואנשי אקדמיה מבקשים להצטרף למאבק עוה"ד

כבר הבוקר התקיימה הפגישה הראשונה, מבין רצף פגישות, של עורכי הדין שיקימו את "מטה מאבק המשפטנים" נגד יוזמות החקיקה להרחיב את פסקת ההתגברות ולתקן את חוק החסינות ● לדברי ראשי המאבק, בכירים במגזרים אחרים רוצים להצטרף למאבק, כך שהוא לא יהיה מאבק של משפטנים בלבד, וגם הלקוחות תומכים ומוכנים לתרום כספים למאבק

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף
מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

המאבק של עורכי הדין הבכירים נגד יוזמות החקיקה של ממשל נתניהו המתגבש - שהגיע לשיאו אמש (ב') במפגש בו השתתפו כ-200 עורכי דין - ממשיך לצבור תאוצה: הפגישה השנייה של ראשי המאבק התקיימה כבר הבוקר (ג') במשרד עורכי הדין גולדפרב-זליגמן וארכה מספר שעות.

בפגישה הפעם נכחו מספר מצומצם של עורכי דין בלבד, חלקם בשיחת ועידה, וחלקם הגיעו פיזית לפגישה, וסוכם כי מביניהם ייבחרו מנהיגי "מטה המאבק". אלה יעדכנו את כל השותפים למאבק על המהלכים ועל הצעדים האופרטיביים המתוכננים על-מנת לחסום את מהלכי החקיקה המתוכננים על-ידי הממשלה החדשה, אשר לכאורה מיועדים להגן על ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני העמדה לדין פלילי וכן לצמצם את כוחו של בית המשפט העליון.

בנוסף, כפי הנראה, בקרוב יצא המאבק מכותלי מקצוע עריכת הדין, ויצטרפו אליו בעלי מקצועות נוספים שאינם עורכי דין, ובהם רופאים בכירים, מורים וחוקרים מהאקדמיה.

מחאת עורכי הדין מופנית בין היתר נגד יוזמת מפלגות הימין, ובראשן הליכוד, להרחיב את פסקת ההתגברות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, באופן שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שפסל בג"ץ; ונגד הכוונה המסתמנת לתקן את חוק החסינות לחברי הכנסת, כדי למנוע הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לדברי עו"ד צביקה בר-נתן, שותף וראש מחלקת ליטיגציה מסחרית ובינלאומית במשרד גולדפרב-זליגמן ומי שהניע את המערכה הנוכחית במאבק עורכי הדין (שהחל במרץ השנה בהובלת עורכי הדין רונן קנטור, עמית פינס, אופיר נאור וגיא גיסין), "הפגישה הבוקר נערכה בצוות מצומצם יותר, שמהווה צוות ראשוני לצורך גיבוש אופרטיבי של הצעות לפעולה בעקבות מהלכי החקיקה המתוכננים על-ידי הממשלה המתגבשת, ואשר לגישתו פוגעים בשלטון החוק ובמערכת המשפט".

מדובר בפגישה ראשונה מתוך רצף פגישות שנקבעו לימים הקרובים, כך שברור כי השותפים למאבק אינם מתכוונים לוותר, ולוקחים ברצינות את המשימה לשמה התכנסו.

לדברי עו"ד בר-נתן, בימים האחרונים מגיעים אל "מטה המאבק" (הלא רשמי עדיין) פניות מגורמים רבים המבקשים להצטרף או לתמוך במאבק כלכלית. "אנחנו מקבלים כל הזמן פניות מציבורים שונים כמו רופאים בכירים, מורים וחוקרים מהאקדמיה, שמבקשים לשלב אתנו כוחות ולהשתלב במאבק שלנו, כך שהוא לא יהיה מאבק של משפטנים ויהיה מאבק של ציבורים נרחבים יותר. אנחנו שואבים המון עידוד מהפניה הזאת ועומדים לעבוד מאוד קשה", אומר בר-נתן.

כסף לא יהיה המגבלה

במקביל, אל קופת המאבק שנפתחה לפני מספר ימים, ונחשפה אתמול ב"גלובס", ממשיכים להיכנס כל העת כספים. "הכספים זורמים לקופת המאבק ללא הפסקה, ואפשר להניח שכסף לא יהיה המגבלה בניהול המאבק", אומר עו"ד בר-נתן.

עורכי הדין השותפים למאבק מדווחים גם על תמיכה שהם מקבלים מהלקוחות שלהם. לדברי עו"ד בר-נתן, "היו פניות לא מעטות מקרב לקוחותינו ואנשי עסקים בהצעה לתמוך כלכלית במאבק הזה. הלקוחות שלי גאים שמשרד עורכי הדין שמייצג אותם מוכן לעשות גם פעילות עקרונית ולא פעילות עבור עצמו בלבד".

אל המאבק, שהוצת בקרב משרדי הענק ומשרדי בוטיק מוכרים בארץ, הצטרפו לאחרונה גם לא מעט משרדים קטנים, בינוניים ומשרדי בוטיק קטנים שמבקשים לטענתם להגן על שלטון החוק ועל בית המשפט העליון. בין המצטרפים הללו למאבק גם עו"ד דן צוק, המתמחה במשפט פיננסי, מסחרי ושוק ההון.

לדברי עו"ד צוק, "המתקפות על בית המשפט - המעוז האחרון של האזרח הקטן בפני עריצות השלטון - כמו גם הניסיונות לחסל את שלטון החוק ואת השוויון בפני החוק, מדירים שינה מעיניי מזה חודשים, ואני לא היחיד. הצטברות של רעיונות מסוכנים שמטרתם העיקרית היא לחסל את שלטון החוק ואת הדמוקרטיה הישראלית, תוך ביצור שלטון יחיד, מעוררים חלחלה. די בכך שרק חלק קטן מאותם רעיונות ימומש (תוך שימוש במלים גבוהות כגון 'משילות'), על-מנת לשנות את פניה של מדינת ישראל באופן בלתי הפיך".

לכן, לגישת עו"ד צוק, "יש להילחם ברעיונות אלה בכל דרך. בפרט, חשוב להסביר לציבור הרחב את ההשלכות הקשות של מהלכים אלה על כל תחומי החיים, ובפרט, על יכולתו של הפרט לקבל סעד והגנה מפני פגיעה בזכויותיו הבסיסיות על-ידי גופים בעלי שררה ואינטרס, וזאת ללא קשר למוצאו, מעמדו או השקפותיו הפוליטיות והערכיות".

האם הלקוחות תומכים או מתנגדים להשתתפותך במאבק, והאם אין חשש מנטישת לקוחות?

עו"ד צוק: "מתקיימת הפרדה מוחלטת בין העבודה המקצועית שלי כמי שמייצג את האינטרסים של לקוחותיו, לבין תפיסת עולם והשקפות ערכיות. להבנתי, דעה זו שלי מתיישבת היטב עם התפיסה שיש להגן על שלטון החוק ועצמאות בתי המשפט, על-מנת לזכות להליך משפטי הוגן וצודק המבוסס אך ורק על הדין ולא מושפע משיקולים חיצוניים; וכך ראוי שיהיה. לקוחות רבים שלי מזדהים או מעריכים את הגישה לפיה הניסיונות לפגוע במערכת המשפט או בעצמאותה אינם ראויים".

המטרה: לעצור חוק החסינות של זהר

הפגישה של ראשי המאבק הבוקר נערכה על רקע הפרסומים לפיהם חבר הכנסת מיקי זוהר הגיש הצעת חוק פרטית לשינוי חוק החסינות, אשר תעניק לראש הממשלה נתניהו חסינות מפני העמדה לדין פלילי. ההצעה - "הצעת חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם (תיקון - חסינות בפני דין פלילי), התשע"ט-2019" - אושרה על-ידי נשיאות הכנסת במסגרת אישור כ-200 חוקים ראשונים שהליכי החקיקה שלהם יקודמו בשבועות הקרובים.

המהלך הזה חתם את הגולל על אחת הטענות שהעלו מבקרי המאבק, והיא שהמאבק מוקדם מדי ומבוסס על הדלפות של מידע מחדרי המשא-ומתן ולא על תוכניות חקיקה שמקודמות בפועל. לדברי עו"ד בר-נתן, בכוונת התומכים במאבק לבחון כעת כיצד ניתן לעצור את חוק החסינות שהגיש ח"כ זוהר. "הדבר הראשון שנבחן זה את היכולות המשפטיות להתמודד עם זה", הוא אומר.

אחת הטענות המרכזיות נגדכם היא שהמאבק הוא מאבק פוליטי, של אלה שעמדתם הובסה בבחירות האחרונות ומנסים להשפיע על השלטון בדרכים לא דמוקרטיות.

בר-נתן: "אני נשבע בהן צדקי שאין לי מושג, ולא שאלתי אף אחד מ-200 האנשים שהיו אתמול למי הם הצביעו ומה הדעה הפוליטית שלהם. המחאה הזאת היא באופן מוחלט א-פוליטית".

ביקורת נוספת שמוטחת לעבר ראשי המאבק ותומכיו היא שקומץ של עורכי דין מנסה לכפות את דעתו ואת עמדתו על עשרות אלפי עורכי דין אחרים.

בר-נתן: "אנחנו שמנו את עצמנו כמייצגי עצמנו, ולא כמייצגי אף אחד אחר. אנחנו לא טוענים שאנחנו מייצגים את כל ציבור עורכי הדין בישראל. אנחנו מייצגים את כל מי שחש וחושב כמונו, והם רבים, מאות אם לא אלפים של אנשים. אין לנו שום התיימרות לשאת דגל של מי שלא רוצה. אנחנו ארגון חוץ-משפטי עורך דיני עממי לגמרי, וככאלה אנחנו מייצגים רק את עצמנו".

***חזקת החפות: ההליכים המשפטיים בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין בראשיתם. הוא מכחיש את המיוחס להם, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

סייבר וולקן / צילום: מקסים דינשטיין

וולקן סייבר הישראלית גייסה 10 מיליון דולר ומסייעת לארגונים לפתור פרצות אבטחה

את הסבב הובילה קרן ההון סיכון האמריקאית Ten Eleven Ventures, והשתתפו בו הקרן הישראלית YL Ventures, שהובילה את סבב הסיד של החברה, ומשקיעים פרטיים, ביניהם גלן צ'יזהולם, לשעבר מנהל טכנולוגיות ראשי בחברת הסייבר האמריקאית Cylance

איתי שטרום / צילום: שלומי יוסף

פרשת הרצת מניות אי.די.בי: קוצר עונש המאסר של איתי שטרום

שטרום צפוי להשתחרר ב-15 ביולי השנה, לאחר שנשיא המדינה קיצר את עונש המאסר שהוטל עליו, שעמד על שנתיים מאסר בפועל ● איש העסקים נוחי דנקנר מרצה באותה פרשה עונש של 3 שנות מאסר

EA בכנס E3 / צילום: לוסי ניקולסון, רויטרס

חולשות אבטחה התגלו בפלטורמת המשחקים הפופולארית EA

חוקרי צ'ק פוינט וסייברינט מצאו חולשות אבטחה בפלטפורמת אוריג׳ין של חברת המשחקים ● לפלטפורמה יש למעלה מ-300 מיליון משתמשים ברחבי העולם ● החולשות שאיתרו החוקרים מאפשרות השתלטות על החשבון האישי של המשתמש, כולל פרטי כרטיסי אשראי וכן את הפרטים האישיים של המשתמשים האחרים שמשחקים איתו

מניית אמזון על מסכי וול סטריט רגעים לאחר ההגעה לשווי טריליון דולר / צילום: Reuters

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מיקרון זינקה קרוב ל-14%

לקראת פסגת ה-G20, שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין על הסכם הסחר: טוב לשני הצדדים ● יו"ר הפד פאואל אמר אמש כי התנאים הכלכליים השתנו בשבועיים האחרונים ● המדדים באירופה נסגרו במגמה מעורבת ● מיקרון עקפה אמש את התחזיות המוקדמות של האנליסטים, והמניה הגיבה בעליות חדות

כספומט של ביטקוין בליטא / צילום: רויטרס

מלך הקריפטו: הדומיננטיות של הביטקוין בשוק המטבעות הדיגיטליים - הגבוהה מאז 2017

שער הביטקוין זינק הבוקר ל-12,867 דולר - שיא של 17 חודשים ● עליות השערים בשוק הקריפטו נרשמות על רקע הדיווחים על פרויקטי המטבע הדיגיטלי של בנק ההשקעות ג'יי.פי. מורגן וענקית המדיה החברתית פייסבוק ● מספר הכספומטים למשיכת ביטקוין בעולם עלה לשיא של כל הזמנים - יותר מ-5,000

פרופ' אבי שמחון / צילום: אבי שמחון

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה: "אני חושב שזה רעיון רע להעלות מסים כדי לצמצם את הגירעון"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, אמר כי הדרך הנכונה להוריד את הגירעון היא "לעשות דיאטה", כשהוא מתכוון בכך לקיצוצים בתקציב שיביאו לצמצום הוצאות הממשלה

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

היועמ"ש של הכנסת: בודקים את היתכנות ביטול חוק פיזור הכנסת

עו"ד איל ינון מסר כי "נוכח מורכבותו של העניין והשלכותיו האפשרויות מדגישים בסביבתו של יועמ"ש הכנסת כי הנושא ייקח מספר ימים" ● במקביל, יאיר לפיד הבהיר כי "אנחנו נשמח מאוד לממשלת אחדות בראשות כחול לבן עם הליכוד, לא עם נתניהו"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

גנץ: "אני יכולתי להרכיב ממשלת הסכמה לאומית למען ישראל"

את הדברים אמר ראש כחול לבן, בני גנץ, במסיבת עיתונאים שניהל היום לבדו ללא גיבוי חבריי מפלגתו ● "הנשיא היה מטיל עלי את האחריות להרכיב - והייתי מצליח. נתניהו ידע את זה. נתניהו חיסל את האופציה שלח את 2019 לאבדון כלכלי חברתי ושלטוני"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בת"א: המדדים עלו בעד 0.5%, טבע זינקה 4%, לאומי ב-2%

ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 טיפס ב-0.4%, ומדד הבנקים עלה ב-0.8% ● מניית לאומי קפצה במחזור השני בשוק ● נייס ואלביט מערכות איבדו כ-1% כ"א

יוחנן דנינו בכנס עושים שוק \ צילום: איל יצהר

המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו: "תפסיקו להסתכל על מניית טוגדר, צריך להסתכל על דברים אחרים"

כך אמר המפכ"ל לשעבר ויו"ר חברת הקנאביס טוגדר פארמה בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "לקנאביס רפואי נעשה הרבה עוול כי חיברו אותו לצד הפלילי והסטלני. אך זה כלל לא המקרה"

פפסיקו/ צילום: Shutterstock

בכירים בפפסיקו בביקור בישראל: מחפשים טכנולוגיות בתחום החקלאות

ל"גלובס" נודע כי משלחת של פפסיקו הגיעה לביקור בישראל בחיפוש אחר טכנולוגיות בתחום החקלאות ● בפפסיקו העולמית מחפשים להטמיע טכנולוגיות של מה שנקרא "חקלאות מדייקת" לאורך כל שרשרת הייצור שלהם, בדגש על גידול תפוחי אדמה

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

"אדלשטיין מתנהל כמו קמפיינר של הליכוד ולא כמו יו"ר הכנסת"

יו"ר הכנסת אדלשטיין ורה"מ נתניהו מבינים שיהיה בלתי אפשרי להשיג 80 חתימות כדי לבטל את הבחירות ● כשריח הספין עולה מהמהלך נותר לנו רק לשאול למה הפוליטיקאים צריכים בכלל ספינים כדי לשרוד? ● האזינו

עו"ד רעות אלפיה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"לישראל יש היום פוטנציאל להפוך לאומת הקנאביס"

כך אמרה היום עו"ד רעות אלפיה, מנהלת מחלקת הקנאביס בפירמת עורכי הדין הבינלאומי ZAG - S&W, בהרצאה שנתנה בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריה, "אנחנו הגענו ללוות את תעשיית ה קנאביס לגמרי במקרה, והיום אנחנו אחת המחלקות הוותיקות בתחום"

הנשיא טראמפ והנשיא שי/ צילום: רויטרס, Jonathan Ernst

לקראת פגישת טראמפ-שי: הצרכנים הסינים הופכים לזהירים ומחלישים את הקלפים של הנשיא

סימנים של חולשה בביקוש לכלי רכב ודירות משבש את תוכניתה של בייג'ינג לבנות על ההוצאה הצרכנית לצורך צמיחה כלכלית ● נשיאי ארה"ב וסין ייפגשו בסוף השבוע ביפן במסגרת פסגת מנהיגי ה-G20 בניסיון לגבש הסכם סחר בין שתי המדינות

משה בר סימן טוב באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל משרד הבריאות: "נפעל לפיקוח מחירים בשוק הקנאביס הרפואי"

משה בר סימן טוב אמר באירוע של "גלובס" בנושא הקנאביס כי "המטרה היא להגיע למצב ש-90% מהמטופלים בקנאביס רפואי ישלמו את המחיר ששילמו לפני הרפורמה" ● אנחנו מאותתים לכל הצרכנים בשוק שהתכלית הראשונה של הקנאביס היא לעזור לחולים"

אהוד ברק מודיע על חזרתו לפוליטיקה / צילום: כדיה לוי

אהוד ברק הודיע על הקמת מפלגה חדשה; הליכוד: "אנחנו לא מתערבים בענייני השמאל"

"נגייס בימים הקרובים אנשים שמתאימים למשימה. זה יהיה מהלך של איחוד כוחות", כך אמר הערב ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בהכרזה כי חוזר לפוליטיקה ● "אני קורא מכאן בצו 8 לכל מי שהמדינה יקרה לו, זו העת לחיבורים ללא תנאי. אין לנו פריווילגיה להפסיד"

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר דרמטי: שובו של ברק מטלטל את המערכת הפוליטית ומשנה את המפה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

משה ברקת באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"אם אני מנכ"ל חברת ביטוח - אני יוצא מתחום הביטוח הסיעודי; נדרשת רפורמה גדולה"

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יצא באמירה חריפה במסגרת כנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריו, "החולים הסיעודיים לא צריכים קנאביס, אלא שיתייחסו אליהם בכבוד. לא בטוח שהמשוואה מתקיימת במודל היום", אך לצד זה קבע כי "המודל לא מספיק טוב לחברות הביטוח ולמטופלים"

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

משרד העבודה: י-ם היא שיאנית הפרות הבטיחות באתרי בנייה

לפי נתונים שמפרסם משרד העבודה והרווחה, בשנה וחצי האחרונות ניתנו 65 צווי בטיחות באתרי בנייה בבירה – הרבה יותר מכל עיר אחרת בארץ ● משמעות הצווים – סגירה זמנית של אתרי בנייה ● בתקופה זו נהרגו בשטחה 3 פועלי בניין

יוחנן לוקר / צילום: איל יצהר

יוחנן לוקר לא ימונה לתפקיד יו"ר דירקטריון בזן

ההחלטה התקבלה במשותף על ידי יוחנן לוקר ודירקטוריון בזן ● עובדיה עלי יחזור מפרישתו ויכהן כיו"ר לזמן לא מוגבל