גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לן בלווטניק נפרד מההשקעה ב"תעבורה" תמורת 700 מיליון שקל; משפחת לבנת מבססת שליטה בחברה

לאחר הפחתה משמעותית במחיר המניה שביקש לפני שנה, מוכר בעלי קבוצת כלל תעשיות 50% ממניות חברת תעבורה - מתוכן 40% ללאומי פרטנרס והפניקס, שישלמו כל אחת 250.5 מיליון שקל תמורת 20% מהמניות לכל אחת ● משפחת לבנת תרכוש 10% מהמניות, בתוספת פרמיית שליטה של 100 מיליון שקל

לן בלווטניק / צלם: יחצ
לן בלווטניק / צלם: יחצ

כשנה לאחר שהמיליארדר לן בלווטניק, בעלי קבוצת כלל תעשיות (כת"ש), התחיל לבחון אפשרות למכירת החזקותיה בחברת התשתיות וההובלה תעבורה (50%), הוא ביצע אמש את המכירה, בשיתוף פעולה עם הבעלים של יתרת מניות ענקית ההובלה התשתיות, משפחת לבנת. זאת, לאחר הפחתה משמעותית ביחס למחיר הראשוני שביקש עבור המניות.

לאחר מהלך של מכרז בין כמה גופים מוסדיים (שאושרו על ידי משפחת לבנת) בחרה כת"ש, שאותה מוביל המנכ"ל והיו"ר, אבי פישר, בהצעותיהן של לאומי פרטנרס והפניקס, שירכשו כל אחת 20% ממניות תעבורה תמורת 250.5 מיליון שקל כל אחת, ולפי שווי חברה של כ-1.255 מיליארד שקל לתעבורה.

בד בבד, תרכוש משפחת לבנת 10% מהמניות לפי שווי דומה, בתוספת פרמיית שליטה של 100 מיליון שקל, שתגדיל את התמורה שתזרום לקופת כת"ש ל-700 מיליון שקל. השווי הכולל שמשקפת העסקה לתעבורה, 1.4 מיליארד שקל, נמוך בכ-30% מהשווי המקורי שלפיו ביקשו בלווטניק ופישר לבצע את העסקה אשתקד, שעמד על כ-2 מיליארד שקל.

בדומה להחזקה אחרת שהונזלה באחרונה על ידי כת"ש - מניותיה בחברת המשקאות יפאורה (שהונפקו בבורסה באמצעות חברת כלל משקאות), הרקע למכירת החזקותיה בתעבורה היה רצונה של כת"ש להציף ערך ומזומנים בהשקעותיה, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם תוכניות שותפיה, השולטים בחברות האלה בפועל.

מי עוד השתתף במכרז על המניות

במסגרת מימוש מניותיה כת"ש, סיכמה כאמור כת"ש על מכירת 20% ממניות תעבורה לידי לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות ההשקעות וההחזקות הריאליות של בנק לאומי, ועל מכירה בתנאים דומים מול קבוצת הביטוח הפניקס, שמנהלת נכסים בהיקף כולל של כ-180 מיליארד שקל - רובם מכספי המבוטחים והעמיתים. מי שניהל את  המכרז למכירת מניות כת"ש בתעבורה היה בנקאי ההשקעות שמואל גורטלר, והשתתפו בו, ככל הידוע, גם בית ההשקעות אלטשולר שחם, וחברות הביטוח מגדל ומנורה מבטחים.

העסקה טרם הושלמה, ומטעם הצדדים נמסר כי במסגרת הסיכום מול לאומי פרטנרס והפניקס , הם קיבלו בלעדיות של שבוע "לצורך השלמת חתימת הסכם המכר והסכם בעלי המניות החדש בתעבורה (שייכנס לתוקף במועד השלמת העסקה)". חתימה על הסכם המכר דורשת את אישור האורגנים המוסמכים של נשר וכת"ש, והוא כפוף למכירה שתתבצע למשפחת לבנת. בעקבות העסקה מבססת משפחת לבנת את שליטתה בתעבורה, והיא תחזיק 60% ממניות החברה.

תעבורה נחשבת לאחת מחברות ההובלה הגדולות בישראל, והיא עוסקת גם בשירותי תשתיות ולוגיסטיקה, יבוא משאיות, ציוד כבד ועוד. מדובר בחברה פרטית, שבין השאר, מחזיקה בשליטה בחברת ממן הבורסאית, העוסקת בהפעלת מסוף המטענים בנתב"ג ומספקת שירותי לוגיסטיקה. מייסד החברה הוא אברהם (בונדי) לבנת המנוח, וכיום מי שעומד בראשה הם בנו, המנכ"ל צביקה לבנת, והיו"ר שלמה ינאי. מרכז הפעילות של החברה ממוקם ברמלה. החזקות כלל תעשיות בתעבורה הן דרך החברה הבת משאב, החולשת גם על מונופול המלט נשר.

את מניותיה בתעבורה רכשה משאב בינואר 1996 תמורת 120 מיליון שקל. מהדוחות האחרונים שפרסמה כת"ש כחברה בורסאית, לשנת 2014, עלה כי תעבורה הציגה שנה לפני כן הכנסות של 2.5 מיליארד שקל ורווח נקי של 90 מיליון שקל.

בשנים קודמות חובה של תעבורה דורג A פלוס בתחזית יציבה על ידי S&P מעלות, ולבקשת החברה, דירוגה הופסק בספטמבר 2017. בהתייחסות מעלות למצבה של תעבורה ציינו, בין השאר, בעניין הפרופיל העסקי שלה את המעמד הדומיננטי של החברה בתחומי ההובלה היבשתית ויבוא ושיווק משאיות, ואת תחומי הפעילות המגוונים שלה. לגבי הפרופיל הפיננסי שלה ציינו "יחסי כיסוי חוב יציבים לאורך זמן" וכן "נגישות גבוהה למערכת הבנקאית ולשוק ההון".

בהתייחסות האחרונה של חברת הדירוג, מספטמבר 2016, ציינו במעלות כי "תעבורה מדווחת על שיעורי רווחיות תפעולית (EBITDA) גבוהים ביחס לחברות מדורגות אחרות בענפי פעילותה, המשקפים להערכתנו בעיקר את מעמדה התחרותי הגבוה".

המשך לגל המימושים של בלווטניק ופישר

העסקה למכירת מניות כת"ש בתעבורה ממשיכה את גל המימושים שמקדמים בלווטניק ופישר כבר כמה שנים, כחלק מרצונם למקד את כת"ש בפעילויות הליבה שלה, לצד העלאת מזומנים מהחזקות משמעותיות. במסגרת גל המכירות הזה, מומשו בשנים האחרונות תמורת מאות מיליוני שקלים מניות השליטה בחברות התעשייתיות נייר חדרה ומנועי בית שמש - שתיהן לקרן פימי, בראשות ישי דוידי; וכן חלקה של כת"ש ביצרנית כלי השיט וספקית שירותי הנמל מספנות ישראל לשותפיה בחברה.

בשנה שעברה הנפיקה כת"ש נתח מהחזקותיה בחברת המשקאות יפאורה, שבה יש לה החזקות מיעוט של כ-30% - מהלך שעורר סכסוך מול בעלת השליטה ביפאורה, חברת קרור הבורסאית, שנמצאת בשליטת שלמה רודב ורוני גת, שהביעה התנגדות למהלך ההנפקה. חילוקי דעות בין הצדדים עלו גם בנוגע לחלוקת הדיבידנדים של יפאורה.

כלל תעשיות נמצאת בבעלות בלווטניק, מאז שרכש 50% ממניותיה מידי אי.די.בי בשנת 2012 תמורת 1.27 מיליארד שקל. שנה וחצי מאוחר יותר, נרכשה גם המחצית השנייה של המניות מידי הציבור, בהשקעה של 1.25 מיליארד שקל, וכלל תעשיות הפכה לחברה פרטית.

ב-2015 נפרדה החברה באופן סופי משוק ההון, כשביצעה פדיון מוקדם לחוב האג"ח שלה, בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל באמצעות אשראי שנטלה מקונסורציום של מלווים. החזקותיה הציבוריות הבולטות של כת"ש כיום הן חברת האופנה גולף וחברת כלל ביוטכנולוגיה. כמו כן, היא מחזיקה במשאב - המחזיקה בחברת המלט נשר.

עוד כתבות

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו: "אנחנו ביום היסטורי, טראמפ הסיר את מסיכת הצביעות"

ראש הממשלה קיים היום אירוע הכרזה על הקמת יישוב חדש ברמת הגולן, שייקרא "רמות טראמפ" על שמו של הנשיא האמריקאי ● על אף החגיגיות, בינתיים אין תקציב להקמת היישוב

תמיר גדו /  צילום: יחצ

BOL חותכת את השווי המבוקש בהנפקה בבורסת טורנטו

חברת BOL אשר הגישה תשקיף להנפקה בבורסה של טורונטו, מכוונת לשווי של 570-700 מיליון דולר ● זהו שווי נמוך ממיליארד הדולר אותם התכוונה במקור לבקש, כפי שרמזו גורמים מקורבים לחברה בעת פרסום התשקיף לראשונה

עינת קליש/צילום:רמי זרנגר

עיריית חיפה נגד המשך בניית הנמל: "יהרוס את התעופה בעיר"

העירייה הגישה עתירה מנהלית ובקשה דחופה לצו ביניים שימנע את המשך בניית נמל המפרץ, שלטענתה, חוסם את הסיכוי להאריך את מסלול ההמראות והנחיתות בשדה התעופה ● "שדה התעופה הנוכחי בחיפה הוא קטן ונכה. במידה ולא יתאפשר להאריך את מסלולו באופן מניח את הדעת, חברות תעופה יוותרו עליו, והוא עם הזמן ייסגר"

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

יוסי אלקובי/ צילום: דני שביט

במגזר העסקי דורשים: פיצוי על יום שבתון - כמו בעוטף עזה

בעלי עסקים קטנים יפגינו מחר מול משרד האוצר במחאה על יום השבתון בבחירות לכנסת ה-22 בספטמבר הקרוב ובדרישה לקבל פיצוי על ההפסדים הצפויים להם ● בהתאחדות התעשיינים טוענים כי העלות של 3 ימי שבתון בשנה אחרת למגזר הפרטי עומדת על 4.5 מיליארד שקל

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

התנועה לטוהר המידות למנדלבליט: מנע את הגדלת הממשלה

בתנועה  מדגישים כי גם אם יש לנתניהו סמכות למנות שרים בשלב הזה, הדבר לוקה בחוסר סבירות בסיטואציה שבה הממשלה היא ממשלת מעבר מיוחדת שקיבלה אמון רק בראשית הכנסת ה-20, ביוני 2015, וגם כיוון שהכנסת ה-21 החליטה על התפזרותה כיוון שנתניהו כשל בניסיון להרכיב ממשלה

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

זה בטבע שלה: מניית טבע שוב צונחת למחיר שפל

טבע צונחת בכ-5% בבורסה בת"א ● בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע שעבר איבדה המניה בניו יורק 5.4% וירדה למחיר שבו לא נסחרה מאז שנת 2000

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

רכבת ישראל / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בשל תקלה: רכבת עם 300 נוסעים נתקעה למשך דקות במנהרה בדרך מירושלים

מוקדם יותר הבוקר, תקלה במערך רכבת אחר הורידה את התדירות בקו, וכעת נוסעת בו רכבת אחת לשעה לכל כיוון

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

למרות אזהרות רשות ני"ע: הגוף שמשיק קרן ש"תשאף לתשואה של לפחות 7.5%"

למרות אזהרת רשות ניירות ערך מפני מניפולציות ובעיות במאמצי שיווק של קרנות השקעה, יום לאחר מכן בהלמן אלדובי יוצאים בסבב גיוס לקרן חוב ציבורית תוך פרסום שמאתגר את ההוראות ● בעקבות פניית "גלובס", בהלמן אלדובי שינו את נוסח ההודעה

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

טסים ב-1 ביולי? בקרי הגבול לא יאיישו עמדות במעברי הגבול

זאת בעקבות סכסוך עבודה בין הנהלת רשות ההגירה והאוכלוסין ובין עובדי מינהל מעברי הגבול ברשות ● יו"רית הוועד: "המדינה מלינה לנו את השכר"

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: אמיר סלמן, "הארץ"

"ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה": שרה נתניהו הורשעה בפלילים ותשיב לקופת המדינה עשרות אלפי שקלים

(עדכון) - ביהמ"ש קיבל היום את הסדר הטיעון שנחתם עם אשת רה"מ, לפיו היא הורשעה בעבירה פלילית של "ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה", תשיב לקופת המדינה 45 אלף שקל ותשלם קנס בסך 10,000 שקל ● פרקליטה: "ראשה נסרק במסרקות ברזל" ● שרה נתניהו לשופט: "סבלתי מספיק"

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי זכה במגרש ברחוב הירקון ב-250 מיליון שקל

מדובר במגרש בן 6.4 דונם ברחוב הירקון 7 בת"א ● על הקרקע חלה תוכנית בנין עיר מאושרת להקמת מגדל מגורים בן 15 קומות ו-70 דירות ● באוקטובר האחרון הורה ביהמ"ש השלום בתל אביב על פירוק השיתוף בין הבעלים הקודמים במגרש

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

זה עוד לא נגמר: אלטשולר והראל מאיימים על השלמת העברת השליטה בבזק

ביום שלישי הקרוב אמורים מחזיקי האג"ח של ביקום ושל החברה האם אינטרנט זהב להצביע על חתימת שתי החברות על הסכם ההשקעה של סרצ'לייט ● לפי דרישת סרצ'לייט, הרוב הדרוש לאישור ההחלטה הוא 75% מהקולות, כך שללא תמיכת הראל או אלשטולר שחם, לא יתקבל הרוב הדרוש בסדרת אג"ח ג' של ביקום

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

אזהרת הצפה של הכלכלנית הראשית למשקיעי הנדל"ן בנתיבות

ועוד תופעה: מחיר למשתכן הגדיל את רכישת הדירות יד שנייה אצל זוגות צעירים ● סקירת הכלכלנית הראשית מתייחסת לרבעון האחרון של 2018 והיא מפורסמת באיחור ניכר, ואולם יש בה לא מעט ניתוחים שחשובים גם לאמצע 2019

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

גדעון תדמור / צילום: נאוויטס

יחידות ההשתתפות של נאוויטס מזנקות ב-6%: החלה הפקת נפט בפרויקט בקסקין במפרץ מקסיקו

השותפות, העוסקת באיתור ופיתוח נכסי נפט וגז בצפון אמריקה, מחזיקה כ-7.5% מהזכויות בשדה בקסקין צפון, שהיקפו מוערך בכ-213 מיליון חביות נפט ● במקביל בוחנת נאוויטס ביחד עם מפעילת הפרויקט, LLOG, מתווה לפיתוח מאגר בקסקין דרום