גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חלל תקשורת לא תמשיך בתוכנית לרכישת לוויין עמוס 8 גם אם יימצא המימון לכך

מדווחת כי כל עוד תישאר על כנה החלטת yes על מעבר הדרגתי לשידור באמצעות רשת האינטרנט, "לא תוכל חלל תקשורת לממש את תוכנית עמוס 8 במתכונתה הנוכחית ותבחן אלטרנטיבות אחרות"

עמוס 8 חלל תקשורת/ צילום: יחצ
עמוס 8 חלל תקשורת/ צילום: יחצ

חברת חלל תקשורת  אינה מתכוונת להמשיך בתוכנית לרכישת לוויין התקשורת עמוס 8, גם אם יימצא המימון לכך. כך עולה מדוחות החברה לרבעון הראשון של 2019, שפורסמו היום. לדברי החברה, כל עוד תישאר על כנה החלטת חברת yes על מעבר הדרגתי לשידור באמצעות רשת האינטרנט, "לא תוכל חלל תקשורת לממש את תוכנית עמוס 8 במתכונתה הנוכחית ותבחן אלטרנטיבות אחרות, כולל תוכנית לבניית הלוויין הבא לנקודת שמים 4 מעלות מערב".

חלל תקשורת עוסקת באספקת שירותי תקשורת לוויינית ללקוחות, הכוללים בין היתר חברות המספקות טלוויזיה רב-ערוצית, רשתות שידור טלוויזיה, רשויות מדינה וחברות העוסקות בהעברת מידע, טלפוניה ואינטרנט בפס רחב. החברה מספקת כיום את שירותיה באמצעות הלוויינים עמוס 3 ועמוס 4 שבבעלותה, וכן באמצעות הלוויין עמוס 7 שהוחכר בעקבות פיצוצו של הלוויין עמוס 6 בעת שיגורו לחלל.

שוב אכזבה לתעשייה האווירית

לוויין התקשורת עמוס 8 היה אמור להיבנות בידי חברת לוראל האמריקנית, שנבחרה לשם כך בעקבות ניסיונה הרב והמחיר התחרותי שהציעה. אלא שלחצים שהפעילה התעשייה האווירית על ממשלת ישראל, הובילו לאיום כי אם הלוויין ייבנה מחוץ לישראל, עלולה חלל תקשורת לאבד את החוזים עם הממשלה שהיו אחראים ב-2018 ל-36.4% מהכנסותיה.

בעקבות האיום פקע בספטמבר ההסכם עם לוראל מבלי שמומש, ובחברת חלל תקשורת פעלו לקדם את תוכנית עמוס 8 בדרכים אחרות, ובראשן בנייתו בתעשייה האווירית תוך השתתפות ממשלת ישראל במימון עודפי העלות הכרוכים בבנייה בישראל. עם זאת, החלטתה האחרונה של yes מחודש מארס האחרון, משנה כעת את תוכניותיה של חלל תקשורת ועלולה להוביל לכך שגם בתעשייה האווירית לא יבנו בסופו של דבר את עמוס 8.

הסיבה לכך היא שגם yes נחשבת ללקוח מהותי מאוד והייתה אחראית אשתקד ל-27.3% מהכנסות חלל תקשורת. יש לציין כי בחלל תקשורת מאמינים כי לאור החלטתה של yes על יציאה איטית ומדורגת מהשידור הלווייני, שתימשך על פני כמה שנים, ניתן יהיה להמשיך ולספק את מקטעי החלל הדרושים לה באמצעות עמוס 3 ועמוס 7 (כפי שקורה היום) ובהמשך ייתכן שאף באמצעות עמוס 3 לבדו (אם הסכם חכירת הלוויין לא יוארך מעבר לשנים 2021-2022).

 

עם הפנים לעמוס 17

בינתיים נערכת חלל תקשורת לשיגור הלוויין החדיש ופורץ הדרך עמוס 17, שמתוכנן להתבצע ביולי השנה על-ידי חברת SpaceX. הלוויין, שנבנה בידי חברת בואינג, מתוכנן לפעול בנקודת השמים 17 מעלות מזרח ולתת מענה לגידול בפעילות התקשורת ביבשת אפריקה.

במהלך שנת 2018 דיווחה החברה על התקשרות "טרום שיגור" ראשונה ללוויין עמוס 17 בהיקף של 30 מיליון דולר עם לקוח, מתוך סך התקשרות של 55 מיליון דולר הכוללת שיתופי פעולה נוספים עם אותו לקוח. לדברי המנכ"ל דוד פולק, "יחד עם השיפור בתוצאות העסקיות, הביקוש לשירותי תקשורת ביבשת אפריקה הצומחת ופירות מאמצי השיווק של הלוויין החדש, נמשיך את המומנטום החיובי בחברה ונגדיל משמעותית את צבר ההזמנות".

זינוק ברווח התפעולי, וגם בהוצאות המימון

את הרבעון הראשון של 2019 סיימה חלל תקשורת עם הכנסות של 20.2 מיליון דולר, המשקפות עלייה של 2.7%. הרווח הגולמי של החברה גדל ב-22.5% ל-7.3 מיליון דולר ואילו הרווח התפעולי טיפס ב-39.9% ל-4.6 מיליון דולר.

עם זאת, על השיפור בתוצאות התפעוליות העיבה ברבעון הראשון עלייה חדה של 148.2% בהוצאות המימון (נטו) ל-7 מיליון דולר. בחברה הסבירו את העלייה החדה בהוצאות נוספות בסך של 2.4 מיליון דולר שנרשמו ברבעון הראשון בגין הפרשי שער, שנבעו מהתחזקות השקל ב-3.1% מול הדולר.

לשם השוואה, ברבעון המקביל אשתקד רשמה החברה הכנסות מהפרשי שער של 1.6 מיליון דולר בזכות פיחות השקל. כמו-כן, גדלו ברבעון הראשון הוצאות המימון בעוד 800 אלף דולר בעקבות תחילת יישומו של תקן IFRS 16, המחייב את החברות להכניס את הסכמי החכירה ארוכי הטווח לדוחות הכספיים.

בשורה התחתונה, רשמה חלל תקשורת הפסד של 2.4 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019, וזאת לעומת רווח של 493 אלף דולר שרשמה ברבעון המקביל אשתקד. ההון העצמי של חלל תקשורת הסתכם בסוף מארס השנה ב-121.3 מיליון דולר והיא נסחרת כיום בבורסה לפי שווי של כ-60 מיליון דולר (217 מיליון שקל) לאחר עלייה של 70% מתחילת השנה (אך ירידה של 67% בשלוש השנים האחרונות). לחברה סדרות אג"ח ארוכות מסדרות ט"ז ו-י"ז הנסחרות בתשואות שנתיות לפדיון של 9.4%.  

עוד כתבות

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

כשהשווקים רועדים: המשקיעים בונים על הריט

במצב שהצמיחה העולמית נמצאת תחת סימן שאלה והריבית הנמוכה חזרה לשלוט בשווקים, מדד הנדל"ן, שזקוק לחמצן הריבית הנמוכה על מנת להמשיך ולשגשג, הפך לאלטרנטיבת השקעה מועדפת ● בתוכו בולט תחום הריט

תעבורת האינטרנט/ צילום: Shutterstock

השיטה המתוחכמת של החברות הסיניות "לחטוף" את תעבורת האינטרנט

שני אירועים חריגים שאירעו בחודשים האחרונים הובילו ל"השתלטות" של חברת צ'יינה טלקום הסינית על הרשתות שבהן עבר המידע לשירותי גוגל ולספקיות סלולר אירופיות ● פרופ' יובל שביט, שהקים חברה שמנסה למנוע "חטיפה" של תעבורת רשת, מסביר כיצד ניתן לבצע כך מתקפות סייבר, מה הפעילות של האיראנים בתחום, ומזהיר: "המערב לא צריך לאפשר לסינים להקים תשתיות תקשורת"

שי באבד / צילום: תמר מצפי

באב"ד יורה לכל הכיוונים: "אם אני לא אסדר את משרד האוצר, יהיו עוד שבעה דוחות של מבקר המדינה"

רגע לפני ההודעה על החזרת יחסי העבודה לתקנם, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד יצא למלחמה בחמשת הסגנים באגף התקציבים שתקפו אותו ● על שאול מרידור ("לא ראוי להיות ראש אגף התקציבים"), על השר משה כחלון ("נותן גיבוי מלא") ועל הגירעון: "אין שום הפקרות תקציבית. כל מה שיש זה לינצ'ים של אגף התקציבים"

שוחד / איור: יזהר כהן

עוקץ ההלוואות: יוגשו כתבי אישום נגד 6 חשודים בפשיעה כלכלית

עפ"י החשד, החשודים, כל אחד עפ"י חלקו, היו מציעים הלוואות תוך כדי מצגי-שווא הן לגבי תנאי ההלוואה והן בנוגע לדמי הטיפול, כאשר ההלוואה ניתנה בריבית של עד 100% משווי ההלוואה, ודמי הטיפול נאמדים בסכומים של מאות עד עשרות אלפי שקלים

ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הכביש המהיר של ישראל כ"ץ לכוח והשפעה פוליטיים: סיכום הקדנציה של "הבולדוזר" במשרד התחבורה

שר התחבורה הצליח להפוך את המשרד האפרורי לאחד המשרדים המשפיעים ביותר בממשלה ובציבור • במהלך כהונתו נסללו כבישים, מחלפים ומסילות רכבת וגם השמים נפתחו • אבל במבחן התוצאה, הכבישים פקוקים מאי־פעם, הרכבות לא מצליחות לענות על הביקוש ונתב"ג כורע תחת עומס הנוסעים ● ניתוח "גלובס"

המוסד לביטוח לאומי / צילום: אייל פישר

דוח מבקר המדינה: תלונות הציבור לגופים צרכניים עלו ב-2018

מספר התלונות שהתקבלו בנציבות פניות הציבור בשנת 2018 המשיך לשקף מגמת עלייה במספר התלונות בשיעור של 7% ● הגוף שעליו התקבל מספר התלונות הגדול ביותר הוא המוסד לביטוח לאומי עם 1,101 תלונות

פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד / צילום: יוסי זמיר

פרשת השחיתות ברשות המסים: הגרסאות הסותרות של הפרקליטות, מבקר המדינה והמשטרה

תיקי פרשת רשות המסים הועברו לאחרונה מהמטה הארצי של המשטרה להחלטת מחוז תל אביב, כשבמקביל פרקליט המדינה מודיע שתיקי החקירה נסגרו ● מבקר המדינה הודיע על העברת חומרי חקירה לפרקליטות, שמצידה, רק אחרי שנתיים, הודיעה כי כלל לא קיבלה חומר מהמבקר

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

בוועידת בחריין לא רצו את דנה ויס - וחדשות 12 לא תשלח עיתונאי

בחדשות 12 לא מתיישרים עם הניסיון להכתיב להם מי מטעמם יסקר את ועידת בחריין: בחברה החליטו שלא לשלוח עיתונאי שיסקר את הוועידה, לאחר שבממשל האמריקאי סירבו לאשר את השתתפותה של הפרשנית המדינית דנה ויס והעדיפו את יונית לוי

בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי

נתניהו יכריע היום: החקיקה שתמנע את סגירת שדה דב תקודם?

המוצא האחרון של שדה דב: הצעת החוק של בצלאל סמוטריץ' מבקשת לדחות את מועד פינוי שדה דב בשלוש שנים לפחות, ובמקביל להמשיך את הליכי התכנון והבנייה בשטח חלקי שעליו יושב השדה כיום ● כך יתאפשר להפעיל מהשדה טיסות פנים לאילת

שלטי חוצות של בחירות רשויות מקומיות / צילום: איל יצהר

דוח מבקר המדינה: רשלנות, בזבוזים ותגמול מקורבים ברשויות המקומיות

הקלות בלתי חוקיות בענייני תכנון ובנייה, חוסר אכיפה והתקשרות בתנאים בלתי סבירים עם נותני שירותים, והטבות למקורבים – הם העומדים במרכז הדוח האחרון של המבקר יוסף חיים שפירא, שחלקו נמסר לטיפול משרדי הפנים והיועץ המשפטי לממשלה, עקב חומרת הממצאים

שי באב"ד ומשה כחלון/ צילום: ליאור מזרחי

באב"ד זה משה כחלון בתחפושת, וכל האחריות היא של שר האוצר | דעה

כחלון צופה מהצד בקרב המתוקשר בין מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד לבין ראש אגף התקציבים שאול מרידור וחמשת סגניו ● כחלון התרחק ואימץ את השיטה הבדוקה של "ישחקו הנערים לפנינו" ● כולם, מהמנכ"ל עד אחרון אנשי התקציבים, נפלו במלכודת שלו, ורק כחלון נשאר "נקי"

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

צעד מפיצוץ קטלני: ריבוי החומרים המסוכנים בשטח קטן עלול להביא לאירוע רב נפגעים במפרץ חיפה

דוח מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על כל נושא זיהום האוויר במפרץ חיפה ● המבקר מצא כי האזור סובל מפיקוח לקוי, מיעדים לא ברורים, מנמל חדש שרק יוסיף לזיהום ומבדיקות לא אמינות ● המפעלים המזהמים ביותר במפרץ הם מקבוצת בזן

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

סופית: נדחתה בקשת נתניהו למימון הוצאותיו המשפטיות ע"י מיליקובסקי ופרטרידג'

כצפוי, ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו ● "עליו למצות את יכולותיו ממשאביו ואת הונו העצמי"

סוזן שוורץ / צילום: בני גמזו לטובה,

"למדתי כשמסביבי נשים בלבד - וזה לא קשור לדת"

סוזן שוורץ (30) היא מנהלת מחלקת BI (בינה עסקית) ב- Lightricks (לייטריקס) ● טווח שכר: 25-20 אלף שקל ואופציות שניתן לממש

 

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

בינתיים ביפן: לבנק המרכזי אוזלת התחמושת למאבק באיומים על הצמיחה

ביותר משש שנים של הקלה מוניטרית אגרסיבית, יפן כבר הרחיקה לכת יותר מרוב המדינות המתועשות בהקלת מדיניותה כדי להעלות את האינפלציה ולהמריץ את הצמיחה הכלכלית ● כעת, הבנק המרכזי מתקשה לעשות מעבר

גלעד ארדן / צילום: תמר מצפי

ארדן: הקיצוץ יפגע בביטחון הפנים של אזרחי המדינה

בישיבת הממשלה הבוקר התייחס נתניהו להחלטות התקציביות, כולל פרויקט של 800 מליון שקל, 350 מליון שקל לפרויקט הצהרונים ומימון המדינה לבתים בשני יישובים שעלו באש בגל השריפות בל"ג בעומר ● ארדן וכץ מתכוונים להצביע נגד הקיצוץ הרוחבי

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

עשרות מיליונים על כף המאזניים: הוט דורשת לפתוח הסכם התחזוקה והשימוש עם בזק

בזק הקימה ומתחזקת את הרשת של הוט בכשליש מאזורי הפריסה שלה לפי הסכם שנחתם לפני כ-30 שנה • כעת דורשת הוט לשלם פחות עשרות מיליוני שקלים על השימוש והתחזוקה ברשת, בעקבות מדיניות השוק הסיטונאי

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

מה כתב שי ניצן בהמלצתו להעמיד את רה"מ נתניהו לדין? היועמ"ש והפרקליטות סירבו לבקשת "גלובס" לחשוף את חוות הדעת

בימים האחרונים העביר משרד המשפטים תשובה שלילית לבקשת "גלובס" לקבל את חוות הדעת של ניצן בתיקים 1000, 2000 ו-4000 ● ניצן סבר שיש להעמיד לדין את רה"מ בעבירה של קבלת שוחד ב-3 התיקים - ולא רק בתיק 4000

דלית זילבר / צילום פרטי

מנכ"לית מינהל התכנון: "תמ"א 38 מסיימת את הדרך"

את הדברים אמרה דלית זילבר בפאנל בנושא דיור בו חשפה כי מינהל התכנון יחל לתכנן שכונות שלמות בערים, תכנון שיחליף את התמ"א הנקודתית ● מנהל רשות מקרקע ישראל עדיאל שמרון הבהיר לממשלה: "הכנסות רמ"י תלויות בפינוי שדה דב" , הוא גם קרא להמשיך את תוכנית מחיר למשתכן

הרב אברהם רובינשטיין וכרמל שאמה / צילומים: איל יצהר, אלעד מלכה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ראש עיריית בני-ברק על כרמל שאמה-הכהן: "מתבטא כמו פרעה"

ראש עיריית בני-ברק, הרב אברהם רובינשטיין, אמר את הדברים בפאנל בנושא דיור, בתגובה לדבריו של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, שאמר ש"העיר בני-ברק מהווה איום אסטרטגי על רמת גן" ● בתגובה עזב ראש עיריית רמת גן את הפאנל