גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מצוקת האשראי של עסקים קטנים רבים, המתקשים לקבל הלוואות מהבנקים, לצד המשך הצמיחה במשק הישראלי עם רוח גבית מהריבית המאוד נמוכה, תרמו לתוצאות משופרות שהציגו בימים האחרונים ארבע חברות הפועלות בתחום המימון החוץ בנקאי לרבעון הראשון של השנה -  פנינסולה, אס.אר. אקורד, אופל בלאנס ושוהם ביזנס . החברה הציבורית הגדולה בתחום, אחים נאוי, עדיין לא פרסמה תוצאות לרבעון הראשון. 

פעילותן של חברות האשראי החוץ בנקאי מתרכזת בעיקר בניכיון צ'קים (ממסרים דחויים) - עסקת המרה שבה מקבלים לקוחות החברה את ערכם הכספי של הצ'קים הדחויים שבידם, ואלה מוסבים לחברה בתמורה לעמלה הנקבעת באחוזים. בשנה האחרונה החברות הפועלות בענף נהנות מרוח גבית חזקה גם מכיוון הרגולטור, המאפשר להם להרחיב פעילות, להגדיל את תיקי האשראי ולחדור לתחומי פעילות חדשים, כמו מתן הלוואות לטווח ארוך לעסקים בינוניים. זאת, לצד הגדלת היקפי הגיוס שלהם בשוק ההון ובבנקים.

פנינסולה, שייסד המנכ"ל מיכה אבני ונמצאת כיום בשליטת בית ההשקעות מיטב דש, דיווחה אתמול על צמיחה של 34.3% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של כ-18 מיליון שקל. הוצאות המימון של החברה גדלו בשיעור מתון יותר של 13.6% לרמה של כ-2.5 מיליון שקל וההפרשות להפסדי אשראי גדלו ב-50% לכ-1.5 מיליון שקל. בשורה התחתונה הציגה החברה עלייה של 45.6% ברווח הנקי שהגיע לכ-7 מיליון שקל. במקביל לפרסום הדוחות הודיעה פנינסולה כי תחלק דיבידנד בהיקף של כ-4 מיליון שקל.

מיכה אבני, מייסד ומנכ"ל קבוצת פנינסולה

מניית פנינסולה הגיבה לדוחות בעלייה של יותר מ-10% אתמול, היום רשמה עלייה של 1% והשלימה התקדמות של כ-30% בשנה האחרונה. שוויה של החברה בבורסה עומד על כ-320 מיליון שקל.

אייל שני, סמנכ"ל השקעות בבית ההשקעות אפסילון, ציין בתגובה לדוחות פנינסולה כי "החברה הציגה דוחות חזקים שמעידים על המשך צמיחה בענף האשראי החוץ בנקאי. מרווח האשראי נטו של החברה הסתכם במעל 8%, נתון המעיד על יציבות בפעילות העסקית. "בשורה התחתונה רשמה פנינסולה רווח נקי של כ-7 מיליון שקל, נתון המשקף רווח שנתי של כ-30 מיליון שקל וביחס לשווי השוק של החברה, המכפיל הנוכחי אטרקטיבי ועומד על פחות מ-10".

חברות מימון חוץ בנקאי ברבעון הראשון במיליוני שקלים

"בתמחור הנוכחי אנו רואים בחברה הזדמנות השקעה והמשך צמיחה גם ברבעונים הקרובים ומניחים כי תיק האשראי ימשיך לצמוח במקביל במהלך השנה, מה מה שעשוי לתרום לגידול בשורת הרווח ולחיזוק מעמדה של החברה בענף האשראי החוץ בנקאי", אמר שני.

מניית אס.אר. אקורד של עדי צים (מחזיק בכ-87% מההון) קפצה היום ב-14% לאחר שהחברה דיווחה אמש על תוצאות חזקות לרבעון. בשורה העליונה הציגה החברה ברבעון הראשון קפיצה של 73% בהכנסות המימון לעומת הרבעון המקביל, לרמה של 24.3 מיליון שקל. זאת, בין היתר על רקע גידול במסגרות האשראי שקיבלה החברה מבנקים ומנותני אשראי אחרים.

עדי צים / צילום: יחצ

הוצאות המימון של החברה גדלו ב-82% והגיעו לכ-5 מיליון שקל ואילו ההפרשות על הפסדי אשראי הצטמקו ב-16% לרמה של כ-500 אלף שקל בלבד. בשורה התחתונה הציגה אס.אר. אקורד קפיצה של 83% ברווח הנקי שהגיע לכ-12.5 מיליון שקל.

העלייה החדה במניה היום השלימה התקדמות של 95% בערך המניה בשנה האחרונה ושוויה של החברה הגיע לשיא של 337 מיליון שקל.

לחברה יש מדיניות חלוקת דיבידנד של לפחות 50% מהרווח כך שבמקביל לפרסום התוצאות הכריזה החברה הודיעה החברה כי תחלק במהלך יוני דיבידנד של 8 מיליון שקל עבור הרבעון הראשון.

"כניסת אלטשולר שחם מקדמת את אופל בלאנס"

גם אופל בלאנס, אותה מוביל המנכ"ל דני מזרחי, הציגה תוצאות טובות. הכנסות המימון של החברה ברבעון גדלו ב-13% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והסתכמו בכ-15.8 מיליון שקל. הוצאות המימון של החברה גדלו ב-21% והגיעו לכ-2 מיליון שקל וגם אצלה נרשמה ירידה, של 47%, בהפרשות על הפסדי אשראי שהצטמקו לרמה של 918 אלף שקל בלבד.דני מזרחי, בעלי אופל בלאנס / צילום: יחצ

שורת הרווח הנקי הצביעה על שיפור של 25% ברבעון האחרון, לרמה של כ-6.5 מיליון שקל, מה שמאפשר לאופל בלאנס לחלק בתחילת יוני דיבידנד בהיקף של 3 מיליון שקל לבעלי מניותיה.

מניית אופל בלאנס הגיבה לדוחות בעלייה של כ-1% והשלימה התקדמות של יותר מ-60% בשנה האחרונה. שוויה של החברה הגיע לכ-295 מיליון שקל.

באופל בלאנס  שולטים המנכ"ל דני מזרחי, שחר מזרחי, יהושע מזרחי, מיכאל איתן, עודד איתן ואורן בן יאיר. אליהם הצטרף בית ההשקעות אלטשולר שחם, שהשקיע 27 מיליון שקל תמורת 10% מהחברה (בהנפקה פרטית).

האנליסט מאיר סלייטר מבית ההשקעות ווליו בייס כתב בתגובה לדוחות כי "אנו ממשיכים לסקר את אופל בלאנס בהמלצת קנייה". סלייטר עידכן את מחיר היעד למניה ל-3.9 שקלים, גבוה ב-18% ממחירה הנוכחי בבורסה.

לגבי הכניסה של אלטשולר שחם לחברה כתב סלייטר כי "מנקודת מבטנו, ההנפקה משקפת הבעת אמון מצד גוף מוסדי גדול והיא משפרת את המעמד התחרותי של החברה. בצד העסקי, ההנפקה מאפשרת לחברה לצמוח מהר יותר והיא עשויה להביא לעליית דירוג שתוריד את מחירי החוב של החברה. מדובר על מהלך מצוין שמקדם את החברה באופן משמעותי".

החברה הרביעית והקטנה מכולן, שגם היא הציגה תוצאות טובות ברבעון הראשון, היא שוהם ביזנס, שבשליטת היו"ר אלי נידם. שוהם הציגה צמיחה של 72% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל, לרמה של כ-10.8 מיליון שקל. במקביל, הוצאות המימון גדלו ב-61% והגיעו לכ-3.7 מיליון שקל.

גם אצל שוהם, בדומה לאסאר אקורד  ואופל בלאנס, נרשמה ירידה בהוצאות על הפסדי אשראי (של 12%) ואלה הסתכמו ב-332 אלף שקל בלבד. בשורה התחתונה דיווחה החברה על קפיצה של 89% ברווח הנקי ברבעון לכ-3.7 מיליון שקל.

מניית שוהם ביזנס הגיבה לדוחות בעלייה של 7% במחזור גבוה והשלימה התקדמות של 125% בשנה האחרונה. שוויה של החברה בבורסה הגיע לכ-156 מיליון שקל. 

עוד כתבות

עסקה / צילום: Shutterstock

מגה אור של צחי נחמיאס מכרה מרכז לוגיסטי לרמי אונגר

אונגר ירכוש את המכרז ב-470 מיליון שקל ● המכירה צפויה להניב למגה אור רווח של 116 מיליון שקל לאחר מס ותזרים מזומנים חופשי בהיקף של כ-410 מיליון שקל ● בווליו בייס טוענים שהעסקה "מדהימה" וכי זו "התשואה הנמוכה ביותר אי פעם שבה מימשה חברה ציבורית בישראל נכס מניב

טביעות אצבע, מאגר ביומטרי / צילום: שאטרסטוק

שני אירועי אבטחה בשנתיים: חומרים חדשים נחשפים בעתירה נגד המאגר הביומטרי

שני האירועים התרחשו ב-2017 ו-2018, ונחשפו לראשונה במסמכים שהגישה המדינה לתנועה לזכויות דיגיטליות במהלך דיון בבג"ץ ● רשות האוכלוסין: "מדובר באירועים תפעוליים שאינם נוגעים לאבטחת המאגר הביומטרי עצמו או לחשש מפני דליפת מידע מהמאגר הביומטרי"

צופים בבורסת טוקיו בדונלד טראמפ/ צילום: רויטרס, Toru Hanai

מגמה שלילית באסיה; מדד שנחאי מאבד 1.8%

הזהב נסחר בשיא של 6 שנים ● נשיא ארה"ב ונשיא סין ייפגשו ב-28 ביוני במסגרת פסגת G-20 שתיערך ביפן ● בית המשפט באוקלהומה אישר אתמול את ההסדר שחתמה טבע בפרשת האופיואידים

ראש עיריית  ת"א, רון חולדאי / צילום: איל יצהר, גלובס

"אחד מכל שלושה תיירים בת"א לן בדירה. אם לא נטפל בשוק הפרוץ הזה, זה יפגע בנו"

עיריית ת"א השיקה תוכנית-אב לתיירות, שעיקריה הם פיתוח של אתרי התיירות ופריסתם על חלקים נרחבים יותר בעיר ● חולדאי: "ת"א רחוקה מהתופעות השליליות של תיירות בעולם, אבל צריך להתייחס לאתגרים כמו יציאה של דירות משוק השכירות לטובת תיירים, לצד מחסור בחדרי לינה"

זמי אברמן / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף עידן בפלוריסטם: אברמן פורש מתפקיד המנכ"ל וימונה ליו"ר

זמי אברמן כיהן בתפקיד מאז 2005 ● בשנתיים האחרונות חלק אברמן את ניהול החברה עם יקי ינאי, אשר ישאר כעת מנכ"ל יחיד בחברה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

איראן: מתקפת הסייבר האמריקאית נכשלה

האיראנים מגיבים לסנקציות של טראמפ ● טראמפ מגביר את הלחץ על הרפובליקה האיסלאמית במטרה לפתוח בשיחות חדשות על תכנית הגרעין שלה

לילך אשר טופילסקי, כנס הנדל"ן של EY / צילום: אורן טסלר,

בנק דיסקונט משיק מודל ייעוץ השקעות חדש לקרנות הנאמנות: לטווח ארוך יותר ועם נתונים כמותיים

המודל החדש יחל להיכנס לשימוש בבנק כבר בשבוע הבא, כאשר הליך ההטמעה שלו ייעשה בכמה פעימות ● גורם מעורה מספר כי המודל "נועד לנטרל מניפולציות ומשחקים שיווקיים"

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler

מי יחליף את מריו דראגי? משחק הפוקר האירופי מתקרב לנקודת הכרעה

בתחילת השבוע הבא יתכנסו מנהיגי האיחוד האירופי כדי להחליט על שורת מינויים, ביניהם מחליפו של נשיא הבנק האירופי המרכזי, אשר יפרוש מתפקידו ב-1 באוקטובר ● הבחירה נעשית מאחורי דלתות סגורות, בעסקאות רבות אינטרסים ורוויות פוליטיקה ● שישה מועמדים בולטים, ואף לא אישה אחת, ניצבים נכון לעכשיו על קו הזינוק

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

ממחר: עיצומים במשרד הביטחון - בקשות יצוא של אלביט ורפאל לא יטופלו

ועד העובדים של משרד הביטחון הודיע היום לראשי החברות כי בקשותיהם לא יטופלו החל ממחר ועד להודעה חדשה ● זאת, במסגרת עיצומים שבהם יפתחו עובדי המשרד במחאה על מה שהוגדר "ההתנהלות חסרת תום הלב מצד משרד האוצר והפגיעה הצפויה בשליחים עובדי המדינה בחו"ל"

מיכל רוזין / צילום: דוברות הכנסת,

עשרה תיקי פגיעה מינית נפתחו במשטרה: כמה מהם יגיעו לביהמ"ש?

הנתונים של רוזין על שיעור הפגיעות המיניות שמגיעות לדיון משפטי נשמעים נמוכים ●  הסתכלנו בעצמנו ● המשרוקית של "גלובס"

תעבורת האינטרנט/ צילום: Shutterstock

השיטה המתוחכמת של החברות הסיניות "לחטוף" את תעבורת האינטרנט

שני אירועים חריגים שאירעו בחודשים האחרונים הובילו ל"השתלטות" של חברת צ'יינה טלקום הסינית על הרשתות שבהן עבר המידע לשירותי גוגל ולספקיות סלולר אירופיות ● פרופ' יובל שביט, שהקים חברה שמנסה למנוע "חטיפה" של תעבורת רשת, מסביר כיצד ניתן לבצע כך מתקפות סייבר, מה הקשר של האיראנים ואיך אפשר להתגונן

קו המלונות בתל אביב / צילום: תמר מצפי

למרות האירוויזיון: ירידה של 2% במספר הלינות בת"א במאי 2019

לפי התאחדות המלונות, 2.28 מיליון לינות נרשמו בחודש החולף בבתי המלון בארץ, מתוכם כ-1.2 מיליון לינות של תיירים (עלייה של 3% לעומת מאי אשתקד) וכ-1.1 מיליון לינות של ישראלים (ללא שינוי מהשנה הקודמת)

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

חוסר השקיפות של נתניהו מול ועדת ההיתרים: מה יש לו להסתיר?

ועדת ההיתרים לא יכלה להסתפק בהצהרות ההון שנתניהו העביר למבקר המדינה, כי לדבריה, הן אינן שלמות ● התנהלותו של רה"מ מול ועדת היתרים לאורך כל הדרך נגועה בחוסר שקיפות, שמעלה חשש שלנתניהו יש מה להסתיר ● פרשנות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

הממשלה אישרה את הקיצוץ התקציבי; הנגיד: "לממשלה הבאה לא תהיה ברירה, תצטרך להעלות את שעורי המס"

(עדכון) - הממשלה אישרה היום את צעדי ההתאמות לתקציב המדינה, במסגרתם תהיה הפחתה בסך 1.234 מיליארד שקל מתקציבי משרדי הממשלה לטובת מימון פרויקט ביטחוני, סבסוד הצהרונים פ וטיפול בנפגעי שריפות ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר בישיבת הממשלה כי רמת הגירעון בישראל גבוהה מאד בהשוואה בינ"ל ● להערכתו, הגירעון הצפוי ללא צעדים מתקנים הוא מעל 4.5 אחוזי תוצר

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

וול סטריט ננעלה ביציבות: טבע איבדה 2.4%; הזהב דהר לשיא של 6 חודשים

המדדים המובילים בארה"ב סגרו יום מנומנם ללא שינוי מהותי בציפייה לפסגת ה-G20 בהמשך השבוע ● המיזוג בין בריסטול מאיירס לסלג'ן מתעכב ברקע לדרישות רגולטוריות ● הבורסה באיסטנבול עלתה ב-1.2% ברקע לתבוסה של ארדואן ● נעילה מעורבת באירופה, הדאקס איבד 0.6%

בנימין נתניהו וניקולאי פטרושב / צילום: חיים צח, לע"מ

מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה: "ביטחון ישראל הוא גם אינטרס שלנו"

נתניהו נפגש עם היום מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה ניקולאי פטרושב ● מחר צפוי כינוס משולש, של היועצים לבטחון לאומי של ישראל, של ארה"ב ושל רוסיה ● נתניהו אמר בקשר לאיראן: "הגנה עצמית זה לקח חשוב מאוד בהיסטוריה של המאה ה-20, בוודאי עבור העם היהודי ומדינתו"

רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת תוצרת Root Robotics / צילום: יח"צ

לא רק ניקיון: הרובוט החדש של iRobot ילמד את ילדיכם לתכנת

החברה הודיעה על רכישת חברת Root Robotics שפיתחה רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת ● הרובוט מלמד ילדים מגיל ארבע ומעלה כישורי תכנות ופתרון בעיות, באמצעותה הם יכולים לתכנת את הרובוט לבצע משימות שונות

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תוכנית המריבה של ת"א: המחירים לא עלו, 300 עררים הוגשו, אבל העירייה ממשיכה לדרוש היטלי השבחה

למעלה מ-300 עררים הוגשו עד היום על היטלי ההשבחה שנשלחו למוכרי דירות ברובעים 3 ו-4 בת"א, רובם המכריע אופסו או הונמכו משמעותית ● השמאי המכריע משה נדם: "מבחן השוק מלמד כי קונה סביר אינו משלם יותר עבור דירה הכלולה בתוכנית הרובע"

דלית זילבר / צילום: ניב קנטור	,

מנכ"לית מינהל התכנון: "תמ"א 38 מסיימת את הדרך"

את הדברים אמרה דלית זילבר בפאנל בנושא דיור בו חשפה כי מינהל התכנון יחל לתכנן שכונות שלמות בערים, תכנון שיחליף את התמ"א הנקודתית ● מנהל רשות מקרקע ישראל עדיאל שמרון הבהיר לממשלה: "הכנסות רמ"י תלויות בפינוי שדה דב" , הוא גם קרא להמשיך את תוכנית מחיר למשתכן

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

חברת MTI רוכשת 50% מחברה אוסטרלית בכ-2 מיליון שקל

החברה הנרכשת היא המפיצה באוסטרליה של החברה הבת של MTI, העוסקת בפתרונות בתחום בקרת המים