גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מצוקת האשראי של עסקים קטנים רבים, המתקשים לקבל הלוואות מהבנקים, לצד המשך הצמיחה במשק הישראלי עם רוח גבית מהריבית המאוד נמוכה, תרמו לתוצאות משופרות שהציגו בימים האחרונים ארבע חברות הפועלות בתחום המימון החוץ בנקאי לרבעון הראשון של השנה -  פנינסולה, אס.אר. אקורד, אופל בלאנס ושוהם ביזנס . החברה הציבורית הגדולה בתחום, אחים נאוי, עדיין לא פרסמה תוצאות לרבעון הראשון. 

פעילותן של חברות האשראי החוץ בנקאי מתרכזת בעיקר בניכיון צ'קים (ממסרים דחויים) - עסקת המרה שבה מקבלים לקוחות החברה את ערכם הכספי של הצ'קים הדחויים שבידם, ואלה מוסבים לחברה בתמורה לעמלה הנקבעת באחוזים. בשנה האחרונה החברות הפועלות בענף נהנות מרוח גבית חזקה גם מכיוון הרגולטור, המאפשר להם להרחיב פעילות, להגדיל את תיקי האשראי ולחדור לתחומי פעילות חדשים, כמו מתן הלוואות לטווח ארוך לעסקים בינוניים. זאת, לצד הגדלת היקפי הגיוס שלהם בשוק ההון ובבנקים.

פנינסולה, שייסד המנכ"ל מיכה אבני ונמצאת כיום בשליטת בית ההשקעות מיטב דש, דיווחה אתמול על צמיחה של 34.3% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של כ-18 מיליון שקל. הוצאות המימון של החברה גדלו בשיעור מתון יותר של 13.6% לרמה של כ-2.5 מיליון שקל וההפרשות להפסדי אשראי גדלו ב-50% לכ-1.5 מיליון שקל. בשורה התחתונה הציגה החברה עלייה של 45.6% ברווח הנקי שהגיע לכ-7 מיליון שקל. במקביל לפרסום הדוחות הודיעה פנינסולה כי תחלק דיבידנד בהיקף של כ-4 מיליון שקל.

מיכה אבני, מייסד ומנכ"ל קבוצת פנינסולה

מניית פנינסולה הגיבה לדוחות בעלייה של יותר מ-10% אתמול, היום רשמה עלייה של 1% והשלימה התקדמות של כ-30% בשנה האחרונה. שוויה של החברה בבורסה עומד על כ-320 מיליון שקל.

אייל שני, סמנכ"ל השקעות בבית ההשקעות אפסילון, ציין בתגובה לדוחות פנינסולה כי "החברה הציגה דוחות חזקים שמעידים על המשך צמיחה בענף האשראי החוץ בנקאי. מרווח האשראי נטו של החברה הסתכם במעל 8%, נתון המעיד על יציבות בפעילות העסקית. "בשורה התחתונה רשמה פנינסולה רווח נקי של כ-7 מיליון שקל, נתון המשקף רווח שנתי של כ-30 מיליון שקל וביחס לשווי השוק של החברה, המכפיל הנוכחי אטרקטיבי ועומד על פחות מ-10".

חברות מימון חוץ בנקאי ברבעון הראשון במיליוני שקלים

"בתמחור הנוכחי אנו רואים בחברה הזדמנות השקעה והמשך צמיחה גם ברבעונים הקרובים ומניחים כי תיק האשראי ימשיך לצמוח במקביל במהלך השנה, מה מה שעשוי לתרום לגידול בשורת הרווח ולחיזוק מעמדה של החברה בענף האשראי החוץ בנקאי", אמר שני.

מניית אס.אר. אקורד של עדי צים (מחזיק בכ-87% מההון) קפצה היום ב-14% לאחר שהחברה דיווחה אמש על תוצאות חזקות לרבעון. בשורה העליונה הציגה החברה ברבעון הראשון קפיצה של 73% בהכנסות המימון לעומת הרבעון המקביל, לרמה של 24.3 מיליון שקל. זאת, בין היתר על רקע גידול במסגרות האשראי שקיבלה החברה מבנקים ומנותני אשראי אחרים.

עדי צים / צילום: יחצ

הוצאות המימון של החברה גדלו ב-82% והגיעו לכ-5 מיליון שקל ואילו ההפרשות על הפסדי אשראי הצטמקו ב-16% לרמה של כ-500 אלף שקל בלבד. בשורה התחתונה הציגה אס.אר. אקורד קפיצה של 83% ברווח הנקי שהגיע לכ-12.5 מיליון שקל.

העלייה החדה במניה היום השלימה התקדמות של 95% בערך המניה בשנה האחרונה ושוויה של החברה הגיע לשיא של 337 מיליון שקל.

לחברה יש מדיניות חלוקת דיבידנד של לפחות 50% מהרווח כך שבמקביל לפרסום התוצאות הכריזה החברה הודיעה החברה כי תחלק במהלך יוני דיבידנד של 8 מיליון שקל עבור הרבעון הראשון.

"כניסת אלטשולר שחם מקדמת את אופל בלאנס"

גם אופל בלאנס, אותה מוביל המנכ"ל דני מזרחי, הציגה תוצאות טובות. הכנסות המימון של החברה ברבעון גדלו ב-13% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והסתכמו בכ-15.8 מיליון שקל. הוצאות המימון של החברה גדלו ב-21% והגיעו לכ-2 מיליון שקל וגם אצלה נרשמה ירידה, של 47%, בהפרשות על הפסדי אשראי שהצטמקו לרמה של 918 אלף שקל בלבד.דני מזרחי, בעלי אופל בלאנס / צילום: יחצ

שורת הרווח הנקי הצביעה על שיפור של 25% ברבעון האחרון, לרמה של כ-6.5 מיליון שקל, מה שמאפשר לאופל בלאנס לחלק בתחילת יוני דיבידנד בהיקף של 3 מיליון שקל לבעלי מניותיה.

מניית אופל בלאנס הגיבה לדוחות בעלייה של כ-1% והשלימה התקדמות של יותר מ-60% בשנה האחרונה. שוויה של החברה הגיע לכ-295 מיליון שקל.

באופל בלאנס  שולטים המנכ"ל דני מזרחי, שחר מזרחי, יהושע מזרחי, מיכאל איתן, עודד איתן ואורן בן יאיר. אליהם הצטרף בית ההשקעות אלטשולר שחם, שהשקיע 27 מיליון שקל תמורת 10% מהחברה (בהנפקה פרטית).

האנליסט מאיר סלייטר מבית ההשקעות ווליו בייס כתב בתגובה לדוחות כי "אנו ממשיכים לסקר את אופל בלאנס בהמלצת קנייה". סלייטר עידכן את מחיר היעד למניה ל-3.9 שקלים, גבוה ב-18% ממחירה הנוכחי בבורסה.

לגבי הכניסה של אלטשולר שחם לחברה כתב סלייטר כי "מנקודת מבטנו, ההנפקה משקפת הבעת אמון מצד גוף מוסדי גדול והיא משפרת את המעמד התחרותי של החברה. בצד העסקי, ההנפקה מאפשרת לחברה לצמוח מהר יותר והיא עשויה להביא לעליית דירוג שתוריד את מחירי החוב של החברה. מדובר על מהלך מצוין שמקדם את החברה באופן משמעותי".

החברה הרביעית והקטנה מכולן, שגם היא הציגה תוצאות טובות ברבעון הראשון, היא שוהם ביזנס, שבשליטת היו"ר אלי נידם. שוהם הציגה צמיחה של 72% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל, לרמה של כ-10.8 מיליון שקל. במקביל, הוצאות המימון גדלו ב-61% והגיעו לכ-3.7 מיליון שקל.

גם אצל שוהם, בדומה לאסאר אקורד  ואופל בלאנס, נרשמה ירידה בהוצאות על הפסדי אשראי (של 12%) ואלה הסתכמו ב-332 אלף שקל בלבד. בשורה התחתונה דיווחה החברה על קפיצה של 89% ברווח הנקי ברבעון לכ-3.7 מיליון שקל.

מניית שוהם ביזנס הגיבה לדוחות בעלייה של 7% במחזור גבוה והשלימה התקדמות של 125% בשנה האחרונה. שוויה של החברה בבורסה הגיע לכ-156 מיליון שקל. 

עוד כתבות

עמוס לוזון, מגדלי יו / צילום: איל יצהר

ירידה חדה בפעילות או ריקון החברה ע"י עמוס לוזון – מה הוביל לקריסתה של דורי בנייה?

לטענת חברת הבנייה של עמוס לוזון בבקשת הקפאת ההליכים, היא נקלעה למצבה הקשה בשל ירידה חדה בפעילות ופגיעה קשה במוניטין ● ל-81 דיירי מגדלי ת"א יש הסבר אחר, ובמרכזו הטענה כי בשנים האחרונות הוביל לוזון מהלכים מתוחכמים ושיטתיים להברחת נכסים בעשרות מיליוני שקלים ● דורי בנייה: "טענות מופרכות"

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אמא של אדם נוימן: "יש הפי אנד, הוא חזר בתשובה"

"אדם אפילו לא היה עצוב כשהיה כל הבלגן", אמרה ד"ר אביבית נוימן, אמו של אדם, בראיון לאילה חסון ● זאת בוקר לאחר החלטת דירקטוריון WeWork לאשר לסופטבנק להשתלט על החברה ולשלם לנוימן 1.7 מיליארד דולר כדי שיעזוב את הדירקטוריון

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

זריקת מרץ מהרגולטור: רשות שוק ההון תשחרר 100 מיליארד שקל לתשתית

הממונה על רשות שוק ההון אמר בוועדת הכספים כי הוא מתכוון לאפשר לגופים המוסדיים להחזיק בעד 49.9% מפרויקטי תשתיות מקומיים, לעומת 20% שהם הורשו להחזיק עד כה ● ברקת טען כי תקציב הרשות עומד על כשליש מתקציב רשות ני"ע, וכי יש להגדילו

הפגנה נגד שימוש בפלסטיק, היום בכיכר רבין / צילום: מעיין קרשן

מחאת הורים בת"א: על העירייה לחדול להשתמש בפלסטיק בגנים

אוזלת היד של עיריית ת"א בנושא שימוש בכלי פלסטיק לא משאירה את ההורים אדישים: בשעה זו מתקיימת הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית ת"א, במחאה על שימוש בכלי פלסטיק בגני העירייה ובצהרונים ● מארגנות ההפגנה: "כל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים – 20 מיליון בשנה" ● עיריות אחרות ברחבי ישראל כבר זנחו לחלוטין את השימוש בפלסטיק החד פעמי

דורון שגב / צילום: יח"צ Dropsicle

המיליארדר טים דרייפר מינה את דורון שגב לנציגתו בישראל

דרייפר מינה את דורון שגב לנציגת Draper Ecosystem בישראל במטרה להגדיל את טווח פעילותו הגלובלית, בדגש על מדינות המזרח התיכון

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. זה ממש לא מפעל חיי - לא אכפת לי מדורי בנייה"

עמוס לוזון, הבעלים של חברת א. דורי בנייה, אמר את הדברים בדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים, ובתשובה לדברי השופטת איריס לושי-עבודי שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו ● השופטת מתנגדת להסדר הנושים ולבקשת ההקפאה

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

טראמפ: "הסנקציות על טורקיה יבוטלו; הפסקת האש קבועה"

נשיא ארה"ב התייחס הערב להפסקת האש בסוריה: "הבסנו 100% מהכליפות של דאעש" ● טראמפ ציין כי הוא שומר את על הזכות לחדש את הסנקציות והודיע כי הוא עשוי להיפגש עם ארדואן

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט עבר לגנץ: "נקים ממשלת פיוס לאומית שתאחד את הקרעים בעם"

מחר אמורים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד להיפגש לשיחת מו"מ ראשונה ● ריבלין: "ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר תוך שנה על הציבור" ● גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית" ● גנץ לנתניהו: "מכיר בזכויותיך ומאחל לך לצאת נקי מכל העניינים המשפטיים. תוצאות הבחירות מחייבות שינוי"

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.1%; טאואר צנחה בכ-5%

ננו דיימנשן זינקה ב-14.4%, טלרד זינקה ב-7.7% על רקע הליכי התייעלות, קסטרו קפצה ב-6.7%, מניות הקנאביס הרודיום ושיח מדיקל עלו ביותר מ-6% כ"א ● מנגד, קרדן אן.וי צנחה ב-17.7%, אופקו צללה ב-10.16%, המשביר איבדה 6.3% ורדהיל נפלה ב-6%

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

ביטקוין / צילום: רויטרס

שער הביטקוין ירד ל-7,500 דולר - שפל של 5 חודשים

בזמן שמארק צוקרברג משיב לשאלות הקונגרס האמריקאי בשימוע על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, צנח הביטקוין למחירו הנמוך ביותר מאז 18 במאי

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

מייסדי היי אוטו רועי בהרב ואייל שפירא  / צילום: אסנת קרסננסקי

הסטארט-אפ Hi Auto של זהר זיסאפל גייס 4.5 מיליון דולר בסבב סיד

את סבב הגיוס הובילו דלק מוטורס יחד עם זיסאפל, המשמש גם יו"ר פעיל בחברה ● סבב הגיוס נועד לשם השלמת פיתוח ראשוני של מערכת אודיו-ויזואלית להפרדת דוברים ולניקוי רעשי רקע ● בשנה הבאה תוצע המערכת גם לקהל הרחב, שיוכל לעשות בה שימוש לצורך ביטול רעשים מקבצי וידאו אודיו

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

גיל שויד, מאחוריך: פאלו אלטו וניר צוק עקפו את צ'ק פוינט גם בשכר

האופציות הזניקו את השכר של צוק ל-36 מיליון דולר ב-2019 ● פאלו אלטו, המספקת פתרונות לאבטחת מידע, כבר נסחרת בשווי של 20 מיליארד דולר, אף שאינה רווחית לפי כללי החשבונאות המקובלים

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק