גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בחירות באירופה: האם בת הכומר שהרגיזה את ענקיות הטק בדרך להפוך לנשיאת הנציבות?

הבחירות לפרלמנט האירופי ייצאו לדרך מחר ויינעלו ביום ראשון בערב ● בעוד עיני כולם נשואות לראות עד כמה יתחזק הימין האירו-סקפטי המתנגד להגירה, ענקיות הטכנולוגיה גם הן עוקבות בחשש אחרי התוצאות, שעשויות לסלול את דרכה של הנציבה הדנית לענייני תחרות לתפקיד החשוב ביותר באיחוד

עמנואל מקרון  תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס
עמנואל מקרון תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס

פעם בחודש אורזים חברי הפרלמנט האירופי את המזוודות ואת תיקי המסמכים שלהם ונודדים דרומה, לשטרסבורג הקטנה שבחבל אלזס שבצרפת, מקום מושבו הרשמי, אך לא המעשי, של בית הנבחרים. למרות שרוב פעילותו נעשית במשכן מפואר בבריסל, בעקבות ההתעקשות הצרפתית על מרכזיותה באיחוד, נקבע כי הוא יתכנס כאן לפחות פעם בחודש. עלות "הקרקס הנודד של בריסל", כפי שמכונה התופעה, היא 200 מיליון אירו בשנה, ובמהלך השנים הוא הפך לאחד מסמלי הביורוקרטיה של האיחוד האירופי, ולדרך שבה הוא מתנהל מעל ראשי התושבים, תוך בזבוז כספים.

מחר (ה') יחלו כחצי מיליארד תושבי מדינות האיחוד האירופי להצביע מי מטעמם יאייש את 751 המושבים של הפרלמנט האירופי, ויזכה לבקר פעם בחודש בשטרסבורג. הפרלמנט אולי נחשב רשמית לבית הנבחרים המייצג את הציבור השני בגודלו בעולם, אחרי הודו, אבל הסמכויות המוגבלות שלו, האופי של הפרוצדורות בו ושיעור ההצבעה הנמוך לו (בעיקר במזרח אירופה), הופכים אותו למוסד סמלי יותר מאשר לרשות מחוקקת אמיתית, כפי שהיא קיימת בדמוקרטיות מערביות.

למרות זאת, הבחירות לפרלמנט האירופי מכריעות בשני מובנים: הן משמשות נייר לקמוס למגמות הפוליטיות ביבשת ולממשלות המכהנות, והן גם מסייעות לקבוע מי ייבחר לתפקיד החשוב ביותר באיחוד - נשיא הנציבות האירופית. אם את הנציבות אפשר להקביל לממשלה של האיחוד האירופי, נשיאה הוא הדבר הקרוב ביותר לתשובה לשאלה המיוחסת להנרי קיסינג'ר בשנות ה-70 - "למי אני צריך להתקשר כשאני רוצה להתקשר לאירופה?"

מי שמילא את התפקיד בחמש השנים האחרונות הוא ז'אן-קלוד יונקר מלוקסמבורג. יונקר (64) נחשב ל"פוליטיקאי של פוליטיקאים", לאשף העסקאות מאחורי דלתות סגורות ולאומן הבריתות החשאיות. "כשהמצב נהיה באמת קריטי", אמר פעם בלי להסס, "מגיע הזמן לשקר". הוא הפך לסמל של האיחוד, בעיקר בעיני המתנגדים לו. "הגיע הזמן לקחת את אירופה מהיונקרים ומהמרקלים ומיפי הנפש", הכריז מתיאו סלביני, ראש מפלגת ה"ליגה" באיטליה.

אבל יונקר הודיע כי יפרוש בסתיו הקרוב, ופתח מרוץ בין שלוש הסיעות הגדולות בפרלמנט האירופי לגבי המחליף שלו. בבחירות הנוכחיות, בשל הרכב המועמדים, עוקבים בחשש אחרי המרוץ לא רק בבירות אירופה אלא גם במטות ענקיות הטכנולוגיה הבינלאומיות ובבנקים, בתעשייה ובכל מקום שבו ישנם עסקים גדולים. הם בעיקר חוששים ממועמדת אחת, שלא נחשבה כמועמדת ריאלית אך בשבועות האחרונים גוברים הדיווחים כי סיכוייה גוברים להיות האישה הראשונה בתפקיד - מרגרטה וסטאייר.

הפוליטיקאית הדנית (51), המכהנת בחמש השנים האחרונות כנציבת האיחוד לענייני תחרות, קנתה את לב הציבור האירופי במלחמה חסרת פשרות על מיסוי תאגידים בינלאומיים, ובמיוחד ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות. היא הכריחה את אפל לשלם 13 מיליארד, דרך ממשלת אירלנד שחתמה איתה על הסכם מס מופחת לא-חוקי; היא קנסה את גוגל ב-7 מיליארד אירו עד כה, היא חוקרת בימים אלה את אמזון, ושמה על הכוונת גם את תעשיית הרכב הגרמנית ואת הבנקאות האירופית. בשבוע שעבר אף איימה לפרק את פעילות פייסבוק באירופה, אך אמרה כי "זה יהיה רק המוצא האחרון".

וסטאייר, בתו של כומר, גדלה בכפר קטן בדנמרק ומתגאה בכך שעל שולחנה בנציבות מונח פסל "אצבע משולשת" שמייצג את העובדה שלא כולם יאהבו אותה. היא נכנסה באופן רשמי למרוץ רק לפני חודשיים, אבל לפי פרשנים, בשל הדינמיקה העדינה של המו"מ בין ברלין לפריז באיחוד האירופי, סיכוייה לזכות בתפקיד אינם מבוטלים.

וסטאייר מועמדת לתפקיד מטעם הסיעה הליברלית הפרו-עסקית בפרלמנט האירופי (ALDE), שכוללת מפלגות כמו הליברל-דמוקרטים בבריטניה, ה-FDP בגרמניה, והיא גם זכתה לתמיכה חשובה מצד תנועת "אן מארש" של נשיא צרפת, עמנואל מקרון. הסיעה רחוקה מלהיות הגדולה ביותר בפרלמנט. עמדה זו תהיה שמורה ככל הנראה ל"מפלגת העם האירופי" (EPP) - אוסף מפלגות מרכז-ימין שמרניות - שנחושה למנות לתפקיד נשיא הנציבות את הפוליטיקאי הבווארי מנפרד וובר (46). אחריה בסקרים מגיעה הסיעה הסוציאל-דמוקרטית (S&D), שהמועמד שלה לתפקיד הוא ההולנדי פרנס טימרמנס (58).

וובר (46) הוא המועמד המוביל לתפקיד, משום שבפרלמנט האירופי נהוג כי הסיעה הגדולה ביותר היא שממנה את הנשיא, אך ייתכן כי צרפת ומדינות נוספות, בשל החשש מ"השתלטות גרמנית" על האיחוד האירופי (וובר הוא חבר מפלגתה של אנגלה מרקל, א"א), יטרפדו את המינוי. מקרון כבר הספיק לבקר את השיטה הקיימת, וגם מרקל הודתה שיש עליה ביקורת. כך - כמועמדת השלישית שאינה שמרנית ואינה סוציאל-דמוקרטית, ושיכולה לשקם קצת את התדמית הבלתי-פופולרית של האיחוד - עשויה וסטאייר לקטוף את התפקיד.

בהתאם לכך, פתחה הפוליטיקאית הדנית השאפתנית בשורת ראיונות לכלי תקשורת ברחבי היבשת בשבועות האחרונים. היא לא הציבה את מלחמת המס בתאגידים הבינלאומיים בראש סדר היום בדבריה, אלא אמרה כי המאבק בהתחממות הגלובלית, סוגיית ההגירה ושמירת הביטחון של אזרחי האיחוד יעמדו בראש מעייניה, אם תיבחר. היא דיברה גם על חשיבות חופש העיתונות ועל זכויות שוות לכל תושבי האיחוד. "הגיע הזמן שאישה תכהן בתפקיד הבכיר ביותר באיחוד האירופי", אמרה.

הבחירות יתקיימו ממחר ועד יום שני ב-28 המדינות החברות באיחוד, כולל בריטניה, וההצבעה מתנהלת כמו בבחירות לאומיות, בהגעה פיזית לקלפי או בשליחת מעטפה דרך הדואר. התוצאות, שצפויות להתפרסם בהדרגה בימים הקרובים, ישקפו עד כמה באמת התחזק הגוש הליברלי שהציב את וסטאייר כמועמדת מטעמו, ובמיוחד עד כמה הידרדר מצבן הפוליטי של מפלגות המרכז השמרניות והסוציאל-דמוקרטים, על רקע הזינוק בתמיכה בימין. לאחר מכן, יחל שלב העסקאות מאחורי הקלעים. באופן מעניין, אך לא יוצא דופן, האיחוד האירופי אולי קבע בצורה ברורה ומחייבת שהפרלמנט יהיה חייב להתכנס פעם בחודש בשטרסבורג, אבל נמנע מלקבוע בבירור ובאופן שקוף את הדרך שבה הוא בוחר בנשיא הנציבות, או בנשיאה. 

עד כמה יתחזק הימין ומה חושבים הצרפתים על מקרון? השאלות הגדולות של הבחירות לפרלמנט

"האיש החזק החדש של אירופה", הכריז פוסטר המציג את שער השבועון הצרפתי "לה-פואן", על רקע תמונתו של מתאו סלביני, מנהיג מפלגת "הליגה" האיטלקית, בכיכר המרכזית של שטרסבורג אתמול. העיתונאי לשעבר, שהפך את המפלגה מתנועה צפון-איטלקית בדלנית למפלגה כלל-איטלקית המתנגדת להגירה, לאסלאם ולאיחוד האירופי במתכונתו הנוכחית, כבר מוכרז כמנצח הגדול של הבחירות לפרלמנט האירופי, עוד לפני שהתקיימו. זאת בעיקר משום שהסקרים חוזים בעקביות "התפוצצות אלקטורלית" של גוש הימין האירו-סקפטי בבחירות הללו - מ-70 מושבים כיום ל-122 מושבים לפחות, ויש סקרים החוזים עד 180 מושבים.

סלביני רקם בחודשים האחרונים בריתות בימין הקיצוני, מצפון ומדרום אירופה, והצליח לאגד את מפלגתו יחד עם מפלגות ימין בצרפת, פינלנד, בלגיה, הולנד, אוסטריה ועוד. במקביל נוצרו איגודים נוספים של מפלגות אירו-סקפטיות, ונראה כי הפרלמנט האירופי הבא יהיה ככל הנראה ימני יותר - וביקורתי הרבה יותר כלפי האיחוד - מאשר הנוכחי.

זו רק אחת מהמגמות המרכזיות שיאפיינו את הבחירות שיחלו מחר. סוגיה נוספת המרכזת עניין רב היא כמה תמיכה יביע הציבור הצרפתי במפלגת אן מארש של הנשיא מקרון, שכרגע מובילה בהפרש קטן בלבד על החזית הלאומית של מארין לה-פן. חלק מכלי התקשורת בצרפת רואים בבחירות ביום ראשון "בחירות אמצע" בעבור מקרון, שניצב כבר יותר מחצי שנה מול הפגנות המוניות שקוראות להתפטרותו.

בגרמניה ישמשו תוצאות הבחירות ככלי לראות אם נשחקה התמיכה במפלגת השלטון השמרנית של מרקל (CDU), ואם הגיע זמנה של הקנצלרית לפרוש מהתפקיד ולהעביר את המושכות, כפי שהבטיחה בעבר. בבריטניה, שבה הסקרים מראים כי נייג'ל פאראג' ומפלגת המחאה שלו יכניסו יותר נציגים לפרלמנט מאשר הלייבור והשמרנים יחד, ישמשו הבחירות מדד להערכה עד כמה סולד הציבור מראשת הממשלה תרזה מיי ומייסורי הברקזיט הבלתי-נגמרים. במזרח אירופה, השאלה העיקרית תהיה אם שיעור ההצבעה הנמוך בעבר, שמשקף חוסר אמון וחוסר רלוונטיות של הפרלמנט, ישתנה בבחירות הנוכחיות, שמקרון הגדיר באחרונה כ"בחירות החשובות ביותר ב-40 השנים האחרונות".

עוד כתבות

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית