גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל טוב יודע לשאול שאלות נכונות: המדריך לשאלות טובות

בלי להביך או להפגין שליטה - המדריך לשאילת שאלות שמעודדות פתרונות יצירתיים

קריירה / צילום: שאטרסטוק
קריירה / צילום: שאטרסטוק

נהוג לומר שאי-שפיות פירושה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם, ולצפות לתוצאה שונה בכל פעם. ניתן לומר אותו דבר גם על אמנות שאילת השאלות: אם תשאלו אותו סוג שאלות פעם אחר פעם, יהיה זה טירוף מצדכם לצפות לסוג אחר של תשובות בכל פעם.

האמירה הפשוטה הזאת מגלמת קריירה שלמה של מחקר, לימוד וייעוץ. אף אחד לא חולק עליה. מי יתווכח עם הטענה שיש ערך רב לניסוח מחודש ומבריק של שאלה? אלא שרוב האנשים רוצים שיגישו להם את חמש השאלות שוברות הפרדיגמות מוכנות לשימוש. למרבה הצער זה בלתי אפשרי. מה שכן אפשרי זה ליצור את התנאים שבהם הסיכוי גדול יותר להעלאת השאלות הנכונות, בכמה שלבים ברורים, קונקרטיים ומדידים. 

1. הבינו אילו סוגי שאלות מעוררים חשיבה יצירתית. יש המון שאלות שאפשר לשאול, אבל רק השאלות הטובות ביותר מסירות את החסמים לחשיבה יצירתית ומתעלות אנרגיה בנתיבים חדשים ופרודוקטיביים יותר. לשאלה שעושה זאת יש חמישה מאפיינים: היא ממסגרת מחדש את הבעיה, היא מציתה את הדמיון, היא מקדמת בברכה מחשבות של אחרים, היא פותחת מרחב לתשובות שונות, והיא לא-אגרסיבית, כלומר היא לא נועדה להביך, להשפיל או להפגין שליטה באדם האחר.

כך, לדוגמה, מנכ"ל שאני מכיר במקום לשאול את המנהלים שלו שאלה כמו "המתחרה X הקדימה אותנו במהלך ההוא, איך נתנו לזה לקרות?", שואל "עם מה אתה מתמודד כעת, ואיך אני יכול לעזור?". ללקוחות ולשותפות בשרשרת האספקה הוא מציג את השאלה: "אם היית בנעליים שלי, מה היית עושה באופן שונה ממה שאתה רואה שאנחנו עושים עכשיו?".

חישבו על האופן שבו משנות שאלות כאלה את המשוואה כולה. אנשים אינם מתחילים לענות כשהם במגננה. כשהשאלות הן פתוחות, ותשובות יכולות להיות יצירתיות.

2. צרו הרגל של הצגת שאלות. מנהלים רבים אינם רגילים לשאול שאלות, אלא לתת תשובות. בשלב ראשון, יעזור לחקות שאלות של אחרים. הדבר דומה לתרגול סולמות בפסנתר. ברגע שתשלטו בסולמות, תוכלו להתחיל לאלתר. טוב תעשו אם תיצמדו לשאלות שמציג המומחה לניהול פיטר דרוקר, שאוהב להתניע חשיבה אסטרטגית באמצעות השאלה: "אילו שינויים התרחשו לאחרונה שאינם עולים בקנה אחד עם 'מה שכולם יודעים'?"

3. צרו שאלות חדשות בעצמכם. אל תסתפקו בסט השאלות הגנריות, גם אם לדעתכם הוא מכסה את הסוגיות הבסיסיות. אחרת, הדבר יהפוך לעוד פעילות שגרתית שמחזקת את ההנחות הקיימות. היעד הוא ליצור שאלות חדשות, ולא לעצור את קריירת שאילת השאלות ברמה שמקבילה לביצוע מושלם של סולמות בפסנתר.

4. פרספקטיבות חדשות, פתרונות חדשים. אם אתם והצוות שלכם נתקעתם במאמצים לפתור בעיה, הקדישו ארבע דקות להעלאת שאלות לגבי סוגיה זו בלבד. כמו בסיעור מוחות, לכו על כמות גדולה של שאלות ואל תנסו לבצע פעולות עריכה בתהליך. לעתים קרובות הדבר יאפשר לראות את האתגר בדרך חדשה ויניב רעיון חדש אחד לפחות לפתרון.

שתפו אדם אחר בשאלות המרתקות ביותר בין השאלות שעלו. עסקו בעניין הזה לרגע. במובן מסוים זה כמו לחזור שוב ושוב על תרגיל, וזה יאמן את שרירי השאילה שלכם. מעבר לכך, רוב הסיכויים שתהיה זו אחת השאלות הקטנות לכאורה שתביא לפריצה הגדולה הבאה שלכם. 

הרי לכם דוגמה ידועה מאוד. בלייק מיקוסקי מספר שכשהוא היה בארגנטינה הוא שם לב שהמון ילדים מתרוצצים יחפים. הוא לא היה צריך לשאול אם אין להם נעליים, כי ברור שהם היו עניים, אבל הנה השאלה שזה עורר אצלו: האם יש דרך בת-קיימא לספק לילדים נעליים ללא תלות בתרומות? כך קרה שהוא השיק את המיזם החברתי Toms עם המודל העסקי המפורסם "אחד לאחד".

5. השתמשו בעוצמת ההשתהות. כשמישהו בא אליכם עם בעיה, אל תגיבו מיד ותנסחו תשובה. במקום זאת, הרגילו את עצמכם להגיב בשאלה, שבאופן אידיאלי תנסח מחדש את הבעיה, או לפחות תחלץ מהקולגה שלכם מחשבות נוספות על הסוגיה. אני לא מדבר על שאלה משתמטת כמו "טוב, אז מה אתה חושב שאנחנו צריכים לעשות?". עזרו לאדם שמולכם לחשוב באופן יסודי וממצה כיצד צריכה ההחלטה להתקבל באמצעות שאלות כמו, "לשם מה אנחנו מבצעים אופטימיזציה?", "מה הדבר החשוב ביותר שעלינו להשיג בכל כיוון שניקח?", או: "מה הופך את ההחלטה הזאת לקשה כל כך? לאיזו הרגשה גרמה הבעיה הזאת בעבר?"

ההשתהות משתלמת בשני אופנים. ראשית, כך מלמדים קולגות איזה ערך יש להשתהות בחידוד השאלה באופן מדויק. שנית, בתשעה מתוך עשרה מקרים, התשובה שתקבלו תהיה טובה יותר מהתשובה שהייתם פולטים בחופזה לפני שהקדשתם מחשבה רבה יותר לעניין.

6. תגמלו את מי שמציג לכם שאלות. תעדו את האופן שבו הגבתם כשמישהו בחדר הציג שאלה שאתגרה את האופן שבו התייחסתם לבעיה או יצרה אצלכם תחושה שהיא עלולה להסיט מדרכו פתרון שכבר יצא לדרך.

אני זוכר ששמעתי ממנהלים באחת החברות שהבוס תמיד הפתיע את הצוות המוביל שלו בנכונותו לשמוע אפילו את הרעיונות המשוגעים ביותר. כשאנשים אחרים בחדר הנידו את ראשיהם בשלילה ומיהרו לעבור הלאה, הבוס היה זה שאמר: "רגע, תמשיך...".

הרעיון שחוזר על עצמו כאן הוא שמנהלים צריכים לחשוב מחדש על מהות תפקידם. הם לא יושבים בכיסאם כדי לספק את התשובות הטובות ביותר ואפילו לא כדי לגרום לצוותים שלהם לספק תשובות כאלה. תפקידם הוא לבנות את יכולת החדשנות התמידית של הארגון שבראשו הם עומדים.

העתיד של החברה שלהם - ומסלול הקריירה שלהם עצמם - תלוי בנחישותם לשאול שאלות טובות יותר.

עוד כתבות

רחוב שולמית 13 תל אביב/ צילום: בר אל

בכמה הושכרה דירת 4 חדרים בקומת קרקע במרכז תל-אביב?

הדירה, ברחוב שולמית ליד כיכר דיזנגוף, בשטח של 110 מ"ר, הושכרה ב-10,000 שקל לחודש ● ועוד עסקאות נדל"ן שנסגרו השבוע

בורסת ת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בנטייה לעליות: שיכון ובינוי זינקה 4.8%, דלק ב-3.7%

אדוארדו אלשטיין משך את הבקשה להיתר השליטה בכלל ביטוח ● אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים ביקש להקדים את הפרישה, סגנו ארז יוסף הודיע על פרישה ● דלק עשויה להכניס משקיע לאיתקה לקראת ההנפקה בלונדון ● טבע איבדה 1.8%

בניין הראל / צילום: איל יצהר

הראל נכנסת לעסקי הנפקת האג"ח להשקעה בפיקדונות: דירוג מקדמי Aaa לגיוס של עד 2 מיליארד שקל

במסגרת הגיוס מציעה הראל אג"ח בתשואה של 0.45% צמוד לריבית בנק ישראל, עם קרן שתיפרע בתשלום אחד ביולי 2024 ● אלה פיקדונות הייתה הראשונה שזיהתה את חלון ההזדמנויות לביצוע הנפקות המיועדות להשקעה בפיקדונות בנקאיים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד תעמוד בראשות הימין החדש במקומו של נפתלי בנט

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הודיעה על המשך דרכה הפוליטית, היא תתייצב שוב לצד נפתלי בנט במפלגה שהקימו יחדיו, אך הפעם תעמוד בראשה במקום בנט ● המהלך צפוי להגביר את הלחץ על רפי פרץ לוותר על המקום הראשון באיחוד מפלגות הימין ● בנט: "המדינה חשובה יותר מקידום אישי"

אודי אדם / צילום: דוברות משרד הביטחון

לא כלכלי? תע"א פרשה ממכרז בהיקף מיליארדי שקלים; רפאל ואלביט ממשיכות להתמודד

התעשייה האווירית החליטה לפרוש ממכרז ענק של משרד הביטחון הכולל פיתוח ואספקת מערכות מודיעיניות לצה"ל ● בחברה טוענים כי המכרז לא כלכלי בעקבות הגבלות על מכירת הציוד לחו"ל, אך בכירים בתעשיות הביטחוניות טוענים כי המכרז לא כלכלי לחברה עקב חוסר יעילותה

מוריה 8 רמת השרון?/ צילום: איל יצהר

תמ"א 38 ברמת השרון: "תוך חצי שנה חתמנו על חוזה"

לשמונה דירות ישנות יתווספו עוד שש דירות חדשות, ובעלי הדירות הישנות יקבלו ממ"ד, חניה, מרפסת ומחסן - וגם תוספת גודל לסלון

משתתפי "הישרדות VIP" / צילום: משה נחומוביץ

רשת 13 משנה את אופן התשלום למפיקים: "כסף רק תמורת קלטת לשידור"

ל"גלובס" נודע כי הערוץ הודיע לחברות ההפקה עמן הוא עובד כי יפסיק לשלם "אבני-דרך לתוכניות", והחברות יקבלו תשלום רק בסוף ההליך ● גורמים בענף: "אי-הבנה בסיסית של שוק הטלוויזיה המקומי" ● רשת: "כל מהלך עם המפיקים נעשה בתיאום ובהסכמה"

עגורן / צילום: שלומי יוסף

עגורנאי "עשה מנגל" בגובה עשרות מטרים באתר בנייה - והושעה

מינהל הבטיחות השעה עגורנאי למשך חודש בעקבות מקרה בו הוא הפעיל מנגל בתא העגורן במהלך יום עבודה ● את הסרטון הפיץ העגורנאי בעצמו ● ביקור פקחי מינהל הבטיחות באתר חשף ליקויי בטיחות אחרים באתר שהביאו לסגירתו עד לתיקון הליקויים

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

"הם רוצים לדבר": דונלד טראמפ משוכנע שהאיראנים לצידו

טראמפ מוסיף להאמין שאיראן מתקרבת אל השולחן ● אחמדינג'אד מגיח מן השכחה, ומשבח בראיון בארה"ב את יכולת המשא ומתן של נשיא ארה"ב ● אבל משמרות המהפכה חוטפים שתי מכליות, ומפקד בחיזבאללה מבטיח "לירות את הירייה הראשונה" ● מה קורה כאן ולמי צריך להאמין, אם בכלל

רחוב בבני ברק / צילום: שלומי יוסף

כך מפספסת הסטטיסטיקה את הנתונים האמיתיים על מצבה הכלכלי של החברה החרדית

הנתונים הרשמיים מציירים תמונת עוני קודרת מאוד בחברה בחרדית - אך מחקר חדש ומקיף של המכון החרדי למחקרי מדיניות שובר מוסכמות ומשנה את הנרטיב שהורגלנו בו ביחס לחרדים ● פרשנות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

אין נביא בעירו: הנפקת הבורסה צפויה לעניין בעיקר משקיעים זרים, האם שווי של 700 מיליון ש' מוצדק

חוסר עניין מצד משקיעים מקומיים להשקיע בהצעת המכר של הבורסה, לפי שווי מבוקש של 700 מיליון שקל, עשוי להיות מוסבר, בין השאר, במחזורי המסחר הנמוכים, בשוק ראשוני חלש יחסית ובסכסוכי עבודה מתמשכים בין ההנהלה לעובדים ● ניתוח

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

פגיעה באמזון או קידום תחרות: מה עומד מאחורי ההתערבות של טראמפ בחוזה הפטנגון?

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי בכוונתו לבחון מקרוב את תהליך הענקת החוזה להעברת דאטה של הפנטגון לענן, המכונה JEDI, ששוויו מוערך בעשרה מיליארד דולר לפי דיווחים ● נכון להיום, על החוזה נותרו שתי מתחרות - אמזון ומיקרוסופט

מיכל הלפרין/  צילום: כדיה לוי

מהו מונופול? הכוח לקבוע תנאי אספקה פחות טובים מהתנאים שהיו נקבעים בשוק תחרותי

רשות התחרות פרסמה היום גילוי דעת, במסגרתו היא מחדדת את הגדרת "כוח שוק משמעותי" שמהווה בסיס להכרזה על חברה כמונופול במשק ● "כשגורם מסוים יכול להתנהג באופן חופשי מרסנים תחרותיים משמעותיים, אזי נתון בידיו כוח שוק משמעותי. במקרה כזה בידיו לקבוע תנאי אספקה נחותים משמעותית מתנאי האספקה בשוק תחרותי, שכן הוא אינו חושש למעבר לקוחות למתחריו"

טינדר/ צילום: שאטרסטוק

טינדר נגד גוגל: עוקפת את העמלה שגוגל גובה על תשלומים באפליקציות

אפליקציית ההיכרויות הפופולרית החלה לעקוף את הליך התשלום דרך חנות האפליקציות של גוגל כדי להימנע מתשלום עמלת 30% שגוגל גובה על כל עסקה ● ההליך החדש מעודד משתמשים שמעוניינים להשתמש בפיצ'רים שונים באפליקציה בתשלום להכניס את פרטי האשראי שלהם ישירות לאפליקציה

פרסום מטורגט / אילוסטרציה: Shutterstock

סוכנות הפרסום הדיגיטלית Jellyfish רוכשת את Perelview הישראלית

ל"גלובס" נודע כי סוכנות הפרסום הדיגיטלית Jellyfish רוכשת את סוכנות הפרסום הישראלית Perelview ● לאחר השלמה של תהליך הטמעה תהפוך Perelview לשלוחה הישראלית הרשמית של הקבוצה

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: החיבור עם גשר מחזק מעט את העבודה על חשבון גנץ וברק; איחוד בימין יאיים על נתניהו

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר

אי.די.בי מתקרבת להסדר חוב? אלשטיין משך את בקשתו לקבלת היתר שליטה בכלל ביטוח

אי.די.בי חשופה כיום לשינויים בשווי הבורסאי של 44.3% ממניות כלל ביטוח ● ביטול הבקשה להיתר שליטה פירושו שאי.די.בי תמשיך במכירת החזקותיה בכלל ביטוח, אך הוא גם פותח את הדרך בפני משקיעים אחרים להגיש בעצמם בקשות להיתר שליטה בחברה

דירות שחברת נצבא מציעה להשכרה בראש העין. / צילום: איל יצהר

"3% תשואה זה פשוט לא מספיק": חוק עידוד השקעות הון לא מצליח להזרים לשוק דירות להשכרה

למרות ביקוש גואה, לא נראה בשנים הקרובות מסה של פרויקטים חדשים להשכרה בשוק ● הסיבה: רווחיות נמוכה בשוק השכירות למגורים ואטרקטיביות שנויה במחלוקת של חוק עידוד השקעות הון שמקנה הטבות מס לקבלנים ● "גלובס" בודק את שוק השכירות בישראל, כתבה שלישית בסדרה

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

לאחר הירידות החדות במניה: קבוצת דלק תנסה לצרף שותף להשקעה באיתקה לקראת הנפקתה בלונדון

איתקה השלימה ביום חמישי גיוס של 500 מיליון דולר באג"ח למימון רכישת הענק של נכסי נפט וגז בים הצפוני, לאחר שקודם סגרה מימון בנקאי של 1.65 מיליארד דולר לעסקה ● קבוצת דלק עצמה תזרים לאיתקה 300-400 מיליון דולר ותצרף שותף שיזרים הון נוסף, בטרם תונפק איתקה בלונדון

דירקטוריון / צילום: שאטרסטוק

חברה דואלית יכולה לוותר לחלוטין על הדח"צ

התעקשות על דח"צ בחברות אלה היא לדעתי פורמליות יתרה שאינה נדרשת, במקום שבו כבר יש בקרה מספקת על פעילות ההנהלה ● בחברות שנסחרות בארה"ב נדרש שיהיה רוב לדירקטורים שהם עצמאיים, כך שאינטרס המשקיעים מהציבור מיוצג מבלי שיהיה צורך פורמלי ● אז תנו לכוחות השוק לעשות את שלהם