גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שינוי מדיניות וחקיקה: דרישות הקהילה הגאה לקראת מצעדי הגאווה

שבועיים לפני אירועי מצעד הגאווה, התאחדו הארגונים המייצגים את הקהילה הלהט"בית וחיברו מסמך דרישות לממשלה ● מתוך הבנה שהתנאים הפוליטיים הנוכחיים יקשו להשיג שינוי בתחום הפונדקאות למשפחות המורכבות משני אבות, נושא הפונדקאות לא כלול במכתב

גאווה / צילום: שאטרסטוק
גאווה / צילום: שאטרסטוק

לפני כשנה, במהלך חודשי יולי ואוגוסט 2018, הציפו את ישראל שורה של אירועי מחאה בהובלת קהילת הלהט"ב, ששיאן היה בהפגנת ענק עם 80 אלף איש. את המחאה הציתה הבטחת ראש הממשלה בנימין נתניהו לח"כ אמיר אוחנה, לפתור את סוגיית הפונדקאות להורים (אבות) גאים, במסגרת חוק ההסכמים לנשיאת עוברים, חוק הפונדקאות.

במהלך השנה לא התקדם דבר בנושא זה, ולאחר הבחירות ולקראת הקמת הממשלה ה-35, שאמורה להיות יותר דתית ושמרנית, התאחדו כל הארגונים המייצגים את הקהילה הלהט"בית בהובלת עמותת הבית הפתוח, וחיברו מסמך דרישות לממשלה.

נייר העמדה הופץ היום ל-120 חברי כנסת מתוך ציפייה לקבל מהם תמיכה רחבה ככל האפשר. לשם כך, ומתוך הבנה שהתנאים הפוליטיים הנוכחיים יקשו להשיג שינוי בתחום הפונדקאות למשפחות המורכבות משני אבות, נושא הפונדקאות לא כלול במכתב.

בין הארגונים החתומים על הפניה נמצאים אבות גאים, איגי, מעברים, חברותא הומואים דתיים, חושן, בת קול, בית גאה בבאר שבע, הבית הפתוח בירושלים, האגודה, המרכז הגאה, תהל"ה, הוועד למלחמה באיידס ועוד.

בפנייה מנסחים הארגונים 6 דרישות ממוקדות. 3 מהן בתחום החקיקה, ו-3 דרישות בתחום המדיניות.

דרישות החקיקה: תיקון חוקח העונשים, תגמולים ופרשנות

באשר לחקיקה, הם מבקשים תיקון חוק העונשין כך שיכלול פשעי שנאה עקב נטייה מינית, מגדר וזהות מגדרית. הדבר מתבקש לאור ריבוי התקיפות הפיזיות נגד טרנג'נדרים/יות בשנים האחרונות.

עוד הם מבקשים תיקון חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, כך שיבטיח תגמול לנפגעים ממעשה אלימות שמטרתו העיקרית היא פגיעה באדם בשל שנאה על סמך נטייה מינית או זהות מגדרית.

דרישת החקיקה השלישית היא השלמת תיקון לחוק הפרשנות אשר יקבע כי בכל איסור (קיים) בדין הישראלי על אפליה, תחול אוטומטית פרשנות האוסרת אפליה ברקע נטייה מינית או זהות מגדרית.

דרישות המדיניות: פיקוח פרלמנטרי, מאבק באירועים להט"בופוביים והקמת יחידה למאבק בפשעי שנאה

במישור המדיניות, מבקשים ארגוני הקהיליה להגביר את הפיקוח הפרלמנטרי על פעילות הממשלה למאבק בפשעי שנאה, בין היתר על ידי הקמת ועדה מיוחדת שתפעל בכנסת ה-21 ותעסוק במאבק בפשעי שנאה. במכתב מצוין כי ועדה זו תוכל לקבל סיוע מיחידת כת"ף , הוועדה לביקורת המדינה ועוד.

דרישת המדיניות השנייה היא קידום תוכנית משותפת עם נציבות שירות המדינה למאבק באירועים להט"בופוביים המתרחשים במוסדות המדינה הרשמיים. דרישתם השלישית היא הקמת יחידה למאבק בפשעי שנאה במשטרת ישראל - לשיפור האכיפה הלקויה.

במכתב הם מציינים: "אנו, ארגוני הקהילה הגאה בישראל, פונים אליכם בדרישה ברורה: אל תפקירו אותנו אל מול השנאה והאלימות המופנות כלפינו מדי יום ביומו. אחת לעשר שעות בממוצע מדווח מקרה להט"בופובי למרכז ניר כ"ץ למאבק בלהט"בופוביה, כך לפי נתוני הדו"ח השנתי. אחת לארבע דקות בממוצע מפורסם פוסט שנאה כנגד הקהילה הגאה ברשתות החברתיות.

"אנו רואים בחומרה רבה שכ-10% מהאירועים המדווחים הם מול מוסדות המדינה וכוחות הביטחון. אמנם אירועים קשים של אלימות, הדרה ואפליה עולים מפעם לפעם לשיח הציבורי, בין היתר באמצעות כלי התקשורת והרשתות החברתיות, אך הם "קצה הקרחון" של המקרים המדווחים".

עוד מצוין במכתב כי למרות שיש בכנסת "קשת רחבה של עמדות סביב מאבקה של הקהילה הגאה לשוויון זכויות מלא", הם מכבדים את אי ההסכמות, אך מצפים לדיאלוג פורה ומכבד עם כלל חברי הכנסת.

מכתב הדרישות של הקהיליה הגאה, ובו כאמור לא מוזכרת הדרישה המרכזית מן הקיץ הקודם - לפונדקאות שוויונית בישראל - יצא לכלל חברי הכנסת היום, כשבועיים לפני מצעדי הגאווה האמורים להיערך במקומות רבים בארץ בחודש יוני.

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות אמר "הצעד המשותף של ארגוני הקהילה, לקראת מצעד הגאווה והסובלנות ב-6.6, הוא שעת מבחן: עכשיו חברות הכנסת יבהירו האם ישתקו מול מציאות שבה אזרחי ישראל נמצאים בסכנה וחשופים לאלימות רק בשל נטייתם המינית או זהותם המגדרית?

"אנחנו מקווים ומאמינים כי התשובה לכך תהיה "לא" מהדהד של רוב מוחלט של חברי הכנסת, לא משנה מה עמדתם על פונדקאות או נישואין, ומצפים לקידום ששת הצעדים הבסיסיים - הגנה מאלימות ומשנאה - שבמכתב".

אוהד חיזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט”ב, אמר: "המחאה המאורגנת של הקהילה הגאה לא התחילה בקיץ האחרון. היא כבר קיימת עשרות שנים והיא תימשך עד לשיווין מלא. פתיחת אירועי הגאווה במצעד בירושלים בהובלת הבית הפתוח היא נקודת מפנה וסמן לקהילה חזקה שעומדת ודורשת שיווין מלא היכן ששוכנת כנסת ישראל והיכלי הצדק.

"הקיץ האחרון הוכיח שהציבור הישראלי, כמו גם המגזר העסקי, תומך במאבק הצודק של הקהילה הגאה. כעת אנחנו ניצבים בפני מערכה חדשה בה לא נוותר ונדרוש בכל הכח האזרחי האדיר של הקהילה ותומכיה את ביטחוננו האישי, זכויותנו ואת סיום האפליה."

ח"כ איתן גינזבורג, שכיהן כראש העיר הגאה הראשון בישראל: "אני מברך את ארגוני הקהילה שהתאחדו ויחד מובילים יוזמות חקיקה ומדיניות שיקדמו את השוויון שכולנו מייחלים לו. למרות שהחברה הישראלית מקבלת ומחבקת את חברי הקהילה הגאה ולמרות שזו הכנסת עם הכי הרבה נציגים להט"בים, אנו עתידים לעמוד בפני ממשלה וקואליציה דתית וקיצונית שינסו לחסום כל יוזמה בנושא. האתגר העומד בפנינו הוא לעגן בחוק את מה שהוא כבר מובן מאליו - שוויון זכויות כפי שהתחייבנו במצע" כחול לבן.

חתמתי היום על על המסמך של ארגוני הקהילה. חלק מהצעות החוק של המסמך כבר מקודמות ויחד עם חבריי בכנסת נאבק למען המטרות החשובות הללו".

עוד כתבות

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

משחק ווידאו פורטנייט / שאטרסטוק

פורטנייט - בריאתו מחדש של מותג מצליח

פורטנייט הורידה את השאלטר ללא כל התראה ויצרה אי-ודאות המוני בקרב מיליוני המשתמשים שלה ● המהלך הזה מעיד על הבנה מעמיקה של קהל היעד שלה ● דעה

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018