גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שינוי מדיניות וחקיקה: דרישות הקהילה הגאה לקראת מצעדי הגאווה

שבועיים לפני אירועי מצעד הגאווה, התאחדו הארגונים המייצגים את הקהילה הלהט"בית וחיברו מסמך דרישות לממשלה ● מתוך הבנה שהתנאים הפוליטיים הנוכחיים יקשו להשיג שינוי בתחום הפונדקאות למשפחות המורכבות משני אבות, נושא הפונדקאות לא כלול במכתב

גאווה / צילום: שאטרסטוק
גאווה / צילום: שאטרסטוק

לפני כשנה, במהלך חודשי יולי ואוגוסט 2018, הציפו את ישראל שורה של אירועי מחאה בהובלת קהילת הלהט"ב, ששיאן היה בהפגנת ענק עם 80 אלף איש. את המחאה הציתה הבטחת ראש הממשלה בנימין נתניהו לח"כ אמיר אוחנה, לפתור את סוגיית הפונדקאות להורים (אבות) גאים, במסגרת חוק ההסכמים לנשיאת עוברים, חוק הפונדקאות.

במהלך השנה לא התקדם דבר בנושא זה, ולאחר הבחירות ולקראת הקמת הממשלה ה-35, שאמורה להיות יותר דתית ושמרנית, התאחדו כל הארגונים המייצגים את הקהילה הלהט"בית בהובלת עמותת הבית הפתוח, וחיברו מסמך דרישות לממשלה.

נייר העמדה הופץ היום ל-120 חברי כנסת מתוך ציפייה לקבל מהם תמיכה רחבה ככל האפשר. לשם כך, ומתוך הבנה שהתנאים הפוליטיים הנוכחיים יקשו להשיג שינוי בתחום הפונדקאות למשפחות המורכבות משני אבות, נושא הפונדקאות לא כלול במכתב.

בין הארגונים החתומים על הפניה נמצאים אבות גאים, איגי, מעברים, חברותא הומואים דתיים, חושן, בת קול, בית גאה בבאר שבע, הבית הפתוח בירושלים, האגודה, המרכז הגאה, תהל"ה, הוועד למלחמה באיידס ועוד.

בפנייה מנסחים הארגונים 6 דרישות ממוקדות. 3 מהן בתחום החקיקה, ו-3 דרישות בתחום המדיניות.

דרישות החקיקה: תיקון חוקח העונשים, תגמולים ופרשנות

באשר לחקיקה, הם מבקשים תיקון חוק העונשין כך שיכלול פשעי שנאה עקב נטייה מינית, מגדר וזהות מגדרית. הדבר מתבקש לאור ריבוי התקיפות הפיזיות נגד טרנג'נדרים/יות בשנים האחרונות.

עוד הם מבקשים תיקון חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, כך שיבטיח תגמול לנפגעים ממעשה אלימות שמטרתו העיקרית היא פגיעה באדם בשל שנאה על סמך נטייה מינית או זהות מגדרית.

דרישת החקיקה השלישית היא השלמת תיקון לחוק הפרשנות אשר יקבע כי בכל איסור (קיים) בדין הישראלי על אפליה, תחול אוטומטית פרשנות האוסרת אפליה ברקע נטייה מינית או זהות מגדרית.

דרישות המדיניות: פיקוח פרלמנטרי, מאבק באירועים להט"בופוביים והקמת יחידה למאבק בפשעי שנאה

במישור המדיניות, מבקשים ארגוני הקהיליה להגביר את הפיקוח הפרלמנטרי על פעילות הממשלה למאבק בפשעי שנאה, בין היתר על ידי הקמת ועדה מיוחדת שתפעל בכנסת ה-21 ותעסוק במאבק בפשעי שנאה. במכתב מצוין כי ועדה זו תוכל לקבל סיוע מיחידת כת"ף , הוועדה לביקורת המדינה ועוד.

דרישת המדיניות השנייה היא קידום תוכנית משותפת עם נציבות שירות המדינה למאבק באירועים להט"בופוביים המתרחשים במוסדות המדינה הרשמיים. דרישתם השלישית היא הקמת יחידה למאבק בפשעי שנאה במשטרת ישראל - לשיפור האכיפה הלקויה.

במכתב הם מציינים: "אנו, ארגוני הקהילה הגאה בישראל, פונים אליכם בדרישה ברורה: אל תפקירו אותנו אל מול השנאה והאלימות המופנות כלפינו מדי יום ביומו. אחת לעשר שעות בממוצע מדווח מקרה להט"בופובי למרכז ניר כ"ץ למאבק בלהט"בופוביה, כך לפי נתוני הדו"ח השנתי. אחת לארבע דקות בממוצע מפורסם פוסט שנאה כנגד הקהילה הגאה ברשתות החברתיות.

"אנו רואים בחומרה רבה שכ-10% מהאירועים המדווחים הם מול מוסדות המדינה וכוחות הביטחון. אמנם אירועים קשים של אלימות, הדרה ואפליה עולים מפעם לפעם לשיח הציבורי, בין היתר באמצעות כלי התקשורת והרשתות החברתיות, אך הם "קצה הקרחון" של המקרים המדווחים".

עוד מצוין במכתב כי למרות שיש בכנסת "קשת רחבה של עמדות סביב מאבקה של הקהילה הגאה לשוויון זכויות מלא", הם מכבדים את אי ההסכמות, אך מצפים לדיאלוג פורה ומכבד עם כלל חברי הכנסת.

מכתב הדרישות של הקהיליה הגאה, ובו כאמור לא מוזכרת הדרישה המרכזית מן הקיץ הקודם - לפונדקאות שוויונית בישראל - יצא לכלל חברי הכנסת היום, כשבועיים לפני מצעדי הגאווה האמורים להיערך במקומות רבים בארץ בחודש יוני.

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות אמר "הצעד המשותף של ארגוני הקהילה, לקראת מצעד הגאווה והסובלנות ב-6.6, הוא שעת מבחן: עכשיו חברות הכנסת יבהירו האם ישתקו מול מציאות שבה אזרחי ישראל נמצאים בסכנה וחשופים לאלימות רק בשל נטייתם המינית או זהותם המגדרית?

"אנחנו מקווים ומאמינים כי התשובה לכך תהיה "לא" מהדהד של רוב מוחלט של חברי הכנסת, לא משנה מה עמדתם על פונדקאות או נישואין, ומצפים לקידום ששת הצעדים הבסיסיים - הגנה מאלימות ומשנאה - שבמכתב".

אוהד חיזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט”ב, אמר: "המחאה המאורגנת של הקהילה הגאה לא התחילה בקיץ האחרון. היא כבר קיימת עשרות שנים והיא תימשך עד לשיווין מלא. פתיחת אירועי הגאווה במצעד בירושלים בהובלת הבית הפתוח היא נקודת מפנה וסמן לקהילה חזקה שעומדת ודורשת שיווין מלא היכן ששוכנת כנסת ישראל והיכלי הצדק.

"הקיץ האחרון הוכיח שהציבור הישראלי, כמו גם המגזר העסקי, תומך במאבק הצודק של הקהילה הגאה. כעת אנחנו ניצבים בפני מערכה חדשה בה לא נוותר ונדרוש בכל הכח האזרחי האדיר של הקהילה ותומכיה את ביטחוננו האישי, זכויותנו ואת סיום האפליה."

ח"כ איתן גינזבורג, שכיהן כראש העיר הגאה הראשון בישראל: "אני מברך את ארגוני הקהילה שהתאחדו ויחד מובילים יוזמות חקיקה ומדיניות שיקדמו את השוויון שכולנו מייחלים לו. למרות שהחברה הישראלית מקבלת ומחבקת את חברי הקהילה הגאה ולמרות שזו הכנסת עם הכי הרבה נציגים להט"בים, אנו עתידים לעמוד בפני ממשלה וקואליציה דתית וקיצונית שינסו לחסום כל יוזמה בנושא. האתגר העומד בפנינו הוא לעגן בחוק את מה שהוא כבר מובן מאליו - שוויון זכויות כפי שהתחייבנו במצע" כחול לבן.

חתמתי היום על על המסמך של ארגוני הקהילה. חלק מהצעות החוק של המסמך כבר מקודמות ויחד עם חבריי בכנסת נאבק למען המטרות החשובות הללו".

עוד כתבות

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

שוק משלוחי האוכל רותח: WOLT השלימה גיוס של 160 מיליון דולר

הגיוס ישמש את WOLT, אפליקציית משלוחי האוכל הפינית שפועלת בישראל בחצי השנה האחרונה, להתרחבות ולגיוס של כ-1,000 עובדים ברחבי העולם ● סך הגיוסים של וולט מסתכם ב-175 מיליון דולר ● בחודש שעבר הובילה אמזון גיוס של כחצי מיליארד דולר באפליקציית משלוחי האוכל הבריטית Deliveroo

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

חיזוק לחזית מול שופרסל: ויקטורי ו-Quik מתאחדות בקרב על האונליין

קמעונאית האונליין תחל לבצע משלוחים מסניפי רשת ויקטורי שלה פריסה ארצית ● להערכת קוויק, היקף המכירות השנתיות שלה ברשת המזון יעמוד על כ-50 מיליון שקל בשנה ● מבחינת ויקטורי מדובר בהזדמנות להתחזק באונליין מבלי לבצע השקעות בהרחבת המערך הלוגיסטי או במחסנים אוטומטיים

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי; פאואל מסיר מהשולחן הורדת ריבית ב-2019 - בניגוד לתחזיות בשווקים

בתום ישיבה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח, הבנק המרכזי לא מפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● האירו מגיב בתנודה חדה מול הדולר ומטפס ב-0.5%

רני רהב ציור שמן על בד של ניר הוד/ צילום:מתוך יו טיוב

לידיעת מר שליין: אילו עבודות אמנות ישראלית מסתתרות בסרטון המעליב של רני רהב

הסרטון שפרסם רני רהב ברשתות החברתיות, ובו הוא מתגרה בליאור שליין, מספק הצצה לחלק מאוסף האמנות הישראלית הגדול של היחצ"ן ● צפינו ללא סאונד והתמקדנו בזיהוי העבודות והאמנים ● להלן הממצאים

לימודים גבוהים או קריירה, מה משתלם יותר? / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

זמינים. מגוונים. גמישים. אבל מרוויחים מעט

מודעות דרושים עם רשימת דרישות ארוכה תמורת שכר מגוחך חושפות את הצדדים הפחות יפים של סיסמאות כמו העסקה גמישה, עובדים ורסטיליים ואיזון בין בית לעבודה ● האם בתחרות עם הרובוטים אנחנו הופכים לרובוטים בעצמנו?

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

האו"ם: הראיות בפרשת רצח העיתונאי מצביעות על אחריות של הנסיך

אגנס קלאמרד, נציגת האו"ם המיוחדת להוצאות להורג מחוץ לכותלי בין המשפט, קראה למדינות העולם להרחיב את הסנקציות על ערב הסעודית כך שיכללו גם את הנסיך באופן אישי ונכסיו הפרטיים אלא אם יוכיח כי אין לו כל קשר או אחריות על פרשת הרצח

איתמר בן דוד / צילום:  דב גרינבלט

אושר: 1,070 דירות במבני מגורים בני 30 קומות בגבעת אולגה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, אישרה תוכנית התחדשות עירונית רחבת היקף במסגרתה ייבנו במתחם "אלי כהן" בגבעת אולגה שבחדרה 1,100 דירות חדשות, 2,300 מ"ר שטחי מסחר ו-44,000 מ"ר שטחי ציבור

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

ה"ליברה": הפוליטיקאים מתנגדים למהלך, האנליסטים מתלהבים

ההכרזה של פייסבוק על השקת המטבע שלה ליברה התקבלה בהתנגדות של הפוליטיקאים, שחוששים מהענקת כוח נוסף לפייסבוק ● שר האוצר הצרפתי ברונו לה מר: "אסור שהמטבע ייצא לפועל" ● האנליסטים פרסמו תגובות חיוביות, בעיקר בגלל הגיוון בעסקיה של פייסבוק

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

בורסת ת"א ננעלה בעליות שערים; איידיאו נפלה ב-13%

פורסייט זינקה ב-50% בעקבות חתימה על עסקה עם אלביט מערכות ● מתעכבת השלמת עסקת המכירה של חברת אירונאוטיקס לחברה משותפת של רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו ● מניות הקנאביס הרודיום השקעות, עמיר שיווק, יוניבו ואינטרקיור בלטו בעליות

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

הצעת סרצ'לייט ופורר לא אושרה בעקבות התנגדות הראל ואלטשולר שחם

ההצעה זכתה לרוב של 70.06% מקרב הקולות שלא סווגו כבעלי עניין אחר, אולם לא זכתה לרוב המינימאלי הדרוש של 75% ● כך, שגם אם תחליט הראל בהמשך לתמוך בכל זאת בהצעה, יהיה צורך בהצבעה חדשה

עמי אפלבאום  נחום איצקוביץ, אלי כהן ואהרון אהרון / צילום: רשות החדשנות

בגלל המצב הפוליטי: כהונת מנהל רשות ההשקעות תוארך בפעם השלישית

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן , צפוי להאריך בימים הקרובים בפעם השלישית את משך תקופת כהונתו של נחום איצקוביץ ● איצקוביץ מונה לתפקידו בידי שר התמ"ת לשעבר, שלום שמחון, בתחילת 2013 ● הוא היה אמור לעזוב בחודש פברואר השנה, במלאת שש שנים לכהונתו.

ג'ון מדבד, אברהם וערן בניאל / צילום: קובי קואנקס

שוקולד בריא? ביסקוויט מזין? דומתוק גייסה 22 מיליון דולר לשיווק סוכר מתוק יותר

עשויה לחתום בקרוב על עסקת שיווק בארה"ב כפי שחתמה באירופה ● תשווק כבר בשנה הבאה מוצרי מזון המכילים חצי מכמות הסוכר ומופחתי קלוריות ● ערן בניאל, מנכ"ל החברה: "כבר לא צריך להגיד לילד 'אל תשים הרבה'"

גיא בן ארצי, מנכ"ל בנקור ואחד ממייסדיה / יחצ

בנקור יוצאת מאמריקה: זירת מסחר הקריפטו נסגרה בפני משתמשים מארה"ב

סטארט-אפ הבלוקצ'יין של אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גליה וגיא בן ארצי, הודיע כי החליט לחסום את הפלטפורמה המקוונת שלו בפני משתמשים מארה"ב בגלל אי-ודאות רגולטורית ● ביולי 2018, כפי שנחשף ב"גלובס", בנקור נפגעה מפריצת סייבר, שבה איבדה מטבעות קריפטו בשווי 23.5 מיליון דולר

אנדרה טבקוף/צילום:מתן פורטנוי

"צ'רנוביל" בכלל אינה סדרה על גרעין או על הקומוניזם

הסדרה המדוברת על הפיצוץ הקטלני בכור הגרעיני עוסקת בשאלות על אמת ושקר, טיוח ופחד, ואולי היא בעצם לא רק סדרה היסטורית

ג'ואי שמחון / צילום: שוקה כהן

מנהל מרכז המו"פ פייסבוק ישראל עובר למטה בקליפורניה; המרכז בארץ יעבור למודל ניהולי משותף

שמחון, שהצטרף לפייסבוק בשנת 2016, מונה למנהל בצוות מוצר, בטיחות ויושרה העולמי בחברה, הצוות שמוביל סגן הנשיא גיא רוזן, הישראלי הבכיר בפייסבוק ● מפייסבוק נמסר כי המרכז בתל אביב יעבור למודל ניהולי משותף, בדומה למרכזי מחקר ופיתוח נוספים של פייסבוק בעולם שהגיעו למעל 250 עובדים

פאנלים סולאריים/ צילום: shutterstock

כלל ביטוח, מנורה מבטחים והליוס משקיעות יחדיו 130 מיליון אירו בפרויקט סולארי בספרד

השותפות תשקיע עד 55 מיליון אירו, ויתרת הסכום לפרויקט תתקבל במסגרת מימון בנקאי מבנקים אירופיים ● הפרויקט כולל הקמה, מימון, תפעול ותחזוקה של שלושה מתקנים סולאריים בקיבולת של כ-146 מגהוואט במזרח ספרד

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

מאלשטיין לתשובה - עלות שכרו של גיל קוטלר: 10.6 מיליון שקל ב-3 שנים

סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי פתוח עוזב סופית את תפקידיו בקבוצת החברות שבשליטת אדוארדו אלשטיין ועובר לקבוצת לתשובה ● מועד סיום הכהונה טרם נקבע ויסוכם בנפרד

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

הטכנולוגיה התקדמה - והחוק לעידוד השקעות הון יעבור מתיחת פנים

במשרד הכלכלה גיבשו שורת תיקונים משמעותיים בחוק, המהווה את אחת מהדרכים המרכזיות לקידום התעשייה והטכנולוגיה בפריפריה ● במוקד: הרחבת התמיכה בענף הביוטכנולוגיה ובחברות הפועלות בתחומים טכנולוגיים חמים ● ההערכה: יותר מ-100 חברות יושפעו ● על רקע הבחירות בספטמבר, אישור התיקונים ייאלץ לחכות עד להשבעת הכנסת הבאה

ג'רום פאואל/ צילום: רויטר סMary Calvert

יוריד או יעדיף להמתין? הדרמה שמאחורי החלטת הריבית של הפד הערב

אינדיקטורים מעורבים, מציאות כאוטית ונשיא מתערב עומדים ברקע ההתלבטות של הבנק המרכזי האמריקאי לקראת החלטתו הנוכחית ● נכון לעכשיו, עפ"י רוב ההערכות היו"ר פאואל ועמיתיו יסתפקו בשינוי ניסוח קטן בהודעתם, שיכשיר את הקרקע להורדת הריבית בישיבה הבאה

עליות בשוק בת"א/ צילום:   Shutterstockס.א.פ קריאייטיב

הוועדה הבין-משרדית מבטלת את המלצות ועדת וינוגרד ומקפיצה את מניות גופי הביטוח בת"א

לפי הדוח סופי של ועדת קמיניץ, בהתאם להמלצות הביניים, ריבית ההיוון בביטוחי החבויות לא תשתנה ותעמוד על 3% ● מדובר בביטול למעשה של הוראות ועדת וינוגרד ששינו את ריבית ההיוון בביטוח הלאומי