גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט: נאסד"ק צנח ב-1.6% והנפט צלל בכ-6%

החרפת הטון לגבי התנהלות המשא ומתן בשיחות הסחר מכבידה על המדדים ● באירופה הדאקס צנח ב-1.8%, הקאק איבד שיעור דומה ● דרישות האבטלה הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-211 אלף ● טבע ננעלה בשפל של 17 שנים

אילוסטרציה: shutterstock
אילוסטרציה: shutterstock

סקירת המסחר בבורסת העולם: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בבורסות ארה"ב ננעל היום בירידות חדות. נאסד"ק איבד 1.6%, S&P 500 ירד ב-1.2% ודאו ג'ונס ירד ב-1.1%. מדד הפחד זינק ב-15%.

הנפט צנח ב-5.7% ומחיר חבית עומדת כעת על 57.95 דולר. 

מניית טבע  סיימה את המסחר בירידה של 4.33%. מחירה עומד כעת על 11.04 דולר. אפל איבדה 1.7%, מניית קוואלקום  איבדה 1.5% ומניית מיקרון טכנולוג'י  ירדה ב-2.6%. ומניית זיילינקס  ירדה בכ-3%.

מניית טסלה  עלתה ב-1.4% במסחר. 

21:40

מדדי וול סטריט נופלים בעד 2% בשעה זו. נאסד"ק מאבד כ-2%, S&P 500 ודאו ג'ונס יורדים בכ-1.7%. הנפט צונח בכ-5.7% ומחיר חבית עומד כעת על 57.9 דולר. 

מניית קוואלקום  ומניית מיקרון טכנולוג'י  מאבדות כ-4% ומניית זיילינקס  יורדת בכ-3%.

מניית אפל  יורדת בכ-2% לאחר UBS חתך את מחיר היעד למניה מ-235 דולר למניה ל-225 דולר. 

20:30

מניית טבע  נופלת כעת במהלך המסחר בוול סטריט במעל ל-4%, ומגיעה למחיר נמוך יותר מהשפל אליו הגיעה בנובמבר 2017, עם כניסתו של קאר שולץ לתפקיד המנכ"ל. מחיר השפל אז היה 11.16 דולר. במחיר הנוכחי, שעומד על 11.06 דולר, מדובר על שפל של כ-17 שנה במחיר המניה (מתואם לדיבידנדים שחולקו).

19:40

חידוש שיחות הסחר בין סין לארה"ב מתרחקת כאשר הסינים אמרו היום כי התנאים כעת "אינם נכונים" לקיום פגישה בין הנשיא טראמפ לשי ג'י פינג. מדד הנאסד"ק מאבד 1.9%, הדאו ג'ונס יורד 1.45% ומדד S&P 500 מאבד 1.56%. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-20%.

מחיר הנפט נופל ב-5.8% על רקע החששות מהאטה בביקושים כתוצאה מהאטה בסחר, וכן על רקע העלייה במלאי הנפט בארה"ב שמכבידה על צד ההיצע. כמו כן, המתיחות בין ארה"ב לאיראן לא תורמת לסנטימנט ומחיר הנפט נסחר מתחת ל-60 דולרים לחבית, לראשונה מאז חודש מרץ האחרון.

18:40

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות בדומה לסנטימנט השלילי שנרשם כעת בוול סטריט. מדד הדאקס הגרמני איבד 1.77%, הקאק ירד ב-1.8% והפוטסי איבד 1.4%.

מניית טסלה  עברה לעליות על רקע מייל של אלון מאסק לעובדים שנחשף לפיו החברה ייצרה השבוע בממוצע 900 רכבים ממודל 3.

17:50

מחיר הנפט צולל ב-5% סביב 58 דולרים לחבית, וזאת על רקע החשש מהחרפת מלחמת הסחר, נתוני מאקרו חלשים ביפן ובאירופה, וברקע למתיחות שבין איראן לארה"ב. בתוך כך, מלאי הנפט האמריקאי עלה בשבוע החולף שהסתיים ב-17 למאי ב-4.9 מיליון חביות ל-476.8 מיליון חביות, כך לפי ה-EIA.

בתוך כך, החרפת הטון בין סין לארה"ב מכבידה על המדדים בוול סטריט, לאחר שמשרד המסחר הסיני אמר כי על האמריקאים לשנות את הטון על מנת להמשיך בקיום השיחות. מדד הנאסד"ק מאבד 1.3%, הדאו ג'ונס יורד 1.1% ומדד הפחד (VIX) מזנק ב-12%.

באירופה נרשמות ירידות גם כן, כאשר מדד הדאקס יורד ב-1.4%, והקאק ב-1.5%.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות על רקע החרפת הטון סביב שיחות הסחר בין סין לארה"ב, כאשר לא ברור אם ומתי יחודשו. מדד הנאסד"ק מאבד 1.2% בפתיחה, הדאו ג'ונס יורד בכ-1% ומדד S&P 500 יורד בשיעור דומה.

15:30

דרישות האבטלה הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף ירדו באלף דרישות והסתכמו ב-211 אלף, מתחת לתחזיות שצפו עלייה ל-215 אלף דרישות.

לראשונה מאז חודש מרץ, מחיר הנפט נופל מתחת ל-60 דולר לחבית, וזאת בצל החדד להאטה כתוצאה מהחרפת מלחמת הסחר, ועלייה במלאי הנפט בארה"ב. מחיר הנפט צונח כעת ב-2.4% לרמה של 59.9 דולרים לחבית.

15:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בחדות, וזאת על רקע החשש מהחרפת מלחמת הסחר. משרד הסחר הסיני אמר כי ממשל טראמפ "חייב לתקן את פעולותיו השגויות" על מנת להמשיך בקיום המשא ומתן ושיחות הסחר.

טסלה יורדת בטרום-מסחר על רקע הדיווח לפיו האנליסט השורי מבנק ההשקעות מוגן סטנלי הזהיר מפני מצוקת האשראי של החברה, ושלל את האפשרות כי טסלה תירכש על ידי חברת ענק.

בגרמניה, מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור לחודש מאי נפל מהתחזיות המוקדמות, וירד לרמה של 44.3 נקודות, לעומת הצפי לעלייה ל-44.8 נקודות. נתוני התמ"ג של גרמניה ברבעון הראשון עמדו בתחזיות, על 0.4% ברבעון הראשון.

13:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות של 1%, על רקע החשש מהחרפת מלחמת הסחר, כאשר הצדדים מתבצרים בעמדתם. משרד הסחר הסיני צופה כי מלחמת הסחר תימשך ככל הנראה עד שנת 2035, והעלו ביקורת על חוסר הכבוד של האמריקאים במשא ומתן. 

החוזים העתידיים על מדד הנאסד"ק יורדים ב-1.4%, החוזים על מדד דאו ג'ונס מאבדים 0.9% והחוזים העתידיים על מדד S&P 500 יורדים בכ-1%.

גם באירופה גוברת חוסר הוודאות, על רקע הבחירות המתוכננות לפרלמנט האיחוד האירופי, וזאת כשנוסף לכך המשקיעים עוקבים אחר צעדיה של תרזה מאי, ראשת ממשלת בריטניה, העשויה להתפטר בשל כישלונה עם מדיניות ה"ברקזיט".

12:30

חברי הבנק המרכזי של ארה"ב חשו בנוח עם הבחירה שלא לבצע שום מהלך בסוגיית הריבית. כך עולה מפרוטוקול פגישת הריבית שנערכה ב-30 באפריל וב-1 במאי.

רבים מחברי הפדרל ריזרב שהשתתפו בפגישה העריכו שהירידה שנרשמה לאחרונה באינפלציה הינה זמנית, כך על פי הפרוטוקול ששוחרר לפרסום אתמול (ד'). אך כמה מהם הביעו חשש מההשלכות האפשריות על הכלכלה אם האינפלציה תמשיך להיות נמוכה בניגוד לציפיות. מהפרוטוקול עולה כי חברי הפד לא שקלו אפשרות של קיצוץ הריבית.

11:15

בורסת הונג קונג  ננעלה בירידות של 1.7%. 

נמשכת המגמה השלילית בבורסות אירופה.

החוזים העתידיים על נאסד"ק  יורדים כעת יותר מ-1%.

על רקע הדיווח בבריטניה בנוגע להתפטרותה הצפויה של ראשת הממשלה תרזה מיי, שער הליש"ט הבריטי יורד כ-0.3% מול הדולר.

10:30

המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר בירידות. בורסות לונדון , גרמניה , פריז  ואיטליה  נפתחו בירידות של עד 1%.

מניות הרכב רושמות ירידות של עד 2.5%, לאור חששות השוררים בשוק מפני החרפת מלחמת הסחר. מניות הבנקים גם הן בטריטוריה שלילית, בהובלת דויטשה בנק  שיורדת 2.7%.

גם אי הוודאות בכל נושא הברקזיט מדאיגה את המשקיעים, לאור הלחצים על ראשת ממשלת בריטניה לפרוש מתפקידה, ולאור הדיווחים על כוונתה להתפטר מחר.

באסיה, בורסות שנחאי  וטוקיו ניקיי 225  ננעלו בירידות של עד 1.4%. בורסת הונג קונג  יורדת 1.7%.

06:20

ירידות שערים הבוקר (ה') בשוקי אסיה על רקע מתיחות בין סין לארה"ב, מדד ההנג סנג  בהונג קונג יורד מעל 1%, הניקיי  יורד 0.82% ומדד שנחאי  מאבד 0.4% מערכו.

אתמול שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין אמר בראיון כי נסיעה לבייג'ינג כדי להמשיך את שיחות הסחר עם הסינים עדיין לא נקבעה באופן רשמי, מה שהוריד את תקוות המשקיעים למציאת פתרון למלחמת הסחר בין שתי המעצמות הכלכליות הגדולות.

מניית בנק ההשקעות היפני סופטבנק  נופלת מעל 5% לאחר דיווח כי משרד המשפטים האמריקאי המליץ לחסום עסקה בין טי-מובייל ויריבתה ספרינט.

ענקית הסמארטפונים וואווי הודיעה כי תפתח מערכת הפעלה משלה במקרה שאכן יופסק שיתוף הפעולה עם גוגל ואנדרואיד, לפי הודעת החברה - מערכת הפעלה זו תהיה מוכנה עוד השנה.

אמש המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות שערים.

עוד כתבות

שירות ההסעות האוטונומי־חשמלי של פולקסווגן בהמבורג/  צילום: יח"צ

מבאיידו הסינית ועד גוגל: הפרויקט הישראלי שהצית קרב ענקים גלובלי

הכניסה של מובילאיי לפיתוח חבילה מלאה של שירותי תחבורה אוטונומיים דוחפת שחקניות ענק גלובאליות לצעדי נגד ● באיידו הסינית מנסה לאיים על ההגמוניה של מובילאיי בתחום המצלמות וגוגל מסמנת טריטוריה באירופה ● רק הרגולטור הישראלי עדיין לא מתעורר

נמרוד קוזלובסקי, אלי שקד, פט גלסינגר ואהרון אהרון / צילום: ניב קנטור,

זה לא פתרון משמיים: כך ענן יכול להפחית את זיהום האוויר

פט גלסינגר, מנכ"ל חברת הענן והווירטואליזציה VMware, ביקר בשבוע שעבר בישראל, ביקור שכלל גם מפגש עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ● גלסינגר הדגיש בכנס את חשיבות הענן לעתיד המשק הישראלי והזכיר את מרכז המו"פ של החברה בישראל כמשפיע על פיתוח דור חדש של טכנולוגיות ענן

פרויקט תמ"א 38. בעלי הדירות חיפשו הזדמנות כלכלית טובה יותר / צילום: אייל פישר

האם הערת אזהרה מהווה בטוחה ראויה לרוכשי דירות בתמ"א 38?

עדיף לרוכשי דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38/1 לקבל בטוחות נוספות מלבד רישום של הערת אזהרה, או לפחות להיות מודעים לסיכונים

בראשית סלפי ירח / צילום: באדיבות ספייס IL והתעשייה האווירית

חוכמת ההמונים מגיעה אל החלל: היעד הבא של "בראשית" ייבחר ע"י הציבור

הירח כבר קטן על ישראל: כחודשיים וחצי אחרי ההתרסקות של החללית הישראלית בראשית על הירח, הודיעה הערב SpaceIL כי מסע נוסף לירח באמצעות חללית שתיקרא "בראשית 2" אינו מאתגר מספיק ● ב-SpaceIL אמרו הערב כי "חזרה על מסע דומה לא מציבה את הרף הנדרש ממשימות פורצות דרך ועל כן, הוחלט לחפש אתגר משמעותי אחר

ד"ר טל רבין, מנהלת המחקר של קרן אלגוראנד  / צילום: יח"צ Algorand ,

הבלוקצ'יין החדש של אלגוראנד מעורר ציפיות, אבל גורר ביקורת בשוק הקריפטו

פלטפורמת הבלוקצ'יין שייסד פרופ' סילביו מיקאלי, ערכה מכירה פומבית של מטבעות דיגיטליים שהניבה 60 מיליון דולר ● בשוק טוענים כי המכירה נעשתה לפי שווי שוק מנופח של 24 מיליארד דולר ● בשיחה עם "גלובס" מתייחסת מנהלת המחקר של אלגוראנד לביקורת ומספרת על שיתוף פעולה עם אוניברסיטת ת"א

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

כחלון חתם על העלאת המס על מכוניות היברידיות

לצד העלאת מס הקנייה על מכוניות חשמליות והיברידיות, כחלון חתם גם על הצו להטלת בלו על חומרי בעירה ● שני הצעדים ייכנסו לתוקף בתחילת 2020 והם אמורים להכניס יחדיו למדינה סכום של כמיליארד שקל לשנה

מיכה רונן/ צילום: יח"צ

חזר לאופנה: מיכה רונן יחליף את ערן יצחק כמנכ"ל בגיר

ערן יצחק, מנכ"ל החברה ב-3.5 השנים האחרונות, יעזוב את החברה ב-15 ביולי בשל מה שהוגדר כסיבות אישיות ●  כיום מכהן רונן כשותף בחברת הייעוץ Moore Management Consulting ●  יו"רית בגיר מסרה כי "מיכה מוערך מאוד, הוא מינוי מצוין לחברה ואנו מצפים לאשר את מינויו כמינוי קבוע בזמן הקרוב"

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

ראש הממשלה נתניהו בהודעה דרמטית: בוחן את ביטול הבחירות

כמה דקות אחרי שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אישר שהוא בודק איך מבטלים את חוק פיזור הכנסת, מדוברו של ראש הממשלה נמסר כי: "נתניהו מתייחס בכובד ראש ליו"ר הכנסת אדלשטיין ויבחן את הצעתו בימים הקרובים" ● משה כחלון: "הבחירות הקרובות מיותרות, יקרות ומזיקות למשק"

ים רגב, מייסד-שותף ומנכ"ל Zest / צילום: יח"צ

נטפליקס, מאחוריכם: איך מתאימים תוכן מקצועי לאלפי אנשים?

ים רגב הוא מייסד-משותף ומנכ"ל Zest, מתמחה בפלטפורמת תוכן מקצועית ● הוא הבין שכמו שספוטייפי ונטפליקס מעניקות ללקוחות תוכן מותאם אישית, כך צריך להיות גם עם תוכן מקצועי ● איך רותמים אנשים לקהילה ששותפה לבנייה ומיתוג של סטארט-אפ? ● ואיך דיסלקציה קשורה לכל זה? ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

נכשלה הצעת הרכש של דיסקונט השקעות להחזקות הציבור בנכסים ובניין

בהצעת הרכש שהגישה לא נרשמה היענות בשיעור המינימלי שיאפשר את מחיקת מניות נכסים ובניין מהבורסה, ועקב כך בוטלה ההצעה

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

דבריו של פאואל שלחו את בורסות אסיה לירידות

יו"ר הפד ג'רום פאואל אמר אמש כי הורדת ריבית בחודש יולי אינה ודאית כלל ● המסחר בבורסות ניו יורק ננעל בירידות שערים חדות. בהובלת הנאסד"ק שאיבד 1.51% ● ביפן, Fast Retailing ו-Softbank Corp יורדות וגוררות את המדדים מטה

הראל לוקר / צילום: איל יצהר

בדרך לטלטלה בתעשייה הביטחונית? תע"א רוצה להתמזג עם רפאל

הראל לוקר אומר ל”גלובס” כי הרעיון לאיחוד בין שתי החברות הביטחוניות נמצא על סדר היום: "אין היגיון לשתי חברות ממשלתיות שמתחרות בעולם בתחום הטילים" • בעבר הועלה הרעיון למיזוג ואף התקיימו מגעים חשאיים בניסיון לקדם את הנושא, אולם רפאל התנגדה

בני נוער / תצלום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

למה הורים חושבים שילדים בני 13 יכולים לפתוח חשבון באינסטגרם?

ילדים עדיין לא יודעים לשלוט בדחפים, אך ההורים נותנים להם לשוטט באופן חופשי באינטרנט ● מאחורי זה עומדת חקיקה מבלבלת, וברית לא צפויה בין ארגוני זכויות אזרח וחברות עסקיות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נטייה לעליות בת"א: מניית טבע מזנקת ביותר מ-4%

יו"ר הפד ג'רום פאואל הצביע אמש על התחזקות הגורמים המחלישים את הכלכלה אך לא הזכיר הורדת ריבית ביולי ● טבע סוגרת פער ארביטרז' לאחר שעלתה נוכח עסקת ענק בסקטור הפארמה שסיפקה רוח גבית לענף

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש המוסד בשבוע הסייבר: "ממשלות וחברות עסקיות חייבות לשתף פעולה"

יוסי כהן אמר את הדברים לרגל העובדה כי המוסד קיבל בכנס את פרס 'אות מגן הסייבר' ● מייק רוג'רס, ראש ה-NSA היוצא: "האפיזודה מול איראן גורמת לי לחשוב, האם המגזר הפרטי נתפס כהמשך של המדינה?"

מירי רובינו ורקפת רוסק עמינח / צילומים: יונתן בלום, תמר מצפי

גם בנק לאומי ייצא מתל אביב ויעבור ללוד; העובדים יקבלו בתמורה מענק מיוחד בגובה 2% מהשכר

כך עולה מההסכמות על ההסכם הקיבוצי החדש בבנק לאומי שפורסמו, ושכוללות קיצוץ של 700 משרות, מהם פרישה מוקדמת של עוד 250 עובדים - כ-8% ממצבת העובדים ● שכר המינימום בבנק יועלה ל-6,200 שקל לחודש

אחמד טיבי / צילום: איל יצהר, גלובס

לפי טיבי, הפלסטינים סירבו כבר ב–2013 לתוכנית שכללה צ’ופרים כלכליים. מה באמת קרה

"זו לא הפעם הראשונה שהאמריקאים מציעים מיליארדים", אמר ח"כ אחמד טיבי בניסיון להסביר את ההתנגדות הפלסטינית לתוכנית השלום של טראמפ ● האם היו בעבר ניסיונות לקדם את התהליך באמצעות כסף? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

אמיר ירון: מערכת החינוך אחראית לאי השוויון הגבוה במיומנויות בישראל

כך אמר נגיד בנק ישראל בכנס השנתי של חטיבת המחקר של בנק ישראל ● "כיצד קורה שהיקף הלומדים להשכלה גבוהה נרחב, אבל המיומנויות בשוק העבודה נמוכות?"

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

הצלחה ישראלית בבורסת קנדה: מניית Else המפתחת מזון לתינוקות זינקה 140% בשבוע

Else פיתחה תרכובת מזון ייחודית שתהווה אלטרנטיבה למזון תינוקות המבוסס על חלב פרה או סויה ● שלושת המייסדים מחזיקים יחד כ-40% מהחברה לאחר הגיוס ● המנכ"לית והמייסדת, חמוטל יצחק: "הבנו שעדיף להמשיך כרגע באופן עצמאי כדי לא להפוך למוצר נישה בתוך חברה גדולה. אנו לא פוסלים השקעה כזאת בעתיד"

צובר גז של אמישראגז / צילום: יחצ

פרשת קרטל הגז: אמישראגז וסופרגז ייאלצו לחשוף מסמכים

כך קבע ביהמ"ש המחוזי מרכז, שקיבל חלקית בקשה של תובעים ייצוגיים לחייב את החברות בגילוי מסמכים במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה נגדן ונגד פזגז, בטענה לקרטל וגביית מחירים גבוהים לא תחרותיים בשוק הגז הביתי