גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מישהו המציא את הגלגל שלי: אף פעם לא מאוחר ללמוד מאחרים

לא קל לאנשים לקחת מאמן - גם כשהם יודעים שאפילו גדולי הטניסאים נעזרים במאמן, אף שאין ספק שכישורי המשחק שלהם עולים על שלו

מישהו המציא את הגלגל שלי/איור: עומר הופמן
מישהו המציא את הגלגל שלי/איור: עומר הופמן

בתוכנית הלימודים הענפה שאנחנו מתחילים רגע לפני הגיל הנכון ומסיימים כעבור יותר מעשרים שנות לימוד ומבחנים, מצוידים בתעודות של בוגר גן חובה, יסודי, חטיבה, תיכון ואוניברסיטה, יש רק מעט מאוד נושאים שבכלל לא מלמדים אותנו, והם כוללים זוטי דברים כמו איך לקיים יחסי מין, איך לנהל זוגיות, איך להיות הורים, איך לבחור קריירה, איך לנהל בית ואיך להתנהל ולהתפתח עסקית וכלכלית. את הדברים השוליים הללו הותירו לכישרון המולד שלנו, למתנות האל הטבעיות שקיבלנו ולכושר החיקוי והאלתור שלנו, בדרך אל מרחבי ה"יהיה בסדר".

דברים הגיעו לידי כך שכל בחורה שאוהבת אופנה וסובלת מנטייה מוגברת לרכישת בגדים, חשה שיש לה את כל הכלים לפתוח חנות בגדים, וכל גבר שמתמחה ברוטב והחברים מתלהבים מהפסטה שהוא מכין, משוכנע שהוא בשל לפתוח מסעדה איטלקית, שלא לומר רשת. גם האקדמאים לא נמלטים מהגורל הזה. במקביל לתפקידה של האוניברסיטה לנהל מחקר תיאורטי, רבים מאיתנו פוקדים אותה דווקא לשם רכישה פרקטית של מקצוע מכובד לחיים.

תוכניות הלימודים כמעט שאינן מתיימרות ללמד אותנו דבר על החיים האמיתיים ואיך מתמודדים איתם הלכה למעשה. אין שם שיעור במכירות, שיווק, פיתוח עסקי, התנהלות כלכלית, יחסי ציבור ויחסי אנוש - ארגז הכלים שבלעדיו גם בעל מקצוע מוכשר אינו יכול להוכיח את כישוריו. יש אמונה כלשהי שאין מה ללמוד את זה, שלא מכובד ללמוד את זה או שנלמד את זה בעתיד, בתקופות שבהן כבר לא נלמד כלום.

לפני שבועות אחדים התנדבתי בסדנת הדרכה לקבוצת עורכי דין שביקשו לבנות ולחזק את הפרקטיקה שלהם. זו הייתה קבוצה לא קטנה של עורכי דין עצמאיים, בוותק ממוצע של כעשר-עשרים שנה במקצוע. המשותף לכולם היה שהם השכילו לעצור לרגע, להביט לאחור בלי שמץ נוסטלגיה, ולגלות שכברת הדרך שהם עברו קצרה מזו שקיוו לעבור בפרק הזמן שבו הם נמצאים במסע שלהם. הם החליטו לחפש הדרכה, שתוכל להיות מעין מאיץ עסקים והתקדמות עבורם.

היה מרענן לראות איך במקצוע כל-כך רווי אגו, אנשים מבינים שלפעמים כשאתה רוצה גם לשמור על האגו וגם להתעשר ולעוף קדימה - אתה צריך לוותר, זמנית לפחות, על אחד מהשניים.

כמו בסיפור המפורסם על התלמיד שהגיע אל המאסטר, וזה הגיש לו כוס מים מלאה, והמשיך להערות לתוכה עוד ועוד מים מלוא הקנקן. כשהתלמיד ההמום הסב תשומת לבו לכך שהמים ניגרים על הרצפה, הסביר לו המאסטר כי כל עוד כוסו מלאה, לא משנה כמה יתאמץ להוסיף לתוכה, לא תהיה בכך תועלת. רק אם יוותר על כל אותן אמונות מעכבות שממלאות אותו, יתפנה מקום לידע חדש.

אז ישבנו ולמדנו על ההרגלים שלהם. כל אותם "אחרים" שאשמים בכך שהם הגיעו רק עד לאן שהגיעו, וגם על החלומות שלהם. ביקשתי לדעת מה החלום של כל אחד מהם, וגיליתי שכמו בדרך כלל, במציאות אנשים לא מבררים מה החלום שלהם, ובחלום פעמים רבות הם מאבדים כל קשר למציאות. שהרי במציאות יש כל-כך הרבה דברים שצריך לעשות כדי להתקדם, בשרוולים מופשלים ובשיניים חשוקות.

מרבית ההזדמנויות בחיים הן צנועות, נוטות לא להתבלט, לא נראות כמו הזדמנויות ולבושות בסרבל עבודה מטעה.

למדתי מהם כמובן על אזור הנוחות שלהם ועל מכלול הפחדים שלהם, המכונים אצל אנשים חכמים "מודעות עצמית" (אני יודעת שאני לא טובה בלבקש, אני שונא למכור את עצמי, אין לי את זה ב"סמול-טוק", אני לא יודע לדבר מול אנשים, ועוד). קונפוציוס הזקן אמר פעם ששיא האבסורד הוא לעמוד בראש הר, עם הפנים מול הרוח, לפתוח את הפה ולקוות שיעוף אל פיך אווז צלוי. מתברר שכבר מאות שנים הטריק הזה לא עובד.

אפילו את ההחלטה לקחת מאמן לא היה פשוט לקבל. העובדה שנדאל, פדרר וג’וקוביץ, מגדולי הטניסאים בעולם, נעזרים במאמן טניס, אף שאין ספק שכישורי המשחק שלהם עולים על שלו עשרות מונים, עדיין אינה משכנעת רבים בצורך להיעזר במאמן. לקבל את העובדה שאפילו אנחנו, למרות שאין עלינו, יכולים עוד להיעזר בהדרכה בדרך למעלה.

וכך, רבים-רבים, גם אלה שבכל סוגיה שולית יודעים לפנות לדוקטור גוגל למטרות בירור, כשהם מגיעים לעסק שלהם, הם מבקשים להמציא בעצמם את הגלגל, שכבר הומצא מזמן. הם לא מבינים שמי שהמציא את הגלגל, סבל מחיים לא פשוטים עקב סכסוך לא קל עם איגוד הסבלים הניאנדרטליים שנותרו מחוסרי עבודה בגלל הגלגל שלו. מרוב מאמץ, לא נשאר לו זמן לחבר ליצול ארבעה גלגלים מהטיפוס שאך מקרוב המציא, לבנות את העגלה הראשונה בהיסטוריה ולעוף קדימה עם הפיתוח ולהביא את המכה הכלכלית. מסקנה: האפשרות לקחת מאחרים את מה שהם כבר יודעים, כבר המציאו ובדקו במעבדות החיים שלהם ולהמשיך משם, יכולה לקצר טווחים ומסעות מיותרים.

לאחר הפגישה האחרונה בסדנה מתוך סדרת פגישות שבהן ניסיתי קצת לסייע להם להאמין בלא ייאמן מבחינתם, נסעתי הביתה. בדרך הבטתי על בתי עסק גדולים ומפעלים, הפזורים לאורכה, מפעלים ששנים היו שם בדרכי ותמיד הבטתי בהם וידעתי, גם כשלא ידעתי את סיפור הקמתם, שהם פרי של חלום ושל התעקשות של יזם כלשהו שאיני מכיר, שוויתר על ההרגל לוותר ובנה עוד הוכחה שאפשר.

ההוכחות האלה לאורך הדרך תמיד חיזקו לי את האמונה באפשר. הצטערתי קצת על הדרך הארוכה שעשיתי בעיקר לבד ושנמשכה יותר שנים מהנדרש, וחשתי שסוף-סוף, אחרי הסדנה שהעברתי כמנטור, למדתי כמה דברים חדשים. 

עוד כתבות

המרכז הלוגיסטי של תנובה בבאר טוביה / צילום: רפי קוץ

תתחרה בשטראוס וגד: תנובה רוכשת שליטה ביצרנית פסטה מצוננת

תנובה רוכשת 51% ממניות יצרנית הפסטה והרטבים "דורו איטליאן פרודקט", המייצרת פסטות בקירור בעיקר לשוק המוסדי, ולה מחזור מכירות של עשרות מיליוני שקלים ● מדובר בקטגוריה שבה שולטות מתחרותיה של תנובה – שטראוס וגד המחזיקות ביחד כ-80% מהשוק

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

זה בטבע שלה: מניית טבע שוב צונחת למחיר שפל

טבע צונחת בכ-5% בבורסה בתל אביב ● בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע שעבר איבדה המניה בניו יורק 5.4% וירדה למחיר שבו לא נסחרה מאז שנת 2000

רונן סמואל / צילום: יחצ

"ההיענות הייתה מדהימה - פי 5 ממה שביקשנו": קורנית מגייסת עד 137 מיליון דולר בנאסד"ק

לחתמים ניתנה אופציה לרכוש מניות במחיר ההנפקה לתקופה של 30 יום, כך שהתמורה הכוללת של ההנפקה - 119 מיליון דולר - עשויה לגדול ב-18 מיליון דולר

יוחנן דנינו, יו"ר טוגדר פארמה הנכנס / צילום: יחצ טוגדר פארמה

חברת הקנאביס טוגדר ביצעה הנפקה על בסיס תשקיף מדף: תנסה לגייס 7.5 מיליון שקל במניות ואופציות

מניית טוגדר צונחת 7% הבוקר בבורסת ת"א, על רקע הדיווח שלה על ההנפקה ● חברת קנאשור מבטלת את ההסכם עם קניקה, שלא גייסה את ההון הדרוש לעמידה בהסכם ● אינטרקיור חתמה על הסכם מסחרי בגרמניה

העלות האמיתית של מערכת הבחירות / צילומים: שלומי יוסף, shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

הבחירות צפויות להיות תענוג יקר, אז למה במשרד האוצר לא מוטרדים?

מכה כלכלית למשק? נשלם את המחיר במסים? בדיקת "גלובס" מציגה את העלויות של יום הבחירות והמשמעויות הכלכליות של יום השבתון ● באוצר מתכוונים לסגור חלק מהעלויות עם מאות מיליוני השקלים שהוקצו להסכמים הקואליציוניים וטרם חולקו ● ועדיין, כל אלו לא ימנעו הפסדים למעסיקים שייאלצו לממן לעובדים יום שבתון מכיסם ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

נגוזי אוקונג’ו–איוולה  / צלם: ענבל מרמרי

"המושחתים לא יושבים בחיבוק ידיים כשנלחמים בהם. הם ינסו להכתים אותך, לפגוע בך, אפילו להרוג"

בקדנציה הראשונה שלה כשרת האוצר של ניגריה, הכלכלנית נגוזי אוקונג'ו-איוולה הצילה את המדינה הענייה מחובות עתק ● בקדנציה השנייה היא נלחמה בשחיתות, ולא נרתעה גם כשאמה נחטפה ● כעת מי שכיהנה כמנכ"לית הבנק העולמי, מבקרת בישראל ואומרת: "הממשלה שלכם צריכה לעזור לסטארט-אפים להיכנס לאפריקה. אתם עלולים להחמיץ הזדמנות גדולה"

משחק NBA / צילום: Kyle Terada-USA TODAY Sports

הכדורגל פופולרי? הכסף הגדול של הספורטאים נמצא בארה"ב, ודווקא ב-NBA

רשימת 100 הספורטאים המכניסים בעולם של "פורבס" כוללת 35 שחקני כדורסל ומעט מאוד כדורגלנים ● 25% מהכסף של הספורטאים מגיע מהסכמי חסות ופעולות מסחריות ● ומה עם ספורט הנשים? לשם הכסף הגדול עדיין לא מחלחל

דפנה הקר / צילום: יונתן בלום,

"צריך להיאבק שלא תהיה מדינת הלכה": המשפטנית דפנה הקר בשיחה פתוחה על פמיניזם ומערכת המשפט

פרופ' דפנה הקר, ראשת התוכנית ללימודי נשים ומגדר בפקולטה למדעי הרוח באונ' ת"א, כמו שלא הכרתם ● על התקיפה המינית בילדותה ("אירוע מכונן בחיי"), על פמיניזם ("אני מאוימת כל הזמן ע"י ארגוני גברים") ועל החרדה לדמוקרטיה: "זכויות אדם הפכו להיות משהו שמזוהה עם מחנה אחד"

הנסיך לורנצו דה מדיצ’י / צילום:  Nancy vuu

"בבנקים עדיין משתמשים באמצעים שהמשפחה שלי המציאה בימי הביניים"

הכירו את לורנצו דה מדיצ'י: הנסיך שהכיר את אשתו בתוכנית ריאליטי ומקים בנק שיעבוד עם מטבעות קריפטוגרפיים

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

ארבע הסיבות של לפיד לכך שאנחנו בדרך למשבר כלכלי חמור

חבר הכנסת פרסם הבוקר פוסט בעמוד הפייסבוק שלו שמסביר למה בקרוב נאבד את מקומות העבודה שלנו ואת הבית, ולמה נתניהו וכחלון אשמים ● "הקורבנות העיקריים יהיו הצעירים של מעמד הביניים הישראלי... אם אתם משלמים משכנתה גבוהה, תאבדו את הדירה. אם הילדים שלכם קטנים, לא תעמדו בהוצאות"

שוחד / צילום: Shutterstock

חשד לשוחד תמורת הטיית מכרזים: נעצר נבחר ציבור ברשות מקומית

המשטרה עצרה הבוקר ארבעה חשודים לחקירה באזהרה, ועיכבה שלושה חשודים נוספים, בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ● עפ"י החשד, החשודים קיבלו לכאורה שוחד תמורת הטיית מכרזים שבאחריות הרשות וכן סיוע במתן אישורי בנייה בניגוד לחוק

אריה דרעי ואביגדור ליברמן / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, אמיל סלמן הארץ

תגובתו הזועמת של דרעי לליברמן: "לא רלוונטי יותר"

בעקבות דבריו של ליברמן הערב על כוונתו לכפות ממשלת חירום לאומית בהובלת הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ועל כך ש"נעשה הכול כדי לחסום את החרדים", מגיב שר הפנים בחריפות: "ליברמן, שפעם אומר ככה ופעם אחרת, הוכיח שוב שהוא פולטיקאי ציני ולא אמין", והוסיף כי הם אינם חברים יותר

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: אמיר סלמן, "הארץ"

"ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה": שרה נתניהו הורשעה בפלילים ותשיב לקופת המדינה עשרות אלפי שקלים

(עדכון) - ביהמ"ש קיבל היום את הסדר הטיעון שנחתם עם אשת רה"מ, לפיו היא הורשעה בעבירה פלילית של "ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה", תשיב לקופת המדינה 45 אלף שקל ותשלם קנס בסך 10,000 שקל ● פרקליטה: "ראשה נסרק במסרקות ברזל" ● שרה נתניהו לשופט: "סבלתי מספיק"

אביה מזרחי-מגן / צילום: אילן בשור עבור לקט ישראל

מנכ"לית פתאל לעובדי הרשת: התגייסו למאבק נגד סגירת שדה דב

פתאל היא רשת המלונות הגדולה בישראל, 10 מתוכם באילת ● לטענת המלונאים, אילת תיפגע מסגירת שדה דב: "הדרך לאילת וממנה תימשך מעל שלוש שעות. רכבת לעיר אין, כביש הערבה חד מסלולי וגורר טרגדיות קשות.. ואין דרך הולמת אחרת"

יאיר לפיד, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החוש הדרמטי של לפיד ותרחיש האימה: המשק לא דוהר לאסון, אבל לפחות מדברים על הגירעון | פרשנות

יאיר לפיד טוען בפוסט שפרסם כי המשק הישראלי "דוהר כמו אוטובוס ללא בלמים" למשבר כלכלי ● אלא שלמרות הטון הדרמטי ולמרות הגירעון הבעייתי, המצב טוב בהרבה, וגם חלק מהעובדות של לפיד לא ממש מדויקות ● ואחרי הכול, טוב שמשהו מהפוליטיקאים הבכירים סוף-סוף מדבר על כלכלה ● פרשנות

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות על ידי סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הינו חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה על ידי תמריץ מהיצרנים"

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

האם יהיה פוליטיקאי אמיץ מספיק להגיד "המסים יעלו"?

הגירעון הענק צפוי להחזיר את השיח הכלכלי לבחירות - אולי הפעם נציגינו בכנסת יהיו חייבים לתת תשובות עמוקות או לפחות לקמץ בהבטחות ● שר האוצר כחלון אולי מפנטז לנסוע לפסגה הבינלאומית בבחריין, אבל רק אם נתניהו לא יחטוף לו את הנסיעה הזאת ● נראה שמנכ"ל משרד רה"מ יואב הורביץ מעריך מאוד את ראש הממשלה - אז למה הוא עזב? ● פרשנות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

בכיר נוסף בדרך החוצה מאי.די.בי? סמנכ"ל הכספים גיל קוטלר שוקל פרישה

בצל מצבה הפיננסי המעורער של אי.די.בי, סמנכ"ל הכספים של שתי החברות, גיל קוטלר, בוחן אפשרות לעזוב את תפקידיו לאחר שלוש שנים ● בשבוע שעבר הודיע המנכ"ל שולם לפידות על רצונו לסיים את תפקידו

סינטה במילוי עלי גפן חומוס וסלט פריקי/ צילום: עיסאם חרט'ביל

ביקורת מסעדה: לונא היא מסעדה ערבית מודרנית עם נגיעות של שלמות

מסעדת לונא בנצרת אומנם ממוקמת בקניון, אבל לא לטעות: מדובר במסעדה מצוינת, ששווה לנסוע אליה במיוחד

גדעון תדמור / צילום: נאוויטס

יחידות ההשתתפות של נאוויטס מזנקות ב-6%: החלה הפקת נפט בפרויקט בקסקין

מפעילת הפרויקט, LLOG, עדכנה אותה ואת שאר השותפות בפרויקט כי החלה בהפקה מהבאר הראשונה בשדה לפני יומיים (ו') ● שדה בקסקין צפון מכיל כמות מוערכת של כ-474 מיליון חביות נפט