גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נערכים להשתלטות על השריפות: האתגר הגדול - הרוחות והשרב מחר

(עדכון)  אחרי שיותר מ-3,500 אזרחים פונו מבתיהם בעקבות השתוללות האש סמוך לקיבוץ הראל ובמבוא מודיעים, שירותי הכבאות והמשטרה נערכים לקראת מחר - אז צפוי מזג האוויר השרבי להגיע לשיא ● כוחות הכיבוי עדיין פועלים בשטח להשיג שליטה באש

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא
שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

כוחות כיבוי רבים עדיין פועלים סמוך לקיבוץ הראל באזור ירושלים ובמבוא מודיעים שבאזור בן שמן כדי להשיג שליטה בשריפות הענק שפרצו במהלך היום. במהלך הערב הסתיימה הערכת מצב בראשות השר לביטחון הפנים חכ גלעד ארדן, נציב כבאות והצלה לישראל רב טפסר דדי שמחי וממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, במסגרתה נדונה היערכות הכוחות לשעות הלילה המאוחרות והחשש להתרחבות מוקדי הבעירה בחסות הרוחות.

כמו כן נבחנו אמצעי הפעולה שיש לנקוט כדי להשיג שליטה באש, זאת מאחר שמטוסי הכיבוי חדלו מלפעול בשעל החשיכה. כמו כן, במשטרה במערך הכיבוי בוחנים כיצד יש להיערך לקראת מחר, אז צפוי מזג האוויר השרבי להגיע לשיאו. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח במהלך הערב עם נציב הכבאות והנחה לא לחסוך במשאבים לרבות סיוע בינלאומי ממדינות שכנות, ככל שידרש להשתלטות על כלל מוקדי השריפה. במהלך היום פונו כ-3,500 תושבים מבתיהם. במבוא מודיעים שבאזור בן שמש האש איימה על יישובים רבים באזור, וכן על בסיס מתקן אדם. באזור ירושלים האש התפשטה באזור מועצת מטה יהודה. באזור אשקלון וכרמיה שבנגב המערבי, שם התלקחה גם כן שריפה, הושגה שליטה בלהבות.

בשעות הצהריים פונו קיבוץ הראל וכפר אוריה, ולאחר מכן גם מבוא מודיעים ויישובים נוספים במרחב בן שמן. במבוא מודיעים האש כילתה כ-40 בתים, דהיינו מרבית המבנים ביישוב. בתים נוספים נפגעו בזירות השריפה האחרות. נציב כבאות והצלה שב וקורא לציבור לא להדליק אש בשטחים פתוחים בימים הקרובים ולהישמע להנחיות הכבאות בכל הנוגע לבטיחות אש. הכל מקרה של זיהוי עשן יש לחייג 102 לשירותי הכיבוי.

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

19:03 - נציב הכבאות קיים הערכת מצב

נציב הכבאות דדי שמחי קיים הערכת מצב בעקבות גל השריפות. בשל תנאי מזג אוויר המאופיינים בשרב, חום כבד ורוחות מזרחיות ערות הוחלט על תגבור כוחות ארצי וגיוס יחידות המתנדבים. יתר על כן, נבחנת האפשרות לקבלת סיוע בינלאומי של כיבוי אווירי, במידת הצורך ובהתאם להערכות מצב ותנאי מזג האוויר.

18:44 - נתניהו הנחה לפעול להבאת סיוע אווירי לכיבוי השריפות

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם השר לביטחון הפנים ועם נציב הכבאות בעקבות גל השריפות והנחה על הבאת סיוע אווירי לכיבוי שריפות. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הוא ממשיך לעקוב אחר ההתפתחויות ומקבל עדכונים שוטפים.

18:25 - המשטרה נערכת לפינוי המוני באזור בן שמן

כוחות המשטרה נערכים להמשך פינוי התושבים ביישובים הסמוכים למוקדי השריפות באזור בן שמן, ככל שהדבר יידרש. בין השאר במשטרה התקבלה הנחיה להתחיל להיערך לאפשרות שיידרש פינוי של כעשרת אלפים תושבים מבתיהם, ביישובי לפיד וכפר רות הסמוכים למודיעין. במקביל, נציב הכבאות דדי שמחי עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו בטיפול בשטח במוקדים השונים.

17:49 - הושגה שליטה במרבית השריפות במערב הנגב

השריפה סמוך לקיבוץ כרמיה הגרמה בעקבות נפילת עץ אקליפטוס על כבלי חשמל וכתוצאה מכך התקלח - כך על פי גורמי הכיבוי במקום. כמו כן, על פי שירותי הכיבוי וההצלה, הכוחות הצליחו להשיג שליטה בכל מוקדי הבעירה באזור.

17:30 - 10 בתים נשרפו במבוא מודיעים

עשרה בתים נשרפו כליל בישוב מבוא מודיעים שבאזור יער בן שמן. המשטרה נאלצה לפנות בכוח כמה מדיירי הבתים ביישוב לאחר שסירבו להתפנות מהמקום. כמו כן, כוחות גדולים של צה"ל פועלים באזור מתקן אדם על מנת לפנות את כלבי יחידת עוקץ מהמקום . בעקבות השירפות בנמל התעופה בן גוריון מדווחים על קשיי ראות בעקבות השריפה באזור בן שמן.

17:22 - מושב נוסף פונה באזור ירושלים

המשטרה הורתה לתושבים במושב תרום שבמועצה האזורית מטה יהודה להתפנות מבתיהם, זאת בעקבות השריפה שמשתוללת באזור. פינוי התושבים התקבל בעקבות הערכת מצב שנערכה במשטרה מחשש להתקרבות האש למושב.

פינוי ישוב תרום / צילום: דוברות המשטרהפינוי ישוב תרום / צילום: דוברות המשטרה

16:59 - שריפה סמוך לשכונת פסגת זאב בירושלים

כוחות משטרה וכיבואי אש הוזעקו לרחובות רחמילביץ' ודב סדן בשכונת פסגת זאב בירושלים בעקבות שריפה שפרצה באזור . השוטרים נערכים ברחובות להגעת כוחות חירום והצלה נוספים ופינוי התושבים במקרה הצורך. במשטרה קראו לתושבים לשים לב לעשן המתקרב לאזור הבתים ובמקרה הצורך לסגור את חלונות הבית למניעת חדירתו.

16:50 - פונו יישובים באזור כביש 443

תושבי גמזו, כפר דניאל, שילת, כפר רות, נאות קדומים ובסיס מתקן אדם, הסמוכים ליער בן שמן, פונו מיושביהם. כביש 443 עדיין סגור לתנועה בשני הכיוונים ממחלף בן שמן ועד צומת שילת. כוחות הכיבוי פועלים באזור בסיוע שמונה מטוסי כיבוי.

16:41 - בתים נהרסו בקיבוץ הראל, אין שליטה באש

כמה בתים נפגעו בקיבוץ הראל בעקבות השריפה המשתוללת באזור מטה יהודה. מוקדם יותר המשטרה השלימה את פינוי הקיבוץ מתושביו. כוחות הכיבוי ממשיכים במאמציהם להשגת שליטה באש באמצעות ארבעה מטוסי כיבוי.

15:45 - בן 42 במצב בינוני בעקבות השריפה בביתר עילית

בן 42 נפגע משאיפת עשן בשריפה שפרצה במבנה מגורים ברחוב רבי עקיבא בביתר עילית. צוותי מד"א פינו אותו לבית החולים במצב בינוני.


15:30 - תושבים באזור בן שמן פונו, כביש 443 נחסם

שריפה פרצה ביער בן שמן בסמוך ליישוב מבוא מודיעים וכביש 443. כוחות המשטרה החלו בפינוי תושבים ביישובים מבוא מודיעים, גימזו וכפר דניאל, הסמוכים לאזור השריפה. כביש 443 נחסם לתנועה מצומת גמזו בשני הכיוונים. כוחות כיבוי והצלה פועלים במקום לכיבוי השריפה בסיוע כוחות המשטרה ומסוק משטרתי.

15:23 - תושבים במועצת חוף אשקלון פונו, כביש 3411 נחסם

המשטרה פינתה את תושבי קיבוץ כרמיה מבתיהם מחשש להתפשטות שריפה שפרצה מוקדם יותר באזור. שני מטוסי כיבוי הוזנקו כדי להשיג שליטה באש. טרם התברר מה המקור להתלקחות. כביש 3411 נחסם לתנועה.

15:15 - גני ילדים פונו ביישובי מטה יהודה ובאזור בית שמש

שריפה פרצה בכפר אוריה ובקיבוץ הראל באזור בית שמש. צוותי כוחות כיבוי והצלה ושמונה מטוסי כיסוי מבצעים פעולות לבלימת האש באזור היישובים. כוחות המשטרה פינו את תושבי האזור מבתיהם, בהם גני ילדים.

15:00 - 6 נפגעים משאיפת עשן בבית חגי

בעקבות שריפת הקוצים שפרצה סמוך לבית חגי, שישה בני אדם נפגעים באורח קל משאיפת עשן. צוות מד"א הגיע למקום והעניק טיפול רפואי ופינה לבית החולים סורוקה בבאר שבע את הפצועים.

14:53 - גבר פונה לביה"ח באילת במצב קשה ממכת חום

גבר כבן 80 מאילת פונה לבית החולים יוספטל בעיר, עם סימני מכת חום. צוות מד''א פינה את הגבר כשהוא במצב קשה ותחת הכרה מעורפלת.

14:43 - דיירים פונו בסילוואן סמוך לירושלים

דיירים באזור רחבת עין השילוח בסילוואן סמוך לירושלים פונו מבתיהם מחשש להתפשטות שריפה. עשן כבד במקום.

14:30 - שני ילדים וחולצו משריפה בדירה בביתר עילית

דליקה פרצה בדירה ברחוב רבי עקיבא בביתר עילית. כוחות כיבוי והצלה שהגיעו למקום החלו בפעולות להשגת שליטה בלהבות. הכוחות חילצו דרך המרפסת שני ילדים ותינוק שנלכדו בדירה.

13:51 - שריפות סמוך לבית שמש, כביש 44 נחסם

כביש 44 נחסם לתנועה מצומת שמשון לצומת אשתאול בשני הכיוונים בעקבות שריפת חורש. כוחות המשטרה נמצאים במקום ומכווינים את התנועה.

13:41 - שריפה בבית חגי, בתים פונו

שריפת קוצים פרצה ביישוב בית חגי שבאזור חברון. בעקבות התפשטות השריפה החל פינוי של קו הבתים הראשון ביישוב וכן הופסק זרם החשמל לבתי התושבים באופן ייזום. כוחות משטרה וצוותי לוחמי אש פועלים במקום לכיבוי השריפה.

13:13- התחדשה השריפה סמוך לאלעד

אש השריפה שפרצה בשעות הבוקר ביישוב אלעד התחדשה, ככל הנראה עקב הרוחות. כלל כוחות הכיבוי וההצלה שבו למקום והוזנקו מטוסי כיבוי שריפה.

12:51 - שריפה פרצה בשער הנגב

דליקה פרצה בשדה חיטה בתחומי מושב יכיני שבמערב הנגב. כוחות הכיבוי שהוזעקו למקום החלו בפעולות למניעת התפשטות האש.

12:00 - תושבים פונו ממושב בדרום מחשש להתלקחות לוחות אסבסט

שריפה פרצה במושב תפרח שבנגב המערבי. תושבים פונו מבתיהם מחשש להתלקחות לוחת אסבסט ולקריסת אחד הבתים.

עוד כתבות

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של חבר הכנסת גנץ ובאישור ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

בפריסה ארצית: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

דיווח: טבע תעביר תרופות בשווי מעל 15 מיליארד דולר כפשרה במשפט האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה שלא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

מכונת הכסף של ילין לפידות: בית ההשקעות שמרוויח כ-150 מיליון שקל בשנה בלי מינוף פיננסי

מותג חזק, רווחיות גבוהה ומנגד תמהיל מוצרים צר שעלול לגרום לתנודתיות ותלות במייסדים - זה מה שחושבים במידרוג על בית ההשקעות שמובילים דב ילין ויאיר לפידות ● ההחזקה ב-50% מבית ההשקעות, באמצעות אטראו, היא הבסיס העיקרי לאיתנות ולתזרים של חברת לידר השקעות, שהנפקת האג"ח שלה קיבלה דירוג A1 באופק יציב

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ