גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסחר תנודתי: אל תתנו לאדון שוק לשחק לכם בראש

ב-13 במאי צנח מדד דאו ג'ונס ביותר מ-600 נקודות ● משקיעים שהסתכלו על השוק ביום הזה התחילו לחשוש ממפולת ● אבל מי שעצמו עיניים וחיכו כמה ימים, לא ראו כלום, כי בזמן הזה המדד חזר לקדמותו ● התנודות הגדולות הללו צפויות להימשך, וכדאי שהמשקיעים יתרגלו אליהן

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid
סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

כששוקי המניות צונחים, ומיד אחר כך מתאוששים, ההפסדים נעלמים למראית עין, אבל זה לא אומר שאף אחד לא מרגיש כאב.

מדד דאו ג'ונס של מניות התעשייה (שם היסטורי שלא משקף) צנח ב-617 נקודות או 2.4% ביום שני שעבר, 13 במאי - ובשלושת הימים שלאחר מכן עלה בסך כמעט זהה. אילו יצאתם לחופשת קיץ ביערות ב-10 במאי, וחזרתם ב-16 במאי, הייתם אולי מסיקים שלא קרה שום דבר: בארבעה ימי מסחר דאו ג'ונס סיים בערך היכן שהתחיל.

אבל תנודות גדולות בשוק המניות, כמו נורות הבזק שנדלקות מול הפנים, מטשטשות את הראייה - בין שהמשקיעים מבינים זאת ובין שלאו.

רוברט שילר, הכלכלן מאוניברסיטת ייל שהיה מזוכי פרס נובל ב-2013 על מחקריו בנושא ההשפעה של ההתנהגות האנושית על מחירי הנכסים, עוקב זה זמן רב אחר ציפיות המשקיעים לתשואות ממניות.

מדדי האמון בשוק המניות שלו מבוססים על סקרים שמתבצעים כעת מדי חודש על-ידי המרכז הבינלאומי לפינסים בייל. הם מראים שהמשקיעים צפויים יותר להאמין שהשוק עומד לקרוס - בממדים של 1929 או 1987 - בששת החודשים לאחר ירידה פתאומית חדה במחירי המניות, שסוקרה בהרחבה בתקשורת. ככל שהירידה חדה יותר, והסיקור התקשורתי בולט יותר, יותר משקיעים יחששו שמפולת מתקרבת.

ברמות הנוכחיות של מדד דאו, במושגים היסטוריים לבדם, המשקיעים צריכים לצפות שהמדד הזה ייפול ב-520 נקודות לפחות מידי שישה שבועות בערך.

זה לא נכון פחות בין משקיעים מקצועיים מאשר בין חובבים. "יש דמיון מפתיע בהבנת הדברים הללו בין משקיעים פרטיים למוסדיים", אומר פרופסור שילר. "המקצועיים אולי טובים יותר בקריאה של מאזנים כספיים, דוחות רווח וכו', אבל לא בלהעריך אם אנחנו צפויים לחזרה על אירוע כמו זה של שנת 1929".

הסבר מתקבל על הדעת לכך הוא שבאופן כללי, אירועים שליליים נחקקים במוח האנושי עמוק יותר מאשר תוצאות חיוביות. מר שוק נכנס לכם לראש.

הסכנות הן אלו שנחרתות בזיכרון

במרוצת אלפי שנות המין האנושי, האבולוציה חידדה את חושי הסכנה שלנו. "תארו לעצמכם שאתם אנשי מערות, וראיתם השתוללות איומה של דוב על שביל מסוים", אומר שילר. "זה ייתקע לכם בראש, ואתם תיטו לחשוב שמוטב להימנע מהשביל הזה, גם אם הדוב כבר אינו שם". גם שביל עם עצי פרי נהדרים ייחקק בזיכרוננו, אבל לא באותה מידה, כי הוא פחות חשוב להישרדות שלנו.

זה לא אומר שכל משקיע ימכור מניות בפאניקה. זה כן אומר שמשקיעים שהיו עדים לירידה חדה בזמן האחרון, צפויים יותר לחשוש מירידה דומה בעתיד הקרוב.

בסקר שהוא ערך מיד אחרי קריסת מדד דאו ג'ונס ב-23% ב-19 באוקטובר 1987, פרופסור שילר שאל משקיעים מה הכי חשוב להם בהערכת מצבו של שוק המניות. המפולת במדד דאו הייתה אירוע חשוב בהרבה מאינדיקטורים כלכליים עיקריים, אירועים גיאופוליטיים או דברים שאמרו קובעי מדיניות ופרשנים פיננסיים, הם אמרו.

במארס 2009, המניות בארה"ב קרסו בכמעט 40% ב-12 החודשים הקודמים. ועדיין, יותר מ-80% מהמשקיעים המוסדיים והפרטיים חשבו שיש סיכוי גבוה למפולת נוספת בשוק המניות בששת החודשים הבאים, לפי סקר של אוניברסיטת ייל (הם טעו, שוק המניות האמריקאי החזיר למשקיעים 32% באותה חצי שנה).

משקיעים רבים בסקר של שילר מ-1987 דיווחו על "תסמינים חריגים של חרדה", כולל כפות ידיים מזיעות או קצב לב מואץ, במהלך המפולת באוקטובר. מבין המשקיעים הקטנים ב-19 באוקטובר, כ-19% שקנו מניות, ו-31% שמכרו מניות, דיווחו על חרדה כל אותו יום.

בערך 45% מהמוסדיים שקנו או מכרו מניות ב-19 באוקטובר חוו חרדה, לפי הסקר של שילר. הסיבה לשיעור הגבוה יחסית היא כנראה שהם עקבו יותר מקרוב אחרי חדשות השוק ביחס למשקיעים הקטנים באותו יום.

נוסף על כך, כשמחירי המניות רושמים תנודות גדולות, המשקיעים מצפים להסברים. כשדאו מתנדנד במאות נקודות, בייחוד כלפי מטה, אומר פרופסור שילר, "אנשים מסתכלים זה על זה כדי לקבל רעיונות, והם מצפים מהמדיה להסברים ולפרשנויות של מספרים שיכולים להיות משמעותיים".

כאשר סיבה מתקבלת על הדעת מוצמדת לתנודות המחירים, "לסיפורים יש חיים חיצוניים משל עצמם. הם מדבקים", אומר פרופסור שילר.

סיפורים לא צריכים להיות הגיוניים כדי להשפיע. מדד דאו צנח ב-617 נקודות ביום שני, 13 במאי, לפי מומחי השוק, מפני ששיחות הסחר עם סין התארכו מדי. הוא עלה באותו ניקוד כמעט בשלושת הימים הבאים, על אף החדשות הטובות שדיוני הסחר בכל זאת מתקדמים לאט לאט.

תנודות מחיר גדולות שכיחות כעת הרבה יותר, כשדאו סביב 26,000 נקודות, מכפי שהן היו בעבר. מ-1896 דאו צנח ב-2% לפחות ב-2,011 ימי מסחר, לפי חברת נתוני השוק דאו ג'ונס. זה אומר בממוצע כל 33 ימי מסחר. לכן, ברמות הנוכחיות של דאו, בסטנדרט היסטורי, המשקיעים צריכים לצפות לתיקון של 520 נקודות (כלפי מטה) בכל שישה שבועות בערך. זה יציג את המספרים השליליים הגדולים לעיני כל, ויעזור לציפיות המשקיעים מהשוק להישאר הגיוניות. 

עוד כתבות

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל

זירת התאונה בקריית מוצקין / צילום: איחד והצלה

ההרוג ה-23 מתחילת השנה: פועל בניין נהרג בקריית מוצקין

פארס חמודה (44), אב לשישה מבועיינה נוג'ידאת, נפגע מזרוע של משאית מנוף שהתהפכה באתר בנייה בעיר

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

למרות אזהרות רשות ני"ע: הגוף שמשיק קרן ש"תשאף לתשואה של לפחות 7.5%"

למרות אזהרת רשות ניירות ערך מפני מניפולציות ובעיות במאמצי שיווק של קרנות השקעה, יום לאחר מכן בהלמן אלדובי יוצאים בסבב גיוס לקרן חוב ציבורית תוך פרסום שמאתגר את ההוראות ● בעקבות פניית "גלובס", בהלמן אלדובי שינו את נוסח ההודעה

הביתן הישראלי בסלון האווירי בפריז / צילום: משרד הביטחון

אירופה מגדילה את ההוצאה הביטחונית והתעשיות הישראליות מסתערות

הסלון האווירי ייצא לדרך מחר - מדובר בתערוכה האווירית הגדולה והחשובה בעולם שמתקיימת מדי שנתיים, והחברות הביטחוניות הישראליות המרכזיות יציגו פיתוחים חדשים ומוצרים הכוללים' בין השאר' מכ"מים מתקדמים, טילים וכלי טייס בלתי מאוישים למטרות שונות

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ בבית סוקולוב בתל אביב ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת

גגות ארגנטינה כפי שהם נראים מתחנת החשמל של אדסור / צילום: REUTERS/Marcos Brindicci

תקלה הותירה את כל ארגנטינה ואורוגוואי ללא חשמל בבתים

48 מיליון תושבי ארגנטינה וברזיל נמצאים בשעה זו ללא חשמל עקב תקלה נרחבת בין שתי המדינות ● גם חלקים מפראגוואי וברזיל סובלים מהתקלה

איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

שקד: "הבחירות הן אתגר עבור הימין. כנראה שאתמודד"

איילת שקד התייחסה הערב לבחירות הקרובות, היחסים עם נפתלי בנט ודבריו של שר המשפטים החדש אמיר אוחנה: "ברור שיש למלא אחר פסיקות בתי המשפט, גם אם לא אוהבים אותם" ● "אני חושבת שיש כרגע הזדמנות לסיפוח אזור C"

עינת קליש/צילום:רמי זרנגר

עיריית חיפה נגד המשך בניית הנמל: "יהרוס את התעופה בעיר"

(עדכון) ● העירייה הגישה עתירה מנהלית ובקשה דחופה לצו ביניים שימנע את המשך בניית נמל המפרץ, שלטענתה, חוסם את הסיכוי להאריך את מסלול ההמראות והנחיתות בשדה התעופה ● בית המשפט נתן צו ביניים המורה כי לא יונפקו היתרי בנייה לפי התוכנית עד למועד הדיון שיתקיים ב-11 ליולי ● "במידה ולא יתאפשר להאריך את מסלולו באופן מניח את הדעת, חברות תעופה יוותרו עליו, ועם הזמן השדה ייסגר"

בינה מלאכותית / שאטרסטוק

חוקרים מפתחים כלי שיחזה מראש סכסוכים בעקבות מחסור במים

הכלי - אותו מפתחת "השותפות למים, שלום וביטחון" (WPS), שותפות בין מספר ארגונים בתמיכת משרד החוץ ההולנדי - ישתמש במידע שנאסף מלוויינים של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית כדי לנטר מאגרי מים ברחבי העולם, וכן במידע של ממשלות, ארגונים בינלאומיים וגופי מחקר ובטכנולוגיות חישה מרחוק, למידת מכונה ועיבוד של ביג דאטה, כדי לחזות מראש את הקונפליקטים עד שנה מראש

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

השליח האמריקאי למו"מ עם הפלסטינים: נחכה עם פרסום התכנית עד אחרי הבחירות

השליח האמריקאי למו"מ עם הפלסטינים, ג'ייסון גרינבלט, התראיין הערב בועידת העיתון ג'רוזלם פוסט בניו יורק ● באשר לאפשרות סיפוח של חלק מן הגדה המערבית, במסגרת הגישות שעלו בראיון של שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן לעיתון ניו יורק טיימס, אמר גרינבלט: "אני אתן לו לפרש את דבריו, אבל הוא דיבר שם באופן אלגנטי ואני תומך בדבריו"

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי זכה במגרש ברחוב הירקון ב-250 מיליון שקל

מדובר במגרש בן 6.4 דונם ברחוב הירקון 7 בת"א ● על הקרקע חלה תוכנית בנין עיר מאושרת להקמת מגדל מגורים בן 15 קומות ו-70 דירות ● באוקטובר האחרון הורה ביהמ"ש השלום בתל אביב על פירוק השיתוף בין הבעלים הקודמים במגרש

מימין: יניב גרטי, בוב סוואן, אבנר גורן וצחי וייספלד / צילום: עזרא לוי

אינטל העולמית השיקה מרכז סטארט-אפים חדש בתל אביב

לפי אינטל, המרכז החדש, ששמו Ignite, יפעל "להאצת חברות סטארט-אפ ישראליות בשלבים מוקדמים. היא תתחיל בישראל ולאחר מכן תתרחב למדינות נוספות" ● וייספלד היה מנהל תוכנית הסטארט-אפים הגלובלית של מיקרוסופט

מכלית נפט בוערת במפרץ עומאן/ צילום: רויטרס

איראן וארה"ב: כשחוסר ההיגיון מתחיל להיות הגיוני מאוד

זה לא מתקבל על הדעת: האם האיראנים יפגעו בכבודו של מנהיג זר, שחצה יבשת שלמה כדי לנסות ולהשכין שלום בינם לבין השטן הגדול? האם האיראנים יתגרו בנשיא חם מזג, שהבטיח להביא את ״סופה הרשמי״ של ארצם? ● אבל אולי זה דווקא מתקבל מאוד על הדעת

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

משה גפני / צילום: כדיה לוי

גפני עצר העברות תקציביות עד לתקצוב החינוך המיוחד

בפתח דיוני ועדת הכספים התייחס גפני לפתרון המשבר בצהרונים ואמר: "אי-אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן" ● בהמשך הישיבה התייחס גפני לנושא סגירת שדה דב ואמר כי ביקש כינוס דיון פגרה דחוף

שופרסל / צילום: תמר מצפי

קופון מזויף של רשת שופרסל על סך 900 שקל מופץ ברשתות

לפי העברית העילגת שבה הוא מנוסח אפשר להבין שמדובר בזיוף, עם זאת הפיתוי למתנה בשווי של 900 שקל עשויה לטשטש את העניין ● לפני כשנה במסגרת הודעה מזויפת הציעו מתחזים בשם שופרסל קופונים לרגל חגיגות ה-60 של הרשת

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו צפוי למנות מחר את פרץ וסמטוריץ' לתפקידי שרים

נתניהו הציע כבר בעבר לפרץ את תפקיד שר החינוך, ואילו סמוטריץ' סירב לתפקיד שר התחבורה אך הוא עשוי לקבל מחר תפקיד שר אחר ● סיעת כחול לבן פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה למנוע את הגדלת מספר השרים מעבר ל-19 בממשלת המעבר