גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההיסטוריה לא כמו שלימדו אותנו: הכירו את החוקרים שקוראים אחרת את אירועי העבר

זה רק מקרה שמהפכת הקיטור התרחשה במערב, וההתעשרות האירופית בכלל התאפשרה הודות לסין ● פרופ' קנת' פומרנץ ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם, זוכי פרס דן דוד לשנת 2019, מבקשים לספר את ההיסטוריה מזווית אחרת, וטוענים שמה שחשבנו על חלוקת העושר, הטכנולוגיה וההשפעה בעולם פשוט לא נכון

פרופ' סנג'איי סוברהמניאם ופרופ' קנת' פומרנץ / צילום: ענבל מרמרי, Shutterstock
פרופ' סנג'איי סוברהמניאם ופרופ' קנת' פומרנץ / צילום: ענבל מרמרי, Shutterstock

"מה היה קורה אם..."

השאלה ההיפותטית הזאת נראית לא חשובה כשמדברים על היסטוריה, הרי מה שקרה כבר קרה, אבל מבחינה רעיונית, היא קוראת תיגר על הגישה הדטרמיניסטית שאומרת, מה שקרה לא התרחש במקרה במקום שבו התרחש. ובתרגום להיסטוריה שוטפת: אירופאים, אל תתלהבו מעצמכם, רק במקרה התעשרתם יותר משאר מדינות העולם, ולא משום שהמצאתם את הקיטור.

פרופ' קנת' פומרנץ ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם, שקיבלו השבוע את פרס דן דוד היוקרתי, הקדישו את הקריירה שלהם לסיפור ההיסטוריה הכלכלית, החברתית והתרבותית מזווית אחרת, שאינה אירופו-צנטרית ומדגישה את החשיבות של רצף הנסיבות והמקריות.

בעידן הפוסט-מודרני הנוכחי, נטול ההיררכיות ומרובה נקודות המבט, מתבקש לשאול אם יש עדיין מישהו שלא קיבל את הגישה שלפיה ההשפעות התרבותיות בין מדינות ואזורים הן הדדיות. התשובה, לפי השניים, מורכבת.

"המיתוסים לגבי ההשפעה האירופאית והיותה 'ערש התרבות' עדיין נמצאים מתחת לפני השטח ומרימים את ראשם באופנים מפתיעים מאוד", אומר פומרנץ. "לאחרונה חקרתי מפות עולם מצוירות שתלויות בגני ילדים או שמשולבות במשחקי ילדים. הדבר הראשון שרואים הוא שכל יבשת צבועה בצבע אחר, כאילו יש גבול בלתי עביר היכן שאירופה מסתיימת ורוסיה מתחילה. הדבר השני שרואים הוא שבמפות אירופה תמיד מאיירים בניינים. אם יש איזו חיה, זו אייל, הרחק בצפון. באפריקה מצוירות חיות בלבד. אין ביבשת הזאת בניינים לכאורה. אם יש, אלה הפירמידות והספינקס. ביתר המדינות יש ערבוב: בהודו תמצאי פיל וטאג' מאהל, בסין - פגודה ופנדה. איזה מסר זה מעביר לילדים? שאפריקה היא המקום של הטבע ואירופה היא המקום של התרבות, וכל היתר היכן שהוא 'בדרך'".

וארה"ב?

פומרנץ: "גם היא בין לבין. אתה מקבל את פסל החירות".

סוברהמניאם: "שבכלל יובא מצרפת".

פומרנץ: "ואיזשהו ביזון".

סוברהמניאם: "שכבר נכחד כמעט".

פומרנץ: "ואיך בכלל החליטו היכן לשרטט את היבשות? איך החליטו שאמריקה נחלקת לצפון, לדרום ולמרכז? והנה הנשיא דונלד טראמפ, מבחינתו דרום אמריקה מגיעה כל הדרך עד הגבול שלו עם מקסיקו. למה דווקא שם? כנראה כי עד הגבול (בארה"ב) יש רוב פרוטסטנטי, ומהגבול דרומה (במקסיקו) יש רוב קתולי".

סוברהמניאם: "ומה שמעניין אצל האירופאים זה שקשה להם לפעמים להודות שהם לומדים מאחרים. בשנות ה-80 וה-90, כשאיחדו את אירופה, אמרתי להם, 'רוצים לדעת איך נראית מדינת ענק מאוחדת ממדינות שונות ומגוונות? יש לכם הודו, יש לכם סין'. הם לא רצו לשמוע, לא ראו במזרח מודל. חבל".

פומרנץ: "נקודת המפנה בקריירה שלי הייתה כשהבנתי שאם אתה רוצה לספר סיפור היסטורי לאירופאים, אתה חייב לספר להם אותו דרך פריזמה אירופית. זו אחת הסיבות שבגללן הגעתי לעסוק בהיסטוריה גלובלית. זה לא אומר שאני חוקר את כל העולם, אלא שאני לא מוכן לקבל כמובן מאליו את הגבולות בין המדינות ובין היבשות. אני מעוניין בהיסטוריה שלא חותכת את המפה בדרך הרגילה".

מלכודת "הטבע האנושי"

לדברי פומרנץ, במאה ה-18 העולם לא חולק לגושים נפרדים. אירופה וסין, וכך גם אזורים אחרים, התנהלו בתוך קיום של קשרים ביניהם. בספר שכתב, The Great Divergence, הוא ביקש להראות שעלייתה של אירופה על חשבון סין הייתה קשורה גם להשפעה החיובית של סין ומדינות אחרות על אירופה ולנסיבות היסטוריות מסוימות, אפילו מקריות, ולא רק לאיזושהי יכולת מיוחדת שהייתה מוטמעת ב-DNA האירופי.

"התפנית במחקר שלי התרחשה כאשר עיינתי באחד מספרי הלימוד הקלאסיים של שנות ה-60 של המאה הקודמת, Cambridge Economic History of Europe, הסוקר את התפתחות הכלכלה ביבשת", אומר פומרנץ. הוא שם לב שכשאומרים "אירופה" או "סין" מדברים על אזורים ענקיים ומגוונים. "אזור שנחאי הוא היום עשיר ומפותח ובעל כוח כמו בריטניה או גרמניה, לעומת אזור גוואיזו במערב סין שהוא עני יותר מקובה. גם באירופה יש גיוון כזה. בבריטניה יכול להיות שגשוג בזמן שיוון צוללת, וגרמניה היא ודאי לא רומניה או פולין.

"אז עשיתי משהו שרק היסטוריון יעשה, ורק מאוחר מאוד בלילה: בחנתי מתי אומרים רק 'אירופה' ומתי אומרים 'מזרח אירופה' או 'דרום אירופה'. כאשר אמרו 'אירופה', הכוונה בספר הזה הייתה תמיד לבריטניה או להולנד. והסיבה שאנחנו מוכנים לקבל את המינוח הזה היא שאנחנו יודעים מה קרה אחר כך - המדינות הללו באמת נהיו חזקות מאוד ועשירות. אנחנו נוטים לחפש את העדות לכך בהיסטוריה או להניח שלמדינות הללו היה מראש איזשהו מאפיין מיוחד, בזמן שדבר בהיסטוריה לא הכין דווקא את המדינות הללו 'לעלות לגדולה' ביבשת. צירוף אחר של נסיבות היה יכול להעלות כוחות אחרים.

"שאלתי את עצמי אם זה היה יכול להיות נכון גם לגבי סין, והתשובה היא כן. צירוף של נסיבות הוביל לכך שהמערב החל להתפתח באופן כזה שהוא רודף אחרי עוד ועוד המצאות טכנולוגיות ומשתמש בהן כדי להתעשר. בהחלט יש אפשרות שזה לא היה קורה, כפי שזה לא קרה בסין באותה תקופה".

כלומר, יש אפשרות שהמהפכה התעשייתית לא הייתה מתרחשת והיינו ממשיכים לחיות עד היום בקצב חידושים נמוך? זה באמת היה יכול לקרות?

"כן, למה לא? כך רוב האנשים חיו לאורך רוב שנות ההיסטוריה של האנושות. אני לא אומר שזה עולם טוב יותר, אבל זה עולם אפשרי אחר, שרק בגלל צירוף של נסיבות לא התרחש. אני רוצה לטעון שהגישה שלפיה מה שקרה בהיסטוריה היה חייב לקרות כך או אחרת בגלל מאפיין חד-משמעי וחד-ממדי בטבע של בני אדם - זו גישה מגבילה ואפילו מסוכנת".

באיזה אופן היא מסוכנת?

"לדוגמה, אם חוקר מסתכל על כל ההיסטוריה בפריזמה של צריכת אנרגיה, והוא טוען שהעובדה שצריכת האנרגיה של האנושות עולה כל הזמן מעידה ש'כך זה הטבע האנושי'. הוא עשוי לטעון שכל יצור חי ירצה לצרוך כמה שיותר אנרגיה ויבסס זאת על גישה של ביולוגיה פופולרית, ואז הוא לא יהיה מוכן להביא בחשבון שהאנושות גם יכולה להפחית את צריכה האנרגיה שלה, לחסוך ולהסתפק בפחות.

"ונניח שנמציא אנרגיה ירוקה והיא תציל את העולם ממשבר האנרגיה שנראה שאליו הוא הולך, אז בעוד זמן מה היסטוריונים מאותו זרם יאמרו, זה היה חייב להיות כך, בני האדם היו חייבים לצרוך יותר או למות, והאנרגיה הירוקה הצילה את העולם", אבל הם לא יביאו בחשבון שאלמלא היו ממציאים את האנרגיה הירוקה היעילה או שהגעתה הייתה מתעכבת קצת, אולי בני האדם כן היו חוסכים באנרגיה ומצילים את עצמם כך, לפחות לזמן מה. גישה חד-ממדית כזאת מונעת מהאנושות אפשרויות".

כך התעשרה אירופה בזכות סין

"התפיסה שפומרנץ מאתגר מגיעה לא רק מההיסטוריונים אלא בעיקר מהסוציולוגים של המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, ובמיוחד מקס וובר, שטען שהעולם מחולק לציביליזציות - האירופאית, המוסלמית, ההודית והסינית", אומר סוברהמניאם, מאוניברסיטת קליפורניה ומאקול דה פריז שבצרפת.

"הטענה הייתה שלכל ציביליזציה יש תכונות מסוימות וערכים שונים. כך היה מאז ומתמיד וכך יהיה תמיד. בפועל, אנחנו יודעים שתרבויות משתנות ומשפיעות זו על זו, ומעבר לכך, תרבויות הן מגוונות בתוך עצמן. גם אדם אחד יכול להחזיק בערכים סותרים או לשנות אותם בסיטואציות מסוימות".

סוברהמניאם זכה להכרה בעקבות ספר שכתב ובו ניתח את יומני המסע של אירופאים ששהו בהודו. הוא עצמו הודי, שרק באמצע הקריירה שלו הגיע למערב והשתקע בו. כמו פומרנץ, הוא ביקש לחקור את ההשפעות ההדדיות ולא להישאר תחום בהיסטוריה של עם אחד.

"התחלתי את דרכי דווקא ככלכלן ואחר כך חקרתי את ההיסטוריה של הכלכלה, תחילה בהודו ואז בכל האוקיאנוס ההודי", הוא מספר. "כל החברות מעורבות זו בזו, ותרבות היא לא מבנה אלא תהליך. אפילו בשנות ה-50 של המאה ה-20, היסטוריונים וכלכלנים אירופאים עדיין כתבו שהקדמה החלה באירופה משום שזו תרבות שמעריכה קדמה, ומאירופה מתפשטת הקדמה ליתר העולם. זה לא נכון. ההשפעות של אירופה על העולם ממש לא היו ועדיין אינן דומות לדיפוזיה, אלא ההשפעה היא תוך כדי משברים, מהמורות, צעד קדימה ושניים אחורה, ולא תמיד היא חד-כיוונית. להיפך, כמעט תמיד היא הדדית, אם כי ההשפעה של כל צד על האחר אינה שווה בהכרח.

"ההודים לעולם לא יוכלו לשחזר את התרבות הצרכנית של ארה"ב, כי היא אינה בת קיימא מבחינתם, כי הדמוגרפיה שונה, הצפיפות אחרת, דפוסי האורבניזציה שונים. התפתחו בה מגה-ערים שאינן קיימות במערב. הטענה הישנה, שלפיה כל מדינה 'תתפתח' לבסוף ותגיע לאותו מקום רק מאוחר יותר, היא פשוט לא נכונה".

פומרנץ מדגים את ההשפעה ההדדית הזאת בסיפור על גילוי אמריקה. "המיתוס אומר שהאירופאים גילו את אמריקה כמעט במקרה, והיא הפכה אותם לעשירים. זה אולי נכון בחלקו, אבל ההשתלטות של האירופאים על האמריקות תווכה על ידי כוח אדם מאפריקה, בעיקר עבדים. הם היו לא רק כוח עבודה פיזי אלא הביאו גם ידע.

"מה הביאו האירופאים מאמריקה? מתכות יקרות. מה הערך של מתכות יקרות? אי-אפשר לאכול אותן, אי-אפשר ללבוש אותן כדי להתחמם. יש להן ערך רק אם מישהו אחר קונה אותן ממך. אם הצפת את השוק, המתכות הופכות להיות לא שוות. ובאמת, לאחר גילוי אמריקה כנראה הייתה אינפלציה של מתכות בשוק האירופי, שתוקנה כשרבע מכל תוצרי הכרייה נמכרו לסין, וכמות דומה נמכרה להודו, ומשם הם קיבלו את מה שבאמת אדם זקוק לו, האוכל והבגדים והאנרגיה. כך אירופה התעשרה בזכות סין.

"תארו לכם שסין לא הייתה מעוניינת במתכות היקרות? יכול להיות שכל המיזם האמריקאי היה הופך להיות לא רווחי ואירופה הייתה נוטשת אותו".

תרמית שיווקית מבריקה?

סוברהמניאם: "לא בדיוק. לא היו אלה האירופאים ששכנעו את הסינים שהם רוצים מתכות יקרות. הסינים כבר העריכו את המתכות הללו וסחרו בהם. האירופאים לא המציאו את זה. הביקוש נבע מכך שבדיוק נוצר מחסור במוצרים הללו במזרח".

פומרנץ: "אבל אם רוצים להוסיף לסוגיה מורכבות, במאה ה-11 סין המציאה שיטת מסחר בכסף מנייר, אבל הממשל די חירב אותה. כסף הוא המצאה הרבה פחות מודרנית מכפי שחושבים. יכול להיות שלו הייתה מערכת מסחר בנייר בסין, אז הסינים לא היו רוצים כל כך הרבה מתכות במאה ה-16 והייתה יכולה להיות לנו היסטוריה לגמרי אחרת".

המכרה שהציל את הקיטור 

פומרנץ נועץ סיכה במיתוס נוסף, על התרומה של מנוע הקיטור להתקדמות של אירופה. הסיפור המוכר הוא שבריטניה, שהמציאה את מנוע הקיטור, שמרה את הפיתוח לעצמה וכך קנתה לעצמה יתרון יחסי. אנחנו לומדים מכך שהמצאות טכנולוגיות עשויות לחרוץ גורל של מדינות, אבל לדברי פומרנץ, זה סיפור נכון רק בחלקו.

"קודם כול, מנוע הקיטור לא היה סוד. הטכנולוגיה הבסיסית הייתה מוכרת בעולם", הוא אומר. "שנית, הקיטור הומצא לראשונה ב-1712, ורק עד 1850 לערך היו קטרים ממש מעטים בשימוש. מדוע? כי בתחילת הדרך המכונה הזאת פשוט לא הייתה טובה והיא שרפה המון אנרגיה ביחס לעבודה שקיבלת ממנה. היה רק מקום אחד שבו היה הגיוני להשתמש בה - בראש מכרה באנגליה. שם כוח האדם יקר, והמזון לעובדים ולחיות העבודה הוא יקר, אך האנרגיה זולה - אתה נמצא במכרה. לולא צירוף הנסיבות הזה, באנגליה היו משליכים לפח את הטכנולוגיה של הקיטור, כמו שעשו בשאר העולם. כיוון שהם כבר השתמשו בה, הם גם שיפרו אותה עד שקיבלו מוצר שהיה רלוונטי לכל העולם".

דוגמה אחרת היא מתחום האופנה. "חליפה? זה הרי סופר-אירופי", אומר פומרץ. "במזרח לא לובשים חליפות, אלא כחיקוי למערבי המודרני, אומרים לעצמם האירופאים. אבל מאיפה באו החליפות? הבריטים חיפשו לעצמם בגד שישדר מכובדות וגבריות. הלבוש שהיה נהוג בצרפת נתפס בעיניהם כנשי מדי. את מבוקשם הם מצאו לבסוף בלבוש שהיה נהוג באותה תקופה אצל האליטות באיראן. הוא שידר מבחינת האנגלים גבריות מתקבלת על הדעת. כמה מאות שנים אחר כך, המזרח נחשב לא לגמרי גברי ואילו צרפת כבר סווגה כ'אירופה' הגברית יחד עם הבריטים".

"אנחנו רואים אותו תהליך גם באידיאולוגיות", אומר סוברהמניאם. "לדוגמה, במאה ה-16, כאשר באימפריה ההבסבורגית שלטו קרל החמישי ובנו פליפה השני, התפיסה שלהם הייתה שבעולם תתקיים מלחמת גוג ומגוג שאחריה יישאר רק שליט אחד - הם. גם העותמאנים באותה תקופה, בהנהגת 'סולימאן המפואר', חשבו שתהיה מלחמת גוג ומגוג ואחריה ייוותר רק שליט אחד - הם. ההיסטוריון ארסמוס מרוטרדם כתב כי 'סולימאן וצ'רלס החמישי הם כמו שתי שמשות בשמים, אך יש מקום בשמים רק לשמש אחת'. באותה תקופה, המיתוס הזה חלש על התודעה גם של אלה וגם של אלה, והם לא ראו ברירה אחרת. הם הסכימו על הכול, חוץ מעל פרט קטן - מי ינצח. כמובן, היום אנחנו לא חושבים שזה חייב להיות כך, וזה באמת לא מה שקרה".

על רקע הסיפור הזה, איך אתם תופסים את הדיון בשאלה איזה כוח יקום מול ארה"ב ויחזיר את העולם למצב שבו יש שתי מעצמות.

פומרנץ וסובאמינאם מסכימים מיד שהעובדה שרוב ההיסטוריונים ומדעני המדינה גדלו בעולם של שתי מעצמות, אין פירושה שאכן חייבות להיות שתי מעצמות.

סוברהמניאם: "אני לא מאמין שב-40-50 שנה נראה שתי מעצמות דומיננטיות בעולם, אבל זה רק הניחוש שלי, והוא טוב כמו של כל אחד אחר".

פומרנץ: "זה גם הניחוש שלי, ככל שהוא שווה משהו. הדבר החשוב הוא לזכור שאין שום הכרח שיהיו שתי מעצמות. יכולה להיות אחת או יכולות להיות שלוש, או 12".

היום מקובל לדבר על השפעות הדדיות, אבל הגישה האירופו-צנטרית הייתה נוכחת גם בישראל. עם קום המדינה חשבו העולים יוצאי אירופה שהם ינחילו את התרבות שלהם לעולים מצפון אפריקה והמזרח התיכון.

פומרנץ: "והדבר המעניין הוא שבשנות ה-60 כבר בנו ההיסטוריונים ואנשי מדעי המדינה מודל ברור למה שיקרה בישראל כשכוחם של האשכנזים ירד, כשהם יהיו בחיסרון דמוגרפי. המודל גרס שישראל תשתנה באופן דרמטי ותהפוך לפחות אירופית. אבל זה לא קורה כל כך בקלות. זה קורה במישורים מסוימים ולא באחרים". 

עוד כתבות

בר רפאלי / צילום: שלומי יוסף

ערעור בר רפאלי: לא מאבק נגד תשלום 8 מיליון שקל מס, אלא כדי לא להיכנס לכלא

אסור להתבלבל, המאבק שמנהלת הדוגמנית בר רפאלי היום בזירה האזרחית קשור בעבותות ברזל למאבק שהיא מנהלת בזירה הפלילית, במסגרתה הוחלט לאחרונה להעמידה לדין על שורת עבירות מס והעלמת הכנסות ● המלחמה של הדוגמנית המצליחה בזירה הפלילית, המלחמה לא להיכנס לכלא, מתחילה בזירה האזרחית ● פרשנות

תחנת כוח פחמית, צ'כיה, זיהום אוויר, איכות סביבה, התחממות גלובלית / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

המהפכה הירוקה באירופה: "ניטרליות אקלימית" עד 2050

שלשום נבחרה אורסולה פון דר-ליין לנשיאת נציבות האיחוד האירופי, בעיקר בזכות הבטתה להביא "גרין ניו דיל" ליבשת עד 2050 ● מטרתה להפחית את גזי החממה, לצמצם תחנות כוח ולנטוע עצים רבים ● האם התכנית, שתעלה הון, תציל את העולם מההתחממות הגלובלית? ● האזינו ל"גלובסטוק" – פודקאסט מאחורי הכותרות

ניצול שואה / צילום: רויטרס

פיצוי רטרואקטיבי: גרמניה תכיר בכ-8,000 יוצאי רומניה כניצולי שואה

הכרה זו תאפשר תביעת זכויות סוציאליות שונות, ובהן פיצוי רטרואקטיבי רנטה וקצבה חודשית קבועה ● גמליאל: "נמשיך לפעול להכרה גרמנית בזכאותם של עוד אלפי ניצולים שטרם הוכרו, בין שהם יוצאי רומניה ובין שהם יוצאי מדינות נוספות"

מט"ח / צילום: Shutterstock

שערי המט"ח הנשחקים פועלים לטובת הנוסעים לחו"ל

שערי הדולר והאירו הנמוכים פועלים לטובת 10 מיליון הנוסעים שיחלפו בנתב"ג בדרך לחופשה בקיץ הזה ● לפי סמנכ"ל איסתא, הצניחה באירו והליש"ט מגיעה בתזמון שמתקרב לשיא של חופשת קיץ, ועשויה להוביל לגידול בביקוש למדינות מערב אירופה ובריטניה

מגרש מכוניות של אלבר / צילום : איל  יצהר

הרשות להגנת הצרכן הודיעה לאלבר כי בכוונתה לקנוס אותה ב-3.5 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן תקנוס את חברת הליסינג והשכרת הרכב אלבר בעקבות הטעיית צרכנים - 86 המכוניות שנמכרו לצרכנים שונים בליסינג למרות שבפועל הן שימשו בעבר להשכרה

גן ילדים ברחובות/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאטיב

להפוך את מעונות היום להוצאה מוכרת לצרכי מס

מדובר בהוצאה בסיסית שמאפשרת להורים לעבוד. למה ספה למשרד היא הוצאה מוכרת וחינוך ילדים לא?

מהגרי עבודה מחכים בתור לכניסה ללשכת האוכלוסין והגירה בת"א / צילום: תמר מצפי

פחות מלבנון ומאוגנדה: מדינת היהודים לא מובילה בקליטת הגירה

גירוש האימהות הפיליפיניות עורר ויכוח על מדיניות ההגירה של שר הפנים • השר טוען להגנתו שישראל קולטת עולים יותר מאשר המדינות שקולטות מהגרים ופליטים • אבל המספרים מראים שהיתרון של ישראל הולך ונשחק, וכיום מדינות אחרות נושאות בנטל הגירה כבד מאיתנו

אדם נוימן / צילום: צילום: רויטרס Eduardo Munoz ,

לפני ההנפקה: אדם נוימן מימש מניות ווי וורק ב-700 מיליון דולר לפני ההנפקה

היקף ועיתוי המימוש נחשב יוצא דופן בהתחשב בכך שהמייסדים מחכים בדרך כלל עד לאחר ההנפקה הציבורית כדי לממש אחזקות ● על פי הדיווח, נוימן כבר הקים פמילי אופיס כדי להשקיע את ההכנסות

רונאל פישר ועו"ד רות דוד/ צילום: ליאור מזרחי

קריסה ב-10 צעדים: כך השתבש תיק הדגל נגד רונאל פישר ורות דוד

החקירה נפתחה בקול רעש וצלצולים, הראיות שהצטברו היו מטלטלות • אבל אז נקלעו החקירה והמשפט לרצף של טעויות ומחדלים • מה יעלה בגורל תיק הדגל של מח"ש והפרקליטות? • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

החשש מההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק חששו מפני הגדלת הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9% ● מקבוצת דלק נמסר כי בכוונתה להזרים בעסקה הון בהיקף של 300-400 מיליון דולר, ולצרף שותף אסטרטגי שייבצע השקעה גם הוא השקעה הונית באמצעות מכשיר הוני כלשהו

פרופסור ענת אדמתי/ צילום: ענבל מרמרי צולם במלון NYX בהרצליה מרשת פתאל

"צוקרברג יותר חזק מרוב המנהיגים": פרופ' ענת אדמתי הקדישה חייה לקרב נגד הבנקים, עכשיו היא נלחמת בענקיות הטק

"אמזון, גוגל ופייסבוק לוקחות נתח שוק גדול מדי" ● "חברות הטכנולוגיה מעמידות במבחן את הדמוקרטיה" ● "למארק צוקרברג יש יותר כוח משיש לרוב ראשי המדינות" ● בראיון מיוחד ל–G פרופ' ענת אדמתי מסבירה איך תאגידי הענק הצליחו לבלבל את כולנו, מה המחיר שהציבור משלם, ומאיפה יכול להגיע השינוי

אהוד ברק ובנימין נתניהו  / צילום: תמר מצפי

הכניסה של ברק למירוץ - מיתוג הדמוקרטיה כ"שמאלנית"

ברק משלים את המהפכה של נתניהו ושקד. ואולם הבעיה המרכזית היא הצגת הימין כלא-דמוקרטי

דונלד טראמפ / צילום: Yuri Gripas, רויטרס

המשימה: להשתחרר מהחיבוק של טראמפ (אבל בלי להגזים)

נשיא ארה"ב יצק השבוע רוטב גזעני על אומצת הבחירות שלו בהתקפה על נאמנותן של ארבע צירות קונגרס רדיקליות ● הוא מקווה כנראה להביך את המפלגה הדמוקרטית, אבל מביך גם את ישראל ואת ידידיה ● איך למזער את הנזק ארוך הטווח של הזיהוי הרעיוני עם טראמפ? המשימה הזו צריכה להעסיק את ישראל

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

"לפעול במהירות": הסגנים של פאואל מדברים על הורדה אגרסיבית של הריבית

נשיא הפד של ניו יורק, ג'ון וויליאמס, אמר כי יש להקדים תרופה למכה ולחתוך הריבית ● למרות שדבריו התבססו על מחקרים ולא על ישיבת הפד האחרונה, למשקיעים זה הספיק כדי לחמם מנועים לקראת שיאים חדשים ● אחרי וויליאמס, סגנו של פאואל, קלרידה, הוסיף רמז למדורה, ועלו הסיכויים להורדת ריבית כפולה

ניר גלעד, יו"ר מגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

משה ברקת בולם את תרגיל השכר החדש של ניר גלעד שנחשף ב"גלובס"

בתחילת השבוע נחשף ב"גלובס" כי יו"ר מגדל מבקש שכר לחמש שנים, גם אם יסיים את תפקידו קודם לכן וכך גם המנכ"ל המיועד רן עוז ● אלא שהסכם כזה עשוי להיות מנוגד לחוק שכר הבכירים ● הממונה על שוק ההון לא יאשר הסכם כזה

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: המאמצים של ברק לא נושאים פרי, נתניהו פותח פער על גנץ

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

פיני רובין / צילום: איל יצהר

עו"ד פנחס רובין קיבל פרס על מפעל חיים

מדריך הדירוג העולמי של עורכי דין ציימברס העניק לראשונה בישראל פרס מפעל חיים ● את הפרס הוחלט להעניק לעו"ד פנחס רובין, ראש משרד גורניצקי ושות', על תרומתו לעולם המשפט

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

מחקר מדאיג: פועלי בניין טוענים שמאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות

במחקר שקיימו המוסד לבטיחות וגיהות בשיתוף אוניברסיטת חיפה, נמצא שכשליש מפועלי הבניין טוענים שמנהליהם מאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות באתרי הבנייה ● כ-32% מהנבדקים הודו: היינו מעורבים בתאונות עבודה ● מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגיהות: "תאונות העבודה הן פועל יוצא של תרבות ארגונית לקויה המסכנת חיי אדם"

שירי דובר / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

הורים, את הספרים האלה הילדים שלכם כבר קראו?

ז'אנר ספרי ההשראה על נשים מובילות לאורך ההיסטוריה הוא מומלץ ומבורך, רק חבל שלפעמים נשכח קהל היעד החשוב ביותר שלו

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?