גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האו"ם נגד העוזרות האישיות: מנציחות סטריאוטיפים מיושנים

מחקר של האו"ם קובע כי העוזרות הקוליות הדיגיטליות, שמציפות את השוק בשנים האחרונות, מיוצגות לרוב על ידי מאפיינים נשיים מובהקים כגון אפיון הקול, טון הדיבור ואופן התגובה "הצייתני" ● לפי המחקר, עשויות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על האופן שבו נשים נתפסות ועל הנצחת יחס זה כלפיהן בעתיד

עוזרת קולית / צילום: Shutterstock
עוזרת קולית / צילום: Shutterstock

מחקר חדש של ארגון אונסק"ו של האו"ם מדגיש את ההשפעות החברתיות השליליות שנובעות מכך שרוב העוזרות הקוליות הדיגיטליות הקיימות היום בשוק הן בעלות קול, שם ומאפיינים נשיים. לפי המחקר, עובדה זו שולחת מסר בעייתי, כיוון שהיא מציירת נשים כצייתניות, אדיבות תמיד ומעוניינות לספק את הרצון של המשתמשים - ללא תלות בטון בו הפקודה נאמרה. כמו כן, הן זמינות בלחיצת כפתור או אמירת פקודה פשוטה כמו "היי" או "אוקיי". נשיותן של העוזרות הדיגיטליות עשויה לחזק סטריאוטיפים קיימים כלפי נשים, והחוקרים הביעו חשש כי התפשטות הטכנולוגיה תביא להפצת סטריאוטיפים אלה גם בקהילות בהן הם אינם קיימים.

ארבע העוזרות הקוליות המובילות בעולם, שלוקחות חלק ב-90% מהאינטראקציות בין אדם למכונה במדינות מסוימות, הן אלכסה של חברת אמזון, הקרויה על שם הספרייה העתיקה באלכסנדריה; קורטנה של חברת מיקרוסופט, הקרויה על שם דמות ממשחק הוידיאו Halo; סירי של חברת אפל, שמשמעות שמה בנורבגית הוא "אישה יפיפייה שמובילה אותך לניצחון"; והעוזר/ת של חברת גוגל, שהיא אומנם היחידה בעלת השם הניטרלי - גוגל אסיסטנט - אך קולה הוא נשי בפירוש. רק שנתיים לאחר השקתה של סירי הוסיפה אפל גם גרסה שלה בקול גברי, בעוד שבמקרה של העוזר/ת של גוגל לקח שנה להשיק גרסה גברית. ואולם, ברירת המחדל עבור שתיהן היא עדיין נשית, ולקורטנה ואלכסה אין כלל אופציה כזו - למרות שהן קיימות בשוק מעל ארבע שנים.

גיוון מגדרי בקולות

מדובר במגמה חוצת יבשות

בהסתכלות רחבה יותר, מחקר שערך האו"ם ב-2019 ובחן 70 עוזרות דיגיטליות מצא כי מעל שני שלישים מתוכן היו בעלות קולות נשיים בלבד. גם בסין - שוק בו נמכרים היום 30% מהרמקולים החכמים - רוב העוזרות הקוליות מיוצגות כנשים, וכך גם בשווקים נוספים באסיה. השוק הסיני נשלט על ידי העוזרות הקוליות שפיתחו החברות הסיניות עליבאבא, ביידו ושיאומי, כאשר העוזרות של שיאומי וביידו הן בעלות קולות נשיים באופן בלעדי או כברירת מחדל. מנגד, AliGenie, העוזרת הקולית של עליבאבא, היא דווקא יוצאת דופן ומדברת בקול שמזכיר דמות מסרט מצויר - ואינה גברית או נשית באופן מובהק.

למרות המגמה, במחקר מציינים כי חברות שונות עדיין עושות שימוש בקולות גבריים כשיש צורך למסור מידע רציני וסמכותי ולא רק לסייע למשתמש. כך למשל ווטסון, מחשב מבוסס בינה מלאכותית שפיתחה חברת IBM, שהיה בעל קול גברי כשניצח את משחק הטריוויה המפורסם "ג'פרדי" ב-2011.

המחקר מדגיש את חשיבות הנושא, מאחר שהתקשורת הקולית תופסת מקום הולך וגדל. לפי חברת המחקר גרטנר, עד 2020 אנשים רבים יקיימו יותר שיחות עם עוזרות קוליות, צ'אטבוטים וסייעניים דיגיטליים אחרים - מאשר עם האיש או האישה להם נישאו. עד 2021 צפויות להיות יותר עוזרות דיגיטליות בעולם מאנשים, וכבר היום קורטנה, אלכסה, סירי והעוזר/ת של גוגל מותקנות על מעל שני מיליארד מכשירים בעולם. בין 2008 ל-2018 תדירות השימוש בחיפוש קולי עלתה פי 35, והיא מהווה היום כחמישית מהחיפושים באינטרנט. חלקה מתוך כלל החיפושים צפוי לגדול ב-50% נוספים עד 2020.

"אנשים מעדיפים לשמוע קול נשי" 

המחקר מצא כי ההתרפסות של העוזרות הדיגיטליות - שמוצגות כנשים צעירות - מהווה אילוסטרציה חזקה של הטיות מגדריות שמוטמעות לתוך מוצרים טכנולוגיים. זאת מאחר שזהו סקטור בעל רוב גברי: בעמק הסיליקון, מגייסים מעריכים כי פחות מאחוז מהמועמדים למשרות טכניות בתחום הבינה המלאכותית הן נשים.

במחקר מצביעים על כך שעל מנת ליצור עוזרות קוליות, מעבר לעניין הטכני, מעסיקים בחברות הטכנולוגיה גם צוותי קריאייטיב - בהם עובדים בעיקר תסריטאים - כדי לסייע לעוזרת הקולית לבטא את עצמה ולפתח סיפור רקע לדמות. כך למשל ג'יימס גיאנגולה, המעצב הראשי של השיחה והאישיות של העוזר/ת של גוגל אמר לאתר The Atlantic שהצוות דמיין אותה כאישה צעירה מקולורדו, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת נורת'איסטרן המובילה, שנהגה לעבוד כעוזרת אישית של מנחה תכנית ערב סאטירית.

חברות כמו אפל ואמזון מצדיקות את ההחלטה להעניק לעוזרות הדיגיטליות מאפיינים נשיים בכך שהן מתייחסות למחקרים אקדמיים, לפיהם אנשים מעדיפים לשמוע קול נשי מגברי. זאת למרות שבמחקר מצביעים על כך שקיימים גם מחקרים לפיהם רוב האנשים דווקא מעדיפים להאזין לדיבור נמוך וגברי, או שהם מעדיפים קול גברי כשמדובר בהצהרות סמכותיות ואילו קול נשי כשמדובר במתן עזרה, וכן מחקרים לפיהם לרוב אנשים מעדיפים להאזין לקול של המין השני. החוקרים אף מצאו עדויות של נשים רבות ששינו את קול ברירת המחדל של האישה לקול גברי כשניתנת להן האפשרות, אך לא מצאו עדות של גבר ששינה את קול ברירת המחדל הנשי. עובדה מעניינת היא שאפל מגדירה את סירי דווקא כברירת מחדל גברית במקרים בהם השפה שבוחר המשתמש היא ערבית, אנגלית בריטית, הולנדית או צרפתית. לפי החוקרים, ניתן להסיק מכך כי יש כוונה נוספת מאחורי הבחירה במגדר - מעבר להנחה כללית לפיה אנשים מעדיפים קול נשי.

הנצחת נשים ככנועות וטיפשות יותר

החוקרים הביעו חשש מהאופן שבו העוזרות הדיגיטליות הנשיות מלמדות אנשים - וילדים בפרט - על תפקידן של הנשים בחברה. זאת משום שנוצרת שאסוציאציה חזקה בין העוזרות הדיגיטליות לתפקיד הנשים בחברה, בעיקר ככל שהטכנולוגיה מתפשטת. חששות אלה מתחזקים לאור בדיקה של אתר קוורץ מ-2017, שמצאה כי העוזרות הדיגיטליות מגיבות בסלחנות ואף באופן חיובי או שובב להטרדות מיניות מילוליות שמופנות כלפיהן, דבר שמעביר מסר בעייתי. באותה בדיקה נמצא גם כי התגובות של סירי כלפי אמירות בעלות אופי מיני, שנאמרו על ידי גברים, היו חיוביות ומעודדות יותר לעומת הדרך בה הגיבה לאותם ביטויים כשנאמרו על ידי נשים. גם כשאותן עוזרות קוליות מבצעות טעויות, הן נתפסות כטעויות נשיות בעיניי המשתמשים, מה שמחזק את הסטריאוטיפ של נשים כטיפשות יותר. זאת למרות שהמקור של אותן טעויות הוא במי שתכנת אותן - צוותים בעלי רוב גברי כאמור. לפי המחקר, גם העובדה שהתשובות שעוזרות נשיות עונות לשאלות הן מופשטות, לעומת מנוע חיפוש שמציב מגוון מקורות למשל, מחזקת את הסטריאוטיפ על נשים בחברה.

החוקרים הצביעו על סיכון נוסף במגמה של ייצוג העוזרות הדיגיטליות כנשיות, הנוגע למגמה הגוברת לטשטוש ההבדלים בין האדם והמכונה. חברות טכנולוגיה שונות מנסות להעניק לעוזרות קוליות יותר ויותר מאפיינים אנושיים: בבחירת המילים, בטונים ואף ביכולת שלהן לזהות את הרגש של המשתמש - ולהגיב בהתאם. יכולתן לנהל שיחות עם מודעות רגשית, ולהוות מעין חברות ולא רק עוזרות, תשלח לדברי החוקרים מסר חזק באשר לאופן שבו מצופה מנשים להגיב ולהתנהג מבחינה רגשית. אם העוזרות הדיגיטליות יתנהגו כסבלניות, כנועות וחומלות, הדבר עשוי להביא לנורמות מגדריות לפיהן נשים וילדות חייבות להיות בעלות יכולת הכלה אינסופית, הבנה רגשית וסבלנות תמידית, ומנגד - שלא יהיו להן צרכים רגשיים משלהן.

למרות עובדות אלו והמאפיינים הנשיים הברורים של העוזרות הקוליות, לרוב כשמשתמשים שואלים אותן ישירות למגדרן, התשובה מתחמקת - ככל הנראה מתוך ניסיון של החברות להימנע מביקורת. כך למשל לשאלה "האם את אישה?" עונה סירי "אין לי מגדר, כמו לקקטוס ולמינים מסוימים של דגים". גוגל אסיסטנט אומרת כי "אני כוללנית לגמרי" (All-inclusive), וקורטנה משיבה כי "טכנית, אני ענן שמכיל דאטה". רק אלכסה משיבה שהיא "מאופיינת כנקבה".

עדיין לא מאוחר להפוך את הגלגל

החוקרים הדגישו כי הטכנולוגיה של העוזרות הקוליות היא חדשה יחסית, ולכן עדיין ניתן לשנות את הציפיות של לקוחות ממנה - מה שמייצר הזדמנות להתמודד עם הבעיות שעלו מהמחקר. בשלב הזה, אם משתמשים ישמעו פתאום את מערכות הבינה המלאכותית הללו מתבטאות באמצעות קול גברי, קול לא ממוגדר, או קול לא אנושי, הם ככל הנראה יקבלו זאת. אך אם הם יתרגלו במשך שנים לשמיעת קולות שנשמעים אך ורק כמו נשים צעירות ועליזות מצפון אמריקה, הם עשויים לראות זאת כסטנדרט, ויהיה קשה יותר לשנות את המצב מאחר שהדבר יגרום להם אי נוחות. באופן דומה, אם אותן עוזרות לא יתעמתו ישירות עם דיבור שמביע אלימות או הטרדה מילולית כלפיהן - כמו היום - המשתמשים כנראה ילמדו שגם זה הסטנדרט.

החוקרים קראו לכך שלנשים יהיה תפקיד מרכזי ואקטיבי יותר בעיצוב אותן נורמות דיגיטליות, אך הצביעו על כך שאחת הסיבות שזה לא המצב כיום היא הפער בכישורים הדיגיטליים בין גברים לנשים. היום יש סיכוי קטן ב-25% שנשים יצליחו להשתמש בטכנולוגיה למטרות בסיסיות במדינות מסוימות, וסיכוי קטן פי 4 שידעו לתכנת, על אף הצורך הגובר בכישורים טכנולוגיים. נשים מגישות רק 7% מהבקשות לפטנטים במדינות ה-G20, ו-2% מהפטנטים בעולם בכלל. לכן, יש צורך לדאוג לכך שנשים ירכשו יותר מיומנויות דיגיטליות, על מנת שלא ימשיכו להיות בעלות ייצוג נמוך כל כך בתחומי ההנדסה, ניהול המוצר ובתפקידי הנהגה בתעשייה הטכנולוגית.

עוד כתבות

יוחנן דנינו, רפי קרסו / צילומים: שלומי יוסף, רמי זרנגר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האתגרים וההזדמנויות בשוק הקנאביס בכנס גלובס

האירוע השני בסדרת "עושים שוק" של "גלובס" התקיים היום ועסק באתגרים ובהזדמנויות של תעשיית הקנאביס ● בין הדוברים: משה ברקת, יוחנן דנינו, אהוד אולמרט ופרופ' רפי קרסו

אהוד ברק מודיע על חזרתו לפוליטיקה / צילום: כדיה לוי

אהוד ברק הודיע על הקמת מפלגה חדשה; הליכוד: "אנחנו לא מתערבים בענייני השמאל"

"נגייס בימים הקרובים אנשים שמתאימים למשימה. זה יהיה מהלך של איחוד כוחות", כך אמר הערב ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בהכרזה כי חוזר לפוליטיקה ● "אני קורא מכאן בצו 8 לכל מי שהמדינה יקרה לו, זו העת לחיבורים ללא תנאי. אין לנו פריווילגיה להפסיד"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

גנץ: "אני יכולתי להרכיב ממשלת הסכמה לאומית למען ישראל"

את הדברים אמר ראש כחול לבן, בני גנץ, במסיבת עיתונאים שניהל היום לבדו ללא גיבוי חבריי מפלגתו ● "הנשיא היה מטיל עלי את האחריות להרכיב - והייתי מצליח. נתניהו ידע את זה. נתניהו חיסל את האופציה שלח את 2019 לאבדון כלכלי חברתי ושלטוני"

משה בר סימן טוב באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל משרד הבריאות: "נפעל לפיקוח מחירים בשוק הקנאביס הרפואי"

משה בר סימן טוב אמר באירוע של "גלובס" בנושא הקנאביס כי "המטרה היא להגיע למצב ש-90% מהמטופלים בקנאביס רפואי ישלמו את המחיר ששילמו לפני הרפורמה" ● אנחנו מאותתים לכל הצרכנים בשוק שהתכלית הראשונה של הקנאביס היא לעזור לחולים"

יולי אדלשטיין בכנסת / צילום: דוברות הכנסת נועם מוסקוביץ

האם בכלל אפשר לבטל את פיזור הכנסת ומי יעמוד אז בראשות הממשלה? מורה נבוכים

היוזמה שמוביל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לביטול הבחירות הנוספות מסעירה את המערכת הפוליטית ומעלה שורת שאלות ● "גלובס" עושה סדר: האם המהלך אפשרי מבחינה משפטית, כמה ח"כים צריכים לתמוך כדי שזה יקרה, מהי הסכנה הגדולה לדמוקרטיה ומה בכל מצב ירוויח רה"מ נתניהו

פרופ' רפי קרסו באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רפי קרסו: "יש שוק שחור של קנאביס רפואי. אנחנו מודעים לזה"

כך אמר פרופ' רפי קרסו, מומחה למחלות כאב ויועץ לחברות קנאביס, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● קרסו הודה כי ישנם מטופלים בקנאביס רפואי שמוכרים את החומר הלאה: "יש שוק שחור. אנחנו מודעים לזה"

פרופ' אבי שמחון / צילום: אבי שמחון

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה: "אני חושב שזה רעיון רע להעלות מסים כדי לצמצם את הגירעון"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, אמר כי הדרך הנכונה להוריד את הגירעון היא "לעשות דיאטה", כשהוא מתכוון בכך לקיצוצים בתקציב שיביאו לצמצום הוצאות הממשלה

שיימינג אינטרנטי, יכול לקרות לכל אחד / אילוסטרציה: Shutterstock

הביוש מדבק: המלחמה בשיימינג נגד עובדים צריכה להתחיל להדאיג גם את הבוסים שלהם

מנותני שירות במשרדי ממשלה ועד רופאים בבית החולים - הקלות שבה ניתן להכפיש עובד ברשתות החברתיות יוצרת מציאות שצריכה להטריד ארגונים. איך מעסיקים צריכים להתמודד עם שיימינג ואיזו הגנה הם יכולים לספק לעובד תחת מתקפה

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

"אדלשטיין מתנהל כמו קמפיינר של הליכוד ולא כמו יו"ר הכנסת"

יו"ר הכנסת אדלשטיין ורה"מ נתניהו מבינים שיהיה בלתי אפשרי להשיג 80 חתימות כדי לבטל את הבחירות ● כשריח הספין עולה מהמהלך נותר לנו רק לשאול למה הפוליטיקאים צריכים בכלל ספינים כדי לשרוד? ● האזינו

ישיבת המטה המיוחדת של ראש עיריית אילת / צילום: עיריית אילת

הסתיימה פגישת רה"מ בנושא שדה דב, נתניהו יכריע ביממה הקרובה

משר התחבורה בצלאל סמוטריץ' נמסר כי "בכל החלטה שתתקבל נעמוד לצידם של תושבי אילת ונעשה את המקסימום שביכולתינו למזער את הפגיעה בתושבי אילת והפריפריה" ● מוקדם יותר אמר ראש עיריית אילת במאהל המחאה שהקים בעיר כי "אם תצא הודעה של דחייה אני אופתע"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

היועמ"ש של הכנסת: בודקים את היתכנות ביטול חוק פיזור הכנסת

עו"ד איל ינון מסר כי "נוכח מורכבותו של העניין והשלכותיו האפשרויות מדגישים בסביבתו של יועמ"ש הכנסת כי הנושא ייקח מספר ימים" ● במקביל, יאיר לפיד הבהיר כי "אנחנו נשמח מאוד לממשלת אחדות בראשות כחול לבן עם הליכוד, לא עם נתניהו"

ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי, יח"צ

הסטארט-אפ דיי טו מגייס 30 מיליון דולר נוספים

בין המשקיעים: קרן aMoon של מריוס נכט, עמרי כספי שחקן ה-NBA, תאגיד ג'ונסון אנד ג'ונסון וקרן אופק

שר התחבורה ישראל כ"ץ ועובדים סינים בפרויקט הרכבת הקלה./ צילום: רויטרס

מכה לבנייה במרכז הארץ: מהשבוע בולמת תוכנית המטרו מאות פרויקטים

את רכבות המטרו לא נראה בישראל לפני 2030, אלא שהחלטה חדשה של הוועדה לתשתיות לאומיות אוסרת על בנייה לעומק הקרקע בתוואי הפסים • המשמעות: פגיעה במאות בעלי קרקעות ובחברות שייאלצו לדחות פרויקטים ולערב את הוות"ל בבנייה

דדי סגל באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל פנאקסיה: "האישור ליצוא קנאביס מישראל יגיע בתוך שבועות עד חודשים"

דדי סגל, שהשתתף היום באירוע של "גלובס", דיבר על פעילותה של חברת פנאקסיה בתחום הקנאביס • "הנפקה ראשונית לא הייתה רלוונטית, בין השאר בגלל שהמוסדיים לא היו בשוק לפני שנה. כיום הם מתעניינים"

הפגנה עובדי טבע טק נאות חובב / באדיבות ההסתדרות

הסכם שכר חדש בטבע טק: תוספת שכר של 2.2%-4.6%

ההסתדרות, הנהלת טבע טק וועד עובדי המפעל חתמו על ההסכם שיחול על כ-700 עובדים, רטרואקטיבית מאפריל 2019 ● ההסכם מגיע בהמשך להסכם קיבוצי שנחתם לפני כחודש במפעל

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

צרות לאלשטיין גם בחזית דסק"ש: מחזיקי האג"ח מכנסים אסיפה דחופה לצורך הגנה על זכויותיהם

בעקבות כישלון הצעת הרכש, יידרשו דסק"ש ונכסים ובניין למצוא דרכים חלופיות להתמודדות עם דרישות חוק הריכוזיות לקיפול שכבה בפירמידה עד אמצע דצמבר ● באסיפה שתתכנס מחר יידרש אלשטיין לשכנע את המחזיקים כי מצבה של דסק"ש ממשיך להיות יציב, למרות הטלטלות

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

המוסדיים מאמינים במגה אור: השקיעו כ-200 מיליון שקל במסגרת הקצאת מניות פרטית

חברת הנדל"ן המניב תקצה כ-10% מהונה לפי מחיר מניה של 61 שקל – הנחה של כ-2.5% על מחיר השוק ● כלל ביטוח וילין לפידות, שכבר מחזיקים במניות החברה, יגדילו את החזקותיהם ואליהם יצטרפו הראל השקעות ומיטב דש ● חלקו של היו"ר צחי נחמיאס ידולל לכ-41%, לעומת החזקה של 45.5% היום

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

קבינט הדיור אישר לותמ"ל לתכנן 8 מתחמים חדשים של פינוי-בינוי

מדובר בארבעה מתחמים באשדוד ועוד ארבעה מתחמים בנתניה, בחדרה, באור-יהודה ובירושלים

משתמשי סמארטפונים / צילום: רויטרס

ותודה לאפל: תגידו ביי ביי לכרטיס הסים הישן והמוכר

השעון החדש של אפל שנחת בישראל הוא סמל לתחילתה של מהפכה: פרידה מכרטיס הסים מפלסטיק ● את מקומו תתפוס תוכנה שמאפשרת מעבר בין חברות סלולר בלחיצת כפתור ומהווה בסיס לקפיצת מדרגה בעולם "האינטרנט של הדברים" ● מי ירוויח, מי יפסיד, ואיך אמדוקס קפצה על העגלה?

יובל סויירף. / צילום: שלומי יוסף

הראשון בקנאביס: הישראלי שהשקיע בתחום כשעוד היה בחיתוליו - ונשאר כל הדרך עד לאקזיט

כולם מדברים על העתיד של שוק הקנאביס, אבל יובל סויירף זיהה את הפוטנציאל כבר ב־2013, ובשנה שעברה החברה שבה השקיע נמכרה לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר ● היזם הישראלי, שיופיע היום בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס", מספר בראיון מיוחד על ההחלטה להמר על החלום ולא שולל השקעה בחברות בתחום גידול הקנאביס בישראל