גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גל השריפות: לאור מאמצי כוחות הכיבוי - רוב מוקדי האש תחת שליטה

מטוסי כיבוי ולוחמים עדיין פועלים להשתלט על שריפות ביישובים טלכיד שבבקעת הירדן ופדואל שבשומרון ● שלושה בני אדם נעצרו בחשד להצתות באזור ירושלים ● תושבי יכיני שבשער הנגב פונו מבתיהם עקב אש שפרצה מבלון תבערה

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא
שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

השריפות שפרצו אתמול (ה') באזור קיבוץ הראל ובכרמיה נגרמו כתוצאה מכשל חשמלי בכבל של חברת חשמל ולא כתוצאה מרשלנות אזרחים ומדורות ל"ג בעומר - כך מסתמן מחקירה ראשונית של חוקרי אגף הדלקות במערכת הכבאות. חוקרי האגף נמצאים במוקדי השריפות כבר מאתמול בלילה כדי לחקור את נסיבות פרוץ השריפות, ולטענתם השריפות לא התלקחו בשל מדורות החג. השריפה שפרצה במבוא מודיעים נמצאת עדיין בחקירה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "מדובר בבדיקה ראשונית בלבד שנעשתה על יקי חוקר שריפות של הכבאות, וממצאיה עומדים בסתירה לבדיקה שנערכה על ידי חוקר שריפות מטעם חברת החשמל. לפיכך, הוחלט על ידי הגופים להקים צוות משותף לבדיקת מקור הדליקה. כיבוי האש וחברת החשמל סיכמו שממצאי הבדיקה הראשונית יועברו לחברת החשמל, וצוותים משותפים לשני הגופים יבחנו אם אכן מקור השריפה קשור לגורם חשמלי כלשהו".

במקביל כוחות הכיבוי ממשיכים לפעול בשטח בכמה מוקדי שריפות בסיוע מטוסי כיבוי. המרכזיים שבהם סמוך לקיבוץ הראל באזור ירושלים. מנגד, באיכסאל שבגליל התחתון הושגה שליטה בלהבות. בשריפה נוספת בפדואל שבשומרון הוחלט על פינוי שכונת קרוואנים הסמוכה למקום ההתלקחות.


21:30

כוחות הכיבוי במחוז צפון ממשיכים לכבות שריפות קוצים שפרצו בכמה מוקדים באזור: ביישוב ירדנה שליד עפולה, בכניסה ליישוב מנחמיה שליד טבריה וביישוב יפיע שליד נצרת.

22:40

כוחות הכיבוי פועלים בשריפה גדולה שפרצה באזור רמת סירין שבמועצה האזורית עמק הירדן. בשל השריפה, המשטרה חסמה את כביש 90 במקטע שבין גשר למנחמיה.

21:19

לאחר שהיום כוחות הכבאות בדרום טיפלו ב-62 אירועים של שריפות, האזור חזר כעת לשגרה מלאה - כך נמסר מדוברות הכבאות באזור. עוד נמסר כי שריפות גדולות אירעו במושב יכיני, מושב שחר, בית עזרא, גבעה 69 ובהם פעלו צוותי כיבוי רבים כשבחלקם פונו אזרחים מבתיהם. כמו כן, שלוש שריפות פרצו מבלוני תבערה בשטח המועצה האזורית שער הנגב

20:03

דוברות הכבאות הודיעה כי שריפות עדיין פועלות בטלכיד ופדואל. הושגה שליטה על השרפות בכפר אוריה, מבוא מודיעים, מושב שחר, יכיני, קיבוץ הראל וזנוח.

19:15

ביממה האחרונה המשטרה איתרה ועצרה שלושה חשודים, תושבי מזרח ירושלים, שעל פי החשד היו מעורבים, כל אחד בנפרד, בניסיונות הצתה באזור ירושלים - כך נמסר מהמשטרה. חשוד אחד, צעיר בן 19, נעצר היום בבוקר לאחר דיווח על שריפה שפרצה ליד הר הצופים בירושלים; חשוד שני, צעיר בן 15 תושב מזרח ירושלים, נעצר במהלך הלילה לאחר שהדיע דיווח על שריפה באותו המקום. חשוד שלישי, גבר כבן 30 תושב מזרח ירושלים, נעצר היום בבוקר בחשד כי היה מעורב אתמול בהצתה באזור נחל קדרון.

18:41

המשטרה הודיעה כי ביממה האחרונה היא איתרה ועצרה 3 חשודים, תושבי מזרח ירושלים, שעל פי החשד היו מעורבים, כל אחד בנפרד, בנסיונות הצתה באזור ירושלים. הבוקר נעצר חשוד, תושב מזרח ירושלים שעל פי החשד, היה מעורב אתמול בשעות הצהריים בהצתה באזור נחל קדרון.

17:01

צוותי כיבוי פועלים בשריפה גדולה באזור יכיני. הצוותים פועלים כרגע כשלב ראשון ומהיר לבלימת השריפה ולמניעת התפשטות לכוון הישוב. בשלב זה לא ניתנו הנחיות מיוחדות ובמקום מבוצעת הערכת מצב.

16:52

שישה צוותי כיבוי בסיוע טייסת הכבאות אלעד פועלים בשריפת החורש שפרצה ליד היישוב זנוח. הכוחות מבצעים פעולות כיבוי ובלימת הלהבות ומונעים מהאש להתפשט אל עבר הישובים הסמוכים.

16:24

כביש 44 נפתח לתנועה לכל אורכו פרט לכניסה לקיבוץ הראל.

16:15

שריפה פרצה ביער סמוך לישוב זנוח, לוחמי האש מרכזים מאמץ לבלימת השריפה.

16:01

חברת החשמל פרסמה כי נשבר שיא הצריכה המשקית בחודש מאי ובימי שישי בכל הזמנים. השיא שנשבר עמד על 12036 מגה וואט. עוד נמסר מהחברה כי יום שישי מתאפיין לרוב בירידה בצריכת החשמל במשק, למרות זאת בשל מזג האוויר החריג, נרשמת צריכת שיא.

15:50

בשל השריפות, כביש 44 מצומת נחשון לישוב תרום נחסם היום (שישי) לתנועת כלי רכב בשני הכיוונים, וכן כביש 443 מצומת שילת לצומת בן שמן בשני הכיוונים, וכן העליות למחלף בן שמן מכביש 1 מזרח ומערב נחסמו לתנועת כלי רכב.

15:49

ברחוב המסילה בהרצליה פרצה שריפת קוצים. המשטרה פינתה את הדיירים משלושה בניינים ברחוב עד לסיום כיבוי השריפה על ידי כוחות הכבאות. אין פצועים ואין נזק באירוע.

15:46

תמונת המצב מטעם כבאות והצלה:
במחוז הדרום הושגה שליטה על שריפת הקוצים בחלק הצפוני של בית עזרא. כביש 4 סמוך ליישוב נסגר לתנועה לשני הכיוונים.

כוחות הכיבוי ממשיכים לפעול לכיבוי מוקדי השריפה בבן שמן, בית דגן וכפר חב"ד. בכפר אוריה שבאזור ירושלים התחדשו מוקדי השריפה ובמקום פועלים ארבעה מטוסי כיבוי יחד עם שני מטוסים מקפריסין.

ארבעה מטוסי כיבוי פועלים גם בשריפה בשמורת הטבע בפדואל. האש מתפשטת לכיוון היישוב ואחת השכונות פונתה. הושגה שליטה על שריפת הקוצים בנגוהות, לאחר פינוי קו הבתים הראשון. 15 בני אדם נפגעו ואחד מהם הועבר לטיפול רפואי בבית החולים ברזילי באשקלון.

במחוז הצפון הושגה שליטה על שריפת הקוצים באכסאל. ארבעה צוותי כיבוי פועלים במקום.

14:47

בית עזרא: בתי מגורים מפונים ולולי תרנגולות מפונים בשריפה שמתפשטת. מכלי גז החלו להתפוצץ, וחממות, שדה חיטה ובית פרטי עולים באש. המשטרה החלה בפינוי התושבים המתגוררים בקו הבתים הראשון הסמוך לאזור השריפה.

עוד כתבות

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

משה גפני / צילום: כדיה לוי

גפני עצר העברות תקציביות עד לתקצוב החינוך המיוחד

בפתח דיוני ועדת הכספים התייחס גפני לפתרון המשבר בצהרונים ואמר: "אי-אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן" ● בהמשך הישיבה התייחס גפני לנושא סגירת שדה דב ואמר כי ביקש כינוס דיון פגרה דחוף

אריה דרעי ואביגדור ליברמן / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, אמיל סלמן הארץ

תגובתו הזועמת של דרעי לליברמן: "לא רלוונטי יותר"

בעקבות דבריו של ליברמן הערב על כוונתו לכפות ממשלת חירום לאומית בהובלת הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ועל כך ש"נעשה הכול כדי לחסום את החרדים", מגיב שר הפנים בחריפות: "ליברמן, שפעם אומר ככה ופעם אחרת, הוכיח שוב שהוא פולטיקאי ציני ולא אמין", והוסיף כי הם אינם חברים יותר

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

למרות אזהרות רשות ני"ע: הגוף שמשיק קרן ש"תשאף לתשואה של לפחות 7.5%"

למרות אזהרת רשות ניירות ערך מפני מניפולציות ובעיות במאמצי שיווק של קרנות השקעה, יום לאחר מכן בהלמן אלדובי יוצאים בסבב גיוס לקרן חוב ציבורית תוך פרסום שמאתגר את ההוראות ● בעקבות פניית "גלובס", בהלמן אלדובי שינו את נוסח ההודעה

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

על רקע הפגיעה בקצבאות הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרות אישרה הכרזת סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ● יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "אסור לפגוע בגמלאים. אנו נערכים לשביתה" ● הסתדרות המורים הצטרפה להסתדרות והכריזה אף היא על סכסוך עבודה

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

גגות ארגנטינה כפי שהם נראים מתחנת החשמל של אדסור / צילום: REUTERS/Marcos Brindicci

תקלה הותירה את כל ארגנטינה ואורוגוואי ללא חשמל בבתים

48 מיליון תושבי ארגנטינה וברזיל נמצאים בשעה זו ללא חשמל עקב תקלה נרחבת בין שתי המדינות ● גם חלקים מפראגוואי וברזיל סובלים מהתקלה

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

זה בטבע שלה: מניית טבע שוב צונחת למחיר שפל

טבע צונחת בכ-5% בבורסה בת"א ● בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע שעבר איבדה המניה בניו יורק 5.4% וירדה למחיר שבו לא נסחרה מאז שנת 2000

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

זה עוד לא נגמר: אלטשולר והראל מאיימים על השלמת העברת השליטה בבזק

ביום שלישי הקרוב אמורים מחזיקי האג"ח של ביקום ושל החברה האם אינטרנט זהב להצביע על חתימת שתי החברות על הסכם ההשקעה של סרצ'לייט ● לפי דרישת סרצ'לייט, הרוב הדרוש לאישור ההחלטה הוא 75% מהקולות, כך שללא תמיכת הראל או אלשטולר שחם, לא יתקבל הרוב הדרוש בסדרת אג"ח ג' של ביקום

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

דוח מקינזי על בזן: הכדאיות הכלכלית הגבוהה ביותר היא בסגירת המתחם ב-2030

המועצה הלאומית לכלכלה בחנה 4 אפשרויות בנוגע לבזן ולאפשרות להעתיק את פעילות הזיקוק למקום אחר ● לפי בזן, החלופה של שסגירת בתי הזיקוק, תוך פיצוי הבעלים, תהיה כדאית ביותר כשתתבצע במועד הרחוק ביותר שנבחן, שנת 2030 ● הדוח של מקינזי הוא כלכלי בלבד ולא כולל ניתוח של ההשפעה של בזן על התעסוקה ועל הסביבה העירונית

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי זכה במגרש ברחוב הירקון ב-250 מיליון שקל

מדובר במגרש בן 6.4 דונם ברחוב הירקון 7 בת"א ● על הקרקע חלה תוכנית בנין עיר מאושרת להקמת מגדל מגורים בן 15 קומות ו-70 דירות ● באוקטובר האחרון הורה ביהמ"ש השלום בתל אביב על פירוק השיתוף בין הבעלים הקודמים במגרש

ברק סורני סר רונלד כהן ונגה לבציון נדן / צילום: יח"צ יוסי זליגר,

בית ההשקעות פסגות השיק את "אמנת פסגות להשקעות אחראיות"

ברק סורני מנכ"ל פסגות: "זה עניין של גם וגם. השיקול הראשון בבחינת כל השקעה ימשיך ויהיה החובה לשמור על כספי העמיתים תוך שאיפה למקסום התשואה" ● סר רונלד כהן: "יש מעבר ממדידת החזר כלכלי ומדידת סיכונים למדידת השפעה"

גלובלקוין (Globalcoin) של פייסבוק / הדמיה: Shutterstock

בציפייה להשקת המטבע של פייסבוק: הביטקוין מזנק לשיא של 13 חודשים

(עדכון) לפי דיווחים לא רשמיים, ביום שלישי הקרוב צפויה פייסבוק להכריז על המטבע הדיגיטלי שלה ● שער הביטקוין מטפס הבוקר מעל לרמה של 9,300 דולר לראשונה מאז 10 במאי 2018 ● בחודש האחרון זינק הביטקוין ב-30% והוסיף כ-2,000 דולר למחירו, לפי נתוני אתר CoinMarketCap

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת