גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

על נבחר הציבור שהודר מהפגנה כדי לא להפחיד מצביעי ימין

בימים האחרונים התנהלו מאבקי כוח בין בכירים ב"כחול לבן" על רשימת הדוברים שינאמו בהפגנה נגד חוק החסינות ופסגת ההתגברות ● ח"כ איימן עודה, שבהתחלה הוזמן לנאום בעצרת, קיבל בהמשך השבוע ביטול בשל "מחסור במקום" ברשימת הדוברים ● בסופו של דבר, לאחר לחצים שהפעילו מפלגות השמאל הציוניות, ינאם עודה בהפגנה שתתקיים הערב בכיכר המוזיאון

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ
איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

לידתה של ההפגנה הזו, רק לאחר לחצים רבים בין מארגני שתי הפגנות באותו נושא, לאחד אותה, כבר העידה על הבעייתיות שבה. והויכוח סביב אי-השתתפותם של נציגי המפלגות הערביות מדגישים את התחושה שבשמאל מתקשים להתאחד למען המטרה המשותפת. ואולי הבעיה בעצם ההגדרה "שמאל". כי "כחול-לבן" היא הרבה דברים אבל בוודאי שלא שמאל מובהק. לא בהרכב מנהיגיה, ולא בקווי היסוד שלה. אבל השורה התחתונה, הזמנתו של יו"ר חד"ש איימן עודה לנאום, גם אם לאחר לחצים על המארגנים, מעידה שהפעם לפחות הצליחו להתגבר על המחלוקות ולהציג חזית אחידה נגד הקואליציה המתהווה, ונגד החוקים המתוכננים, לפחות לפי הדרישות הקואליציוניות והצהרות כמה מחברי הכנסת.

הזמנתו של עודה אירעה רק בעקבות לחצים כבדים בצד הפוליטי מצד מרצ, תמר זנדברג הזהירה כי היא עשויה לבטל את השתתפותה אם עודה לא ינאם, וגם מצד ארגונים המעורבים בהפקת האירוע, שלפיהם אי הזמנת עודה משמעה הסכמה לדה-לגיטימציה של הערבים מצד הנהגת הליכוד.

הבוקר פורסמה רשימת הדוברים להפגנה: עופר שלח, בני גנץ, יאיר לפיד, אבי גבאי, איציק שמולי, בוגי יעלון ותמר זנדברג. ללא עודה וללא שום נציג למפלגות הערביות.

ח"כ עופר כסיף מחד"ש סיפר כי לפני כמה ימים פנה ח"כ עופר שלח לעודה והזמינו לנאום בהפגנה המתוכננת שאורגנה על ידי "כחול-לבן". לקח לעודה יומיים שלושה לענות בחיוב, הוא אמנם השיב לחיוב בתחילת השבוע, אבל אז הודיע לו שלח כי רשימת הנואמים מלאה ואין לו מקום יותר. כסיף ובכלל בחד"ש יותר ממעריכים כי הצד הימני יותר של "כחול-לבן" היעלונים כפי שהם מכונים, מתנגד לצירוף המפלגות הערביות להפגנה.

עודה עצמו צייץ בצהריים כי "על הסכנות שבשלטון נתניהו אני מוכן לנאום מעל לכל במה" לא לפני שהבהיר כי במאבק המשותף הזה ראוי שיהיה יצוג לכלל סיעות הקואליציה.

במפלגת הגנרלים לא ששו לענות לשאלות על הנושא. כמה דוברים העבירו אותי מאחד לשני, ותגובה רשמית לא נמסרה. ובכל זאת אחד מחברי הכנסת של המפלגה הסביר את הדילמה. לדבריו מצד אחד אחדות אופוזיציונית נגד נתניהו והקואליציה המתהווה חשובה, והדרת המפלגות הערביות, משמעה, אימוץ מדיניות נתניהו. מצד שני, "אנחנו מנסים לצאת משיח המשוכנעים, וכדי להביא דוברי ימין המתנגדים לחקיקה המשפטית המתהווה, ויש הרבה כאלה, לא נכון למסגר את ההפגנה כאנטי ימין וביבי, והבאת עודה, עשויה הייתה להבריח אותם". כלומר, הויכוח הפנימי בכחול-לבן, זה שהיה שם ברקע גם בזמן הבחירות הוא, האם מנסים לסחוב אליהם את הימין, או להנהיג את מחנה המרכז-שמאל.

לעזרת המפלגות הערביות נחלצו גורמים רבים, והרשתות החברתיות מלאות בדיונים סוערים על כך.

ח"כ שלי יחימוביץ מהעבודה הגדירה את אי השתתפות עודה, כניעה לגזענות והסתה מימין, והטילה ספק בכך שמפגיני ימין יגיעו בעקבות הדרת הערבים.

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ צייץ, כי עם אפס ערבים לא בונים חומת מגן לדמוקרטיה.

ח"כ מיכל רוזין ממרצ הייתה אף נחרצת יותר, היא דיברה על כך בשבתרבות ברמת השרון ואמרה כי לא ניתן להילחם על הדמוקרטיה תוך הדרת 20% מאזרחי המדינה. אחד מהמגיבים הציע שתמר זנדברג תוותר על זמן הנאום שלה לטובת עודה, ובכך תעקר את הנימוק הטכני של שלח.

חבר הכנסת רם בן ברק מ"כחול-לבן" התייחס בעקיפין לסוגיה גם הוא באירוע שבתרבות כשאמר כי המפלגה לא התייחסה נכון לחברה הערבית, ולא הבהירה לנבחרי הציבור הערבים שהם "חלק מאתנו".

את שיחת הטלפון המזמינה לעודה עשה יו"ר המפלגה בני גנץ בעצמו בסביבות שלוש בצהריים, כמו להראות שההאשמות על הדרה אינן נכונות, ולעודה ניתן הכבוד הראוי, מראש מפלגה לראש מפלגה.

המארגנים צופים עשרות אלפי משתתפים מכל רחבי הארץ ולשם כך אורגנו הסעות באוטובוסים. להקת תיסלם תופיע ותשיר את "פרצופה של המדינה".

בהיבט אחר של ההפגנה הערב, השחקן והבדרן גורי אלפי פרסם אתמול קריאה דווקא למשה כחלון להצטרף להפגנה. "מקומך בהפגנה לא בממשלה, כתב אלפי. אבל כחלון לא יהיה שם. אם לשפוט לפי הסמן השמאלי ב"כולנו" רועי פולקמן שהודיע כי ויתר על ההתנגדות לפסקת ההתגברות, כחלון הפעם לא יהווה התנגדות של ממש לצעדים שמתכננת הקואליציה.

מנגד ח"כ מנסור עבאס, יו"ר רשימת רע"מ בל"ד אומר כי יחרים את ההפגנה שכן "מארגני ההפגנה למען 'הדמוקרטיה' התעלמו מנציגי הציבור הערבי" ולכן לא רק שלא ישתתף בהפגנה אלא גם יחרים את ישיבת ראשי סיעות האופוזיציה. הוא סיכם :"אנחנו לא בכיס של אף אחד".

עוד כתבות

שרת האוצר של הודו, נירמלה סירתמן / צילום: רויטרס, Anushree Fadnavis

הזדמנות הפז של הודו: מי אמר שבמלחמות כולם מפסידים?

עוד מתקופת קדחת ה-BRIC בשנות ה-2000, נכנסה הודו לתודעת המשקיעים כיריבה כלכלית פוטנציאלית לפנומן הצמיחה הסיני ● החלק הארי מהתחזיות האוטופיות לגביה לא התממשו בשל מכשולים מהותיים, שעדיין קיימים במדינה עתירת האוכלוסין ● ייתכן כי הסביבה הגיאו-פוליטית הנוכחית - מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - מספקת לה הזדמנות פז לפרוץ הפעם את תקרת הזכוכית הכלכלית

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

לקנות קפה ברשת: שטראוס הופכת לחברת המזון הראשונה שמוכרת באמזון, וזו עשויה להיות תחילתה של מהפכה

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה: כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי-ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה, מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

עמוס לוזון, מגדלי יו / צילום: איל יצהר

ירידה חדה בפעילות או ריקון החברה ע"י עמוס לוזון – מה הוביל לקריסתה של דורי בנייה?

לטענת חברת הבנייה של עמוס לוזון בבקשת הקפאת ההליכים, היא נקלעה למצבה הקשה בשל ירידה חדה בפעילות ופגיעה קשה במוניטין ● ל-81 דיירי מגדלי ת"א יש הסבר אחר, ובמרכזו הטענה כי בשנים האחרונות הוביל לוזון מהלכים מתוחכמים ושיטתיים להברחת נכסים בעשרות מיליוני שקלים ● דורי בנייה: "טענות מופרכות"

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● מטעם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו, והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

יאיר טרצ'יצקי / צילום: שלומי יוסף

אחרי שמונה שנים: ארגון העיתונאים נפרד סופית מההסתדרות

זאת כפי שפורסם ב"גלובס" ● הארגון החדש יוקם במסגרת של עמותה, ובשלב זה לא צפויים להתנהל שינויים בכל הנוגע לגביית דמי החבר מכ-3,500 העובדים שהוא מייצג ● יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי: "המתווה אליו הגענו עם ההסתדרות מייצר בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות"

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?