גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלחמת הסחר תמשיך להרעיד את השווקים השבוע? "ארה"ב הפסידה בשלב הראשון"

השווקים עוקבים אחרי דיווחים על פגישה צפויה בין נשיאי סין וארה"ב ● בריטניה תתמודד עם הכאוס על רקע התפטרותה של תרזה מיי, ובשרודרס מזהירים מפני גלישה של הכלכלה למיתון ● מחיר הנפט ימשיך לרכז עניין על רקע המתיחות סביב איראן והחשש מהאטה עולמית ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין / צילום: שאטרסטוק
מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין / צילום: שאטרסטוק

שבוע המסחר מעבר לים צפוי להיפתח מחר (ב') בסימן המשך מלחמת הסחר והמתיחות מול איראן, וזאת בצל הסנקציות האמריקאיות שמכבידות על המצב הכלכלי המידרדר במדינה.

מחר לא יתקיים מסחר בארה"ב בשל יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק ביום שלישי. גם בורסת לונדון תפתח את שבוע המסחר רק ביום שלישי, לאחר חופשת האביב מחר. 

ביום שישי האחרון המדדים המובילים בוול סטריט רשמו עליות של כ-0.5%, שהתמתנו בנעילה, וזאת לאחר יום דרמטי בחמישי כאשר נרשמו ירידות של עד 2% בצל ההסלמה במלחמת הסחר.

הנה כמה מהאירועים הבולטים שצפויים לרכז עניין בשווקים בשבוע הקרוב.

1. מלחמת הסחר, לא רואים את הסוף

ההסלמה במלחמת הסחר הרעידה את המדדים בארה"ב ביום חמישי האחרון, ונראה כי התנודתיות כאן כדי להישאר, ולהתנהל על ידי ציוצים ודיווחים הקשורים למלחמת הסחר. לפי כלכלני לאומי שוקי הון, ההסלמה במלחמת הסחר עלולה להפוך לגורם מכביד על הכלכלה האמריקאית, זאת במידה רבה מאשר בסבבים הקודמים של ייקור המכסים.

"מהלך שיוביל אל שיעור המכס של 25% על כל היבוא מסין, אם הדברים יגיעו לכך, יהיה שווה ערך להטלת מס על המשק האמריקאי השקול ל-0.6% מהתמ"ג של ארה"ב, שרק חלק ממנו יקוזז על ידי העלייה בסיוע הממשלתי למשק, בדגש על ענפים בודדים, ובפרט סיוע לחקלאים. יחד עם פגיעה נוספת ביצוא האמריקאי מהתגובה הסינית, הנזק הכולל למשק יכול להיות שקול להטלת מס בהיקף השקול לכ-0.7% מהתמ"ג של ארה"ב - זאת במקרה קיצון של מלחמת סחר מלאה", כתבו כלכלני לאומי שוקי הון. 

מבדיקה שערכו כלכלני לאומי שוקי הון, עולה כי הפגיעה תהיה חמורה במיוחד בענפי התעשייה כמו ייצור מוליכים למחצה, ייצור כלי רכב, תעשיית הפלסטיק, מטוסים וציוד תעופה, ציוד תקשורת, ציוד אלקטרוני, מערכות קירור ועוד. "ברוב המקרים ענפי השירותים יהיו פחות פגיעים, אם כי כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות עלולות להיפגע", כתבו בלאומי שוקי הון.

"במקרה של הסלמה נוספת במלחמת הסחר, הפגיעה העיקרית, שהיא דרך ייקור יבוא תשומות ביניים וייקור יבוא מכונות וציוד לארה"ב מסין, תהיה משמעותית יותר. פעולת התגמול הסינית תהיה משמעותית מאד בכל הקשור ליצוא חקלאי, יצוא אנרגיה (LNG ונפט) כלי רכב מטוסים ועוד. הערכה זו הינה כל עוד מלחמת הסחר מוגבלת רק לתחום הסחר בסחורות ואיננה מתפשטת גם לתחום הסחר בשירותים, שם ארה"ב פגיעה מאד, משום שהיותה יצואנית נטו גדולה של שירותים רבים ושונים, כמו שירותים תיירות, נסיעות, תעופה, מו"פ, תוכנה, קניין רוחני, השכלה, תכנון, בנייה ועוד".

עוד כותבים כלכלני לאומי שוקי הון, כי "נראה שעד כה ארה"ב הפסידה בשלב הראשון של מלחמת הסחר מכך שיצוא הסחורות לסין ירד ב-20% לכ-110 מיליארד דולר בשנה בעקבות הסבב הראשון של העלאת המכסים. זה היה בעיקר בגלל שהממשל של סין הורה לחברות שבבעלות המדינה להפסיק מיד לרכוש סויה ואנרגיות מארה"ב, רכישות אשר היוו שלושה רבעים מכלל הירידה ביצוא של ארה"ב לסין".

2. כאוס פוליטי בבריטניה

ראשת הממשלה של בריטניה, תרזה מיי, הודיעה על התפטרותה ביום שישי האחרון. עם התפטרותה של מיי מתחילה תחרות בתוך המפלגה השמרנית על ההנהגה, תחרות שהמנצח בה יהפוך מעבר לראש המפלגה, גם לראש הממשלה. ההתפטרות מגיעה לאור סיום שיחות הברקזיט עם מפלגת הלייבור (האופוזיציה), אשר הסתיימו במבוי סתום.

כרגע ההימור בשטח הוא כי ראש העיר של לונדון, מי שהיה שר החוץ הקודם של בריטניה, בוריס ג'ונסון, יהיה יורשה של מיי, ויהפוך לראש הממשלה הבא של בריטניה. ג'ונסון אשר נחשב לבעל דעה קיצונית לגבי ניתוק בריטניה מהאיחוד האירופי, יכול בקלות להביא להיפרדות בריטניה מהאיחוד ללא עסקה ברקע, למרות שהפרלמנט הצביע נגד האפשרות הזו. ג'ונסון יכול פשוט להביא לכך שבריטניה תחדל למלא אחר החוקים כפי שהיא מחויבת לעשות אל מול האיחוד. אירוע כזה עשוי להוביל את האיחוד להסכים לסיום הקשר עם בריטניה כבר באוקטובר.

בהנחה שאכן כך יתגלגלו הדברים, אזאד זנגאנה, הכלכלן והאסטרטג האירופאי הראשי, מעריך כי הכלכלה תאט עד למצב שהיא גולשת למיתון כבר לקראת סוף השנה הנוכחית. עוד הוא מציין כי למרות שהבנק המרכזי של אנגליה יוריד את הריבית על מנת להתמודד עם השלכות המיתון, הפיחות שיספוג הפאונד הבריטי יגרום לאינפלציה לזנק במהירות. "כבר היום משקי הבית נמצאים בנקודה בעייתית מבחינת החיסכון הפרטי של האזרחים, אשר אמור להוות להם כרית ביטחון ליום סגריר. לאור העובדה כי מצב החיסכון של האזרחים נמצא במצב ירוד כבר היום, הפגיעה בצריכה הפרטית נמצאת מעבר לפינה, כלומר, הכלכלה הבריטית שברירית במיוחד", אמר זנגאנה.

לדברי ג'נט מוי, כלכלנית בחטיבת הבנקאות הפרטית של שרודרס, חוסר רצון מצד האיחוד לחידוש המשא ומתן, יחד עם רצון מצד הפרלמנט הבריטי כן להגיע לעסקה אך צפי כי ראש הממשלה הבא של בריטניה יציג עמדה קשוחה בנושא ההיפרדות מהאיחוד, יגרמו למהומה פוליטית רחבה. קשה לראות כיצד ניתן להגיע לפשרה לפני ה-31 לאוקטובר, כאשר ישנם כל כך הרבה גורמים סותרים במערכה ועל כן, יתכן כי בחירות בזק או לחילופין, משאל עם שני, יתבררו כצעד בלתי נמנע.

כתוצאה מחוסר הוודאות שמגיעה עם התפטרותה של מיי לגבי תהליך ההיפרדות מהאיחוד, בשרודרס מאמינים כי הכלכלה הבריטית תחווה קושי גם בהמשך. לאור חוסר הוודאות המתמשכת בסביבה הפוליטית, משקיעים רבים יצאו מאחזקתם במטבע הבריטי, דבר שהביא אותו לעמוד על רמתו הנמוכה מזה 4 חודשים אל מול הדולר. העובדה כי לאחר התפטרותה של מיי הפאונד לא הגיב בצורה קיצונית, מעידה כי השוק חזה את האפשרות כי מיי תתפטר ותמחר את האופציה הזו בסבירות גבוהה. כמובן שגם בהסתכלות קדימה, אנו מאמינים כי המטבע הבריטי ימשיך להיות תנודתי, ועשוי להגיב באופן שלילי לכותרות השונות אשר יוצאות בנושא ההיפרדות של הממלכה הבריטית מהאיחוד האירופאי.

3. מאקרו

בשבוע החולף פורסמו נתונים חלשים בצל מלחמת הסחר, כמו מדד מנהלי הרכש בארה"ב למגזר התעשייה, שירד במאי ב-1.8 נקודות ל-50.6 נקודות; מכירות הבתים יד שנייה בארה"ב ירדו ב-0.4% באפריל וירדו ב-4.4% בחישוב שנתי. גם מכירות הבתים החדשים ירדו בחודש אפריל (6.9% מינוס), אך בחישוב שנתי עלו ב-13%; עוד פורסם בשבוע החולף כי ההזמנות של מוצרים ברי קיימא ירדו ב-2.1% בחודש אפריל והנתון של חודש מרץ תוקן כלפי מטה.

הנתונים המשמעותיים של השבוע יפורסמו ביום שישי בארה"ב, והם נתוני הצריכה הפרטית, ההכנסה הפנויה ואינפלציית PCE עבור חודש אפריל. באירופה, ביום שלישי יפורסם מדד האמון העסקי. בסין יפורסם ביום חמישי מדד PMI בתעשייה. ביפן, ביום חמישי יפורסמו נתוני הייצור, המסחר הקמעונאי ונתוני האבטלה. 

4. הנפט מתחת ל-60 דולרים

מחיר הנפט חזר לכותרות בסוף השבוע האחרון לאחר שצנח בחדות מתחת לרמה של 60 דולרים לחבית. המתיחות מול איראן, והחשש מפגיעה נוספת בנכסי נפט סעודים, יחד עם העלייה במלאי הנפט בארה"ב, הפילו את מחיר הנוזל השחור בכ-6% בחמישי האחרון, ולאחר הנפילה באה ההתאוששות, ומחיר הנפט נסחר כעת ב-59 דולרים לחבית. בתוך כך, החששות מפני ההסלמה במלחמת הסחר מכבידה גם היא, כאשר גובר החשש להאטה בסחר העולמי, מה שצפוי להביא לירידה בביקושים לנוזל השחור.

5. שוק האג"ח בישראל

נמשכת ירידת התשואות בשוק המקומי בדגש על האפיק השקלי הלא צמוד. ירידה התשואות נתמכה השבוע בהודעת הריבית ה"יונית" יחסית של בנק ישראל, המשך האפקט של פרסום מדד אפריל שהיה נמוך מהתחזיות, והמשך ירידת התשואות בעולם על רקע ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והמשך פרסום נתוני מקרו פושרים. שוק האג"ח הממשלתי המקומי נסחר השבוע במגמה חיובית תוך עליות שערים במרבית האפיקים למעט צמודי המדד הקצרים ואיגרות החוב בריבית משתנה.

לפי כלכלני לאומי שוקי הון, סביבת המקרו ממשיכה לתמוך בהשקעה בשוק האג"ח הממשלתי בעיקר על רקע המשך המציאות של סביבת ריביות נמוכה בעולם, סביבת האינפלציה המצויה בישראל כרגע קרוב לרמות השיא שלה והיא צפויה בהדרגתיות להתחיל לרדת, סביבת התשואות הנמוכות בעולם צפויה להימשך, כניסה אפשרית של ישראל במהלך המחצית השנייה של השנה למדד ה-WGBI העולמי תומכת אף היא בהשקעה בשוק השקלי הלא צמוד. אנו סבורים כי סביבת האינפלציה, המצויה בסמוך לרמות השיא, תומכת במעבר הדרגתי להשקעה עודפת באפיק השקלי הלא צמוד. גם המודלים הסטטיסטיים של אגף הכלכלה מצביעים על צפי לירידה נוספת בתשואות בטווחים של 5-10 שנים לפדיון.

בתוך כך, שוק האג"ח הקונצרני נסחר השבוע במגמה חיובית כאשר מרבית המדדים נסחרים בעליות שערים נאות, למעט איגרות החוב השקליות הלא צמודות בריבית משתנה אשר בדומה לאפיק הממשלתי בולטות בביצועי חסר מתחילת השנה על רקע ההבנה כי תהליך העלאת ריבית בנק ישראל צפוי להיות איטי במיוחד.

עוד כתבות

נתניהו, שגריר ארה"ב פרידמן וחיים רוקח / צילום: Matty Stern, U.S. Embassy Jerusalem

נתניהו: "אנחנו ביום היסטורי, טראמפ הסיר את מסיכת הצביעות"

ראש הממשלה קיים היום אירוע הכרזה על הקמת יישוב חדש ברמת הגולן, שייקרא "רמות טראמפ" על שמו של הנשיא האמריקאי ● על אף החגיגיות, בינתיים אין תקציב להקמת היישוב

ג'נרל אלקטריק/ צילום: רויטרס / Stephane Mahe

קרן ההון סיכון של ג'נרל אלקטריק מחפשת קונה לפורטפוליו

ל"גלובס" נודע כי הקרן הודיעה לחברות הפורטפוליו על כוונתה למכור את הפורטפוליו לפני כשבוע ● GE הבהירה כי היא מעוניינת למכור את הפורטפוליו שלה בשלמותו, דבר שעשוי להיות מאתגר

יונתן קולבר \ צילום: יונתן בלום

פייבר זינקה לשווי מיליארד דולר, והמניות של יונתן קולבר שוות 130 מיליון דולר

מניית פייבר זינקה ב-50% בשני ימי המסחר הראשונים לשווי של קרוב למיליארד דולר ● המרוויח הבולט מהזינוק - יונתן קולבר, בעבר מנכ"ל כור, שהיה מהמשקיעים הראשונים בחברה

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו צפוי למנות מחר את פרץ וסמטוריץ' לתפקידי שרים

נתניהו הציע כבר בעבר לפרץ את תפקיד שר החינוך, ואילו סמוטריץ' סירב לתפקיד שר התחבורה אך הוא עשוי לקבל מחר תפקיד שר אחר ● סיעת כחול לבן פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה למנוע את הגדלת מספר השרים מעבר ל-19 בממשלת המעבר

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

לאחר המנכ"ל לפידות: גם סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, גיל קוטלר, עשוי לפרוש מתפקידו

המצב הפיננסי המאתגר שאליו נקלעה הפירמידה של אי.די.בי בחודשים האחרונים כבר הביא בשבוע שעבר להתפטרות שולם לפידות ● קוטלר, שהצטרף לקבוצה לפני כשלוש שנים, שימש בעבר כמנהל הכספים ומשנה למנכ"ל גזית גלוב

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ בבית סוקולוב בתל אביב ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

טסים ב-1 ביולי? בקרי הגבול לא יאיישו עמדות במעברי הגבול

זאת בעקבות סכסוך עבודה בין הנהלת רשות ההגירה והאוכלוסין ובין עובדי מינהל מעברי הגבול ברשות ● יו"רית הוועד: "המדינה מלינה לנו את השכר"

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

דוח מקינזי על בזן: הכדאיות הכלכלית הגבוהה ביותר היא בסגירת המתחם ב-2030

המועצה הלאומית לכלכלה בחנה 4 אפשרויות בנוגע לבזן ולאפשרות להעתיק את פעילות הזיקוק למקום אחר ● לפי בזן, החלופה של שסגירת בתי הזיקוק, תוך פיצוי הבעלים, תהיה כדאית ביותר כשתתבצע במועד הרחוק ביותר שנבחן, שנת 2030 ● הדוח של מקינזי הוא כלכלי בלבד ולא כולל ניתוח של ההשפעה של בזן על התעסוקה ועל הסביבה העירונית

הביתן הישראלי בסלון האווירי בפריז / צילום: משרד הביטחון

אירופה מגדילה את ההוצאה הביטחונית והתעשיות הישראליות מסתערות

הסלון האווירי ייצא לדרך מחר - מדובר בתערוכה האווירית הגדולה והחשובה בעולם שמתקיימת מדי שנתיים, והחברות הביטחוניות הישראליות המרכזיות יציגו פיתוחים חדשים ומוצרים הכוללים' בין השאר' מכ"מים מתקדמים, טילים וכלי טייס בלתי מאוישים למטרות שונות

הפגנת ענק נגד מנהיגת הונג קונג / צילום: ATHIT PERAWONGMETHA, רויטרס

רחובות הונג קונג סוערים: הצצה למחאה שמאיימת על השלטון

מנהיגת הונג קונג אמנם הודיעה אתמול כי היא משעה את הדיון בחוקי ההסגרה לסין לזמן בלתי מוגבל, אך היום מאות אלפי אזרחים יצאו לרחובות בדרישה כי תתפטר מתפקידה ● צפו בתמונות

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

סטנלי פישר / צילום: איל יצהר

סטנלי פישר: "הפד העלה את הריבית בדצמבר בגלל שטראמפ קרא לו לא להעלות ריבית"

נגיד בנק ישראל לשעבר, ששימש גם המשנה ליו"ר הפדרל ריזרב, בהתבטאות לא שגרתית בצל ויכוח סוער: הפד נתון ללחצים פוליטיים ● מעריך כי הנשיא טראמפ לא ימנה את יו"ר הפד ג'רום פאוול לכהונה נוספת אם ינצח בבחירות 2020

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

זירת התאונה בקריית מוצקין / צילום: איחד והצלה

ההרוג ה-23 מתחילת השנה: פועל בניין נהרג בקריית מוצקין

פארס חמודה (44), אב לשישה מבועיינה נוג'ידאת, נפגע מזרוע של משאית מנוף שהתהפכה באתר בנייה בעיר

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי זכה במגרש ברחוב הירקון ב-250 מיליון שקל

מדובר במגרש בן 6.4 דונם ברחוב הירקון 7 בת"א ● על הקרקע חלה תוכנית בנין עיר מאושרת להקמת מגדל מגורים בן 15 קומות ו-70 דירות ● באוקטובר האחרון הורה ביהמ"ש השלום בתל אביב על פירוק השיתוף בין הבעלים הקודמים במגרש

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

שקד: "הבחירות הן אתגר עבור הימין. כנראה שאתמודד"

איילת שקד התייחסה הערב לבחירות הקרובות, היחסים עם נפתלי בנט ודבריו של שר המשפטים החדש אמיר אוחנה: "ברור שיש למלא אחר פסיקות בתי המשפט, גם אם לא אוהבים אותם" ● "אני חושבת שיש כרגע הזדמנות לסיפוח אזור C"

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"