גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מומנטום שלילי: מניית טבע משלימה כעת צניחה של 30% בחודש

ביום חמישי מחיר מניית טבע ירד אל מתחת לשפל של נובמבר 2017 וקבע מחיר שפל חדש לתקופת כהונתו של שולץ; ביום שישי המניה המשיכה לרדת והגיעה אל מחיר שנמוך מ-11 דולר, שמשקף לחברה שווי של כ-11.8 מיליארד דולר ● "זאת הסערה המושלמת – כל הדברים הרעים שיכלו להגיע, הגיעו, וזה נראה שזה פשוט לא נפסק"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף
קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המומנטום השלילי במניית טבע  נמשך גם בסוף השבוע, ובימים חמישי ושישי המניה נחלשה בבורסת ניו יורק ב-5.8% ועוד 730 מיליון דולר נמחקו משווי השוק של טבע. ביום חמישי מחיר המניה ירד אל מתחת לשפל של נובמבר 2017, וקבע מחיר שפל חדש לתקופת כהונתו של שולץ; ביום שישי המניה המשיכה לרדת והגיעה אל מחיר שנמוך מ-11 דולר, שמשקף לחברה שווי של כ-11.8 מיליארד דולר. מאז שנודע לפני כשבועיים על התביעה המעודכנת נגד טבע (וחברות נוספות) בגין תיאום מחירים בגנריקה בארה"ב, מניית טבע נפלה ב-24.3%, ומאז השיא של תקופת שולץ, שנקבע באוגוסט 2018, המניה כבר מחקה 57.6% מערכה.

"זאת הסערה המושלמת - כל הדברים הרעים שיכלו להגיע, הגיעו, וזה נראה שזה פשוט לא נפסק", אומרת היום מנהלת המחקר בלידר, סבינה לוי. "כששולץ הגיע וראינו את ההתקדמות בתוכנית ההתייעלות ואיזושהי התייצבות בפעילות, זה נתן תחושה יותר טובה לשוק ושיפר את רמת הביטחון, ואז התעוררו הדיווחים על התביעות והחשיפה של טבע מאוד גבוהה".

לדברי לוי, מדובר על שילוב של כמה גורמים, הראשון הוא הבעיות של החברה עצמה כפי שהיו בשנים האחרונות ועדיין קיימות - המינוף הגבוה, השחיקה בקופקסון (הגבוהה יותר משהעריכו במקור), העובדה שלמרות שהגנריקה מתייצבת היא עדיין לא שוק מאוד צומח ומאוד רווחי, וששני המוצרים המקוריים החדשים (אג'ובי לטיפול במיגרנה ואוסטדו להפרעות תנועה) עוד רחוקים ממימוש הפוטנציאל שלהם. "לטבע אין היום משאבים לייצר מנועי צמיחה חדשים אז החברה די מוגבלת ברמת העשייה, והמיקוד שלה הוא במיזעור נזקים עם הקיים", אומרת לוי.

גורם נוסף קשור לשוק כולו: "המשקיעים בוחנים כל שנה את האלוקציה לפי מגזרים, וב-2019 המשקיעים בשוק האמריקאי לא נתנו דירוג גבוה במיוחד לסקטור הגנריקה וה-specialty pharma שאליו טבע משויכת", אומרת לוי. "זה אומר הימנעות מחשיפה לסקטור שלא נתפס אטרקטיבי, או חשיפה מאוד נמוכה אליו. זה משפיע כי כשאין גופים גדולים שרוצים לקנות את המניה, התמחור מושפע, ומעבר לזה, אין למניה תמיכה בימים תנודתיים".

לוי מוסיפה גורם נוסף שמשפיע על המומנטום השלילי בטבע: "למרות ההתייצבות בשוק הגנריקה בארה"ב (שנשחק משמעותית בשנים האחרונות, ש.ח.ו), לא בטוח שכל הדברים שחוששים מהם כבר קרו. זה מושפע מהדינמיקה בין הגופים המבטחים, המפיצים והיצרנים, ואני לא בטוחה שהגענו לשיווי משקל ביניהם". לכך מתווסף המירוץ לנשיאות ארה"ב בבחירות 2020: "המתמודדים מטעם המפלגה הדמוקרטית דוחפים לשינוי במערכת הבריאות, ותומכים ברפורמה שתהפוך את מערכת הבריאות בארה"ב לממשלתית, בדומה לאירופה ולישראל. זה יכול להרע את מצב יצרניות התרופות. יותר ממחצית המועמדים הדמוקרטים תומכים ברפורמה והנושא מקבל הרבה כותרות ומייצר אווירה של אי ודאות, גם אם לא בטוח כמה הנושא ניתן ליישום", היא מציינת.

כאשר אל כל הגורמים האלה מתווספות התביעות - הן בגין תיאום המחירים בגנריקה והן בגין ההתמכרויות למשככי כאבים אופיואידיים - הדבר בא לידי ביטוי משמעותי במניה. "שתי התביעות מאוד משמעותיות", מדגישה לוי. "האופיואידיים היא תביעה גדולה ובעייתית, ואין ספק שהנושא הזה חמור מאוד ברמת האוכלוסייה, אך בעיניי לפחות, טבע אמנם חשופה בה לקנס אבל התביעה פחות משמעותית בחומרתה ביחס לתביעת המחירים, משום שבאופיואידיים טבע לא השחקנית המרכזית ולא הובילה את המהלכים אלא הייתה נגזרת שנייה או שלישית". טבע מכרה מוצרים גנריים בעיקר, אך גם מקוריים, שהגיעו אליה ברכישת ספלון, כשלדברי לוי החברה טוענת שאותם מוצרים הגיעו רק לחולים קשים מאוד. בהקשר של תביעת תיאום המחירים, היא מעריכה שזה עלול להיות חמור מאוד לטבע. "בחברה ממשיכים להעריך שההאשמות לא מוצדקות, אבל אני חושבת שבשלב זה קצת קשה להניח שההסתברות היא 0%. יש פה חשיפה וההערכות של אנליסטים בשוק היא שיהיה קנס של מיליארדים דולרים", אומרת לוי.

"אם טבע הייתה היום חברה צומחת עם הרבה מנועי צמיחה, תזרימים חזקים ומינוף נמוך, יכול להיות שהאימפקט של כל ה'רעשים' האלה על המניה היה יותר נמוך, אבל הכל גם ככה מאוד גבולי. טבע עומדת בפני מיחזור חוב ב-2021 והיא חייבת שהדברים יעבדו כמו שהיא מתכננת, כל מכה חדשה הופכת את זה למאוד גבולי".

בהקשר זה מציינת לוי כי לאחרונה יש יותר קולות מהשוק בדבר גיוס הון שטבע יכולה לבצע - למרות ששולץ הביע התנגדות נחרצת לכך לאורך כל התקופה - והיא שותפה לדעות אלה. להערכתה, ייתכן שטבע צריכה לשלם עכשיו מחיר גדול (גיוס הון ברמות שפל של המניה) אך בכל להפחית את רמת המינוף, דבר שיאפשר לה לעבור את התקופה בצורה טובה יותר ולא להיות כל הזמן "על הקשקש".

המלצת לידר למניית טבע היא "תשואת שוק" ומחיר היעד האחרון שנקבע היה 17 דולר, שגבוה כעת ב-56% ממחיר השוק. "מחיר המניה כבר מנותק מכל המודלים, וזה קורה לא מעט בעקבות עלייה ברמת הסיכון או הרעה בסנטימנט", אומרת לוי.

את יכולה לנסות לתאר שני תרחישים לטבע לטווח הקצר-בינוני: אחד חיובי, ואחד שלילי?
"בתרחיש החיובי הרוחות סביב התביעות יירגעו - כי זה בדרך כלל בא בגלים. לא יהיו דברים מיוחדים בתביעת האופיואידיים שההליך המשפטי בה מתחיל השבוע באוקלהומה, ונושא תיאום המחירים קצת יירגע עד שיתחיל המשפט. במקביל לא יהיה הרבה רעש סביב תעמולת הבחירות לנשיאות ונראה המשך צמיחה באג'ובי ואוסטדו, ותוכנית ההתייעלות תתקדם כפי שהיא מתקדמת בינתיים, בצורה טובה - כלומר, שלחברה פשוט יהיה שקט לקדם את התוכנית האסטרטגית ממוקדת הפחתת המינוף, כדי לפנות משאבים לצמיחה עתידית.

התרחיש הפחות טוב הוא שהמוצרים החדשים צמחו פחות ממה שחושבים, המוצרים הקיימים יישחקו יותר והתביעות רק ימשיכו לתפוס נפח ותאוצה כמו כדור שלג, תוך כדי שמערכת הבריאות תישאר בכותרות. זה בערך מה שקורה עכשיו".

עוד כתבות

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס, בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

לוגו הוט 2019

תקלה נרחבת בחברת הוט באזור ת"א; צפי לתיקון - עד 19:00

בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוך מהרגיל

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

מכונת הכסף של ילין לפידות: בית ההשקעות שמרוויח כ-150 מיליון שקל בשנה בלי מינוף פיננסי

מותג חזק, רווחיות גבוהה ומנגד תמהיל מוצרים צר שעלול לגרום לתנודתיות ותלות במייסדים - זה מה שחושבים במידרוג על בית ההשקעות שמובילים דב ילין ויאיר לפידות ● ההחזקה ב-50% מבית ההשקעות, באמצעות אטראו, היא הבסיס העיקרי לאיתנות ולתזרים של חברת לידר השקעות, שהנפקת האג"ח שלה קיבלה דירוג A1 באופק יציב

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

לפיד: "אפשר להקים ממשלה ביומיים. אדם אחד עוצר הכול"

ח"כ יאיר לפיד האשים את בנימין נתניהו בפלונטר הפוליטי בפוסט שפרסם בפייסבוק ● "כל מה שאומרים לו זה שהוא לא יוכל להיות ראש ממשלה בשנתיים הקרובות"

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים