גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התשקיף של חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה הזניק את מניית עמיר שיווק בתל אביב

החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף" ● עמיר שיווק העניקה ל-BOL הלוואה של 20 מיליון דולר, ובמקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על 16% ● BOL שואפת לייצר 870 טונות קנאביס, כשכיום היא מייצרת 7 טונות ● רשמה הפסד רבעוני של 13.7 מיליון דולר

תמיר גדו /  צילום: יחצ
תמיר גדו / צילום: יחצ

חברת הקנאביס שאיפה לחיים (BOL), המנוהלת על-ידי חגי הילמן ותמיר גדו, הודיעה במהלך סוף השבוע על הגשת תשקיף פומבי להנפקה בבורסה של טורונטו. החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של מעל מיליארד דולר "אחרי הכסף". את ההנפקה יובילו בנקי ההשקעות BMO Nesbitt Burns ,Cowen &Co ו-Scotia Capital.

BOL פותחת את התשקיף בהצהרה יוצאת דופן במסמכים מסוג זה, שלפיה "בכוונתנו להיות החברה המובילה בייצור של קנאביס רפואי ומוצרי קנאביס בעולם". לטענתה, תוכל להגיע בתוך כמה שנים לגידול קנאביס על פני 2,100 דונם ולכושר ייצור של 870 טונות קנאביס.

כיום החברה מגדלת שבע טונות קנאביס בשנה, ב-35 דונם חממות. היא מעריכה כי תוכל לייצר 188 טונות ב-2019 ו-328 טונות כבר ב-2020 (מהם 164 טונות ייוצרו בישראל והיתר בפורטוגל). עוד 508 טונות יגיעו לדברי החברה מקבלני משנה. היקף השוק הישראלי כולו הוא כיום כעשר טונות קנאביס.

הקציר הראשון בפורטוגל אמור להתבצע ברבעון האחרון של 2019 (והוא אבן הדרך הקרובה ביותר המוצגת בתשקיף, שאותה אפשר יהיה לבחון).

BOL תולה חלק מהתקוות שלה להפוך למובילת השוק בכך שהיא חולשת על כל שרשרת הערך של המוצר: גידול, מפעל ייצור ומערך שיווק. המפעל מעבד כיום כ-50 טונות והחברה מעוניינת להרחיבו ל-360 טונות בתוך כשנה.

מנייתה של עמיר שיווק  הבורסאית - שהעניקה הלוואה של 20 מיליון דולר ל-BOL - עלתה היום בשעות הצהריים בת"א ב-12% לשווי חברה של כ-475 מיליון שקל. את ההלוואה תוכל עמיר שיווק להמיר לכ-16% מהחברה - כלומר, 160 מיליון דולר, אם אמנם יתקבל השווי המבוקש.

הכנסות של 3.5 מיליון דולר ב-2018

בתשקיף חשפה BOL את התוצאות הכספיות שלה: היא רשמה ברבעון הראשון של 2019 הכנסות של 1.1 מיליון דולר, צמיחה של 22% לעומת התקופה המקבילה, והפסידה 13.6 מיליון דולר. בתקופה זו רשמה החברה הפסד גולמי, של 239 אלף דולר. ההוצאות התפעוליות שלה היו 10 מיליון דולר. ההפסד הגולמי נוצר בין היתר מכך שבתקופה זו, טרם כניסת רפורמת הקנאביס לתוקף, מחיר הקנאביס בישראל עדיין מסובסד.

ב-2018 רשמה החברה הכנסות של 3.5 מיליון דולר, ההפסד הגולמי היה 2.2 מיליון דולר וההפסד הנקי - 27 מיליון דולר.

בשל הצהרתה של החברה כי היא מעוניינת להיות חברת הקנאביס הגדולה בעולם, מעניין להשוות את פעילותה עם זו של חברות בינלאומיות אחרות.

חברת קאנופי, המובילה את השוק, רשמה ברבעון האחרון שדווח (האחרון של 2018) הכנסות של 63 מיליון דולר, תמורת מכירת עשר טונות קנאביס ברבעון, בעיקר בשוק הקנדי. המחיר הממוצע לגרם היה 7 דולרים, והמחיר לגרם קנאביס רפואי הוא בין 9-13 דולר (תלוי היכן נמכר המוצר). שיעור הרווח הגולמי היה 15.5%, וההוצאות התפעוליות עמדו על 32 מיליון דולר. בזכות הכנסה מימונית רשמה החברה רווח של 74 מיליון דולר. שווי השוק שלה הוא 15.4 מיליארד דולר.

חברת אורורה רשמה ברבעון הראשון של 2019 הכנסות של כ-55 מיליון דולר. היא ייצרה ברבעון 15 טונות קנאביס, מהן מכרה תשע טונות. שיעור הרווח הגולמי שלה עמד על 54%, והוצאות התפעול שלה היו כ-50 מיליון דולר ברבעון. אורורה רשמה הפסד של 117 מיליון דולר ברבעון, בעיקר מסיבות מימוניות. שווי השוק של החברה הוא 8.4 מיליארד דולר.

בכיר באורורה אמר לאחרונה ל"גלובס", כי היא תמכור 500 טונות קנאביס כבר ב-2020, תמורת מיליארדי דולרים. כלומר לא רק ל-BOL יש שאיפות גבוהות.

חברת קטנה יותר, טילריי, הנסחרת לפי שווי של 4.2 מיליארד דולר, רשמה ברבעון האחרון של 2018 הכנסות של 15.5 מיליון דולר. היא ייצרה שתי טונות קנאביס, שאותו מכרה במחיר ממוצע של 7 דולרים לגרם. שיעור הרווח הגולמי היה כ-20%, ההפסד התפעולי עמד על 22 מיליון דולר וההפסד הנקי - 31 מיליון דולר.

מעניין להשוות את BOL גם לחברות המקומיות. השוואה זו מגלה כי למרות שכושר הייצור של החברה גדול מזה של החברות האחרות בשוק (35 דונם גידול לעומת פחות מעשרה דונמים לחברות הבאות אחריה בדירוג הגודל), ולמרות שהיא חולשת גם על הגידול וגם על השיווק, ההכנסות שלה ב-2018 לא שיקפו פער משמעותי לעומת החברות האחרות. קנדוק, שייצרה בשנה שעברה בין שלוש לחמש טונות קנאביס, רשמה ב-2018 הכנסות של 2 מיליון דולר בשנה; פארמוקאן רשמה הכנסות של 4 מיליון דולר; בטר - 3.6 מיליון דולר; ושיח 5.1 מיליון דולר.

יש לציין כי ב-2019 עבר השוק שינויים דרמטיים, בשל כניסתה לתוקף של רפורמת הקנאביס, ושינויים דרמטיים נוספים צפויים עם תחילתו של היצוא. כך, שקשה לשפוט מי מן החברות ערוכה יותר להצלחה לפי התוצאות הכספיות עד כה.

BOL זכתה כאמור בלקוחות חדשים רבים מתחילת 2019, בגלל המחסור בקנאביס בעקבות הפסקת פעילות התפרחת של "תיקון עולם", ולכן מצבה עשוי להשתפר משמעותית ב-2019. עם זאת, יש לציין כי היו תלונות בשוק על איכות המוצר של החברה.

מוצרים מבודלים וניסויים קליניים

BOL מסרה, כי אחד היתרונות התחרותיים שלה הוא צנרת המוצרים המבודלים בתחום הקנאביס הרפואי והניסויים הקליניים שהיא ערכה עד כה. בהקשר הזה יש לציין כי עדיין לא ברור כי מוצרים עם ניסויים קליניים מאחוריהם אכן ייתפסו כמבודלים בשוק הקנאביס העולמי.

לחברה מוצר נגזר מקנאביס שהיא מעוניינת לרשום כתרופת מרשם בארה"ב, והיא עומדת להיפגש עם ה-FDA (רשות המזון והתרופות בארה"ב) במהלך הרבעון השלישי של 2019 כדי לתאם את פרוטוקול הניסויים הדרוש למוצר.

כמו כן ציינה החברה, כי עומדים לרשותה רישיונות לשני פיתוחים של האוניברסיטה העברית, המגבירים ספיגה של חומרים פעילים בקנאביס. החברה מתכוונת לשלב את הטכנולוגיות הללו במוצריה כבר בשנה הקרובה, וגם בגישה זו היא מקווה לבדל אותם בשוק. 

עוד כתבות

מסיבה בסגנון "גטסבי הגדול" למכירת אחוזה ב־35.5 מיליון דולר / אינפוגרפיק: shutterstock, שאטרסטוק

אקווריום כרישים, אמנות חיה וחדר פרטי לגידול קנאביס: כל השיטות למכירת אחוזות פאר בלוס אנג'לס

מסיבות מפוארות ותוספות מיוחדות כמו אקווריום לכרישים וחדר לגידול גראס - הכול כדי למכור בתים ביותר מ–20 מיליון דולר, שיש יותר מדי מהם בעיר ● בסביבה כזו, ועל רקע סימני ירידה במחירים, הקבלנים והסוכנים שלהם יוצאים מגדרם כדי לבדל את ההצעות שלהם

שטח התוכנית בצפון תל אביב / צילום: איל יצהר

כך "נולדו" לעיריית ת"א זכויות לעוד 800 דירות בצפון העיר – על חשבון בעלי הקרקע

בשנת 2015 תוכנית לבניית 12 אלף דירות מצפון לאזור שדה דב קיבלה תוקף ● באחרונה התגלה תוך כדי עיון אקראי במסמכי התוכנית כי חל שינוי לא מוסבר בהקצאת הזכויות בקרקע לטובת העירייה, על חשבון בעלי הקרקע הפרטיים ● הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה: "הנושא ייבדק"

רובוט-רוקח בפעולה / צילום: יח"צ

סוף לתורים בבתי המרקחת? הרובוט-רוקח של סופר-פארם שיביא לכם את התרופה

רובוט-רוקח החל לפעול בבתי המרקחת בשני סניפים במסגרת פיילוט של סופר-פארם ואמור לקצר את משך ההמתנה בתור ● כדי לפרוס רובוטים כאלה בכל סניפיה תידרש סופר-פארם להשקעה של עד 70 מיליון שקל

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

פירות הבאושים של השוק הסיטונאי: הוט אולצה להעלות את מחירי האינטרנט

החברה הודיעה על העלאת מחירים בחבילת ה-200 מגה, וזאת בעקבות התערבות משרד התקשורת, שקבע כי הוט מוכרת את החבילה במחיר נמוך יותר מאשר היא מוכרת את שירותי התשתית שלה לפרטנר או לסלקום במסגרת השוק הסיטונאי

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

שגיאה יקרה או ניסיון כושל לקבל מיליון שקל

תובע ש"שכח" לכתוב את הספרה 1 משמאל ל-900,000 שקל יצטרך למכור במחיר נמוך משחשב

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

עליות בבורסת ת"א; אלביט מערכות עולה ב-2%

אלביט מערכות זכתה בחוזה אספקה לחיל האוויר הגרמני ● השלמת עסקת המכירה של חברת אירונאוטיקס לחברה משותפת של רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו מתעכבת ● טראמפ צייץ אמש כי "הייתה לי שיחת טלפון טובה מאוד" עם נשיא סין שי ג'ינפינג, והשווקים מגיבים בזינוק: בוול סטריט המדדים העיקריים ננעלו בעליות חדות של עד 1.44% בהובלת הדאו ג'ונס, באסיה מדד ההנג סנג זינק ב-2.3%

ג'ואי שמחון / צילום: שוקה כהן

מנהל מרכז המו"פ פייסבוק ישראל עובר למטה בקליפורניה; המרכז בארץ יעבור למודל ניהולי משותף

שמחון, שהצטרף לפייסבוק בשנת 2016, מונה למנהל בצוות מוצר, בטיחות ויושרה העולמי בחברה, הצוות שמוביל סגן הנשיא גיא רוזן, הישראלי הבכיר בפייסבוק ● מפייסבוק נמסר כי המרכז בתל אביב יעבור למודל ניהולי משותף, בדומה למרכזי מחקר ופיתוח נוספים של פייסבוק בעולם שהגיעו למעל 250 עובדים

בורסה פרנקפורט / צילום: רויטרס

ירידות קלות באירופה; עליות חדות בנעילה באסיה

המדדים המובילים באסיה ננעלו בעליות של מעל ל-1% ● טראמפ צייץ אמש כי "הייתה לי שיחת טלפון טובה מאוד" עם נשיא סין שי ג'ינפינג - והשווקים מגיבים בזינוק: בוול סטריט המדדים העיקריים ננעלו בעליות חדות של עד 1.44% בהובלת הדאו ג'ונס ●  מנהיגת הונג קונג קארי לאם רמזה אתמול על גניזת חוק ההסגרה השנוי במחלוקת ● הערב: החלטת הריבית של הפד

ישיבת הפתיחה של מועצת המדינה הזמנית/  צילום: דוד אלדן, אוסף התצלומים הלאומי

לנצח "מצב חירום"? כבר 71 שנה שהח"כים המבוהלים משמרים מצב חוקי לא-דמוקרטי

הכנסת שוב אישרה ברוב קולות גדול במיוחד שיש "מצב חירום" בישראל ● איך קורה שלא קם איש וזועק נגד איומי הקטסטרופה המדומים ● התוצאה - שרים ופקידים בכירים, נהנים מכוח עצום מול החלטות כנסת ● דעה

הילדים המבוגרים חוזרים לבית ההורים / צילום: Shutterstock

הסקר החברתי של הלמ"ס ל-2018: אחד מכל שלושה צעירים עדיין גר בבית של ההורים

נתוני הסקר החברתי לשנת 2018 פורסמו היום על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● עוד בסקר: למעלה ממחצית מהנשים עשו שינוי בתעסוקה בעקבות הולדת ילד, כמעט 1.5 מיליון איש אינם מרוצים מהאיזון בין הזמן שהם מקדישים לעבודה בתשלום לבין הזמן שהם מקדישים לתחומים אחרים בחייהם

בורסת יורונקסט/ צילום: Benoit Tessier

האם אירופה יכולה לשמש את המשקיעים כמקלט מפני מלחמות הסחר?

משקיעים שנרתעים מהמאבקים בין וושינגטון לבייג'ין נושאים את עיניהם אל היבשת הישנה, ששומרת על פרופיל נמוך יחסית ● אבל השווקים האירופיים נוטים באופן מסורתי לפגר אחרי האמריקאים, ומאז 2009 למשל הניבה אירופה תשואת חסר של 75% לעומת ארה"ב ● לפערים הללו אחראיות בעיות מחזוריות, אבל גם בעיות מבניות - שספק אם יוכלו להתפוגג בעתיד הנראה לעין

שיאים נשברים בוול סטריט / צילום: Reuters, Brendan McDermid

נעילה ירוקה בוהקת בוול סטריט; מדד הדאו ג'ונס טס 1.44%

נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, ציין כי הבנק המרכזי עשוי לבצע הפחתת ריבית נוספת אם האינפלציה לא תגיע ליעד ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד מחר ● פייסבוק עולה בהמשך לזינוק של 4% אתמול ברקע להשקת המטבע הדיגיטלי שלה ● עליבאבא מזנקת ב-5% לקראת הרישום הכפול בהונג קונג

כריית ביטקוין/   צילום: Shutterstock

המשטרה חוקרת גניבת מאות מטבעות וירטואליים מארנקים דיגיטליים ברחבי העולם

יחידה הסייבר של להב 433 עצרה אתמול שני חשודים לחקירה באזהרה, בחשד שביצעו הונאת "פישינג" בהיקף בינלאומי כלפי חשבונות בנק וירטואליים בהם מוחזקים מטבעות ביטקוין

מוזיקה/ שאטרסטוק

צלילים צורמים: המוזיקאים הבריטיים חוששים מברקזיט לא מסודר

עזיבה של האיחוד האירופי ללא הסכם עלולה לגרום לנגנים וזמרים כאבי ראש לוגיסטיים בבואם להופיע מחוץ לבריטניה ● הסיכוי לברקזיט מבולגן עלה מאז שראשת ממשלת בריטניה התפטרה מתפקידה, ותומכי הברקזיט ה"קשה" מתמודדים על תפקידה

ג'רום פאואל/ צילום: רויטר סMary Calvert

יוריד או יעדיף להמתין? הדרמה שמאחורי החלטת הריבית של הפד הערב

אינדיקטורים מעורבים, מציאות כאוטית ונשיא מתערב עומדים ברקע ההתלבטות של הבנק המרכזי האמריקאי לקראת החלטתו הנוכחית ● נכון לעכשיו, עפ"י רוב ההערכות היו"ר פאואל ועמיתיו יסתפקו בשינוי ניסוח קטן בהודעתם, שיכשיר את הקרקע להורדת הריבית בישיבה הבאה

רפי עמית / צילום: יח"צ

העסקה הושלמה: כרומה הטייוואנית רכשה 20% מקמטק תמורת 74.3 מיליון דולר

כרומה שילמה 58.1 מיליון דולר תמורת כ-6.1 מיליון מניות קמטק שרכשה מבעלת השליטה בחברה, פריורטק, ו-16.2 מיליון דולר נוספים תמורת 1.7 מיליון מניות חדשות שהונפקו לה ● בהודעה שפורסמה היום על השלמת העסקה נכתב כי העסקה מחזקת משמעותית את הבסיס הפיננסי של פריורטק ומבטיחה איתנות פיננסית ללא צורך בגיוס הון או חוב בתקופה הקרובה

רות הלפרין קדרי / צילום: שלומי יוסף

ההחלטה לקיים דיון נוסף ב"פסק דין הבוגדת" מסעירה את המומחים לדיני משפחה

חלק מהמומחים מברכים על ההחלטה לקיים דיון נוסף בפסק הדין ששלל מאישה זכויות בדירה בין היתר בשל בגידה הנטענת בבעלה ("פסק הדין איים להחזיר את דיני המשפחה בישראל לתקופה שמרנית") - ואילו אחרים טוענים כי מדובר בטעות בהבנת הפסיקה, וכי לא היה מקום לדיון נוסף ("החלטת ביה"ד הרבני הגדול לא קשורה לבגידה")

ברונו לה מאר, שר האוצר הצרפתי / צילום: REUTERS/Issei Kato/Pool/File Photo

שר האוצר הצרפתי נגד המטבע של פייסבוק: "זה לא בא בחשבון"

ברונו לה מר, שר האוצר של צרפת, תקף בראיון לרשת "בלומברג" את פרויקט ליברה, שעליו הכריזה היום פייסבוק ● לדבריו, "אסור שמטבע הקריפטו ייהפך למטבע ריבוני" ● הוא קרא לראשי הבנקים המרכזיים בעולם להקים ועדה לבדיקת הפרויקט

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה חזקה בת"א: מניית אלביט מערכות בשיא כל הזמנים

ת"א 35 קפץ 0.9%, סלקום ופרטנר צנחו ● בצד החיובי במדד ת"א 35, מניית אופקו זינקה בכ-6.5% וזו של טבע בכ-3.5% ● בזק טיפסה ב-0.8%, נובה עלתה ב-2.5%, פריגו טיפסה ביותר מ-2% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

גיל קוטלר עוזב את אי.די.בי ועובר לקבוצת תשובה

כפי שנחשף ב"גלובס", קוטלר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, התפטר מתפקידיו בקבוצה ועובר לקבוצת תשובה ● קוטלר צפוי להתמנות לתפקיד סמנכ"ל כספים בחברה בת של דלק שתוקם ותרכז את עסקי האנרגיה במפרץ מקסיקו ובארה"ב כולה