גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בג"ץ דחה עתירה להסדרת הקצאות קרקע ביו"ש המשווקות ללא מכרז ובלי תמורה

הנימוק: חברת הנדל"ן שחם לא חשפה את כל פרטי הסכסוך בינה לבין תנועת ההתיישבות "אמנה" ● היועמ"ש המליץ על שיווק במכרזים

ליאור חן בישוב ברקן. "הלחץ על בג"צ" / צילום: אלון רון
ליאור חן בישוב ברקן. "הלחץ על בג"צ" / צילום: אלון רון

בג"ץ דחה בשבוע שעבר על הסף את עתירתה של חברת הבנייה מ.י. שחם נדל"ן בשליטת ליאור חן, שביקשה להפסיק את נוהל הקצאות הקרקע להקמת יישובים במגזר הכפרי ביהודה ושומרון. העתירה הוגשה נגד החטיבה להתיישבות, הממונה על הרכוש הנטוש ביו"ש, היועץ המשפטי לממשלה, אגודת "אמנה" שהיא זרוע ההתיישבות של גוש אמונים בניהול זאב חבר (זמביש) ונגד חברת-הבת של אמנה, "בנייני בר אמנה", שהיא זרוע הביצוע המסחרית של אמנה לבנייה ביו"ש ובונה את רוב היישובים הכפריים יו"ש.

חברת שחם מצויה בסכסוך חריף מול "בנייני בר אמנה" על פרויקט בנייה ופיתוח של שכונה ביישוב ברקן ועל האחריות להשלמתו, שהגיע לידי כונס נכסים. הסכסוך מתנהל מספר שנים בשורה של הליכים אזרחיים בין הצדדים, כולל בקשות פירוק, תביעות כספיות ואישיות.

פרשת אופן הקצאת קרקעות ביו"ש, שפורסמה לראשונה ב"גלובס", התעוררה לאחר דוח מבקר המדינה, בו נמתחה ביקורת על אופן שיווקי הקרקע ביו"ש על-ידי המינהל האזרחי באמצעות החטיבה להתיישבות.

בעתירת חברת שחם, שהוגשה בשנת 2015, התבקשו שני סעדים: הסדרת נוהל הקצאת קרקעות באזור יו"ש והפסקת הקצאת קרקעות המדינה ללא מכרז וללא תמורה על-ידי החטיבה להתיישבות לאגודת "אמנה" ולחברה הפרטית "בנייני בר אמנה"; דרישה לפתיחה בחקירה פלילית נגד מי שהעביר קרקעות מדינה ללא מכרז וללא תמורה לחברת "בנייני בר אמנה" במשך עשרות שנים.

החטיבה להתיישבות, אמנה ו"בנייני בר אמנה" טענו כי הן פועלות כדין ובהתאם להסכמים עם הממונים ביו"ש ולפי החלטות ממשלה. לדבריהן, אין להם זכויות בקרקע, והיישובים הם אלה המתקשרים אתם להסכמי בנייה ופיתוח.

בתחילת 2016 מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו ועדת מנכ"לים לבחינת ניהול אדמות המדינה במגזר הכפרי ביו"ש, אולם הוועדה לא מסרה המלצות, ושופטי בג"ץ העירו בהחלטתם על כך ש"הוועדה הייתה צריכה להגיש את מסקנותיה זה מכבר". במקביל, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מנסה לקדם חקיקה שתפטור את החטיבה להתיישבות מחובת קיום מכרזים.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע לבג"ץ כי המדינה אמנם רשאית להקצות קרקעות לגורמים שונים, כולל החטיבה להתיישבות, "אבל אינה יכולה להתפרק כליל מאחריותה לרכוש הממשלתי באזור, שהוא משאב ציבורי, ויש לנהלו בהתאם".

מנדלבליט הודיע כי אפשר להקצות קרקעות לחטיבה להתיישבות בדומה להקצאות קרקע של רשות מקרקעי ישראל, אולם הקצאות אלה צריכות לעמוד באמות-המידה העקרוניות הבאות: "אין לקבוע הסדר אשר הלכה למעשה ינתק את הרשויות באזור מניהול אדמות מדינה; נדרש פיקוח ממשלתי אפקטיבי על פעולותיה של החטיבה להתיישבות בניהול המקרקעין באיו"ש; על המדינה לגבות מהמתיישבים תשלום בגין השימוש ברכוש הממשלתי; שיווק המקרקעין למתיישבים יעשה בהתאם לעקרונות דיני מכרזים".

בהחלטת השופטים יצחק עמית, מני מזוז וג'ורג' קרא לדחיית העתירה על הסף, ביקרו השופטים את חברת שחם על כך שהיא "מבקשת להעתיק את הסכסוך האזרחי אל כותלי בג"ץ, תוך שהיא מתיימרת לטעון כעותרת ציבורית, בעוד היא מונעת משיקולים עסקיים-מסחריים".

השופטים הסבירו בפסק הדין כי חברת שחם "אינה בעלת הדין המתאים לייצג את אינטרס הציבור בנושאים הכלליים שהעלתה במסגרת עתירתה, נושאים שלפחות בחלקם מתבררים כיום בעתירות אחרות התלויות ועומדות בבית משפט זה. למעשה, דין העתירה להידחות על הסף בשל חוסר תום-לב מצד העותרת, אשר חשפה פחות מטפח לגבי מהות הסכסוך האזרחי בינה לבין חלק מהמשיבים" (הכוונה לעתירות ולתלונות של שלום עכשיו).

בסיום ההחלטה כתבו השופטים: "רשמנו בפנינו כי כיום מתבצעת עבודת מטה לשם עיצוב הסדר בנושא הקצאת מקרקעין במגזר הכפרי באיו"ש, בדגש על פעילותה של החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית העולמית. נושא זה אמור לבוא בפני הממשלה הנכנסת, ומשכך איננו רואים בשלב זה להידרש לנושא על אף חשיבותו. אשר לחקירה הפלילית, כפי שהוצהר על-ידי המדינה, הסוגיה נבחנת כיום במסגרת בדיקה רחבה יותר, אשר נדונה גם בעתירות התלויות ועומדות".

מ"אמנה" נמסר כי היא "מברכת על פסק הדין, שהוכיח כי שחם נדלן עוסקת בעתירות סרק מופרכות, במקופם לשלם את חובה כפי שקבע בית המשפט".

עו"ד מעיין בכר מסרה בשם חברת שחם: "במשך כארבע שנים ראה הרכב בג"ץ לנכון לעקוב אחר הסדרת נוהל הקצאת קרקעות המדינה ביו"ש. לצערנו, נראה כי הלחץ המופעל על בג"ץ מצד הרשות המחוקקת בעת האחרונה נותן אותותיו, ואף מבלי שחוקקה פסקת ההתגברות. סוגיית הקצאת משאבי הציבור באופן שוויוני היא עניין ציבורי מהמעלה הראשונה, ואנו מצרים על כך שסוגיה זו לא נבחנה לגופם של דברים, יש בכך לטעמנו פגיעה בציבור כולו והרתעה של עותרים פוטנציאלים מלהביא בפני בג"ץ עוולות ציבוריות מעין אלה. בכוונת שחם להגיש בקשה לדיון נוסף".

עוד כתבות

עוז רן  / צילום: איל יצהר, גלובס

האתגרים של רן עוז במגדל: להסתדר עם בעל השליטה ועם היו"ר, ולהחזיר לקבוצה את הובלת השוק שאבדה

מגדל בחרה ביו”ר כאל רן עוז למנכ"ל החברה ● עוז מגיע לתפקיד ללא ניסיון בביטוח, וניצב בפני אתגר כפול: לנווט בין בעל השליטה ויו”ר הנחשבים לדומיננטיים, ולהצעיד את החברה, שבשנים האחרונות הדרדר מצבה, בחזרה לצמרת קבוצות הביטוח ● היתרונות: היקף נכסים מנוהל גבוה והיכרות מקרוב עם תחום האשראי שסומן כמנוע הצמיחה של החברה ● ניתוח "גלובס"

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל העולמית/ צילום: רויטרס

אינטל רוצה לשכפל את ההצלחה של מיקרוסופט

בחברת אינטל הודיעו על הקמת מרכז סטארט-אפים חדש וגם הם מודים: אנחנו לא מספיק מחוברים לסטארט-אפים ולחדשנות ● כדי לשנות זאת, המנכ"ל בוב סוואן, שמבקר בימים אלו בארץ, מנסה לעשות לענקית השבבים את מה שסאטיה נאדלה עשה במיקרוסופט - שינוי תרבותי והטמעת דנ"א חדשני ● פרשנות

ארז ענתבי / צילום: איל יצהר

אלוט מרחיבה את פעילותה ומתכננת לגייס עשרות עובדים חדשים בישראל עד סוף השנה

בסוף 2018, החברה שהייתה עד לא מזמן במשבר, העסיקה בישראל כ-300 עובדים מתוך מצבת כוח אדם של כ-520 עובדים ● כיום בארץ ובעולם 550 עובדים ● שווי השוק הנוכחי של אלוט בנאסד"ק ובת"א הוא 238 מיליון דולר

eaty / צילום: תנובה,

רוצה שתדלגו על הקנייה בסופר: תנובה תמכור ישירות לצרכן

תנובה משיקה מיזם אונליין למכירה ישירה לצרכנים של ערכות בישול ביתי שכוללות מתכון ומצרכים, תחת השם "eaty"

לילך אשר טופילסקי - מנכ"לית בנק דיסקונט / תמר מצפי

אשר טופילסקי: "פעם להיות בנקאי היה אופציה ראשונה ליוצאים מהאוניברסיטה, היום זה ההייטק"

מנכ"לית דיסקונט הפורשת בכנס הנדל"ן השנתי של EY: "היום לא מחפשים קביעות במערכת גדולה, מחפשים שינוי וריגוש ותגמול נכון וראוי" ● על עזיבתה: "החלטתי לעשות שינוי ולהתפתח לאתגרים חדשים" ● איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה: "חברות מבינות שצריך לייצר ערך מוסף ללקוחות"

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

אחרי שרכשה את מזור, מדטרוניק מסתערת על הסכמי שיווק עם חברות ישראליות

ל"גלובס" נודע כי ענקית המכשור הרפואי חתמה על הסכם שיווק עם CathWorks מכפר סבא, המייצרת טכנולוגיה להדמיית עורקי הלב ● זהו ההסכם השלישי של מדטרוניק בישראל מתחילת השנה, והוא מבטא את נכונותה להעמיק את שיתוף הפעולה עם התעשייה המקומית – גם אם תשלם יותר על רכישות עתידיות

רון חולדאי במסיבת העיתונאים היום על שדה דב / צילום: שלומי יוסף

חולדאי לנתניהו: "המשך הפעלת שדה דב לא יעכב את ביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה"

במכתב ששלח הבוקר לנתניהו, התייחס ראש עיריית ת"א לטענות כי מתן ארכה לפינוי שדה דב יביא לקשיים בביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה: "החלופות המוצעות אינן גורמות לאף קושי בביצוע עבודות הקו הירוק" ● נת"ע: "מדובר במעקף של הקו הירוק שלא משנה מהותית את מתווה הקו"

הפגנה נגד סגירת שדה דב בירושלים היום / צילום: יוסי זמיר

מאות משתתפים בהפגנה נגד סגירת שדה דב מול בית רה"מ

שדה התעופה אמור להיסגר ב-1 ביולי ● לצד מאות מתושבי אילת, בהפגנה יש גם נציגות מכובדת לחברי כחול לבן ● ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי: "בשבוע הבא נשכב על הגדר של שדה דב תרתי משמע"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

סיטי חותך את מחיר היעד של טבע – אך ממשיך להמליץ "קנייה"

סיטי, בין הגופים הבודדים שמחזיק בהמלצה חיובית כלפי מניית טבע, חתך את מחיר היעד מ-23 דולר ל-13 דולר בלבד

אביגדור וילנץ / צילום: תמר מצפי

אחרי אנפורנה: אביגדור וילנץ השיק שבב בינה מלאכותית למרכזי נתונים

השבב החדש של הבאנה מצטרף לשבב בינה מלאכותית למכשירי קצה, שהשיק הסטארט-אפ בנובמבר ● בהבאנה, שאינטל היא אחת מהמשקיעות שלה, אומרים כי השבב החדש למרכזי הנתונים מהיר פי ארבעה מזה של אנבידיה

תמונה עדכנית של רונן שטיין, משנה למנכ"ל בנק הפועלים / צילום: סיון פרג'

רונן שטיין על הצעד הלא פורמלי של הפיקוח בפועלים: "לא נמסר לי על פגם בעבודתי"

המשנה למנכ"ל בנק הפועלים שפרש מהמירוץ להחלפת אריק פינטו, מתייחס לפרסומים כי הפיקוח על הבנקים לא רצה בו כמנכ"ל הבנק בגלל ממצאי ביקורות • המפקחת על הבנקים אמרה ב–2018 לכנסת: "אנו נוקטים אמצעים המקובלים אצל רגולטורים בינלאומיים, לרבות כלים בלתי פורמליים"

חממת הקנאביס של טוגדר באוגנדה / צילום: טוגדר פארמה

חברות הקנאביס לא מגייסות בכזו קלות: טוגדר נאלצה לחתוך את היקף ההנפקה

גייסה רק 4.7 מיליון שקל מהציבור במקום 7.5 מיליון אליהם כיוונה, ביום של ירידות בסקטור ● מחיר מניה בהנפקה נשמר כמתוכנן ועמד על 4.3 שקלים, לעומת 4.4 שקלים בעת סגירת המסחר ביום חמישי לפני ההודעה על ההנפקה

 

אריאל פורת, יריב בש וסיגלית חיון / צילום: אביב חופי

חגיגה בקמפוס: מי בוגרי האוניברסיטה שהוכיחו שהגבול הוא השמים

וגם: איך מקדמים גיוון והכלה בקהילה העסקית

עמית משיח / צילום: יח"צ

הערכות: מקאן יזכו הערב במדליות גרנד פרי וזהב בתחרות הפרסום בקאן

המדליות עבור העבודה לאיקאה ● בענף מהמרים על 10 מדליות לעבודה עד תום התחרות ● היקף עבודות חסר תקדים לישראל - עליה של כ-20% במספר ההגשות

 

 

מתקפות הסייבר הולכות ומתעצמות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

ביהמ"ש המחוזי בת"א חסם גישה לכ-1,700 אתרי פדופיליה

מדובר באתרים שהיו זמינים לכלל משתמשי האינטרנט בישראל ● ביהמ"ש הוציא צו להגבלת הגישה בעקבות בקשה של מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה

לוגו באליגם / צילום: יח"צ

המועצה לצרכנות ללקוחות באליגם: "זכאים לפנות לכונסי הנכסים"

מפעילת אתר המכירות המקוונות באליגם הגישה אתמול בקשה למינוי כונס נכסים בשל חובות בסך 22 מיליון שקל ● במועצה לצרכנות מזהירים כי ספק אם חברות האשראי יוכלו להתערב ולבטל את העסקאות שנעשו עם האתר

פארמוקן / צילום: אתר החברה

הושלם מיזוג חברת הקנאביס פארמוקן לשלד מדיקל: "אנחנו חברה רווחית ומתכננים להמשיך כך"

פארמוקן, אחת החלוצות החקלאיות בתחום הקנאביס הרפואי, סיכמה את 2018 עם הכנסות של 14.8 מיליון שקל ורווח נקי של 6.6 מיליון שקל ● במסגרת המיזוג קיבלו בעלי פארמוקן 73% ממניות החברה הממוזגת

שי וינברג  / צילום: יח"צ

מאלייד לעופר: שי וינברג מונה למנכ"ל עופר השקעות

וינברג כיהן כמנכ"ל אלייד נדל"ן בארבע השנים האחרונות ולפני כן כיהן בתפקידים שונים בחברת אלקטרה נדל"ן במשך 15 שנים ● וינברג יחליף בעופר השקעות את רון אבידן, שכיהן בתפקיד זה ב-7 השנים האחרונות

מיקי דיין / צילום: איל יצהר

בעקבות העברת השליטה: בכירי איידיאו פרופרטיז פורשים 

השליטה בחברה עברה לאחרונה מבעלות משותפת של שיכון ובינוי, קרן אפולו ומשפחת דיין לידי שליטה משותפת של אפולו, דיין ומספר גופים נוספים שרכשו את מרבית מניות שיכון ובינוי ● המנכ"ל רבין סביון יעזוב ביולי את תפקידו

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צווקר

ישראייר יעבדו עם זרמון גרופ

ההתקשרות מתייחסת לשירותי סטודיו וחלק מהקריאייטיב באוף-ליין ובדיגיטל ● תקציב הפרסום של ישראייר נאמד במיליוני שקלים בודדים