גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רלוונטיים? לידיעת כחלון ופולקמן, זה מה שאפשר וראוי לעשות עם ארבעה מנדטים וים הבטחות לציבור

למרות שמפלגת כולנו איבדה יותר ממחצית מכוחה אחרי הבחירות האחרונות, עדיין הצביעו לה יותר מ-152 אלף איש ויש לה אפשרות להשפיע על הדמוקרטיה, למנוע פגיעה במערכת המשפט ולשמור על הכלכלה ● מה מסוגל כחלון לעשות עם ארבעה מנדטים בלבד? נחלצנו לעזרתו ● פרשנות

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף
משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

פעילים של מפלגת כחול לבן פגשו ביום חמישי את חבר הכנסת רועי פולקמן מסיעת כולנו. "אתם במקום הלא נכון", אמר להם פולקמן, "בגלל הפעילות הפוליטית שלכם אני לא רלוונטי. אני לא אתן לכם דין וחשבון, אתם לא הציבור ששלח אותי לכנסת".

במשא-ומתן הנוכחי על הקמת הקואליציה, ההשפעה של משה כחלון ורועי פולקמן אכן מצומצמת, אחרי שמספר המנדטים שלהם צנח מעשרה בפעם הקודמת לארבעה בלבד בכנסת החדשה. למרות זאת, הנה כמה הצעות שיאפשרו לארבעה חברי כנסת, שצפויים להצטרף לקואליציה, להשפיע בצורה קריטית על החיים בישראל.

השפעה ישירה

למרות העננים שמתקדרים מעל לשמי התקציב וכלכלת ישראל (גירעון, פיטורים במפעלים, חשש מהורדת דירוג), כחלון ציין לכל אורך מערכת הבחירות שהוא מעוניין לכהן בתפקיד שר האוצר. ככל הנראה כחלון יסכים להישאר בתפקידו, למרות שבקדנציה הקרובה הוא יצטרך להתמודד עם הקשיים שהוא עצמו יצר בסבב הקודם.

שר אוצר, גם כאשר הוא מגיע ממפלגה של ארבעה מנדטים, הוא אחד האנשים החזקים והמשמעותיים ביותר במדינה. בתפקידו כשר האוצר, ניהל כחלון דיאלוג עם נציגים של הרשות הפלסטינית. אומנם לא מדובר ב"סדנאות לשלום" שמיועדות להיערך בבחריין, אך כן מדובר בשר אחד, בודד, שהתייצב בחזית המגעים בין ממשלת ישראל לבין הרשות הפלסטינית במשך כשלוש שנים. כחלון בחר בכך. אפס השפעה? להיפך, לכחלון הייתה השפעה ישירה וקריטית.

ימין שפוי

152,756 איש בחרו במשה כחלון, אלי כהן, יפעת שאשא ביטון ורועי פולקמן, חברי סיעת כולנו. ישראל ביתנו של ליברמן אומנם קיבלה חמישה מנדטים, אך פער הקולות בין המפלגות עומד על פחות מ-20 אלף.

לאביגדור ליברמן יש רק 17,248 קולות יותר, אבל הוא מצליח להשתמש בכוח שלו. מה רצו 150 אלף המצביעים של כחלון? הם ציפו ממנו להיות ימין אחראי ושפוי, שימשיך את דרכו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין.

החשדות לא השתנו

בליכוד ובמפלגות נוספות בקואליציה שצפויה לקום, מזכירים שהציבור הישראלי הכיר את החשדות נגד ראש הממשלה לפני שהגיע לקלפי. את הקביעה הזאת אפשר להזכיר גם כאשר מדברים על המצביעים של כחלון, שהצביעו עבור מפלגת ימין מאוזנת שתעניק רוח גבית לשלטון החוק.

לפני הבחירות הכריז כחלון שלא ישתף פעולה עם ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום - אחרי שימוע. חבר הכנסת פולקמן אמר שלא ייתן יד לפגיעה במערכת המשפט.

העובדות והחשדות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו לא השתנו מאז מערכת הבחירות. כחלון הצהיר לפני הבחירות שהוא מתנגד למצב שבו ראש הממשלה צריך לנהל את ענייני המדינה במקביל לכך שהוא מבקר בבית המשפט.

גם נתניהו עצמו האמין בכך, לפני יותר מעשור. בשנת 2008, כאשר כחלון עדיין היה חבר ליכוד, אמר נתניהו על ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט: "מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי - לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי".

מחויבות לערכים

כחלון מילא לא מעט תפקידים פוליטיים - החל מיו"ר ועדת הכלכלה, דרך תפקיד שר התקשורת ושר הרווחה ועד לתפקיד שר האוצר. לאורך כל הדרך הזו הוא בנה לעצמו תדמית של אדם הגון, ערכי ואמפתי לחלשים. כחלון לא היסס להילחם מול עשירי ישראל והוביל, בין השאר, את הרפורמה בתחום הסלולר. כחלון הקפיד לא "להסתחבק" עם טייקונים, למעט אחד - חברו איש העסקים קובי מימון. כחלון השקיע מחשבה, זמן ומאמץ כדי לעזור לעשוקים ולחלשים.

האם כחלון יכול להרשות לעצמו, בשעת מבחן דרמטית לדמוקרטיה, להתייצב לצידו של אדם עשיר שחשוד בכמה מהעבירות החמורות ביותר בספר החוקים, בכל מה שנוגע לאישי ציבור?

נתניהו כמובן חף מפשע, אך הוא חשוד בכך שניהל מערכות יחסים עם בעלים של כלי תקשורת שפגעו לכאורה בציבור הרחב. האם כחלון ינטוש את העמדה המסורתית שלו כמגן האנשים הקטנים וישכב על הגדר כדי להציל את נתניהו?

הצטרפות של כחלון לקואליציה של נתניהו עלולה לפגוע אנושות בתדמית שלו. כחלון הצליח, בזיעה ובמאמץ, להביא לקלפי כ-152 אלף בוחרים. הם סמכו על האופי ההגון שלו ועל החיבור שלו לשכבות החלשות.

הם האמינו שימשיך להתערב בשוק הנדל"ן בניסיון להוריד את מחירי הדיור וייאבק בריכוזיות בשוק הבנקאות. המצביעים של כחלון לא נתנו לו את קולם כדי שיאפשר לראש ממשלה מכהן לחמוק מפני הדין.

מורשת בגין

מספרים על כחלון שהוא מסתובב מדוכדך מאז מערכת הבחירות. אומרים שהוא מאוכזב, אפילו שבור. הדגל שלו בקמפיין היה מנחם בגין ז"ל. אולם בגין מעולם לא הרגיש חסר רלוונטיות כאשר הפסיד, שוב ושוב ושוב את הבחירות למפא"י ולמערך.

כאשר בגין בחר להצטרף לממשלה של גולדה מאיר, בשנת 1969, הוא לקח לעצמו תפקיד של שר ללא תיק. בגין השפיע באמצעות הערכים, האמירות והדעות. הוא לא חשב שאם אין לו תפקיד ביצועי ומלוא סל הסמכויות, הוא הופך להיות העלה הנידף של הממשלה. אם משה כחלון בחר לשבץ את דמותו של מנחם בגין בקמפיין הבחירות שלו לכנסת, מדוע הוא פועל בניגוד לסט הערכים של ראש הממשלה המנוח?

חופש הצבעה

המערכת הפוליטית בישראל צפויה לשנות בצורה דרמטית את פניה של המערכת המשפטית. מדובר בפסקת ההתגברות וחוק יסוד השפיטה. המהלכים האלה, שנועדו לסייע לנתניהו, חמורים.

ארבעה מנדטים מקנים למפלגה כוח רב בהצבעות בכנסת, במיוחד כאשר מדובר בממשלה צרה. בעזרת ארבעה קולות שיקבלו חופש הצבעה בנושאים שקשורים לשינוי מערכת המשפט יכול כחלון להפיל אינספור יזמות ורעיונות שנועדו לפגוע בסמכויות השופטים.

בסעיף 37 של ההסכם הקואליציוני שנחתם לאחר הבחירות הקודמות נכתב כי "כולנו מתנגדת לחקיקת 'פסקת ההתגברות' (על פסיקת בתי המשפט לביטול חוקי כנסת). מובהר ומוסכם כי על סיעת כולנו לא תחול משמעת קואליציונית בכל עניין הקשור לעניין זה".

בארבע השנים האחרונות כחלון ספג כמה סטירות לחי מבג"ץ. חוק מיסוי דירה שלישית, בג"ץ שוק החלב ובג"ץ מיסוי טבק לגלגול. יכול להיות שהוא שינה מאז את דעתו לגבי האיזונים והבלמים בין הממשלה לבין מערכת המשפט.

האם זהו שינוי שכחלון מנסה להוביל למען יוקר המחיה, בעיות דיור, בנקאות? או שמא זה מהלך שנולד למלט את נתניהו ממשפט? גם אם ראוי לבצע שיח ציבורי ודיון משמעותי ועמוק בסמכויות בג"ץ, האם לא ראוי שבדרך לשם יוחרגו מהלכים פוליטיים אינטרסנטיים המבוססים על צרכים אישיים של ראש הממשלה? כחלון צריך לחשב מסלול מחדש ולא להיסחף עם ההמון.

הכלכלה תיפגע

כחלון יודע שכלכלת ישראל ודירוג החוב שלה ייפגעו אם התדמית של בג"ץ בעולם תיפגע. מדינה דמוקרטית ללא איזונים ובלמים, נמצאת בדרך למטה, בכל המובנים. 

עוד כתבות

סאטיה נאדלה / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

לקראת דוחות מיקרוסופט: האם פעילות הענן תמשיך להיות מנוע הצמיחה של החברה?

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט היא הראשונה מבין הענקיות שמפרסמת דוחות כספיים ● קצב הצמיחה של פעילות הענן מאט, אך החברה מגדילה את נתח השוק

ד"ר אלרן חבר / צילום: יח"צ

ביומיקה של אבוג'ן תפתח מוצר המבוסס על גילויים של זוכת פרס נובל עדה יונת

יונת פענחה את מבנה הריבוזום של החיידק העמיד ואילו ביומיקה מקבוצת אבוג'ן תפתח את התרופה שיכולה לפעול נגד מבנה כזה

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

האם ועד עובדי "ידיעות אחרונות" ישבית את העיתון?

המאבק בין העיתונאים בקבוצת "ידיעות אחרונות" להנהלה מסלים, והוועד מאיים לנקוט צעדים ארגוניים חריפים יותר מאלה שננקטו עד כה ● בהודעה לעובדים ששוגרה הבוקר ע"י הוועד, עודכנו העיתונאים כי ההנהלה מתבצרת בעמדתה, וכי המו"מ תקוע

הפגנה נגד שימוש בפלסטיק, היום בכיכר רבין / צילום: מעיין קרשן

מחאת הורים בת"א: על העירייה לחדול להשתמש בפלסטיק בגנים

אוזלת היד של עיריית ת"א בנושא שימוש בכלי פלסטיק לא משאירה את ההורים אדישים: בשעה זו מתקיימת הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית ת"א, במחאה על שימוש בכלי פלסטיק בגני העירייה ובצהרונים ● מארגנות ההפגנה: "כל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים – 20 מיליון בשנה" ● עיריות אחרות ברחבי ישראל כבר זנחו לחלוטין את השימוש בפלסטיק החד פעמי

דורון שגב / צילום: יח"צ Dropsicle

המיליארדר טים דרייפר מינה את דורון שגב לנציגתו בישראל

דרייפר מינה את דורון שגב לנציגת Draper Ecosystem בישראל במטרה להגדיל את טווח פעילותו הגלובלית, בדגש על מדינות המזרח התיכון

מייסדי היי אוטו רועי בהרב ואייל שפירא  / צילום: אסנת קרסננסקי

הסטארט-אפ Hi Auto של זהר זיסאפל גייס 4.5 מיליון דולר בסבב סיד

את סבב הגיוס הובילו דלק מוטורס יחד עם זיסאפל, המשמש גם יו"ר פעיל בחברה ● סבב הגיוס נועד לשם השלמת פיתוח ראשוני של מערכת אודיו-ויזואלית להפרדת דוברים ולניקוי רעשי רקע ● בשנה הבאה תוצע המערכת גם לקהל הרחב, שיוכל לעשות בה שימוש לצורך ביטול רעשים מקבצי וידאו אודיו

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

קבוצת הנדל"ן המניב CBRE רכשה את חברת ירון-לוי ניהול פרויקטים

רכישה זו מצטרפת לרכישות קודמות של חברות ישראליות מובילות על ידי CBRE - מאן נכסים, חברת ייעוץ ותיווך נדל"ן, וקבוצת רמות, ספק ניהול ואחזקת מבנים

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

"מידבראג". ציליות שעשויות מרשת ברזל בניין, ובתוך הריבועים שקפים צבעוניים/ צילום: גאיה סעדון

פסטיבל אינדינגב נפתח, והשנה הוא כולל גם אמנות פלסטית

פסטיבל אינדינגב חוגג השנה בר-מצווה, והוא מתרחב מפסטיבל מוזיקה גם לאמנות פלסטית, שמוקמת רק לשלושה ימים בלב המדבר ● בפסטיבל יצירות של אמנים מקומיים ועצמאיים, וחלקן ייעלמו אחריו "כמו סטורי באינסטגרם"

משטרת ישראל / צילום: שאטרסטוק

10 קציני משטרה בכירים קיבלו מימון השתלמויות מקרן וקסנר מאז 2015

מתוך עשרה קציני המשטרה הבכירים בדרגת סגן ניצב ומעלה שקיבלו מימון, שלושה היו במסלול של "תוכנית עמיתים" שאורכה כשנה, ושבעה במסלול "תוכנית למנהלים בכירים" בת חודש ימים

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

איקאה / צילום: שאטרסטוק

פלסטיק החוצה: איקאה ישראל תפסיק שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים

בכפוף ליעדים שהציבה החברה בעולם כולו, איקאה ישראל תפסיק להשתמש בכלי פלסטיק עד 2020 ● בין השינויים: תפסיק למכור קשיות פלסטיק ותעבור למכירה של כלי אוכל מפלסטיק מתכלה

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

מוטי אלמליח / צילום: ורדי כהנא

לאחר נפילה של כ-80% במניה: טלרד תצמצם פעילות בארה"ב בניסיון לבלום ההפסדים ותבצע מחיקת ערך מהותית

תוכנית ההתייעלות כוללת צמצום הוצאות בהיקף שנתי מוערך של כ-6 מיליון דולר, תוך הקטנת מצבת כוח האדם והקטנת היקפי הוצאות אחרות של הפעילות ● "בבסיס תוכנית ההתייעלות", ציינה החברה, "מעבר למתכונת פעילות ממוקדת במתן שירות ומכירה ללקוחות", ולהערכתה יישומה יאפשר לקבוצה כולה לעבור לרווחיות

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

ביטקוין / צילום: רויטרס

שער הביטקוין ירד ל-7,500 דולר - שפל של 5 חודשים

בזמן שמארק צוקרברג משיב לשאלות הקונגרס האמריקאי בשימוע על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, צנח הביטקוין למחירו הנמוך ביותר מאז 18 במאי

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

מחיר השיתוק הפוליטי: הממשלה עוצרת תשלומים לספקים

החשב הכללי והממונה על התקציבים בפנייה חריגה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני: נאלצנו לעצור תשלומים לספקים. עשרות בקשות תקציביות ממתינות על שולחנך חודשים ● גפני טען כי מאחר ונבחרה כנסת חדשה האוצר צריך להגיש מחדש לאישור את כל הבקשות שהוגשו לוועדה הקודמת