גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רלוונטיים? לידיעת כחלון ופולקמן, זה מה שאפשר וראוי לעשות עם ארבעה מנדטים וים הבטחות לציבור

למרות שמפלגת כולנו איבדה יותר ממחצית מכוחה אחרי הבחירות האחרונות, עדיין הצביעו לה יותר מ-152 אלף איש ויש לה אפשרות להשפיע על הדמוקרטיה, למנוע פגיעה במערכת המשפט ולשמור על הכלכלה ● מה מסוגל כחלון לעשות עם ארבעה מנדטים בלבד? נחלצנו לעזרתו ● פרשנות

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף
משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

פעילים של מפלגת כחול לבן פגשו ביום חמישי את חבר הכנסת רועי פולקמן מסיעת כולנו. "אתם במקום הלא נכון", אמר להם פולקמן, "בגלל הפעילות הפוליטית שלכם אני לא רלוונטי. אני לא אתן לכם דין וחשבון, אתם לא הציבור ששלח אותי לכנסת".

במשא-ומתן הנוכחי על הקמת הקואליציה, ההשפעה של משה כחלון ורועי פולקמן אכן מצומצמת, אחרי שמספר המנדטים שלהם צנח מעשרה בפעם הקודמת לארבעה בלבד בכנסת החדשה. למרות זאת, הנה כמה הצעות שיאפשרו לארבעה חברי כנסת, שצפויים להצטרף לקואליציה, להשפיע בצורה קריטית על החיים בישראל.

השפעה ישירה

למרות העננים שמתקדרים מעל לשמי התקציב וכלכלת ישראל (גירעון, פיטורים במפעלים, חשש מהורדת דירוג), כחלון ציין לכל אורך מערכת הבחירות שהוא מעוניין לכהן בתפקיד שר האוצר. ככל הנראה כחלון יסכים להישאר בתפקידו, למרות שבקדנציה הקרובה הוא יצטרך להתמודד עם הקשיים שהוא עצמו יצר בסבב הקודם.

שר אוצר, גם כאשר הוא מגיע ממפלגה של ארבעה מנדטים, הוא אחד האנשים החזקים והמשמעותיים ביותר במדינה. בתפקידו כשר האוצר, ניהל כחלון דיאלוג עם נציגים של הרשות הפלסטינית. אומנם לא מדובר ב"סדנאות לשלום" שמיועדות להיערך בבחריין, אך כן מדובר בשר אחד, בודד, שהתייצב בחזית המגעים בין ממשלת ישראל לבין הרשות הפלסטינית במשך כשלוש שנים. כחלון בחר בכך. אפס השפעה? להיפך, לכחלון הייתה השפעה ישירה וקריטית.

ימין שפוי

152,756 איש בחרו במשה כחלון, אלי כהן, יפעת שאשא ביטון ורועי פולקמן, חברי סיעת כולנו. ישראל ביתנו של ליברמן אומנם קיבלה חמישה מנדטים, אך פער הקולות בין המפלגות עומד על פחות מ-20 אלף.

לאביגדור ליברמן יש רק 17,248 קולות יותר, אבל הוא מצליח להשתמש בכוח שלו. מה רצו 150 אלף המצביעים של כחלון? הם ציפו ממנו להיות ימין אחראי ושפוי, שימשיך את דרכו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין.

החשדות לא השתנו

בליכוד ובמפלגות נוספות בקואליציה שצפויה לקום, מזכירים שהציבור הישראלי הכיר את החשדות נגד ראש הממשלה לפני שהגיע לקלפי. את הקביעה הזאת אפשר להזכיר גם כאשר מדברים על המצביעים של כחלון, שהצביעו עבור מפלגת ימין מאוזנת שתעניק רוח גבית לשלטון החוק.

לפני הבחירות הכריז כחלון שלא ישתף פעולה עם ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום - אחרי שימוע. חבר הכנסת פולקמן אמר שלא ייתן יד לפגיעה במערכת המשפט.

העובדות והחשדות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו לא השתנו מאז מערכת הבחירות. כחלון הצהיר לפני הבחירות שהוא מתנגד למצב שבו ראש הממשלה צריך לנהל את ענייני המדינה במקביל לכך שהוא מבקר בבית המשפט.

גם נתניהו עצמו האמין בכך, לפני יותר מעשור. בשנת 2008, כאשר כחלון עדיין היה חבר ליכוד, אמר נתניהו על ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט: "מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי - לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי".

מחויבות לערכים

כחלון מילא לא מעט תפקידים פוליטיים - החל מיו"ר ועדת הכלכלה, דרך תפקיד שר התקשורת ושר הרווחה ועד לתפקיד שר האוצר. לאורך כל הדרך הזו הוא בנה לעצמו תדמית של אדם הגון, ערכי ואמפתי לחלשים. כחלון לא היסס להילחם מול עשירי ישראל והוביל, בין השאר, את הרפורמה בתחום הסלולר. כחלון הקפיד לא "להסתחבק" עם טייקונים, למעט אחד - חברו איש העסקים קובי מימון. כחלון השקיע מחשבה, זמן ומאמץ כדי לעזור לעשוקים ולחלשים.

האם כחלון יכול להרשות לעצמו, בשעת מבחן דרמטית לדמוקרטיה, להתייצב לצידו של אדם עשיר שחשוד בכמה מהעבירות החמורות ביותר בספר החוקים, בכל מה שנוגע לאישי ציבור?

נתניהו כמובן חף מפשע, אך הוא חשוד בכך שניהל מערכות יחסים עם בעלים של כלי תקשורת שפגעו לכאורה בציבור הרחב. האם כחלון ינטוש את העמדה המסורתית שלו כמגן האנשים הקטנים וישכב על הגדר כדי להציל את נתניהו?

הצטרפות של כחלון לקואליציה של נתניהו עלולה לפגוע אנושות בתדמית שלו. כחלון הצליח, בזיעה ובמאמץ, להביא לקלפי כ-152 אלף בוחרים. הם סמכו על האופי ההגון שלו ועל החיבור שלו לשכבות החלשות.

הם האמינו שימשיך להתערב בשוק הנדל"ן בניסיון להוריד את מחירי הדיור וייאבק בריכוזיות בשוק הבנקאות. המצביעים של כחלון לא נתנו לו את קולם כדי שיאפשר לראש ממשלה מכהן לחמוק מפני הדין.

מורשת בגין

מספרים על כחלון שהוא מסתובב מדוכדך מאז מערכת הבחירות. אומרים שהוא מאוכזב, אפילו שבור. הדגל שלו בקמפיין היה מנחם בגין ז"ל. אולם בגין מעולם לא הרגיש חסר רלוונטיות כאשר הפסיד, שוב ושוב ושוב את הבחירות למפא"י ולמערך.

כאשר בגין בחר להצטרף לממשלה של גולדה מאיר, בשנת 1969, הוא לקח לעצמו תפקיד של שר ללא תיק. בגין השפיע באמצעות הערכים, האמירות והדעות. הוא לא חשב שאם אין לו תפקיד ביצועי ומלוא סל הסמכויות, הוא הופך להיות העלה הנידף של הממשלה. אם משה כחלון בחר לשבץ את דמותו של מנחם בגין בקמפיין הבחירות שלו לכנסת, מדוע הוא פועל בניגוד לסט הערכים של ראש הממשלה המנוח?

חופש הצבעה

המערכת הפוליטית בישראל צפויה לשנות בצורה דרמטית את פניה של המערכת המשפטית. מדובר בפסקת ההתגברות וחוק יסוד השפיטה. המהלכים האלה, שנועדו לסייע לנתניהו, חמורים.

ארבעה מנדטים מקנים למפלגה כוח רב בהצבעות בכנסת, במיוחד כאשר מדובר בממשלה צרה. בעזרת ארבעה קולות שיקבלו חופש הצבעה בנושאים שקשורים לשינוי מערכת המשפט יכול כחלון להפיל אינספור יזמות ורעיונות שנועדו לפגוע בסמכויות השופטים.

בסעיף 37 של ההסכם הקואליציוני שנחתם לאחר הבחירות הקודמות נכתב כי "כולנו מתנגדת לחקיקת 'פסקת ההתגברות' (על פסיקת בתי המשפט לביטול חוקי כנסת). מובהר ומוסכם כי על סיעת כולנו לא תחול משמעת קואליציונית בכל עניין הקשור לעניין זה".

בארבע השנים האחרונות כחלון ספג כמה סטירות לחי מבג"ץ. חוק מיסוי דירה שלישית, בג"ץ שוק החלב ובג"ץ מיסוי טבק לגלגול. יכול להיות שהוא שינה מאז את דעתו לגבי האיזונים והבלמים בין הממשלה לבין מערכת המשפט.

האם זהו שינוי שכחלון מנסה להוביל למען יוקר המחיה, בעיות דיור, בנקאות? או שמא זה מהלך שנולד למלט את נתניהו ממשפט? גם אם ראוי לבצע שיח ציבורי ודיון משמעותי ועמוק בסמכויות בג"ץ, האם לא ראוי שבדרך לשם יוחרגו מהלכים פוליטיים אינטרסנטיים המבוססים על צרכים אישיים של ראש הממשלה? כחלון צריך לחשב מסלול מחדש ולא להיסחף עם ההמון.

הכלכלה תיפגע

כחלון יודע שכלכלת ישראל ודירוג החוב שלה ייפגעו אם התדמית של בג"ץ בעולם תיפגע. מדינה דמוקרטית ללא איזונים ובלמים, נמצאת בדרך למטה, בכל המובנים. 

עוד כתבות

שי ניצן / צילום: איל יצהר

מרים פיירברג ושי ברס לא לבד: כך נוקטת הפרקליטות סחבת שפוגעת באזרחים ומערערת את אמון הציבור

אחרי שנים של סיפורים, עלבונות, רמיזות והאשמות, הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד ראשת עיריית נתניה, מנהלי נתיבי ישראל, הרופאים הבכירים באיכילוב, ראש עיריית קריית מוצקין ועוד ועוד ● סחבת ועינוי דין זה הסיפור - ועל זה אחראית רק הפרקליטות ● פרשנות

גניבת קריפטו / איור: שאטרסטוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שני אחים ישראלים חשודים בגניבת ביטקוין בשווי 100 מיליון דולר

האחים אלי ואסף גיגי, לפי החשדות המיוחסים להם במשטרה, פרצו לחשבונות של אחת מבורסות הקריפטו הגדולות בעולם, ביטפינקס ● השניים נעצרו לראשונה ביום רביעי שעבר, והיום מעצרם הוארך בשבוע ● משטרת ישראל פרסמה המלצות למניעת פגיעה מהונאת פישינג ברשת

שדה דב. הסוף? / צילום: כדיה לוי ,

בין 8 ל-60 מיליארד שקל? האוצר זורק מספרים על פינוי שדה דב

הרבה אומדנים, רחוקים מאוד זה מזה, מושמעים בכל הנוגע להמשך הפעלת שדה דב ● שורת המספרים מכיוון האוצר נושאת את אותו מסר: המשק לא יוכל לסבול את השארת השדה ● ייתכן שהמסר נכון, אך ראוי שדיון ציבורי ייערך על סמך מידע שקול ולא מוטה ● פרשנות

סייקו: מיתוג שעונים  בהשראת עולם הרכב/ צילום: יחצ

כשטכנולוגיה ומיתוג נפגשים: ארבעה גאדג'טים יוקרתיים וחדשניים

מקרר שניתן להביט לתוכו מבחוץ, שעון שמעוצב בהשראת מכונית ספורט אולטימטיבית, קיר טלוויזיה המורכב ממשטחים מודולריים שמשמש גם כחלון וירטואלי, ולפטופ קטן ויוקרתי עם יחס מסך-גוף הגבוה בענף

מתנגדים לפתיחת מרלו"ג של אמזון בארה"ב / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

התושבים מתנגדים: מרלו"ג? לא בחצר האחורית שלי

מרכזים לוגיסטיים נחשבים לסחורה חמה בענף הנדל"ן כי הם משתלמים למשקיעים, לעסקים, לצרכנים ולרשויות המקומיות ● אלא שלאחרונה קמה להם התנגדות, בארץ ובעולם, מצד תושבים שלא רוצים אותם קרוב לבית שלהם, מחשש שייצרו רעש רב ועומס בכבישים

התקווה 9, ראשון לציון / הדמיה: סטודיו A,

תמ"א 38 בראשון-לציון: 19 דירות ייבנו במקום 10 הקיימות

לבניין היה גג רעפים, ולכן הדיירים בקומה השלישית פונו לתקופת הבנייה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

קאנומד מוכרת השליטה לצחי נחמיאס בעל השליטה במגה אור

נחמיאס ירכוש את המניות במחיר של 0.85 שקל למניה, דיסקאונט של 15% על מחיר הסגירה אתמול ● קאנומד נמצאת בשלבים האחרונים לקראת הפעלה מסחרית של חוות גידול קנאביס

מוצרי הנייר של חברת שניב / צילום: מצגת החברה,

שניב תרשום רווח הון של כ-10 מיליון שקל ממכירת נדל"ן

יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים, המשמש גם כמשרדי ההנהלה, תמורת כ-18.5 מיליון שקל ● החברה מקימה באופקים מבנה חדש בשטח של כ-12 אלף מ"ר אליו תועבר פעילות הייצור, האחסנה וההפצה, בהשקעה מוערכת של כ-60 מיליון שקל

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler

מי יחליף את מריו דראגי? משחק הפוקר האירופי מתקרב לנקודת הכרעה

בתחילת השבוע הבא יתכנסו מנהיגי האיחוד האירופי כדי להחליט על שורת מינויים, ביניהם מחליפו של נשיא הבנק האירופי המרכזי, אשר יפרוש מתפקידו ב-1 באוקטובר ● הבחירה נעשית מאחורי דלתות סגורות, בעסקאות רבות אינטרסים ורוויות פוליטיקה ● שישה מועמדים בולטים, ואף לא אישה אחת, ניצבים נכון לעכשיו על קו הזינוק

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

מצטרפת לטרנד: ההמבורגר הטבעוני מגיע למקדונלד'ס ישראל

רשת המזון המהיר הגדולה בישראל צפויה להשיק המבורגר מבוסס חיטה וסויה בעוד כחודש וחצי ● שם המוצר צפוי להיות ביג ויגן (Big Veegan), מחירו אינו ידוע, והפריסה שלו תחל בצורה מדורגת ב-186 הסניפים של הרשת

צופים בבורסת טוקיו בדונלד טראמפ/ צילום: רויטרס, Toru Hanai

מגמה שלילית באסיה; מדד שנחאי מאבד 1%

הזהב נסחר בשיא של 6 שנים ● נשיא ארה"ב ונשיא סין ייפגשו ב-28 ביוני במסגרת פסגת G-20 שתיערך ביפן ● בית המשפט באוקלהומה אישר אתמול את ההסדר שחתמה טבע בפרשת האופיואידים

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גרים בצפון הוותיק של ת"א? העירייה מנסה לגזור עליכם קופון

למעלה מ-300 עררים הוגשו עד היום על היטלי ההשבחה שנשלחו למוכרי דירות ברובעים 3 ו-4 בת"א, רובם המכריע אופסו או הונמכו משמעותית ● השמאי המכריע משה נדם: "מבחן השוק מלמד כי קונה סביר אינו משלם יותר עבור דירה הכלולה בתוכנית הרובע"

איוב קרא / צלם: איל יצהר

קרא מתפטר ומאשים: צמרת הליכוד פעלה להחליש אותי

התפטרותו של איוב קרא מתפקיד שר התקשורת תיכנס לתוקף תוך 48 שעות ● "מאז מוניתי לשר התקשורת החל מסע הכפשות מגמתי נגדי הנובע מדעות קדומות" ● רה"מ נתניהו אינו יכול להחזיק בתיק התקשורת, והוא יצטרך למצוא פתרון מיידי במהלך 48 השעות הבאות

ראש עיריית  ת"א, רון חולדאי / צילום: איל יצהר, גלובס

"אחד מכל שלושה תיירים בת"א לן בדירה. אם לא נטפל בשוק הפרוץ הזה, זה יפגע בנו"

עיריית ת"א השיקה תוכנית-אב לתיירות, שעיקריה הם פיתוח של אתרי התיירות ופריסתם על חלקים נרחבים יותר בעיר ● חולדאי: "ת"א רחוקה מהתופעות השליליות של תיירות בעולם, אבל צריך להתייחס לאתגרים כמו יציאה של דירות משוק השכירות לטובת תיירים, לצד מחסור בחדרי לינה"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

הממשלה אישרה את הקיצוץ התקציבי; הנגיד: "לממשלה הבאה לא תהיה ברירה, תצטרך להעלות את שעורי המס"

(עדכון) - הממשלה אישרה היום את צעדי ההתאמות לתקציב המדינה, במסגרתם תהיה הפחתה בסך 1.234 מיליארד שקל מתקציבי משרדי הממשלה לטובת מימון פרויקט ביטחוני, סבסוד הצהרונים פ וטיפול בנפגעי שריפות ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר בישיבת הממשלה כי רמת הגירעון בישראל גבוהה מאד בהשוואה בינ"ל ● להערכתו, הגירעון הצפוי ללא צעדים מתקנים הוא מעל 4.5 אחוזי תוצר

אורית אלסטר  / צילום: רמי זרנגר,

נמשכת שרשרת עזיבות הבכירים בבנק דיסקונט: גם אורית אלסטר הודיעה על עזיבה

בעוד שהדירקטוריון מתחיל היום את ההליך לאיתור המנכ"ל הבא או הבאה של הבנק, במקומה של לילך אשר טופילסקי, הודיעה סמנכ"לית וראש החטיבה העסקית הוותיקה בבנק "כי בכוונתה לסיים את כהונתה ולפרוש מהבנק לאחר כ-20 שנות עבודה בבנק"

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בפעם ה-15: לאן הולכים מכאן?

ברקע הגירעון התופח וחרף התנגדותם של השרים גלעד ארדן וחיים כץ, הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי נוסף - כ–1.2 מיליארד שקל - שיפגע בכל משרדי הממשלה ● נגיד בנק ישראל טוען שלממשלה הבאה לא יהיה מנוס מהעלאת מסים והטלת גזירות על הציבור ● האם אנחנו במשבר עמוק או בעוד ירידה קלה בדרך לעלייה?● שתי דעות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

בהמשך להחלטת ועדת ההיתרים, היועמ"ש מורה לנתניהו להחזיר 300 אלף דולר שקיבל ממיליקובסקי

(עדכון) ● ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים  - ולכן נתניהו צריך להחזיר את הכספים שקיבל מבן דודו ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

יו"ר ההסתדרות לרה"מ: המעורבות שלך נחוצה למניעת סגירת שדה דב

יו"ר ההסתדרות שלח מכתב דחוף לראש הממשלה במטרה לעצור את סגירת שדה דב, שאמורה להתבצע שבוע הבא ● "שעת האפס שקרבה מאמתת אותנו עם ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות למהלך"

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

בזק, ביקום ואינטרנט זהב צפויות לרכז עניין בת"א היום

המסחר בת"א ננעל אתמול במגמה מעורבת ● אתמול נחתמה העסקה למכירת מניות השליטה בחברת בי קומיונקיישנס (ביקום) לידי קרן סרצ'לייט ומשפחת דוד פורר ● פרשמרקט בדרך לרכוש את רשת סופר דוש מבת ים שמונה 4 סניפים ● בית המשפט באוקלהומה אישר אתמול את ההסדר שחתמה טבע בפרשת האופיואידים