גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: בזק איבדה 3%, גולף צנחה אחרי הדוחות הרעים

גולף צונחת לאחר שדיווחה על הפסד של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון ● בנק לאומי דיווח על זינוק ברווח ברבעון הראשון ל-1.092 מיליארד שקל ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב בשל יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק מחר

בורסת תל-אביב / צילום: רויטרס, Baz Ratner
בורסת תל-אביב / צילום: רויטרס, Baz Ratner

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה, בהמתנה לקריאת כיוון מהשווקים בוול סטריט שסגורים היום. מדד ת"א 35 איבד 0.25%, ת"א 90 ירד 0.6% ומנגד מדד הבנקים טיפס 0.5% בהובלת מניית לאומי שעלתה 1.4% אחרי הדוחות. 

מניית עזריאלי איבדה 2.5%, בזק ירדה ביותר מ-3% לרמת שפל של 5 שנים, מנגד טבע עלתה 2% ומניית פריגו טיפסה ב-0.5%. 

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם ב-997 מיליון שקל.

14:45

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה, כאשר המדדים המובילים מאבדים כ-0.3% מערכם.

מניית לאומי  עולה 1.7% לאחר הדוחות שפורסמו הבוקר, מנגד דיסקונט  מאבדת כ-1%. כיל  יורדת 1.3%, חברה לישראל  מאבדת 1.7%. מניית בזק  צונחת ב-2.4%, ומניית נייס  מאבדת כ-1%.

מניית גולף  צונחת 8% לאחר פרסום הדוחות שחשפו הפסד של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון. 

מניית ביטפארמס  מזנקת 10% כשברקע הביטקויון מזנק 12% לרמת שיא שנתי סביב 8,800 דולרים.

סקטור הקנאביס בולט בירידות במסחר כאשר מניית קנביט  צונחת ב-9%, אינטרקיור  נופלת ב-7%, עמיר שיווק  מאבדת 2.5%.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי מניית בזק  נחלשת בכ-4% וקרובה לשפל של 5 שנים לפני פרסום הדוחות מחרתיים. מניית בעלת השליטה בה, בי קומיונקיישנס  יורדת בכ-4%. ברקע למסחר, בי קומיוניקיישנס דיווחה היום על בקשה דחופה שהגישה לביהמ"ש לאישור הגדלת ההון של החברה.

עוד בצד השלילי של ת"א 35 בולטות מניות עזריאלי  ומליסרון .

תוצאות הרבעון הראשון של הפועלים  והבינלאומי  יוצגו בהמשך השבוע, אחרי שדיסקונט  ומזרחי טפחות  כבר פרסמו תוצאות חיוביות לרבעון בשבוע שעבר.

מניית שטראוס  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, ללא דיווח מצד החברה.

חברת וואן טכנולוגיות  דיווחה על הסכם לרכישת 70% ממניות חברת טכנולוגיה תמורת כ-21 מיליון שקל.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

ברקע למסחר באחרונה שוב עלו חששות המשקיעים בנוגע להשלכות מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין, מה שהעלה את רמת התנודתיות במסחר בשווקים.

בהראל פיננסים התייחסו היום בסקירתם השבועית לנושא וציינו כי "שוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה הריאלית".

לצד זאת, לפי הראל פיננסים, "בשונה מהעולם, שוק המניות בישראל מפגין ביצועים טובים מהעולם בחודשים האחרונים, אשר נתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותימחור נוח יותר מבעולם".

בהראל פיננסים ציינו כי סיום עונת הדוחות הכספיים של החברות בשוק המקומי לרבעון הראשון של השנה, צפויה להשפיע השבוע על השוק, וכי בין החברות "עתידות לבלוט חברות המגזר הפיננסי, כאשר חברות הביטוח עתידות להציג דוחות טובים מהרגיל לרבעון".

עוד מעריכים שם כי התנודתיות תמשיך לאפיין גם את שוק האג"ח, גם אם בעוצמות שונות, ובהתאם סבורים כי "אחזקה של אג"חים לפידיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות".

בבחינת רמות המרווחים בשוק, בהראל פיננסים סבורים כי "המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה ברוב הדירוגים. מרבית אגרות החוב נסחרות היום במרווח גבוה מאשר נסחרו בשנתיים האחרונות, אולם לא כולן".

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-600 מיליון שקל.

11:20

נמחקו העליות שנרשמו מוקדם יותר בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 נסחר ללא שינוי, ת"א 90 עולה 0.16% ומדד הבנקים מפס 0.8%. 

מניית גולף  צונחת לאחר הדוחות כשחשפה מעבר להפסד של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון. 

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-250 מיליון שקל.

10:30

המסחר בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה לקראת סיום עונת הדוחות לרבעון הראשון של השנה. מדד ת"א 35 עולה 0.3%, ת"א 90 מטפס בשיעור דומה ומדד הבנקים קופץ ב-1.5%. מניית לאומי בולטת בעלייה של 2.8% לאחר פרסום הדוחות. 

כלכלני הראל ממליצים על חשיפה למניות בשוק המקומי למרות חוסר הוודאות מעבר לים לגבי מלחמת הסחר. "בעוד ששוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה ריאלית. בשונה מהעולם, שוק המניות בישראל מפגין ביצועים טובים מהעולם בחודשים האחרונים, אשר נתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותמחור נוח יותר מבעולם", כתבו כלכלני הראל.

"שוק המניות בישראל ימשיך ליהנות בחודשים הקרובים משילוב גורמים ייחודי: סטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם, צמיחה עקבית וגבוהה יחסית של המשק, הריבית הנמוכה והעובדה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות - צפויים לחזק את המגמה החיובית. יש כיום לא מעט הזדמנויות בשוק המקומי ולכן נדרשת ראייה רחבה המאפשרת בחירה ופיזור מכל מדדי המניות בישראל".

09:45

המסחר בבורסה נפתח בעליות. כך, מדדי ת"א-35  ות"א-125  עולים בעד 0.3%.

מדד הבנקים  עולה ב-1.3%, בהובלת בנק לאומי  שפרסם הבוקר דוחות כספיים לרבעון הראשון של השנה. פועלים , מזרחי טפחות , בינלאומי  ודיסקונט  רושמים עליות.

גולף  פרסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של השנה. מכירות הקבוצה הסתכמו בכ-195 מיליון שקל, לעומת כ-220 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד הנקי הסתכם בכ-13.7 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של 6.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הגולמי הסתכם בכ-115 מיליון שקל, וההפסד התפעולי בכ-8.6 מיליון שקל.

9:30

בנק לאומי , בראשות המנכ"לית רקפת רוסק-עמינח, הודיע הבוקר כי סיכם את הרבעון הראשון של 2019 עם רווח נקי של כ-1.09 מיליארד שקל, המהווה גידול חד של כ-50% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הרווח הרבעוני הנאה כולל תרומה ניכרת של יותר מ-200 מיליון שקל בגין מכירת לאומי קארד לורבורג פינקוס, במקביל לתרומה ניכרת מריקוברי בשורת הלוואות שהעמיד הבנק לעסקים גדולים, תוך שהוא ממשיך בחלוקת דיבידנד וגם משיק תוכנית שנייה לרכישה עצמית של מניותיו, שתוביל לכך שתוך פחות משנתיים ירכוש הבנק מניות של עצמו בכ-1.4 מיליארד שקל.

08:45

המסחר בבורסה בתל-אביב יפתח הבוקר לאחר נעילה חיובית ביום המסחר הראשון השבוע.

אתמול הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתה לדין של אשת העסקים שרי אריסון, בעלת השליטה בקבוצת אריסון, בפרשת השוחד לכאורה לעובדי ציבור זרים באפריקה ובמדינות נוספות בקבוצת שיכון ובינוי . עוד נודע כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתם לדין של משה לחמני, יו"ר שיכון ובינוי; היור"ית לשעבר רוית ברניב ועוד בכירים בהווה ולשעבר בחברה.

עוד בשיכון ובינוי, בעלי המניות אישרו את שכרו של המנכ"ל אייל לפידות באסיפה הכללית שהתכנסה אתמול, ברוב של שני שליש מבעלי מניות המיעוט בחברה, לעומת שליש שהתנגדו. לעומת זאת, לא הושג הרוב הנדרש לתנאי התגמול של היו"ר תמיר כהן ושל המנכ"ל היוצא, משה לחמני, ולפיכך הם יידרשו להפחתת השכר המבוקש ואישורו באסיפה שתידחה למועד מאוחר יותר.

במהלך סוף השבוע, חברת הקנאביס שאיפה לחיים (BOL) הודיעה על הגשת תשקיף פומבי להנפקה בבורסה של טורונטו. החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של מעל מיליארד דולר "אחרי הכסף".

חברת הביומד כן פייט  קיבלה מכתב מחברת קפיטל פוינט  הישראלית, אשר נסחרת גם היא בתל-אביב, לפיו קפיטל רכשה 5% ממניות החברה והיא מעוניינת לכנס אסיפת בעלי מניות כדי להחליף את דירקטוריון החברה.

בהתייחסות למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, שגרמה לתנודתיות בשווקים העולמיים בשבוע שעבר, אומרים בלאומי שוקי הון כי "במלחמה הזאת יהיו נפגעים והם המשקיעים לטווח הקצר, אשר ייפגעו כאשר המניות יגדילו תנודתיות, ירדו ויעלו בעקבות כל הצהרה של בכירים בסין או ארה"ב", והעריכו כי "צפויים עוד הרבה ימים תנודתיים".

היום לא יתקיים מסחר בארה"ב בשל יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק מחר (יום ג'). גם בורסת לונדון תפתח את שבוע המסחר רק ביום שלישי, לאחר חופשת האביב היום.

עוד כתבות

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי סדנת בחריין: הפלסטינים עוד לא פספסו את הרכבת

קיים סיכוי גדול שהפלסטינים יאמצו את המתווה של הסדנה הכלכלית שהותנעה בבחריין, מאחר שנכון לעכשיו זו הדרך היחידה למימוש השאיפות הלאומיות שלהם ● דעה

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

דיווחים: ג'ונסון מתכוון להעמיד היום את הסכם ה"ברקזיט" להצבעה

בתדרוכים לתקשורת הבוקר העריכו גורמים ב"דאונינג 10" כי קיים כעת רוב בפרלמנט לאישור ההסכם החדש אליו הגיע בשבוע שעבר הצדדים בבריסל ● ההצבעה על ההסכם בוטלה ברגע האחרון ביום שבת

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס", "לא הערכנו נכון מה אנשים ירצו לעשות באינטרנט, ומה הדברים הרעים שהם יעשו שם"

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה