גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: בזק איבדה 3%, גולף צנחה אחרי הדוחות הרעים

גולף צונחת לאחר שדיווחה על הפסד של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון ● בנק לאומי דיווח על זינוק ברווח ברבעון הראשון ל-1.092 מיליארד שקל ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב בשל יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק מחר

בורסת תל-אביב / צילום: רויטרס, Baz Ratner
בורסת תל-אביב / צילום: רויטרס, Baz Ratner

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה, בהמתנה לקריאת כיוון מהשווקים בוול סטריט שסגורים היום. מדד ת"א 35 איבד 0.25%, ת"א 90 ירד 0.6% ומנגד מדד הבנקים טיפס 0.5% בהובלת מניית לאומי שעלתה 1.4% אחרי הדוחות. 

מניית עזריאלי איבדה 2.5%, בזק ירדה ביותר מ-3% לרמת שפל של 5 שנים, מנגד טבע עלתה 2% ומניית פריגו טיפסה ב-0.5%. 

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם ב-997 מיליון שקל.

14:45

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה, כאשר המדדים המובילים מאבדים כ-0.3% מערכם.

מניית לאומי  עולה 1.7% לאחר הדוחות שפורסמו הבוקר, מנגד דיסקונט  מאבדת כ-1%. כיל  יורדת 1.3%, חברה לישראל  מאבדת 1.7%. מניית בזק  צונחת ב-2.4%, ומניית נייס  מאבדת כ-1%.

מניית גולף  צונחת 8% לאחר פרסום הדוחות שחשפו הפסד של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון. 

מניית ביטפארמס  מזנקת 10% כשברקע הביטקויון מזנק 12% לרמת שיא שנתי סביב 8,800 דולרים.

סקטור הקנאביס בולט בירידות במסחר כאשר מניית קנביט  צונחת ב-9%, אינטרקיור  נופלת ב-7%, עמיר שיווק  מאבדת 2.5%.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי מניית בזק  נחלשת בכ-4% וקרובה לשפל של 5 שנים לפני פרסום הדוחות מחרתיים. מניית בעלת השליטה בה, בי קומיונקיישנס  יורדת בכ-4%. ברקע למסחר, בי קומיוניקיישנס דיווחה היום על בקשה דחופה שהגישה לביהמ"ש לאישור הגדלת ההון של החברה.

עוד בצד השלילי של ת"א 35 בולטות מניות עזריאלי  ומליסרון .

תוצאות הרבעון הראשון של הפועלים  והבינלאומי  יוצגו בהמשך השבוע, אחרי שדיסקונט  ומזרחי טפחות  כבר פרסמו תוצאות חיוביות לרבעון בשבוע שעבר.

מניית שטראוס  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, ללא דיווח מצד החברה.

חברת וואן טכנולוגיות  דיווחה על הסכם לרכישת 70% ממניות חברת טכנולוגיה תמורת כ-21 מיליון שקל.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

ברקע למסחר באחרונה שוב עלו חששות המשקיעים בנוגע להשלכות מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין, מה שהעלה את רמת התנודתיות במסחר בשווקים.

בהראל פיננסים התייחסו היום בסקירתם השבועית לנושא וציינו כי "שוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה הריאלית".

לצד זאת, לפי הראל פיננסים, "בשונה מהעולם, שוק המניות בישראל מפגין ביצועים טובים מהעולם בחודשים האחרונים, אשר נתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותימחור נוח יותר מבעולם".

בהראל פיננסים ציינו כי סיום עונת הדוחות הכספיים של החברות בשוק המקומי לרבעון הראשון של השנה, צפויה להשפיע השבוע על השוק, וכי בין החברות "עתידות לבלוט חברות המגזר הפיננסי, כאשר חברות הביטוח עתידות להציג דוחות טובים מהרגיל לרבעון".

עוד מעריכים שם כי התנודתיות תמשיך לאפיין גם את שוק האג"ח, גם אם בעוצמות שונות, ובהתאם סבורים כי "אחזקה של אג"חים לפידיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות".

בבחינת רמות המרווחים בשוק, בהראל פיננסים סבורים כי "המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה ברוב הדירוגים. מרבית אגרות החוב נסחרות היום במרווח גבוה מאשר נסחרו בשנתיים האחרונות, אולם לא כולן".

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-600 מיליון שקל.

11:20

נמחקו העליות שנרשמו מוקדם יותר בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 נסחר ללא שינוי, ת"א 90 עולה 0.16% ומדד הבנקים מפס 0.8%. 

מניית גולף  צונחת לאחר הדוחות כשחשפה מעבר להפסד של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון. 

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-250 מיליון שקל.

10:30

המסחר בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה לקראת סיום עונת הדוחות לרבעון הראשון של השנה. מדד ת"א 35 עולה 0.3%, ת"א 90 מטפס בשיעור דומה ומדד הבנקים קופץ ב-1.5%. מניית לאומי בולטת בעלייה של 2.8% לאחר פרסום הדוחות. 

כלכלני הראל ממליצים על חשיפה למניות בשוק המקומי למרות חוסר הוודאות מעבר לים לגבי מלחמת הסחר. "בעוד ששוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה ריאלית. בשונה מהעולם, שוק המניות בישראל מפגין ביצועים טובים מהעולם בחודשים האחרונים, אשר נתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותמחור נוח יותר מבעולם", כתבו כלכלני הראל.

"שוק המניות בישראל ימשיך ליהנות בחודשים הקרובים משילוב גורמים ייחודי: סטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם, צמיחה עקבית וגבוהה יחסית של המשק, הריבית הנמוכה והעובדה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות - צפויים לחזק את המגמה החיובית. יש כיום לא מעט הזדמנויות בשוק המקומי ולכן נדרשת ראייה רחבה המאפשרת בחירה ופיזור מכל מדדי המניות בישראל".

09:45

המסחר בבורסה נפתח בעליות. כך, מדדי ת"א-35  ות"א-125  עולים בעד 0.3%.

מדד הבנקים  עולה ב-1.3%, בהובלת בנק לאומי  שפרסם הבוקר דוחות כספיים לרבעון הראשון של השנה. פועלים , מזרחי טפחות , בינלאומי  ודיסקונט  רושמים עליות.

גולף  פרסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של השנה. מכירות הקבוצה הסתכמו בכ-195 מיליון שקל, לעומת כ-220 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד הנקי הסתכם בכ-13.7 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של 6.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הגולמי הסתכם בכ-115 מיליון שקל, וההפסד התפעולי בכ-8.6 מיליון שקל.

9:30

בנק לאומי , בראשות המנכ"לית רקפת רוסק-עמינח, הודיע הבוקר כי סיכם את הרבעון הראשון של 2019 עם רווח נקי של כ-1.09 מיליארד שקל, המהווה גידול חד של כ-50% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הרווח הרבעוני הנאה כולל תרומה ניכרת של יותר מ-200 מיליון שקל בגין מכירת לאומי קארד לורבורג פינקוס, במקביל לתרומה ניכרת מריקוברי בשורת הלוואות שהעמיד הבנק לעסקים גדולים, תוך שהוא ממשיך בחלוקת דיבידנד וגם משיק תוכנית שנייה לרכישה עצמית של מניותיו, שתוביל לכך שתוך פחות משנתיים ירכוש הבנק מניות של עצמו בכ-1.4 מיליארד שקל.

08:45

המסחר בבורסה בתל-אביב יפתח הבוקר לאחר נעילה חיובית ביום המסחר הראשון השבוע.

אתמול הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתה לדין של אשת העסקים שרי אריסון, בעלת השליטה בקבוצת אריסון, בפרשת השוחד לכאורה לעובדי ציבור זרים באפריקה ובמדינות נוספות בקבוצת שיכון ובינוי . עוד נודע כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתם לדין של משה לחמני, יו"ר שיכון ובינוי; היור"ית לשעבר רוית ברניב ועוד בכירים בהווה ולשעבר בחברה.

עוד בשיכון ובינוי, בעלי המניות אישרו את שכרו של המנכ"ל אייל לפידות באסיפה הכללית שהתכנסה אתמול, ברוב של שני שליש מבעלי מניות המיעוט בחברה, לעומת שליש שהתנגדו. לעומת זאת, לא הושג הרוב הנדרש לתנאי התגמול של היו"ר תמיר כהן ושל המנכ"ל היוצא, משה לחמני, ולפיכך הם יידרשו להפחתת השכר המבוקש ואישורו באסיפה שתידחה למועד מאוחר יותר.

במהלך סוף השבוע, חברת הקנאביס שאיפה לחיים (BOL) הודיעה על הגשת תשקיף פומבי להנפקה בבורסה של טורונטו. החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של מעל מיליארד דולר "אחרי הכסף".

חברת הביומד כן פייט  קיבלה מכתב מחברת קפיטל פוינט  הישראלית, אשר נסחרת גם היא בתל-אביב, לפיו קפיטל רכשה 5% ממניות החברה והיא מעוניינת לכנס אסיפת בעלי מניות כדי להחליף את דירקטוריון החברה.

בהתייחסות למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, שגרמה לתנודתיות בשווקים העולמיים בשבוע שעבר, אומרים בלאומי שוקי הון כי "במלחמה הזאת יהיו נפגעים והם המשקיעים לטווח הקצר, אשר ייפגעו כאשר המניות יגדילו תנודתיות, ירדו ויעלו בעקבות כל הצהרה של בכירים בסין או ארה"ב", והעריכו כי "צפויים עוד הרבה ימים תנודתיים".

היום לא יתקיים מסחר בארה"ב בשל יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק מחר (יום ג'). גם בורסת לונדון תפתח את שבוע המסחר רק ביום שלישי, לאחר חופשת האביב היום.

עוד כתבות

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

הטכנולוגיה התקדמה - והחוק לעידוד השקעות הון יעבור מתיחת פנים

במשרד הכלכלה גיבשו שורת תיקונים משמעותיים בחוק, המהווה את אחת מהדרכים המרכזיות לקידום התעשייה והטכנולוגיה בפריפריה ● במוקד: הרחבת התמיכה בענף הביוטכנולוגיה ובחברות הפועלות בתחומים טכנולוגיים חמים ● ההערכה: יותר מ-100 חברות יושפעו ● על רקע הבחירות בספטמבר, אישור התיקונים ייאלץ לחכות עד להשבעת הכנסת הבאה

צביקה בארינבוים/ צילום: יחצ ניצן חרמוני

תאריך היעד להשלמת העסקה למכירת השליטה בבגיר - סוף מרץ 2020; המניה נופלת ב-30% בלונדון

העסקה למכירת השליטה בחברת האופנה נחתמה כבר בנובמבר 2017, אך ספגה עיכובים ודחיות ● Shandong Ruyi הסינית אמורה לרכוש 53.7% ממניות בגיר תמורת כ-16.5 מיליון דולר

אנדרה טבקוף/צילום:מתן פורטנוי

"צ'רנוביל" בכלל אינה סדרה על גרעין או על הקומוניזם

הסדרה המדוברת על הפיצוץ הקטלני בכור הגרעיני עוסקת בשאלות על אמת ושקר, טיוח ופחד, ואולי היא בעצם לא רק סדרה היסטורית

אלדר יוספוב./ צילום : יחצ

"לאיקאה היה חשוב שזה לא יהיה רק גימיק. זה מסוג הרעיונות ששומעים ואומרים 'וואו'"

הקמפיין ThisAble של איקאה לאנשים עם מוגבלויות, זיכה השבוע את מקאן ת"א במדליית הגרנד פרי, הפרס החשוב ביותר בתחרות קאן ליונס - האולימפיאדה של ענף הפרסום ● רגע אחרי מספרת סיגל עבודי, סמנכ"לית הקריאייטיב ל"גלובס", איך נולד הרעיון, על הקשיים בדרך ועל ההתגייסות של כל המשרד לטובת המהלך

אבי חימי / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

רשמית: אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין החדש; גבר על ציון אמיר

חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר הוביל קלות במספר הקולות במחוז ת"א וירושלים ● ברקע נשמעו טענות לאי-סדרים בבחירות ● שיעור ההצבעה עמד לבסוף על 28%, בדומה לבחירות קודמות בלשכה

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי; פאואל מסיר מהשולחן הורדת ריבית ב-2019 - בניגוד לתחזיות בשווקים

בתום ישיבה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח, הבנק המרכזי לא מפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● האירו מגיב בתנודה חדה מול הדולר ומטפס ב-0.5%

ג'ון מדבד, אברהם וערן בניאל / צילום: קובי קואנקס

שוקולד בריא? ביסקוויט מזין? דומתוק גייסה 22 מיליון דולר לשיווק סוכר מתוק יותר

עשויה לחתום בקרוב על עסקת שיווק בארה"ב כפי שחתמה באירופה ● תשווק כבר בשנה הבאה מוצרי מזון המכילים חצי מכמות הסוכר ומופחתי קלוריות ● ערן בניאל, מנכ"ל החברה: "כבר לא צריך להגיד לילד 'אל תשים הרבה'"

פייסבוק / צילום: רויטרס

מסנני התוכן של פייסבוק חושפים: אלימות, טינופת והתעלמות ממוות

אתר The Verge פרסם תחקיר מעמיק ומזעזע אודות תנאי העבודה של מסנני תוכן שעבדו עבור פייסבוק באתרים בארצות הברית ● מסנני התוכן הם אנשים שעוברים באופן ידני על פוסטים שמשתמשי פייסבוק מדווחים עליהם כמפרים את תנאי הפלטפורמה, ומחליטים האם יש להשאיר את הפוסט או להסירו

בואינג 737/ צילום :Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

המהלך של בעליה של בריטיש איירוויס הפך לחבל הצלה עבור בואינג

בואינג זכתה אתמול בהצבעת אמון כשבעליה של בריטיש איירוויס, IAG, חתמה על כתב נכונות לרכוש לא פחות מ-200 מטוסי 737 MAX שמקורקעים מאז מרץ ● לא ברור עדיין אם החתימה אכן תהפוך לרכישה אך ההזמנה הפיחה חיים בסלון האווירי בפריס

פאנלים סולאריים/ צילום: shutterstock

כלל ביטוח, מנורה מבטחים והליוס משקיעות יחדיו 130 מיליון אירו בפרויקט סולארי בספרד

השותפות תשקיע עד 55 מיליון אירו, ויתרת הסכום לפרויקט תתקבל במסגרת מימון בנקאי מבנקים אירופיים ● הפרויקט כולל הקמה, מימון, תפעול ותחזוקה של שלושה מתקנים סולאריים בקיבולת של כ-146 מגהוואט במזרח ספרד

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

בורסת ת"א ננעלה בעליות שערים; איידיאו נפלה ב-13%

פורסייט זינקה ב-50% בעקבות חתימה על עסקה עם אלביט מערכות ● מתעכבת השלמת עסקת המכירה של חברת אירונאוטיקס לחברה משותפת של רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו ● מניות הקנאביס הרודיום השקעות, עמיר שיווק, יוניבו ואינטרקיור בלטו בעליות

גיוס הון / צילום: Shutterstock

מקורות השלימה גיוס של מיליארד שקל באג"ח סחירות

הביקושים בשלב המוסדי הגיעו לכ-3.4 מיליארד שקלים, סכום הגדול פי כ-5 מסכום הגיוס המתוכנן ● הגיוס בוצע לטובת ביצוע תכנית השקעות בתשתיות משק המים

הלוגו של "סיטי בנק" / צילום: ריינרד קראוס, רויטרס

סיטי בנק תסגור את מחלקת המחקר בישראל

הסיבה לסגירה נובעת ממיעוט היקפי הפעילות בבורסה בישראל ויציאתם של משקיעים זרים מהשוק ● לא מעט משקיעים זרים עזבו את שוק התקשורת וזאת בעיקר בגלל מדיניות רגולטורית שחונקת את החברות ואת השוק שנמצא בשחיקה ובירידה מתמדת בשנים האחרונות

בניין הראל / צילום: איל יצהר

מרחיבה את הרכיב האלטרנטיבי בחו"ל: הראל חוברת למטלייף בעסקאות מימון לנדל"ן בבריטניה

הקבוצה הישראלית "תעמיד מימון בהיקף של עד מיליארד שקלים, מתוך סכום כולל של עד 2 מיליארד שקלים שיעמידו הגופים במשותף, לתקופה של כ-3 שנים" ● זרוע ההשקעות של ענקית הביטוח תאתר את הפרויקטים ותנהל את המימון

בית חולים יוספטל באילת/ צילום :בר אל

מימון טיסות לחולים ומענקים גדולים לרופאים: כך מתכננת המדינה לשקם את מערכת הבריאות באילת

במשרד הבריאות הקצו לצעדים 10 מיליון שקל לשנה ודנים במתן מענקים בגובה מיליון שקל למשך חמש שנים לרופאים מומחים שיעברו לעיר • מנכ"לי הקופות מתריעים שסגירת שדה דב תמנע מרופאים מהמרכז להגיע לאילת

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

ה"ליברה": הפוליטיקאים מתנגדים למהלך, האנליסטים מתלהבים

ההכרזה של פייסבוק על השקת המטבע שלה ליברה התקבלה בהתנגדות של הפוליטיקאים, שחוששים מהענקת כוח נוסף לפייסבוק ● שר האוצר הצרפתי ברונו לה מר: "אסור שהמטבע ייצא לפועל" ● האנליסטים פרסמו תגובות חיוביות, בעיקר בגלל הגיוון בעסקיה של פייסבוק

שדה דב/ צילום: מוני שפיר

אין סיבה להשאיר את שדה דב - גם לא בפעילות מצומצמת

אחרי עשרות שנים של מאבק על הקרקעות חייבים להתחיל לקדם את התכנון באזור ● דעה

עמדת טעינה/ צילום הדמיה: EV Edge

כפר סבא מתחברת לזרם: תתקין 500 עמדות טעינה למכוניות חשמליות

בעירייה טוענים כי התוכנית, שבמסגרתה יותקנו עמדות במגרשי חניה עירוניים ולצדי מדרכות, מבוססת על תחזית מעמיקה למספר המשתמשים העתידי ולכן בחרו לוותר על פיילוט ● כפר סבא ותל אביב הן הערים היחידות שמתכננות רשת טעינה עירונית בלי להסתייע במענקי המדינה

מארק צוקרברג צילום: רויטרס, Aaron Bernstein

הקונגרס האמריקאי מוטרד מהמטבע הדיגיטלי של פייסבוק: "לעצור את הפיתוח"

חברי קונגרס מעלים ספקות משמעותיים בנוגע לפרויקט הקריפטו שעליו הכריזה אתמול פייסבוק ● נציג רפובליקני בכיר בוועדת השירותים הפיננסיים דרש לקיים שימוע לפרויקט ליברה ● מקסין ווטרס מהמפלגה הדמוקרטית דרשה שפייסבוק תשעה את פיתוח המטבע הדיגיטלי עד שבית הנבחרים יבחן את השלכות הפרויקט

יו"ר התעשייה האווירית, הראל לוקר / צילום: איל יצהר

התעשייה האווירית תקים מרכז חדשנות בינלאומי בתל אביב

המרכז אשר יוקם בשיתוף עם מאיץ הסטארט–אפים הבינלאומי Starburst, יעסיק כ–30 עובדים, והוא חלק מהתוכנית האסטרטגית של תע"א להתאמת פעילותה לשוק המשתנה