גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באיחור של 15 שנה: ההקמה של מסילה רביעית באיילון החלה

עם השלמת המסילה, ב-2026, ניתן יהיה להעלות את תדירות הרכבות בתל-אביב מ-14 ל-26 בשעה ● בנוסף, הות"ל אישרה היום את הכפלת מסילות החוף, אך ההחלטה על הנחת מסילות נוספות בחיפה הועברה לפורום בין משרדי

רכבת ישראל / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
רכבת ישראל / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לאחר דיונים שנמשכים, למעשה, קרוב לשני עשורים, מודיע היום משרד התחבורה על התחלת ביצוע המסילה הרביעית באיילון. הפרויקט מבוצע בעזרת חברת נתיבי ישראל, שתעבוד לצד מסילות פעילות של הרכבת. הוספת מסילה נוספת חיונית להגדלת תדירות הרכבות בציר העמוס בישראל, עליו ייסעו בקרוב גם רכבות בקווים נוספים, ובראשם הקו החדש לירושלים. עם השלמת המסילה, ב-2026, ניתן יהיה להעלות את תדירות הרכבות בתל-אביב מ-14 ל-26 בשעה וכך להפחית גם את צפיפות הנוסעים בתחנות וברכבות עצמן.

כבר בראשית העשור הקודם דובר על הצורך בהוספת מסילות נוספות באיילון, ובשל המקום הצר שנותר בין נתיבי איילון הפקוקים ותעלת הניקוז, היה ברור כי פתרון כזה מצריך גם את שיפור הניקוז בנחל איילון, שמציף מדיי כמה שנים את הכביש והמסילות. ב-2012 הועבר התכנון והביצוע של הפרויקט מנתיבי איילון לנתיבי ישראל, אך ביצועו נדחה שוב ושוב בשל מחלוקות על אופן הביצוע ובעיקר- על תחליף לניקוז של נחל איילון. לבסוף הוחלט להקים להסיט את נחל איילון לאגם מלאכותי שייסכר בפארק אריאל שרון, להצר את התעלה באיילון ולבנות מעליה מקום למסילה נוספת. עלות הפרויקט, שהוערכה ב-2012 בכ-2.5 מיליארד שקל, הכפילה עצמה ל-5 מיליארד ושנת סיומו נדחתה ל-2026.

השלב הראשון בביצוע הפרויקט יהיה הצרה של תעלת הבטון בה זורם נחל איילון והעברת הזרם לאגם חדש בפארק אריאל שרון (חירייה). ההשקעה בכך תהיה 1.4 מיליארד שקל, וכמות המים שתנוקז מגיע ל-6.2 מיליון מ"ק. באגם בפארק אריאל שרון ייבנה סכר, אך בשנים גשומות במיוחד יציפו המים את הפארק ולפני התכנון, לא צפויים להציף גם מבנים. התוכנית לבנות צינור תת-קרקעי מהאגם לים התיכון (שתוסיף לפרויקט מיליארד שקל נוספים) מיועדת להיות מקודמת בנפרד ולא תוקצבה עדיין. לפארק שרון יוצרפו 4500 דונם נוספים.

השלב הבא יהיה הוספת נתיב לכביש מס' 1, ועם תום בנייתו, התנועה תוסט ימינה ושטחי כביש ייתפסו לצורך בניית המסילה.

בכל תחנות הרכבת בתל-אביב ייבנה רציף נוסף, ובתחנת סבידור מרכז, נבנה טרמינל נוסף. בעיה נוספת בעבודות תהיה הצורך לעבודות גם בשבת ולעיתים יהיה צורך להפסיק את כל תנועת הרכבות בתל-אביב למשך כמה ימים.

יצוין שעם תום העבודות, כנראה שגם ארבע מסילות לא יענו על הדרישה לרכבות בציר איילון, אך הוספת מסילות נוספות תהיה מאתגרת עוד יותר. אחת התוכניות היא לכרות מנהרה מתחת למסילות איילון, באורך 17 ק"מ ובעלות של 35 מיליארד שקל.

שר התחבורה והחוץ ישראל כ"ץ, אמר כי ״המסילות חשובות לכולם: לתושבי המרכז, הן מאפשרות תדירות גובהה בשירות הפרברי, באמצעות ההפרדה. לתושבי ארבעת המטרופולינים, הן מספקות קווים בינעירוניים תדירים מאוד ומהירים. תושבי הפריפריה יהנו גם הם מהגדלת התדירות של הרכבות לכלל המערכת, מאחר וצוואר הבקבוק באיילון מגביל כיום את מספר הרכבות במערכת כולה״.

ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל, אומר כי ״המסילה הרביעית באיילון מהווה אווירה לנשימה עבור תושבי ישראל ובאיה״ טוען ניסים פרץ מנכ״ל נתיבי ישראל".

מהרכבת נמסר כי: "המסילה הרביעית באיילון הינה חוליה קריטית בדרך לתוכנית הפיתוח הרב שנתית ל-2022 ולתוכנית האסטרטגית של רכבת ישראל לעשורים הקרובים- 2040.

המסילה הרביעית תאפשר הגדלה של כמות הרכבות ביממה לכ-824 ביממה בשנת 2022, לעומת כ- 580 כיום, צמיחה של כמות הנוסעים השנתית לכ-91 מיליון, ויתירות מסילתית בציר איילון הצפוף. עם זאת חשוב לציין כי המסילה באיילון הינה נדבך בודד בתוכניות האסטרטגיות, וללא השלמת המחסור בתשתית מסילה גם באיזור החוף, יעילותה בשיפור השירות תיפגע משמעותית".

ובעוד המדינה מוציאה לדרך, באיחור, פרויקט לשחרור צוואר בקבוק אחד של הרכבת, היא דוחה שוב את שחרורו של צוואר הבקבוק הצפוני, בעיר חיפה. בדיון שנערך היום בועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) הוחלט לקדם את התוכנית להכפלה של מסילת החוף, בין שפיים לחיפה. לפי התוכנית, לשתי המסילות הקיימות והעמוסות יש להוסיף שתי מסילות נוספות עד 2030, לרכבות מהירות ושתיים נוספות עד ל-2040 (בין נתניה לשפיים). מסילות החוף הם אחד מצווארי הבקבוק של הרכבת כיום, ותורמים לעומס הרב ברכבות בין חיפה לתל-אביב (לצד סיבות נוספות, כמו מחסור בקרונות). העובדה שרכבות מהירות חולקות את המסילה עם רכבות פרבריות לא מאפשרת תדירות גבוהה

אבל, התוכנית חולקה לשניים- החלק הקל יותר לביצוע, מחוץ לערים, אושר. לפי הועדה, זאת כי הליכי התכנון בה קרובים לסיום. החלק המסובך ביותר, בתוך העיר חיפה, הועבר לאישור של פורום בין-משרדי חדש, בראשות משרד התחבורה ובהשתתפות מינהל התכנון, משרד האוצר ועיריית חיפה. הפורום הזה יגיש את מסקנותיו רק בעוד שנה.

הסיבה למורכבות בחיפה היא ההחלטה לבטל את החיץ בין העיר לים, ולהוציא משם את המסילות הקיימות (ובטח שלא להוסיף חדשות). אולם, כדי לעשות כן יש לכרות מנהרות יקרות. כך, במקום לקבל החלטה, הפרויקט נדחה והמנהרות ייכרו באיחור ניכר, בזמן שהרכבת לא תוכל להגביר את תדירות הרכבות לחיפה. יש בענף התחבורה המעריכים כי המסילה הרביעית באיילון לא תוכל לשפר משמעותית את תדירות הרכבות ללא הכפלה מלאה של מסילות החוף. העיכובים פשוט יעברו צפונה, לאזור שפיים.

בתגובה להחלטת הות"ל, נמסר מהרכבת: "רכבת ישראל מברכת על החלטת הות"ל בדבר קידום פרויקט הכפלת מסילות החוף, בין שפיים לחיפה, מסילות בהן נרשמים כבר היום עומסים של מעל 120-130 אחוזי תפוסה ברכבות, זאת בשל המחסור במסילות להפעלת רכבות נוספות.

עם זאת מדגישים ברכבת כי על מנת לעמוד ביעדי התכנית האסטרטגית לפיתוח רשת מסילות ברזל עד שנת 2040, ולספק מענה לגידול הצפוי במספר הנוסעים מ- 67 מיליון בשנת 2018, לכ-300 מיליון בשנת 2040, נדרשת גם הכפלת המסילות בתחום העיר חיפה.

ביצוע הפרויקט המלא יאפשר הגדלה דרמטית של תדירות הרכבות בפרוזדור החוף, וחיבור רכבתי מהיר בין המטרופולינים, ושיפור נרחב רמת השירות לנוסע".

עוד כתבות

חזי עובדיה/ צילום: איל יצהר

ISS ישראל תסעיד את עובדי התעשייה האווירית בכחצי מיליארד שקל

קבוצת ISS ישראל זכתה בחוזה ענק לאספקת שירותי הסעדה ● במסגרת החוזה החברה תספק לעובדי החברה הביטחונית שבבעלות הממשלה כ 10,000 מנות מזון מדי יום, שיכללו סוגי בשר, סלטים, קינוחים ועוד ● חזי עובדיה, מנכ"ל קבוצת ISS: "הוכחה לרמת השירות הגבוהה ולשביעות רצון הסועדים"

הדמיה - שכונת נווה עוז, נתניה / צילום: מילוסלבסקי אדריכלים, יח"צ

1,215 דירות יתווספו לשכונת נווה עוז בנתניה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז אישרה להפקדה תוכנית להרחבת השכונה שנמצאת במרכז העיר ● רבע מהדירות החדשות יוקצו לדיור מוגן ● התוכנית תכלול 20,000 מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר ● 120 דונם יישמרו כשטח פתוח

שלי יחימוביץ / צילום: יוסי זמיר

שלי יחימוביץ': "בכוונתי לקחת פסק זמן מהפוליטיקה, ולא לכהן בכנסת הבאה"

שלי יחימוביץ', שמכהנת כחברת כנסת מטעם מפלגת העבודה, הודיעה על פרישתה ● "לרגע לא הפסקתי לאהוב את העבודה הפרלמנטרית, ואני גאה בהישגי בה, אך עייפתי מאוד מהחלק הפוליטי"

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

הדור החמישי ייאלץ לחכות? סלקום חותכת את ההשקעה בתשתיות ב-150 מיליון שקל

בשיחה עם אנשי בית ההשקעות לידר, אמר מנכ"ל סלקום ניר שטרן שהחברה מתכוונת לצמצם את ההשקעה בתשתיות ב-25% ולחזק את תזרים המזומנים שלה • חלק מהנוכחים במפגש יצאו בתחושה שסלקום מתכוונת לצמצם את החזקותיה במיזם הסיבים IBC ולהכניס משקיעים נוספים

נשיא המדינה ריבלין בדרום קוריאה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

שרת המסחר של דרום קוריאה לריבלין: "אם לחברך יש ירקות, הגש לו בשר"

הנשיא ראובן ריבלין נפגש בסיאול עם שרת המסחר של דרום קוריאה יו מיונג-הי ואנשי עסקים בכירים מהמדינה ● במהלך האירוע נחתמו מזכרי הבנה בין המדינות בתחום המסחר והרובוטיקה

גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי

המוסדיים קבעו לאלטשולר שחם גמל ופנסיה שווי של 1.13 מיליארד שקל; ומה זה אומר על פסגות?

הצעת מכר מוצלחת לחברת הגמל וההשתלמות הגדולה בישראל: המנכ"ל יאיר לוינשטיין ובית ההשקעות אלטשולר שחם ייפגשו עם קרוב ל-300 מיליון שקל ● בהמשך השבוע צפוי להתקיים השלב הציבורי של הצעת המכר, שלאחריו יחזיק לוינשטיין ב-14.4% ממניות אלטשולר שחם גמל ופנסיה, בעוד בית ההשקעות יחזיק ב-60.6%

לוגו מפלגת נעם / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מפלגת ימין חדשה נגד ההכרה במשפחות חד מיניות

שמה של המפלגה החדשה הוא "נעם – עם נורמלי בארצנו", ומקימיה הם ברובם תלמידי הרב צבי טאו מישיבת הר המור ● במפלגה מדגישים את המאבק נגד הכרה במשפחות חד מיניות: ""מדובר על עתיד ילדנו כבעלי משפחות נורמליות, מדובר על יהדותם של נכדינו ומדובר על היכולת להיות עם נורמלי בארצנו"

שר האוצר, משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכן כלפי מעלה את נתוני הצמיחה של המשק, הישראלים ממשיכים להסתער על שוק הרכב

האומדן השלישי של נתון הצמיחה בחישוב שנתי עודכן מעלה ל-5% לעומת 4.8% באומדן השני ● ללא השפעת העלייה בהכנסות ממסי ייבוא עודכן נתון הצמיחה מעלה ל-3.6% ● ההוצאה לצריכה פרטית ירדה ב-0.4% לעומת עלייה של 4.2% ברבעון הקודם

גיא גיסין / צילום: מתן פורטנוי

עד 200 אלף שקל לחודש לעורך דין: כמה עולה הסדר החוב של אי.די.בי? התעריפון נחשף

הסדר החוב המסתמן בקבוצת אי.די.בי כבר מושך אליו שורה של מומחים המבקשים לגבות סכומי עתק עבור שירותיהם ● ההצעות לייעוץ משפטי שהתקבלו ממשרדי גיא גיסין ורון ברקמן, וההצעה לייעוץ כלכלי שהגיש פרופסור אהרון עפר, גבוהות בעשרות אחוזים מהרף המקסימלי שאותו מביא הנאמן לאישור מחזיקי האג"ח

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

אפריקה נכסים בוחנת רכישת פרויקטים של מבני משרדים ברומניה בשווי 310 מיליון אירו

הנכסים בארבעה פרויקטים ברומניה מוחזקים על ידי חברת הנדל"ן NEPI Rockcastle, הפועלת באירופה ונסחרת בבורסת יוהנסבורג ● אפי אירופה, חברה בת של אפריקה נכסים, חתמה מול NEPI על מכתב כוונות לא מחייב לרכישת ההחזקות בנכסים

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס שהתמזגה לשלד ביובלאסט בנאסד"ק נרשמת למסחר כפול בת"א

זוהי החברה השניה המודיעה בשבועות האחרונים על רישום לתל אביב במקביל לרישום לבורסה אחרת, לאחר באטם שנסחרת גם בלונדון ● בעקבות ההודעה עלתה מניית אנלייבקס בקדם מסחר בנאסד"ק ב-12%

מטוס בואינג 767, ארקיע / צילום: יואב יערי

ארקיע מפסיקה לטוס לתאילנד: הקו יבוטל ב-25 באוקטובר

בארקיע מציינים כי הפסקת הטיסות בקו היא זמנית והיא נובעת מכך ש"חכירת המטוס ששימש את הקו לתאילנד במשך שנה וחצי מסתיימת כמתכונן בנובמבר" ● ארקיע צפויה להציע חבילות לעקבה

דרור נגל / צילום: איל יצהר

נשאר באזור הנדל"ן: דרור נגל מצטרף לדירקטוריון גבאי מניבים

גבאי עדכנה על מינויו של נגל לתפקיד דירקטור כארבעה חודשים לאחר שנגל הודיע על פרישתו מתפקיד מנכ"ל אזורים

חנות איי דיגיטל / צילום: יח"צ

מנפלאות השירות: מסר סמאטרפון להחלפת סוללה באיידיגיטל וקיבל לידיו חזרה מכשיר "מת"

הסמארטפון נמסר לחנות בראשון לציון ● כשבא לקחת את המכשיר חזרה, ניסו להחתים אותו על מסמך שכלל תקלות ש"התווספו" למכשיר ● תגובת החנות: "כשהמכשיר הגיע למעבדה הוא כבר לא עבד ולא קיבל מתח"

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

פסיקות בתי המשפט שפותחות מחדש לדיון את גבולות דירת המגורים

בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים בגישת רשויות המס והמחוקק הישראלי לנושא של מיסוי דירות מגורים ומעבר ממבחנים פיזיים ברורים למבחנים רחבים, תכליתיים, שיישומם שונה ממקרה למקרה

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

איך ממשיכים את המומנטום ומה עושים עם כאל: האתגרים של מנכ"ל דיסקונט החדש, אורי לוין

מנכ"ל דיסקונט הנכנס, שמינויו הוכרז היום, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה משקיבלה קודמתו לילך אשר-טופילסקי ● ההצלחה שלה בחילוץ דיסקונט מדשדוש היא גם האתגר שלו: הוא יידרש לשמור על הצמיחה המואצת, להוביל התייעלות נוספת, לחמוק מהפסדים באשראי אחרי צמיחה מואצת, להחליט אם למכור את כאל ולפצח את שוק אפליקציות התשלומים ● ועוד לפני כן, הוא צריך לבנות הנהלה חדשה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בירידות, בהובלת מניות הבנקים

המדדים המובילים רשמו ירידות קלות של עד 0.4% ● מדד הבנקים בלט בירידות של יותר מ-1% ● הדסית ביו זינקה על רקע כניסתה של החברה המוחזקת אנלייבקס תרפיוטיקס לבורסה בתל אביב ● בית ההשקעות אי.בי.אי דיווח על רכישת 70% מניות בחברת קוואליטי הנדסה פיננסית

תאגיד השידור כאן / צילום: יעל בר נתן באדיבות פירמה

סוף לתוכני התאגיד ביוטיוב? גוגל הסירה את הערוץ בערבית

ערוץ כאן 33 הוסר לאחר שהתקבלו 3 תלונות על הפרת זכויות יוצרים בפלטפורמה, שמקשה מאוד על ההגנה עליהן

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

אי אמון מהול בהפתעה: במינוי דב קוטלר למנכ"ל הפועלים עצר הדירקטוריון את "שרשרת הירושה"

ההמלצה של ועדת האיתור והבחירה של הדירקטוריון מלמדות על רצון עז להביא לבנק משהו שונה, לתת קונטרה של ממש ולעצור את רצף המינויים הפנימיים ● בנק הפועלים הפך במרוצת השנים לבית גידול למנהלים מצוינים בכל המערכת הבנקאית ולכן מדובר בהפתעה

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

האם מכרז הדור החמישי יעצור את הדימום ויספק חבל הצלה להשקעות בשוק הסלולר

המכרז שפרסם השבוע משרד התקשורת מסמן שינוי כיוון במדיניות כלפי חברות הסלולר המדשדשות, החל מוויתור על אגרות ועד ליצירת ודאות לטווח הרחוק ● בשוק תוהים האם זה מה שיעודד השקעה בתשתיות ומה החורים שעדיין נותרו ● חמש הערות על מכרז דור העתיד של ענף הסלולר