גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סנדר יסדר: פרטים חדשים על המשא-ומתן בין נתניהו לאבי גבאי ועל השדכן השנוי במחלוקת

יממה לפני תום הדד-ליין להקמת הממשלה, גייס אבי גבאי את פעיל מפלגת העבודה מוטי סנדר כמתווך מטעמו במו"מ עם הליכוד ● סנדר נחשב בעיני רבים לאיש מוכשר ומקושר שיודע לנווט מו"מ מורכב ● מנגד, התנהלותו במפלגה, הטענות שתדרך נגד בני גנץ וקשריו החמים עם נתן אשל מעלים סימני שאלה

מוטי סנדר / איור: גיל ג'יבלי
מוטי סנדר / איור: גיל ג'יבלי

מכשיר הסלולרי של מוטי סנדר יש סרטון שאין כלי תקשורת שלא היה רוצה לשים עליו את ידו. זהו אותו סרטון שצולם לפנות בוקר בבלפור, לקראת סוף המשא-ומתן בין בנימין נתניהו לאבי גבאי, ובו מצולם ראש הממשלה כשהוא מצהיר על מתן גט כריתות לאביגדור ליברמן, במטרה להרגיע את חששותיו של גבאי, ולתת בידו הוכחה לכך שאין לו כוונה לעשות אחורה פנה ברגע האחרון, ולזרוק את מפלגת העבודה עבור ישראל ביתנו.

הראשון שהעלה את הרעיון המקורי - לגבות את התחייבות נתניהו בסרטון שיצולם במכשיר הסלולרי של אחד הנוכחים - היה ראש הממשלה עצמו, אך מי שדחף לכך בסופו של דבר היה סנדר, פעיל ותיק במפלגת העבודה שעד כה, מעטים מחוץ לביצה הפוליטית הכירו את שמו. "רגע, מה עם הסרטון?", הוא שאל לפני שכולם התפזרו, ואז העביר את מכשיר הסלולרי שלו לגבאי עצמו, שלקח שני טייקים, ותיעד את נתניהו נשבע אמונים. ההבטחה המצולמת הייתה כעת בכיסו של מי שרק ערב קודם, נכנס בכלל לסוד העניינים.

אז מיהו מוטי סנדר, השושבין ששמו הושמט מהדיווחים על אותו לילה בשבוע שעבר? מפלגת העבודה נחלקת לאלה שמעולם לא שמעו על האיש, ולאלה שהספיקו להתוודע לאחד האנשים שמסתובבים מתחת לרדאר הפוליטי בשנים האחרונות. "כשקראתי על מתווך שהגיע עם גבאי, מיד ידעתי שזה מוטי", אמר השבוע בחיוך אחד מחברי הכנסת לשעבר של העבודה. חלקם רואים בו מאכער מהזן הישן, "סוג של נתן אשל, רק בלי כיפה ויותר אלגנטי". וחלקם מספר על יועץ מחובר ודיסקרטי, ש"תמיד מעניין לקבל ממנו אינפוטים".

מוטי סנדר / איור: גיל ג'יבלי

היסטוריה טעונה עם אבי גבאי

סנדר, 66, נולד בנתניה והוא מתגורר בה עד היום. הוריו הם ניצולי שואה, רוויזיוניסטים בהשקפתם, שהקימו עסק לחומרי בנייה. הוא עצמו משמש כיום כבעלים של עסק למכירת מוצרי יודאיקה. בצבא הוא שירת באמ"ן מחקר, ומכריו מספרים כי גם הניסיון שצבר כקצין מודיעין בא לידי ביטוי בדרך שבה הוא מתנהל.

בשנים האחרונות הוא השקיע מזמנו וממרצו בעיקר עבור היו"ר הקודם של המפלגה, יצחק הרצוג ("בוז'י היה צועק, 'תשיגו לי את מוטי'", נזכר אחד מאנשי הקמפיין). הוא היה מעורב גם בקמפיין שניהל הרצוג כדי להיבחר לראשות הסוכנות היהודית. בעבר היותר רחוק, השתייך סנדר למחנה אהוד ברק, ויש אומרים שגם היום, מטרת העל של מהלכיו היא להחזיר את ברק לתמונה. דווקא גבאי לא נמנה עם הפוליטיקאים שסנדר עשה שליחויות קטנות בשבילם, ובין השניים יש אפילו היסטוריה מעט טעונה.

סנדר היה מהאנשים שהלהיטו את הח"כ לשעבר איתן כבל להסלים את המאבק מול גבאי בוועידת מפלגת העבודה. הוא גם זה שדחף אותו לנפנף בבדיקת הפוליגרף שתוכיח כי הוא דובר אמת בעימות מול גבאי. בהזדמנות אחרת, סנדר לא היסס למתוח ביקורת על גבאי על רקע סילוקה של ציפי לבני מהמחנה הציוני. אחד מוותיקי המפלגה מוסיף כי ערב הבחירות, סנדר הזהיר את היו"ר כי הוא עומד לקבל שישה מנדטים. "'בשביל מה אתה צריך את זה?'", הוא אמר לו, "'לך תעשה עסקים, במקום להיות נר נשמה'. גבאי היה בהלם. הפגישה הזו הסתיימה די מהר, ומאז לדעתי לא נוצר ביניהם קשר".

ואז הגיע יום שלישי שעבר, יממה לפני הדדליין להקמת ממשלת נתניהו, והקשר חודש. סנדר הוכנס לסוד המשא-ומתן הקואליציוני. למה גבאי בכל זאת בחר בו ולא באיש אמון שהוא סומך עליו יותר? אולי לא היו לו כאלה, ונראה שסמך על סנדר שליווה את הרצוג בסבב המשא-ומתן השני שניהל עם נתניהו על כניסה לממשלת אחדות שהחל באוגוסט ב-2016. סנדר מבחינתו האמין אז, כמו היום, שמוטב לעבודה להשפיע מבפנים. כשגבאי קרא לו, הוא כבר החזיק בקילומטראז' של שיחות עם נתניהו, יריב לוין ונתן אשל, שידעו שסנדר מתכוון למה שהוא אומר.

גבאי, שזו לו הפעם הראשונה בבלפור, העריך כנראה שסנדר יעזור לו להתנהל מול שועלי המשא-ומתן של הליכוד, ובחר להמר עליו אף שלשניים יש כאמור רקורד מורכב.

"לגרדום יש כוחות משלו"

ביום שלישי אחר הצהריים הזעיק גבאי את סנדר להתייעצות בביתו. נתניהו ניסה באותם ימים את מזלו בהרבה ערוצים, וההצעה לגבאי נשארה חשאית עד אותה עת. סנדר ביקש להרים כמה טלפונים כדי להשתכנע שמדובר בהצעה אמיתית, ובאחת בלילה השניים יצאו כדי לפגוש את נתניהו בבלפור.

די מהר, נתניהו לקח את גבאי לשיחה בת חצי שעה בארבע עיניים, ולאחר מכן השניים חזרו לפורום הנרחב, מתארים מקורבים למגעים. סנדר הגיע עם סבלנות של שייח' בדואי. "בכל שעה שעוברת אנחנו נקבל יותר", הוא אמר לגבאי, שהיה מודאג באותו זמן ממחטף של ליברמן ברגע האחרון. כשנתניהו שאל את סנדר מאיפה הסבלנות, הוא אמר לו: "מאסאד האב".

לשיטתו של סנדר, הוא בא כדי לעזור לגבאי להציל את הדמוקרטיה ולהילחם בשחיתות, ובדיעבד הוא רואה בכישלון המגעים החמצה גדולה. אז מה אם מפלגת העבודה הושפלה עד עפר כשפורסם שהיא מנהלת משא-ומתן עם נתניהו, אחרי שכל מערכת הבחירות הצהירה כי אין סיכוי שיכנסו לממשלה בראשותו?

על הטענה שהוא פעל למעשה כשתול של נתניהו ואשל - אל זה האחרון סנדר אכן מקורב מאוד - משיבים אוהדיו במפלגה כי סנדר אפילו לא היה כאן בגדר שליח, לכל היותר יועץ שנמצא בחדר, ואת הטענות יש להפנות לחתן ולכלה, שהביאו למשא-ומתן את האינטרסים והמוטיבציות שלהם. הוא עצמו פעל מתוך כוונות טובות והבנה שהעבודה כנראה לא תראה את הממשלה מבפנים, אם לא תעשה זאת בחסות הליכוד, ושכך היא גם תוכל להילחם ביתר אפקטיביות בדרישות הימין הקיצוני.

קו המחשבה הזה הוא שהוביל אותו לומר באותו לילה בבלפור: בלי משרד המשפטים ובלי שינוי כיוון טוטאלי בנושא המשפטי, אין על מה לדבר. תם עידן המתקפות על היועץ המשפטי ועל בית המשפט העליון, אין יותר ניסיונות חקיקה בנושא החסינות ופסקת ההתגברות. כשנתניהו השיב שיעשה מאמץ, הוא טען שזה לא מספיק, צריך וטו מוחלט, גבאי הוא לא אלכס גולדפרב שאפשר לקנות במיצובישי. גם אם הוא ימות מוות פוליטי, הוא לא ייקבר עם קלון.

נתניהו התרצה. יריב לוין כבר הודיע שעם הסכם כזה, אין לו מה לחפש במשרד המשפטים, כי לא יוכל ליישם את האג'נדה שלו. לבית הגיעו עו"ד מיכאל רבלו מטעם ראש הממשלה ועו"ד גיא בוסי מטעם גבאי, כדי להתחיל לנסח את העקרונות שיעמדו בבסיס ההסכם. עו"ד רונן אביאני שעובד גם הוא עם גבאי, פספס את הרגע הכמעט היסטורי כיוון שהיה באותה עת בסיני.

כשהמתח גבר, סנדר שבר אותו עם בדיחה: "ראש הממשלה, תוכל לסדר שהנשיא טראמפ יוציא סינק ‘אבי גבאי איז א גרייט גאי'?". נתניהו המשועשע תהה אם לצרף להצהרה גם את ג'ייסון גרינבלט (שליחו של טראמפ למזרח התיכון) ושגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, ואילו גבאי כמעט התפלץ: "אתם רוצים להרוג אותי?". הרי במגרש הביתי שלו, טראמפ רחוק מלהיחשב מליץ יושר.

בשש בבוקר נתניהו העיר את יעקב ליצמן, משה גפני ואריה דרעי, כדי לקבל את הסכמתם לכך שפסקת ההתגברות יורדת מעל סדר היום. מי שראה אותו באותן שעות, מעיד כי "בניגוד ללילות לבנים אחרים, שבהם ראש הממשלה נרדם לפעמים לכמה דקות, הפעם נתניהו היה חד ומפוקס בצורה מדהימה, וזה עוד בלי סיגרים ובלי קפה. רק האדרנלין עבד פה. לא סתם אמר סנדר לגבאי: ‘ככה נראה בן אדם שבאמת רוצה את השלטון'. אין הרבה פוליטיקאים כאלה בזירה הפוליטית כיום. לברק - שגם עכשיו, כשהוא כבר לא ילד, בוחן הקמת מפלגה חדשה - יש את זה. אבל גם הוא לא חווה את אותה מלחמת הישרדות שעוברת על ביבי. כמו שסנדר אוהב לומר: ‘לגרדום יש כוחות משלו'".

איתן כבל בוז'י הרצוג טל רוסו וסתיו שפיר / איורים: גיל ג'יבלי

"נתניהו מחבב את ההומור שלו"

גבאי יצא מבלפור סקפטי, הוא ידע שישלם מחיר יקר על המהלך הזה. אל תלך הביתה לישון, אמר לו סנדר, לך לכנסת ונסה לשכנע את הח"כים. לקח שעות עד שהסיפור הזה דלף, מה שאומר שאנשים הקשיבו ולא מיהרו לטרפד. בצהריים התקיימה שיחת ועידה בין נתניהו, כחלון וסנדר. האחרון ביקש לשכנע את כחלון, שגבאי, יריבו הוותיק, לא מנסה לפגוע בו כשהוא דורש לעצמו את האוצר.
"זה פשוט הנושא שיש לו בו הכי הרבה ניסיון. אם גבאי היה טוב דווקא בחקלאות, הוא לא היה מנסה להתנחל לך במשבצת", אמר סנדר לכחלון. "גם לשלוח אותו למשרד הביטחון זה לא רעיון טוב. מה זה פה, כיסאות מוזיקליים?". עו"ד רבלו, שהקשיב לשיחה מהצד, גיבה אותו: "זו לא תורנות מטבח, צריך לשבת ולהחליט". גבאי היה מוכן לסולחה, כחלון היה יותר מסויג.

"דווקא בגלל שהוא לא מחפש לעצמו תפקיד רשמי, הוא פועל מתוך הרבה ביטחון וחופש פעולה", מעיד אחד האנשים שעבדו עם סנדר. "הפעם הראשונה שמוטי הגיע לבלפור הייתה ב-2016 יחד עם בוז'י. ביבי יצא מגדרו כדי לרכך אותם, ומוטי באיזשהו שלב עקץ אותו ושאל: ‘זה כולל גם פדיקור או מסאז'?'. הוא כבר לא ילד שאפשר לסובב בקלות. בחושים שלו הוא הבין כבר אז שתיק התקשורת הוא נושא רגיש עבור נתניהו, ולכן כשהיה רוצה למשוך זמן במשא-ומתן, כדי לחשוב על תשובה מוצלחת, הוא היה מבקש שנתניהו ייתן למחנה הציוני את תיק התקשורת. את נתניהו זה פחות שעשע, הוא הגיב כמעט בעוויתות לבקשה הזו בכל פעם שעלתה".

הוא דרש אז עוד תיקים עבור העבודה?
"הוא חשב שהרצוג צריך לקחת את תיק המיעוטים. שזה יביא לו מנדטים בקרב ערביי ישראל, כמו שזה הביא בזמנו לדרעי".

תיק התקשורת עלה גם במשא-ומתן שהתנהל בשבוע שעבר. מקורב למשא-ומתן: "מוטי זרק את תיק התקשורת וביבי תפס על זה טרמפ ואמר שבאמת צריך לקצץ את תקציב התאגיד. אז מוטי ענה לו: ‘אם ראש הממשלה רוצה להפוך את התאגיד לאיזו סירה קטנה כמו שהייתה לאייבי נתן, אז שישמור את ההוספיס הזה אצלו בבית, ולא יביא לנו גוויות'. נתניהו צחק. הוא כנראה מחבב את חוש ההומור שלו". גם גורמים אחרים ציינו השבוע כי ניתן לחוש בכך שראש הממשלה מחבב את סנדר.

הומור זה נחמד, אבל בשורה התחתונה, ספק אם הרצוג וגבאי צחקו אחרי הסיוע שקיבלו מסנדר. "הוא שחט את בוז'י ועכשיו את גבאי", אומרים מבקריו במפלגה. "גם אם סנדר לא יזם את הרעיון, אלא רק נקרא לדגל, התוצאה הסופית מורידה את המפלגה הזו עוד יותר למטה. במבחן המציאות, הוא לא נחל הצלחות גדולות במשאים ומתנים הקואליציוניים. וגם בתוך הבית פנימה - את מי שרצה לצרף למפלגה הוא לא הצליח, ומי שצורף על ידו לא הביא את התוצאה המיוחלת".

כשמדברים על מי שלא סיפק את הסחורה, הכוונה היא כמובן לטל רוסו, שלא בדיוק הביא לסחף קולות לכיוון מפלגת העבודה. סנדר היה זה שהביא את הרעיון לצרף את רוסו למפלגה, לאחר שבילי, אשתו, צפתה באלוף במיל' מתראיין בטלוויזיה וזיהתה את הפוטנציאל. הוא חיכה לשעת כושר ושכנע את רוסו להצטרף עם השריון האטרקטיבי במקום השני. העיתונאית לוסי אהריש, שאותה ביקש ללהק למקום העשירי, סירבה. רוסו, אגב, היה הראשון ללכת אחרי גבאי לקואליציית נתניהו, מה שמסייע לחזק את התזה הקונספירטיבית שסנדר הוא "שתול של נתניהו במפלגת העבודה, או לפחות של אהוד ברק, שמחכה ליצירת ואקום מנהיגותי כדי לחזור".

גם בכחול לבן רחוקים מלחבב אותו. "אין אקדח מעשן", אומרים במפלגה, "אבל לא נופתע לגלות שהיה לו חלק בתדרוכים לא מחמיאים על בני גנץ, שסנדר פגש בעבר לשיחה ארוכה בניו יורק. מסיבותיו שלו, הוא בוחר לטעון שבני הוא מנהיג לא בשל, ואלה עוד הנוסחים המעודנים".

סנדר, שנוהג לומר כי בגילו הוא כבר לא יזכור איזה שקר המציא, ולכן הוא תמיד דובר אמת, מצהיר כי גם במקרה של מפלגת הגנרלים, כל דבר שאמר בעניינה היה אמת לאמיתה. הוא גם מעולם לא הסתיר את חיבתו לגבי אשכנזי, שאותו ניסה לשכנע בעבר, כשישבו יחד על חומוס, להצטרף לעבודה. "מוטי היה מת שגבי יצטרף למפלגה. הוא ממש חיזר אחריו", מספר מי שמכיר את שניהם. "הוא כל-כך מעריך אותו, שהוא אפילו שקל להצביע לכחול לבן, אם גבי היה עומד בראש המפלגה ויאיר לפיד לא היה נמצא בה".

הרבה התניות. מה יש לו נגד לפיד?
"סבא שלו היה רב, והוא מאמין שאפשר להסתדר עם החרדים. לכן קשה לו עם הגישה שיאיר מפגין כלפי הדת".

"אוהב את הערבוב"

בתחילת דרכו נמנה סנדר דווקא עם צעירי חרות, כמתבקש מהרקע הפוליטי מהבית. הוא החליף את זהותו הפוליטית לאחר שהופרש מהליכוד על רקע נכונותו להגיע לפשרה טריטוריאלית בסיני, בניגוד לעמדת התנועה. אז עבר לעבודה. בצעירותו, היה לו עסק בתחום הרכב, שנקלע לקשיים כלכליים בעקבות האינפלציה של שנות ה-80. בהמשך ניסה את מזלו בלונדון ועבד שם כשכיר בחברה בתחום הרכב.

כשחזר, בשלהי שנות ה-80, פתח את הדרייב סטור - חנות בתחנת הדלק בדרך נמיר בתל-אביב, שהייתה פתוחה 24 שעות - קונספט שלא היה מוכר עד אז. הרעיון עלה במוחו לאחר שנוכח באנגליה שהשוק הזה עובר מהפך, כך שלקוחות התדלוק מגיעים דרך החנויות הממוקמות במתחמי תחנות הדלק. העסק שגשג, בעיקר בערבי שישי, ושורת החניות הכפולות כל-כך הפריעה לתנועה עד שעיריית תל-אביב נהגה לשגר לשם פקחים דרך קבע. סנדר רצה לפתור את הבעיה באמצעות הקמת חניות תת-קרקעיות, אך לבסוף מכר את העסק, וזז לתחנה הבאה: עסק למכירת מוצרי יודאיקה ברשת בשם פסרל, שמפרנס כיום את המשפחה כולה. אשתו בילי היא המעצבת של המוצרים, וגם שני בניו, אדם ותום, פעילים בעסק. במקביל, יש לו היום שתי תחנות דלק והוא גם פעיל בהשקעות נדל"ן. בתו דנה, כדורסלנית לשעבר, היא בעלת ארנו קפיטל, קרן השקעות בנדל"ן, וכיום היא חיה בזוגיות שנייה עם עו"ד ישראל שלו.

במהלך השנים הוא הרבה להסתובב במסדרונות מפלגת העבודה, ורכש לעצמו מעמד של מה שנהוג לכנות "מוציא ומביא". ח"כ סתיו שפיר, למשל, נעזרה בשירותיו כששקלה להתמודד על ראשות עיריית תל-אביב והסתייעה בו בגיבוש מטה.

גם השבוע מספרים כי הוא דיבר איתה בנוגע להצטרפות לקואליציה. "אנשים יודעים שהוא דיסקרטי ומבין את כללי המשחק", אומר אחד מחבריו. "הוא יודע עם מי לדבר, מתי לשתוק ומתי להדליף. הוא יודע לנווט משאים ומתנים רגישים, והוא לא מחפש לעצמו תפקיד. שבוע לפני הבחירות נפטרה אחותו נאוה, והרבה חברי כנסת הגיעו אליו לשבעה. אנשים ישבו בקבוצות ודיברו ביניהם. הוא מקושר לאנשים מימין ומשמאל ומקורב מאוד גם ליועץ האסטרטגי רונן צור (שעבד בבחירות האחרונות עם כחול לבן)".

כבל, שנעזר כאמור בסנדר במאבק מול גבאי, אומר עליו: "הוא חשב שבעת ההיא, עשיתי נכון. הוא גם זה שיעץ לי ללכת לפוליגרף. יש לו שכל ישר, וגם אם הוא לא מסכים איתך, תמיד תהיה לו מילה חכמה. בניגוד להרבה יועצים אסטרטגיים, אצלו אף פעם אי אפשר לדעת מה הוא יאמר וכשאין לו מה לומר, הוא לא אומר. גבאי ידע שסנדר תמך בי, ולקח אותו בכל זאת, כי ידע שלא ילקק לו".

אבל אחרים במפלגה מפרגנים פחות: "סנדר הוא מסוג האנשים שיודעים ללטף לבן אדם את האגו. פוליטיקאים מתים על זה. וככה הוא מנתב אותם למה שהוא רוצה. יש לו קסם אישי ונחמד לשבת איתו ב'רביבה וסיליה'. הפוליטיקאים מאמינים לו כי הוא גבר אשכנזי מבוגר עם שיער לבן שמדבר בהרבה ביטחון. הוא מצידו אוהב את הערבוב, את תחושת הכוח. נחמד להרגיש חשוב ושראש הממשלה מתקשר אליך. אבל החיבור שלו להרבה אנשים משני צדי המפה הפוליטית, שם אותו לעתים בניגוד עניינים ונאמנויות".
ומה עכשיו? האם אחרי שהעסקה עם נתניהו נכשלה ואנו שוב בפני בחירות, סנדר יישאר מעורב? נראה שהרבה תלוי בשאלה מי ייבחר לראשות העבודה, ולאן הוא יוביל אותה. מבין חברי הכנסת הנוכחיים, סנדר נחשב מקורב לשפיר ולרוסו. עמיר פרץ, שלי יחימוביץ' ואיציק שמולי אינם נמצאים איתו בקשר קרוב.

אם שואלים את סנדר, הוא לא מאמין באיחוד עם כחול לבן או עם מרצ. מבחינתו, "זה הסוף של המפלגה". בשיחות פרטיות הוא מדבר על הכיבוש ומניעת הזכויות מעם אחר, כקרקע לשגשוג השחיתות במדינה, אבל באותה נשימה גם לא פוסל ישיבה עם הליכוד, שקרוב לשיטתו למחנה המרכז-שמאל יותר משנראה ממבט ראשון.

למי שביקש ממנו תחזית עתידית, הסביר סנדר כי "חברי הכנסת הנוכחיים במפלגה הם אקטיביסטיים באופיים, ולא מביאים איתם רקורד ניהולי. חסר להם המפגש עם החיים. הם לא יגיעו לעמדה שלטונית אם לא יחברו לקואליציה עם הליכוד. הם צריכים להבין שהחיים הם פשרות, ושהדרך להשגת השלום והפגת המתחים הפנימיים היא בעבודה יחד".

יועץ שמקורב למפלגה מספר כי לפני חודש התערב עם סנדר לגבי האפשרות שיהיו בחירות. "דיברנו לעיתים קרובות, והוא אף פעם לא שינה את האחוזים בהימור שלו", הוא מעיד, "השבוע אני פורע את השטר ומזמין לארוחה. זה נשמע לי אז מופרך, אבל סנדר היה בטוח שזה מה שיקרה". 

עוד כתבות

שלי תשובה/ צילום: אלמוג סוגבקר

"אם המדינה לא תשנה גישה ותתחיל להשקיע בעצמה בתשתיות התקשורת הפער מהעולם רק יגדל"

שלי תשובה, מוביל מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל, מודאג מאוד ממצב התשתיות בענף התקשורת בארץ: "אנחנו חיים על השקעות שבוצעו לפני 5-10 שנים וצוברים פערים" • הפתרון שלו הוא שהמדינה תכניס את היד לכיס: "סין הפכה להיות מה שהיא בזכות ההשקעה הממשלתית"

חיית מחמד / צילום: Shutterstock

ארבעה גאדג'טים להולכים על ארבע ועוד אחד שיחליף אותם

מערכת בידור ומעקב לכלבים וחתולים, דלת לחצר שמזהה את הכלב, רובוט אלחוטי לאקווריום ומתקן ביתי משוכלל שיעזור לאלה שלא יכולים להוציא את הכלב לטיול

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

חברות הביטוח מציגות את יחס כושר הפירעון ל-2018: מגדל שבה לחלק דיבידנדים, כלל ביטוח רחוקה מכך

בשנים האחרונות עובר ענף הביטוח בישראל מהפכה בתחום דרישות ההון להבטחת יכולת הפירעון של החברות, כשאלה עוסקות בהגדלת הון ● "גלובס" מנתח בסיוע EY ישראל מיהן החברות האיתנות יותר, ואילו מהן אינן יכולות לגייס עוד הון "רובד 2"

התחדשות עירונית. פרויקטים צריכים להיבדל זה מזה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מתי מוכר דירה שעברה התחדשות עירונית זכאי לפטור ממס שבח

חוק המקרקעין פוטר בתנאים מסוימים בעלי דירה יחידה מתשלום מס שבח ● האם הפטור תקף גם במקרה שבעלי הדירה לא גרו בה

שלי יחימוביץ / צלם: שלומי יוסף

סוף עידן מגדרי: למה הנשים נעלמות מהפוליטיקה הישראלית?

שלי יחימוביץ' פרשה השבוע מהחיים הפוליטיים, והצטרפה למועדון נשים משפיעות שמצאו עצמן לאחרונה מחוץ למשחק ● בניגוד לשנים קודמות, אף אישה לא תעמוד בראש מפלגה בבחירות הקרובות ● למה יותר ויותר נשים נעלמות מהפוליטיקה? ● האזינו ל"גלובסטוק" - פודקאסט מאחורי הכותרות

נטפליקס. יודעת לאתגר את הצרכן הצעיר והמתוחכם עם תוכן חדשני ומקורי / צילום: רויטרס - Mike Blake

אחרי הדוחות: מניית נטפליקס צללה, IBM עלתה

מניית נטפליקס נחתכה אמש ב-12%, לאחר שפרסמה דוחות לאחר סיום המסחר ● מספר המשתמשים הרשומים של החברה ברבעון השני של השנה עלה בשיעור נמוך בהרבה מהצפוי ● במקביל, ענקית המחשוב IBM עקפה את תחזית הרווח למניה, ומנייתה עלתה לאחר הנעילה

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

דוח קופות החולים 2018: גירעון "מאוחדת" גרר מטה את הגירעון הכולל של קופות החולים

כפי שנחשף לראשונה ב"גלובס", השנה התגלה גירעון אסטרונומי בקופת חולים מאוחדת של קרוב ל-500 מיליון שקל ● לפי הדוח, סך הגירעון של הקופות ב-2018 היה כ-350 מיליון שקל, פי כמעט ארבעה בהשוואה ל-2017

ג’ף בזוס, מנכ”ל אמזון /  צילום: רויטרס, JOSHUA ROBERTS

מנפלאות הפריים דיי: אמזון מכרה בטעות ציוד צילום ב-95 דולר במקום באלפי דולרים

חובבי צילום שעקבו אחרי מחיר המצלמות והעדשות הם המנצחים האמיתיים של פריים דיי - פריטים שעולים עד ל-13 אלף דולר נמכרו בטעות בפחות מ-100 דולר ● ההפתעה: אמזון תכבד את העסקאות

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הקונגרס האמריקאי מגביר את הלחץ על פייסבוק לעצור את פיתוח המטבע הדיגיטלי ליברה

נוכח הביקורת הגוברת על ליברה מצד רגולטורים בעולם, והלחץ שהגיע לשיאו בשימוע לפרויקט בקונגרס, התקרב מחיר הביטקוין אתמול לשפל של חודש ● בשאלות הנוקבות שהציבו אתמול חברי הקונגרס בפני ראש זרוע הבלוקצ'יין של פייסבוק, הם דרשו, בין השאר, להבין כיצד ליברה שונה מבנק או מקרן סל

המחסן של אמזון./ צילום: רויטרס

אמזון פריים דיי 2019: היקף העסקאות גדל, ההיקף הכספי לכל עסקה ירד

פריים דיי, 48 השעות של יום ההנחות הגדול של אמזון, בעיקר לחברי מועדון הפריים של האתר (Amazon Prime), הסתיימו לפני זמן קצר בעלייה של 40% בכמות הלקוחות ובכמות העסקאות אך גם עם ירידה של 38% בסכום העסקה הממוצעת בהשוואה לפריים דיי של השנה שעברה

מוטי קירשנבאום, יו"ר מגדלי הים התיכון/ צילום: איל יצהר

מגדלי הים התיכון גייסה 320 מיליון שקל בריבית של 2.8%

במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושי יתר של כ-1.2 מיליארד שקל ● תמורת ההנפקה תשמש במלואה לפירעון מוקדם ומלא של סדרה ב', תוך הארכת פריסת החוב של החברה

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לעסקת שברון לא משקפת אופטימיות מצד המשקיעים

שיעור הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לטובת מימון עסקת שברון הגיע לרמה של 9.5%, כך לפי גורם בשוק ● דלק נאלצה לחתוך את היקף הגיוס מ-700 מיליון דולר ל-500 מיליון דולר ● מניית דלק צנחה ב-5.7% במחזור גבוה ואגרות החוב של הקבוצה מסדרה ד' נחתכו ב-1.5%

רחוב פנקס 29, קריית אונו / הדמיה: יח"צ

60 דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 בקריית אונו

שני בנייני רכבת סמוכים שבהם יחד 84 דירות, יעברו יחד חיזוק ותוספת קומות

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דאטה שנאסף במיקרוסופט מצביע על חשש מהתערבות בבחירות לנשיאות ארה"ב

לפי פוסט שפורסם לאחרונה בבלוג הרשמי של מיקרוסופט, בשנה האחרונה עשו כ-800 ניסיונות פריצה לארגונים הממוקדים בדמוקרטיה, עובדים מקרוב עם מפלגות או פוליטיקאים, או חוקרים נושאים שמרכזיים בקמפיינים פוליטיים, ע"י האקרים שרובם היו מרוסיה, איראן וצפון קוריאה

מפעל באשדוד. בישראל רק 5% מהמפעלים חוברו לגז טבעי, לעומת 28% במדינות OECD / צילום: תמר מצפי

מחדל הגז הטבעי: מה תוקע את חיבורם של מאות מפעלים לרשת, למרות שהתשתית מוכנה כבר שנים?

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" מגלים כי עשרות תלונות הוגשו למשרד האנרגיה נגד זכייני הגז שלא עמדו בהתחייבויות • למרות המצוקה הקשה, לא ננקטו נגדם צעדים • בעוד שהזכייינים מאשימים את הביורוקרטיה, בממשלה מבינים שהם יצרו מונופולים וכי כל המהלך היה שגוי • משרד האנרגיה: נותנים לזכיינים צ'אנס אחרון, לאחר מכן נפעל בכל הכוח

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

גם אריה בלדגרין מחפש את הכסף בקיר: יקים חברה לתשתיות בתחום מדעי החיים עם Tishman Speyer

קרן ההון סיכון של פרופ' בלדגרין, מייסד חברת קייט פארמה, הודיעה על הקמת מיזם משותף עם ענקית הנדל"ן טישמן ספייר, מחברות הנדל"ן המובילות בארה"ב

אורלי לוי / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

יו"ר העבודה עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס: "המדינה שכחה שכבות שלמות"

לוי-אבקסיס היא אחת הדמויות הפוליטיות המחוזרות ביותר בשבועות האחרונים ● את ההודעה הדרמטית צפוי פרץ למסור הערב במסיבת עיתונאים ● מרצ: "עמיר פרץ חוזר על הטעות של אבי גבאי ומרסק את האפשרות לאיחודים בגוש השמאל"

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי

ציפי חוטובלי  / אינפוגרפיק: דור מלכה

מי חושבת שהליכוד היא המעוז האחרון של הדמוקרטיה

לסגנית שר החוץ מהליכוד, ציפי חוטובלי, נדמה שהבחירות הפנימיות ביתר המפלגות נעלמו מהנוף ● שרטטנו מפה מדויקת של שיטות הבחירה ● המשרוקית של גלובס

בר רפאלי / צילום: שלומי יוסף

ערעור בר רפאלי: לא מאבק נגד תשלום 8 מיליון שקל מס, אלא כדי לא להיכנס לכלא

אסור להתבלבל, המאבק שמנהלת הדוגמנית בר רפאלי היום בזירה האזרחית קשור בעבותות ברזל למאבק שהיא מנהלת בזירה הפלילית, במסגרתה הוחלט לאחרונה להעמידה לדין על שורת עבירות מס והעלמת הכנסות ● המלחמה של הדוגמנית המצליחה בזירה הפלילית, המלחמה לא להיכנס לכלא, מתחילה בזירה האזרחית ● פרשנות