גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

גיל טופז, מנכ"ל בנק ירושלים / צילום: איל יצהר
גיל טופז, מנכ"ל בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

רכישת דקסיה על-ידי דיסקונט תרד מהפרק לאחר שרשות התחרות כבר נתנה אישור מותנה? בנק ירושלים ממשיך להיאבק בעסקה שנחתמה בין בנק דיסקונט לבין בנק דקסיה שהפך לבנק מוניציפל , כשהוא מציע היום 695 מיליון שקל במזומן עבור רכישת דקסיה.

בכך מקווה בנק ירושלים  לבטל את העסקה שנחתמה ואושרה בין דיסקונט  לבין האורגנים הרלוונטיים בדקסיה, ולקבל לאחר מכן את האפשרות לצמוח באמצעות מיזוג פעילות חדשה לתוכו.

במקביל לתשלום האמור במזומן, בנק ירושלים שבשליטת משפחת שובל מצהיר כי "ישקול הענקת חבילת אופציות של הבנק הממוזג שיירשמו למסחר, בהיקף ובתנאים שייקבעו בין הצדדים".

מנגד, בבנק מוניציפל מבהירים כי ההצעה של בנק ירושלים אינה רלוונטית בעיתוי זה, ונעשתה הרבה יותר מדי מאוחר. בינתיים דיסקונט ומוניציפל ממשיכים בהליכים לקידום העסקה שסוכמה ביניהם. העסקה אושרה לאחרונה בתנאים על-ידי הרשות לתחרות, לשעבר הרשות להגבלים עסקיים, שבראשות הממונה עו"ד מיכל הלפרין.

במכתב שנשלח היום (א') לדירקטוריון דקסיה, שבראשות היו"רית לבנה שיפמן, טוענים ראשי בנק ירושלים כי "לעמדתנו, אין בהודעת הרשות (הרשות לתחרות, ר"ש) כדי להפיג חששות תחרותיים", כש"בניגוד למקובל, נוסח התנאים שפורסם הוא עמום לגמרי ונעדר כל פרט מותי ביחס לתיק האשראי גופו וביחס להליך המכירה של תיק האשראי: אין בו פירוט על היקפו של תיק האשראי שיש למכור, אין בו פירוט על מרכיביו של תיק האשראי או על דרכת הסיכון של התיק, אין בו לוחות זמנים למכירה", ועוד.

אך לא רק זאת, בנק ירושלים מרחיב ואומר כי "אנו סבורים כי החלטת הממונה היא (בכל הכבוד) שגויה, ולכן בנק ירושלים שוקל את צעדיו גם בהקשרים אלה, לרבות בחינת האפשרות להביא את החלטת הרשות לביקורת שיפוטית".

בבנק ירושלים טוענים עתה בנוסף כי "חלף המועד האחרון לקיום התנאים המתלים שנקבעו בהסכם המיזוג המותנה, מבלי שהתקיימו כל התנאים המתלים", ולכן הם גורסים כי העסקה מול דיסקונט בטלה.

מנגד, גורמים המקורבים לדירקטוריון בנק מוניציפל אמרו היום ל"גלובס" כי האופציה לבלעדיות של דיסקונט בעסקה הוארכה עד סוף אוגוסט, וכי העסקה עדיין בתוקף וללא שינוי בכפוף לאישור הרשויות, ולכן אין מקום לטענות בנק ירושלים. לדברי אותם גורמים בסביבת בנק מוניציפל, "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק".

בנק ירושלים נסמך בטענותיו על חוות-דעת של עו"ד דרור שטרום (לשעבר הממונה על רשות ההגבלים העסקיים שהפכה ברבות השנים לרשות לתחרות), שנשלחה ליו"ר הבנק זאב נהרי. נציין כי נוסף על רשות התחרות, גם רשות המסים נתנה אישור למיזוג בנק מוניציפל לתוך מרכנתיל דיסקונט, כשעתה הצדדים עדיין מחכים לאישור המרכזי - זה של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

בכל אופן, רשות התחרות נתנה לעסקה אישור מותנה בלבד, שלפיו על מרכנתיל דיסקונט למכור חלק מתיק האשראי לרשויות מקומיות שלו, על-מנת שיותר לו לרכוש את מוניציפל שפועל אך ורק בתחום זה. רשות התחרות קבעה כי מכירה זו תוכל להיעשות רק לגוף שיוכיח רצינות בכוונתו להפוך לשחקן משמעותי בתחום האשראי לרשויות מקומיות. הרשות התנתה את מתן האישור שלה במכירה בפועל של תיק האשראי לרשויות מקומיות של דיסקונט, קודם לקבלת האישור. בדיסקונט הביעו נכונות להמשיך בעסקה ולעמוד בתנאי הרשות לתחרות, אך לא מדובר בהליך טכני גרידא.

ההסכם לרכישת ומיזוג בנק דקסיה בתוך מרכנתיל דיסקונט, בתמורה לתשלום בהיקף 670 מיליון שקל, נחתם באמצע חודש נובמבר האחרון. בינואר 2019 אושרה העסקה באסיפה הכללית של בנק מוניציפל ההצעה למיזוג עם בנק מרכנתיל דיסקונט. העסקה בין דיסקונט למוניציפל נחתמה למרות טענות ומכתבים בנושא מצד בנק ירושלים, שהתחרה בדיסקונט ללא הצלחה. דירקטוריון מוניציפל בחר בהצעת דיסקונט, והדבר אף אושר ברוב אדיר באסיפה הכללית של בעלי המניות במוניציפל.

העסקה המקורית שהוצעה על-ידי בנק ירושלים כללה רכיב מניות בנק ירושלים לצד מזומן, כך שלא היה קונצנזוס לגבי השווי "האמיתי" שלה. בנק ירושלים, שבניהולו של גיל טופז ובראשותו של זאב נהרי, נסחר בבורסה לפי שווי של כ-515 מיליון שקל, בעוד שמוניציפל נסחר לפי שווי של כ-653 מיליון שקל.

עוד כתבות

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"

סניף סטארבקס באילינוי. פנתה במכתב לבקש הנחה / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

גם סטארבאקס ו-WeWork מבקשות הנחה בשכירות

נגמר העידן של חוזים ארוכי טווח? בעלי נכסים כבר מבינים שהמציאות תחייב להתאים את חוזי השכירות להכנסות

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח