גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מימון ישיר מנסה לנפץ את הסטיגמה: "החוב הצרכני בישראל עולה בשיעור מתון; אין בועה בשוק האשראי לרכב"

במצגת שפרסמה היום החברה, שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל" ● מימון ישיר מעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של מתן הלוואות צרכניות חדשות

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר /  צילום: יח"צ
ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר / צילום: יח"צ

מימון ישיר, חברת האשראי הצרכני שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, ממשיכה לצמוח ולהגדיל את היקפי ההלוואות הצרכניות החדשות שהיא מעמידה לציבור. במצגת שפרסמה היום החברה, המנוהלת על ידי ערן וולף, היא מנסה לשדר שהעתיד ורוד גם ביחס לפוטנציאל ההלוואות לציבור הרחב, כשהיא טוענת במגננה כי משקי הבית לא ממונפים מדי ואין בועה בשוק האשראי לרכב.

מסר זה בא כמענה לאמירות שמדברות על עודף אשראי צרכני במשק, כשהמערכת הבנקאית אף הפסיקה להגדיל את היקפי האשראי הצרכני שהיא מעמידה למשקי הבית, לא כולל המשכנתאות.

במצגת שפרסמה מימון ישיר היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל", תוך שהעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של העמדת ושיווק הלוואות צרכניות חדשות. עיקר פעילות החברה הוא מתן הלוואות לרכישת כלי רכב.

 

במסגרת המצגת פירטה החברה כי ב-2018 העמידה הלוואות חדשות בהיקף כולל של כ-5 מיליארד שקל, כשאת רובן מכרה לגופים אחרים. עוד מפרטת החברה כי נכון לסוף הרבעון הראשון של 2019, יתרת ההלוואות הפעילות שמכרה ללקוחות, כולל כאלה שהוציאה מבעלותה לבעלות גורמים פיננסיים אחרים, כבר מגרדת את רף ה-8 מיליארד שקל, כשהיא מסתכמת בכ-7.95 מיליארד שקל.

"הביקוש לרכב מתואם עם הגידול במספר הנהגים"

מימון ישיר מנסה להסביר במצגת כי למרות החשש שהציבור בישראל מולעט באשראי זמין, הרי שלתפיסתה, יתרת החוב הצרכני הממוצעת למשק בית בישראל יציבה. לדבריה, יתרה זו עמדה בסוף 2018 על 77 אלף שקל, בדומה ליתרה בסוף 2017 ומעל ליתרה הממוצעת בשנים שקדמו לה. 

בדוחות החברה האם נכתב על "המשך מגמת הצמיחה בפעילות העמדת ההלוואות על ידי מימון ישיר, בפרט בתחום הלוואות הרכב". על רקע זה, מימון ישיר מתגוננת גם ביחס לטענות אחרות, שלפיהן יש עודף אשראי לרכב, אף שמדובר על פניו - ודאי כל עוד אין משבר בשוק הרכב - בהלוואות עם שעבוד מובטח בערך גבוה ביחס להלוואה.

כך, מימון ישיר מפרסמת במצגת שלה טיעון, שלפיו "הביקוש לרכב מתואם במלואו עם הגידול במספר הנהגים החדשים". דבר זה עשוי ללמד גם על הערכה של מימון ישיר, שלפיה הציבור לא ינהר בקרוב ובהמוניו לתחבורה ציבורית. אגב זאת, מימון ישיר מציינת כי נתח ההלוואות לרכישת רכב מסך האשראי הצרכני בארה"ב ובבריטניה גבוה בסדרי גודל מהמצב הנוכחי בישראל.

נמשך הגידול באשראי הצרכני שלא לדיור בישראל

עוד טענה שנשמעת נגד גופי אשראי צרכני חוץ-בנקאיים, במיוחד לגבי הלוואות שלא לרכישת רכב, היא שהם גובים ריביות גבוהות מקהל שאינו נגיש לאשראי נוסף במערכת הבנקאית, "מאחר והוא נדחה על ידי הבנקים", כפי שהחברה מגדירה זאת במצגת. על כך מתגוננים במימון ישיר, כשהם מתייחסים למצב של חלק מהלקוחות בבנקים, ש"משלמים על המינוס ריבית דו-ספרתית".

מימון ישיר פועלת בתחום האשראי הצרכני, והיא חברה שקבוצת ביטוח ישיר הקימה יש מאין, בדומה להצלחה ותיקה אחרת שלה בשוק הביטוח, שם הקימה חברה בשיווק ישיר. מימון ישיר פעילה בשוק האשראי לרכישת כלי רכב, "לצד תאגידים בנקאיים, חברות כרטיסי אשראי וגופים חוץ-בנקאיים נוספים", כדברי החברה. חלק אחר בפעילותה הוא ההלוואות לכל מטרה והלוואות שלא מגובות בשעבוד רכב. 

הבנקים הקטינו את האשראי הצרכני שאינו לדיור

בדוח השנתי האחרון של בנק ישראל ל-2018, שפורסם בסוף מרץ 2019, ציין הבנק המרכזי כי "לאחר שנים של ירידה בקצב הצמיחה של החוב למגזר העסקי, וקצבי צמיחה גבוהים של חוב משקי בית שלא לדיור, ניכרת השנה עלייה משמעותית של החוב למגזר העסקי וירידה משמעותית בקצב הצמיחה של חוב משקי הבית שלא לדיור".

כך, בסוף 2018 עמד שיעור האשראי למשקי בית ביחס לתוצר על 42%, בדומה למצב בסוף 2017, ומעל לשיעורו מהתוצר בכל אחת מהשנים הקודמות שהבנק המרכזי ציין בנתוניו. בהקשר זה ציינו בבנק ישראל כי "בהשוואה בינלאומית, שיעור הצמיחה גבוה, אבל היחס של חוב משקי הבית לתוצר נמוך". עורכי הדוח הוסיפו כי "האשראי החוץ-בנקאי מהגופים המוסדיים ובכרטיסי אשראי המשיך לצמוח השנה בקצב מהיר, אמנם נמוך מאשר בשנים הקודמות".

שוק האשראי הצרכני שלא לדיור (כלומר, ללא משכנתאות) הסתכם בסוף 2018 בכ-197 מיליארד שקל, לעומת כ-194 מיליארד שקל בסוף 2017 ו-187 מיליארד שקל בסוף 2016 - גידול של כ-5.3% בתוך שנתיים. שוק זה נשלט על ידי הבנקים, כשעל פי בנק ישראל, בסוף 2018 הסתכמה יתרת האשראי שלהם למשקי בית (ללא משכנתאות) בכ-158 מיליארד שקל, לעומת 159 מיליארד שקל בסוף 2017 ו-156 מיליארד שקל בסוף 2017. באותו זמן גדל האשראי שהגופים המוסדיים, שמימון ישיר אינה נמנית עליהם, העמידו למשקי הבית (לא כולל משכנתאות) מ-10 מיליארד שקל בסוף 2016 ל-15 מיליארד שקל בסוף 2018.

 

שחקן חשוב בתחום האשראי הצרכני, שתפקידו בשוק זה יגדל משמעותית בעתיד, הוא חברות כרטיסי האשראי. השנה נהפכו שתיים משלוש החברות בתחום לעצמאיות, והן כבר לא חלק מהמערכת הבנקאית. נכון לסוף 2018, הסתכם האשראי למשקי בית של ישראכרט ומקס (לשעבר לאומי קארד), העצמאיות כיום, ושל כאל, שנמצאת בבעלות דיסקונט והבינלאומי, ב-13.2 מיליארד שקל, שמתוכם יותר מ-11.3 מיליארד שקל היו באשראי צרכני שלא לרכישת רכב. אגב, בסוף 2017 עמד סך האשראי למשקי בית של חברות כרטיסי האשראי על 12.1 מיליארד שקל.

במימון ישיר אופטימיים לגבי העתיד של חברות האשראי הצרכני החוץ-בנקאי, ובכלל זה היא עצמה, בעיקר בגלל כמה תהליכים, ובהם הקמת מאגר נתוני אשראי לאומי, יישום המלצות ועדת שטרום, ובראשן הפרדת שתי חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד (שהפכה למקס) מהבנקים הפועלים ולאומי, והשיפורים הטכנולוגיים הנרחבים בתחום.

מימון ישיר נמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר, שאמורה להימחק מהמסחר בבורסה עוד השנה. ביטוח ישיר, שנמצאת בשליטת משפחת שנידמן, מחזיקה ב-80.8% ממניות מימון ישיר, לאחר שרכשה בעבר מניות שהקצתה עוד קודם ללאומי פרטנרס. יתרת המניות במימון ישיר נמצאת בתיקי העמיתים של אלטשולר שחם גמל ופנסיה.

מימון ישיר היא חברה רווחית, שמציגה גידול ברווח הנקי שלה לאורך זמן, בקצב שכבר משנה שעברה נמצא ברמה של 70 מיליון שקל בשנה. כמו כן, מימון ישיר מחלקת לבעליה דיבידנדים. כך, במאי האחרון היא חילקה דיבידנד של 10 מיליון שקל. 

עוד כתבות

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה לבג"ץ: הורו לפרקליטות להעביר לידי חומרים נוספים ב"פרשת ביקורת הגבולות"

יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, המואשם בהברחת בת זוגו בגבול, הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ במסגרתה הוא מבקש לבטל את החלטת ביהמ"ש השלום שדחתה את בקשתו לקבל חומרים מהפרקליטות כדי לבסס את טענתו לאכיפה בררנית נגדו

מוטי קירשנבאום, יו"ר מגדלי הים התיכון/ צילום: איל יצהר

מגדלי הים התיכון גייסה 320 מיליון שקל בריבית של 2.8%

במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושי יתר של כ-1.2 מיליארד שקל ● תמורת ההנפקה תשמש במלואה לפירעון מוקדם ומלא של סדרה ב', תוך הארכת פריסת החוב של החברה

חיית מחמד / צילום: Shutterstock

ארבעה גאדג'טים להולכים על ארבע ועוד אחד שיחליף אותם

מערכת בידור ומעקב לכלבים וחתולים, דלת לחצר שמזהה את הכלב, רובוט אלחוטי לאקווריום ומתקן ביתי משוכלל שיעזור לאלה שלא יכולים להוציא את הכלב לטיול

לימסול קפריסין/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

12 קטינים ישראלים עצורים בקפריסין בחשד לאונס קבוצתי

משרד החוץ הודיע היום כי בשל העובדה כי מדובר בקטינים, קונסול ישראל בקפריסין יוסי וורמברנד הונחה להגיע מחר בבוקר לשימוע שיתקיים בבית משפט במקום ● משפחות הקטינים עודכנו על ידי משרד החוץ

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי

בר רפאלי / צילום: שלומי יוסף

ערעור בר רפאלי: לא מאבק נגד תשלום 8 מיליון שקל מס, אלא כדי לא להיכנס לכלא

אסור להתבלבל, המאבק שמנהלת הדוגמנית בר רפאלי היום בזירה האזרחית קשור בעבותות ברזל למאבק שהיא מנהלת בזירה הפלילית, במסגרתה הוחלט לאחרונה להעמידה לדין על שורת עבירות מס והעלמת הכנסות ● המלחמה של הדוגמנית המצליחה בזירה הפלילית, המלחמה לא להיכנס לכלא, מתחילה בזירה האזרחית ● פרשנות

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

גם אריה בלדגרין מחפש את הכסף בקיר: יקים חברה לתשתיות בתחום מדעי החיים עם Tishman Speyer

קרן ההון סיכון של פרופ' בלדגרין, מייסד חברת קייט פארמה, הודיעה על הקמת מיזם משותף עם ענקית הנדל"ן טישמן ספייר, מחברות הנדל"ן המובילות בארה"ב

רחוב פנקס 29, קריית אונו / הדמיה: יח"צ

60 דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 בקריית אונו

שני בנייני רכבת סמוכים שבהם יחד 84 דירות, יעברו יחד חיזוק ותוספת קומות

רותם סלע בפרסומת למזגני טורנדו / צילום:

סקר הפרסומות: חווה אלברשטיין בלב, רותם סלע בראש

הפרסומת לבנק הפועלים בכיכובו של קובי מרימה הייתה יקרה, מושקעת, מצחיקה וקיבלה תשבחות מהברנז'ה - אך מציגה ביצועים בינוניים ● לעומת זאת, חווה אלברשטיין עוררה באזז סביב הפרסומת החדשה שלה ל-yes, אבל בעיקר סביב בחירתה של הזמרת להשתתף לראשונה בפרסומת

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

האחים ויליגר / צילום: אביב חופי

אחרי שנתיים בתפקיד: סמנכ"ל הכספים של וילי פוד התפטר

אמיר קפלן, סמנכ"ל הכספים של וילי פוד, התפטר היום, כך מדווחת החברה לבורסה ●  מקומו מדווחת היום החברה על מינוי סמנכ"ל כספי חדש - יצחק ברבי, שהיה חשב ומשנה לסמנכ"ל הכספים בחברה ● החברה עוסקת ביבוא, ייצור ושיווק מוצרי מזון ונסחרת בשווי שוק של 323 מיליון שקל

רוני אליאס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשת UBS שוויץ: רוני אליאס, הבנקאי שאצלו נמצאו המסמכים שהובילו לפרוץ הפרשה, מוסר עדות בביהמ"ש

עדותו של אליאס, שאצלו תפסה רשות המסים מסמכים עם שמות של מאות ישראלים שניהלו ע"פ החשד חשבונות לא מדווחים בבנק UBS שוויץ, נשמעת במסגרת המשפט שמתנהל בפרשת "קלינקה און" בה חשודים בעלי הרשת בהלבנת הון בהיקף של 730 מיליון שקל

מגרש מכוניות של אלבר / צילום : איל  יצהר

הרשות להגנת הצרכן הודיעה לאלבר כי בכוונתה לקנוס אותה ב-3.5 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן תקנוס את חברת הליסינג והשכרת הרכב אלבר בעקבות הטעיית צרכנים - 86 המכוניות שנמכרו לצרכנים שונים בליסינג למרות שבפועל הן שימשו בעבר להשכרה

צילום מסך מתוך אתר חברת FlyPark

קיבלו צו הרחקה מנתב"ג? אז מה: פליי פארק ממשיכה לפעול בשטחי נמל התעופה

לאור ריבוי תלונות על שירות לקוי, בסוף אפריל הוציאה רשות שדות התעופה צו הרחקה לחברה ● אבל במציאות, לא נראה שחל שינוי בהתנהלות החברה ● תגובת החברה: "הצו לא תקף לגבינו. חבל שלא מציינים את עשרות אלפי הלקוחות שכן נהנים ממחיר נמוך ושירות מצוין"

אהוד ברק מציג את הצעיף שכיסה את פניו כשיצא מדירת אפשטיין / צילום: אמיר מאירי

ברק תוקף: "כל מי שמפריע לנתניהו להיות בשלטון הופך לבוגד"

במפגש פעילים של מפלגת ישראל דמוקרטית בתל אביב, הצהיר יו"ר המפלגה, אהוד ברק, כי הפרסומים המיוחסים לו ב-24 השעות האחרונות בכל הנוגע למיליארדר המואשם בפדופיליה ג'פרי אפשטיין "הם שקר וכזב" ● "אלימות כלפי נשים היא פשע נגד האנושות, הפשע הנפוץ והבסיסי ביותר, ויש למגרו"

קוולקום / צילום: אלי סונג, רויטרס

הנציבות האירופית הטילה על קוולקום קנס של 242 מיליון יורו

ענקית השבבים קוולקום נקנסה, מפני שלדברי הנציבות תמחרה את מוצריה באופן שנועד לכפות על המתחרה שלה לצאת מהשוק ● מדובר בקנס השני שמוטל על החברה ע"י הנציבות ● קוולקום אמרה כי תערער על ההחלטה, שלדבריה "לא נתמכת ע"י החוק, עקרונות הכלכלה או עובדות השוק"

קווין ספייסי במהלך המשפט בנאנטאקט / צילום: ניקול הארנישפגר, רויטרס

המתלונן סירב להעיד והאשמות התקיפה נגד קווין ספייסי בוטלו

המתלונן נגד השחקן מסרב להעיד בנוגע לטלפון "אבוד", שלטענת ההגנה של קווין ספייסי יכול להוכיח את חפותו של השחקן ● בתגובה לפרשה, במשרד התובע המחוזי באזור אמרו כי "אי זמינות העד המתלונן גרמה לביטול ההאשמות"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הקונגרס האמריקאי מגביר את הלחץ על פייסבוק לעצור את פיתוח המטבע הדיגיטלי ליברה

נוכח הביקורת הגוברת על ליברה מצד רגולטורים בעולם, והלחץ שהגיע לשיאו בשימוע לפרויקט בקונגרס, התקרב מחיר הביטקוין אתמול לשפל של חודש ● בשאלות הנוקבות שהציבו אתמול חברי הקונגרס בפני ראש זרוע הבלוקצ'יין של פייסבוק, הם דרשו, בין השאר, להבין כיצד ליברה שונה מבנק או מקרן סל

מפעל באשדוד. בישראל רק 5% מהמפעלים חוברו לגז טבעי, לעומת 28% במדינות OECD / צילום: תמר מצפי

מחדל הגז הטבעי: מה תוקע את חיבורם של מאות מפעלים לרשת, למרות שהתשתית מוכנה כבר שנים?

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" מגלים כי עשרות תלונות הוגשו למשרד האנרגיה נגד זכייני הגז שלא עמדו בהתחייבויות • למרות המצוקה הקשה, לא ננקטו נגדם צעדים • בעוד שהזכייינים מאשימים את הביורוקרטיה, בממשלה מבינים שהם יצרו מונופולים וכי כל המהלך היה שגוי • משרד האנרגיה: נותנים לזכיינים צ'אנס אחרון, לאחר מכן נפעל בכל הכוח

חנות ברחוב הנשיא השישי בשכונת "משכנות האומה" בירושלים / צילום: אנגלו סכסון

בירושלים נמכרה חנות בכניסה לעיר ב-3.3 מיליון שקל

בנס ציונה נמכרה דירת 3 חדרים ב-1.6 מיליון שקל, ועוד עסקאות יד שנייה ברחבי הארץ