גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מימון ישיר מנסה לנפץ את הסטיגמה: "החוב הצרכני בישראל עולה בשיעור מתון; אין בועה בשוק האשראי לרכב"

במצגת שפרסמה היום החברה, שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל" ● מימון ישיר מעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של מתן הלוואות צרכניות חדשות

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר /  צילום: יח"צ
ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר / צילום: יח"צ

מימון ישיר, חברת האשראי הצרכני שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, ממשיכה לצמוח ולהגדיל את היקפי ההלוואות הצרכניות החדשות שהיא מעמידה לציבור. במצגת שפרסמה היום החברה, המנוהלת על ידי ערן וולף, היא מנסה לשדר שהעתיד ורוד גם ביחס לפוטנציאל ההלוואות לציבור הרחב, כשהיא טוענת במגננה כי משקי הבית לא ממונפים מדי ואין בועה בשוק האשראי לרכב.

מסר זה בא כמענה לאמירות שמדברות על עודף אשראי צרכני במשק, כשהמערכת הבנקאית אף הפסיקה להגדיל את היקפי האשראי הצרכני שהיא מעמידה למשקי הבית, לא כולל המשכנתאות.

במצגת שפרסמה מימון ישיר היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל", תוך שהעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של העמדת ושיווק הלוואות צרכניות חדשות. עיקר פעילות החברה הוא מתן הלוואות לרכישת כלי רכב.

 

במסגרת המצגת פירטה החברה כי ב-2018 העמידה הלוואות חדשות בהיקף כולל של כ-5 מיליארד שקל, כשאת רובן מכרה לגופים אחרים. עוד מפרטת החברה כי נכון לסוף הרבעון הראשון של 2019, יתרת ההלוואות הפעילות שמכרה ללקוחות, כולל כאלה שהוציאה מבעלותה לבעלות גורמים פיננסיים אחרים, כבר מגרדת את רף ה-8 מיליארד שקל, כשהיא מסתכמת בכ-7.95 מיליארד שקל.

"הביקוש לרכב מתואם עם הגידול במספר הנהגים"

מימון ישיר מנסה להסביר במצגת כי למרות החשש שהציבור בישראל מולעט באשראי זמין, הרי שלתפיסתה, יתרת החוב הצרכני הממוצעת למשק בית בישראל יציבה. לדבריה, יתרה זו עמדה בסוף 2018 על 77 אלף שקל, בדומה ליתרה בסוף 2017 ומעל ליתרה הממוצעת בשנים שקדמו לה. 

בדוחות החברה האם נכתב על "המשך מגמת הצמיחה בפעילות העמדת ההלוואות על ידי מימון ישיר, בפרט בתחום הלוואות הרכב". על רקע זה, מימון ישיר מתגוננת גם ביחס לטענות אחרות, שלפיהן יש עודף אשראי לרכב, אף שמדובר על פניו - ודאי כל עוד אין משבר בשוק הרכב - בהלוואות עם שעבוד מובטח בערך גבוה ביחס להלוואה.

כך, מימון ישיר מפרסמת במצגת שלה טיעון, שלפיו "הביקוש לרכב מתואם במלואו עם הגידול במספר הנהגים החדשים". דבר זה עשוי ללמד גם על הערכה של מימון ישיר, שלפיה הציבור לא ינהר בקרוב ובהמוניו לתחבורה ציבורית. אגב זאת, מימון ישיר מציינת כי נתח ההלוואות לרכישת רכב מסך האשראי הצרכני בארה"ב ובבריטניה גבוה בסדרי גודל מהמצב הנוכחי בישראל.

נמשך הגידול באשראי הצרכני שלא לדיור בישראל

עוד טענה שנשמעת נגד גופי אשראי צרכני חוץ-בנקאיים, במיוחד לגבי הלוואות שלא לרכישת רכב, היא שהם גובים ריביות גבוהות מקהל שאינו נגיש לאשראי נוסף במערכת הבנקאית, "מאחר והוא נדחה על ידי הבנקים", כפי שהחברה מגדירה זאת במצגת. על כך מתגוננים במימון ישיר, כשהם מתייחסים למצב של חלק מהלקוחות בבנקים, ש"משלמים על המינוס ריבית דו-ספרתית".

מימון ישיר פועלת בתחום האשראי הצרכני, והיא חברה שקבוצת ביטוח ישיר הקימה יש מאין, בדומה להצלחה ותיקה אחרת שלה בשוק הביטוח, שם הקימה חברה בשיווק ישיר. מימון ישיר פעילה בשוק האשראי לרכישת כלי רכב, "לצד תאגידים בנקאיים, חברות כרטיסי אשראי וגופים חוץ-בנקאיים נוספים", כדברי החברה. חלק אחר בפעילותה הוא ההלוואות לכל מטרה והלוואות שלא מגובות בשעבוד רכב. 

הבנקים הקטינו את האשראי הצרכני שאינו לדיור

בדוח השנתי האחרון של בנק ישראל ל-2018, שפורסם בסוף מרץ 2019, ציין הבנק המרכזי כי "לאחר שנים של ירידה בקצב הצמיחה של החוב למגזר העסקי, וקצבי צמיחה גבוהים של חוב משקי בית שלא לדיור, ניכרת השנה עלייה משמעותית של החוב למגזר העסקי וירידה משמעותית בקצב הצמיחה של חוב משקי הבית שלא לדיור".

כך, בסוף 2018 עמד שיעור האשראי למשקי בית ביחס לתוצר על 42%, בדומה למצב בסוף 2017, ומעל לשיעורו מהתוצר בכל אחת מהשנים הקודמות שהבנק המרכזי ציין בנתוניו. בהקשר זה ציינו בבנק ישראל כי "בהשוואה בינלאומית, שיעור הצמיחה גבוה, אבל היחס של חוב משקי הבית לתוצר נמוך". עורכי הדוח הוסיפו כי "האשראי החוץ-בנקאי מהגופים המוסדיים ובכרטיסי אשראי המשיך לצמוח השנה בקצב מהיר, אמנם נמוך מאשר בשנים הקודמות".

שוק האשראי הצרכני שלא לדיור (כלומר, ללא משכנתאות) הסתכם בסוף 2018 בכ-197 מיליארד שקל, לעומת כ-194 מיליארד שקל בסוף 2017 ו-187 מיליארד שקל בסוף 2016 - גידול של כ-5.3% בתוך שנתיים. שוק זה נשלט על ידי הבנקים, כשעל פי בנק ישראל, בסוף 2018 הסתכמה יתרת האשראי שלהם למשקי בית (ללא משכנתאות) בכ-158 מיליארד שקל, לעומת 159 מיליארד שקל בסוף 2017 ו-156 מיליארד שקל בסוף 2017. באותו זמן גדל האשראי שהגופים המוסדיים, שמימון ישיר אינה נמנית עליהם, העמידו למשקי הבית (לא כולל משכנתאות) מ-10 מיליארד שקל בסוף 2016 ל-15 מיליארד שקל בסוף 2018.

 

שחקן חשוב בתחום האשראי הצרכני, שתפקידו בשוק זה יגדל משמעותית בעתיד, הוא חברות כרטיסי האשראי. השנה נהפכו שתיים משלוש החברות בתחום לעצמאיות, והן כבר לא חלק מהמערכת הבנקאית. נכון לסוף 2018, הסתכם האשראי למשקי בית של ישראכרט ומקס (לשעבר לאומי קארד), העצמאיות כיום, ושל כאל, שנמצאת בבעלות דיסקונט והבינלאומי, ב-13.2 מיליארד שקל, שמתוכם יותר מ-11.3 מיליארד שקל היו באשראי צרכני שלא לרכישת רכב. אגב, בסוף 2017 עמד סך האשראי למשקי בית של חברות כרטיסי האשראי על 12.1 מיליארד שקל.

במימון ישיר אופטימיים לגבי העתיד של חברות האשראי הצרכני החוץ-בנקאי, ובכלל זה היא עצמה, בעיקר בגלל כמה תהליכים, ובהם הקמת מאגר נתוני אשראי לאומי, יישום המלצות ועדת שטרום, ובראשן הפרדת שתי חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד (שהפכה למקס) מהבנקים הפועלים ולאומי, והשיפורים הטכנולוגיים הנרחבים בתחום.

מימון ישיר נמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר, שאמורה להימחק מהמסחר בבורסה עוד השנה. ביטוח ישיר, שנמצאת בשליטת משפחת שנידמן, מחזיקה ב-80.8% ממניות מימון ישיר, לאחר שרכשה בעבר מניות שהקצתה עוד קודם ללאומי פרטנרס. יתרת המניות במימון ישיר נמצאת בתיקי העמיתים של אלטשולר שחם גמל ופנסיה.

מימון ישיר היא חברה רווחית, שמציגה גידול ברווח הנקי שלה לאורך זמן, בקצב שכבר משנה שעברה נמצא ברמה של 70 מיליון שקל בשנה. כמו כן, מימון ישיר מחלקת לבעליה דיבידנדים. כך, במאי האחרון היא חילקה דיבידנד של 10 מיליון שקל. 

עוד כתבות

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

שחקני NBA / צילום: רויטרס

הבום של מייקל ג'ורדן: מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

ירידות שערים בוול סטריט; מניית נטפליקס יורדת ב-5.1%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים