גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לנצח "מצב חירום"? כבר 71 שנה שהח"כים המבוהלים משמרים מצב חוקי לא-דמוקרטי

הכנסת שוב אישרה ברוב קולות גדול במיוחד שיש "מצב חירום" בישראל ● איך קורה שלא קם איש וזועק נגד איומי הקטסטרופה המדומים ● התוצאה - שרים ופקידים בכירים, נהנים מכוח עצום מול החלטות כנסת ● דעה

ישיבת הפתיחה של מועצת המדינה הזמנית/  צילום: דוד אלדן, אוסף התצלומים הלאומי
ישיבת הפתיחה של מועצת המדינה הזמנית/ צילום: דוד אלדן, אוסף התצלומים הלאומי

לידיעתכם, אתם נמצאים במצב חירום. ב-12 ביוני 2019, בשעה 14:05, אישרה מליאת הכנסת ברוב של 50 תומכים מול 6 מתנגדים, את המלצת ועדת החוץ והביטחון - והכריזה על מצב חירום.

אין צורך להיבהל, ישראל מצוייה תחת "מצב חירום" מאז ארבעה ימים לאחר קום המדינה, לפני 71 שנה. מצב שמעולם לא בוטל. הצו עתיר החוקים, התקנות והצווים מתחדש בכנסת בכל שנה מחדש. בהרמת ידיים כמעט אוטומטית של חכי"ם מבוהלים. קואליציה ואופוזיציה.

לכאורה מדובר בדאגה לביטחון המדינה, הלכה למעשה זהו מצב חירום שנוח וכדאי לממשלות לדורותיהן. בפועל מדובר בפסקת ההתגברות הראשונה - של הממשלה מהכנסת.

מצב החירום נותן לשרים ולפקידים הבכירים, בעיקר במשרדי האוצר, משפטים וביטחון, כוח עצום מול החלטות כנסת. הוא קובע לממשלה סמכויות-על לבטל, למחוק, לשנות או לדחות חוקים שעברו בכנסת, וגם להוציא תקנות שמתוקף החירום מקבלות מעמד של חוק.

מדובר גם בחוקים או תקנות בעלי גוון "ביטחוני", שלעיתים הוא לא יותר מתירוץ. למשל סמכות לביצוע מעצרים בכלל ומעצרים מינהליים במיוחד, פיקוח על כלי שיט, מגבלות על חופש הביטוי, על זכות שביתה, על חופש ההתאגדות, הסדרת פיקוח על שיטות הצפנת מידע, סמכות לרתק עובדים במקומות קריטיים. אם המונח "פגיעה בדמוקרטיה" לא היה כל כך שחוק, אפשר היה להשתמש בו במקרה הזה.

במקביל, משרדי הממשלה אימצו תחת שמשיית "מצב החירום", סמכויות בלעדיות בנושאים כלכליים-משקיים, שהקשר שלהם לביטחון ולחירום מאולץ במיוחד. למשל, תפיסת מקרקעין של אנשים פרטיים או פיקוח על יהלומים שחלילה לא יציפו את המדינה ויגרמו לאינפלציה. מתוקף מצב החירום יש לנו פיקוח על טיפול בדגים ועל הפצת תכשירים להגנה מפני עקיצות  יתושים (הסיבה: הרבה חומר כזה עלול להיחשב חומר לוחמה כימית או ביולוגית). יש לנו פיקוח על מונים למוניות, על הפעלת מעליות, על משק הדבש, ייצור לחם פיתות ומצות, מוצרי חלב, ענבים, גז בישול ועוד ועוד ואפילו סמכות פיקוח עד כדי מתן הוראות לבנקי זרע.

והכול - מתוקף מצב החירום.

ב-19 במאי 1948 קיבלה מועצת המדינה הזמנית סמכות להכריז שקיים במדינה מצב חירום, ולהתקין תקנות שמתירות: "לשנות כל חוק, להפקיע זמנית את תוקפו או לקבוע בו תנאים, וכן להגדיל מיסים או תשלומי חובה אחרים".

גרסה שנייה מ-1996 הגבילה במעט את כוח-העל של מצב החירום, וקבעה בחוק יסוד: הממשלה, כי "אין בכוחן של תקנות שעת חירום למנוע פנייה לערכאות, לקבוע ענישה למפרע, או להתיר פגיעה בכבוד האדם".

ב-1999 הגישה התנועה לזכויות האזרח עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל את ההכרזה על שעת חירום, בטענה כי חוקים שתוקפם תלוי ונשען על מצב החירום מאפשרים מגבלות קשות על זכויות הפרט והן בניגוד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

בית המשפט העליון הוציא צו על תנאי והממשלה ביקשה וקיבלה ארכה, ועוד ארכה ועוד כמה, רק כדי להשלים את הליכי החקיקה הנדרשים. הצדדים המשיכו לבוא ולצאת מבית המשפט, עד שבמאי 2012 דחה בג"ץ סופית את העתירה. השופט העליון אליקים רובינשטיין, שהיה לפני כן היועץ המשפטי לממשלה, כתב: "...אין להתעלם מכך שישראל טרם באה אל המנוחה ואל הנחלה...", וקבע כי הכרזה על מצב חירום היא שיקול דעת שאין מקום לבית המשפט להתערב בו.

איכשהו התקדמו הדברים, בין עתירה להכרזה, וב-2009 הודיעו כי ועדה משותפת לוועדות החוץ והביטחון וחוק, חוקה ומשפט של הכנסת, תתחיל לפעול לביטול מצב החירום. באותה עת עמדו בתוקף בכסות מצב החירום 165 צווים ו-9 חוקים. בתקופה הראשונה פעלה הוועדה במרץ וביטלה עשרות צווים. למשל, הוועדה ביטלה את צו החירום לפיקוח על ייצור הגלידה, ייצור פודינג, ערבוב קפה ואפילו צו איסור מאכל בשר גמל.

אבל, מאז זה הולך הרבה יותר לאט, למרות שבכנסת טוענים שזה הולך מהר-מהר. בהודעה שיצאה בשבוע שעבר, לאחר עוד הכרזה על מצב חירום, נכתב "כיום עומדים בתוקף חמישה חוקים ו-21 צווים בלבד. כלומר, בעשור האחרון בוטלו או הוסדרו ארבעה חוקים ו-144 צווים". ולזה היה צריך 10 שנים?!

ובכל זאת, איך קורה שבכל פעם מצביעים חברי כנסת אחרים, גם מהאופוזיציה, בעד עוד שנה של מצב חירום? התשובה הכי טובה ניתנה בנאומו של בני גנץ, פעם רמטכ"ל ועכשיו ראש כחול לבן, בהצבעה האחרונה: "...אנחנו נצביע היום בעד, אבל הסיבה שאנחנו עושים את זה היא כי אנחנו לא רוצים לתקוע את המדינה ולעצור חוקים, שבאופן פרדוקסלי מחוברים עדיין לעניין זה...".

גנץ לא לבד, בטח לא במהותו הצה"לית-ממסדית. שנה אחר שנה, עשור אחר עשור, מרימים בכנסת ידיים בעד החלטה שהם שונאים, אבל מפחדים להצביע נגד.

הנה מה שאמר/איים/הזהיר יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר (ליכוד), רגע לפני ההצבעה בשבוע שעבר: "בחוקים, בתקנות ובצווים השונים נקבעו הסדרים חיוניים. הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה כלכלית. אם הכנסת לא תשוב ותכריז מצב חירום, הסדרים חיוניים אלה יפקעו".

הבעיה היא שכך זה עלול להימשך עוד שנים - אלא אם יקום ח"כ שיתעשת מול איומי הקטסטרופה, יקלקל את השורות ויצעק: המלך עירום - בואו נראה מה הוא מסתיר מתחת לכתר. 

עוד כתבות

הפרויקט בנאות אפקה בתל אביב / הדמיה: קבוצת גבאי, יח"צ

קבוצת גבאי תקים פרויקט פינוי-בינוי של 378 יח"ד ומסחר בנאות אפקה א' בתל אביב

היקף המכירות בפרויקט, שיכלול דירות בנות 3-5 חדרים ודירות פנטהאוז, מוערך בכ-850 מיליון שקל

מימין: מפעל ספאנטק בארה"ב, עובד במפעל של אבגול ומפעל של עלבד / צילום: איל יצהר, עינת לברון ורון שטיינבלט

המניות מזנקות: כך הפיחה הקורונה חיים ביצרניות המגבונים הלחים

אף שהן עוד רחוקות עשרות אחוזים מרמות השיא של 2017, בחודשיים האחרונים נהנו המניות של חברות הבדים הלא-ארוגים מעליות מרשימות, בעיקר בזכות הביקושים הגוברים למגבונים

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל ● דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

שלמה Sixt/ צילום: איל יצהר

קבוצת שלמה Sixt דיווחה על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה

קבוצת שלמה Sixt דיווחה היום על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה ● כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הקבוצה תשלם מס בהיקף 12.7 מיליון שקל וכופר בסך 478 אלף שקל בתמורה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדה בחשד להעלמות מס במסגרת שירותי הליסינג וההשכרה שהעניקה

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן

גיל גבע, יו"ר קבוצת תדהר / צילום: רונן אקרמן

תדהר והראל יקימו את הקומפלקס החדש של הקריה האקדמית אונו

רכשו מגרש בשטח של כ-14 דונם בצומת סביון ב-100 מיליון שקל מידי יעקב אטרקצ'י, בעלי אאורה ● עלות הפרויקט, שאמור להיפתח בשנת 2023, נאמדת ב-550 מיליון שקל

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

התעשייה האווירית: הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ב-134%

הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ל-34 מיליון דולר, לעומת 14 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד ● הרווח התפעולי שילש את עצמו והגיע לכ-61 מיליון דולר ● המנכ"ל נמרוד שפר: "לחברה לא ידוע על ביטולי חוזים או עיכובים משמעותיים בעקבות מגפת הקורונה"

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

תוכנית סיוע חדשה: 700 מיליון שקל לתעשייה ולעסקים קטנים ובינוניים

התוכנית של משרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר כוללת השתתפות בעלות ביצוע התאמות בעסק העובר למסחר מקוון והטמעת ייצור מתקדם בתעשייה, ייעוץ מסובסד ומיזמים מימוניים משותפים עם המגזר הפרטי, עידוד ביצוע השקעות בתעשייה היצרנית ועידוד היצוא

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 90 איבד 1.6%, בזן צנחה בעוד 6%

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.1%, מזרחי טפחות 2.5%

משרדי JFrog, אחת מחברות הפורטפוליו של אינסייט /  צילום: שלומי יוסף, פליקר

החברות שצלחו את המשבר של 2008 והתובנות שיסייעו לצלוח את המשבר הנוכחי

המשבר פוגע בתעשיית ההייטק? באינסייט האמריקאית, הקרן הכי דומיננטית בהייטק הישראלי, סבורים כי חברות התוכנה יתאוששו די מהר, ואף ירוויחו ממנו ● כדי שזה יקרה, הן צריכות לקצץ, להתמזג ולדעת לנצל הזדמנויות

איריס שטרק,/ צילום: כדיה לוי

שטרק לכ"ץ: להאריך את מועדי הגשת הבקשות למענקים עד סוף השנה

נשיאת לשכת רואי החשבון, איריס שטרק, פנתה לשר האוצר ישראל כ"ץ בבקשה להאריך לעצמאים ועסקים את מועדי הגשת הבקשות למענקים באמצעות חקיקה מהירה או תקנות חירום נוספות ● לטענתה, אם לא יוארכו מועדי הגשת הבקשות, עצמאים רבים לא יעמדו בתנאי הסף שנקבעו

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

אלקו רוצה להציף ערך בסופרגז: מקדמת הנפקת החברה בשווי כפול מזה שבו נרכשה

על פי ההערכות בשוק, את ההנפקה, המתוכננת להתבצע בשבועות הקרובים, מעוניינת אלקו לבצע לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לסופרגז "לפני הכסף", ולגייס לה 200-300 מיליון שקל

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

בני גנץ נואם בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

שבוע אחרי שהורד מסדר היום, החוק הנורבגי עבר קריאה טרומית

לפי ההסדר המוצע, שרים שהתפטרו מן הכנסת יוכלו לחזור אליה בהמשך, אם יתפטרו מתפקיד השר או יפוטרו ● 66 תמכו בהצעה לעומת 42 מתנגדים ● את הצעת החוק הגיש ח״כ רם שפע, אחד הח״כים הבודדים שיש כיום לכחול לבן (שאינו שר)

שי לי שפיגלמן / צילום: יח"צ

השר יזהר שי מינה את ראש מטה ישראל דיגיטלית שי-לי שפיגלמן למנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה

שפיגלמן, תושבת סביון ובעלת תואר שני במדיניות ציבורית מהרווארד שימשה מנהלת רגולציה, קשרי ממשל ואחריות חברתית במיקרוסופט ישראל, וכסגנית מנהל מחלקת האסטרטגיה בבנק הפועלים

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ