גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התושבים מתנגדים: מרלו"ג? לא בחצר האחורית שלי

מרכזים לוגיסטיים נחשבים לסחורה חמה בענף הנדל"ן כי הם משתלמים למשקיעים, לעסקים, לצרכנים ולרשויות המקומיות ● אלא שלאחרונה קמה להם התנגדות, בארץ ובעולם, מצד תושבים שלא רוצים אותם קרוב לבית שלהם, מחשש שייצרו רעש רב ועומס בכבישים

מתנגדים לפתיחת מרלו"ג של אמזון בארה"ב / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס
מתנגדים לפתיחת מרלו"ג של אמזון בארה"ב / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

המרכזים הלוגיסטיים (מרלו"גים) נחשבים ללהיט הנוכחי של ענף הנדל"ן. הם טובים למשקיעים שרוצים להיכנס לתחום צומח, לעסקים שצריכים פתרונות אחסון, לצרכנים שיכולים לקבל חבילות במהירות רבה יותר ולרשויות המקומיות שמרוויחות ארנונה. אמנם הארנונה למ"ר על מרלו"ג נמוכה מזו הנגבית על שטחי מסחר או משרדים, אבל מרלו"ג הוא שטח גדול שאינו צורך הרבה משאבים מצד הרשות המקומית, ולעתים אף מתפתחת סביבו תעשייה נלווית קטנה. חברת מגה אור, למשל, מכרה היום נכס לוגיסטי בעסקה שצפויה להניב לה רווח מרשים אחרי מס של כ-116 מיליון שקל (כ-150 מיליון שקל לפני מס) וזאת אחרי שעד היום נהנתה החברה מרווח של כ-110 מיליון שקל מהנכס המדובר. 

אלא שלא כולם מרוצים מהבנייה המסיבית של המרכזים הלוגיסטיים. שמה של קבוצת "מתנגדים להקמת מרכז לוגיסטי ביד חנה" מעיד על המטרה שלשמה הוקמה: לבטל בניית מרכז לוגיסטי של חברת היבוא דיפלומט באזור התעשייה של היישוב הקהילתי הקטן, הסמוך למחלף ניצני עוז בכביש 6.

המתנגדים טוענים כי המבנה המרכזי של המרלו"ג יהיה בגובה של 36 מטר מעל הקרקע, אף שהתב"ע המאושרת מאפשרת בניית 15 מטרים בלבד. עוד הם טוענים כי המשאיות הרבות שייצאו וייכנסו ממנו בכל שעות היממה יגרמו למפגעי רעש וזיהום אוויר.

"לא הגענו לפה בשביל ציוץ הציפורים ולא ציפינו למדרכות מזהב, אלא ליישוב פשוט. המרלו"ג יהיה מאוד קרוב לבתים, 20-30 מטר מהבתים הקרובים ביותר, וזה יישוב קטנטן. מדובר בתוספת אדירה של תנועה והכביש כאן הוא גם ככה פקוק ומסוכן", אומר נעמן נוב, אחד המתנגדים.

ראוי לציין כי רק חלק מתושבי יד חנה מתנגדים להקמת המרכז הלוגיסטי המדובר. אחרים רואים את ההכנסות הגדולות שיזרים המרלו"ג לקופת היישוב, וכמה עשרות מהם גם ירוויחו ממנו באופן אישי, משום שהם בעלי מניות באגודה החקלאית שמשכירה את הקרקע.

"אנחנו לא מנותקים, אבל צריך היגיון. צריך לבנות במסגרת התב"ע", אומר נוב. "כל אזור תעשייה יכניס ארנונה, אז למה לבנות דווקא מרלו"ג? וחוץ מזה, קודם תפתחו את הכביש שמבטיחים להרחיב ואז תפתחו את המרלו"ג. אי אפשר לסמוך על תשתיות עתידיות. כולנו עברנו ועדת קבלה אף שאסור להם לעשות את זה, ולכולם סיפרו את אותו סיפור על אזור תעשייה הייטקי וכפרי", מוסיף נוב.

מן המועצה האזורית עמק חפר נמסר: "בשל חילוקי הדעות שמעוררת התוכנית בקרב תושבי יד חנה, הנהגת המועצה יזמה ומימנה הליך גישור מקצועי, שהביא להסכמות ראשוניות, אך קבוצת תושבים המתנגדים למיזם העדיפו לפרוש מההליך. חשוב לציין כי באזור תעשייה ייתכנו אלטרנטיבות העלולות להשפיע לרעה על הסביבה יותר מהמרל"וג.

"המועצה פועלת בכל דרך על מנת למזער את השפעותיו הסביבתיות של הפרויקט, תוך קידום פתרונות משמעותיים להורדת עומסי תנועה באזור. בין היתר: צומת ניצני עוז מורחב בימים אלה, כביש 444 לקראת ביצוע, ובהתאם לצורך יקודמו רימזור צומת יד חנה עם כביש 5714, ודרך דרומית ישירה לכביש 5714".

"בשעות העומס התנועה עומדת"

תושבי יד חנה לא לבד, וההתנגדויות דומות לשלהם נשמעות יותר ויותר במקומות שונים בעולם. בעיר אישם (Isham) בבריטניה אושרה הקמת מרכז לוגיסטי חרף התנגדות התושבים, שאף יצאו להפגנות תחת הסיסמה: "קודם מחלף, ואז פיתוח". "בשעות העומס התנועה פשוט עומדת כבר עכשיו", אמר אחד התושבים ל-BBC. "אז להוסיף עוד 3,000 כלי רכב זה פשוט לא הגיוני".

"לג'יל רנווייה, וטרינר מכפר סמוך לליון, רק הגיוני היה להתנגד למרכז הלוגיסטי שאמזון רוצה להקים באזור", נכתב ב"גרדיאן" לפני כחודש. חברת המשלוחים רוצה לבנות מבנה ענקי לא הרחק משדה התעופה של ליון אבל שני איגודים מקומיים פתחו בהליכים משפטיים במטרה לעצור את הבנייה. הם חוששים מעלייה בנפח התנועה ובזיהום האוויר, שיגרמו יותר מ-1,000 משאיות ו-4,500 כלי רכב קטנים יותר בכל יום, בלי פיתוח של התחבורה הציבורית במקביל. הם גם חוששים מכך שהבנייה תפגע ביותר מ-33 מינים של חיות באזור.
בקליפורניה נרשמת התנגדות למרכזים לוגיסטיים מסיבות אחרות - הם תופסים שטח שיכול היה לתת יותר מקומות עבודה, לאנשים עם יותר השכלה.

1,500 משאיות דיזל בכל יום נתון

בחודש שעבר דיווח "לוס אנג'לס טיימס" על כנס שבו השתתפו מאות מתושבי העיר סן ברנרדינו לדון בהתנגדויות להקמת מרכז לוגיסטי צמוד לשדה התעופה של העיר. המבנה הענק, שעלות הקמתו נאמדת ב-200 מיליון דולר ושטחו כשטח 11 מגרשי פוטבול, יוכל לייצר 3,800 מקומות עבודה, וכ-6.5 מיליון דולר בהכנסות שנתיות לעיר, דיווח העיתון. "אבל התושבים שאלו את עצמם איזה משרות בדיוק ייצר המרכז הלוגיסטי הזה. משרות חלקיות בשכר נמוך, עבודות שרובוטים יוכלו לעשות בשלב כלשהו?"

הם תהו גם איזה זיהום אוויר ייגרם מכ-1,500 משאיות דיזל שייכנסו למרכז בכל יום, ומ-26 טיסות מטען שימריאו משדה התעופה. התושבים כעסו גם על כך שראשי העיר לא הסכימו לחשוף מי החברה שתקים את המרכז. הניחוש העיקרי הוא כמובן - אמזון.

אמזון, מציין "לוס אנג'לס טיימס", היא כבר עתה אחת המעסיקות הגדולות באזור הזה, לאחר שכבר הקימה בו 14 מרלו"גים. "היא נהנית מכך שהרשויות המקומיות מתחרות ביניהן על משיכת מרכזים לוגיסטיים", אמר לעיתון חוסה מדינה, חבר בית הנבחרים של קליפורניה. "אבל המספר המובטח של המשרות בדרך כלל לא מתגשם, ורבות מהן זמניות או עונתיות, והתנאים גרועים".

מדינה העביר באסיפה המחוקקת חוק, AB 485, שמבקש לפזר את הערפל הסובב את ההטבות שהחברות האלו מקבלות מהמדינה. לפי החוק, אם מחסן מקבל סובסידיה של 100 אלף דולר ומעלה, הרשויות יהיו חייבות לפרסם בכמה כסף מדובר, כמה משרות הובטחו בתמורה ואילו, וגם מה התוכניות לאוטומציה, תוכניות שהחברות מסרבות בדרך כלל לפרסם. עוד קובע החוק קיום של שימוע ציבורי בכל שנה לבדוק את העמידה של החברה בהתחייבויות, ואת ההכנסות למדינה ממסים. בשנה שעברה הטיל המושל וטו על חוק דומה בטענה "שהוא הלך רחוק מדי בקביעת מגבלות על תעשייה ספציפית".

ולפעמים ההתנגדות מצליחה: בפנסילבניה הצליחו התושבים בעיר Tilden Township לבטל בחודש שעבר את התוכנית לבניית מחסן גדול בשטח של יותר מ-100 אלף מ"ר. הם התארגנו בקבוצה בשם "Residents Against the Warehouse", ובאמצעות הליכים משפטיים הביאו לביטול. 

עוד כתבות

משה ממרוד / צילום: איל יצהר

משה ממרוד מימש מניות תדיראן בכ-40 מיליון שקל, ובתו נופר מימשה ב-1.5 מיליון שקל

מנייתה של יבואנית ומשווקת מערכות המיזוג עלתה מתחילת השנה ב-15% ● החברה דיווחה על משא ומתן לרכישת חברת מזגנים זרה ב-80 מיליון שקל

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחריף המשבר ב"ידיעות" בשל הכוונה לקצץ בשכר העובדים ב"כלכליסט"

העובדים בקבוצת "ידיעות אחרונות" קיבלו ממשאבי אנוש דרישה להשיב "עד סוף היום" האם הם עדיין מסרבים לקיצוץ בשכרם ● הוועד מפציר בעובדים לדבוק בסירובם: "בניגוד למסר שניסתה ההנהלה להעביר לעובדים, ביה"ד האזורי לעבודה לא קבע כי קיצוץ השכר הוא תקין"

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ועד עובדי נתב"ג: "השדה יעבור למתכונת יום כיפור אם לא ייפתחו השמיים"

בשל נהלי משרד הבריאות, הלכה למעשה נמשך העוצר התעופתי ● ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע כי אם לא יגובש מתווה לחזרת הטיסות בהקדם, כל עובדי רש״ת יצאו לחל״ת ביום א' הקרוב והצוותים היחידים שיעבדו יהיו צוותי חירום

פרופ' רפי מלניק / צילום: רפי קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק לא חושב שצריך לדאוג מהחוב הציבורי התופח

פרופ' רפי מלניק, לשעבר חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, מסביר בטור מיוחד למה הוא חושב שכלכלת ישראל איתנה מספיק להתמודד עם נטל החוב שייווצר, וסוכנויות הדירוג הבינלאומיות תמשכנה לדרג אותה כמקום בטוח להלוות לה כספים ולעשות אתה עסקים

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

משמאל: ד''ר מורי בלומנפלד, ד''ר מוריס לסטר, דויד סוקוליק / צילום: OurCrowd

Ourcrowd מקימה "קרן השקעה במגפות": רוצה לגייס 100 מיליון דולר

כמחצית מהקרן תשמש להשקעה בחברות בתחומים רפואיים וכמחצית בתחומים הנהנים מן המגפה באופן עקיף ● ג'ון מדבד, מייסד OurCrowd: "המודל שלנו הוא להיות רלוונטיים. המשבר יצר הזדמנויות פיננסיות"

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

רועי חיון וערן יעקב / צילום: תמר מצפי, כדיה לוי, גלובס

ילד הפלא של שוק ההון, ההרשעה בפלילים והלקח של רשות המסים

רועי חיון, שהורשע בהלבנת הון ובעבירות מס, גרר לביהמ"ש את רשות המסים שרצתה למסות את רכושו שחולט - וניצח ● לפי החלטה תקדימית של שופט המחוזי הרי קירש, לצרכי הכרה בהוצאה, חילוט כספים של עבריין - "מאיין" את ההתעשרות

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

שוב מפר הוראות קורונה: ח"כ ניר ברקת השתתף במסיבה בתל אביב

החוגגים במקום לא הקפידו על כללי הקורונה, עם הגבלת אירועים ל-50 איש, שמירת מרחק של 2 מטר, וענידת מסיכות על הפנים ● מטעמו של ברקת נמסר: ח"כ ברקת הגיע להשתתף באירוע בר מצווה משפחתי אליו הוזמן כאורח, שהתקיים בבית פרטי, ושסבר שיתקיים על פי ההנחיות

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי / צילום: מתוך יוטיוב

בעלי הבארבי נגד המדינה: "אם אתה רוצה לתת - תיתן, אם לא אז אל תציע"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי בתל אביב, שובת רעב מול בית ראש הממשלה במחאה על כך שלא קיבל סיוע ממשלתי בשל מגפת הקורונה ● "לא יעלה על הדעת שמהמדינה מציעה מתווה כדי לדפוק את האזרח"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 1 ביוני

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

עובדי חדשות 13: רשת משלבת תכנים מסחריים בחדשות בניגוד לחוק

ל"גלובס" נודע כי ועד העובדים וארגון העיתונאים התריעו בפני מנכ"ל הרשות השנייה כי רשת עוברת על החוק ומקדמת תוכניות כמו האח הגדול, הישרדות וגידי ואהרוני במסגרת שידורי החדשות ● גורמים בהנהלת רשת: "אם חלילה רשת תקרוס, ועד העובדים יישא באחריות מוסרית למעשיו המופקרים"

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

מערכת טילי LORA / צילום: Wikibob

ניסוי מוצלח של התעשייה האווירית בירי טילי תקיפה בליסטיים מדויקים

על-פי הודעת התעשייה האווירית הניסוי, שנערך מלב ים, כלל שיגור של שני טילי LORA ארוכי טווח אל עבר נקודת פגיעה מתוכננת מראש בלב ים בשני מתארים

מתחם עזריאלי באזור התעשייה בחולון / צילום: גיא ליברמן, גלובס

לאחר שקיבלה שתי המלצות חיוביות: עזריאלי קופצת ב-4%

האנליסט ישי ששון מדיסקונט ברוקראז' ממליץ "תשואת יתר" ומציב מחיר יעד של 213 שקל למניה, גבוה בכ-17% ממחירה בבורסה כעת ● ברי גנדנשטיין מלאומי פרטנרס מציב מחיר יעד של 204 שקל למניה

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משאל העם על המשך שלטונו של פוטין לעשור הקרוב - בתחילת יולי

אחרי שנדחה בגלל הקורונה, נקבע ה-1 ביולי כתאריך למשאל שמהווה חסם אחרון בפני הישארותו של פוטין בשלטון עד 2036 ● התיקון המוצע בחוקה ישנה את מאזן הכוחות ברוסיה ויעניק לרה"מ ולפרלמנט סמכויות נרחבות יותר

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה

חיים ליבוביץ', מנכ"ל בריינסטורם / צילום: יח"צ

מעבר מפתיע בעולם הביוטק: מביוג'ן להנהלת בריינסטורם סל

סטייסי ר. לינדבורג, עד לאחרונה בכירה מחברת הביוטק האמריקאית ביוג'ן, מונתה לסגנית נשיא בכירה וראש תחום המחקר הקליני בבריינסטורם סל

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

"לצלוח את התקופה": עיריית ת"א מקימה מרכז גישור לשוכרי הדירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"