לדווח בלי להשפיל

אנחנו לא חושבים שיש ערך בהשפלתו של אדם • חוויית החקירות או המעצר קשה גם בלי שנזכיר כל העת למשפחתו ולמקורביו איך הוא נראה באותם ימים •  אנו מפרסמים תמונות ממעצרים כאשר זה הנושא המסוקר, אך אם אוזכר אותו אדם בהקשר אחר - חל איסור במערכת על שימוש בתמונות משפילות המצויות בארכיון

דוח אמון 2019 - ענייניות
דוח אמון 2019 - ענייניות

חקירות אנשי ציבור, מנהלים ובעלי תפקידים אחרים במגזר הציבורי והעסקי הפכו לחלק לא מבוטל מנושאי הסיקור של העיתונות בכלל והעיתונות הכלכלית בפרט. הפרקטיקה מוכרת ופשוטה: הצלמים מחכים באולמות בתי המשפט או במסדרון המוביל לחדרי המעצר, החשוד - עייף, תשוש ומבוהל, נתפס בעדשה - והתמונה שלו, בעיניים טרוטות ובזקן של יום או יומיים מעצר - מופצת ומפורסמת לעין כל. זו עיתונות וכך לעיתים מתבטא מילוי תפקידם של אנשי המקצוע.

אבל משהו בהתנהלות הזו לא נראה לנו נכון: מדוע יש להמשיך ולהשתמש בתמונת המעצר גם כאשר מדובר באייטם שאין לו קשר ישיר אליו? למה אנחנו חוזרים אל התמונות האלו גם בהקשרים אחרים, ומה קורה כאשר החשדות מתבדים וההליך מסתיים? האם אנו מבליטים את סיום ההליך באותה מידה ובאותה אדיקות שבה פרסמנו על פתיחתו? בהובלת חן מענית, יוזם המהלך, כביטוי לערכי הפעולה שלנו - ומיד לאחריהם הקוד האתי - חשבנו כי נושא חזקת החפות וחובת העדכון צריכים לעמוד לנגד עינינו. הודענו על כך לקוראים - ומיד גם פעלנו בהתאם.

שער "גלובס" 9.4.2018
 שער "גלובס" 9.4.2018

בפרשות השונות לאורך השנה החולפת, בהן הובלו אישי ציבור או מנהלים במשק אל חדרי המעצרים ואולמות המשפט, פרסמנו את תמונתם משם כאשר זה הנושא שסוקר, אך אם אוזכר אותו אדם בהקשר אחר - חל איסור במערכת על שימוש בתמונות משפילות המצויות בארכיון.

כי צריך לומר זאת: אנחנו לא חושבים שיש ערך בהשפלתו של אדם. חוויית החקירות או המעצר קשה גם בלי שנזכיר כל העת למשפחתו ולמקורביו איך הוא נראה באותם ימים.

לכן, אנו מזמינים את קוראינו לעדכן על סיומן של פרשיות והליכים. כי אם חשבנו שראוי לכתוב על חשד נגד מישהו - אנו גם חושבים שראוי לעדכן אם החשד הוסר. מבין השינויים שעשינו בשנה האחרונה, הטמעת ״חזקת החפות״ קיבלה תגובות רבות של מי שהרגישו שהצדק חזר אל עמודי העיתון. כפי שסיכמה כתבת המשפט, אלה לוי וינרב: לקחנו על עצמנו לדווח בלי להשפיל, למסור מידע בלי להרשיע.

לקבלת עותק מודפס של דו"ח האמון

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988