גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמשכת שרשרת עזיבות הבכירים בבנק דיסקונט: גם אורית אלסטר הודיעה על עזיבה

בעוד שהדירקטוריון מתחיל היום את ההליך לאיתור המנכ"ל הבא או הבאה של הבנק, במקומה של לילך אשר טופילסקי, הודיעה סמנכ"לית וראש החטיבה העסקית הוותיקה בבנק "כי בכוונתה לסיים את כהונתה ולפרוש מהבנק לאחר כ-20 שנות עבודה בבנק"

אורית אלסטר  / צילום: רמי זרנגר,
אורית אלסטר / צילום: רמי זרנגר,

בנק דיסקונט רשם בשנים האחרונות התאוששות עסקית מרשימה כששיפר שורה ארוכה של מדדי פעילות מרכזיים והצליח להשיל מעליו את הפיגור שאפיין אותו שנים רבות, ואולם, תוך כשלושה שבועות בלבד נראה כי הבנק שמתנהל ללא גרעין שליטה נקלע לאי-ודאות חדשה שנובעת משורת עזיבות של בכירים שהובילו את עליית המדרגה העסקית שנעשתה. כל זאת בעוד שהדירקטוריון מתחיל היום את ההליך לאיתור המנכ"ל הבא או הבאה של הבנק, במקומה של לילך אשר טופילסקי.

היום הצטרפה לרשימה הפורשים מהבנק אורית אלסטר, סמנכ"לית וראש החטיבה העסקית הוותיקה בבנק, ש"הודיעה כי בכוונתה לסיים את כהונתה ולפרוש מהבנק לאחר כ-20 שנות עבודה בבנק" ולאחר 9 שנים בתפקיד. בבנק פירטו עוד כי "מועד סיום הכהונה טרם נקבע". אלסטר, נציין, היא בת זוגו של גיל אגמון, בעל שליטה בדלק רכב.

בכך מעמיק הריק בצמרת התפקידים הכי בכירים בבנק, בימים בהם הדירקטוריון מחפש אחר מנכ"ל, שכנראה יידרש למנות הנהלה חדשה. לא מן הנמנע שמרגע שיוחלט על מינוי מנכ"ל חדש, יהיו עוד עזיבות בצמרת הקבוצה - דבר שעלול להמשיך ולנענע את הספינה שלאחר שנים ארוכות הגיעה למים שקטים יחסית.

העזיבה של אלסטר, שמונתה לתפקידה הנוכחי בינואר 2011 - על ידי המנכ"ל הקודם, קורית כשלושה שבועות בלבד לאחר שמנכ"לית בנק דיסקונט המוערכת, לילך אשר טופילסקי, הודיע במפתיע על פרישתה מהבנק לטובת שותפות בקרן פימי, ובכך פתחה את המירוץ למציאת יורש או יורשת עבורה.

בין לבין, לפני כשבוע בלבד, הודיע על פרישתו מהבנק גם רן עוז, שכיהן בתפקידו האחרון כיו"ר חברת כרטיסי האשראי כאל, וקודם לכן היה סמנכ"ל בכיר וראש החטיבה לשווקים פיננסיים בבנק. עוז נמנה על צמרת המנהלים בבנק ונחשב כמקורב מאוד לאשר טופילסקי, והוא עוזב את קבוצת דיסקונט לטובת תפקיד מנכ"ל קבוצת הביטוח מגדל.

כך, דיסקונט נקלע עתה למצב שבו מתוך המנהלים המרכזיים של הפעילות בבנק היו שלוש הודעות על פרישה עם עזיבה בפועל כבר בחודשים הקרובים (אשר טופילסקי, עוז ואלסטר), כשבמקביל יש מנהלים חדשים יחסית, בהם אסף פסטרנק, שמונה לראש החטיבה הפיננסית באפריל 2018, וכמה ותיקים ומנוסים בהם יובל גביש שמנהל את החטיבה הבנקאית מאז ינואר 2011.

על פי הערכות בשוק גביש צפוי להתחרות על תפקיד המנכ"ל הבא. עוד מעריכים בשוק כי גם אורי לוין, מנכ"ל הבנק האמריקאי של הקבוצה, אי.די.בי ניו יורק שכנראה יתמודד גם על תפקיד מנכ"ל הקבוצה.

היום יצאה לדרך ועדת האיתור למנכ"ל הבנק

הפאזל שדורש הרכבה כאמור כנראה ימתין להכרעת דירקטוריון הבנק בנוגע למנכ"ל הבא או הבאה. בהקשר זה נציין כי בדומה לקורה בבנק הפועלים - שגם בו מתנהל בימים אלה הליך לאיתור מנכ"ל - היום הוקמה ועדת איתור לבחירת המנכ"ל הבא לקבוצת דיסקונט, שבראשה עומד יו"ר הבנק קוברינסקי. בוועדת האיתור חברים בנוסף לקוברינסקי הדירקטורים ברוך לדרמן, יהלי שפי, יודפת הראל בוכריס וראובן אדלר. בדיסקונט מציינים כי "הוועדה החלה את עבודתה".

כך, הנהלת בנק דיסקונט ממשיכה לחוות פרישות של דמויות מרכזיות מאוד בבנק, לקראת מה שמסתמן כשינוי טוטאלי של פניה, וזאת הגם שבסביבת הבנק מציינים כי אלסטר תמשיך לכהן כדירקטורית בבנק אי.די.בי ניו יורק וכיו"רית דיסקונט קפיטל - תפקיד אליו תמונה במקום עוז שפורש מהבנק.

צמרת דיסקונט כוללת היום, בין היתר, את גביש, ראש החטיבה הבנקאית, את יפית גריאני, ראש חטיבת משאבי אנוש ונכסים ובעבר בכירה בחטיבה העסקית (שם ניהלה את אגף חברות גדולות), את זיו בירון, סמנכ"ל אסטרטגיה וכספים, את אריק פרישמן, סמנכ"ל דיגיטל ותשתיות, ואת אבי לוי, מנהל סיכונים ראשי וראש חטיבת ניהול סיכונים. כמו כן ישנם חברי הנהלה חדשים יחסית, כגון פסטרנק, ראש חטיבת שווקים פיננסיים, אסתר דויטש, ראשת חטיבת ניהול קבוצתי ורגולציה, ומנהלים בכירים של חברות בנות, בראשם לוין מנכ"ל אי.די.בי ניו יורק, ולוי הלוי מנכ"ל כאל.

מניית דיסקונט נסחרה היום לפי שווי של כ-16.9 מיליארד שקל, לאחר שטיפסה מתחילת השנה בכ-27%.

עוד כתבות

דוד ברודט / צילום: תמר מצפי, גלובס

עתיד הבנקים, הפוליטיקה של התקציב, העקיצה למתחרים והשאלה היחידה שלא נענתה: דוד ברודט בראיון פרישה

חמישה עשורים הוא ישב בכל צמתי קבלת ההחלטות הכלכליים במשק ● כעת בראיון ל"גלובס" מסכם דוד ברודט את כהונתו כיו"ר לאומי ומדבר על פוליטיקה וכלכלה, על העלמות המס בארה"ב ועל החשיבות שהוא מייחס לבנק הדיגיטלי פפר בעידן של ענקיות הטכנולוגיה ● הרבה ביקורת על הבנקים לא תקראו כאן

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

איך יכול להיות שהחגיגה בתעשיית ההייטק לא נגמרת?

השוויים בתעשיית ההייטק גבוהים, החברות מתקשות לגבש מודל עסקי בר-קיימא, וההנפקות לא מוצלחות - אז למה המשקיעים המוסדיים מתכננים להגדיל עוד יותר את היקף ההשקעות שלהם בתעשיית ההייטק?

ספה שנזרקה במהלך חג הפסח / צילום: חזי נקש, פארק דודאים

נגב אקולוגיה רכשה 49% מפארק דודאים ב-47 מיליון שקל

נגב אקולוגיה מפעילה עשרה מתקנים למיחזור סוגים שונים של פסולת בכל רחבי הארץ ● מנכ"ל דודאים: "בקרוב יוקם מפעל המיון והמיחזור הראשון בדרום, שיאפשר להגדיל משמעותית את מיחזור הפסולת בכל הרשויות שמפנות פסולת לפארק דודאים"

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

הסדר חוב באי.די.בי הוא כמעט בלתי נמנע: אילו אפשרויות עומדות לפני אלשטיין?

אי.די.בי מציגה היקף חוב גבוה משווי נכסיה, וב-S&P מעלות מעריכים כי בחצי השנה הקרובה היא תידרש לבצע עצירת תשלומים, בשל הטענה להעדפת נושים ● אם זה יקרה, תיקלע החברה למצב מאתגר ביותר, שבו היא נדרשת להתמודד מול 4 סדרות אג"ח שונות ונפרדות ● להלן כמה תרחישים שיכולים לשרת את אלשטיין במניעת הסלמה והידרדרות לנקודת אל-חזור

מנכ"ל אסתי לאודר ישראל, אורן רווח / צילום: איל יצהר

אחרי המזון, גם תחום הקוסמטיקה מצטרף לגל ההתייקרויות: אסתי לאודר מעלה מחירים

הנציגות הישראלית של אסתי לאודר ביצעה עדכון מחירון למוצריה ברשתות ובאמצעים בהם היא משווקת ישירות לצרכן ● עליית המחיר לקמעונאי תעמוד על עד 15%, אך המחיר הסופי לצרכן צפוי להיות גבוה יותר ולגלם גם את שיעורי הרווחיות של הרשת ● החברה: "במרבית המוצרים לא נעשה שינוי במחיר, בחלק מהמוצרים חלו הורדות מחירים של עד 15%"

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

המרצדס של שוק הגמל הגיעה לבורסה בתל-אביב

הצעת המכר של אלטושלר שחם גמל ופנסיה היא הנפקה ראויה, המשלבת פוטנציאל לתשואת דיבידנד גבוהה, מכפיל רווח חד-ספרתי הוגן ותחזית ורודה להמשך צמיחה בשנתיים הקרובות ● פרשנות

אסתי שלי/ צילום: איל יצהר

האישה שתדאג שנקבל טיפול רפואי יותר טוב מזה שמקבלים הורינו

אסתי שלי, מנהלת הבריאות הדיגיטלית החדשה במשרד הבריאות, נחשפת לראשונה ● בשיחה עם "גלובס" היא מדברת על החשש מפני התקפות סייבר, ההשראה שקיבלה מברק אובמה ועל האתגרים: "אם לא נעשה את המהפכה הזו, השירות הרפואי שנקבל יהיה יותר גרוע ממה שההורים שלנו מקבלים היום" ● ישראל 2048

סניף בנק דיסקונט/ צילום: תמר מצפי

ימים ספורים לאחר שלא הלך בפועלים: הוועדה למינוי דירקטורים ממליצה על תמר בר-נוי גוטלין לדירקטוריון דיסקונט

הוועדה ממליצה עליה לתפקיד דח"צית בבנק דיסקונט, שנמנה על הבנקים שאינם בעלי גרעין שליטה ● בר-נוי גוטלין תתחרה מול מירי כץ שכבר מכהנת כדירקטורית בדיסקונט

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

טעויות הקלדה מוזרות וציון חריג מחבר ועדה: כך מונה אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס

נתניהו וכחלון הכריזו על מינוי אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס החדש, ואז גילו שצריך לכנס ועדת איתור ● גם הוועדה בחרה ביצחקי, אלא שעיון במסמכיה מעלה כי ציון ההתאמה שניתן לו היה גבוה מהניקוד האמיתי שקיבל מחבריה ● באוצר מסבירים זאת ב"טעות הקלדה" ● ומדוע חבר בוועדה העניק ליצחקי את הציון הנדיר 100?

 קים קרדשיאן  / צילום:: רויטרס, Mario Anzuoni

קים קרדשיאן עדיין רוצה נתח משוק המיליארדים של מחטבי הגוף: "יש פוטנציאל לשבש תעשייה שלמה"

קים קרדשיאן ווסט חלמה ליצור קו בגדים מחטבים שיקדם דימוי גוף חיובי ויתאים לכל גווני העור ● כשהשיקה את המותג החדש "קימונו", היא בוודאי לא ציפתה שהוא יעורר סערה ציבורית כה חריפה, האשטג שרץ ברשתות ופנייה מראש עיריית טוקיו להחליף את השם ● כעת היא מנסה להציל את הנתח שקיוותה לנגוס מתעשיית המיליארדים ועל הדרך להביס גם את ריהאנה

אוטובוס של חברת דן/ צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש הורה לתת העדפה במכרז לאוטובוסים המורכבים בארץ

בעקבות עתירה שהגישה קבוצת הארגז, ביהמ"ש הורה על ביטול החלטת ועדת המכרזים של משרד התחבורה ומשרד האוצר מלפני כשנה, ולפיה לא תינתן העדפה לאוטובוסים המורכבים בארץ על פני חברות זרות במכרזים לרכישת אוטובוסים לחברות התחבורה הציבורית

נוכל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכסף שרודף את הנוכלים: איך מונעים כשלים של שוק חופשי?

האם יש דרך לעודד התנהגות ישרה בחברה שלנו? ● מסתבר שכל מוסדות השוק החופשי מעודדים אנוכיות פשוטה ● האם ניתן לשנות את זה? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

וול סטריט / צילום: רויטרס

עליות קלות בוול סטריט בפתיחה: טבע מאבדת עוד 2%; הנפט מטפס

המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.3% בפתיחה ● אינטק פארמה הישראלית מתרסקת ב-85% בפתיחה לאחר כישלון בניסוי

יבגני סובה צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו או ליברמן? מי עבד למען החיילים והעולים בממשלה האחרונה

בישראל ביתנו מנסים להוכיח לנתניהו שבניגוד לדבריו, הם כן פעלו למען עולים וחיילים ● חבר הכנסת הטרי יבגני סובה התגאה במיוחד בהטבות שניתנו למילואימניקים עצמאיים ובמענק כספי לחיילים בודדים ● בדקנו אותם

ג'ף מקלר, מנכ"ל אינטק / צילום: רויטרס

אינטק נכשלה בניסוי הקליני בגלולת האקורדיון לפרקינסון; המניה צוללת בטרום מסחר בנאסד"ק

הגלולה לא הראתה בניסוי עדיפות בהפחתת "זמן הקיפאון" (Off Time), הזמן בו חולי הפרקינסון אינם מסוגלים לזוז ● גם מדדים משניים לא הושגו ● אי הצלחת הניסוי לא פוסלת את השימוש בכל הפלטפורמה של אינטק, אולם ההשקעה הרבה בניסוי, אכזבת השוק והשאלה מדוע המוצר לא פעל כמו המצופה, יכולים להעמיד אתגרים בפני החברה

קו ייצור במפעל רכב. / צילום?: רויטרס Philippe Wojazer

וולוו וטויוטה הובילו השקעה של 31 מיליון דולר ב-UVeye הישראלית

UVeye פיתחה מערכת לבדיקות חיצוניות של רכבים, הן לשוק הביטחוני והן לתהליכי ייצור ולבדיקת רכבים שכבר עלו על הכביש

יהודה בן אסאייג / צילום: איל יצהר

הרבעון השני הניב חצי מהתשואה באפיקי החיסכון לטווח ארוך לעומת הרבעון הראשון

במחצית הראשונה של 2019 רשמו שני האפיקים החדשים - גמל להשקעה וחיסכון לכל ילד - תשואות נומינליות ברוטו של 9%, עיקרן ברבעון הראשון ● ומי המנהלים המובילים בדירוגי התשואה נכון לסוף יוני?

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א: אלטשולר גמל זינקה 7% לעומת ההנפקה

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ● שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 ● באטמ עדכנה הבוקר על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" ● הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפידיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

כיכר דיזנגוף בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חפשו את הצל: למה אחרי כל ההשקעה כיכר דיזנגוף החדשה נטושה בשעות היום?

הכיכר התל-אביבית אינה היחידה, ובחום הלוהט של הקיץ הישראלי גם ירידה של שלוש-ארבע מעלות היא משמעותית ● אז למה חסר כל-כך הרבה צל במרחב הציבורי שלנו, אף שההשקעה בו טובה לתושבים וגם חוסכת כסף למדינה?

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

בריטיש איירווייס ביטלה את טיסותיה לקהיר - מנימוק ביטחוני

אל ההודעה של בריטיש, שפורסמה אתמול במפתיע, הצטרפה גם לופטהנזה, שהודיעה כי ביטלה את טיסותיה ממינכן ומפרנקפורט לקהיר ● לופטהנזה הודיעה כי תחדש את קו הטיסות הזה היום